Agenda voor Haarlem Bittere tegenvaller voor Haarlem en een aantal randgemeenten Hoofdgebouw van Troelstra- oord vrijwel geheel afgebrand PANDA EN DE MEE.8I ER-ZANGERS Zwitsaletten Wereldnieuws Kosten (totaal anderhalfmillioen) worden gekort op rijksuitkering De radio geeft Dinsdag Alleen de toren bleef gespaard Twee boerderijen bij Harderwijk afgebrand Nieuw N.S.-materieel Vlieland protesteert tegen militair plan MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAJARLEMSGHE COURANT 2 De wet op het kleuteronderwijs Premie op de laksheid ^caldi^ Z GRIEPP0EDER Losgeraakt dekzeil van auto maakt slachtoffers Ameland geïsoleerd Gerieflijker reizen Volendam vierde nog eens St. Nicolaasfeest Minister Suurhoff opende J ulianaziekenhuis te Hengelo „Ondergang der bevolking" Vechtnartii op sportveld voor Haags gerechtshof Heringa Wuthrich ^CocA ió Aet ZO V Been trans plantaties Het bericht over de indiening van een nieuw wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs heeft aanvankelijk aller- wege grote voldoening gewekt. Immers, dit ontwerp scheen hoogst belangrijke dingen te brengen: goed kleuteronderwijs voor rijksrekening en algehele gelijkstelling van het bijzonder kleuteronderwijs met het openbare. Met dit laatste werd een lpgi- sche doortrekking bereikt van de lijn die sedert 1920 het lager onderwijs beheerst, terwijl de betaling van alle kosten door het rijk de mogelijkheid van goed kleuter onderwijs schiep, ook daar waar de eigen draagkacht ontoereikend mocht zijn. Vol gens meergenoemd bericht zou het rijk aan het kleuteronderwijs ruim 51 millioen per jaar ten koste gaan leggen. Niet alleen echter bij allen die zich voor deze tak van onderwijs interesseren bracht dit plan voldoening, ook de gemeentebestu ren die zich voor het kleuteronderwijs be reids meer of minder grote offers hadden getroost, begroetten met blijdschap het be richt dat het rijk deze lasten van hen zou gaan overnemen. Ingaande 1956 zouden deze gemeenten tezamen rond 28 millioen gulden voor andere doeleinden en even tueel nieuwe gemeentelijke taken vrij krij gen. Een nadere bestudering van het wets ontwerp heeft deze gemeentebesturen evenwel een bittere teleurstelling gebracht. Er is namelijk geen sprake van dat de re gering voornemens is de benodigde 51 mil lioen geheeel aan de eigen (rijks)middelen te onttrekken. In tegendeel, slechts 20 mil lioen zal voor rekening van het rijk ko men, 2,5 millioen voor rekening van de ouders (schoolgeld) terwijl het leeuwen deel, nJ. 28 millioen voor rekening blüft voor een bepaald aantal gemeenten! Tegenover de betaling van het kleuter onderwijs door het rijk zal namelijk een korting komen te staan op de uitkeringen van het gemeentefonds, die afgezien van beperkte fluctuaties even groot zijn als de bedragen, die deze gemeenten tot nu toe aan het (openbare en bijzondere) kleuter onderwijs ten koste legden. Dat wil dus zeggen dat gemeenten, die aan het kleuteronderwijs nog niets gedaan hebben, dit nu en in de toekomst geheel voor rijksrekening zullen verkrijgen maar dat de gemeenten, die deze taak ten koste vaak van aanzienlijke offers wèl hebben vervuld, dit onderwijs ook in de toekomst practisch moeten blijven betalen! Geen wonder dat dit systeem bij diverse gemeen tebesturen niet alleen verwondering heeft gewekt maar dat het ook heftige critiek ontmoet. Deze grondslag van het wets ontwerp hoorden wij reeds betitelen als een „premie op laksheid". Ten einde enig inzicht te verschaffen over de bedragen waarover het in deze gaat, zij vermeld dat Haarlem momenteel aan het kleuteronderwijs rond 800.000 ten koste legt, Velsen 4 a 500.000, Heemstede 150.000, Bloemendaal 100.000 en Zand- voort 90.000. Uiteraard dient alsnog te worden afge wacht welke wijzigingen de Tweede Ka- ADVERTENTIE 8 cent per poeder mer eventueel in het wetsontwerp zal aan brengen. