Hoofdingelanden besloten tot verkoop van gronden Spaarne nog door te komen, maar vele toegangswegen versperd Zevende V-concert van het N.Ph.O. Bezwaren Katholieken kenbaar gemaakt <^3rieven aan de redactie Bloemendaal Enkele veerdiensten uitgevallen ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Polder Haarlemmermeer Brillant vioolspel Dinsdag aanbieding van petitionnement Concertbesprekingen vóór alle D- en V-concerten Annexatie Schalkwijk Huurdersvereniging opgericht voor complex „Vooruitgang" Alleen ijs bij de Jan Gijzenvaart betrouwbaar Gemengd koor „Polyhymnia" De bestemming van de Holland-Nautic Hartenlustschool won opnieuw schaatsbeker „Oost en West" hield jaarvergadering Nieuw bestuur jubileumfonds O.W. Scherper bepalingen op onscherpe munitie Scheepvaart Vorst en Scheepvaart De Ronde van Nederland Betrekkelijk kort na de begrotingsverga dering zijn de hoofdingelanden van de Haarlemmermeerpolder Vrijdag opnieuw in het Polderhuis te Hoofddorp bijeen geweest, waarvan de reden door de voorzitter, dijk graaf mr. K. J. G. baron van Hardenbroek- van Bergambacht in zyn openingswoord uitvoerig werd toegelicht. Twee dagen voor de laatste vergadering was namelijk het plan-Oud bekend gemaakt, hetgeen toen aanleiding is geweest de besprekingen hier over tot nader beraad aan te houden. In tussen heeft men getracht zich van meer gegevens op de hoogte te stellen en hoewel gebleken is dat de finesses hierover nog ontbreken (het betreffende plan moet ook in de Kamer behandeld worden), staat toch wel reeds vast dat het voor de polder van belang zal zyn, wanneer tot de voorge stelde verkoop en overdracht aan de ge meente Haarlemmermeer kan worden be sloten. De verkoop geldt voor een gedeelte wa ter (Kromme Tocht), groot 21 centiaren, ten behoeve van de verbreding van de Slo- terweg en van de eigendom aan de Sloter- weg tussen de Schipholweg en de Akerdijk, alsmede van de Oostelijke en de Westelijke Hoofdweg van de voormalige spoorweg overgang tot de Geniedijk. Verder kon de voorzitter mededelen, dat de onderhande lingen hierover reeds met het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer waren begon nen, dat zich inmiddels geheel accoord heeft verklaard. De financiële commissie gaf te kennen geen bezwaren tegen de overdracht als zo danig te hebben, doch wel bevreesd te zijn voor eventuele schade door het verschil in vergoeding tussen de bebouwde kom en een polderweg. De vergadering kon zich even eens met het voorstel tot overdracht ver enigen, zodat hierover zonder discussie werd besloten. Alleen kwam men aan de wens van de financiële commissie tegemoet door hieraan de bepaling te verbinden, dat de polder geen financieel nadeel mocht on dervinden. Dit voorbehoud werd in een clausule vastgelegd, waarbij een jurist met de uitvoering zal worden belast. Eveneens werd besloten tot verlaging van de brugleuningen over de Spaamwou- dertocht in de Oostelijke en Westelijke Het begon Vrijdagavond in de Haar lemse Concertzaal bij het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Toon Verhey, met een reprise van Mozarts Jupiter-Symphonie, waarmee het D-con- cert van verleden week was besloten. De wonderlijke finale van dit werk, met haar contrapuntische goocheltoeren, liet weder om niet na een indruk van verheven be wustheid en nobele aandrift te wekken. Na dit rijpe werk uit Mozarts laatste scheppingsperiode, werden wij vergast op het prille Vioolconcert in G (K.V. 216) uit zijn negentiende levensjaar muziek, die ondanks haar galanterie, nog de sfeer ademt der prestaties van het geniale won derkind, een sfeer van onbezorgdheid en beminnelijke naïveteit, te spontaan echter om als geraffineerd te worden bestempeld. De invloeden van Mannheim en Parijs liggen nog in het verschiet: de jeugdige componist is nog aan zijn Salzburger „thuis" gebonden. Maar toch zou men zeg gen dat hij in het Adagio van het Viool concert reeds anticipeert op het midden deel van het Fluitconcert in G., dat hij in Mannheim voor de Hollander De Jean zal schrijven, maar ook dat hij met de groot ste vrijmoedigheid zijn Finale tot een soort Franse „potpourri" maakt, om er een paar jaar later bij het Parijse publiek mee in het gevlei te komen. In de vertolking door de jeugdige Cana dese violiste Betty Jean Hagen kregen wij het frisse werk te horen met een zeld zaam mooi timbre en technisch accuraat verzorgd. En toch kwam het mij voor dat deze ongetwijfeld