De zwarte spin HOC verdedigde zich manmoedig, maar verloor toch van B.P.: 50-20 DÜCKLEYC GnpaSMEEDBAAR HOUT van Ceta Bever Nederlands militair voetbalelftal versloeg de Belgen met drie-één .Clowntje Rick O SPECIAAL ij Afgelaste wedstrijden In Maart naar het eindtournooi Plantten voor uitbreiding van internationale heltcopterverbinditigen Ook boeren moeten vacantie hebben VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 4 DE BASKETBALLCOMPETITIE Belangrijke vergadering van Honkbalbond De vijfde testmatch Schaatsenrijden Broekman won 3000 meter in Kuusankoski De Scandinavische schaatskampioenschappen De Bruin kampioen van Noordholland Kamoioenschappen korte baan Zondag in Spaarndam Haarlemmer Doves verloor in Hengelo Wielrennen Van Steenbergen en Ockers winnen Zesdaagse Motorsport Keukenhof-rallye Examens Voor de kinderen Onderhoudskosten van particuliere woningen Nederlandse bouwers in België beboet FEUILLETON door Mark Cross In de eerste klasse dames B van de Ne derlandse Basketball Bond, district Haarlem, hebben de teams van Schoten Giants en Exercitia (Velsen) een bijzonder spannende wedstrijd gespeeld. Al stond deze wedstrijd zeker niet op een hoog peil, de spanning maakte de wedstrijd tussen deze ploegen ongetwijfeld aantrekkelijk. Schoten Giants begon zonder aanvoerster Van Veen. hetgeen van grote invloed was op het spel van de Schoten-ploeg. Het einde van de eerste speelhelft kwam dan ook met een veilige en verdiende voorsprong van Exercitia. Hoewel de verwachting was dat de Vel- sense ploeg een vrij gemakkelijke zege zou gaan behalen, kwam dit toch geheel anders uit. Schoten kwam er beter in en regelmatig werd iets van de achterstand ingelopen, zo dat men zelfs dank zij enige goede doelpun ten van Corry Kooij, weer gelijk kwam. Enige seconden voor het einde stelde Riet Pols de Schoten-overwinning met een fraai afstandschot veilig, hetgeen wellicht een iets te grote beloning betekende. De herenploegen van HOC en Black Pira tes kwamen in de hoogste klasse binnen de lijnen. Ondanks het gemis van aanvoerder Meenhorst begon het team van de Black Pirates zeer energiek en het duurde dan ook niet lang of Jole en Van Elk hadden hun ploeg een 93 voorsprong gegeven. Met de regelmaat van een klok ging de aanval van de Piraten echter door met het scoren van doelpunten en in deze fase van de strijd speelde slechts één team, namelijk Black Pirates. Het verwonderde dan ook nie- mend dat de rust inging met 264 voor dit team. Het pleitte echter voor het goede moreel van de HOC'ers, dat zij zich door deze grote achterstand niet van hun stuk lieten brengen. De ploeg van Huigen bleef dapper doorspelen en drukte de Piraten- ploeg in de verdediging. Dit HOC-overwicht resulteerde ir. doelpunten, zodat de grote achterstand geleidelijk werd ingelopen tot 18—29. Hierna nam coach Jongeling een time-out, waardoor het HOC-overwicht gebroken werd, zodat thans de Piraten het initiatief overnamen. Na enkele fraaie doelpunten van Van Elk en Jole, bracht Snel de stand nog op 3720, waarmede HOC echter het laat ste kruit verschoten had. Voornamelijk Hans van Elk voerde de score voor zijn team op tot een verdiende 5020 overwinning. Voor de Piraten maakte Hans van Elk niet minider dan 32 punten. Snel nam voor HOC de meeste punten voor zijn rekening. In de tweede klasse dames behaalde Anti lopen 2 een zeer verrassende zege tegen koploper HOC 2, welke spannende strijd pas in de laatste minuten werd beslist. Bij de heren speelde het team'van Aurora een vrij harde strijd tegen