Cyprus - lachend zonnig eiland de laatste kolonie in Europa ruwe. rode handen ZWTSALINE Kleuter maakte „noodlanding" op lichtschip in Elbemond KALODERMA GELEE Britten en Grieken en Turken Militair, politiek en commercieel Brits uitgangspunt 1Vaar eens Aphrodite de zee ontsteeg razen nu Britse straaljagers rond CYPRUS Avontuur in de mist Jaarvergadering S.G.P. 5 Nervositeit Stekker en patronen uit auto ontvreemd Grote opschudding op Terschelling over Staf's „schietplan" „Bezettingsgraad belangrijker dan omvang wagenpark" Nederlandse onderscheiding voor twee Amerikanen Veertien „claims" tegen de KLM van nabestaanden der Triton-slachtoffers KREOFLAVON Ds. Zandt toornt tegen integratie en crematie Kerkelijk Nieuws Ds. F. Dresselhuis t T.V. kijkt uit de hoogte 8 op parkeerplaats neer VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 I onze reisredacteur heeft een bezoek gebracht aan het eiland Cyprus. In leen drietal artikelen zal hij cle proble- Len belichten, welke dear hangen tussen Britten, Grieken en Turken. QjooaoocmxiocoooocoocoDoo^oocjooaxxxvMooooocoooDa NICOSIA, Februari.- (Van onze reisredacteur) IN DE UITERSTE OOSTHOEK VAN DE BLAUWE MIDDELLANDSE ZEE )jgt een lachend, zonnig eiland met groene heuvels en veel bloemen, olijfpal- men, palmen en dunne donkere cypressen onder een hemel die bijna altijd van azuur is. Er zijn wat kleine steden en stoffige dorpjes vol nauwe straatjes waar langs huizen staan, die door vele eeuwen oud en dierbaar zijn gemaakt. En waar het leven langzaam en gelukkig zijn gang wil gaan met wat eerlijk werk in de ochtend, wat slaap in de middag en wat wijn in de avond. En toch liebben er over dit eiland sombere koppen in de kranten van de wereld gestaan. Over onlusten en strategische bases en UNO-debatten. Dat komt allemaal nlen durft het nauwelijks hardop te zeggen omdat dit Europese eiland nog steeds een kolonie is. Van een ander Europees eiland nog wel. Niet eens een protectoraat of een ander bij verdrag liefderijk gecamoufleerd stukje invloeds sfeer, maar nog een echte onverbloemde kolonie met een gouverneur en een colonial secretary" die er de lakens uitdeelt. Het is de Britse kroonkolonie Cyprus, waar men vierhonderdduizend Grieken en honderdduizend Turken bij decreet wil opvoeden tot nette, oppassende onderdanen van het Britse Gemene best. Er razen Britse straal jagers over de pastorale heuvels, want Cyprus is het belangrijkste Britse steunpunt geworden in het Midden-Oosten, sinds de kogels van Egyptische op standelingen de Britse re gering in het oor gefloten hebben, dat de Suez-ka- naal-zóne in het H-bom- tijdperk toch eigenlijk niet meer zo'n beste basis is. Nu moet Cyprus niet al leen een militair, maar ook een politiek en commer cieel Brits uitgangspunt voor het Midden-Oosten worden. Dat brengt luid ruchtige activiteit mee, die de stille glimlach van Cy prus komt verstoren met radio-stations, plaat-ijzeren kampementen, huizen en clubs voor Britse ambte naren en militairen en le lijke nieuwe hotels en win kels van ijzer en beton, die de lieve, oude verve loze huizen met hun grote, koele kamers en bescha duwde veranda's hardhan dig verdringen. Er zijn ook grote recla me's voor Britse ijsco's en Britse chocolade en Britse auto's en „oldfinish" theesalons. Het spook beeld van een Engelse badplaats doemt dreigend op. Het vervelende is echter dat de vier honderdduizend Grieken van Cyprus vol strekt geen nette onderdanen van het Britse Gemenebest willen worden. Zij heb ben dat nooit gewild sinds Groot-Brittan- nië het eiland in 1878 uit de failliete boedel van het Ottomaanse rijk kocht. Zij ge loven ook niet in het Britse argument dat zij nog niet rijp zijn voor zelfbestuur. Zij wijzen u glimlachend de'ruïnes van Aphro dite's tempel bij Paphos, die vertellen, dat hun Griekse voorvaders reeds een zekere mate van beschaving bezaten, toen de Britten nog van boom tot boom zwaaiden. Helaas, wij leven in de tijd der straal jagers. En aan hetzelfde strand waar op de schoonste morgen, die de wereld ooit gekend heeft, de godin der liefde