Verzet op grond van kunsthistorische en stedebouwkundige overwegingen „Nova Zembla" vierde 75-jarig bestaan met groot ij sfeest bedenk dat U voor het beste scheersysteem ter wereld maar twee dingen nodig hebteen Blue Gillette mesje en een Gillette apparaat. Kort en bondig De Haarlemse Vishal in discussie Oude spelling-boekjes worden vervangen Extra post van f 60.000 op Haarlemse begroting MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Besprekingen tussen B. en W. en kerkvoogden Vierjarig meisje door jongens uit wak gehaald Haarlemse bromfietsers legden rijproeven at voor versnelling en verlichting Raadslid vraagt verdubbelde kolentoeslag voor gesteunden Scheepvaart WASSERIJ DUYN „De in 1769 geplaatste visbanken staan ongetwijfeld veel minder in de weg dan de vroegere en op zich zelf valt van deze zindelijke en eenvoudig-fraaie markt, met hare nette hardstenen kolommen, haar brede geplaveide middengang en haar leien dak, met het oog op de tijd harer stichting, niets dan goeds te zeggen. Dit neemt echter niet weg, dat wij en velen met ons het al zeer bejammeren, dat men ook hier ter stede maar al te veel heeft toegegeven aan de dwaze zucht om voorname lijk tegen kerken te bouwen, dan dat wij, in navolging van anderen, de Vismarkt een sieraad van het Haarlemse marktplein zouden kunnen noemen. Neen, daartoe wensen wij al te zeer, dat het prachtige indrukwekkende gebouw ontdaan mocht worden van zijne misplaatste aan- en bijgebouwtjes, van al die winkeltjes en kleinere en grotere toevoegselen, die, ondanks de netheid waardoor zij zich over het algemeen onderscheiden, ook in ons oog slechts zo vele woekerplantjes en paddestoeltjes zijn, welke de schone St. Bavokerk ontsieren, die zich zeer zeker nog wel grootser en schoner aan het oog zou voordoen, wanneer zij geheel op zich- zelve stond, wanneer niets hare eerbiedwaardigheid verminderde én wij deze tempel in al zijne statigheid onbelemmerd zouden kunnen aanschouwen". Dat is niet onze mening, maar die van de Haarlemse historieschrijver F. Allan in'liet in 1888 uitgegeven vierde en laatste dfeel van zijn „Geschiedenis en Beschrij ving van Haarlem van de vroegste tijden tot op onze dagen". Hoe men ook over deze verzuchting moge denken, actueel is zij nog steeds en zelfs in versterkte mate sinds het jongste debat in de Haarlemse gemeenteraad, voorloper van de ongetwijfeld nog heftiger discussies welke zich zullen ontspinnen wanneer het voorstel voor de definitieve bestemming aan de orde komt. 'Zoals altijd wanneer het aspect van oer- Haarlemse stadsbeelden in het geding komt men denke aan het plantsoentje op de Grote Markt! komen voor- en tegen standers van de geprojecteerde verande ring in het geweer. Tot nu toe ontvingen wij echter alleen reacties van tegenstan ders, welke wij vandaag aan het woord laten. Onze medewerker voor beeldende kunst, de heer Otto -B. de Kat, opent de rij met zijn, uiteraard persoonlijke, mening: In het raadsverslag van de zitting van de Haarlemse gemeenteraad van verleden Woensdagmiddag, handelend over het Vborstel van B. en W. tot tijdelijke verhuur van de Vishal aan de N.V. A. Kreymborg, wordt een passage van het raadslid de heer Goedee aangehaald, waaraan, gezien de uitslag der stemming, door het meeren- deelvan de Haarlemse gemeenteraad niet de waarde is toegekend, die zij mijns inziens verdiende. De heer Goedee beveelt daarin uiterste zorgvuldigheid met de kwetsbare schoonheid van de Grote Markt aan. Wanneer men, in dezelfde editie van uw