De zwarte spin Vijftien schilderessen exposeren bij kunsthandel Leffelaar .Clowntje Rick De heer H. Dijkstra vertelde in „Boekenrode" van de valkerij 25 Februari t/m 6 Maart motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. SLEUTEL WEG? Heemstede Bloemendaal Verenigde Spelers met thriller Met de vogel op de hand Een havik, die pas nog fazanten roofde, woonde zijn lezing bij Praktijkexamen RESA-HILVERSUM ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LIKDOORNS SSSolTouT Viering feesten in O verveen Schaduw over jubileum Canadese omroep DE SLEUTELSPECIALIST" Voor de kinderen A mateurtoneel POTTER'S LINIA FEUILLETON door Mark Cross RAI ADVERTENTIE Open: 10-17 u. en 19-22 u. loots»e dog: sluiting 18 u. Entree f. 2.- (inel. bel.) AMSTERDAM 35' TENTOONSTELLING De kunstenaarsgroep „De Zeester'' die tot 12 Maart a.s. bij de kunsthandel Lef felaar tentoonstelt, telt onder haar leden uitsluitend schilderessen. De vereniging werd opgericht in 1950. De eerste tentoon stelling werd gehouden in het museum Fodor in Amsterdam, waarna verschillende exposities zowel in Amsterdam als in de provincie volgden. Een der doelstellingen van de groep is behalve het naar voren brengen van het werk der leden, het in viteren van buitenlandse schilderessen. Poolse en Zwitserse kunstenaressen wer den uitgenodigd. Over deze gecombineerde manifestaties hebben wij indertijd in ons blad geschreven, waarbij wij opmerkten dat, speciaal de Poolse schilderessen naast haar Hollandse collega's niet al te gunstig uitkwamen. Op de hier beproken tentoonstelling zijn het alleen de leden die schilderijen, teke ningen en aquarellen laten zien. Het ge heel maakt een bijzonder frisse en prettige indruk. Men zou kunnen spreken van een gematigd modernisme. Gedurfde experi menten ontbreken evenzeer als saai con- ventionalisme. Komt men de benedenzaal binnen, dan wordt men allereerst getroffen door een poëtische voorstelling van een harlekijn achtige figuur in een boom gezeten. Het is een schilderij van Agnes van de Brandeler, warm van kleur, maar zwak van structuur. Karin Eyck maakte een, nèt niet cari- caturaal portret van haar man, de schilder Charles Eyck. Haar schilderijen zijn ge laden van sentiment, meestal mooi van ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar- lt' ke seheormeajeeKen nieuw vloei haar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.96 bespaart U veel ellende. Het bestuur van de Oranjevereniging Overveen is bijeengekomen om zich te be raden over de plannen voor de viering van Koninginnedag en de 5 Mei-herden king in Overveen. Het beroep, in 1954 gedaan op de ouders van leerlingen der lagere scholen die aan de feesten deelne men, bleek niet tevergeefs te zijn geweest. Het ledental steeg met ruim tweehonderd en passeerde de vijfhonderd. De viering van Koninginnedag door de Oranjevereniging Overveen zal dit jaar in grote lijnen overeenkomen met die van voorgaande jaren. De kinderen van de scholen voor lager onderwijs zullen achter het Christelijke muziekkorps „Sursum" een rondgang door het dorp i^aken en dan waarschijnlijk naar het spor.