Vertolkers van „Hedda Gabler" op Schiphol verwelkomd Scherpe verwijten aan socialisten en K.V.P.-ledenwervingsactie als ant woord op „wekroep" van Willems ALS ZELFROLLER 'N ZWARE PIJP ROKEN? Kennemer Balletstudio trad in Treslong op A dm in istrateu r aangehouden Bloemendaal Amsterdamse Beurs Finalisten zullen spoedig bekend zijn MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Examens Kerkelijk Nieuws Duizenden schaatsers op ijsbaan Kleverlaan Burgerlijke Stand Verdacht van verduistering van 20 mille WALTHER BENSER spreekt weer. Een prettig be richt voor ieder die belang stelt in Leica en Agfacolor. Zie de advertentie, elders in dit blad. Prof. Romme op Overijsels congres der K.V.P. Huldiging J. A. Meng Cricket De vijfde testmatch Judo Judovereniging „Haarlem" Noordhollands kampioen Biljarten Broertjes op de vierde plaats in Vlaardingen Clubkampioenschappen beginnen half April Sport in 't kort Kampioenschap van Haarlem Volleyhallbond heeft thans 17.000 leden Tsjechische ijshockeyers weer op vrije voeten Enkele minuten voor half zes arriveerde Zondagmiddag op Schiphol het Engelse to neelgezelschap, dat twaalf voorstellingen in ons land komt geven (te beginnen he denavond in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage en verder onder meer Don derdag in Haarlem) van „Hedda Gabler" van Ibsen, onder regie van Peter Ashmore. die men geheel links op de foto ziet. Zijn eerste vraag was naar de verblijfplaats van zijn vriend Jan de Hartog. die thans in Ne derland vertoeft, wiens spel „Het Hemel lied" hij in Londen voor het voetlicht bracht, Het ensemble, alleen voor de opvoe ringen van dit stuk in het leven geroepen, speelt op 16, 17 en 13 Maart in Oslo, de hoofdstad van het geboorteland van Ibsen. hetgeen men als een grote onderscheiding beschouwt. Voor Peter Ashmore is het een bevestiging van een reeds genoten erken ning, want zijn enscènering van „Nora, een Poppenhuis" werd (met zijn vrouw Rosalie Crutchley in de titelrol) eveneens in Scan dinavië vertoond. De rol van Hedda Gabler wordt gespeeld door Peggy Ashcroft, op de foto in het midden, die hier te lande verleden jaar in „Antony and Cleopatra" van Shakespeare optrad. Nadien boekte zij, die als een der eerste „klassieke" actrices van Engeland wordt beschouwd, een langdurig succes in een stuk van Terence Rattigan, dat in Ne derland (met Ank van der Moer) als „De grote stilte" is opgevoerd. Zij maakte deel uit van de Old Vic en van het Shakespeare Memorial Theatre en heeft vele jaren met John Gielgud samengewerkt. Het vertolken van een hoofdrol in een der stukken van Ibsen was allang een hartewens van haar. George Devine (met bril) die Tesman, de echtgenoot van Hedda Gabler speelt is in deze omgeving allerminst een onbe kende: als directeur en regisseur van de toenmalige „Young Vic" boekte hij drie ja ren achtereen successen in Bloemend.aals Openluchttheater. Sindsdien is hij werk zaam geweest in de artistieke leiding van het Shakespeare Memorial Theatre en wist h\j zich in Sadler's Wells en Covent Garden ook als metteur-en-scène van enige opera's te onderscheiden. Hij is gehuwd met Sophie Harris, die met haar zuster onder de naam „Motley" vermaard is als ontwerpster van costuums en décors. Zij maakte ook de aan kleding van deze productie. Naast hem op de foto ziet men Micheal Mac Liammoir, die op zijn tiende jaar al op de planken stond (onder meer in „Mac beth" en „Peter Pan") en vooral naam maakte als een der stuwende krachten in de renaissance van het Ierse theater, waar- Gver hij ook talrijke belangwekkende pu blicaties deed. Hij schreef een half dozijn toneelstukken en onder de titel „All for Hecuba" zijn autobiografie. De actrice, die men naast Peggy Ashcroft ziet, is Rachel Kempson, getrouwd met Michael Redgrave en moeder van drie kin deren. In Stratford trok zij verleden jaar sterk