zeer begaafde violiste of wel te jong, of wel niet jong genoeg meer is, om het broze karakter dezer subtiele klankpoëzie op ideale wijze weer te geven met al de charme van Mozarts speelse vluchtigheid. Wat niet wegneemt, dat haar interpretatie, vooral die van het Adagio, soms onweerstaanbaar bekorend was door de bezielende klank. Na de pauze hoorden wij Betty-Jean Hagen in „Introduction et Rondo Capric- cioso" van Saint-Saëns. Dit dankbare vir- tuozenstuk genoot een sensationele vertol king, volkomen beheerst, heerlijk van klank en sprankelend van geest en impul siviteit. Dat was nu eens brillant vioolspel in de beste zin van het woord. De ge reserveerdheid, die de violiste zich blijk baar bij Mozart oplegde, liet zij bij Saint- Saëns volkomen los om zich geheel te geven en zulks met een verrassend mooi resultaat. Geen wonder, dat het publiek geestdriftig reageerde op deze volmaakte en levensechte prestatie. Toon Verhey liet de avond besluiten met de ^tweede Arlésienne-suite van Bizet, waarin we, waarschijnlijk bij gemis aan een „tambourin" (de lange Provencaalse trom) een „tambour de basque" hoorden. Die twee slaginstrumenten worden nogal eens met elkaar verward. Alphonse Dau- det, de auteur van het Provengaals drama „FArlésienne" zal het Bizet wel duidelijk gemaakt hebben, hoe de „Farandole" door een „tambourinaire" moest worden bege leid. Hij heeft hem op dit punt misschien wel naar zijn roman „Numa Roumestan" verwezen, waarin zo'n Provengaalse trom melaar een zeer karakteristieke rol speelt. Later heeft de romancier de ware ge schiedenis van deze „tambourinaire" ver telt in zijn „Trente ans de Paris". Dit is interessant genoeg om eens na te slaan ten einde die kwestie „tambourin" en „tam boer de basque" tot klaarheid te brengen. JOS DE KLERK In November van het vorig jaar heeft zich een comité gevormd, dat de leiding heeft genomen handtekeningen te verza melen van bewoners van het stadsdeel Haarlem-Noord voor een petitionnement naar aanleiding van de onveiligheid op de Rijksstraatweg en de Schoterweg. Er zijn 31.500 handtekeningen verzameld. Het comité zal zich Dinsdagmorgen naar Den Haag begeven om de handtekeningen aan de minister van Verkeer en Water staat aan te bieden en een toelichting te geven. Hoofdweg en de IJweg. De kosten hiervan zullen niet minder dan f 12.650 bedragen, waarvan door verschillende omstandighe den slechts f 4500 ten laste van de polder komen. De vergadering was er echter van overtuigd dat hierdoor een einde komt aan een gevaarlijke situatie, zodat men het ge vraagde bedrag voteerde. Een ander voorstel betrof een wijziging van de verkeerssituatie bij de brug over de Ringvaart te Zwanenburg, welke door de voorzitter op het ogenblik te ingewikkeld werd genoemd. De noodzakelijke verbete ring bestaat uit het veranderen van vlucht heuvels en stoplichten; maar omdat het hier een secundaire weg betreft, zullen de kosten f 2500 door het rijk worden vergoed. Vandaar dat ook hiervoor door de vergadering vlot een fiat werd verleend. Tenslotte had de heer J. J. Haaster ver gunning verzocht tot het dempen van een gedeelte van de voormalige spoorsloot, ge legen ten Oosten van de IJweg. De voor zitter vestigde er nog even de aandacht op, dat door een veelvuldig voorkomende dem ping de boezem gevaar zou lopen te veel te worden verkleind, maar omdat het hier slechts 140 meter betrof, wilde hij ditmaal bij hoge uitzondering zijn toestemming aan dit verzoek niet onthouden. De vergadering had tegen het betreffende voorstel evenmin bezwaar, maar toch achtten enige leden het gevaar van een steeds kleiner wordende boezem allerminst denkbeeldig. Vandaar dat zij er bij de voorzitter op aandrongen de verschillende gemeentebesturen te ver zoeken, in de uitbreidingsplannen zoveel mogelijk waterpartijen op te nemen, die voor de afwatering dienstbaar gemaakt kunnen worden. Op zijn beurt kon de voor zitter hierop een geruststellend antwoord geven, omdat het hem bekend was dat in vele gevallen met deze wens reeds rekening wordt gehouden. Aan het begin van deze vergadering had de voorzitter nog enige hartelijke wel komstwoorden gericht aan het adres van de heer Buurman, die voor het eerst na een langdurige en ernstige ziekte weer een bij eenkomst van de hoofdingelanden heeft kunnen bijwonen. Aangezien de concertbesprekingen door de heer Paul Christiaan van Westering een groot succes blijken te zijn, zullen alle ver dere