het reserve-team van PSVH, welke wee strijd in een kleine overwinninig van de politiemannen eindigde. De uitslagen waren: Dames: HOC 2Antilopen 2 1213: Ty phoons 3SC Haarlem 3 19—16; Exercitia 1Schoten Giants 1 2325. Heren: Aurora 1—PSVH 2 15—23: IHJ 3 —White Stars 2 24—15; SC Haarlem 3—HOC 2 0—2 (regl.); Black Pirates 1—HOC 1 50—20. In de congreszaal van hotel Krasnapolsky in Amsterdam zal morgen de jaarlijkse alge mene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond worden gehouden. De aanvang hiervan is gesteld op des mid dags half vier. De agenda vermeldt enkele bijzonder be langrijke punten. Bij het punt bestuurs verkiezing is de heer A. L. van Driel Krol (HCK) tegencandidaat gesteld voor de her kiesbaar zijnde H. Boersma (OVVO, Am sterdam). Bovendien staat op de agenda de toetre ding van de KNHB tot de FEB. Reeds tijdens de vergadering van April 1954 werd dit punt op de agenda geplaatst, doch afgestemd. Nu enkele weken geleden de Belgische Honk balbond alle contact met de Nederlandse organisatie heeft moeten verbreken, is de toetreding tot de Honkbalfederatie weer bij zonder actueel geworden. Op de eerste dag van de vijfde en laatste testmatch tussen Australië en Engeland, die in Sydney zal worden gespeeld, kon er van cricket geen sprake zijn. Het veld was vol komen doorweekt door de aanhoudende regen van de laatste dagen. Indien er niet een onmiddellijke ommekeer komt* in de weersomstandigheden, zijn de vooruitzichten voor Zaterdag uiterst onzeker. ADVERTENTIE Kinder Hoestsiroop Bevat Vitamine C - en smaakt heerlijk Voor oudere kinderen en volwassenen neme men BUCKLEY'S MIXTURA Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten In Kuusankoski in Finland zijn internatio nale schaatswedstrijden gehouden, waaraan Nederlanders deelnamen. De 500 meter werd gewonnen door de Japanner Ózaki in 45.1 sec. voor de Fin Toivokainen 45.4 en de Nederlander Maarse 45.7 sec.; Broekman wem de 3000 meter in 5 min. 6.6 sec., op de tweede plaats eindigde de Japanner Asazaka in 5 min. 9 sec. De resultaten waren: 500 meter: 1. Ozako (Japan) 45.1 sec.; 2. Toivokainen (Finl.) 45.4 sec.; 3. Maarse (Ned.) 45.7 sec.; 4. Jokinen (Finl.) 45.8 sec.; 5. Asazaka (Japan) 46.8 sec.; 8. Van 't Oever (Ned.) 47 sec.; 10. De Graaff (Ned.) 47.4 sec.; 11. Broekman (Ned.) 47.9 sec. 3000 meter: 1. Broekman 5.05.6; 2. Asazaka 5.09.0; 3. Gomi (Japan) 5.13.7; 4. De Graaff 5.15.7; 5. Van 't Oever 5.16.5; 8. Maarse 5.20.8. Onder goede weersomstandigheden is in Helsinki een begin gemaakt met de wed strijden om de Scandinavische kampioen schappen in het hardrijden op de schaats. Het vroor 12 graden. De wereldkampioen Sigge Ericsson verscheen niet aan dë start. De Fin Salomaa had na de eerste dag de leiding. De uitslagen luiden; 500 meter: 1. Salonen (Finl.) 44.1 sec.; 2. Malmsten (Zweden) 44.3 sec.; 3. Salomaa (Finl.) 45.2 sec.; 4. Stroem (Zweden), Suo- malai.nen en Jaervincn (beiden Finland) 45.5 sec.; 7. Oeverby (Noorw.) 45.7 sec.; 8. Sjoelin (Zweden) 46 sec.; 9. Dahlberg (Zwe den) 46.4 sec. 3000 meter: 1. Salomaa 5.01.5; 2. Sjoelin 5.01.8: 3. Haugli 5.04.4; 4. Dahlberg en Seiersten 5.05.2; 6. Oeverby 5.06.7; 7. Stroem 5.05.9; 8. Jaervinen 5.08.2; 9. Pedersen 5.10. Na de eerste dag luidt het klassement: 1. Salomaa 95.450 pnt.; 2. Sjoelin 96.250 pnt.; 3. Salonen 96.633 pnt.; 4. Stroem 96.650 pnt.; 5. Oeverby 96.917 pnt.; 6. Jaervinen 96.867 pnt.; 7. Dahlberg 97.267 pnt.; 8. Seiersten 97.367 pnt.; 9. Malmsten 98.367 pnt. In het „Cultuur Huis" van de Centrale van Russische