Aankoop kan zowel industrie als stedebouw dienen ZE VEN DA GEN HAARLEM HYPERMODERN NET ALS IN 1832 Kerkvoogden niet op de hoogte van plannen verbouw Vishal In één nacht S u n b a lm Iedereen komt in handen van amateur-fotograaf .,9 Het complex van de Holland-Nautic Herdenkingsrede door de burgemeester EEN SCHOOL VOL LENTE Vijftig jaar kadaster met keurig handschrift Van mensen en dingen onder de Damiaatjes HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uw handen gaaf en zacht „De wonderlijke avonturen, van de kleine Moeck" Twee ernstige ongelukken op ijsbaan Nova Zembla Viering bevrijdingsdag Gelui van alle Haarlemse klokken Elfregi Duinzwervers hielden ouderavond Feest A. IJ. Tulp overleden Kamperen ,Denkda Hobby gei VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 I Naar aanleiding van het besluit van de gemeenteraad van Haarlem om de Vishal tijdelijk te verhuren aan de N.V. A. Kreymborg, die tijdens de verbouw van het-pand aan de Grote Markt gedurende enige maanden haar bedrijf in de Vishal zal uitoefenen, hebben wij een onderhoud gehad met de heren dokter C. Hage, presi dent-kerkvoogd en A. Ph. Romeijn, secre taris van het college van kerkvoogden van de Nederlands Hervormde gemeente te Haarlem. Zij betreurden het besluit ten zeerste. De rust zal in de omgeving der kerk zeer verstoord worden en als in de toekomst besloten mocht worden in de Vis hal een kantoor van Haarlems Bloei te vestigen, zal dat in nog ernstiger mate het geval zijn op Zaterdag en Zondag. Boven dien verwachten de kerkvoogden, dat het gezicht op de Grote Kerk minder fraai zal worden door het aanbrengen van étalages en in de toekomst van grote reclameplaten voor toeristische doeleinden. Ook zal het aanbrengen van verlichting het aanzien der kerk schaden. De heren Hage en Romeijn betreuren het des te meer, omdat het college van B. en W. geen overleg heeft gepleegd met kerk voogden. Dat is in het verleden anders ge weest. De kerkvoogden herinnerden er aan, dat in 1931 advies is gevraagd, toen B. en W. plannen hadden de Vishal af te breken, dat zij in 1933 in kennis werden gesteld van de plannen een urinoir te plaatsen en dat in 1939 bericht werd, dat B. en W. voornemens waren aan de raad voor te stellen 't vismarktgebouwtje te verbouwen, waardoor een. wachtruimte zou ontstaan. De kerkvoogdij kreeg tevoren voldoende gelegenheid bezwaren in te dienen of op merkingen te maken. Thans geen advies gevraagd Met de tegenwoordige gang van zaken is het anders gegaan, merkten de heren Hage en Romeijn op. Op 25 November j.l. schre ven kerkvoogden een brief'aan B. en W.,' waarin zij mededelen, dat het hun aan dacht had getrokken, dat er plannen be stonden om de Vishal beschikbaar te stel len als kantoorruimte voor „Haarlems Bloei". Volgens het contract van 1817 mag de stad aldus de kerkvoogdij gebruik maken van „den grond waar de Zee-vis markt gehouden wordt, op den voet als thans plaats heeft". Het is natuurlijk be kend, dat deze markt in de loop der "laatste jaren voor allerlei doeleinden gebruikt is. Daartegen is nooit uitdrukkelijk bezwaar gemaakt. Nu er echter plannen bestaan om dit gebouw een vaste nieuwe bestemming te geven, stellen kerkvoogden er prijs op het college van B. en W. er op te wijzen; dat zij met het veranderde gebruik van de Vis hal niet geacht, willen worden te zijn ac- coord' gegaan of te gaan, aldus de brief. Op 17 Februari" j.l. schreven B. en W. van Haarlem een brief aan de kerkvoog den, waarin zij antwoordden op de brief van 25 November. Toen de brief binnen kwam verscheen ongeveer gelijktijdig in