de aandacht als Koningin Elizabeth in „Richard de Derde" en als Regan in „Koning Lear" in welke laatste rol men haar deze zomer in het Holland Festival zal kunnen bewonderen. Geheel rechts staat de acteur Michael Warre, die in 1939 debuteerde en sindsdien op velerlei gebied naam maakte: als „expe rimenteel" regisseur van films en toneel stukken, als spreker en schrijver over en voor het theater en als décorontwerper. Als schilder geniet hij in Engeland een goede reputatie, als acteur heeft hij een veelzij dige staat van dienst. Voor een reeks voor stellingen van „De Storm" van Shakespea re in 1950 schreef hij ook de muziek! „Het succes van Hedda Gabler in Londen heeft ons verrast", aldus Micheal Mac Liammoir, die in hetzelfde stuk met een ander gezelschap nog Zaterdagavond in Dublin optrad. „Ibsen is in Engeland nooit werkelijk populair geweest. Meestal „Peer Gynt" uitgezonderd moet er geld Utrecht. Doctoraal examen rechtsweten schappen: L. G. Eijkman te Rotterdam en ihr. F. A. W. W. van Heyden te Rosmalen; candidaatsexamen sociale geografie: mej. S. <L F. M. van Straelen, mej. M. A. van der Hoek, mej. N. Jonkman en pater B. H. J. Holla, allen te Utrecht. Semi-artsexamen: J. G. H. Karis, Bennekom, H. Bierlee, Hilver sum; mej. J. F. Lammens, Utrecht en mévr. E. Kool—Holsbergen, Utrecht. Arts-examen: A. van der Beek, Barneveld; C. Th. F. van Esch, Hollandse Rading, R. J. Escher, Amersfoort en mej. D. J. den Hartog, Utrecht. Groningen. Candidaatsexamen tandheel kunde J. J. Segaar, Amersfoort; candidaats examen letteren en wijsbegeerte (Frans): K. J- H. Riethorst, Enschedé. Nijmegen: Candidaatsexamen psychologie A. G .J. Smeets, Ohee en Laak. Amsterdam (Vrije Universiteit). Candi daatsexamen theologie S. van der Veen, Gro ningen; doctoraal examen: ds. M. J. Mulder, Eerde; candidaatsexamen Ned. recht. P. S. Bakker, Meppel. Amsterdam (Gem. Universiteit). Candi daatsexamen kunstgeschiedenis mej. M. M. ubbens te Amsterdam. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Branwijk A. Kool, cand. te Gouderak. Geref. Kerken Bedankt voor Surhuisterveen N. Koren- hoff te 2e Exloërmond. Evang. Luth. Kerk Drietal te Utrecht (vac. F. Nolte) M. Heijbroek te Deventer. A. Johannes te Delft en P. H. G. C. Kok te Weesp. brj, als wij een van zijn stukken opvoeren. Maar het genoegen van het spelen is het verliezen waard". Het gezelschap werd op Schiphol welkom geheten door een vertegenwoordiger van de British Council in Amsterdam en door de impresario's mr. J. de Blieck en Bob Pe ters. De rechts op de foto staande dame is een vertegenwoordigster van Tennent Pro ductions Ltd. uit Londen. Deze tournée staat onder auspiciën van de Britse ambas sadeur en van de gezant van Noorwegen in ons land en wordt gehouden in samen werking met het Genootschap Nederland Engeland. Leerlingen van de Kennemer Ballet studio uit Haarlem hebben Zaterdagavond voor een flink aantal belangstellenden een uitvoering in „Treslong" te Hillegom ge geven. Het is erg moeilijk te bepalen wel ke normen van waardering men voor een dergelijke manifestatie moet aanleggen. Men kan vermoedelijk wel zeggen, dat het voor velen in de bollenstreek een eerste kennismaking met de balletkunst is ge weest. In die zin is er dus een soort be scheiden pionierswerk verricht. Velen uit het publiek zullen er prettige herinnerin gen aan bewaren en er mischien door ge stimuleerd worden ook eens de verrichtin gen van de officiële groepen te gaan zien, waartoe in Amsterdam en Haarlem, maar ook in Leiden en Heemstede van tijd tot tijd gelegenheid bestaat. Dit wat het propagandistische element enerzijds betreft. Anderzijds namelijk kon men zich een indruk vormen van wat goede training met jonge krachten in be trekkelijk korte tijd tot stand kan bren gen. De opleiding is, dat werd wederom aangetoond bij het trio Jan Leo Zielstra, Gloria