spoorwegarbeiders in Moskou worden op het ogenblik de wedstrijden gehouden om het schaakkampioenschap van Rusland. Het is voor de 22ste maal, dat wedstrijden om dit kampioenschap gehouden worden. Aan het derde tafeltje van links ziet men links Botwinnik zitten. In verband met de bijzonder slechte toe stand van de sportterreinen zijn reeds van daag heel wat wedstrijden afgelast. Zo gaan alle wedstrijden, vastgesteld voor de com petities van de Haarlemse Voetbalbond voor Zaterdag en Zondag niet door, evenmin als de wedstrijden voor Zaterdag en Zondag van de Haarlemse Korfbalbond. Alle districts- en afdelingswedstrijden in de afdeling Haarlem van het Nederlands Handbal Verbond zijn eveneens afgelast. Geen hockey Ook alle voor Zaterdag en Zondag door de Kon. Ned. Hockey Bond vastgestelde wed strijden zijn in verband met de gesteldheid der terreinen afgelast. Het programma voor deze dagen is opgeschoven naar 26 en 27 Maart. In Warmenhuizen zijn de provinciale schaatskampioenschappen van Noordholland lange baan gehouden over 500. 1500 en 3000 meter. De rijders ondervonden veel hinder van de harde wind, die dwars over de baan stond. Desondanks was er nog betrekkelijk veel publiek. Kampioen werd Bruine de Bruin uit Aalsmeer, die weliswaar niet het beste totaal over de drie afstanden had, doch twee van de drie afstanden won. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Bruine de Bruin, Aalsmeer 50.9 sec.; 2. Pronk, Warmenhuizen 52.6 sec.; 3. Kappel. Amsteradm 53.4 sec. 1500 meter: 1. Lieshout 2 min. 57.8 sec.; 2. Hopman, Egmond 3 min. 3 sec.; 3. Van der Ruit, Amsterdam 3 min. 3.9 sec. 3000 meter: 1. Bruine de Bruin 6 min. 5.6 sec.; 2. Hopman 6 min. 6.4 sec.; 3. Lieshout 6 min. 10 sec. Algemeen klassement: 1. en kampioen van Noordholland Bruine de Bruin 175.033 pun ten; 2. Lieshout 174.900 pnt.; 3. Hopman 176.067 pnt. Jeen van der Berg kampioen van Friesland. Het prox'inciaal kampioenschap van Fries land lange baan is gewonnen door Jeen van der Berg, die op de 1500 meter en de 5000 meter gemakkelijk de eerste plaats bezette. De conditie van het ijs was vrij slecht. De IJsclub Nova Zembla in Spaarndam houdt Zondag aanstaande schaatswedstrijden om het provinciaal kampioenschap voor mannen op de korte baan. De wedstrijden beginnen om drie uur. Zaterdagavond is er een gecostumeerd ijsfeest met onder andere een demonstratie ijsdansen door twee paren. Dit ijsfeest begint om zeven uur 's avonds. Kampioenschap 38/2 In Hengelo is het biljarttournooi begonnen om het kampioenschap van Nederland twee de klasse klein biljart kader 38/2. De uit slagen luidden: Brummer (Amsterdam) 300 Grahmbeek (A'dam) 151 Het oude Nederlandse voetbalstrijdlied „We gaan naar Rome", heeft Donderdagmid dag over het besneeuwde veld van Ander- lecht in Brussel geklonken. Het Nederlands militair voetbalelftal behaalde namelijk een volkomen verdiende drieeen overwinning op de Belgische militaire ploeg. Dit beteken de dat Nederland zal mogen deelnemen aan het eindtournooi, dat de volgende maand in Italië zal worden gehouden. Wederom speelde de Nederlands militaire équipe een uitstekende wedstrijd en liet ook aanzienlijk beter voetbal zien dan de Belgen. Dat was onder de gegeven omstandigheden bijzonder moeilijk. De Belgische genietroe pen, die Dinsdag en Woensdag met vereen de krachten het veld van Anderlecht sneeuw vrij hadden gemaakt, hadden niet veel eer van hun werk. Want een uur voor de aan vang van de wedstrijd begon het weer hard te sneeuwen en de „bui" hield niet eerder op dan na