de krant het voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad, om tot verhuur van de Vis hal over te gaan. Het college berichtte de kerkvoogdij niet over zijn plannen, maar het deelde mee, dat. een onderzoek was ingesteld naar het contract van 1 Juli 1817. „Het resultaat van.het onderzoek is geweest, dat B. en W., vodral gelet' op de historische'ontwikkeling, welke tót de 'hiervoor bedoelde overeen komst heeft geleid, met de rechtsgeleerde raadsman der gemeente tot de slotsom zijn gekomen, dat het verkeerd zou zijn daaruit te concluderen, dat het kerkgenootschap uit de volheid van eigen rechten slechts tot een zekere en dus eng te interpreteren mate aan de burgerlijke gemeente recht zou hebben willen- afstaan. Artikel 4 van de (overeenkomst bepaalt, dat als stedelijke eigendom „in en bij voorschreven kerk" wordt erkend onder meer de opstal van de Zeevismarkt. Daaruit en uit het verdere verband valt af te leiden, dat de onder grond als eigendom van het kerkgenooG schap werd erkend en dat het voorts de bedoeling is geweest te constateren het bestaan van het recht van opstal als een eeuwigdurend recht". Tenslotte merken B. ADVERTENTIE Vraag Uw Apotheker' oj Drogist Gratis proeftube na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree, Afd d Herengracht 209 Amsterdam Eerste uitvoering voor Haarlemse schooljeugd De Stadsschouwburg van Haarlem was vanmorgen geheel gevuld met leerlingen vgn scholen voor g.l.o. en b.l.o., die de eer ste van een serie van vijf voorstellingen bijwoonden van het toneelstuk „De won derlijke avonturen van de kleine Moeck." Uiteraard heerste er voor het begin een oorverdovend lawaai en zelfs het ophalen van het brandscherm veroorzaakte een hartelijk en langdurig applaus. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken, de heer D. J. A. Geluk, heette in zijn openingstoespraak vooral de inspecteur van het lager onderwijs, de heer W. Schoenmakers welkom en wenste de com missie voor aesthetische vorming van de lagere schooljeugd, die deze voorstellingen heeft voorbereid, van harte succes. Boven dien stelde hij de kinderen nog meer uit voeringen van toneel- en muziekgezel schappen in het vooruitzicht. Voor een recensie van het toneelstuk, dat bij de kinderen een laaiend enthousiasme veroorzaakte, verwijzen wij naar onze editie van 22 Februari. Donderdagmiddag omstreeks twee uur kwam op de ijsbaan „Nova Zembla" te Spaarndam de 45-jarige magazijnchef J. Rosema uit Groningen dusdanig te vallen, dat hij een ernstige hoofdwonde opliep. Twintig minuten later maakte de 60-jarige magazijnbediende A. Heeremans uit Haar lem eveneens op dezelfde ijsbaan een val, waarbij hij zijn linkerheup brak. Beiden waren niet op de schaats, doch ver loren hun evenwicht tengevolge van de har de wind. Nadat men hun ter plaatse de eer ste hulp verleende, werden zij overgebracht naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. en W. in hun brief op, dat de gemeente vrij staat van de Vishal geheel naar eigen goeddunken gebruik te maken. Naar hun mening is in artikel 7 van d-e overeenkomst van 1817 noch een beperking van dat recht te lezen, noch bedoeld. Voorts verklaren B.'en W. zich bereid de kerkvoogdij op de hoogte te houden van het verbouwingsplan en overleg te plegen omtrent de punten, die eventueel direct het kerkgebouw raken. De heren Hage en Romeijn deelden ons mee. dat zij Maandag j.l. een brief aan B. en W. hebben gezonden en een afschrift er van aan de gemeenteraad, waarin zij er aan herinneren, dat het college schrijft bereid te zijn de kerkvoogden van de plan nen