stralend oprees uit de schuimende golven en de zon liet spelen in de druppels zeewater op haar blanke huid, laten thans de ingevette echtgenoten van Britse sergeants-majoor zich in te nauwe badpakken als braad worstjes bruin bakken. Terzake. Wat willen de Griekse Cy prioten dan wei? Nu, dat staat met grote opstandige let ters op de verweerde muren van kerken en huizen in Nicosia, Limassol, Famagusta en de andere plaatsjes van het eiland: Enosis. Dftt is het Griekse woord voor unie en het betekent unie met Grieken land van dit Griekse eiland onder Hellas' blauw-witte vlag. Dat is de eis van de nationalisten, van aartsbisschop Makarios III van de Grieks-orthodoxe kerk van Cyprus, dat is ook de strijdkreet van de talrijke volgelingen van de communis tische Akel-partij van Ezechia Papaioan- nou. Andere en gematigder partijen zijn er niet. Deze Cypriotische bruidsstoet in het dorpje Pissouria is zo Grieks als het maar kan. Overigens zijn de aanhangers van Enosis vrij gematigd in hun acties, zij het dan niet in hun woorden. Toen op 18 December bij de jongste on lusten in de hoofdstad Nicosia, uit protest tegen de weigering van de UNO de kwes tie-Cyprus op de agenda te nemen, de middelbare scholieren eerst een aantal Britse ruiten inkegelden en vervolgens naar oud gebruik met keistenen naar de politie begonnen te gooien, viel een bejaarde Britse dame van schrik van haar fiets. De jeugdige oproerlingen staakten terstond het stenigen vari de her mandad, hielpen haar glimlachend in het zadel, groetten haar hoffelijk en hervatten toen pas de kannona- de en het roepen van: „Enosis, weg met de Britse honden". De politie is trouwens met solide, stalen schilden uitstekend tegen de keiregen be schermd en waar zij zelf grotendeels uit Griekse Cyprioten be staat, maant zij haar vrienden en magen onder de tegenpartij meestal met succes niet al te vervelend te doen. Pas wanneer de partij tegen etens tijd nog remise staat, komen er een paar traangasbommen aan te pas. En 's avonds viert iedereen ver heugd feest, omdat men de Britten en Athene) weer eens even heeft laten zien waar het op staat. Dit zijn Iers aandoende trekjes, die trou wens ook te voorschijn komen bij de ver halen over de smokkel van een clandes tiene zending dynamiet, dat op Cyprus sinds mensen-heugenis niet zozeer wordt gebruikt om Britse gebouwen op te bla zen, als wel om te vissen. Neen, het gevaar bij zulke evenementen ligt eerder in nervositeit bij de Britse ad ministratie. Dat bleek op dezelfde acht tiende December in het havenstadje Li massol, waar een Britse functionaris de gereed staande troepen op straat bracht. Na enige waarschuwingen die de menigte niet ernstig opnam, vielen er ineens drie schoten. En op die drie schoten vielen drie jonge mannen gewond neer. Een van hen werd zelfs zo ernstig getroffen, dat de Britten hem in allerijl met een vliegtuig naar Edinburgh brachten, waar men thans probeert zijn leven te redden. Het Britse bestuur doet hier trouwens wel eens meer zenuwachtig. Toen Griekenland besloot de kwestie-Cyprus voor de UNO te brengen, werd onmiddellijk een decreet onder de aandacht van de Cyprioten gebracht vol gens hetwelk er vijf jaar gevangenisstraf staat op het bepleiten van de afscheiding van Cyprus uit het Britse rijk. De volgende dag al hield de glimlachen de, 37-jarige aartsbisschop Makarios een rede in de kathedraal van Nicosia, waarin hij onverbloemd Enosis eiste en de Britten voorts scherper dan ooit met zijn ironie om de oren sloeg. Hij ging daarop weer even vriendelijk glimlachend naar huis om te wachten tot de Engelsen hem zouden komen halen. Het Britse bestuur had juist die dag blijkbaar een ernstige aanval van doofheid te verduren gehad. Zo gaat de strijd in deze laatste Euro pese kolonie nogal in het gemoedelijke voort. Aan de ene kant het Britse bestuur dat een zeer humaan, haast wat gegèneerd beleid voert, aan de andere kant de Grie ken die met veel Zuidelijk élan de unie met Griekenland eisen, maar te zeer Euro peaan zijn om deze unie met moord en doodslag te bevechten. En de