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren dat het nieuwe ont werp is ingediend ter vervanging van een vorig ontwerp dat blijkens de schriftelijke voorbereiding in de Kamer niet voldoende instemming kon verwerven, hetgeen ge leid heeft dit diepgaand overleg tussen Kamer en Regering. Het huidige wets ontwerp zal daarom, zoal niet in elk onder deel dan toch wel in de hoofdzaken, gezien moeten worden als het resultaat van dat overleg zodat het niet erg waarschijnlijk lijkt dat de grondslagen van dit wetsont werp volkomen gewijzigd zullen worden. Een wapperend dekzeil met een daarin bevestigde stok van een achter een perso nenauto bevestigde tweewielige aanhang wagen, heeft te Veendam-Wildervank twee wielrijders geraakt. Een van hen was vrij wel onmiddellijk dood. De andere kreeg geen letsel. In de zoom van het zeil bevond zich een stok. In Veendam is de wielrijder C. K. door het slingerend zeil getroffen. Hij werd van de fiets geworpen, maar kon zijn weg vervolgen. Enkele minuten later passeerde de auto Wildervank, waar de 30-jarige arbeider A. D. uit Stadskanaal door de stok in de nek werd geraakt. Hij was op slag dood. De autobestuurder, de textielhandelaar W. uit Wildervank, had van de aanrijdin gen niets gemerkt. Hij is later door de rijkspolitie aangehouden. Zowel door de lage waterstand als door ijsgang op de Wadden kon de postboot hedenmorgen niet varen, zodat de verbin ding over zee tussen Ameland en de vaste wal verbroken is. Ameland is nu voor de eerste keer in deze winter geïsoleerd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE SPECIALITEIT: ABRIKOZENJAM 82 ct. per pot. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusements muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Altviool en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De Dierenwereld wij, cause rie. 17.30 Jazz-competitie. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.?o Meer productivi teit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Orgel. 19.00 Voor de kinderen 19.05 Paris vous parle. 19.10 Fanfare orkest. 19.45 Toneel beschouwing. 22.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Gevarieerd programma. 22.35 De Ant woordman. 22.50 Platen. 22.55 Ik geloof dat. causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Platen. 23.25—24,00 Film programma. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer-1 de geestelijke ontwikkeling van de jongere Een felle brand heeft Zaterdagnacht het Zutphen gelegd. Een jaar later werd het door Troelstra geopend. De bouwkosten bedroegen ongeveer 125.000 gulden. De inventaris van het gebouw waar onder vele grote kostbare gebrandschilder de ramen werd geheel bijeengebracht door de S.D.A.P., het N.V.V. en de socialis tische culturele organisaties. Troelstra werkte tot kort voor zijn dood in het naar hem genoemde oord in Beekbergen. De ka mer waarin hij woonde en werkte, was nog in de oorspronkelijke staat. Alleen zijn bibliotheek werd door de Duitsers, die hei gebouw in de oorlog bezetten, weggevoerd en keerde na de oorlog niet terug. Na een aantal jaren bleek het gebouw te klein en werden achtereenvolgens twee bijgebouwen op het terrein geplaatst. Deze gebouwen, met grote bibliotheek en aula, zijn doordat zij niet aan het hoofdge bouw grensden voor de brand gespaard gebleven. Het oord had thans een accom modatie van ruim 140 bedden. Van de 31 meter hoge toren had men een prachtig uit zicht over de Veluwe en de IJselstreek. In het buurtschap Ilierden bij Harder wijk zijn Zondagmiddag twee boerderijen met twee hooibergen en twee schuren een prooi van het vuur geworden. Dè brand is ontstaan in de boerderij van de land bouwer D. v. d. Berg en is kort daarna overgeslagen op die van de landbouwer M. Franken die in de onmiddellijke nabijheid staat. hoofdgebouw van het Troelstra-oord te Beekbergen vrijwel geheel in de as gelegd. Met uitzondering van de toren, de voor gevel, het kantoor en Troelstra's werk kamer werd het gehele gebouw een prooi van de vlammen Slechts enig meu bilair kon worden gered. De schade, die nog niet te schatten is, is zeer groot en be draagt zeker meermalen 190.000 gulden. Zij wordt vermoedelijk grotendeels door ver zekering gedekt. De brand werd tegen middernacht ontdekt door een zoon van de beheerder, die zich te ruste wilde begeven in zijn slaapkamer op de eerste étage. De Zuidelijke muur van deze slaapkamer, die uit een betimmering van zacht board be staat, brandde toen fel. Men neemt aan, dat de brand ontstaan is door kortsluiting in een electrische lamp met snoer, die aan deze muur was bevestigd. Er bestaat hier