op de hoogte te houden; zij moesten echter uit de krant lezen welke plannen B. en W. ten aanzien van het gebruik van de Vishal koesteren en die wel op zeer korte termijn uitgevoerd zullen worden. „Wij menen aldus kerkvoogden in hun brief dat overleg hierover met ons, mede op grond van de overeenkomst van 1817, gewenst, zo niet noodzakelijk.is." Inmiddels heeft de gemeenteraad het be sluit genomen en de heren Hage en Ro meijn vertelden ons, dat kerkvoogden de aangelegenheid nog nader zullen bespre ken om na te gaan welke maatregelen naar aanleiding van het raadsbesluit genomen zullen en kunnen worden. hebben de kinderen van alle klassen de bolbloemen tentoon gesteld, die zij in het vorig na jaar toen het alleen nog maar bloembollen waren, mee naar huis kregen om ze zover op te kweken. Hoe ze dat gedaan hebben lazen wjj in het gezamenlijk opstel er over, dat door de tweede klas gemaakt werd en dat kort en goed luidt: „In het najaar hebben we bollen geplant. We hebben ze in een bloempot gezet. Eerst een eindje gegroeid waren mochten ze in het licht. Toen er knoppen in kwamen hebben we ze in de warmte gezet. Naar wij vernemen zal de officiële vie ring van de tiende verjaardag van de Be vrijdingsdag in Haarlem bestaan uit een herdenkingsrede welke door de burgemees ter op het bordes van het Stadhuis zal worden uitgesproken en door luidsprekers op de Grote Markt en omgeving wordt verbreid. Hiermee wordt een zinrijk verband ge legd tussen de Bevrijdingsdag in 1945 en deze viering. Burgemeester Reinalda hield toen eveneens een rede tot de burgerij. Het ligt in de bedoeling, dat om twaalf uur 's middags alle klokken van de Haar lemse kerken en gebouwen te laten luiden. Daarna zal burgemeester Cremers zijn rede houden, waarna de plechtigheid waar schijnlijk besloten zal worden met een fanfare van het balcon van het Stadhuis af. Zoals wij reeds hebben gemeld, zullen in het kader van de door het Centrum comité Koninginnedag te organiseren uit gebreide feestelijkheden in de middaguren de vertegenwoordigers van de Haarlemse corporaties langs de burgemeester als ver tegenwoordiger van de Kroon defileren. Daarbij zal tevens een beperkte ontvangst op het Stadhuis plaats vinden. In de gemeentezaal van de Verenigde Doopsgezinde gemeente in de Peuzelaarsteeg heeft de Elfregi-padvindersgroep Duinzwer vers", onderdeél van de vereniging De Ne derlandse Padvinders in het district Haarlem, een ouderavond gehouden. De verkenners hebben het plan opgevat in Augustus het zo merkamp in La Roche (België) te houden en om de hoge kosten te dekken zullen zij in de komende maanden enige acties houden. De groepsgeestelijke ds. S. M. A. Daalder sprak het welkomstwoord en hij hoopte dat de vele aanwezige ouders zouden merken wat Elfregi de naam van de Doopsgezinde pad- vindersgroepen in ons land voor de jon gens wil en kan zijn. Onder leiding van vaan drig J. van Tiel lieten een twaalftal jongens vervolgens gedurende een kwartiertje hun sportieve prestaties zien in het programma nummer tuimelen. Hathi mevrouw E. Groot Van Schaik verzorgde de entre actemuziek en begeleidde tevens het verkennerskoor bij het zingen van enige eigen'padvindersliederen. De voorzitter van de Doopsgezinde Jeugd raad ds. H. Wetmar, Doopsgezind predikant uit Zaandam, gaf een toelichting bij de door deze raad onlangs uitgegeven filmstrip „Jeugd", die zeer boeiend was. Deze strip is samengesteld uit fotografische opnamen van de heer C. van Weele en geeft enig inzicht in het landelijk Doopsgezind Jeugdwerk. Een seindemonstratie, nogmaals zang en twee kienronden