\rrein aan de Vrijburglaan gaan voor het houden van wedstrijden en spelen. Leerlingen van het Centraal instituut voor opleiding van sportleiders (C.I.O.S.), hebben weer hun médewerking toegezegd om op het sport terrein behulpzaam te zijn. Van het Joan Mauritsplein zal een ge- eostumeerde kleuteroptocht worden ge houden. De kinderen zullen - zonder ver voermiddelen - een rondgang maken door de Zuid-Amerikaanse buurt en zich dan naar alle waarschijnlijkheid naar de Ko ningin Wilhelminaschool voor Christelijk lager onderwijs aan de Dompvloedslaan begeven om daar te genieten van een voorstelling met poppenkastvertoning. Daar de dertigste April een Zaterdag is, heeft het bestuur van de vereniging afge zien van het maken van een middagpro gramma. Het avondfeest bij het dorpscen trum van Overveen zal worden ingezet met een zeepkistenrace voor twee groepen; jongens van tien en elf jaar en zij die twaalf of dertien jaar oud zijn. Daarna volgt een filmvoorstelling in de openlucht en het feest wordt met dansen gesloten. Voor de viering van de bevrijding op Donderdag 5 Mei heeft men eveneens een programma opgesteld. Des morgens wil het bestuur een gecostumeerde optocht houden voor de schoolgaande jeugd. Het is het plan om de optocht op een open veld in de wijk Overveen te laten eindigen. Des middags is er geen apart program ma, omdat dan in het Bloemendaals open luchttheater de eerste voorstelling wordt gegeven van het bevrijdingsspel „De vor stin des volks" onder regie van Wim Paauw. Evenals dit in Aerdenhout de laatste ja ren op Koninginnedagavond geschiedt, staat op het programma van de Oranje vereniging Overveen voor de avond van de vijfde Mei een lampion- en fakkelop tocht, die besloten zal worden met een vreugdevuur. kleur, maar ook wel eens zwak van vorm. Sari Goth daarentegen heeft juist grote aandacht voor vorm en contour. Van haar inzending: stilleven, meisjesportret en een tafreel van lege stoelen in een besloten stadstuin (Veere) is het laatste naar mijn mening het meest subtiel van stemming. Bets Bayens worstelt met de materie,waar door de voordracht wat stroef aandoet. Mop van Bruggen stuurde een stilleven waarbij een heldere samenklank van rood en blauw te beluisteren viel. „Jongen met vruchten" van Cath. Goeting heeft iets van een ontwerp voor een wandkleed. Als decoratief ontwerp heeft het mooie kwali teiten. Tenslotte drie merkwaardige schil derijtjes van Louis Maloney. Merkwaardig zowel van onderwerp als verwerking. „Pa rade der Pierrots" is de titel voor een rij hoogspanningsmasten. „Monument" noemt de schilderes de nieuwe electrische cen trale die iedere Haarlemmer op weg naar Amsterdam bij Slotermeer ziet liggen. Louise Maloney heeft de schoonheid van deze nieuwe vormen in het landschap op gemerkt en op dichterlijke wijze en in een verfijnde schilderswijze naar voren ge bracht. In de bovenzaal noteren wij de uiterst verzorgde reisnotities van Erna van Osse- len o.a. uit Japan, enige dicrverbeeldingen van Maisi van Hoogstraten, een goed ge componeerde pastel, „Vruchten" door Dor- ry Kahn. sterk en evenwichtig van kleur- tegenstelling. Maaike Braafs tekeningen werden hier al dikwijls en met waardering voor het open handschrift genoemd. Claire Bone bakker heeft veel vlotheid maar weinig persoonlijks in haar reisschetsen. Bijna Oosters verfijnd zijn een landschap en een geaquarelleerd vruchtenstilleven van Ruth Fischer. Anneke van der Feer behoudt haar op grijs afgestemd Hollands palet ook als zij bij Cahors een vallei in gouache schildert. Iets breeds en rustigs ademt uit haar landschappen. Anje Zijl stra, van wie wij voorheen o.a. bij Van Lier in Amsterdam in ivoor en hout ge sneden dierfiguren bewonderden, komt hier met enige voortreffelijke aquarellen naar circustafrelen voor den dag. Vooral de aquarel van twee clowns is uitstekend van sfeer. De, een beetje schrijnende humor van de vreemd uitgedoste mannetjes in de lege piste is prachtig door haar geobser veerd. Een beoordeling van zoveel werk is uiteraard vluchtig. Een dergelijke tentoon, stelling biedt de