over evenwel nog geen zekerheid. De beheerder en zijn zoon trachtten het vuur te blussen met brandslang en schuim- blusser, maar zij stonden voor een onmo gelijke opgave, want het vuur vond gretig voedsel in het vele houtwerk dat voor de bouw van de bovenverdieping was toege past. Ook de brandweer van Beekberger en die van Apeldoorn, die sterk door de koude werden gehinderd, stonden vrijwel machteloos. Slechts de grote toren, die uit vele verdiepingen bestaat, en een gedeelte van de inventaris konden worden gered. Een detachement van 20 leden van het depót der Koninklijke Maréchaussée te Apeldoorn, dat ter assistentie was opge roepen, verleende hulp bij het in veiligheid brengen van de inventaris en bij het vor men van de afzetting. Het hoofdgebouw van het vacantie-, con ferentie- en studiecentrum Troelstra-oord te Beekbergen is op 13 Augustus 1927 ge opend. Het werd gesticht op initiatief van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Toen mr. P. J. Troelstra zich in 1925 uit het actieve politieke leven had terugge trokken, besloot menteen oord te laten bouwen, dat zou moeten dienen om gedu rende de vacantietijd aan de arbeiders gezinnen gelegenheid te bieden daar enige weken door te brengen en om het in de overige maanden dienstbaar te maken aan bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Amuse mentsorkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig"' 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: De Nederlandse emigrart in Oceanië. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.20 Amusementsmuziek. .9.Y) Nieuws. 19.10 Lich te muziek. 19.30 Platen. 19.45 Lijdensmedita tie. 20.45 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Viering Bevrijdingsdag, causerie. 21.20 Mi guel Manara, opera. Ge en 2e acte). 22.25 Uit het Boek der Boeken. 22.40 Platen. 22.45 Kan een haan 'n ei leggen? 23.00 Nieuws. 23.15—24 00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Testplaat en platen. 20.15 Rubriek zoor kunst, cultuur en wetenschap. 20.40 Pelevizier. 21.0022.15 De Ernst van Ernst, YV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Nieuws. 14.00 School radio. 15.45 Vlaamse liederen. 16.02 Orgel. '6.30 Platen. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde muziek. 17.40 Omroep orkest. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kamerkoor. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. Pianorecital. 22.40 Platen. 22.55 —23 00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Ideal Home Exhibition. Boeken en schrij vers. (Op 224 M.). arbeiders. De eerste steen voor het hoofd gebouw werd op 19 October door Jan van Indertijd is door de N.S. bij de Neder landse industrie een bestelling geplaatst van 186 stalen doorgangsrijtuigen: 46 twee de klas, 114 derde klas en 26 derde klas met keuken- en bagage-afdeling. Onlangs zijn hiervan de eerste rijtuigen afgeleverd en in dienst gesteld. Ze zijn bestemd voor het binnenlands vervoer over de lange af stand. Sinds kort rijden de eerste rijtui gen van dit nieuwe type op de verbinding met Maastricht. Gebleken is dat ze ook bij over lange afstanden gehandhaafde hoge snelheden een rustige gang blijven houden. Het nieuwe materiaal heeft door verschei dene verbeteringen meer geriefelijkheid en onder andere ruimere coupés in de derde klas-rijtuigen. St. Nicolaas heeft Zondag nog eens een bezoek gebracht aan Volendam. Zijn in tocht was ten behoeve van de Amerikaanse televisie en radio geënsceneerd. De Volen- dammer kleuters, gestoken in hun Zon dagse klederdracht, hebben luidkeels het „Zie de maan schijnt door de bomen" ge zongen. Ondanks de gure Oostenwind, die het ijs in het IJselmeer tegen de dijken opstuwde, was de belangstelling voor deze intocht zeer groot. De film werd opgenomen door Polygoon-Profilti te Haarlem, op instigatie van Walt Disney, die in opdracht van de Amerikaanse radio en televisie een film van een typisch Hollandse St. Nicolaas- intocht moet vervaardigen. St. Nicolaas arriveerde op een Volen- dammer botter en reed te paard langs de dijk, waar de honderden kinderen hem toe juichten en toezongen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft De brandweer van Hierden werd direct Zaterdag te Hengelo het Koningin