gingen tenslotte vooraf aan het sluitingswoord van groepsleider hopman H. Ph. H. Plevier. De minister van Economische Zaken a. .i heeft besloten de prijzenbeschikking me- disch-specialistische verrichtingen voor zie kenfondsverzekerden in te trekken. „Waarom hebben B. en W. het nodig ge- vormden, zo koel te antwoorden op de vra gen welke het raadslid mr. J. G. B e 11 ink heeft gesteld omtrent de toekomstige be stemming van het complex van de Hol- land-Nautic en inzonderheid op zijn sug gestie om de belangen van de zes bedrijven te bevorderen welke interesse tonen voor de gebouwen en terreinen van de voor malige scheepswerf en machinefabriek?" Dat is een vraag die in de afgelopen dagen menigeen zich heeft gesteld. Men kon gis teren in ons raadsverslag lezen dat B. en W. dit antwoord niet alleen handhaven, maar het ook als het enig juiste erkennen. Dit kan er slechts op wijzen, dat de ge meente zich met de eigenaars van de Hol- land-Nautic in een delicate onderhande lingssituatie bevindt. Een overleg dat veel tact en omzichtigheid vereist nu daarbij aan elkaar tegengestelde belangen in het geding zijn. Er zijn in Haarlem een aantal bedrijven welke reeds lang wachten op een goede gelegenheid om hun werkruimte te ver groten. Aan de andere kant is er de gemeente De dertig leden tellende Hobby Club Haarlem bezit sinds Augustus van het vo rige jaar een eigen hobby huis: het voormalig badhuis aan de Koudenhorn. Maar dat betekent niet, dat de enthousiaste jongelui, die eind 1949 hun club opricht ten en daarna bijna vijf jaar lang naar een geschik te werkruimte moesten uit zien, van Augustus 1954 llun hobbylusten ongestoord kunnen botvieren. Want toen de clubleden het hun door de gemeente afgestane huis voor 't eerst betraden, zagen zij er niets anders dan een enorme ravage, die er door de jeugd was aan gericht in de tijd, dat het badhuis daar ongebruikt stond. Verscheidene bad hokjes waren zwart gebla kerd, omdat er vuurtjes in waren gestookt, de ramen waren stuk voor stuk stuk gemaakt, kortom, het was een bende. Maar de Haarlemse hob byclubleden staan voor niets: zij kunnen u alles vertellen over astronomie, over modelbouw, fotografie, de bouw van radio's en het brouwen van geheimzinni ge scheikundige drankjes, maar als het moet, dan kun nen ze ook de handen uit de mouwen steken voor het groffe werk. Ze hebben in hun tehuis gebroken, ge schrobd, gesleept en ge veegd alsof er een sprook jesprinses zou komen wo nen. Op het ogenblik zijn de verbouwingswerkzaamhe den vrijwel gestaakt: in de eerste plaats is het er nu te koud om te werken, want algehele verwarming ont breekt nog. Bovendien heeft men nog geen aansluiti?ig op de waterleiding hoe paradoxaal dit voor een voormalig badhuis ook mo ge klinken zodat men bij het schoonmaken is aange wezen op het Spaarnewa- ter. En dat lokt op het ogen blik niet erg aan, met die blokjes ijs aan de opper vlakte. De houten zolderverdie ping is al gereedgekomen, voor de radio-af deling. Men heeft er onder leiding van een Haarlemse firma elec- trische leidingen aangelegd, die door de gemeente zijn goedgekeurd. Een schrille tegenstelling tot deze afde ling vormt de kelder, waar in lekkages nog hoogtij vie ren. De dienst Openbare Werken zal daar evenwel binnenkort de strijd tegen het water aanbinden. De club heeft reeds van >nige industrieën uit Haar lem en omgeving materiaal >n materieel ontvangen. De leden waarderen dit ten teerste en zien met verlan- yen naar nieuwe zendingen uit, want ze kunnen het al lemaal best gebruiken. Maar met haast nog groter ver langen zien