het eindsignaal. De Nederlandse ploeg was van het begin tot einde superieur. Het werd snel duide lijk dat de Nederlanders zich op het spiegel gladde veld veel beter staande konden hou den dan hun tegenstanders. „Een kunst", zei men op de tribune, ,.de Nederlanders zijn nu eenmaal geboren schaatsenrijders". Mul scoort Direct na de aftrap putte onze voorhoede zich al uit in het bedenken van letterlijk en figuurlijk „gladde" combinaties, hetgeen tot resultaat had, dat de bekwame doelman Van der Meersch in de vijfde minuut misgreep op een strak schot van rechtsbuiten Mul (EDO) waartoe de excellerende binnenspe- lers Brusselers en Van der Wel deze in staat hadden gesteld (01). In de dertiende minuut werd het nul twee. Toen tijdens een duel tussen Brusse lers en de Belgische keeper, deze laatste uitgleed. Wel ging ook de Eindhovenaar even onderuit, maar hij herstelde zich en schoot de bal in het verlaten doel (0—2). Toen al hief het voornamelijk uit militairen bestaande „legioen" het lied over de reis naar Rome aan. Het werd een wedstrijd waarin het dik wijls veel te hard toeging. Botsingen gaven aanleiding tot menig onvriendelijk gebaar aan beide zijden, zonder dat daar echter al te onplezierige incidenten uit voorkwamen. Doelman Feyt toonde weer een uitstekende vorm bij een onverwacht hoog schot van Close en Van der Meersch deed niet voor hem onder bij het onder controle brengen van welgemikte schoten van Rijnvis en Brusselars. Na de rust (0—2), zette het Belgische elf tal een fel tegen-offensief in, dat de Neder landse verdediging met Frölich en Ker- kum als uitblinkers echter beheerst op ving. Een tegenaanval van de Nederlandse militairen bracht doorzetter Brusselers op de rechtervleugel in een ideale positie om een pass te geven naar de vrijstaande Van der Wel, die er prompt gebruik van maakte (0—3). Nederland kon zich nu een verdedigende houding permitteren. Het Belgische slot- offensief volgde bijna automatisch. Een verre pass van stopper Culot belandde in een kluwen van soelers, die keeper Feyt het uit zicht benam. Zo kon Van Rooy vier minuten voor het einde de eer der Belgen redden, die vorig jaar het militair tournooi hadden ge wonnen. De uitslag van de Zesdaagse in Antwerpen luidde: 1. Van SteenbergenOckers (Bel gië) 268 punten; 2. Schulte—Peters (Ned.) 129 punten. Op een ronde: 3. RothBücher (Zwitserland) 185 punten; 4. Senfftleben Forlini (Frankrijk) 152 punten; 5. Von Bue- renDe Beuckelaer (Zwitserland/België) 116 punten. Op twee ronden: 6. Arnold- Patterson (Australië) 228 punten; 7. Van VlietDerksen 270 punten. De overige koppels hadden drie of meer ronden achterstand. Onze landgenoten Plantaz en Haan wer den 10e met 92 punten. Van Est en Voorting werden in de loop van de avond uit de strijd genomen, omdat hun achterstand te groot was. Op 10 April, Tweede Paasdag, wordt door de motor-, auto- en bromfietsclub „Bloem bollenstreek" wederom de Keukenhof-rallye gehouden. De afstand voor auto's, motoren en scooters bedraagt honderd kilometer, bromfietsers moeten vijftig kilometer af leggen. De finish is bij restaurant Treslong in Hillegom. M. v. Bracht (Waalw.) P. van Bracht (Cuyk) Doves Frunt (Haarlem) (Deurne) Scheffers (Den Haag) Van Dongen (Eindh.) Van Dongen Doves Grahmbeek Frunt P. van Bracht Scheffers Brummer M. van Bracht 143 300 266 300 246 300 300 297 103 300 300 289 300 216 16 16 22 22 30 30 36 36 18 18 12 12 24 24 23 23 18.75 9.43 6.50 13.63 8.86 10.— 6.83 8.33 16.66 16.50 8.53 25.