gfl v.Empelen STENO-TYPEN Internationaal congres N.B.O.Z. in „Velserend" geopend Kerkdiensten Kort en bondig Bij de opening van het Velserbad „Sinfonia"-première van Operaballet ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 „Sport is geen opvoeding" Waarom tobt U nog langer met Uw tuin Zaankanter sloeg agent in het gezicht Zilveren jubilarissen in gemeentedienst VW bereidt zich voor op komend seizoen De winterwolj en de vier geitjes Biljarten Om het kampioenschap van Haarlem 1ste klasse libre Marijke van Raephorst over Kathleen Ferrier Handkar door etalageruit: schade vijfhonderd gulden Burgerlijke Stand van Haarlem ALS AANLOOP TOT DE OFFICIËLE OPENING van het „Velserbad" vanavond is gisteren in Velserend te Santpoort een internationaal congres begonnen, dat uit gaat van de Nederlandse Bond van Overdekte Zweminrichtingen. De belangstelling voor dit tweedaagse congres, dat 's middags om half drie werd geopend door de Velsense wethouder van Onderwijs, Sport en Volksgezondheid, de heer H. de Boer, was groot. Uit alle hoeken van het land waren directeuren van zwembaden, inspec teurs van het onderwijs en onderwijskrachten naar de omgeving van de ruïne van Brederode gereisd. De heer De Boer vond het een zeer dankbare taak, dat het be stuur van de Bond hem waardig had gekeurd hier het openingswoord te spreken. Het Velserbad bl^kt thans de eerste Nederlandse overdekte zweminrichting te zijn, die in handen van de gemeente is. Het zwemmen valt niet alleen onder de sport, aldus de heer De Boer, ook volksgezondheid richt zich meer en meer op dit terrein en ziet er een preventieve taak. Het is de overheid bekend, dat met zorg naar de gemeentelijke 'baden wordt gekeken. De loonpolitiek, arbeidstijden en meer van dien aard komen daarbij om de hoek. In hoofdzaak ligt hier een taak voor het parti culier initiatief en daarom moet men het in Velsen meer zien als een (mislukte! poging om te komen tot een wenselijke bestuursvorm. Het verheugde de heer J. A. C. Bieren broodspot, voorzitter van de Bond, ten zeerste, dat voor de eerste maal contact tussen de overheid en de bond op een congres bestond. Hij hoopte dat dit het begin zou zijn van een nauwer contact tussen het overkoepelend orgaan van de overdekte zweminrichtingen in ons land en de overheid. Het is voor de particuliere overdekte zweminrichtingen na de oorlog heel moeilijk geworden zichzelf te bedrui pen, aldus de heer Bierenbroodspot, de be langstelling van de Nederlandse overheid is evenwel groter geworden en in vele plaatsen wordt niet tevergeefs aangeklopt om medewerking. Betekenis van zwemmen De betekenis van het zwemmen in het kader van de lichamelijke opvoeding was het onderwerp van de eerste lezing op j deze bijeenkomst. Verschillen Het verschil tussen sport en lichame lijke opvoeding een punt, dat de laatste ADVERTENTIE (Tuinbouwbedrijf Tuinonderhoud door vakmensen is niet duurder. Mogen wij eens met U komen praten? Binnenweg 18 Telefoon 3-80-80 Heemstede Het Ballet van de Nederlandse Opera richt zich blijkbaar niet zozeer tot degenen, die de kans als kunst beschouwen dan wel tot zoekers van het verfijnde, spectaculaire tijdverdrijf. Dat is trouwens helemaal niet verwonderlijk, als men bedenkt dat direc trice Frangoise Adret voortkomt uit de school,, die thans in de Parijse Opéra een soortgelijke toon aangeeft. Per slot van rekening is ook de sinds twee maanden op het répertoire staande „Suite en Blanc" van Serge Lifar, op de „Namouna"-muziek van Edouard Lalo, van opzet een groot divertissement, waarbij de „entrées" van de solisten zijn afgestemd op de specifieke mogelijkheden en voorkeuren van de oor spronkelijke vertolkers. Niettemin is het, als zeer gelukkige uitzondering op een on aanvaardbare regel, een meesterlijke be wegingscompositie geworden, waaraan men een weliswaar niet diepe en ongestoorde, maar wel verkwikkende vreugde kan be leven. Vrijdagavond werd hiervan in de Am sterdamse Stadsschouwburg een reprise gegeven, waarbij Richard Blareau het or kest dirigeerde, die een ovationaal applaus ontketende. Misschien niet helemaal te recht, want technisch beheersen de uit voerenden hun vak nog altijd onvoldoende orn de brillante gegevens gepolijst voor het voetlicht te brengen. Om een voorbeeld te noemen: de door toevallige omstandighe den overschatte Ymkje Bloema moest