zij uit naar nieuwe leden, in het bijzon ier meisjesleden. Want van de dertig leden wanneer het gebouw klaar is, kun nen er naar schatting ze ventig iverken is er ilechts één van het vrouwe lijk geslacht. Het levert te keningen voor het maand blad, dat de club sinds kor te tijd uitgeeft. Komt vriendinnen, ver denkt het Haarlemse hob- yleger van de Dinsdag gevierde „denkdag" van de padvind- sters zal staan. De oud-leerlingenvereniging „Prinses Wilhelmina" is van plan haar tweede lustrum op de juiste wijze te vieren. Zij brengt daartoe op Zaterdag avond 26 Februari in het ge bouw Sint Bavo een „groots opgezette revue met bal na". die gelegenheid krijgt het voor de omge ving van de Paul Krugerkade geldende uitbreidingsplan te realiseren. Dat uitbreidingsplan dateert al van lang voor de oorlog en strekt ertoe de dood lopende straten van de Patrimoniumwijk te verbinden met de Spaarndamseweg en Paul Krugerkade. Tevens zou de ruimte ontstaan voor de zo broodnodige groen voorziening van de Transvaalbuurt, voor een flinke speelgelegenheid en wijkgebouw en zelfs een zwembad, waartoe de be staande binnenhaven van de voormalige scheepswerf zou uitlokken. De fabrieksge bouwen zouden gesloopt moeten worden. Het is duidelijk, dat de ontwerpers van dit uitbreidingsplan en hun gedachten leven voort zijn uitgegaan van de op vatting, dat de gehele Westelijke Spaarne- oever industrie-vrij gemaakt moet wor den en in de toekomst een niet door in dustriële smetten ontsierde woonwijk dient te zijn. Wanneer men in die vooroorlogse jaren wat meer gewerkt had met enquêtering en sociografisch onderzoek, dan zou men al licht tot de ontdekking zijn gekomen, dat de meeste bedrijven langs de Westelijke Spaarneoever levenskrachtige onderne mingen vormen, die, goed gelegen aan verkeersweg en vaarwater als zij zijn, geen verhuisplannen koesterden, in de ver wachting eventuele uitbreidingen ter plaatse te kunnen verwezenlijken. Bovendien behoorden zij meestal krach tens hun omvang tot de middelgrote, ver zorgende bedrijven, zodat het Spaarne een natuurlijke grens vormde en vormt tussen de overwegend lichte en de in hoofdzaak zware industrie. Welke zijde van het Spaarne men ook neemt, zij waren en zijn overwegend industrieel bebouwd. Gegeven die situatie zal het velen een gebrek aan werkelijkheidszin toeschijnen, wanneer dan toch een dergelijke wijk tot uitsluitend woongebied wordt gestempeld Nu doet zich, ongeveer een kwart eeuw nadat dit uitbreidingsplan is vastgesteld, de volkomen toevallige omstandigheid voor, dat een der bedrijven wordt geliqui deerd. Daarmee komt een vijftienduizend vierkante meter industrieel terrein vrij. Maar daar behoeft de eigenaresse niet mee te blijven zitten: er meldden zich onmid dellijk vijf, zes bedrijven aan die hetzij gezamenlijk willen kopen, hetzij willen huren. En het zijn bijna allemaal zaken die reeds aan de Spaandamseweg of in de onmiddellijke nabijheid daarvan zijn ge vestigd. Zij kampen alle met ruimtegebrek en hebben vrijwel alleen belangstelling voor de gebouwen. Uitstekend, zou men zeggen: die in dustrieën kopen of huren de loodsen en kantoren, de hallen en de bijgebouwen en voor de gemeente blijft toch nog altijd de mogelijkheid het belangrijkste element van haar uitbreidingsplan te verwezen lijken, namelijk het scheppen van recrea tie-ruimte op de plaats van werf en haven. Het schijnt echter, dat het gemeentebe stuur zich de leidende gedachten heeft herinnerd van het uitbreidingsplan van. omstreeks 1929: het laten verdwijnen van alle industrie aan de Westkant van het Spaarne, En we