gelegenheid tot ontmoeting met een aantal schilderessen waaronder er zijn van wie men vroeger reeds schilde rijen zag en anderen waarvan men mag hopen in de toekomst eens meer werk te zien. Maar afgezien van deze wens geeft het hier geboden totaalbeeld al een goed inzicht van het vele talent dat ook in onze tijd onder onze vrouwelijke kunstenaars bestaat. OTTO B. DE KAT. De „Voice of Canada" ofwel de Cana dese „wereldomroep" vierde Donderdag haar tien-jarig bestaan en deelde bij deze gelegenheid mede dat de dagelijkse uit zendingen voor Nederland, Italië, Dene marken, Zweden en Noorwegen met in gang van 27 Februari plaats moeten ma ken voor wekelijkse uitzendingen en dat met ingang van 31 Maart de uitzendingen voor Finland geheel komen te vervallen. Die inkrimpingen zifh het gevolg van in grijpende bezuinigingen. Het budget van de „Vsice of Canada" wordt op 1 April aanstaande door de overheid teruggebracht van 2,1 millioen dollar op 1,6 millioen dollar. De Canadian Broadcasting Corporation zendt programma's in vele talen uit naar een groot deel van de wereld. De uit zendingen waren tot dusverre te be luisteren in het Verre Oosten, Midden- en Zuid-Amerika, Australië en Nieuw-Zee- land. Voortaan zal ongeveer een vierde van de zendtijd van de „Voice of Canada" gericht zijn op de landen achter het ijzeren gordijn die overigens al dagelijks uitzen dingen konden beluisteren in het Tsjechisch, Slowaaks, Pools, Russisch en Oekrains. De uitzendingen naar de landen achter het ijzeren gordijn zullen zich voortaan in hoofdzaak richten op de Sov jet-Unie, Tsjechoslowakije en Polen. De programmaleiding is overtuigd dat de uitzendingen naar de West-Europese landen hun geld hebben opgeleverd in het verleden en veel landverhuizers en han delsvertegenwoordigers naar dit land heb ben getrokken. ADVERTENTIE ft LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 ADVERTENTIE Auberge Bon Verre FRANS RESTAURANT Janswej 20 Tel. 17630 COTELETTE DE VEAU FORESTIèRE DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 27 Fe bruari worden te Heemstede waargenomen door d-r. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, telefoon 34445 en dr. K. L. Kout, Herenweg 197. telefoon 26224. Wijkverpleegster: zr. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voorstelaan 164, telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, telef. 38197. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt waargenomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449; die van de Overveense huisartsen door dokter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, tele foon 24480. De dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Over veen, telefoon 12698. b.g.g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt verzorgd door de Els- wout-apotheek, Bloemendaalraweg 341, Overveen en de Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. In Aerdenhout-Bentveld wordt de wijk verpleging Zondag waargenomen door zuster A. G. Haagsma, Roemer Visscherplein 1 te Heemstede, telefoon 27900. c Bij de jongens thuis, die van alles, wat er met de hut was gebeurd nog niets wisten, ging alles zijn gewone gangetje. Ook daar kon je aan alles merken, dat het najaar was begonnen. De avonden werden langer, het werd al vroeger donker. Maar dat bracht ook weer veel gezelligheid mee. En er was nu meer tijd voor lezen, omdat ze nu minder buiten konden spelen. Rick, Bunkie en Oepoetie zaten knus om de tafel met hun boeken. Ze konden nu op school weer uit de bibliotheek boeken mee naar huis krijgen. Tante Liezebertha schonk voor allemaal thee