D- en V-concerten van dit seizoen van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in het Concertgebouw (op de Dinsdagen 8 en 29 Maart en op de Vrijdagen 25 Februa ri, 18 Maart en 1 April) door dergelijke be sprekingen worden voorafgegaan. Zij wor den gehouden in de tuinzaal en zijn voor een ieder toegankelijk. Op uitnodiging van de afdeling Haar- lemmerliede en Spaarnwoude van de Ka tholieke Volkspartij is een bijeenkomst in het Verenigingsgebouw te Spaarnwoude gehouden, waarop gesproken is over de plannen der gemeenten Haarlem en Am sterdam om gedeelten van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude te an nexeren ten behoeve van de uitbreiding van de grote steden. De afdelingsvoorzitter, de heer Van En gelen, sprak zijn ontstemming uit over het voornemen van grote steden, die op eigen gebied geen uitbreidingsmogelijkheden meer zien -en dan pogingen in het werk stellen in het bezit te komen van gronden uit een andere gemeente. Voor de verre toekomst worden al plannen gepubliceerd, hoewel andere gebieden nog niet vol ge bouwd zijn. De heer Van Engelen betoog de, dat een bewoner van het platteland niet gesteld is bewoner te worden van een grote stad. Spreker vond het belangrijker in dustrieën naar andere delen van het land over te brengen, in plaats van het Westen „vol" te bouwen. De heer P. G. Tel, werkzaam op het bu reau van de Katholieke Land- en Tuin- bouwbond, was het niet geheel eens met de huidige planologie. Gemeenteraden stel len uitbreidingsplannen vast en pas daar na worden streekplannen bekend. Hiervan dreigt Haarlemmerliede en Spaarnwoude het slachtoffer te worden. Spreker zeide, dat het zeer zou zijn te betreuren, als ook het gebied van Zuid-Schalkwijk zou ver dwijnen, omdat daar uitstekende tuin- bouwgronden zijn. Na een gedachtenwisseling nam de ver gadering een resolutie aan, waarin gepro testeerd wordt tegen de voorgenomen an nexaties. De bezwaren van de vergadering zullen aan de Kroon worden kenbaar ge maakt. (Verkort weergegeven) Zuiderhoutpark. Van alle urgente en niet-urgente plannen van B. en W. voor 1955 en volgende jaren, las ik helaas niets over het plan, om de toegangswegen van Haarlem-Zuid naar het centrum voor de weggebruikers te verbeteren. Wie namelijk uit Haarlem-Zuid wil wandelen of fietsen naar Noord, zal in herfst en winter door een permanente modderpoel moeten bag geren. De NZH-chauffeurs van lijn 1 en autobestuurders weten er trouwens ook van mee te praten. Men kan hun rijtalent over dit beruchte traject dan ook dagelijks bewonderen. A. CREVELD (Het normale en het achterstallige onder houdswerk vormen geen kapitaalsuitgaven en zijn dus niet opgenomen in het inves teringsplan, maar maken deel uit van de gewone dienst. Onlangs heeft de raad voor het inhalen van achterstallig onderhoud aan straten en wegen voor dit jaar 171.000 beschikbaar gesteld. Ook de lanen in het Zuiderhoutpark waarop inzender klaar blijkelijk doelt staan op het lijstje om onderhanden genomen te worden. Open bare Werken kan zich, wegens de trage aflevering der klinkerfabrieken niet vast leggen op de termijn van uitvoering. Ten slotte delen wij nog mede, dat op de urgen- tiestaat voor dit jaar een post van 170.000 is geraamd voor de al eerder door ons aan gekondigde verdubbeling van de Kleine Houtwegio± d®-Viiverlaan. Red.). Bijdrage in bouwkosten van grotere schuren aanleiding De heer P. de Korte, Hofmeijerstraat 13 in Haarlem, zond ons namens het bestuur van de huurdersvereniging van het com plex van 119 woningen der Haarlemse wo ningstichting „Vooruitgang" het volgende communiqué: „De bewoners van het complex van 119 woningen van de Haarlemse woningstich ting „Vooruitgang" in de Slachthuisbuurt, hebben zich op 24 Februari jl. in een druk bezochte vergadering, zoals ook in het on langs aan de Haarlemse Gemeenteraad ge richte petitionnement, dat door de over grote meerderheid der huurders werd ge tekend, opnieuw tegen de huurverhoging van 20 ct. per week voor de bouw van nieuwe schuren uitgesproken. Wij vermelden hierbij, dat het bestuur van bovengenoemde Stichting, dat op deze huurdersvergadering aanwezig was, heeft erkend dat ook zij tegen deze huurverho ging gekant was. Na een levendige discussie, waaraan zo wel de bewoners als de leden van het De Haarlemse politie heeft in samenwer king met de dienst Openbare Werken het ijs in Haarlem en omgeving gekeurd. Hier bij kwam men tot de slotsom, dat