blad, in een inleiding over Kunst en Over heid, door mr. A. de Roos, wethouder van kunstzaken van Amsterdam, leest, dat de culturele factoren van het grootste belang zijn tot handhaving van het volksbestaan, dan raken deze twee uitspraken, hoe ver schillend ook, in feite dezelfde zaak. De Noordzijde van de St. Bavo is zonder twijfel de meest kwetsbare plaats van de Grote Markt. Gezien van de Grote Markt is deze de enige zijde waar geen auto's geparkeerd staan, dit in tegenstelling met de korte Westgevel. Over de architectoni sche schoonheid van de Vishal kan "ten aanzien van de Grote Kerk alleen gezegd worden dat die volstrekt niet storend is. •De eenvoudige blinde muur vormt een weinig opvallend gestrekt vlak onder het magistraal omhoogrijzend kerkgebouw. Nu gaat men die muur onderbreken door éta lages, welke zonder twijfel 's avonds ver licht zullen worden. Winkelétalages vindt men vrijwel zon der onderbreking in alle hoofdstraten en pleinen der stad. Zij zijn een levend onder deel van de rusteloze activiteit der stads bewoners. Slechts op enkele punten, bij openbare gehouwen, monumenten en ker ken wordt deze bonte rij van kleurige en schitterende uitstallingen onderbroken. Het aanbrengen van étalages in de Vis hal betekent niet alleen een aantasting van de Vishal, maar vooral een schending van het aspect van de Grote Kerk. Misschien zal men hier tegen in brengen dat er ook aan de West- en Zuidzijde win kelétalages zijn. In deze 17e eeuwse aan bouwsel tjes zijn echter uitsluitend op ui terst bescheiden wijze souvenirs, kunst voorwerpen en antiquiteiten achter kleine vensters uitgestald. Ik zou het betreurens waardig vinden als de indrukwekkende Noordzijde van de Grote Kerk, die met de gevel van het Stadhuis, en die der Vlees hal, een der weinige weldadige rustplaat sen voor ons oog vormt, op enigerlei wijze verstoord werd. De Haarlemse kunsthistoricus dr. A. van der Boom zond ons een uitvoerige beschou wing, waaraan wij voornamelijk de kunst historische en stedebouwkundige argumen ten ontlenen: Om twee redenen wil ik mijn stem ver heffen tegen de naar mijn inzicht heilloze plannen, die er bestaan om de tegen de oude Sint Bavo aangebouwde Vishal te verfraaien. In de eerste plaats omdat een historisch stuk architectuur met zijn om geving voor mij als geboren en getogen Haarlemmer onaantastbaar behoort te worden gesteld en vervolgens omdat mij als kunsthistoricus en nu zie ik deze kwestie in een veel wijder verband de uitvoering van dit plan voorkomt een kunsthistorische en stedebouwkundige ketterij te zijn. De oude Zeevismarkt is op het einde van de achttiende eeuw gebouwd in haar hui dige vorm. Zij behoort dus tot de tijd van het zogenaamde classicisme in de bouw kunst, dat ik weet het niet een van de beste tijdperken in onze vaderlandse architectuur vertegenwoordigt. Maar laten wij toch vooral het goede zien. In haar strenge eenvoud van vooral horizontale belijning tast de Vishal de Grote Kerk niet aan, maar ondersteunt zij haar juist in haar stoere, massale, architectonische en stedebouwkundige werking op dit punt van ons mooie marktplein; mooi, 'ondanks het vele, dat er reeds aan bedorven is. Men beseffe toch. dat dit een geheel is van zo unieke schoonheidswaarde, dat het zijn gelijke in ons land nauwelijks heeft. Kort om: de huidige Vishal is in haar eenvoudig classicisme nog altijd een voortreffelijk sluitstuk voor de Oude (gotische!) Bavo. Zij slaat aan deze koele Noordelijke kant in zekere zin een slotaccoord aan; zij