— 12.50 12.04 13.04, 9.39 134 67 51 51 78 58 49 62 63 100 24 70 Nadat Rotterdam in Augustus 1953 een wereldprimeur verkreeg door de eerste internatio nale helicopter ver binding ter wereld, BrusselRotter dam, kwam er een bescheiden lucht net tot stand waarin Maastricht, Luik, Rijssel en Bonn werden op genomen. De Heli- copterdienst van de Sabena gaat nu echter de vleugels uitslaan en het ziet er naar uit dat Eindhovenin April van dit jaar ook zen helicopter ver binding krijgt 4 waardoor Eindhoven met Brussel en Essen verbonden zal worden. Deze lijn zal een vliegtijd van een uur vragen. Eindhoven en Essen zijn echter niet de enige plaatsen die op het lijstje staan. Binnen een paar maanden hoopt men ook Luxem burg op te kunnen nemen. Wanneer de grotere helicopters in dienst komen hoopt men dit jaar nog te komen tot een verbinding met Parijs, Nancy, Saarbrücken en Wiesbaden. (Zie kaart). Ook Londen, Straatsburg en Frankfort zijn in de plannen opgenomen maar de opening van deze lijnen moet wachten tot de nieuwe krachtiger helicopters gereed zijn. Wanneer deze toestellen komen zal men deze diensten openen. Het grote voordeel van de helicopters is vooral gelegen in het feit dat de passagiers of de vracht bijna onmiddellijk in het centrum van de stad kunnen landen. Een landing van een vliegtuig op een vliegveld brengt met zich dat men dan nog ver van het centrum van de stad verwijderd is. De helicopter heeft ook het grote voor deel dat het geen kostbaar vliegveld behoeft maar kan volstaan met een klein veldje. Wat de veiligheid betreft kan een helicopter bij motorpech altijd nog wel veilig op zijn grote rotorbladen dalen. Het nadeel van de helicopter moet vooral worden gezocht in de lage snelheid. De kruissnelheid van de Sikorsky-55, waarmede men thans de reeds bestaande verbindingen vliegt is slechts ca. 110 km. per uur. De maximum snelheid is ca. 140 km. per uur. Gezocht wordt daarom naar snellere helicopters. De Engelsen houden zich bezig met de ontwikkeling van een toestel dat plaats heeft voor 50 personen en aangedreven wordt door straalmotoren. De plannen schijnen overigens wel uit te gaan naar helicopters met veel passagiers, want er zijn berichten bekend die zeggen dat de Britten in 1960 een helicopterdienst op Amster dam willen openen met 40-persoonshelicopters. Wat er ook van deze verwachting terecht zal komen, een feit is het dat de internationale helicopterverbindingen zich nog in dit jaar uit zullen breiden, waarmede de ontwikkeling van deze nieuwste vorm van vervoer weer een flinke stap verder zal komen. Rotterdam (Economische Hogeschool). Geslaagd voor het doctoraal examen econo mische wetenschappen de heer S. Th. Zeyl- maker te Heemstede. Rotterdam (Stichting Klinisch Hoger Onderwijs). Geslaagd voor het semi-arts- examen H. L. Plantevdt, Rotterdam. Leiden (Rijksuniversiteit). Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde (cum laude) de heer L. Jansen te Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde de heer A. Cats te Leiden. Gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijs begeerte de heer Muhammad Abdul Aziz, geboren te Mymensingh, Pakistan, wonen de te Den Haag. Geslaagd voor het docto- raad examen geschiedenis de heer H. J. Wilzen te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht de heer H. C. Knopoers te Heteren. Utrecht (Rijksuniversiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: J. Blom te Hilversum; B. J. Cretier te Nij megen; mej. G. N. Nijdam te Wageningen; M. Reby te Utrecht; J. Tacoma te Utrecht. Voor het candidaatsexamen klassieke