alleen het ijs op de Jan Gijzenvaart tussen de Delftlaan en de voetbrug bü het Noordersportpark en het ijs van de Delft tussen de Rijksstraatweg en Jan Gijzenvaart als betrouwbaar kan worden aangemerkt. De banen zijn door bossen stroo afgezet. Al het overige iis op de openbare wateren in Haarlem is voikomen onbetrouwbaar. Het ziet er overigens naar uit, dat de ijs baan aan de Kleverlaan Zaterdag zowel als Zondag overdag en des avonds geopend zal zijn. Het ijs verkeert in uitstekende conditie. Tijdens de algemene ledenvergadering van het Gemengd Koor „Polyhymnia" te Haarlem is uit de verslagen van secretaris en penningmeester gebleken, dat de toe stand der vereniging en die van haar financiën zich in gunstige zin blijven ont wikkelen. Een toeneming van het aantal werkende leden kon worden vastgesteld. De aftredende bestuursleden werden al len bij acclamatie herkozen; ter vervulling Stichtingsbestuur deelnamen, werd een van een vacature en wegens uitbreiding huurdersvereniging opgericht en een be stuur gekozen, dat zich ten doel stelt om in overleg met het Stichtingsbestuur dat zich hiertoe bereid verklaarde in het vervolg de belangen van de huurders en woningen op de juiste wijze te beharti gen." Naar aanleiding van dit communiqué hebben wij ons tot de voorzitter van de wo ningstichting „Vooruitgang" gewend, die ons verklaarde, dat de heer De Korte het bestuursstandpunt onvolledig heeft weer gegeven. Want wel heeft het bestuur zich tegen huurverhoging verklaard, maar het heeft daar uitdrukkelijk aan toegevoegd, dat het de opgelegde twintig cent niet als een huur verhoging beschouwt, maar als een bij drage in de kosten van de vergroting van de schuren, hetgeen een verhoging van het woongerief betekent. Het stichtingsbestuur beschouwt de verhoging dan ook niet als onbillijk. Een te bondige en daardoor onjuiste formulering van de laatste passage in ons artikel over de aankoop van het complex van de Holland-Nautic in ons blad van Vrijdag behoeft .enige verduidelijking. Wij schreven, dat het zeker niet zo is, dat de gemeente haar bevoegdheden zal misbruiken om vestiging van industrie op de terreinen van de vroegere Holland- Nautic tegen te gaan, wanneer haar eigen bod op het complex te laag blijkt te zijn. Dit dient in die zin te worden opgevat, dat het gemeentebestuur zijn bevoegdheden, welke het op grond van het uitbreidings plan bezit, zal hanteren om het bod van andere gegadigden voor de gebouwen en terreinen van de voormalige scheepswerf en machinefabriek laag te houden. Het be treft hier dus het gebruik dier bevoegd heden voor de aankoop, hetgeen een onge oorloofd gebruik zou betekenen. Wanneer de gemeente na die koop door derden stedebouwkundige maatregelen toepast, kan men dit slechts als een uit haar be stuurstaak voortvloeiend gebruik harer bevoegdheden beschouwen Na de Donderdagmiddag gehouden schaats wedstrijden voor de leerlingen uit de hoogste klassen der Bloemendaalse lagere onderwijs instellingen, kwamen Vrijdagmiddag de meis- ies en jongens van de scholen voor uitgebreid lager onderwijs, de Hartenlustschool, de school voor Individueel Voortgezet Onderwijs ,,'t Heuveltje" en de Christelijke school voor u.l.o. aan de beurt. Honderdvijftig scholieren hebben gestre den naar de twaalf prijzen op de individuele nummers banen van ongeveer 120 meter hardrijden voor de groepen van meisjes en jongens tot en met veertien jaar en van vijf tien jaar en ouder. In het algemeen klassement van deze schaatswedstrijden werd de Hartenlustschool evenals het vorige jaar nummer één met 540.9 punt. Overigens is het te danken aan het niet meerijden van de meisjesgroep van de Chris telijke u. 1. o., die nu op de derde plaats eindigde met 651.6 punt, dat niet laatstge noemde school maar na veel spanning weer de Hartenlustschool op de eerste plaats ein digde. De wisselbeker werd in 1954 beschik- 1 baar gesteld door het gemeentebestuur van Bloemendaal en Vrijdagmiddag door de heer Ch. de Bock, als voorzitter van de school sportcommissie, uitgereikt aan de beste vrou welijke rijdster van deze school, Gretha Wals. Op de tweede plaats eindigde de school voor I.V.O. met 646 punten. van het aantal bestuursleden werden ge kozen de dames J. Assman-Van der Plas en P. van der Spek en de heer W. P. Sou- wer. Plannen ter herdenking van het 55-jarig bestaan werden uitvoerig besproken. Een definitieve beslissing omtrent deze herden king moest wegens