is mét het kerkgebouw vergroeid en historisch tot een eenheid gegroeid. Vandaar dat men ook n*et moet aankomen met de vraag of men ee.'n dergelijke aanbouw ook tegen een weuw op te richten kerk zou wensen. Dit Is niet aan de orde en houdt trouwens een miskenning in van een historisch gegroeide situatie. Daaraan heeft niemand (behalve de tijd zelf) het recht iets te veranderen, tenzij er motieven zijn, die zö klemmend en zó dwingend zijn, dat behoud er voor moet wijken. Daartoe behoort zeker niet een motive ring met het onaesthetische aanzien van het gebouw. Ik zou dan wel eens eerst door Wij tekenen hierbij nog aan, dat dr. Van der Boom zich afvroeg of de Schoonheids commissie wel in deze zaak gemengd was en dat hij eveneens prijs stelt op adviezen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, de Bond Heemschut e.a. organisaties. Men weet, dat B. en W. deze adviezen hebben toegezegd. Ook de leken, maar daarom niet minder gesteld op het behoud van het vertrouwde stadsbeeld laten zich horen, getuige deze brief van de heer L. W. Zuurendonk: „Naar aanleiding van het stuk in uw blad van 25 Februari over het verhuren van onze Vishal, wil ik vertrouwen dat de Kerkvoogden der Nederlands Hervormde De Vishal biedt in haar huidige staat allerminst een aantrekkelijk beeld van de Oostelijke helft van de Grote Markt, zoals deze foto duidelijk aantoont. Of een verbetering van de situatie verkregen dient te worden door het aanpassen van het gebouw aan een nieuwe functie hetgeen onvermijdelijk het aanbrengen van vensters of vitrines met zich zal brengen of dat besloten moet worden tot gehele of gedeeltelijke sloping van de vroegere vismarkt is thans nog een open vraag. Wij maken daarom nog melding van een gedachte welke wij eveneens van deskundige zijde hoorden opperen: sloping van het voorste deel van de Vishal, waardoor van de Jansstraat af gezien een onbelemmerd uitzicht zou worden verkregen op Lieven de Keij's Vleeshal. Tegen de dan vrijkomende kerkmuur zou het standbeeld van Laurens Janszoon Coster, dat thans in een vergeten hoekje van het Prinsenhof staat, geplaatst kunnen worden. Uiteraard zou het voor alle Haarlemmers zo ver trouwde beeld dat Louis Royer van de uitvinder van de boekdrukkunst maakte dan elders een plaats moeten vinden. Het is de vraag of dat geen protesten zou uitlokken. Want men moet de Haarlemmers niet aan hun stadsbeeld raken. werkelijke „connaisseurs" willen zien uit gemaakt, wat hier nu juist onaesthetisch is. De geslotenheid van de Vishal-muur (die natuurlijk niet door allerlei zaken moet worden verontreinigd of besmeurd) draagt voor mijn gevoel in het geheel geen on aesthetisch karakter. Deze geslotenheid wil men nu teniet doen door een open en bewegelijk reclamebeeld, wellicht met het motief: wie weet hoe mooi het zal staan. Maar als dat zo is zou het op ergerlijke wijze va banque-spelen worden, wat te genover een monument Van zo grootse al lure als de Sint Bavo te enenmale ontoe laatbaar is. Dat het kerkbestuur zich hier tegen verzet is begrijpelijk. Tenslotte wil ik bij dit pleidooi voor het behoud van de Vishal in de huidige staat (over haar bestemming dient men zich natuurlijk nader te beraden) met nadruk vaststellen, dat ik een oude stadskern niet als een historisch coriosum beschouw. Historische schoonheid? Prachtig! Maar dan een integraal deel van deze tijd. In een historisch min of meer belangrijke stadskern moet geleefd en gewerkt wor den. Maar er zijn grenzen. Monumenten schennis zonder