hebben dan ook niet de indruk gekregen, dat de ambities der gegadigde bedrijven met veel instemming begroet zijn. Het is wel mogelijk, dat men bereid zou zijn, gesteld dat de gemeente eens het vroegere Holland-Nautic-complex in eigendom verwierf, de gebouwen voorlopig te verhuren aan geen hinder veroorzakende bedrijven, maar juist de firma's welke die ruimte voor hun productie zo goed zouden kunnen gebruiken, zouden de kans lopen afgewezen te worden. Men neemt dan het risico, dat sommige, zeer hecht met Haar lem verbonden bedrijven, welke niet zo spoedig een andere vestigingsplaats zullen zoeken, in hun ontwikkeling worden geremd. Men loopt nog meer het risico dat jonge levenskrachtige bedrijven, welke nog niet tot volle wasdom zijn gekomen, er niet langer prijs op stellen in Haarlem te blijven. In zo'n situatie verkeert bijvoor beeld de N.V. Sazo, een machinefabriek welke thans op een minimale oppervlakte en in de ongunstigst denkbare omstandig heden werken moet. Een bedrijf, dat het desondanks heeft klaar gespeeld belang rijke binnen- en buitenlandse exportorders te verwerven, zoals de gehele inrichting van de koperslagerij van de Nederlandse Droogdokmaatschappij en dergelijke op drachten voor B.P.M., Wilton-Fijenoord, enz. Bovendien legt men zich meer en meer toe op de toepassing van kunststoffen, zo als de vervaardiging van nylontransport- wormen, waarvoor opdrachten uit de Ver enigde Staten en Duitsland werden ont vangen en de fabricage van combinaties van polyester en schuimstoffen. De pro ductie met behulp van deze kunststof combinaties is nog in het stadium van het overigens veelbelovende experiment. Wij gaven dit voorbeeld slechts om aan te tonen, dat Haarlem er wel wat aan ge legen mag zijn om jonge bedrijven met be hoefte aan vakkundig personeel voor zich te behouden en de best denkbare werkge legenheid daartoe te scheppen. Uiteraard houdt ook de Stichting tot ontwikkeling van de industrie in Haarlem zich met dit vraagstuk bezig. Natuurlijk is het niet te verwachten, dat een gemeentebestuur, dat in het jongste verleden al meer dan eens blijk gaf de in dustrie een goed hart toe te dragen, deze factoren zal negeren. Het is wel mogelijk, dat hun waarde te laag wordt geschat in verhouding tot andere, bijvoorbeeld stede- bouwkundige eisen en verlangens. Zeker is het niet zo, dat de gemeente haar bevoegdheden zal misbruiken om de vestiging van industrie op de terreinen van de vroegere Holland-Nautic tegen te gaan, wanneer haar eigen bod op het complex te laag blijkt te zijn. Want zoveel is wel ze ker: de gemeente heeft wel belangstelling voor de Holland-Nautic, maar niet tot elke prijs. Te Deventer is plotseling o\erleden de heer A. IJ. Tulp, oud-wethouert' van De venter en lid van de Provirjiale Staten van Overijsel. Hij behoorde to: de pioniers van de vroegere S.D.A.P. envervulde na de oorlog tal van belangrijke uncties in de P. v. d. A. Hij is 69 jaar gewrden. De Engelse blues-z*geres Neva Raphaello is wegens plotselise ziekte ver hinderd. hedenavond voor Je Haarlemse Jazz Club op te treden. Hefogramma van de clubavond zal nu wo'len gevuld met jamsessions. Cornelis Simon Keesman, 35 .jaar oud, adjunct-commies A bij de gemeente Haarlem, is sinds 1 Januari bezig om de over heid ruim drieduizend arbeidsuren te besparen. Hij doet dat graag, want hij heeft van zijn liefhebberij, het fotograferen, een deel van zijn beroep gemaakt. Sinds enkele maanden bezit men namelijk bij de gemeente de apparatuur voor de micro-fotografie en toen een gedeelte van de kelder voor deze nieuwigheid was ingericht behoefde de chef van de afdeling bevolking, de heer H. Oderkerk, niet lang te zoeken. Keesman was dè stadhuisfotograaf, Keesman hield van zijn veertiende jaar af al een camera in zijn handen, Kees man won tientallen malen fotoprijsvragen en Keesman was dus de aangewezen man om zich over de micro-installatie te ont fermen. 