tijdsgebrek tot een vol gende vergadering worden aangehouden. In beginsel werd besloten dit jaar weer deel te nemen aan een zangwedstrijd. Op bovenbedoelde vergadering werden tevens behandeld de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester van het „Polyfonds". Hieruit bleek, dat de finan ciële toestand van dat fonds eveneens gunstig is. Vrijdagavond heeft de afdeling Haarlem van „Oost en West" in hötel „De Leeuwerik" de algemene vergadering gehouden. Het be stuur van de afdeling heeft een wijziging ondergaan: wegens vertrek naar Apeldoorn van de vroegere secretaris, de heer F. E. Hendriks, is deze opgevolgd door de heer H. J. Nijland Visser, die in het jaarverslag mee deelde, dat het ledental thans even boven de driehonderd ligt. In het verslag werden onder meer de vele lezingen genoemd, die in het afgelopen jaar werden georganiseerd, over de onderwerpen „Nieuw Guinea", „Luchtvaart en toerisme", „Liberia", „De economische ontwikkeling van Suriname", „Een exploratietocht door Cen- traal-Afrika" en „Een oriëntatiereis door Nieuw Guinea", welke lezingen alle werden geïllustreerd met documentaire, culturele films. Het nieuwe werkprogramma vermeldt on der meer op 4 Maart een causerie over de ontwikkeling van de burgerluchtvaart met vertoning van twee K.L.M.-kleurenfilms en een lezing in April over de Mau-Mau-bewe- ging met vertoning van films van de Engelse ambassade. De leden van het jubileum fonds voor het personeel van Openbare Werken te Heemstede hebben in de jaarvergadering het bestuur als volgt samengesteld: C. van Dijk, voorzitter; G. Visser, secretaris; P. van Tol, penningmeester en L. Beek en Th. Duindam, commissarissen. De eerste taak van de nieuwe voorzitter bestond uit een dankbetuiging aan het adres van de heren Bloemendaal en Vooges, voor de wijze waarop zij zich steeds voor het jubi leumfonds verdienstelijk hebben gemaakt. Tenslotte werd bij de vaststelling van het reglement besloten niet tot contri butieverhoging over te gaan, hetgeen tot gevolg heeft dat thans geen feestavond zal worden gehouden. De zes jubilarissen en zes familiefeesten van leden in het afge lopen jaar hebben de kasmiddelen name lijk zo doen slinken, dat deze geen extra uitgaven meer veroorloven. Teneinde paal en perk te stellen aan het gevaar van het schieten met „losse" patro nen bij leger oefeningen e.d. heeft minister Staf bepaald, dat het vuren met dit soort munitie slechts is toegestaan, wanneer er niemand in de vuurrichting op minder dan 40 meter afstand van de schutter(s) ver wijderd is. Tussen zonsondergang en zons opgang mogen wapens met onscherpe mu nitie slechts rechtstandig in de lucht wor den afgevuurd. Door dc aanhoudende vorst is er zoveel ijs gekomen dat het op sommige plaatsen is gaan kruien. Deze joto werd gemaakt bij Uitdam. Het kruiend ijs bereikt soms een hoogte van bijna twee meter. Aldabi, verm. 26 v. Buenos Aires n. Rotterdam Athena, nacht 26-27 te Rio de Janeiro. Ampenan, 25 v. Makassar n. Semarang. Aagtekerk, 25 te Casablanca. Alphacca, 24 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Amstelpark, 23 v. Montevideo n. Rio de Janeiro Axeldijk, 24 te Philadelphia. Almkerk, pass. 25 Vlissingen n .Antwerpen. Ampenan, 23 te Makassar. Abbedijk, 24 v Baltimore te Norfolk. Almdijk, 24 te Antwerpen. Alphard, 27 Rotterdam verwacht. Amsteldiep, 24 640 m. W.ZW. Azoren. Amsteldijk, 24 740 m. O.Z. Bermuda. Aalsdijk, 25 te Corpus Chrlsti. Abbekerk 25 v .Singapore n. Port Swettenham Akkrumdijk^ 25 te Londen. Alamak, 25 v. Vizagapatam n. Cochin. Alderamin, 25 v. Chalna n- Calcutta. Apenan, 25 v. Makassar n. Semarang Arendskerk, 25 te Kobe. Alnati, 25 60 m. NW. Kp. Finlsterre 27 Rotter dam verwacht. Alpherat, 26 te Montevideo. Altair, 26 te Bahia. Amstelstad, pass. 25 Miami n. Houston. Amstelvaart, pass. 25 Startpoint 26 Rotterdam verwacht. Argos, 25 v. Venetië n. Amsterdam. Albireo, pass. 26 ten N. v. Terschelling naar Gdynia. Alehiba, 25 te Buenos Aires. Algenib, verm. 27 v. Pto Alegre n. Buenos Aires Alioth, 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Alnati, 28 Rotterdam verwacht. Andijk, 25 v. Tampico n. New Orleans. Ariadne, 25 te Genua. Bennekom, 25 te Bremen. Britsum, 24 v. La Guaira n. Curagao. Bantam, 22 te Vancouver. Bintang, 25 v. Port Said n. Genua. Boissevain, 22 te Nagoya. Bali, pass. 25 Socotra n. Singapore. Banka, 26 te Calcutta Bawean, 26 te Manilla. Bloemfontein, 25 390 m. O.NO. St. Helena. Bonaire, 