in; ook voor oom Tripje, die zijn krant las. En ze presenteerde er speculaasjes bij, die ze 's middags bij de kruidenier had gehaald. „Oei!", lachte Bunkie. „Speculaasjes, lekker!" „Ja", zei Rick. „Daar kun je aan zien, dat het weer winter gaat worden, hè?" „Mij best", vond Oepoetie. „Ik lust graag speculaas, en jullie?" De thrillers, die zich voor het amateur toneel lenen, laten» geen al te ruime keus toe. De Verenigde Spelers zullen zich daar om gelukkig hebben geprezen, dat zij be slag konden leggen op een nieuw spel en wel „Verdachte ontkent" van Ph. L. Cloak, schuilnaam voor hun werkend lid Henk Pollack, die met deze eersteling geen on aardig debuut heeft gemaakt. Wanneer men er het eerste tafereel van heeft gezien is men er beslist mee ingenomen. Het zet verrassend in, zorgt al meteen voor een ge compliceerde situatie en belooft alle ge wenste spanning. Wel gaat de auteur de perken der waarschijnlijkrieid daarna soms te buiten. Hij maakt van een bekend advo caat, die eigenlijk per ongeluk een doodslag begaat, een gewetenloos moordenaar, een harteloze bruut, die zich vrijheden permit teert, welke alleen fictieve figuren zich durven veroorloven. Dat doet aan het stuk afbreuk en schaadt de spanning. Er is evenwel een tegenwicht in de vorm van een nuchtere en handige rechercheur, die op het rechte spoor blijkt, wanneer hij zijn theorieën omtrent de moorden gaat ont wikkelen. Hij slaagt er dan ook in de schul dige te arresteren. Het verrassende ele ment in het stuk maakt het tenslotte accep tabel genoeg voor de liefhebbers van dit genre. In de voorstelling, welke ik Donderdag van de Verenigde Spelers in de stads schouwburg zag, viel veel te loven, maar op het stuk van de regie tegelijk wel wat af te dingen. Regisseur Jan Grefe had namelijk, om de hierboven genoemde be zwaren te ondervangen, vooral de figuur van de moordenaar moeten temperen. Hij had de man nooit zo maar de marqué mo gen laten spelen als Paul Haanstra het deed. Daardoor werd nu het accent wel heel erg naar de onwaarschijnlijkheid ver schoven, ook al bleek een groot deel van het publiek blijkens de reacties, die dikke speeltrant wel te kunnen waarderen. Dc arrestatie van de moordenaar ging name lijk van applaus vergezeld. Ik handhaaf nochtans mijn bezwaar. Waar een moti vering van de innerlijke gesteldheid des booswichts ontbrak, had de regie die op zijn minst kunnen suggereren. Het effect zou zeker meer spanning en meer sfeer zijn geweest. Dat Haanstra slecht speelde wil ik er overigens niet mee zeggen. Hij en Henk Pollack, de inspecteur, gaven wat men noemt een goed nummertje weg. Pol lack spits en gevat met een tikje cliché matigs, maar dat is bijna onvermijdelijk, omdat zijn inspecteur immers bleek voorbestemd om de commissaris van po litie een goede typering van Jaap Plas de loef af te steken. In bijna alle politieromans doet een inspecteur dat tot gruwel van alle commissarissen. Een hele schare spelers bewoog zich om hen heen. Wiebe Postma allereerst als de man, die dreigt voor moordenaar te worden aan gezien. Hij had allesbehalve een makke lijke rol. Het was zijn taak zich te ge dragen als het befaamde opgejaagde wild. Hij deed dat naar vermogen, maar op den duur werkte hij vermoeiend. Er zat geen groei in zijn gejaagdheid. De inzet was te sterk. Dan deed Plooncje Londema, spe lend vanuit dezelfde onrust, het beter. Haar laatste scène was zeer sterk. Een compliment wil ik ook maken aan me vrouw Willy Kreeft-Massink voor haar hartelijke en waardige moeder, fraai voor al van toon en aan Cor Blom als een doodgewoon mannetje, heel