Juliana- gewaarschuwd en kort daarna ook die van Hardei-wijk. Zij konden echter niet verhin deren, dat beide boerderijen met schuren en hooibergen geheel in de as werden ge legd. Een gedeelte van de inboedel kon tijdig in veiligheid worden gebracht, evenals de koeien. Drie pinken en negentien varkens kwamen in de vlammen om. Voorts gingen de inhoud van de hooibergen en vele ge reedschappen uit de schuren verloren. De landbouwers waren laag verzekerd. Om trent de oorzaak is nog niets bekend. ziekenhuis geopend. De minister zei dat dit ziekenhuis het eerste is dat na de bevrijding gereed kwam. Hij prees het samengaan van overheid en particulier initiatief en de goe de verstandhouding tussen het bestuur van het R.K. ziekenhuis te Hengelo en dat van het Koningin Julianaziekenhuis. Als straks het R.K. ziekenhuis gemoderniseerd za.' zijn zal Hengelo over 380 ziekenhuisbedden beschikken. Het personeel bood gebrandschilderde ra men aan. Namens de bevolking bood mr. D. A. J. Zaal een bedrag van f 33.000 aan. 17. „In dit gebouw zal ik ongetwijfeld mijn voormalig opera-gezelschap voltallig aantreffen"zei Enrico. „Hier oefenen zij altijd". Deze laatste opmerking was vol komen overbodig, want reeds van verre was te horen, dat lieden met forse stem banden daar de edele zangkunst beoefen den. Toen Enrico binnentrad, staakten zij hun gezang en keken hem hoopvol aan. „Ha, Enrico!", riepen zij, „heb je een con tract voor ons? Sinds je je theater hebt moeten sluiten, zijn we allen zonder werk". „Ik heb werk voor jullie", antwoordde Enrico. „Ik ben in het bezit gekomen van een oude driemaster, en daar heb ik een bemanning voor nodig. Voelen jullie er wat voor, om met mij de zeven zeeën te gaan bevaren?" Als antwoord stelden al len zich in een rij op en hieven, rhythmisch heen en weer deinend, het schone lied aan. „Varen, varen, over de baren, varen, varen over de zee!" „Je hoort het. Panda", zei Enrico triomfantelijk, „Zij zullen een prachtige bemanning vormen". „Ja. ik hóór het", antwoordde Panda, „maar ik moet het ook nog ZIEN!" Zondagmiddag hebben de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Vlielands Be lang", de Vlielandse Middenstandersver eniging en de Bond van Horecabedrijven op dit eiland een protesttelegram tegen de voornemens om op het eiland een oefen terrein voor tanks in te richten, gezonden aan de ministers van Oorlog en Marine, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken, Binnenlandse Zaken, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Sociale Zaken en aan de voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer. In het telegram wordt gezegd, dat deze organisaties namens de bevolking spreken. „Met ontsteltenis hebben wij kennis ge nomen van de plannen met het eiland. Wij brengen onder de aandacht, dat Vlieland een belangrijke plaats inneemt bij het al gemeen en sociaal toerisme. Het bezoek aan Vlieland neemt jaarlijks toe. De be volking van het eiland is voor haar bestaan uitsluitend aangewezen op inkomsten uit het toerisme en heeft zich in verband hier mede jaarlijks, ter verbetering van de outillage, belangrijke offers getroost. Vlie land heeft geen landbouw en veeteelt, geen industrie en geen visserij en de uitvoering van de voorgenomen plannen betekent de économische ondergang van de bevolking, daar er geen arbeidsmogelijkheid aanwezig is. De bevolking zal zich genoodzaakt zien aan de vaste wal een nieuw bestaan te scheppen". Het gerechtshof in Den Haag heeft in hoger beroep de zaak behandeld tegen de Hagenaar K. Z., die op 25 April van het vorig jaar een scheidsrechter tijdens de belangrijke derdeklasse wedstrijd tussen Wassenaar en De Postduiven uit Loos duinen beledigd en mishandeld zou heb ben. K. Z. zou in woede ontstoken zijn omdat zijn broer, W. Z. na een botsing tijdens de wedstrijd, die vrij ruw was, met een hersenschudding het veld verlaten moest. Zes getuigen gaven voor het hof hun oordeel over het verloop van de vecht partij en hierna eiste de procureur-gene raal tegen K. Z. wegens poging van het misdrijf bedreiging met geweld en mis handeling een geldboete van f 75.sub sidiair vijftien dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van een week met drie jaar proeftijd. De