uiterste noodzaak is een daad, die tegen de cultuur (waar men het tegenwoordig zoveel over heeft) is gericht". Gemeente alles zullen doen om te voor komen dat dit rampzalig plan ten uitvoer komt. Destijds lieten Kerkvoogden aan het Klokhuisplein een kleine bergruimte bou wen, waar onmiddellijk critiek op kwam, daarna hebben Kerkvoogden onmiddellijk dit laten veranderen in een beter passende trant. Laten we hopen, dat onze Schoonheids commissie eens een blik op onze Bavo slaat dan zal zij zeker reclames en étalages aan de voet van dit grootse bouwwerk niet toe staan". Vanmorgen hebben enkele kerkvoogden der Hervormde gemeente op uitnodiging van het college van B. en W. van Haarlem een bespreking gevoerd in het stadhuis over het besluit van de gemeenteraad om aan de Vishal een tijdelijke bestemming te geven. Het co'lege van B. en W. was vertegen woordigd door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en wethouder W. F. Happc. Ook was gemeentesecretaris mr. H. E. Pb ff aanwezig. Van de zijde van B. en W. werd mee- gedee'd, dat aan de Vishal een voorlopige bestemming gegeven zal worden, als de N.V. A. Kreijmborg in de gelegenheid wordt gesteld daarin tijdelijk haar bedrijf uit te oefenen. Wat de toekomstige bestem- mirv* zal zijn is nor niet bepaald, aldus B. en W. Ook hebben kerkvoogden inzage ge kregen van de tekening van de toekomstige situatie. Hierover moet°n nog adviezen binnenkomen van Monumentenzorg en de Bond Hgemschut. Kerkvoogden waren in de gelegenheid hun mening kenbaar te maken, waarbij o.a. de vraag ter sprake kwam of de Vishal za1 bliiven bestaan of dat zij zal worden af gebroken. Het college van Kerkvoogden zal zich nog na^er beraden wat het zal doen. Zaterdagmiddag omstreeks het middag uur is de vierjarige Trineke Scheper uit de Kijkduinstraat in Haarlem in een wak van de Houtvaart gestapt. Hot kindje ging kop je onder maar kon spoedig worden gered door enige jongelui, die het op het ijs heb ben getrokken. Daarna is het door enige voorbijgangers snel naar haar huis ge bracht. De Haarlemse bromfietsclub „De Spaar- nebrommers'' (voorheen Avaros Club Haarlem), die in samenwerking met de vereniging Veilig Verkeer afdeling Haar lem, het Haarlems gemeentebestuur en de Haarlemse politie een aantal verkeerscur- sussen onder het motto „veilig brommen" geeft aan bromfietsers, heeft onlangs de eerste rijvaardigheidsproeven van de deel nemers aan deze cursus afgenomen. Op Maandagavond 21 Februari werd van tweeënveertig cursisten een schriftelijke test afgenomen. Hiervan slaagden er acht endertig, de overigen hebben zich weer in laten schrijven als deelnemers aan de volgende cursus. Aan de practische rijvaardigheidsproef. gehouden op Zaterdagmiddag 26 Februari, namen achtenveertig personen deel.Zes in geschrevenen waren wegens zakelijke be slommeringen verhinderd, doch zij zullen eerstdaags nog hun kans krijgen. Het uit gangspunt van deze proefrit was de H.B.S. A aan de Raaks, vanwaar de met vlaggen gemarkeerde route leidde naar de omge ving van de Verspronckweg, het Kenau park en weer naar de Raaks, waarbij de candidaten negen controlepunten passeer den. De rijproeven stonden onder leiding van de heer J. van Zijl, oud-adjudant der gemeentepolitie. Maandagavond 28 Februari zal in tegen woordigheid van een aantal officiële per sonen de uitreiking van de rijvaardigheids- diploma's plaats vinden in de aula van de H.B.S. A aan de Raaks. ADVERTENTIE Een stevige noordoostelijke wind maak te de temperatuur in Spaarndam