droog en gees tig getypeerd. Frits Tewes, Peter Posthu- ma en Willy Pauw speelden hun bijrollen met vuur en verve, terwijl tenslotte Willy Snoek voor de vrolijke intermezzo's zorg de met een hoogstens wat te veel het hoofd schuddende, maar dan toch heel komisch werkende werkster. Veel prijzenswaardigs over de spelpres- taties dus. Slechts op de regie ding ik af. De plaats waar het slachtoffer van de moord viel was absoluut verkeerd gekozen en ook aan de accentuering van de figuren was niet gedaan wat kon. .Hetgeen valt te betreuren. P. W. FRANSE Er is vandaag een luchtbrug met vlieg tuigen van de vliegbasis Leeuwarden naar Ameland en Schiermonnikoog geopend. ADVERTENTIE Boekh., Ned., Fr., Duits, Eng., en Spaans De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) Lichtelijk verbaasdmaar onvervaard keek gisteravond in „Boekenrode" in Heemstede een slechtvalk de leaen van de vereniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bent veld" aan, die zich daar verzameld had den om iets meer over hem en zijn jacht- prestaties te vernemen. Het werd hen ver teld door de man op wiens hand hij zat, dc heer H. Dijkstra, een van de zeer wei nige valkeniers die er nog in ons land zijn. Achter in de zaal klonk het belgerinkel van een andere slechtvalk, die zich zijn aastijd herinnerde. De heer Dijkstra kondigde voorts zijn vader, de heer M. Dijkstra aan, die weldra met een grote havik zou bin nentreden, welke nog maar drie dagen ge leden bij Driebergen gevangen is. Het dier teas in ongenade geraakt omdat hij er al heel wat fazanten verschalkt had. De jacht met roofvogels op andere die ren is, naar de heer Dijkstra zeide, reeds duizenden jaren voor onze jaartelling in het Verre Oosten ontstaan. Zij is wel'Licht aanvankelijk geheel en al bedreven om in de behoefte aan vlees te voorzien, maar werd gaandeweg tevens tot een liefhebbe rij omdat de schoonheid van de vluchten de mens imponeerde. Door de volksverhui zing verplaatste deze jacht zich ook meer naar het Westen, waar zij met enthousias me werd overgenomen door de middel eeuwse adelstand. Vooral keizer Frederik de Tweede heeft de valkerij sterk bevor derd. Hij voerde het gebruik van de huif in, het kapje, dat de vogels op de kop wordt geplaatst en vergemakkelijkte daar door de omgang tussen valk en valkenier. De slechtvalk is wel de meest uitgezochte valkensoort voor de jacht door zijn bijzon dere moed en zijn prettig karakter. Vroe ger waren de geervalken zeer geliefd en daar deze op Groenland nestelden, werden er hele expedities naar dat eiland uitge zonden om deze vogels uit te horsten. Dat maakte de geervalken ook bijzonder kost baar. De slechtvalken komen in ons land niet voor, zij trekken hier echter Vvel door. Zij werden vroeger veel bij Valkenswaard gevangen, een bezigheid, welke een zeer gecompliceerde techniek en veel geduld vereist. Over de africhting van de valken ver telde de heer Dijkstra, dat men er nooit ge weld bij kan gebruiken. Men moet de vo gel immers leren zich geheel zelfstandig van de mens te bewegen, waarmee men hem tevens de kans geeft te ontvluchten. Daarom moet men hem in de eerste plaats zo vertrouwd met zichzelf maken, dat hij na een vlucht uit eigen beweging terug keert. Door een speciale wijze van „azen", zoals het voederen'van deze roofvogels genoemd wordt, kan men de valk al spoe dig <5p de hand krijgen en aan die plaats moet hij gehecht raken. Veie uren achter een, vaak ook op deze wijze de nacht door brengend moet de valkenier zo met zijn vogel blijven zitten. Verder moet hij hem wennen aan zijn omgeving, aan andere mensen