1 B. en W. hadden al geruime tijd gezonnen op een methode, waarbij het maken van afschriften van de persoonskaarten tot een minimum aan tijd kon worden teruggebracht en die tevens de behoefte aan archiefruimte zou beperken. Na langdurig onderzoek kwam men tot de conclusie, dat de toepassing van micro-fotografie het daartoe aangewezen middel was. De raad stelde zonder discussie 11.500,beschikbaar en enkele maanden later was Haarlem de eerste stad in Nederland, die met een dergelijk project kon beginnen. Keesman moest daarbij rekening houden met het voorschrift, dat behalve de vierhonderd kaarten, die de dagelijkse dienst op de afdeling bevolking jaarlijks heeft, eenzelfde aantal „moe der-kaarten" in een afzonderlijk archief moesten worden op geborgen en dat er bovendien nog een extra-positief voor het „schaduwregister" diende te worden gemaakt. Al dit werk vergt, tezamen met het chronologisch rangschikken gemiddeld anderhalf uur per dag, hetgeen zoals men heeft uitgerekend 390 arbeidsuren per jaar betekent. De vroegere methodé van archivering vorderde gemiddeld 3800 arbeidsuren, zodat Keesman met een handomdraai 3410 uren voor de gemeente uitspaart. Hij doet dat met overgave en hij wordt hierbij gesteund door zijn chef, die eveneens met grote kennis van zaken over de moderne installatie „net even onder de vloer" spreekt. Samen kunnen zij u uren bezig houden en ge zult u geen ogenblik vervelen. Zij vertellen over de houdbaarheid van de foto's (circa duizend jaar) over de ruimtebesparing en over de overzichtelijkheid en ondertussen wandelen over de afdeling bevolking, de ambtenaren nog met de oude kaarten in de hand van kast naar kast. ,,'t Is fantastisch", zegt de heer Oderkerk en fotograaf-amb tenaar Keesman knikt instemmend, „maarje moet er aller vreselijkst secuur bij zijn". En Keesman knikt weer. Hij denkt wellicht aan zijn zuren en zouten, aan zijn vergrotingen en thermostaten en aan de foto's' waarop alle hoedanigheden van alle Haarlemmers staan beschreven. Hij krijgt ze in handen, maar hij ziet geen namen en data. Hij ziet alleen een korte en lange belichtingstijd. Terwijl de eenden in de Leidse Vaart wat verwezen over het glimmende ijs drib belen is het al volop voorjaar in de Lorentzschool aan het Leidseplein. In de brede gang op de eerste verdieping, die tevens als aula dienst doet, Planten moeten geregeld wa ter hebben". De onderwijzeres van de klas, mevrouw Meijer, vertelde hoe het opstel tot stand was gekomen. „Iedereen kon een zinnetje voorstellen en dan namen we het beste. Toen het klaar was heb ik gevraagd of ze nu écht niets vergeten waren. En er was er één die vond dat er beslist nog bijge schreven moest worden: plan ten moeten water hebben. „Planten moeten geregeld wa ter hebben", hebben we er toen van gemaakt want we vonden geregeld" allemaal zo'n mooi. echt woord „Men dient over een goed leesbaar handschrift te kunnen beschikken en bovendien moet men de uiterste accuratesse be trachten". De heer W. F. de Bruin, afdelingschef van het kadaster spreekt in zorgvuldig opgebouwde zinnen, duidelijk en gemakkelijk te volgen. En de heer De Bruin kan het weten, want hij verdiept zich al ruim vijftig jaar in de moeilijkheden van het optekenen van de kadastrale