sinds Byron traditionele Brits-Griekse vriendschap heeft er in de persoonlijke verhoudingen nog niet onder geleden. Of die gemoede lijkheid stand zal houden is een andere vraag. En of men de kwestie-Cyprus bot weg door inlijving bij Griekenland kan oplossen, is er nog een. Noch de Turkse minderheid op het eiland, noch de Turkse regering voe len daar iets voor. Maar dat zijn za ken die minder in-de sfeer van Aphro dite liggen" en derhalve ernstiger be schouwing vereisen. De kinderpolitie in Velsen heeft een aantal knapen bij de kraag gevat, die Dinsdagmiddag uit een onbeheerd staande auto bij de Watervlietstraat aan het Stra- tingplanstoen in Velsen-Noord een drie- polige stekker en een aantal losse patronen kaliber 380, hebben ontvreemd. De politie in Velsen verzoekt de eigenaar van de auto zich met haar in verbinding te stellen. Was Cyprus ooit Grieks? De ruïnes van Apollo's tempel bij Paphos spreken duidelijke taal. Gemeenteraad stuurt protesten naar alle overheden Op Terschelling heerst alom grote on gerustheid over de plannen van de mi nister van Oorlog, op uitgebreide terrei nen van dit eiland schietoefeningen voo-r de luchtmacht te gaan houden. Veel pen sionhouders en winkeliers voelen zich in hun bestaan bedreigd, aangezien zij door deze verstoring der rust en het onttrek ken van uitgestrekte terreinen aan het toerisme een grote daling van het vreem- delingenbezoek verwachten. De VW heeft reeds de ANW en de vereniging voor na tuurbescherming verzocht, alle mogelijke middelen aan te wenden teneinde uitvoe ring van het plan te verijdelen. De gemeenteraad van Terschelling kwam gisteravond ter bespreking van de situatie in spoedvergadering bijeen. Aan de mi nisters van O. K. en W., Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, Verkeer en Waterstaat, Binnenlandse Zaken, Econo mische Zaken en van Oorlog en Marine, aan de Eerste en Tweede Kamers en aan Gedeputeerde Staten van Friesland werd een telegram verzonden, waarin ten sterk ste geprotesteerd wordt tegen de plannen in kwestie. A pos tol r* Wv- Zonnig Cyprus: een oude stramme pope bij zijn witte kerkje. (Foto Reno Wisedon). Vergunningen goederenvervoer De Commissie Vergunningen Goederen vervoer heeft Donderdag te Alkmaar een openbare zitting gehouden ter behandeling van een 150-tal aanvragen voor de uitvoe ring van ongeregeld vervoer ingevolge de Wet Autovervoer Goederen. De zitting werd bijgewoond door het lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland, de heer P. Blaauboer, en ir. J. J. Heyting, rijks- hoofdinspecteur van verkeer in Noordhol land. De voorzitter van de C.V.G., mr. J. van Anael, gaf in zijn openingswoord als de mening van de commissie te kennen, dat het vergunningspakket voor het ongeregeld vervoer in zijn geheel aan de krappe kant is. Hiermee bedoelt de commissie echter niet een aansporing tot een jacht op ton nage, daarmede is het beroepsvervoer niet gediend. De bedoeling van de wetgever is door toepassing van de wet de kracht en ge zondheid van de bedrijven in de vervoers sector te bevorderen. De C.V.G. dient daar om te streven naar een verantwoord appa raat voor het goederenvervoer. Een gezond bedrijf vraagt niet een zo groot mogelijke uitbreiding van het wagen park, doch wel 'n zo hoog mogelijke bezet tingsgraad van een zo klein mogelijk wa genpark, zulks met tarieven, die een goede bedrijfsvoering waarborgen. Door een al te grote uitbreiding van de ADVERTENTIE worden qaat en zacht met tonnage, aldus mr. Van Andel, zou de con currentie alleen maar worden verscherpt, met als gevolg een ongezonde bedrijfsvoe ring. Met het oog daarop dient het beroeps vervoer v/at de tarieven betreft voorzich tiger te werk te gaan dan thans hier en daar het geval is. Spreker waarschuwde voorts .met nadruk tegen aanschaffing van nieuw materiaal in de verwachting, dat de commissie aanvragen om capaciteitsuit breiding dan eerder zal inwilligen. De commissie wil slechts zo veel mogelijk rekening houden met het thans aanwezige wagenpark. Tenslotte spoorde mr. Van Andel de ver voerders aan tot