en dieren, aan het lawaaierige straatverkeer, enzovoort. Daarom lijkt een valkenier vaak zo demonstratief te willen doen met zijn vogel, hij brengt hem overal met zich mee. Dit is echter geheel om het dier aan alles te doen wennen. Men laat de valk bij zijn opleiding eens aan de lijn vliegen en daarna vrij. Een loer draaien Omdat een valk vaak wel kilometers v/egvliegt beschikt de valkenier ook over middelen om op grote afstand zijn aan dacht te trekken, zoals een fluit en een „loer". Dat is een leren voorwerp, waarvan de valk geleerd heeft zijn vlees te nuttigen, zodat het een grote aantrekkingskracht op hem uitoefent. Door dit aan een koord rond te slingeren lokt men de vogel terug, van daar de uitdrukking: iemand een loer draaien. Vooral omdat het dresseren van de valk erop gericht is, dat het dier zich weer onafhankelijk van de mens gaat be wegen, is de kans op ontsnapping groot. Maar wanneer de valkenier zich vertrouwd met de vogel heeft gemaakt, krijgt hij hem ook in veel gevallen wel weer terug. En dan gedraagt de valk zich weer alsof hij nooit weggeweest is. De jacht op reigers biedt naar de heer Dijkstra zeide, wel de meest imponerende aanblik, maar komt niet meer voor. Men jaagt thans nog wel met valken op patrijzen, fazanten en kraai en. Dan wordt de valk de lucht ingelaten, waar hij tot op zeer grote hoogte opklimt. Men jaagt de fazanten of patrijzen van de grond op. Met een snelheid, die op 300 km per uur geschat wordt en waarvan het gie tende geluid doet denken aan het lawaai van een straaljager, duikt de valk op zijn prooi neer, die door deze geweldige vaart met één slag van de klauwen wordt ge dood. In ons land behoren de valken en havi ken tot de beschermde vogels, maar in het buitenland veelal niet. In België worden er naar schatting van de spreker nog tien duizend per jaar afgemaakt. Door inter nationaal overleg poogt men thans aan dit euvel, dat het evenwicht in de natuur ver stoort, een eind te maken. In de pauze kregen de aanwezigen de ge legenheid om de valken en de havik van nabij te bewonderen. De heer Dijkstra de monstreerde het azen van deze vogels en liet ze dwars door de zaal op zijn han<j vliegen. Vervolgens werden enige projecties over de valkerij op het witte doek gebracht. Het spectaculaire optreden van de beide valke niers oogstte veel bijval, behalve van hun vogels, die hun waardigheid geen ogenblik verloren. ADVERTENTIE Willem van Duinrgck 1674 stortte des ochtends steeds wat gemalen slakjes ln zijn halsboord. Voorbehoedmiddel tegen verkoud heid en keelpijn zonder weerga placht hy op te merken... Wij ln de 20e eeuw zorgen liever dat we een doosje Potter's Llnia bij ons hebben. Een Pottertje op de tong verzacht al dadelijk de pijnlijke keel en geeft U een frisse adem. POTTER'S LINIA in handige' platte doos. jes bij alle apoth. en drogisten 50 cent. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM In Apeldoorn heeft brand gewoed in een grossierderij in rijwielonderdelen aan de Brinklaan. De brandweer slaagde er in het vuur na een strijd van ongeveer drie uur te blussen. De zolder en het kantoor waren toen geheel uitgebrand. (vertaald uit het Engels) 27) „Zou Scotland Yard hier méér hebben kunnen doen dan wij?" vroeg Trevitter. „Waarschijnlijk niet", antwoordde Wil liamson. „Maar als we méér van dergelijke tegenvallers hebben, zal het niet gemakke lijk voor Daphne worden". „Ik maak me fieleimaal geen zorgen", on derbrak de jonge vrouw hem enigszins scherp. „Ik ben nog nooit met een niet af gewerkte zaak naar Scotland Yard gegaan, ik heb nog nooit tot hen behoeven