een serie fouetté's-en-tournant onderbreken om niet de zaal in te tollen. Een Hanny Bouman moet telkens recht getrokken worden en dat is nota bene de eerste so liste, die men overigens een verstilde dis tinctie niet ontzeggen mag. Dan draait Frangoise Adret zelf, hoe kort ook van beweging, in ieder geval stukken beter. Het meest bevredigend vond ik het optre den van Maria Sylvaine, die echter de ge wenste finesse en lichtheid nog net niet bereikt. Ook César Horn was wederom (in de tweede pas de trois) verdienstelijk. Als noviteit stond op het programma: „Sinfonia" op muziek van Johann Christian - de „Engelse" (ook wel „Milanese") ge noemde - Bach in een choreografie van Victor Gsovsky, naar een idéé van Con- stantin Népo, die voorts de décors en cos- tuums ontwierp. Het is wederom een diver tissement, thans van drie „demoiselles" - waarvan twee met rode pruiken - en een paar hovelingen, uitgedost met weelderige pluimen en versierselen in een barokke entourage. Op het voordoek stonden met grote cijfers de jaren van geboorte en dood van de componist geschilderd, maar dat eerbewijs had men gerust achterwege kun nen laten, want met de stijl van de periode had het vertoonde niets uitstaande. Een zekere bekoorlijkheid is kennelijk bedoeld om de ogen te strelen van aan luxueus vermaak gewende bezoekers. Ditkeer ge noot Lydie de Nie de eer tezamen met de solisten Hanny Bouman en Maria Sylvaine het eerste plan in te nemen. Zij werden bijgestaan door César Horn en Martin Scheepers, die zich in hun vermommingen wel bijzonder vrouwelijk voordeden. Met „De droom van Véronique" en „Ter rain Vague" werd de avond gecompleteerd. Wederom blies in het laatstgenoemde werk W. Buma van het Dutch Swing College voortreffelijk de trompetsolo. Het daarop gestelde duet (van de choreografe Fran- goise Adret) is te berekend om enig lyrisch effect te sorteren. Er gebeurt in de ballet programma's van de Nederlandse Opera echter voldoende om de aandacht van de eigenlijke dans af te leiden en daarmede wordt steeds weer applaus geoogst. DAVID KONING. tijd nog al eens in discussie is kwam vervolgens ter sprake. De sport zoekt pres tatie om wille van zich zelf en de lichame lijke opvoeding zoekt de vorming van de mens, meende de heer Levisson. Radiosportvcrslaggever en sportleraar Dick van Rijn ging er fel tegen in: „Is sport dan geen opvoeding". „Nee", ant woordde de heer Levisson, „sport is geen opvoeding, want opvoeding is een opzette lijk gebeuren. Opvoeding wordt bij de sport niet door de leider beoogd". De heer Levisson meende verder dat de mens vrij willig aan sport doet. „Dan geeft u de wedstrijdsport een trap", meende Van Rijn. „Nee, zo is het ook weer niet", merkte de heer Levisson op, „want ik ontken niet, dat de sport een opvoedende waarde heeft". Ook de heer Bolland uit Velsen mengde zich in de discussie en stelde zich aan de kant van de heer Levisson. „Er bestaat niet alleen een tegenstelling tussen sport en lichamelijke opvoeding", ging de heer Bolland verder, „het kost me grote moeite de leerlingen er van te doordringen, dat de school de plaats is om een volwaardig mens te leren vormen en dat het er niet alleen om prestaties gaat". Volgens de heer Bolland bestaat er tussen de wed strijdsport en de sport als lichamelijke opvoeding een verschil van dag en nacht. Schoolzwem-problemen In een belangwekkende lezing heeft de heer H. Hogenhout, Inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding te Arnhem ver volgens de problemen rond het gemeente lijk schoolzwemmen behandeld. Hij over woog, waarin over het algemeen betref fende het schoolzwemmen nog wordt te kort geschoten en op welke wijze mis schien op kortere of langere termijn ver betering zou zijn aan te brengen. Het te kort aan gymnastieklokalen in Nederland is inmiddels al gesignaleerd: er is een con creet gegeven, waarmee rekening wordt gehouden. Ten opzichte van de ?wem- gelegenheden, waar het hele jaar door gezwommen kan worden, bemerkt men van de aanwijzingen van die behoefte nog veel te weinig. De zwemsport kan daar zelf debet aan zijn, maar voor het school zwemmen als onderdeel van de lichame lijke schoolopvoeding ligt het anders: daar hebben de opvoeders de noodzakelijkheid van het zwemmen voor de schooljeugd aangetoond en de overheid heeft dit prin cipe aanvaard. „Wat staat ons