meer onderlinge samen werking, die het mogelijk zal maken de capaciteit aan te passen aan de gemiddelde bedrijlsdrukte. Ook het vraagstuk dei- tijdelijke vergunningen zou door deze samenwerking aanmerkelijk vereenvoudigd worden, terwijl het belang van het parti culier beroepsvervoer en wezenlijk mee zou worden gebaat. Voor deze eerste openbare zitting van de C.V.G. in Alkmaar bestond zeer grote be langstelling van de zijde van de vervoer ders. Wegens het groot aantal aanvragen wordt de zitting vandaag voortgezet. NEW YORK (United Press) De Ne derlandse consul-generaal in New York J. A. baron de Vos van Steenwijk, heeft de versierselen van het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan Ronald L. Redmond, de president van het Metropolitan Museum of Art en aan Henry Taylor, de directeur van dat mu seum. Deze onderscheidingen zijn verleend uit erkentelijkheid voor het aandeel in het inrichten van een tentoonstelling van schilderijen van zeventiende eeuwse Ne derlandse meesters. De president-directeur van de KLM, fle heer I. A. Aler, heeft met betrekking tot het rapport van het Ierse hof van onder zoek over de ramp van de „Triton"' nog meegedeeld, dat de KLM de aanbevelin gen van dit hof tot het aanbrengen van dubbele signaallampen en een onafhan kelijke noodverlichting in haar vliegtuigen, ten uitvoer zal brengen. „Het kan wel zijn, dat het niet nodig is, uitvoering te geven aan de aanbeve lingen, maar na zulk een ongeluk moeten wij het doen. Dat we het doen betekent echter niet, dat wij schuld bekennen", al dus de heer Aler. Er is voor de KLM geen aanleiding om in beroep te gaan tegen de bevindingen van het hof en er is trouwens geen moge lijkheid van beroep. „De suggestie in het rapport, dat ons personeel onvoldoende gecontroleerd zou worden, en de suggestie dat het cabine-personeel niet zou weten hoe het de ckbinedeur zou moeten openen, staan voor ons niet vast. Als deze suggesties in processen over „claims" (aanspraken op schadevergoe ding) worden gebruikt, zullen onze advo caten van ons standpunt getuigen", zo zeide de heer Aler. Er zijn thans bij de KLM veertien „claims" ingediend. Volgens de bepalingen van de overeenkomst van Warschau is elke luchtvaartmaatschappij aansprake lijk voor een bedrag van 30.000,per passagier, tenzij de luchtvaartmaatschap pij kan bewijzen dat het haar toestel over komen ongeluk buiten haar schuld is ont staan. Daarenboven kunnen claims worden in gesteld die zijn gegrond op grove schuld of nalatigheid. „Wanneer men dit rapport leest met niet-juridische ogen en hersens, dan blijkt nergens van grove schuld". Al jaren maakt het instrueren van pas sagiers over het handelen in gevallen van nood een punt van overweging uit voor verscheidene luchtvaartmaatschappijen. Vast staat, dat zulk een instructie van pas sagiers in het geval van de „Triton" geen effect zou hebben gehad, aldus de heer Aler. ADVERTENTIE voorkomt en geneest Geen snoepje, maar'I helpt HAMBURG (United Press) Jan, het driejari ge zoontje van kapitein Brouwer van de Delfzijler kustvaarder „Tim" die tij dens mist een lichte aanva ring had met het lichtschip „Elbe III" in de Elbemon- ding, is het onderwerp van het sterke maar ware ver haal dat de bemannig van dit lichtschip gisteren ver telde. Woensdag botste in de dichte mist een onbekend schip tegen het lichtschip en nam een stuk van de railing mee. Toen de be manning van de „Elbe III" de lichte schade had opge nomen zagen zij opeens tot hun stomme verbazing op het dek een kleuter, boots- voets en in pyjama, zitten. De kleine rilde van kou en angst en antwoordde niet op hun vragen. De licht schipmannen namen de kleuter mee naar de kajuit, gaven hem warm drinken en snoepjes en stopten hem toen onder de wol. Enige uren na de aanva ring trok de mist op en kort daarna verscheen de „Tim", het schip dat met de „Elbe III" in aanvaring was gekomen. Toen bleek dat de kleuter het zoontje was van kapitein Brouwer van de „Tim". Doodgelukkig namen Brouwer en zijn vrouw hun kleine Jan weer aan boord. Brouwer en zijn vrouw vertelden