25 300 m. O.NO. Fayal. Blitar, 26 te Houston. Boschfontein, 26 te Suez. Clavella, pass. 24 Malta n. Le Havre. Cradle of Liberty, 24 v. Port Said n. Philadel phia. Caltex Delft, 25 te Rotterdam. Celebes, pass. 25 Kp. St. Vincent n. Tj. Prlok Ceronia, 26 te Suez. Cottica nacht 25-26 te Barbados. Caltex Leiden, pass. 26 Dover n. Roterdam. Caltex Nederland 26 v. Fredericla 28 Rotterdam verwacht. Cleodora, 26 v. Madras n. Calcutta. Cronenburg, pass. 25 Ouessant n. Onton. Daphnis, 25 te La Guaira. Delfland, 24 v. Las Palmas n. Recife. Duivendijk, 25 te Cristobal. Dui vend recht, 28 Port Arhur verwacht Dlemerdijk, 22 te Vancouver. Drente, 26 te Penang. Esso Den pass. 25 Ouessant n. Sidon. Elizabeth b, 25 130 m. O. St. Maria. Eendracht, 26 Heraklion n. Kreta verw. Friesland (SSM), 25 tt Amsterdam. Gadila. 25 te Curacao. Groote Beer, 25 200 m. ZW. Valentia. Guineekust, pas. 26 vlissingen n. Bordeaux. Bonaire, l Maart Plymouth 3 Maart Amsterdam verwacht. Boschfontein, 26 te Suez 4 Maart Genua ver* Boskoop, verm. 5 Maart v. Amsterdam n, rrii' tobal. I!' Cottica. nacht 25-26 v. Amsterdam te Barbados 2 Maart Paramaribo verwacht. Groote Beer, 2 Maart v. Rotterdam te Halifax verwacht. Jndrapoera, verm. 2 v. Rotterdam n. TJ. prj0> Jagersfontein, verm. 24 v. Kaapstad n. A'i Johè v. Oldenbarnevelt, vertr. 11 Maart van Amsterdam n. Sydney. Maasdam, 3 Mrt Cobh Ierl. 4 Mrt Southampt» en Le Havre 5 Mrt Rotterdam verw. Nieuw Amsterdam 28 v. New York te Port au Prince verw 2 Mrt Cartagena Columbia ver* Noordam, 28 v. Rotterdam te New York ver* Oranje, vertr. 3 Mrt n. Tj. Priok. Oranjefontein, vertr. 10 Mrt v. Amsterdam t Durban. Oranjestad, 7 Mrt Plymouth 8 Mrt Amsterdar- verwacht. Rijndam, 27 v. New York te San Thomas 1 Mrt te La Guaira 2 Curagao verw. Sibajak, 2 Mrt v. R dam te Melbourne 5 Mr, Sydney verwacht. Waterman, vertr. 26 v. Soerabaja 28 v. Tj. pr|0y naar Rotterdam. Westerdam 28 v. New York te Rotterdam ver* Willem Ruys, vertr. 3 Mrt v. Tj. Priok n. R'dam Willemstad, 3 Mrt Port of Spain verw. Zuiderkruis, 25 v. Kaapstad te Amsterdam i Maart v. Amsterdam n. Kaapstad. KLEINE VAART Actinia. 24 op Schelde n. Kirwall. Ahoy, 24 op de Theems n .Londen. Al ja, pas. 24 eil. Man n. Preston. Amazone, 24 in Ierse Zee n. Birkenhead. Appingedam, 24 dwars Casquets n. Antw. Arcturus, pass. 24 St. Paulsrock n. Las Palmas Advent, 25 v. Goole te Amsterdam verwacht. Anna b, 25 v. Sete n. Mancheser. Amoudspolder, verm. 25 v. Oporo n. Antwerp» Akjo, 24 v. Huil te Amsterdam. Annie G, 25 20 m. N. Casquets. Att S, 25 v. Swansea te Rotterdam. Adm. Courbet. 25 v. Glasgow n. Londonderry. Adm. De Ruyter, 25 v. Cardiff n. St. Nazairè Admiraal Nelson 25 v. Le Guilde n. Avonmoudi Bab T, 24 10 m. W. Dowsing. Baltic. 24 25 m. NW. Kp. de Antifer. Barendsz, 24 25 ZO. Cork. Beekbergen, 25 30 m. Z. Ouessant. Bernisse, 25 60 m. W. Liverpool. Berry, 24 bij Purfleet Bianea, 24 dwars Tyrhaug n. Aalvik. Borculo, pass. 24 eil. Man n. Newry. Boreas, 24 v. Bari n. Messina.. Binnenhaven, pass. 24 Scilly's n .Belfast. Corrie b, 25 v. Dordrecht n. Stettin. Casana pass. 25 Hirsthals n. Frederikshavn. Crescendo, 25 v. Rotterdam te Hamburg ver*, Concepsion 24 v. Las Palmas n. Antwerpen. Da Costa, 25 40 m. NO. Sandhammern. Deo Gratias, 25 dwars Finlsterre n. Dublin. Domburgh, 25 dwars Kp. Roca n. Duinkerken. Donata, 24 50 m. N.NW. Texel. Draco, 25 v. Amsterdam te Rotterdam. Depa, 24 te IJmulden n. Helsingborg. Draco, 25 te Rotterdam n. Algiers. Domburgh, pass. 25 Kp .Roca n. Duinkerken. Eibergen 24 30 m. N.NW. Santander. El Isa, 24 70 m. W. Kreta. Eminent, 24 op de Clyde n. Dublin. Hoa,S' pasSl 24 dWars Kp" Finisterre n- La Eminent'pass. 25 eil. Man n.' Dublin,' Al heeft de ijzige vrieswind in de laatste dagen vele wateren dichtgeblazen, toch komt de scheepvaart in Haarlem nog wel door het Spaarne. Indien er schepen zijn blijven stokken, dan komt dat alleen door dat de toegangswegen, vooral naar het Zuiden, dicht zitten, zoals de Westelijke Ringvaart. Het ijs in het Spaarne heeft on danks zijn aangroeiende dikte een zeer brokkelige en zachte structuur, zodat sche pen met een stevige motor er nog wel doorheen komen. Wel was het merkwaar dig dat door een speling van de wind Vrijdag het Zuidelijke Spaarne open bleef en het Noordelijk Spaarne dichtvroor. Meestal is het namelijk andersom. Vrijdag avond draaide er nog een grote tanker van de Shell het Spaarne in om in Haarlem te komen