en Michael Tschernoff in goede handen. Da"i wordt trouwens ook wel be wezen door het volgende feit: Sonia Gas- kell, directrice van het Nederlandse Bal let, die deze avond bijwoonde, heeft de ge heel in de Kennemer Balletstudio opge leide Peter Appel in haar met regerings subsidie werkende groep opgenomen. Een andere oud-leerlinge, Milly Jordans maakt daar eveneens deel van het corps de ballet uit. Maar van een volwaardige voorstelling kan men uiteraard niet spreken. In de eerste plaats al niet omdat, hoeveel techni sche bedrevenheid men soms ook gade sloeg, het dansen van deze jonge mensen, voor het merendeel kinderen nog, slechts weinig of geen expressiviteit heeft. Daar door trok het dubbel de aandacht, dat zo'n choreografie als „Droom en werkelijkheid" door Jan Leo Zielstra op allerlei muziek van Debussy zowel qua onderwerp als (en dat geldt dan ook voor de Sona tine van Badings) bewegingsmotieven te moeilijk is. Men ziet daardoor eerder de tekortkomingen dan de kwaliteiten. Dit euvel dat overigens zo ernstig niet is wordt in de hand gewerkt door de twee slachtigheid van dergelijke uitvoeringen met gevorderden. Op hun best zag men de Haarlemse leer lingen in „Strand" op préludes van Gershwin en „Les animaux modèles" van Francis Poulenc, waaraan men oprecht ge noegen kon beleven, mede door de beschei denheid der pretenties. Men zag talrijke bewonderenswaardige staaltjes van moge lijkheden. Het toneel van „Treslong" is overigens door de geringe hoogte en diep te voor dansen niet ideaal. Leen Krammer werkt als pianist mee aan deze avond, waarop het aan succes niet ontbrak. DAVID KONING Zaterdag en Zondag hebben duizenden schaatsliefhebbers op de ijsbaan aan de Kleverlaan gereden. Zaterdagochtend hield de Haarlemse politie onderlinge wedstrij den en het ligt in de bedoeling om de traditionele schoolwedstrijden Donderdag middag te houden. Aan deze wedstrijden zullen leerlingen deelnemen van alle ULO- en Middelbare scholen en van de scholen voor Voorbe reidend Hoger Onderwijs. Teneinde de baan in prima conditie te houden heeft de baancommissie besloten de baan Maandag avond te sluiten. Het korps van het Rode Kruis was op de baan aanwezig en behandelde een schaatser met een gebroken pols en een met een kneuzing in de enkel. HAARLEM, 26 Februari 1955 GEHUWD: 26 Febr., A. F, J. Grandia en M. E, Versteeg; F. J. Wijkhuizen en G. E. Verdugt; H. M. Corbeth en M. L. van Bassen Jongbloet. BEVALLEN van een zoon: 23 Febr., E. M. SmitSminia; 25 Febr., M. C. H. Petri Puts; M. H. Huurman—de Koning; M. C. A. Vlasveld—Ockeloen; 26 Febr., J. A. van ExcelSteepman. BEVALLEN van een dochter: 23 Febr., A. M. D. de Vogel—Kloosterhuis; Gravin J. A. E. van Huijstee—de Hochepied; 25 Febr., J. M. van LunenburgBooms; H. M. den Bra- bervan Zomeren. OVERLEDEN: 24 Febr., A. M. van der Pligt—den Held, 86 j., Jansstraat; 25 Febr., J. Vreugdenhil, 65 j., Hazepaterslaan; J. G. F. Larsen, '6 i., Lodewijk van Deijsellaan; J. J. Koster, 90 j., Hagestraat. De Haagse politie heeft de 38-jarige ad ministrateur J. W. van A. te Den Haag aangehouden, die ervan wordt verdacht 20.000 gulden te hebben verduisterd ten nadele van de naamloze vennootschap,waar hij in dienst was. Volgens de aangehou dene, heeft deze in 1954 in de boeken ge knoeid en giro's van de naamloze vennoot schap op zijn eigen rekening overgeschre ven. Toen Van A. hoorde, dat er gecontro leerd zou worden, maakte hij zich uit de voeten en liet thuis een briefje achter, dat hij met zijn auto bij Krimpen aan de IJs- sel in het water zou rijden om een einde aan zijn leven te maken. Inderdaad werd bij Krimpen de onbeheerd staande auto van Van A. aangetroffen. De aangehoude ne verklaarde later dat hij de wagen in de rivier had willen rijden, doch dat hij de auto niet over de berm had kunnen du wen. Hij had toen de wagen maar in de steek gelaten en was naar Parijs gelift, waar hij tien dagen verbleef. Daar had hij, om in zijn levensonderhoud te voorzien, nog zijn horloge moeten verkopen. Toen het geld op was, was hij naar Den Haag teruggelift. waar hij gisteren werd aange houden. Van de 20.000 gulden had hij onder meer een flat gekocht en verder schulden afge- taald. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dat kan, als U bij Uw shag slecht vloei krijgt. Dan gaat de smaak van Uw shag stukken achteruit. Doe Uzelf toch niet tekort, 'n Paar centen aan vloei kunnen immers voor vele dubbeltjes aan shag be derven! Kies dus niet alleen Uw shag met zorg, maar ook Uw vloei. Vraag het 3 x betere Mascotte-vloei. Dan weet U zeker, dat U alles uit Uw shag haalt, wat er aan kwaliteit in zit. Op het Overijsels congres der K.V.P., dat Zaterdag in Almelo is gehouden, heeft de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der partij, prof. mr. C. P. M. Romme, een rede gehouden. Deze rede was voornamelijk ge wijd aan het besluit der Katholieke Werk gemeenschap in de Partü van de Arbeid, deze partij niet te verlaten. Naar aanleiding van de uitlating van de heer Willems van de Katholieke Werkge meenschap in de P. v. d. A. Dinsdag op het P.v.d.A.-congres gedaan dat men op een onmiddellijke kabinetscrisis zou wor den getracteerd bij het verdwijnen van de werkgemeenschap uit die partij, vroeg prof. Romme zich af of het voor hem wel pas send zou zijn geweest „een bevriende in schakeling van ernstige politieke druk" bij een gewetensbeslissing over een vermaan der kerk ook maar als een mogelijkheid te veronderstellen. De geestelijke kant van de door de K.W.G. genomen beslissing achtte hij evenwel zo ernstig, dat hij in vergelijking daarmee zelfs een kabinets crisis maar een minder belangrijk geval kon noemen. Van iets, dat een wezenlijke voldoening zou kunnen geven over de huidige rege ringsconstellatie, is op het P. v. d. A.-con gres niet gebleken, maar een poging tot wijziging van deze constellatie is volgens prof. Romme van de kant van de P. v. d. A. toch voorshands redelijkerwijs niet te verwachten, De alternatieve mogelijkheid voor rege ringscombinaties zonder KVP is in rook vervlogen en een nieuw alternatief, dat aan de KVP enigszins aanlokkelijk kan voorko men, heeft spr. in de verslagen van 't PvdA- congres niet ontdekt. De verzuchtingen in de socialistische pers, dat de hoop ten aan zien van de samenwerking met de KVP niet in vervulling is gegaan, speten prof. Romme oprecht, maar, gelet op de voort gang van de samenwerking en gelet op de verhoudingen in het kabinet waarover mi nister-president Droes zo dikwijls gunstig spreekt, kon hij die verzuchtingen toch niet a! te tragisch nemen. „Wil men met ons samenwerken, dan moet men ons nemen zo als wij zijn". „Is het niet een beetje belachelijk", zo vroeg prof. Romme zich af, „na negen jaar moeizame doorbraakstrijd een voorshands blijvend bezit van de Katholieke Werkge meenschap, welke slechts enkele honderden leden telt, te begroeten als de overwinning van de politieke doorbraak?" Prof. Romme noemde een aantal punten van de K.V.P.-politiek. De socialisten we ten deze dingen zeer wel, aldus spreker, maar het lijkt wel of zij met een zekere hardnekkigheid weigeren door te dringen, althans te pogen door te dringen in de be tekenis van ons beginsel, dat ons gebiedt naar evenwichtigheid in de behartiging van aller belangen te streven en dat ons verbiedt met eenzijdigheid een bepaalde belangenkring te verzorgen ten koste van anderen. Het mandement is wezenlijk het stuk, dat ons dringt naar de opbouw van een christelijke maatschappij, en zo opge vat zal het mandement wel degelijk straks tot de verkiezingsinzet behoren. M ij n winst en m ij n succes, om die rare uit drukking nog één keer te gebruiken, al dus spreker, doelend op een uitlating van