de toedracht. Toen een aanvaring met de „Elbe III" niet meer was te vermijden had mevrouw Brouwer de kleine Jan, die nog lag te slapen, uit zijn bedje gegrist en was met henh in de armen naar het dek gegaan. In haar doods angst zette zij het kind op het ogenblik van de aanva ring op het dek van het lichtschip. Voor zij zelf ook had kunnen overstappen was er al weer te veel ruim tussen beide verschan singen ontstaan. In de uren die volgden op de aanvaring had de „Tim" wanhopig in de mist gezocht naar een geheimzinnig schip dat de kleine Jan aan boord moest hebben. ADVERTENTIE MOTOR - BROMFIETSKLEDING De staatkundige gereformeerde partij heeft Donderdag in Utrecht haar jaarver gadering gehouden onder voorzitterschap van ds. P. Zandt. In zijn inleiding zei deze dat de mens bij Goddelijk gebod gehou den is zo veel mogelijk vrede te houden met alle mensen, doch dit niet tot elke prijs en niet met alle middelen. Daarom heeft de spreker zich van stonde af aan in de Tweede Kamer verklaard tegen het streven naar vrede, dat ook geheel buiten God om geschiedt. Om deze reden heeft hij het Europees defensieverdrag, dat op eenzelfde grondslag van een revolution- nair beginsel rustte, niet kunnen aanvaar den. Dit is evenzeer de reden, dat hij de een heid en eenwording van de volken van Europa verwerpt, die ook uit het Gode miskennende, revolutionnaire beginsel voortkomen. Ds Zandt hield voorts een betoog tegen de huidige Zondagswet, die zich zijns in ziens richt naar het revolutionnaire begin sel van „elck wat wils". „De wet moet nu alweer op de helling omdat zij het belet, dat de rooms-katholieken in optocht met muziek des Zondagsmorgens naar de kerk kunnen trekken. Dat spektakel moet weer worden toegestaan". „Dat het toegestaan wordt dat ieder zijn lijk kan laten verbranden, indien hij en kele bepalingen der wet in acht neemt", noemde hij weer een nieuwe stap tot de terugkeer naar het heidendom. „Sport en spel nemen de harten en zinnen van dui zenden geheel in beslag, zo zelfs, dat al het andere, inzonderheid de eeuwige be langen, daarbij totaal op de achtergrond geraken.". De aftredende hoofdbestuursleden ds Zandt en ds Mieras werden met vrijwel algemene stemmen herkozen. In de vaca ture ds Smits werd met gi'ote meerderheid van stemmen gekozen ds J. C. van Ra- venswaaij, predikant van de Chr. Gere formeerde kerk in Den Haag-Schevenin- gen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouderkerk aan de IJsel J. T. Doornenbal te Oenen; te Veen (N.-Br.) J. Vos, cand. te Huizen (N.H.) In Roermond is in de ouderdom van 57 jaar overleden ds. F. Dresselhuis. predi kant bij de Gereformeerde kerk aldaar en een bekend figuur in het internationale Christelijke werk. Ds. Dresselhuis werd 21 Mei 1897 te Winschoten geboren. Hij was secretaris van het Nederlands comité „Licht in 't Oosten" en secretaris van het comité voor Gereformeerde kerken in de Oekraine. In deze kwaliteit heeft hij een bezoek ge bracht aan alle Russische grensgebieden. In 1936 opende hij de perste Christelijke school te Kolomea in de Oekraine. In de bezettingsjaren redigeerde hij het maandblad „Nederland in den vreemde"' voor Nederlanders, die in Duitsland te werk waren gesteld. Hij was bestuurslid van het comité voor de week der gebeden en een van de oprichters van de World Evangelical Fellowship. De teraardebestelling geschiedt Zaterdag op de Protestantse begraafplaats te Roer mond. ADVERTENTIE maakt handen zacht al\ jiuu eel OAKLAND (U.P.) Een parkeerplaats j voor auto's in Californië heeft een eigev televisie-installatie, die per jaar 350C 8 dollar kosten bespaart. De onderneming x heeft aan een mast hoog boven het ter- 3 rein een TV-camera bevestigd, die ver- o bonden is met een ontvangtoestel in het j- kantoor van het personeel. Een blik op het ontvangtoestel vertelt het personeel 8 waar nog ruimte is op het uitgestrekte terrein. Voor de TV-installatie uitkomst o bracht nioest het personeel telkens naar 8 boven klimmen om te kijken waar plaats was. 4

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9