politierechter had Z. veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. van der Wilde, die juridisch adviseur van de KNVB is, achtte het niet bewezen, dat de scheids rechter door Z. was mishandeld en boven dien meende hij, dat de beledigingen van vrij onschuldige aard waren. Daarom vroeg hij vrijspraak van het ten laste ge legde. Het gerechtshof zal op 11 Maart arrest wijzen. ADVERTENTIE Tegen KOU, GRIEP, KOORTS: MAANDAG 28 FEBRUARI Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Concertgebonuw. Jubileumconcert „Zang en Vriendschap" met Theo Bruins, piano en Albert de Klerk, orgel, 8 uur. Minerva- theater: „Tussen Indus en Ganges", Vol' s- universiteit, 20 uur. studio: ..Romeo en Julia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Een vrouw zonder geweten". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace „De slavinnen van Bagdad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De lifter", 18 jaar, 8 uur. ido: „De droom- fontein van Ro ne", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 1 MAART Minervatlieater. N. Ph. O. met Stevan Bergmann. Feemsteedse Kunstkring, 8.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2.15 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder geweten", 18 jaar. 2.30 en 8 uur. Palace: „De slavinnen van Bagdad", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De lifter", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „De droomfontein van Rome", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Excuses. Prinses Margaret, die een bezoek brengt aan de Britse bezittingen in de West, heeft op Nassau (Bahama-eilan- den) twee leden'uit haar gevolg gezon den om tussenbeide te komen bij een handgemeen tussen de plaatselijke politie en twee journalisten. De politie wilde voorkomen, dat de twee journa listen een Fransman en een Brit foto's maakten. Van de een werd een. camera en kleren vernield en de andere journalist liep zodanige verwondingen aan zijn arm op, dat er veiligheidshalve een Röntgenfoto genomen moest wor den. De gouverneur van de Bahama's heeft namens zijn bestuur de journalis ten zijn verontschuldiging aangeboden. Avontuur. Een honderdtal Zweedse kabel jauwvissers heeft aan de Zweedse kust een angstig avontuur beleefd. Terwijl zij op het ijs van het Kattegat aan het vissen waren raakte het ijs langs de oever los. Zij dreven met grote snelheid op een ijsschots naar de open zee. Een militair vliegtuig, dat uit Gothenburg was gezonden om de mannen te helpen, kon niets uitrichten. Met kleine scheep.! jes die uit naburige havens te hulp waren gesneld, zijn de vissers na enige uren uit hun benauwde positie verlost. Spion. Rechter William O. Douglas van het Amerikaanse oppergerechtshóf, die eens door de Russen werd uitgemaakt voor spion, heeft toestemming uit Mos kou ontvangen om deze zomer drie Sov jet republieken te bezoeken. Een ver zoek daartoe had hij vijf jaren geleden gedaan. Hij zal Armenië, Azerbeidsjan, Kirghisistan, Tadsjikistan, Turkmenistan en Oesbekistan bezoeken. Voorwaardelijk. De 28-jarige Ierse Teresa Fitzpatrick, die in October van hét vorig jaar een baby van zes maanden, die in een kinderwagen lag, welke voor een winkel in Dublin stond, ontvoerd heeft, heeft een voorwaardelijke gevangenis straf van 12 maanden gekregen. Diepduik. De Amerikaanse atoomonder zeeboot „Nautilus" is uitgevaren om de eerste diepduik-proeven te ondernemen in de Atlantische Oceaan voor de kust van Maine. Men verwacht de „Nautilus" vandaag of morgén terug in Groton (Connecticut). Verkeer. Volgens het West-Duitse bu1 au voor de statistiek zijn in 1954 11.565 personen door verkeersongevallen op de West-Duitse wegen «m het leven ge komen 5,6 percent meer dan in 1953. Rix-dollar. De mogelijkheid bestaat, dat voor de tegenwoordige munteenheid van de Unie van Zuid-Afrika, het pond sterling, een nieuwe eenheid, „Rix dol lar" genaamd in de plaats zal komen. Het Zuid-Afrikaanse bureau voor de standaardisatie heeft de invoering van het tientallige stelsel voor de munt aan bevolen. De kosten van de overgang worden op ongeveer 8 millioen pond sterling geraamd. De „Rix dollar" (rijksdaalder) werd in de Kaapkolonie gebruikt toen de eerste Nederlanders zich daar 300 jaar geleden