te zeg gen, dat een zaak boven mijn macht ging. en ik zweer jullie, dat dat ook dit keer niet zal gebeuren! Misschien vinden jullie mij eigenwijs, maar ik voel als 't ware in mijn botten, dat we de onderdelen van deze puzzle in handen hebben, en nu alleen nog moeten uitvinden, hoe ze precies in elkaar passen. Ik weiger me tot Scotland Yard te wenden, voordat ik hun de zaak definitief voor kan leggen'. Everest knipoogde tegen de anderen. Hij wist maar al te goed. dat ze dit heel ernstig meende. „Zeg ons precies wat je er van denkt, hoe fantastisch je ideeën ook mogen klin ken, Daphne", zei hij glimlachend. „We lachten je nooit uit, dat weet je", viel Sylvester hem bij. Ze glimlachte en begon aarzelend: „Het is allemaal nog vaag en ik vindt 't héél moeilijk. Dat eerste ge val dat meisje Herrison kost me veel hoofdbrekens en hetzelfde heb ik ten aan zien van dat geval-Mentonleigh". „Je bedoelt: Mentonleigh, die terugreist uit Egypte met Strawson en deze bij de Herri sons introduceert, vervolgens de ont voering van Susan Herrison. zonder dat er een referentie gegeven wordt, terwijl Strawson daar in huis iszei de ad vocaat. „Inderdaad, Martin! Er hapert daar iets. Het is vreemd. En aan vreemde dingen moet je je aandacht wijden in een geval aLs dit. Het lijkt absurd om een vriende lijke, verstrooide oude heer als prof. Men tonleigh te verdenken, maar de dingen, die zijn pupil over hem losliet, brachten me aan het piekeren". Ze vindt hem een allerliefste oude baas en ik durfde natuurlijk tegenover haar niet het idee te opperen, dat hij misschien een dubbel spel speelde Toen geen van de mannen iets zei, voeg de ze er aan: „Laten we niets overhaas ten; geef me een dag of twee om alles nog eens rustig te overdenken", „Als je dat graag zoudt willen, zouden we het huis van de professor natuurlijk kunnen doorzoeken", zei Williamson. „Als hij werkelijk bij deze zaak betrokken is, kunnen we wellicht in zijn huis iets ont dekken. „Een kolfje naar je hand, hè?" ant woordde Daphne met een glimlach. Carlton kwam geruisloos Daphne's ka mer binnen, waar de jonge vrouw achter haar schrijftafel zat te werken. „Wat is er, Carlton?" „Een zekere meneer Wentworth zou u graag even spreken, juffrouw". „Laat hem maar binnen", antwoordde ze op onbewogen toon, hoewel er onmid dellijk een gevoel van spanning over haar kwam. Ze stak de binnenkomende op vriende lijke wijze de hand toe en liet in geen en kel opzicht merken, dat ook hij nog op haar lijstje van verdachte personen voor kwam. „U bent privé-secretaris van meneer Herrison, nietwaar meneer Wentworth?" zei ze op belangstellende toon. „Hij heeft me een en ander over u verteld, toen ik hem opzocht naar aanleiding van dat ge val met die aerme kleine Susan. Aangezien ik weet, welke vertrouwensfunctie u bij hem vervult, kan ik openlijk met u spre ken zonder bang te hoeven zijn, dat 't verder komt. Gaat u ziten en zegt u mij, wat ik voor u kan doen". Dit was Daphne's normale manier van -treden jegens iemand, tegenover wie ze .uél geheel en al zonder argwaan stond. Terwijl ze sprak, begon ze echter al te twijfelen aan haar verdenkingen. De jonge man tegenover haar zag er ernstig bezorgd uit. Doch zijn bezorgdheid scheen niet voort te komen uit een gevoel van schuld.. Nadat hij een sigaret van haar had aangenomen, sloeg ze hem opnieuw met belangstelling gade en wachtte tot hij zou beginnen te spreken. „Juffrouw Wrayne", begon hij tenslotte enigszins verlegen. „Ik zou in de allereer ste plaats willen zeggen, dat ik voor mijn werkgever en ook voor zijn dochter letterlijk alles over