lossen en vandaag vertrekt deze weer. Deze schepen zijn door een ijskorst als deze niet op te houden, zij hebben een zeer krachtige motor en breken er wel door heen. Anders is het met de kleinere scheepjes. En dan zijn het in de eerste plaats de veerdiensten naar de vele industrieën aan de overzijde van het Spaarne, die de aan dacht verdienen. De gemeentelijke veer dienst van de Spaarndamseweg naar de aangezien het water daar goeddeels open is en ook de veerdienst naar Figee vaart nog, zij het door een smalle geul, die open gehouden kon worden. Nachtdienst van „Jennie" Hedenmorgen moest echter de veer- dienst-Zekveld naar de Woonsche penhaven worden stopgezet. Het bootje, dat niet zo'n sterke motor bezit, kon er niet meer tegenop. Men hoopte echter nog vandaag de dienst te kunnen hervatten. De pont naar Stork Hijsch en de Haarlemse Scheeps bouw is echter door een geul blijven varen. Deze geul wordt onafgebroken opengehouden door de sleepboot „Jen nie" van de fa. J. Kalverla, die daar toe ook de gehele afgelopen nacht in actie was. De overige veerdiensten onder meer die naar de Rids en Hila- rius, zijn uitgevallen. Het personeel van deze fabrieken, wordt thans op an dere ponten overgezet. De bedrijven aan de overzijde van het Spaarne helpen elkaar zoveel mogelijk om de stagnatie tengevolge van de vorst te beperken. Zij ondervinden echter alle nadelen van de omstandigheden, al was het alleen maar door de onzekerheid om trent het tijdstip waarop het personeel kan beginnen. Dat staat nimmer vast zolang de Veerpolderstraat is geheel intact gebleven,verbindingen zo onzeker blijven. Guaira. Hoogkerk, 24 v Kaapstad n. Port Elizabeth. Heemskerk, 25 te Sydney. Houtman, 26 te Semarang. Heelsum, pass. 25 Flores n. Hamilton. Helicon, 26 te La GuairaT Hector, pass. 25 Vlissingen n. Hamburg. Ilos, 25 v. Oran n. Barcelona. Ittersum, 26 te Antwerpen. Jagersfontein, 23 te Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt, 25 te Amsterdam. Karimun, 25 te Bremen. Koratia, 24 te Kaapstad. Kieldrecht, pass. 25 Finlsterre n. Genua. Kalydon, 26 Dover n. Key West. Leersum, 25 te Savanna. Liberty Bell. 24 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Laagkerk, 25 te Bombay. Langkoeas, 25 te New York. Larenberg, 25 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Loenerkerk, 26 te Aden verwacht. Loppersum, pass. 25 Kp. St. Vincent n. Almeria Lutterkerk. pass. 25 Gibraltar n. Port Said. Leuvekerk, 27 Chitagong verwacht. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Stettin n. Hamburg. Luna, 25 v. Hamburg n. Bremen. Limburg, 26 te Antwerpen. Lombok, 26 te New Orleans. Meerkerk 24 v. Amsterdam n. Bremen. Maetsuycker, 25 v. Fremantle n. Singapore Marisa. 27 te Calcutta verwacht. Meliskerk, pass. 25 Ouessar.t n. Antw. Mitra. 1 Maart te Brisbane verw. Maasdam, 25 280 m. ZW. Sable eil n. Cobh. Maashaven, 26 te Buenos Aires. Manoeran, 24 te Ti. Priok. Mapia, 26 te Amsterdam. Mataram, 26 te Belawan. Maureen, 25 v. Port Said n. Bombay. Muiderkerk, 25 te Hamburg. Nestor. 25 te Georgetown. Nieuw Amsterdam, 25 v. New York n. Port au Prince. Noordwijk. 2 Maart Rotterdam verw. Oranjefontein, 25 v. Bremen n. Hamburg. Oranjestad, 25 860 m. NO. Barbados. Orion, 26 v. Ceuta n. Rotterdam. Ouwerkerk, 26 te Aden. Prins Willem III, 24 v. Bergen n. Pasajes. Pieter S. verm. 26 v. Swansea n. Rotterdam. Papen d recht. 25 v. Dakar n. Engeland. Prins Fred. Willem. 25 v. Huil n. Roterdam. Prins Maurits. 25 te Amsterdam. Roebiah 23 v. New Orleans n. Philadelphia. Rad.ia. 25 v. Genua n. Marseille. Rem pang, 25 te Tegal. Ridderkerk. 25 v. Tanga n. Mombasa. Ruys. 26 te Kaapstad. Riouw. 22 v. Honolulu n. Manilla. Raki. 25 te Hamburg. Rijnland, 27 Montevideo verw. Scherpendrecht. 26 Rio Grande do Sul verw. Sommelsdiik. pass. 24 San Miguel n. Alexandrië Stad .Breda 25 te Genua. Stad Vlaardngen. verm. 2R v. Narvik n. R'dan Saroena, 25 v. Pladiu n. Tj. Priok. Singkep. 25 v Le Havre n. Rotterdam. Straat Bali. 23 te Recife. Straat Banka, 25 v. Brisbane n. Sydney. Sliedreoht. 26 te Isle of Grain. Stad Amsterdam, 26 Galveston verw. Samarinda. 23 te San Francisco. Saranean, 24 te Port Soedan. Sarpedon, 26 v. Amsterdam n. La Guaira. Schiedük. 22 te New Westminster. Sibaiak, 25 v. Fremantle n. Melbourne. Stentor. 26 v. Amsterdam n. Trinidad. Straat Soenda. 26 te Belawan. Talisse. pass. 25 Perim n. Belawan. Teires'as. 25 v .Belawan n. Penang. Terp, 25 te Rotterdam. Tiberius, 25 v. Madeira n. Antigua. Tomini. 