vestigden. Bezoek. Zondag heeft het klooster van Sint Bernard, dat op een hoogte van meer dan 2.000 meter op de grens tus sen Italië en Zwitserland ligt, voor het eerst bezoek gehad van een hefschroef- vliegtuig met drie inzittenden. De mon niken kwamen op ski's naar de lan dingsplaats. die zij zelf vlak gemaakt hadden, vergezeld door hun beroemde reddingshonden. Het klooster, dat meer dan 900 jaar oud is, werd oorspronkelijk ten behoeve van pelgrims opgericht. Het is in de winter geheel van de buiten wereld afgesloten. Frau. Alle ongetrouwde West-Duitse vrouwen zullen zich. als zij dat wensen, in het vervolg „Frau" kunnen noemen. Hoewel deze benaming gewoonlijk alleen wordt gebruikt voor getrouwde vrouwen. „Frau" hoeft niet te duiden op de persoonlijke status, aldus een decreet van het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken. Te laat. Drie leden van de Oost-Duitse volkspolitie hebben een 20-jarige ge wezen lid van de volkspolitie uit de Amerikaanse sector van Berlijn ont voerd. De ontvoerde had zijn toevlucht genomen in een tuinhuis van een vrien din, dat binnen de Amerikaanse sector was gelegen. Het hek om de tuin vorm de de sectorgrens. De op zijn hulpgeroep toegesnelde West-Berlijnse politie kwam te laat. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HERHAALDELIJK horen we in de laat ste jaren van mensen die een operatie heb- ondergaan en bij wie in rug, been of arm een kalfs- of hondenbot is ingeplant. Na enige tijd zijn de patiënten hersteld en lo pen dus rond met beenderen van vreemde dieren in hun geraamte. We zeggen het misschien wat onelegant, maar kunnen op deze wijze in ieder geval niet worden mis verstaan. Laten we degenen die zich hierover verontrust gevoelen, mogen troosten. Dit lichaams vreemd e been blijft niet per manent aan de mens ver groeid, doch verdwijnt op den duur en de mens wordt weer geheel „zichzelf". Lange tijd heeft er twijfel bestaan over de vraag of het ingeplante, vreemde bot in leven blijft en zelfstandig groeit, zodat dus de mens met vreemde botten in zijn lichaam zou rondlopen, dan wel of het bot dood is en door nienw been van de patiënt wordt vervangen. Dit laat ste blijkt het geval te zijn. Nadat het vreemde been is ingeplant, ontstaat een bloeduitstorting, waarin al heel gauw kleine bloedvaatjes gaan groeien en jonge bindweefselcellen, de zgn. granu laties dié we ook bij een uitwendige wond kunnen waarnemen. Deze granulaties vor men de enige verbinding tussen het inge plante bot en het been van de patiënt, zo dat het een eerste vereiste is dat beide beenstukken zo dicht mogelijk tegen el kaar liggen Immers hoe korter de afstand die de granulaties en de bloedvaatjes moe ten overbruggen, des te spoediger zal de vergroeiing zich kunnen voltrekken. Hebben de bloedvaatjes het ingeplante beenstuk bereikt, dan groeien ze in de holten van het bot naar binnen. Met de jonge bivdweefselcellen die zich gevormd hebben, gebeurt dan iets wonderlijks, want onder invloed van een nog onbekende, door het vreemde bot veroorzaakte, stoffelijke prikkel worden zij omgebouwd tot cellen die in staat zijn kraakbeen en been te vor men. De cellen van het ingeplante been sterven langzaam af, worden vervangen door van buiten in- groeiende cellen, en tenslotte is een homogeen beenstuk ver kregen dat geheel bestaat uit door de patiënt zelf voortge brachte beencellen. (Ditzelfde vindt trouwens plaats met ge transplanteerd hoornvlies, dat op den duur eveneens door „eigen" hoorn vlies wordt vervangen). De vraag, hoe lang het duurt eer het vreemde bot geheel verdwenen is, valt niet met zekerheid te zeggen, aangezien het antwoord mede afhankelijk is van de grootte van het ingebrachte bot. Sommige schrijvers menen dat de duur tussen 8 maanden en 1 jaar kan worden gesteld, maar anderen nemen een langere termijn aan, die wel tot 5 jaar kan uitdijen. Hoe het ook zij, op den duur verdwijnt het vreemde bot, dat behalve als steun eigenlijk voornamelijk heeft gediend om de eigen beenvormende cellen te activeren. Maar genoeg hierover, want we wilden u in kennis brengen met een paar talen wonders. Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk verboden.' - -

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2