heb. Denkt u alstu blieft niet" voegde hij er haastig aan toe „dat ik verliefd ben op Susan! Zo brutaal zou ik niet durven zijn! Ze is ech ter allerliefst en er is niets, dat ik niet voor haar zou willen doen. Ik zou graag willen, dat u dat goed voor ogen hield". Daphne knikte. Ze vond zijn stem en manier van optreden zeer sympathiek maar vroeg zich met verbazing af, waar hij heen wilde. „Ik begrijp dat", zei ze. „Meneer Her rison heeft mij zelf ook al zo iets verteld". „Dank u, juffrouw Wrayne. Heeft hij ook met u over George Strawson gespro ken?" Ze voelde hoe haar belangstelling toe nam. 21e liet echter niets merken, toen ze rustig antwoordde: „Inderdaad vertelde hij mij over deze jonge man. Hij deelde mij mee, dat prof. Mentonleigh hem had ge ïntroduceerd en dat iedereen hem zeer sympathiek vond. Hij schijnt Susan zelfs ten huwelijk te hebben gevraagd en de weigering van het meisje niet au serieux te willen,nemen". Dit laatste zei ze met opzet, om de jonge man tot verdere vertrouwelijkheid aan te moedigen. Aan de ernstige uitdrukking, die zijn gezicht thans had aangenomen, bemerkte ze echter dat hij op het punt stond haar iets zeer belangwekkends mee te delen. „Juffrouw Wrayne", begon hij langzaam, „ik ben zéér geschokt door iets en aange zien ik weet, dat u een onderzoek instelt in verband met Susans ontvoering, leek 't me goed me onmiddellijk tot u te wen den". „U kunt me rustig alles zeggen", moe digde ze hem aan, „wat u zegt wordt strikt vertrouwelijk behandeld". Haar met grote ernst aankijkend, ver volgde hij: „Ik heb een broer in Mel bourne, en toen ik hem enige weken ge leden schreef we schrijven elkaar hoog stens twee of drie maal per jaar sloot ik toevallig een foto in van Herrison, Su san, mijzelf en enige vrienden, gemaakt bij Herrison in de tuin. Dat leek me aardig voor hem. Strawson kwam ook op deze foto voor en ik wees mijn broer speciaal op hem, aangezien hij uit Melbourne af komstig was. Ik vertelde hem, dat Straw son erg rijk was en werk van Susan maak te en ik vroeg, of hij hem misschien ook kende.... Mijn broer heeft een groot ad vocatenkantoor, juffrouw Wrayne, en kent zeer veel mensen". Daphne onderbrak hem met een vraag: „Vertelde u aan Strawson, dat u een broer in Melbourne had?" „Dat deed ik inderdaad. Toen ik hem de eerste keer ontmoette en hii mij vertelde, dat hij uit Melbourne kwam, vond ik het een mooi aanknopingspunt. Ik vroeg hem of hij mijn broer kende en diens advoca tenkantoor. Hij antwoordde mij, dat hij het kantoor kende maar mijn broer nooit persoonlijk had ontmoet". Daphne knikte. „Ga door!" ,zei ze. „Eergisteren kreeg ik een lange brief terug van mijn broer, juffrouw Wrayne, en deze bezorgde me de grootste schok, die ik nog ooit in mijn leven heb gehad. Hij deelde mij mee, dat hij er zeker van was, dat Strawson tussen haakjes: dit zou niet zijn werkelijke naam zijn een beruchte deugniet, oplichter en zwende laar was, die al verscheidene malen met de politie te maken had gehad. Dat hij on der verschillende namen optrad en dat zijn kantoor hem wel kende.... Mijn broer was zo zeker van zijn zaak, dat hij het de moeite waard had gevonden de foto te laten vergroten. En deze vergoting was voor hem geheel en al overtuigend ge weest. Hij voegde er aan toe, dat deze man heel handig in vermommingen was en bovendien bijzonder charmant in zijn manier van optreden. Hij waarschuwde me om nooit tot financiële transacties met hem over te gaan. Ik kom met dit verhaal bij u, juffrouw Wrayne, om u te vragen wat ik nu moet doen". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6