niet be paald aangenaam, maar toch w^ren er Zaterdagavond tegen acht uur een behoor lijk aantal schaatsliefhebbers en kijklus- tigen op de been, die zich naar een met vrolijke vlaggen versierde baan begaven. De chauffeur van buslijn 7 had zelfs een extra halte inhet leven geroepen, zodat men vlak voor „Nova Zembla" kon uit stappen. Iedereen in Spaarndam was vol van het ij sf eest, dat met de receptie van de jubilerende vereniging „Nova Zembla", die thans 75 jaar bestaat, begon. Hoe geliefd deze vereniging in Spaarndam wel is kwam bij deze plechtigheid, des middags in café Van der Putten, wel tot uiting. Ge zamenlijk boden de verschillende vereni gingen een geschenk in geld aan, dat zal dienen voor de aanschaffing van drie chronometers. De werf Stapel zal het be drag, dat men nog tekort komt, aanvullen. Namens YHN sprak de heer Fuhri- Snethlage. Haarlems gemeentebestuur werd vertegenwoordigd door de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Een groepje gecostumeerde schaatsliefheb bers tijdens het ijsfeest van „Nova Zembla" in Spaarndam. Sportzaken. Om acht uur had een groot aantal toe schouwers zich langs de baan verzameld. Het programma begon met een geslaagd optreden van het 13-jarig kunstrijdstertje Sjoukje Dijkstra uit Amsterdam, die enige tijd geleden tweede werd bij wedstrijden in Londen. Op de muziek van enkele pla ten danste zij achtereenvolgens Limelight, een snelle samba en de „Dream of al men". Haar lenigheid en uitstekend gevoel voor rythme zijn een goede belofte voor de toe komst. Deze dansjes vormden een onderbreking in een gecostumeerde schaatswedstrijd, die zes deelnemers een prijs bezorgde. Het aardigste costuum was dat van de koddige clown, een vermomming van de heer C. Hartendorp, onmiddellijk gevolgd door mevrouw C. Plas, die een fiere zigeunerin uitbeeldde. Ria Balm, Piet Balm, Willy Balm en Astrid Munslra ver wierven de overige beloningen. Uit de eerste suppletoire begroting van de inkomsten en uitgaven van de gemeente Haarlem voor de dienst van 1955 blijkt, dat B. en W. de raad voorstellen, een extra be drag van f 60.000 uit te trekken voor de verganging van onder meer leesboekjes in de oude spelling ten behoeve van de open bare en bijzondere scholen. Men wil f 18.000 reserveren voor het openbaar ge woon lager onderwijs, f 2900 voor het open baar uitgebreid lager onderwijs, f 4350 voor het openbaar buitengewoon lager onderwijs, f 29.000 voor het bijzonder gewoon lager onderwijs, f 3100 voor het bijzonder uitge breid lager onderwijs en f 2650 voor het bij zonder buitengewoon lager onderwijs. Tenslotte wenst men voorlopig f 5000 te bestemmen voor het aanschaffen van leer middelen voor de aanvulling en vernieuwing van de bibliotheek en het instrumentarium van het Gymnasium. Het Haarlemse raadslid de heer H. V e r- doorn (Partij van de Arbeid) heeft toe stemming gevraagd voor het houden van een interpellatie in de eerstvolgende ver gadering van de gemeenteraad. Hij wil vragen of B. en W. bereid zijn om wegens de langdurige koude aan hen die uitkering ontvangen krachtens de ge meentelijke steunregeling gedurende een week een kolentoeslag te verstrekken. Amstelstad, pass. 25 Miami n. Houston. Argos, 25 v. Venetië o. Amsterdam. Alchiba, 25 te Buenos Aires. Andijk, 25 v. Tampico n. New Orleans. Aagtekerk, 27 v. Casablanca Antwerpen. Aardijk, 26 Bermuda n. New Orleans. Abbekerk, 28 te Penang. Adinda, 27 v. Pladju n. Tj .Priok. Agatha, 27 v. Pladju n. Makassar. Albireo, 27 v. Kiel n. Gdynia Alkaid, 26 v. Necoehea n. San Francisco do Sul Almdijk, pass. 26 Vlissingen n. Lissabon. Alphard, 27 te Rotterdam. Altair, 27 v. Bahia n .Las Palmas. ^merskerk, 27 te Le Havre Amsteldiep, 27 Flores n. Nederland. Amstellana, 27 te Buenos Aires. Amstelvaart, 26 te Rotterdam. Annenkerk, 27 v. Bangkok n. Hongkong. Antonia, 27 te Pladju Appingedijk, 27 te Rio de Janeiro. Arendsdijk, 26 te Boston. Armilla, 28 te Pladju. Arnedijk. 