nu nog in de weg ook te zorgen, dat er voor vol doende zwemgelegenheden voor ae scnu- len wordt gezorgd", stelde de heer Hogen hout. Haarlemse politierechter Een 35-jarige fabrieksarbeider uit Koog aan de Zaan had zich Vrijdagmorgen voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, te verantwoorden wegens mis handeling van een agent. Het was niet be paald de eerste keer, dat hij met de justitie in aanraking kwam, reden waarom de politierechter hem bij zijn binnentreden van de rechtszaal begroette met „Daar zijn we weer!". Dit keer was hem ten laste gelegd, dat hij in de nacht van 27 op 28 December van het vorige jaar een agent zou hebben mishandeld. De mishandelde agent, die als getuige was opgeroepen, vertelde tijdens de rechtszitting, dat de vrouw van ver dachte die bewuste avond op het bureau was verschenen om bescherming te zoeken. Haar man had, na een bezoek aan enige café's, waar hij in totaal een vijftiental borrels gedronken zou hebben, toen hij thuis was gekomen, de boel zozeer op stel ten gezet, dat zij het niet langer kon uit houden. Een paar agenten waren toen met haar mee naar huis gegaan en hadden de verdachte, die zich heftig verzette, naar het bureau gesleept, waar hij kans zag, de agent een klap in het gezicht te geven, waar deze weken later nog hinder van on dervond. De officier van justitie noemde de ver dachte, die reeds vele malen werd ver oordeeld. vaak wegens wederspannigheid, een hopeloos geval. Hij eiste een gevange nisstraf van twee weken. De verdachte werd conform veroordeeld In het begin vam Maart hopen twee ambtenaren hun zilveren jubileum te vie ren in dienst der gemeente Haarlem. Op 1 Maart is het vijf en twintig jaar geleden', dat de heer W. J. van Kapel zijn ambte lijke loopbaan begon bij het Elecbriciteits- bedrijf, dat thans Gemeentelijk Energie bedrijf heet. De jubilaris is administra tief ambtenaar b eerste klasse. De heer J. Stoelman viert 3 Maart het heuglijke feit: vijf en twintig jaar geleden werd hij benoemd tot adjunct-inspecteur bij het Openbaar Slachthuis. Op 1 Januari 1948 werd de titel veranderd in keur meester en een jaar later volgde de pro motie tot hoofdkeurmeester. Hoewel de temperatuur nog verre van aangenaam is moet er reeds thans met het oog op de kemende drukte een beroep ge daan worden op particulieren om logies aan touristen te verstrekken. Als de hotels en pensions in Haarlem namelijk geheel bezet zijn, da.n moet de VW kunnen rekenen op enige handelden particulieren, die bereid zijn de logieszoe- kende buitenlander onderdak te versohaf fen. De VW op het Stationsplein is daar om op het ogenblik bezig om een nieuw kaartsysteem samen te stellen. Alle particulieren, die een of meer ka mers beschikbaar kunnen stellen dienen zich persoonlijk op te geven bij het infor matiebureau van „Haarlem's Bloei". ADVERTENTIE rmn Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 „De slavinnen van Bagdad" (Cinema P a 1 a c e) is een gestroomlijnd stukje 1001-nacht-romantiek, waaraan de lief hebbers van Oriëntaalse showfilm hun hart ruimschoots kunnen ophalen. Middel punt van de intrige is een fondantachtige liefde van een Perzische prinses voor een welgeschapen barbier, maar daaromheen zijn volgens beproefd recept nog allerlei extra-attracties gegroepeerd: karavanen met beeldschone vrouwen, gevechten met bloeddorstige amazonen in bikini's en tal van andere woestijnschurken. Veel om het lijf heeft het allemaal niet en dat geldt ook voor de bekoorlijke slavinnen die de achtergrond van het verhaaltje vormen. Werkelijk de moeite waard is de voor treffelijke technicolor, die de prachtige landschapsopnamen op het breedscherm ten volle recht doet wedervaren. H. C. Drie prolongaties deze week. Niemand zal dat verbazen. In Studio blijft de prachtige filmvertaling van „Romeo en Julia". In Rembrandt kan men de Pruisische drillers in „08.15 De Kazerne" nog in actie zien, hetgeen even leerzaam als boeiend is. Tenslotte blijft in Lux or „De woestijn leeft", die jong en oud moe ten gaan zien. Minerva vertoont de van oudere datum, maar nog spannend genoeg zijnde film „Orkaan". „Een vrouw zonder geweten" (Frans Hals) Een Parijse theaterdirecteur wordt er van verdacht zijn compagnon van een achttien meter hoge ballustrade ge duwd te hebben. Na door de recherche te zijn verhoord, waarbij hem wordt