hoedanigheden der percelen. In October van dit jaar wordt hij gepensionneerd. maar nu zegt hij nog: „Een van onze grootsfe taken is het bijhouden van de grondbelasting krachtens de wet van 1870. We houden ons verder bezig met de begrenzing van de rechtssubjecten, de zogenaamde verticale rechten, en natuurlijk komt daarbij een grote wetskennis te pas. De administratie voor het grote publiek noemen wij de horizon tale rechten". Het kadaster vindt zijn oorsprong in het jaar 1832 en sinds die tijd is er eigenlijk weinig veranderd. „Het werk hier is varia bel", zegt de heer De Bruin, „grote geleerden hebben al getracht een moderner methode van registreren te ontwerpen maar zij zijn niet geslaagd". Geen micro-foto's dus voor het kadaster en geen moderne meubelen, want men ging kennelijk van de veronderstelling uit, dat de inrichting van het gebouw dan ook maar hetzelfde moest blijven. Hoge krukken waar men met moeite opklautert, grote brede tafels en enkele kleine bureaux, zware leggers en een potkachel die behalve warmte ook veel stof verspreidt. „Het is echter een levende organisatie", zegt de heer De Bruin en hij vertelt enthousiast verder over zijn beroep. Het kadaster werkt bijzonder prettig samen met de landmeetkundige dienst, zo vernemen wij. De leerling-ambtenaren volgen, om een ge degen kennis te krijgen, een tweejarige theoretische cursus en de rest doet de praktijk. Een praktijk, die voor een groot gedeel te bestaat uit het nauwkeurig opschrijven van de gegevens in grote, bijna niet te tillen leggers. Men ziet echter steeds percelen, nooit personen. Of S(Z)innevelt met een „S" of met een ,,Z" geschreven moet worden, kan men niet vertellen. Wèl weet men op het kadaster hoeveel hectaren, aren en centiaren, deze wijk gaat innemen. „Het is een mooi vak", zegt de heer De Bruin, „er zijn trou wens enkele boekjes over verschenen. Van de heer Kluvers en ir. Van Riesen uit Den Haag bijvoorbeeld. De Vos en Zoutendijk hebben zich met de meer gespecialiseerde handboeken opge houden". De vinger van de heer De Bruin glijdt langs de kolommen en wij lezen af: bebouwd, onbebouwd, pachter, onbeklemde meier". „Men moet zo secuur mogelijk te werk gaan", meent de heer De Bruin. Dat is dus hetzelfde gebleven: microfilm of oude legger, mo dern bureau of hoge kruk. Nauwkeurigheid blijft eerste vereiste. 99999 Ook de entourage van de tulpen en hyacinten ademt één en al voorjaar: sneeuwklokjes van raffia, geboetseerde kip pen, opgezette kieviten, schil derstukjes en linoleumwerk met lente-impressies, palm paassen en fraai geïllustreerde opstellen over wat er allemaal struiken, wandelende mensen en bovenal de zon, want ach, Koning Winter, we willen het allemaal zo graag.... in de lente gebeurt. Bü het groepswerk is ook een breed plakbord, waarop tegen de achtergrond van een blauwe lucht en een groene aarde door ieder kind iets geplakt is, dat met het thema van de exposi tie te maken heeft: bollenvel den in perspectief, koeien in de wei, bloeiende bomen en De leden van de afdeling Kennemerland van de Neder landse Toeristen Kampeerclub kunnen Zaterdagavond in Brinkmann vernemen welke bezienswaardigheden zij kun nen ontmoeten tijdens hun kampeertochten. De heer K. Zweeres zal dan namelijk spreken over „het landschap" en „de volkenkunde" en over de planten- en dierenwereld. Zondagmiddag zal voor de leden van de verenigingen „De Nederlandse Padvinders" en „Het Nederlandse Padvind- stersgilde" in de Bakenesser- kerk een wijdingsdienst gehou den worden, die in het teken

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7