27 te New Orleans. Arundo, 26 te Birkenhead. Aigenib, 27 v. Pto Alegre n. Buenos Aires. ADVERTENTIE Alpherat, 26 v. Montevideo n. Santos. Alnati, 28 te Rotterdam. Alwaki, 24 te Rio de Janeiro. Amor. 28 te Alexandrië. Arendskerk, 25 v. Kobe n. Manilla. Arkeldijk, 23 te Rotterdam. Artemis, pass .27 Mona Passage n. Bremen. Averdijk, 28 te New York. Aalsum, 27 te Antwerpen. Abbedijk, 27 te New York. Alderamin, 27 te Calcutta. Alioth, 28 te Antwerpen. Ariadne, pass. 27 Marseille n. Barcelona. Axeldijk, 27 te Norfolk. Blitar, 26 te Houston. Baarn, 26 v. Curagao n. Cristobal. Barendrecht, 27 te Curagao. Blommersdijk, pass. 27 Gibraltar n. Antwerper. Blijdendijk, 27 te Norfolk. Bonaire, 27 420 m. ZW.t.W. Lands End. Bacchus, 28 te Port of Spain. Beninkust, 27 v. Freetown 28 te Monrovia. Bintang, 1 Mrt. Genua verwacht. Bloemfontein, 27 960 m. N.NW. Kaapstad. Boissevain, 24 te Yokohama. Boschfontein. 27 v. Port Said n. Genua. Boskoop, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Britsum, 27 v. Curagao n. Galveston. Ceronia, 26 te Suez. Caltex Leiden, pass. 26 Dover n. Roterdam. Caltex Nederland 26 v. Fredericia 28 Rotterdam verwacht. Cleodoia. 26 v. Madras n. Calcutta. Callisto, 26 v. Portland n. Rotterdam. Caltex Delft. 26 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 27 ten Z Kreta n. Sidcx Celebes, 27 v. Algiers n. Port Said. Corllla, 27 te Walvisbaai. Cradle of Liberty, pass. 27 Kp. Bon n. Philadei phia. Caltex Bintang, 24 rede Singapore. Caltex Leiden, 27 v. Rotterdam n. Sidon. Congostroom, 28 te Lagos Cottica, 28 te Port of Spain. Diemerdijk, 22 te Vancouver. Delfshaven, 27 v. Hamburg n. Brake. Drente, 27 v Penang n. Belawan. Duivendrecht. 28 te Port Arthur. Duivendijk, 26 v. Panamakanaal n. Los Angeles Dongedijk, 27 te Bremen. Elizabeth b, 25 130 m. O. St. Maria. Friesland (SSM). 25 tt Amsterdam. Erinna, 28 te Pladju. Etrema, 5 Maart te Hamble verwacht. Eendracht, 28 te Sudabaai. Eos, 28 te Istanboel. Esso Den Haag, pass. 28 Gibraltar n. Sidon. Felipes, 27 v. Singapore n. Pladju.' Friesland (KRL), 28 v. Aden n. Djeddah. Groote Beer, 25 200 m. ZW. Valentia. Guineekust, pas. 26 Vlissingen n. Bordeaux. Ganymedes, 26 te La Guaira. Garoet, 28 te Belawan Gaasterkerk, 28 te Newcastle News. Gooiland, 28 te Itajai Graveland, 28 te Las Palmas. Gaasterland, 27 te Amsterdam. Heelsum, pass. 25 Flores n. Hamilton. Helicon, 26 te La Guaira. Hector, pass. 25 Vlissingen n. Hamburg. Hathor, 27 v. Izmir n. Antwerpen. Haulerwijk, 26 v. Norfolk n. Turkije. Hera, pass. 27 Lands End n. Londen. Houtman, 27 te Tegal. Haarlem, pass. 26 Azoren n. La Guaira. Hilversum, pass, 23 Aden n. Bahrein. Hydra. 24 te Port au Prince. Helder, 27 v. Amsterdam n. San Juan. Hoogkerk, 28 te Port Elizabeth. Ivoorkust, 27 te Lobito. Ilos, 27 v. Barcelona n. Savotia. Ittersum, pass. 27 Vlissingen n. Houston. Jagersfontein, 27 150 m. ZW. Luöeritzbaai. Japara (KRL) 28 te Soerabaja. Java 28 te Alexandrië. Jupiter, 27 v. Lissabon n .Algiers. Kalydon, 26 Dover n. Key West. Kieldrecht, pass. 27 Gibraltar n. Genua. Koratia, 26 v. Kaapstad n. Eva Perón. Kota Agoeng, 27 te Manokwari. Kota Baroe, 26 v. Semarang n. Cherlbon. Kota Inten, 27 te Padang. Katelysia 26 te Genua. Leuvekerk, 27 Chitagong verwacht. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Stettin n. Hamburg. Limburg, 26 te Antwerpen. Lombok. 26 te New Orleans. Laurenskerk, 27 v. Bombay n. Colombo. Lekhaven, 26 v. Galveston n. Nederland. Lemsterkerk. 27 v. Abadan n. Suez. Leto, 26 v. Hull n. Baltimore. Loenerkerk. 27 v. Aden n. Karachi. Loosdrecht, pass. 27 Gibraltar n. Antwerpen. Loppersum, 26 te Almeria. Luna, 28 te Rotterdam. Leersum, 27 v. Savanna n. Le Havre. Maashaven, 26 te Buenos Aires. Manoeran, 24 te Tj. Priok Mapia, 26 te Amsterdam. Maureen, 25 v. Port Said n. Bombay. Muiderkerk, 25 te Hamburg. Marisa. 27 te Calcutta. Mijdrecht, 27 te Aruba. Myonia, 28 te Fremantle verwacht. Maas, 28 te Napels. Maasdam, 27 170 m. O.t.Z. Kp. Race. Malvina, 25 te Balikpapan. Mariekerk, 25 e Mombasa. Mataram, 28 te Penang. Maasland, 27 te Pto Alegre. Markelo, 26 te Belfast Meliskerk, 27 te Antwerpen. Mentor, 27 v. Curagao n. Port Arthur. Mirza, pass. 28 Kp. Howe. Nieuw Amsterdam, 25 v. New York n. Port au Prince. Noordam. 27 190 m. O. New York. Noordwijk, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. O non, 26 v. Ceuta n. Rotterdam. Oraniefo-nteln, 26 te Hamburg. Oranjestad, 26 1040 m. ZW.t.W. Fayal. Ouwerkerk, 26 v. Aden n. Suez. Oberon. pass. 28 Flores n. Londen. Oostkerk, pass. 28 Ceylon n. Penang. Overijsel. 27 v. Aden n. Fremantle. Ovula, 27 te Singapore Papendrecht, 25 v. Dakar n. Engeland. Poelau Laut. 27 v. Semarang 28 te Soerabaja. Polydorus, 27 v. Port Swettenham n. Singapore Prins Fred. Willem, 26 te Rotterdam. Pygmalion, 26 v. Port of Spain n. Amsterdam. Perna. 27 v. Curagao n. Marseille. Phrontis, pass. 27 Gibraltar n. Amsterdam. Polyphemus. 23 te New Orleans Prins Maurits, 28 te Rotterdam. Prins Willem, IV. pass. 27 Ouessant n. Valencia Riouw, 22 v. Honolulu n. Manilla. Radja, 27 te Barcelona. Rafaela, 27 v. Pulusambu n. Hongkong- Rempang, 28 te Singapore. Roebiah. pass. 26 Miami n. Philadelphia. Rijnland. 28 te Montevideo verw. Raki. 27 v. Hamburg n New Orleans. Rogaeveen. 2 Maart te Zanzibar verwacht Rijndam. 27 v. St. Thomas n. La Guaira. R'dd-rkeik. 26 te Mombasa. Riinkerk. 27 te Amsterdam Samarinda 23 te San Francisco. Sarangan, 24 te Port Soedan. BINNENLAND Op het vliegveld op Ameland zijn Zon dag vier van de vliegbasis Leeuwarden op gestegen vliegtuigen geland. Aan boord be vonden zich acht passagiers en 150 kg. post. De terugtocht werd aanvaard zonder passa giers, maar met 30 kg. post. Uit het kantoor van een Amerikaans technisch bureau aan de Scheveningseweg te Den Haag zij -tien loonzakjes, die tezamen f 17.000 bevatten, gestolen. Deze salarissen warer bestemd voor Amerikanen die in dienst zijn "an dit ureau. De 82-jarige weduwe M. Hummel is in haar huisje aan de Zwarteweg te Gronin gen door een buurvrouw dood aangetroffen. In de woning was alles overhoop "ehaald. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse wethouders de heren D. J. A. Geluk (onderwijs) en W. F. Happé (openbare werken en volkshuisvesting) zijn Woensdag verhinderd spreekuur te houden; de heer Geluk houdt Donderdagmorgen 3 Maart om elf uur spreekuur. De heer W. F. van Biezen, commies- titulair ter inspectie invoerrechten en accijn zen te Haarlem gedenkt op 1 Maart zijn 25- jarig dienstjubileum. De Bloemendaal-e wethouder van So ciale Zaken en Huisvesting, c'e heer J. C. C. W. Hijszeier. is verhinderd Dinsdag