mede gedeeld, dat er een beschuldigende ano nieme brief is binnengekomen, keert hij terug naar zijn theater. Hij is ervan over tuigd, dat de schrijfster of schrijver zich onder zijn personeel bevindt, maar hij krijgt geen tijd om dit uit te zoeken om dat er inmiddels een bevel tot inhechte nisneming is uitgevaardigd. Ten einde raad duikt hij onder in een krankzinnigen gesticht en laat de leiding van zijn bedrijf over aan zijn charmante echtgenote. Deze voelt zich thans bijzonder op haar gemak met een onbetrouwbare administrateur totdat een typiste roet in het eten komt gooien en de onschuld van haar directeur onomstotelijk bewijst. Al met al een bijzonder onderhoudende film, geestig vooral door de voortreffelijke bezetting van de bijrollen, vlot gespeeld en met een verrassend einde. H. de G. „De droom-fontein van Rome" (Li do). „Three coins in the fountain" is de offi ciële titel van deze Amerikaanse film; de bekende song met gelijkluidende naam wordt er in gezongen door Frank Sinatra. De film speelt zich af rondom de ver maarde Trevi-fontein, waarvan men zegt, dat iedere wens, geuit tijdens het werpen van een munt in het fonteinwater, in ver vulling gaat. Men maakt kennis met drie Amerikaanse meisjes, die in Rome de kost verdienen en er gedrieën trachten ook het geluk te vinden. Het heeft er aanvanke lijk veel van weg, dat 2ij daarin niet zul len slagen en er worden dan ook diverse koffers gepakt, die de terugreis naar Ame rika aankondigen. Maar ook nu weer komt de kleine Arnor als overwinnaar uit de strijd te voorschijn: de drie meisjes ont moeten tenslotte elkaar èn de mannen barer dromenbij de Trevi-fontein. Ook hier wordt weer eens duidelijk ge demonstreerd, wat men door een combi natie van cinemascope en technicolor- op filmgebied vermag te bereiken. Vooral de beelden van de fonkelende fontein en de opnamen van het zonnige Venetië zijn een lust voor het oog. Het tamelijk onnozele, maar oer-gezellige verhaaltje èn het kleur rijke, weidse schouwspel maken het zien van deze film tot een waar genoegen. N.R.K. „Opstand in Allcghenly" (Roxy). Niet zonder genoegen aanschouwt men op deze woelige rolprent de ietwat lijzige John Wayne, ditmaal als de aanvoerder van een groep kolonisten uit het midden van de achttiende eeuw, die ergens in Noord- Amerika voortdurend kamp leveren met de oorspronkelijke bewoners, de Indianen. Wie zou menen weer te kunnen genieten van de klassieke gevechten tussen een zwerm gillende roodhuiden en de stoere, huifkarren verdedigende pioniers, komt bedrogen uit. Ditmaal zijn het de eigen soortgenoten, een stel intens gemene han delaren, die wapens en munitie aan de wreedaardige rode krijgers verkopen en de door deze boeven om de tuin geleide over heid, die de kleine pioniersgemeenschap de ene moeilijkheid na de andere in de weg leggen. Doch onder leiding van Jim Smith (John Wayne) nemen de onverschrokken Indianenbevechters het desnoods ook tegen des konings soldaten op, die zij op listige wijze uit een fort weten te werken. Voorts is er nog een kittige kolonistendochter, die haar genegenheid voor Jim Smith op voortvarende wijze duidelijk maakt, waar op deze. onverklaarbaar overigens, nogal lauwtjes reageert. Zoals het hoort overwinnen de recht vaardigen en de liefde en gaat men huis waarts in het besef dat de heer Wayne, op zijn innemende woordloze manier van spelen, heeft bijgedragen de moeilijkheden duidelijk te maken waarmee de voorva deren van de huidige Amerikanen te kampen hadden. H. S. De winterwolj klopt aan de deur, maar in de warme huiskamer van hoer Bootsman te Wormerveer zal hij niet worden toegela ten. In die huiskamer poseerden bereidwil lig voor de fotograaf de vier geitjes, die dezer dagen op de boerderij het levens licht zagen. Hun moeder is al diverse malen „in de prijzen gevallen", geen won der, dat de geitjes dus zo aanvallig zijn. Misschien emigreren ze ook nog eens naar Peru en Israel zoals hun (stief)broers en stief)zusters. Voorlo pig houden ze het echter nog maar op de wijde Wormer, waar het ondanks de kou goed leven is. ZONDAG 27 FEBRUARI 1955 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W, M. van Asperen. 7: Ds. J. Wiersma, van Wijk aan Zee. Dienst uitg. v. d. Comm. voor Bijz. Kerkewerk. Vooraf zangdienst van 6.457. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl. 7: Dezelfde. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. G. Snijders. 7: Ds. W. M. van As- peren. Bakenesserkerk. Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Ds. Joh. Bronsgeest. 10.30: Jeugddienst. Ds. H. B. Meijboom, v. Utrecht 4.30: Padvindersdienst. Gebouw Vrijz. Her vormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. L. H. Rui tenberg, van Den Haag. Kapel Sarepta, Ha- zepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. G. J. Waardenburg. Afscheid van Koster G. H. v. Dijk, i. v. m. zijn vertrek naar de V. S. 10.45: Dhr. J. de Vries, Hulppred. te Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. R. Bijl. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. Joh, Bronsgeest. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. B. Winkel. Oost. Zomer kade 10: Dhr. J. de Vink. West, Leidsestraat 10: Wika W. Veenstra, Centrum, O. Groen markt 10: Dhr. F. H. Geursen. Eglise Wal- lonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. Arnal d'Amsterdam. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. AIle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Hr. M. Vroon, van Amstelveen. Woensdag 7.30: Ds. Tukker, van Delft. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7: Dhr. W. Hoekendijk, met koorzang. Woensdag 8: Dhr. J. F. Snnéks Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Ds. J. Ser- vaas, pred. van de Belg. Evang. Zending, Gent. 5: Dezelfde. Maranatha-samenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Gerrit Abbink. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruijn, Wassenaar, Maranatha-lezing. Broedergemeente, Park laan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 10.30: Jeugddienst. Dhr. R. Smit, van Den Haag. 12: Zondagsschool. Geen avonddienst. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Ds. J. Enter Sr. 4.30: H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Afscheid tijdelijk organist Taeke Bijlsma, m.m.v. Joop Bon. trompet tist. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. 10.30: Peuzelaarsteeg 3. Mej. E. Bakker, Jeugddienst. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Ds. J .J. van Hille. Geref. Kerk. Wilhelhelminakerk, Ged. O. Gracht 5759. 10: Ds. C L Timmers. van St. Pan- cras. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk Richard Holkade 125. 10: Ds. L, Hoorweg Jr. 5: Ds. C. Goeman. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 5: Ds. C. L. Timmers, Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstr. 29. 10 en 4: Leesdienst. Geref. Gemeente, L. Margarethastraat 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente in Nederland. Park laan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Wiltink, uit Doetinchem. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Ge meente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamen komst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zatez-dag Straatzang. Zondag 10: Heiligings- dienst. 7: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan onder leiding van Majoor en Mevr. M. Souverein. Dinsdag 2.30: Gezinsbondsamenkomst. Donderdag 8: Samenkomst. Iedere Zondag kindersamen komsten om 12 uur. Leidster van de jeugd M. Bruis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10: Samenkomst. Dhr. E. Schuur man. 7.30: Bijzondere samenkomst, medew. van zangkoor en muziek. Verschillende spre kers. Donderdag 7.45: Gebedsure. Vrijdag 7.30: Jeugdavond. Vergadering van Gelovi gen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken) Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten, Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9. 10.15: Eredienst. 5: Evangelisatie. Dond. 8: Evangelisatie. 5: Zondagsschool voor kin deren. De Christengemeenschap, Westerhout- park 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Volle Evangelie gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Samen komst. Dhr. J. Zeegers. 12-13. Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst. Dhr. G. de Wilt Jr. uit Hilversum. Zevende-Dags Ad ventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeen te. Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Predi king. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastr. 21 10 en 5: Godsdienstoefening, Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging. 11: Univer sele Eredienst in de Aula van het Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof. The Bethel Pente costal Temple, Tempeliersstraat 55 rd. 3: Evangelist Br. C. J. H. Theijs. Woensdag 7: Bidstond. Br. A. Wallaart. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. R. v. Saanc, Heelsum Gemeente van Christus, Spruitenbossr. 9. Onder leiding van de biljartvereniging 't Centrum worden in Haarlem de wed strijden gespeeld om het kampioenschap eerste klasse libre. De eerste uitslagen van iit tournooi luidden: Sakkers 200 34 50 5.85 Wilkes 185 34 33 5.44 Wilkes 200 26 29 7.69 Van Putten142 26 33 5.46 Sakkers 200 43 26 4.65 Blesgraaf 183 43 27 4^5 10.15: Aanbiddingsdienst, w.o. H. Av. 5: Evangelisatiedienst. Gelijktijdig de kinder bij belkl'assen, alle leeftijden. Donderdag 8: Evangelisatiedienst. Gemeente Gods, 10: Cul tureel geb. IJmuiden. 7.30: Parklaan 21. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Woensdag 10 en 8: Ds. J. P. Geels, Biddag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers. Bevestiging ouderlingen. 7: Dr. H. van der Loos. Bijz. dienst. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. Samenwerkende Kleinere Kerken, Sions- kapel. 19.15: Ds. Heidinga. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. Cannegieter. Stichting „Petra". Woensdag 8: In verband met verbouwing der zaal samenkomst Maas straat 8. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 5557. 10 en 5: Ds. T. J. Hagen Sionskerk, Eksterstraat. 8.45 en 3.30: Ds. P. de Ruig. H. Avondmaal. Noord-Schoterkerk Spaarnrijkstr. 10.15 en 5: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk, Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl. 19: Ds. H. J. Teutscher, Zendingspred. Oegst- geest. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. Kroon, Spaarndam. 19: Ds. van Dijl. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Br. C. V. Morra, Utrecht. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Oud-Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5.30: Dr. P. J. Richel. Geref Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. Moes Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7. Maandag 3: Samenkomst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Prof. Dr. A. A. van Ruler, te Utrecht. 10.30: Zondagsschool, Tyo H. van Eegheninstituut van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dienst. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Dr. G. Ph Scheers, van Haarlem-N BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma, 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel. i215 jaar in Maranatha. 10.15: Jeugdkerk. 1620 jaar in Maranatha. Dr. J. H. Stelma. 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 jaar Kleuterschool Boslaan, 712 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Dr. A. van Biemen, Hv., Bent veld. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Ds M. Vrieze, van Heemstede. 7.30: Ds. G. van Duinen, van Wassenaar. Vrije Kaüh. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.15: Samenzang. 19.4520.15: Oecumenische Avondstilte Ds. J. J. van Hille, Remonstr. Pred. m. m. v. Mevr. O. Wiersema, zang. 10.15: Zondagsschool Julia- nakwartier, Kon. Wilhelminaschool, Domp- vloedslaan. 1213: Zondagsschool Ramp- laankwartier, Beatrixschool en gebouw Irene. Marine Hospitaal. 10: Ds. H. Wolden- dorp. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. M. v. d. Voet, van Den Haag. 7: Vicaris L. C. Baljé. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mevr. Ds. N, Treffers-Mesdag. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda, van Hoofddorp. 3: Ds. J. A. van Boven. Abbenes. 9.30: Ds. J. H. Boer- lijst, van Den Haag. 3: Ds. Brouwer, van Hillegom. Bethelkapcl. 10: Ds. J. A. v. Boven Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHEDEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vica ris L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3: Prof. dr. G. C. Berkouwer van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. 7: Ds. S. S. M. Aertsen, Amsterdam-West. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10 :Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. 10.30: Ds. Kousemaker. 19: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru, 7: Bijz. dienst. Ds. K. Strijd, pred. te 's Hertogenbosch. 9.30: Jeugdkapel. Dhr. H. D. van der Ouw. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds, J. Heidinga. van Haarlem. 7: Jongerendienst. Voorg. Ds. S. M. A. Daalder, van Haarlem. Geref. Kerk. Julianaweg 10: Ds. A. de Rui ter. Voorber. H. Avondmaal. 5: Candidaat A. H. Venema, tijd. te Zandvoort. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, in Ons Huis. Dinsdag 8: Dhr. M. C. Draijer, van Haarlem. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vi caris Wolfensbergen. 5: Ds. C. Jongeboer. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schouten. Ger. Kerk, Art. 31. 10 en 4.30: Leesdienst. Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. J. W. v. d. Gronden, v. IJmuiden Onlangs is een (in dit blad uitvoerig be sproken) door Neville Cardus samenge steld boek ter nagedachtenis van de op 8 October 1953 op eenenveertigjarige leef tijd overleden zangeres Kathleen Ferrier verschenen. Ter gelegenheid daarvan or ganiseerde een Bloemendaalse boekhande laar een lezing met muzikale illustratie over deze zangeres, die in haar korte car rière op het internationale concertpodium grote successen oogstte. Voor een aandach tig gehoor van ruim tweehonderd belang stellenden er moesten nog vijftig men sen wegens plaatsgebrek worden teleur gesteld in de grote zaal van het Jeugd huis aan de Donkerelaan heeft mevrouw Marijke van Raephorst gisteravond hel één en ander over deze alt verteld. De meeste der in deze causerie voorkomende bijzonderheden zijn reeds in deze kolom men naar voren gebracht, zodat wij het thans bij deze vermelding kunnen laten. De lezing van mevrouw Van Raephorst werd afgewisseld met talrijke gramofoon- platen, die nogmaals de warme stem van de zo vroeg gestorven zangeres lieten horen. BINNENLAND Aan de Houtweg te 's Gravenhage is een schuur met pluimvee afgebrand. Ruim 80 kippen en 250 kuikens vonden de dood in de vlammen. Ook de Christelijke Middenstandsbond heeft naar aanleiding van de aangekondigde handelsmarge-beschikking een verklaring uitgegeven, waarin de bond zegt, deze be schikking van de regering ongemotiveerd, ondoelmatig, discriminerend en dus onaan vaardbaar te achten. Op 23 Maart is de heer G. Nïeuwen- hujjsen, directeur van de „Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren", 25 jaar in dienst van de georganiseerde dieren bescherming. De heer Nieuwenhuijsen zou het op prijs stellen, als zijn jubileum de aan leiding kon worden tot de publicatie van een door hem samengesteld boek met docu mentatiemateriaal over dierenbescherming. Een inwoner van Naarden, die Vrijdag middag op het Damrak op een rijdende tram sprong, viel en geraakte onder de bijwagen, waardoor hem beide benen werden afge reden. De Vereniging van Oudstrijders 8 RI 1940, die ook veteranen van het vroegere 32 RI in haar gelederen heeft, zal weldra be ginnen met een landelijke actie, die beoogt een bedrag van 2 a 2'i ton bijeen te brengen. Dit geld zal ten goede komen aan de na bestaanden en invaliden van deze regimen ten. Als het bedrag bijeenkomt zal de vereniging geen beroep meer doen op de liefdadigheidszin van het publiek. Sinds enkele jaren is de gemeente Dordrecht eigenaresse van de enige molen, die de Merwestad nog heeft, de „Kijck over de Dijck". Na aankoop heeft het herstel reeds f 12.000 gekost. B. en W. hebben nu de raad verzocht nog f 40.000 beschikbaar te stellen om de molen verder te verbeteren. In 1954 hebben hij de staatsmijnen van de 9483 employé's die in aanmerking kwa men voor deelneming aan de spaarregeling voor jeugdige ongehuwde personeelsleden 6196 employé's aan deze regeling deelge nomen. Totaal legden de jeugdige spaarders der staatsmijnen verleden jaar f 1.026.260 in. Zij namen f 607.100 op. Het totale spaarsaldo per 1 Januari 1955 kwam op f 1.827.800. De arts A. Klapwijk heeft zijn functie van hoofd van de medische afdeling van het hoofdbestuur van het Rode Kruis neergelegd wegens zijn benoeming tot eerste geneesheer van het revalidatiecentrum „De Hoogstraat". Tot zijn opvolger is benoemd de arts M. G. Schiphorst, die commandant van de colonne Willemstad en chef staf Rode Kruiskolonne Friesland is geweest. De inzamelingsactie onder het personeel der gemeente 's Gravenhage ten bate van het Comité Vluchtelingenhulp heeft f21.140,85 opgebracht. De gemeenteraad van 's Graven hage besloot dit bedrag met een zelfde be drag te verhogen. Op