let teren: mej. M. van der Velden te Utrecht. Doctoraal examen tandheelkunde: S. B. Li te Utrecht; mej. H. Teenstra te Laren (Gld.)candidaatsexamen geneeskunde: mej. A. M. M. Waller te Utrecht. Met man en macht waren de Kabouters met Pilon zo aan 't bouwen. En na 'n tijd stond daar de mooie, nieuwe boshut Pilon en zijn vrienden keken er met trots naar. Nou, het mocht ook gezien worden, hoor. Het zag er alleraardigst uit! Pilon grinnikte in zichzelf als hij dacht aan het gezicht, dat de jongens zouden zetten, als ze 't straks zouden zien „Ik denk, dat ze er vast niet ontevreden mee zullen zijn!", lachte hij. „Het ziet er nog leuker uit dan het oude!" „En het is 'n stuk steviger ook", vonden zijn vrienden. „Dit zal zo gauw niet kapot waaien! Pilon was blij, dat de andere Kabouters hem zo fijn geholpen hadden, en hij be dankte ze hartelijk. „We hebben het met plezier gedaan", zeiden de anderen. „Het zou zo zielig voor die aardige jongens geweest zijn, als ze in hun vacantia de hut moesten missen! 39-40 ALKMAAR, 24/2 Minister Mansholt heeft Donderdagavond voor de Hollandse Maatschappij van Landbouw te Alkmaar gepleit voor de wenselijkheid, ook de boe ren en tuinders in de gelegenheid te stel len een jaarlijkse vacantie te nemen. Bij het steds voortschrijdende gebfuik van technische hulpmiddelen in de landbouw en de rationalisatie van de bedrijven, al dus de minister, heeft ook de boer een zekere mate van rust en ontspanning no dig. Het moet mogelijk zijn om een organi satie in het leven te roepen van jonge en ervaren boeren, die zich als tijdelijk be drijfsleider beschikbaar kunnen stellen op een bedrijf waar men met vacantie zou willen gaan. Ook in de Verenigde Staten wordt deze methode toegepast en het suc ces daarvan wijst erop dat er ook in Ne derland goede resultaten mee bereikt kun nen worden. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting stelt thans een onderzoek in naar de onderhoudskosten van wonin gen. De eerste phase van dit onderzoek, dat betrekking heeft op de prijsontwikke ling voor de verschillende onderhouds werkzaamheden sedert de jaren 1938-'39 is inmiddels voltooid en in een voorlopig rapport vervat. Hieruit blijkt, dat voor arbeiders- en middenstandswoningen de totale onder houdskosten volgens de indexcijfers ge stegen zijn tot 385 percent vergeleken met vóór de oorlog, wanneer men het percen tage van toen op 100 stelt. ANTWERPEN (Un. Press) Acht Ne derlandse aannemers en bouwarbeiders werden Donderdag in Antwerpen tot geld boeten van in totaal bijna anderhalf mil- lioen Belgische francs veroordeeld wegens het wederrechtelijk uitvoeren van werk zaamheden aan een villa te Kalmthout in België. De acht vonnissen werden bij ver stek uitgesproken, de boeten zijn onvoor waardelijk en „inbaar bij lijfsdwang", wat betekent dat de veroordeelden bij niet- betaling onmiddellijk kunnen worden ge arresteerd, indien zij Belgisch grondgebied betreden. Drie bouwers werden veroordeeld we gens het aannemen zonder Belgische ver gunning van de bouw der villa en het te werkstellen van vijf buitenlandse, in dit geval Nederlandse, arbeiders op Belgisch grondgebied zonder de vereiste werkver gunning. ADVERTENTIE VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN (vertaald uit het Engels) 26) „O ja. En hartelijk daink voor alle moei te, die u zich gegeven hebt. Misschien wilt u hiervoor op mijn gezondheid iets drin kenZe had een muntstuk te voor schijn gehaald en overhandigde dat aan een van de twee mannen. „Zeer bedankt juffrouw, dat is