spreek uur te houden. ADVERTENTIE amsterhamsevaartzo tm-ho» MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Sarpedon, 26 v. Amstei'dam n. La Guaira. Stentor, 26 v. Amsterdam n. Trinidad. Semaiang, 28 te Suez. Saroena, 27 te Tj. Priok. Sibajak, 27 250 m. O.t Z. Albany. Singkep, 26 te Rotteidam. Sirrah, 27 260 m. Z.ZO. Port Amelia. Soestdijk, pass. 26 Gibraltai n. Halifax. Stad Leiden, pass. 27 Finisterre n. Amsterdam. Statue of Liberty, pass. 26 Gibraltar n. Philadel phia. Straat Soenda, 27 v. Belawan n. Penang. Sumatra, 27 v. Genua n. Port Said. Saiawati, 28 v. Basrah n. Khorrambar. Schei pendrecht. 27 v. Rio Grande n. Paranagua Scbiedijk, 27 te Portland Oregon. Sliedrecht, 28 v Isle of Grain n. Rotterdam Stad Dordrecht, 28 te Benisaf. Straat Mozambique, 28 te Hongkong. Saliand, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Siamat. pass. 26 Kp. Guardalui n. Beiawan. Stad Amsterdam, 26 te Galveston. Tero. 25 te Rotterdam. Tomini, 26 te Rotterdam. Triton, 26 v. New York n. Port au Prince. Tabian, 27 te New York. Talisse, pass. 27 Guardafui n. Belawan. Tara, 27 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Tarakan, 28 te Sungeigerong. Teiamon, 25 v. New York n. Curasao. Ternate, 27 te Belawan. Titus, 27 te Rotterdam. Tana, pass. 28 Sabang n. Rotterdam. Teiresias, 27 v. Penang te Belawan. Teucer, 22 te Soerabaja. Tiberius, 27 500 m. W.ZW. Antigua. Tomori, pass. 28 Hoitenau n. Gdynia. Van Noort, pass. 27 Vlissingen n. Port Said. W. Alton Jones, 26 620 m. O. Bermuda 23 Pnl- ladelphia verwacht. Wonogiri, pass. 25 Ouessant n. Houston. Waterland. 27 te St. Vincent. Wateiman, 26 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Westerdam, 26 315 m. W. Scilly's. Westertoren 26 te New Orleans. Willemstad, 27 860 m. NO. Barbados. Weltevreden, verm. 28 v. Djeddah n. Belawan. Waal, pass. 27 Gibraltar n. Lattakia. Westland, 28 te Ilheos. Wonorato. 28 te Bombay. Zaan. 28 te Malta. Zeeland (SSM), 28 te Rotterdam. Schepen met passagiers, repatrlërenden en emlgrerenden Aldabi, verm. 26 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Tlhena. 28 v. Rotterdam te Rio de Janeiro 2 Maart Santos verwacht. Alnati. 27 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Bloemfontein, 2 Maart Kaapstad verw. Bonaire, 1 Maart Plymouth 3 Maart Amsterdam verwacht. Boschfontein, 26 te Suez 4 Maart Genua verw. Boskoop, verm. 5 Maart v. Amsterdam n. Cris tobal. Cottica. nacht 25-26 v. Amsterdam te Barbados 2 Maart Paramaribo verwacht. Groote Beer, 2 Maart v. Rotterdam te Halifax verwacht Indrapoera, verm. 2 v. Rottercïhm n. Tj. Priok Jagersfontein, verm. 24 v. Kaapstad n. A'dam. Johè v. Oldenbarnevelt, vertr. 11 Maart van Amsterdam n. Sydney. Maasdam. 3 Mrt Cobh Ierl. 4 Mrt Southampton en Le Havre 5 Mrt Rotterdam verw. Nieuw Amsterdam 28 v. New York te Port au Prince verw 2 Mrt Cartagena Columbia verw. Noordam, 28 v. Rotterdam te New York verw. Oranje, veitr 3 Mrt n. Tj. Priok. Oranjefontein, vertr. 10 Mrt v, Amsterdam n. Durban. Oranjestad, 7 Mrt Plymouth 8 Mrt Amsterdam verwacht. Rijndam, 27 v New York te San Thomas 1 Mrt te La Guaira 2 Curasao verw. Sibajak, 2 Mrt v. R dam te Melbourne 5 Mrt Sydney verwacht. Waterman, vertr. 26 v. Soerabaja 28 v. Tj. Priok naar Rotterdam. Westerdam 28 v. New Yoik te Rotterdam verw. Willem Rtiys. veitr. 3 Mrt v. Tj. Priok n. R'dam Willemstad, 3 Mrt Port of Spain verw. Zuiderkruis. 25 v. Kaapstad te Amsterdam 2 Maart v. Amsterdam n. Kaapstad.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3