26 te Rotterdam. Telamon. 24 tt New York. Triton. 26 v. New York n. Port au Prince. Van Noort. 24 v. Duinkerken n. Antwerpen. Wieldrerht. 25 v. Sue7 n. Rastanura. "'Ulern Ruys 24 te Tj. Priok. Westerdam. 28 Hoek v. Holland verw. n. R'dam Willemstad. 25 «"0 m. ZW. Fayal. waal. nass. 25 Kp. Fin'sterre n. Lattakla. W. Alton Jones. 26 620 m. O. Bermuda 28 Phi ladelphia verwacht. Wonociri. pass. 25 Ouessant n. Houston. Westland. 28 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Zonnewiik. 25 Gibraltar genas*. n. Willemstad. Zuiderkruis, 25 te Amsterdam. Schenen met nnssagiers. repatriërenden en emiererenrten A'dabl. vorm. r>.,„„oc p. Rotterdam. Tlhena. 28 y, Rnt.torH--r, te Rio de Janeiro 2 Maart Santos verwacht. Alnati. 27 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Bloemfontein, 2 Maart Kaapstad verw. Farmsum, 24 v. Zaandam te Rotterdam. Fiat. 25 v. Londen te Rotterdam. Fiena, 24 v. Rotterdam n. Newross. Franka II, 25 ten anker Gravesand n. R'dam. Geert Bodewes, 24 30 m. Z. Barcelona. Gefle, 24 10 m. O. Fehmambelt. Gerd, 24 ten anker Dundee n. Londen. Gaasterland. 25 v. Wear n. Rotterdam. Harold, 24 v. Kristiansand n. Frederikstad. Helvetia, pas. 24 Lands End n. Dublin. Haskerland, 24 teruggekeerd op de Tyne. Heemraadsingel, 24 v. Bilbao n. Bordeaux. Inspecteur Mellema, 25 dwars La Rochelle naai Bordeaux. Import, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Ibis, 24 v. Rotterdam te IJmuiden. Julia Mary, pass. 25 Beachyhead n. Calais. Joost, 22 v. Haugesund n. Calais. Koh I. Noor, 24 dwars Seine n. Lowestoft. Kroonborg, 24 55 m. v. Kp. Palos. Leendert b, 24 50 m. N.NW. Scilly s. Leonard, 24 in Oostzee n .Zaandam. Liberto, pass. 24 Land End n. Ayr. Lydia, 24 rede Barrow n. Port Talbot. Meike, 24 dwars Wight n. Roscoff. Metropole, pass. 24 Lizard n. Par. Mies, 24 120 m. ZO. Cork. Mirfak N, 25 20 m. W. Burlings. Mount Everest, 24 dwars Ameland n. Cork. Midsland, 25 v. Grangemouh te Rotterdam verw. Marianne, 25 10 m. ZW. Terschelling. Moby Dick, 25 dwars Casquets n. Oporto. Mount Everest, pass. 25 Egmond n. Cork. Nero, 25 v. Lissabon te Amsterdam. Noorderhaven, 25 v. Gothenburg n. Stralsund. Nero, 25 te Amsterdam. Noordkaap, 24 v Rotterdam n. Harlingen. Nieuwehaven. verm. 25 v. Antw. n. Kopenhagen Nieuwland. 25 v. Grangemouth n. Rotterdam Noordstad, 25 v. Malmö te Rotterdam. Nassauhaven, 24 v. Gothenburg te Rotterdam. Noorderlicht. 25 50 m. ZO. Lizard. Olivier van Noort. 24 10 m. Z. Finlsterre. Oostzee, 24 ten W. v. Torrevieja n. IJsland. Pavo, 24 10 m. O. Wight n. Bilbao. Phecda, 24 dwars Ouessant n. Casablanca. Phoenix, pas. 24 Beachyhead n. Amsterdam Prinses Wilhelmina, 24 40 m. Z. Smalls. Pascholl, 24 v. Glasgow n Liverpool. Prins Bernhard. 24 v. Ballina n. Killybegs. Plato, 24 v. Hamburg te Amsterdam. Ponto, 20 te Londen. Ponza, 23 te Garston. Plato. 24 te Amsterdam. Renovatie. 24 30 m. ZW. eil Man. Repeto, 24 15 m. N. Lands End. Rubicon, 25 30 m. NO. ten N. Smalls. Runhaven, 24 v. Goole n. Rotterdam. Reggeborg, 24 te Middelhamis. n!;aUa»'„ PJ?SS' ?5 vlissi,igen n. Malmö. Rose Marie, 25 v. Rotterdam n Malmö. Sambre, 25 bij Goeree n. Rotterdam. Schippersgracht, pass. 25 Fehmambelt n. Helslrl Steady, 24 rede Amble n. Londen. InS3, Ve'm- 26 v NVkobing n. Waterford Spoorhaven, verm. 10 Maart v. Marseille na*r Casablanca. irr!!LM,a;is' 2l vChristiansand n. Kopenha^ turii? v, Hamburg te Rotterdam. Swift, pas. 24 Brunsbtittel n. Parijs Twee Gebroeders. 25 20 m. W. Skagen. Tnto, 24 rede Drogheda. Tyro, 24 v. Dublin n. Swansea, m 04 dwf,r® Hullen n. Halmstad. I'"}?' 24 v- Rotterdam n. I-onden. Toni. 24 v. Rotterdam n. Odense. V«ne«a 24 v. Abo n. Dundee. wilnh^i"3' 04 15 v- Kp' d'Antlfer n. Ca»n Walche en. 24 v. Liverpool n. Garston. w ïP°idfr' 25 M m- zw- Ouessant. TTse^a 24 V' Londen n. Amsterdam. TJsel 24 10 m. O.NO. Westhindm Zaanstroom, 25 v. Hull te Amsterdam. SLEEPVAART ?","lbe9r: Pa„ss- 84 Suez n. Billiton met zuiger. Tvne' 04 36 ,Kp' Fin,sterre met sch'.l bak. Belem met baggermolen ei Wsleepb(rten^aSS 24 n" Chi"*S°ng met! m,ïrkhSHehF[a^e pJoeg is overeenstem- komende r betreffende het starten in de komende Ronde van Nederland f23 tot en £n3J Als kopman van de Franse poasTi' t a i Geminiani starten, die nonfoo d Zt1 ,wordGn door onkele promi nenten en enkele jonge renners. De ploeg zal nader worden samengesteld.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10