erg vriendelijk Ze keken de auto na totdat hij uit het 'ezicht was verdwenen. .,We hebben geen geluk, Hugh", zei Everest tenslotte langzaam. „Nee, wat een pech!" „Ik moest wel stoppen „Vanzelfsprekend, 't Was een knap staaltje van goed chaufferen! Het scheelde een haar of je had zelf dat meisje overre den...." Hij bekeek het visitekaartje. ^Maud F artescue, 17 Bristow Mansions, Charges Street. London W.L.", las hij daarop. „Een aardig meisje, 't Is lang ge leden sinds ik een fooitje heb gehad. We zullen haar antecedenten nagaan, zodra we in de stad terug zijn". „Je acht het niet uitgesloten, dat ze zich daar opzettelijk op die plaats bevond?" „Ik kan 't nauwelijks geloven. Maar je kent Daphne. Ze wil nu eenmaal alles na gegaan hebben, tot in de kleinste details. Ik denk wel, dat dit voorval een lelijke teleurstelling voor haar zal zijn". „Ze zal 't echter niet laten merken. Ze zal 't alleen pech noemen. Wel.... wat gaan we nu doen?" „Ik weet heel goed wat we niet gaan doen", antwoordde de ander lachend, „en dat is deze zaak rapporteren aan de plaat selijke politie, zoals we aan dat meisje be loofd hébben!" „Jammer eigenlijk".... „We moeten eerst een rustig laantje vin den om onze auto te metamorfoseren en vervolgens onszelf weer tot normale bur gers om te toveren". „En daarna rijden we naar Londen en rechtstreeks naar Bristow Mansions „Waar we waarschijnlijk niets belang wekkends te weten zullen komen", merkte de ander somber op. „Nee, waarschijnlijk niet Maar we zul len onszelf en Daphne tevreden gesteld hebben. En dan beginnen we weer van vo ren af aan met frisse moed". „Ik hoop alleen, dat dat meisje 't niet in haar hoofd krijgt om het politiebureau in Ascot te waarschuwen", zei Everest, ter wijl ze weer in hun wagentje stapten. „En ik hoop, dat we geen echte posterijen- functionaris tegenkomen, die 't in zijn hoofd haalt ons vragen te stellen", mom pelde de ander met een glimlach. Toen ze Daphne die avond in een op trekje van Willamson ontmoetten, bleek ze, naar verwachting, een en al sympathie te zijn voor hun tegenslag, ,,'t Was afschu welijke pech", zei ze, toen ze hun verhaal had aangehoord. „Ik zou precies hetzelfde gedaan hebben als jullie. Heb je de gege vens van dat meisje nagegaan?" Everest en Williamson keken elkaar lachend aan. „Heb ik je niet gezegd, dat dat haar eerste vraag zou zijn", zei de een. „Zelfs een engel uit de hemel zou ze nog willen identificeren. „Heus, Daphne", zei Williamson ernstig, „het v/as ook onze eerste gedachte, dat dit voorval misschien met opzet werd ge- ensceneerd. Maar het spijt me je het te gendeel te moeten meedelen. We hebben de concierge van het flatgebouw Bristow Mansions te pakken gekregen en na een verzonnen verhaaltje onzerzijds, kregen we de man aan het praten. Het meisje heet Maud Fortescue en ze bewoont haar flat sinds een jaar. Er viel niets mysterieus te ontdekken. Ze kwam enige uren, voordat wij ons daar vervoegden, thuis we na men met opzet enige soeling. We hebben de concierge verteld, dat ze op het nip pertje aan een ernstig ongeluk in de buurt van Ascot was ontsnapt. Nee, ik geloof niet, dat zij iets te betekenen heeft. „Nee", gaf Daphne peinzend toe. „Het schijnt dus alleen pech geweest te zijn, dat ze zich net op dat moment daar bevond. Maar weet je, beste vrienden, ik raak er hoe langer hoe meer van overtuigd, dat, als we die bende en haar hoofdkwartier vin den, het zal zijn in de onmiddellijke omge ving van dat punt, waar jullie vanmiddag dat meisje aantroffen!" „Hoe kom je