de Loosdrechtse Plassen is de 48- jarige rietsnijder G. Kroon uit Vreeland, die over het ijs met de fiets aan de hand naar een plek ging, waar hij riet wilde snijden, door het ijs gezakt en verdronken. Teneinde zich op de hoogte te stellen van de problemen die verband houden met de uitvoering van het Deltaplan heeft de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt Vrijdag een bezoek gebracht aan Ierseke. De minister is voornemens na ëen eventueel besluit tot uit voering van het Deltaplan een diepgaand onderzoek naar de mogelijkheden ter be scherming van de visserijbelangen te doen instellen. De Katholieke Radio Omroep heeft thans 400:000 leden ingeschreven. Het 400.000ste lid is de heer J. Smeink uit Weesp, aan wie een televisie-toestel is aangeboden. Een fabriek van electrische naaima chines in Den Haag heeft uit Australië een order ontvangen voor een bedrag van ruim f7.500.000. Als gevolg van deze order en andere buitenlandse orders zal het bedrijf moeten overgaan tot uitbreiding. Een importeur te Roermond heeft zijn 2000ste uit Duitsland ingevoerde landbouw- tractcr ter beschikking gesteld van het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding. Het fonds zal de tractor, die een waarde heeft van 7000 gulden, verloten onder Nederlandse landbouwers. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, is naar Genève ver trokken, waar hij als regeringsgedelegeerde van Nederland de vergadering van de raad van beheer van de internatonale arbeids organisatie zal bijwonen. De indiening hij de Tweede Kamer van het complex van wetsontwerepn met be trekking tot de huurverhoging en de her ziening van belastingen kan worden ver wacht in de week van 7 tot 12 Maart. Ten bate van r<e Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind (N.S.G.K.) zal Dinsdagavond 1 Maart over de zender Hil versum I een prijsvraag worden uitgezon den door de „dames" Snip en Snap. Aan deze prijsvraag is een groot aantal prijzen ver bonden. Het batig saldo is bestemd voor een op te richten internaat-met-school voor de nazorg van kinderverlammings-patientjes en andere lichamelijk gebrekkige kinderen. De heer Leo Hazelzet heeft zich met het oog op zijn leeftijd genoopt gevoeld per 1 Maart ontslag te verzoeken ais hoofdredac teur van De Maasbode, welke functie door hem sedert 1 September 1948 werd vervuld. Het ontslag is de heer Hazelzet op de meest eervolle wijze verleend. Hij is ruim 50 jaar bij deze Rotterdamse krant werkzaam ge weest. Met ingang van dezelfde datum is de heer J. Kuijpers, directeur van de N.V. De Maasbode benoemd tot directeur-hoofd redacteur. Hij zal in zijn hoofdredactionele taak terzijde worden gestaan door mr. L. B. M. Wüst, redacteur buitenland, als adjunct hoofdredacteur. HAARLEM EN OMGEVING Op Maandagavond 28 Februari zal de heer Ed. Pera. uitgenodigd door het „Her mann Zaisscomité", in de Begijnhofkapel spreken over het onderwerp „Alle kerken opgeheven". De heer P. J. Fransen te Haarlem zal op 1 Maart een kwart eeuw in dienst zijn bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland, waar hij thans werkzaam is als monteur eerste klasse. De derde lezing, in een cyclus, georga niseerd door Pro Juyentute,. zal op Dinsdag avond 1 Maart in Brinkmar.n plaats hebben. De heer M. J. Ehrbecker spreekt dan over „De schoolleeftijd". In de Spaarnwouderstraat stond Vrijdag morgen omstreeks elf uur een handkar voor een garage. De chauffeur van een achteruit rijdende vrachtwagen had dit niet in de gaten en kwam met zijn auto in botsing met de kar. De handwagen schoot door de grote étalageruit van de garage en belandde ten slotte in een glazen vitrine, waarbij en pas sant de neon-reclame werd geraakt. Toen alle scherven waren opgeruimd werd de schade opgemaakt en deze bleek ongeveer vijfhonderd gulden te bedragen. HAARLEM, 25 Februari 1955 ONDERTROUWD: 25 Febr., J. M. van Ee en B. C. Stubert; P. W. Bellaart en H. C. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 23 Febr., C. G. Blom—Huijsmans; 24 Febr., K. Kuijper— Schreurs; W. M. Muis—Boerwinkel; G. Smits—Sch Tien berg; M. J. de Lange—Geu- zebroek; A. Eisenbergen—Metten. BEVALLEN van een dochter: 23 Febr., E. M. Weber—Tervoort: 24 Febr., A. M. Herfst —van Turenhout; 25 Febr., C. J. Spaargaren Melchior (2 d.).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11