daarbij?" vroeg Everest. Ze leunde achterover in haar stoel en scheen diep na te denken. „Dat zal ik je zeggen", zei ze tenslotte langzaam. „We zijn er inmiddels wel achter gekomen, dat we te maken hebben met een zeer goed georganiseerde groep met brillante ideeën, die weinig aan het toeval overlaat". „Precies zoals de leidster van het bu reau in Conduit Street zelf haar zaken leidt", mompelde Sylvester. „Dat kan wel zijn, Alan", zei ze met een glimlach, „maar het is in ieder geval goed, je tegenstander niet te onderschatten. Is het niet voor de hand liggend, dat, wan neer hun hoofdkwartier vèr verwijderd zou liggen van de plaats, waar ze hun slachtoffer het geld laten overdragen, ze een onnodig groot risico zouden lopen?" En toen ze hun vragende blikken zag, legde ze nader uit: „Stel dat jullie werke lijk mensen van de posterijen waren ge weestWat zouden jullie dan gedaan hebben, zodra dat meisje weggereden was? Wel.natuurlijk waren jullie dan naar het dichtst bijzijnde politiebureau gegaan en hadden daar gerapporteerd, dat een grote zwarte auto. die als een razende reed, bijna een meisje had doodgereden.. Binnen enkele seconden zouden dan alle posten in de buurt een waarschuwing heb ben gekregen om uit te kijken naar die be wuste grote zwarte wagenBegrijp je, waar ik heen wil?" „Inderdaad", antwoordde de advocaat. „Er zit wat in. Je bedoelt, Daphne, dat hoe eerder ze met hun wagen op hun plaats van bestemming terug zijn, hoe beter 't voor hen is". „Juist, zo zie ik 't, Martin. Denk er wel om, het is maar een veronderstelling van me, maar in hun geval zou ik zo wer ken „Misschien heb je 't bij het rechte eind", zei hij. „Er is absoluut veel voor te zeggen. Geen lange tocht per auto, maar het geld wordt vlak bij huis overhan digd.... Niet zo gek „Ben je er helemaal tevreden mee, Mar tin, dat dat meisje van vanmiddag niets met deze zaak te maken zou hebben?" vroeg Sylvester opeens. „Het is wel een beetje erg toevallig, dat ze daar juist op dat moment op die plaats was, vind je niet?" „Ik heb er natuurlijk ook over zitten piekeren, Alan", antwoordde de advocaat. „Maar ik heb geen bevredigende andere oplossing kunnen vinden. Ze zag ons na tuurlijk voor échte post-mensen aan en vroeg ons de zaak voor haar te willen rapporteren bij de plaatselijke politie. Daarom gaf ze ons haar kaartje. Als ze met die schurken iets te maken had gehad, zou dat toch wel 't laatste zijn geweest, dat ze gevraagd had. Ze had ons een valse naam en adres kunnen geven, wel wetend dat we haar nooit zouden kunnen opspo ren „Stel, dat ze zó intelligent was, dat ze samenspelend met die bende doorzag, dat jullie géén echte pest-functionarissea warenopperde Trevitter peinzend. „Daarop zou ik hetzelfde willen ant woorden, Jim, want ook in dat geval zou ze toen begrijpen, dat we onmiddellijk haar antecedenten zouden nagaan, iets wat ze stellig zou willen vermijden! Het zou in dat geval toch zeer onwaarschijnlijk zijn, dat ze ons haar ware naam en adres opgaf! Nee, ik blijf er van overtuigd, dat dit een volkomen toevallige omstandigheid was. En Hugh en ik voelden ons volkomen te vreden. gesteld door hetgeen wij van de concierge van het flatgebouw te horen kregen". „Met andere woorden", zei Daphne met een zucht, „we zijn geen stap verder geko men. En we zullen, tenzij zich iets zeer bij zonders voordoet, moeten wachten tot da 20ste van de volgende maand aanbreekt... en er een nieuwe ontvoering zal plaats vin den. Een aanlokkelijk idee!" (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6