mr. Burger, hangen regelrecht samen met de mate waarin wij slagen in de bevorde ring van de bouw van een christelijke maatschappij. Hierna ging prof. Romme in op de ver klaring van de heer Willems. Na twaalf malen het belang van de kerk in zijn beschouwing te hebben betrokken en in zjjn bescherming te hebben geno men, heeft de heer Willems voor zich en zijn vrienden het woord gesproken „aan de wensen van onze bisschoppen kunnen wij niet voldoen, omdat wij het niet mo gen". Dit, aldus prof. Romme, is het be slissende ogenblik van de scheiding der wegen. Natuurlijk zonder afbreuk te doen aan de steeds voortdurende en altijd haar eisen stellende christelijke liefde. Er ligt, aldus spreker, in dat zware Willems woord een stuk persoonlijke tragiek, er ligt ook een brok Katholieke gemeen schapstragiek in. Beide doen pijn en hier over spreek ik verder niet, aldus spreker. Willems' woordi dat hij aan het vermaan van de bischoppen niet kan voldoen, wordt echter ook begeleid door een wekroep. „Volgt ook gij anderen in den lande dat bisschoppelijk vermaan niet", en dit is iets, waarop een antwoord niet mag uitblijven. Daarom richtte speaker zich in het bijzon der tot de katholieke inwoners van de zelfde provincie, waarin de verklaring Willems haar gestalte kreeg, tot de Bra banders. Daar wordt in de avond van Don derdag 10 Maart, georganiseerd door de kringen Tilburg en Den Bosch van de Ka tholieke Volkspartij, in een paar uur, maar met en door medewerking van niet min der dan 10.000 tegelijk „er op uittrekken de" propagandisten, een actie van leden werving gehouden, die men terecht een bliksemactie noemt. Die bliksemactie, al dus spreker, krijgt nu nog een bijzondere taak erbij. Die actie moet het schitterlicht worden, waarin het ware beeld van het Katholieke volksdeel getekend staat. Van uit het land van Ariens moeten wij diens voorbeeld en diens sterkte blijvend tot de onze maken. Vandaag viert de heer J. A. Meng zijn tach tigste verjaardag en ter gelegenheid daarvan is hij Zaterdagavond in het gebouw „Marana- tha" aan de Donkerelaan gehpldigd. In dit gebouw waren bijna honderd ingezetenen en oud- en huidige leden van „Sursum" bijeen gekomen, toen de jubilaris met zijn echtge note door de secretaris van „Sursum", de heer R. Kamminga, werd binnengeleid. De voorzitter van de muziekvereniging, de heer J. Loerakker, memoreerde het wel en wee van „Sursum" in de laatste 33 jaar, welke gehele periode de heer Meng als dirigent heeft meegemaakt. Spreker merkte op, dat „Sursum" de heer Meng veel is verschuldigd voor zijn leiding en zijn opleiding. Vervolgens bood de heer Loerakker de dirigent een ge schenk in enveloppe aan, bevattende bijdra gen van de leden van het korps en van inwo ners in de gemeente. Mr. J. Bierens de Haan, beschermheer van de Christelijke muziekvereniging, zeide de heer Meng grote dank verschuldigd te zijn dat hij het korps had geleid naar de plaats, die nu wordt ingenomen. Het heeft de inwo ners bovendien culturele ontspanning ge bracht, in welk verband hij onder meer her innerde aan de concerten in het Bloemen- daalse Bos en de begeleiding van optochten op Koninginnedag. Dr. J. H. Stelma, plaatselijk Hervormd predikant, herinnerde er aan, hoe hij Sursum in de vijf jaar, dat hij predikant in Bloemen daal is. heeft leren kennen. Waardering voor het werk. omdat het hem bekend was als koordirigent, welke eisen aan een dirigent worden gesteld, voor het in 1952 geleide mu ziekconcours op Wildhoef en voor de sere nade bij dr. Stelma's zilveren ambtsjubileum in 1954. Toen was hem gebleken, dat Sursum niet alleen gezangen speelt, maar er ook de vrolijke noot in weet te brengen. Het erelid van „Sursum" de heer G. Schuijt maakte gewag van de oprichting van het mu ziekkorps door prof. dr. J. de Vrijer, en het zoeken naar een dirigent, die tenslotte in de heer Meng werd gevonden. Mevrouw E. NieuwenhuisGenis, eveneens oud-lid van „Sursum", had de aardige geste om de heer Meng bij zijn tachtigste verjaardag een ge schenk van evenveel eieren aan te bieden, waarover hij kan beschikken als het hem goed dunkt. Tenslotte spraken de oud-leden de heren J. Huizinga en M. C. Bolsenbroek. De heer Meng bracht de sprekers dank voor de hem gebrachte hulde. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv, Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag lOO'Un 302 377% 354»/» 543 114% 197 190% 143 143 247 228 217 233 52% 121% 85% 61»»/,» 26I5/n 78% Openings koersen 100»/,. 304% 378 357 544 116 194 191 143 144 247% 228 217 233 53% 120% 85 61% 27% 77V« Ook op de derde dag van de vijfde test match tussen Australië en Engeland heeft men in Sydney wegens de aanhoudende re gen niet kunnen spelen. Er resteren nu nog drie dagen, maar het is altijd mogelijk dat er dagen aan worden toegevoegd, indien beide aanvoerders het hierover eens worden. Engeland staat met 3—1 voor in de serie en heeft daardoor reeds definitief de overwinning behaald en de „ashes" behouden. Zaterdagavond zijn de districts judo-club kampioenschappen voor Noordholland in Alkmaar gehouden. De Judovereniging Haar lem kwam met haar A-team uit tegen de judo-vereniging Holland en judovereniging Amsterdam. Beide wedstrijden werden door de Haarlemmers gewonnen. Bij de B-teams (lagere banden) zegevierde Alkmaar. De prijzen werden door de voorzitter der Europese Judo Unie de heer J. Nauwelaerts de Agé uitgereikt. De kampioensploeg van Haarlem bestond uit: Feijt. Bijke k, Van der Geest, Seis en Van Koningshoven. De uitstekende prestaties van de kam- oioen van het gewest „Noord-Westen", de heer Ch. Broertjes, in de afgelopen weken deed verwachten dat hij ook tijdens de wedstrijden voor het nationale kampioen schap derde klasse libre, welke Zaterdag en Zondag in Vlaardingen werden gehou den, een bijzonder goed figuur zou slaan. Hélaas mocht dit niet zo zijn, aangezien de Haarlemmer zijn vorm niet kon vinden en reeds direct door twee nederlagen kansloos was. Hij moest zich uiteindelijk met de vierde plaats tevreden stellen. De volledige uitslag was: 1. J. Zwiers, Win schoten; 2. A. R. Smit, Zwolle; 3. L. M. Lensen, Leiden; 4. Ch. Broertjes, Haarlem; 5-, H. Ploum, Nijswiller; 6. C. Rombouts, Om de nationale damtitel Het ziet er naar uit, dat de kamnioen van Noordholland, DCIJ, voor de strijd om het clubkampioenschap van Nederland dezelfde tegenstanders in de halve finale zal ontmoe ten als in het seizoen 1954. „Ons Genoegen" van de provincie Utrecht en Excelsior uit Den Bosch zijn er beide op nieuw in geslaagd '"e kampioenstitel te winnen. Een verrassing is voorts, dat van het sterke district Zuid-Holland (afdeling Den Haag) DIO het Residentie Damgenootschap uit Den Haag versloeg en daar mee de kam pioenstitel won „De Goede zet" werd in Groningen eerste. In alle districten zijn de competitie., ech ter nog niet ten einde. Tevens is zeer ;oed mogelijk, dat de twaalf provinciale kam pioenen geheel anders werden ingedeeld dat het vorig seizoen. Na de wedstrijd om het r.rsoonlijk kam pioenschap van Nederland zullen half April de clubkampioenschappen van Nederland beginnen. Nationale damdag Ondanks de grote moeilijkheden van de sneeuwval rondom Sneek waren de dammers in grote getale opgekomen om deel te nemen aan de nationale damdag, welke de Snee- ker damclub Zaterdag organiseerde. In de eregroep A veroverde Huisman de eerste plaats met vier punten, na hem volg den P. Bergsma, Doornbos, bei'en drie pun ten en Korte, twee punten. In groep B behaalden Dukel en Ham bei den vier punten. Na en beslissingswedstrijd in een snel tempo legde Dukel beslag op de eerste plaats, In groep C werd de sterke J. Wagter uit Groningen met vmr punten eerste. BELGIë—DUITSLAND WATERPOLO. De in Luik gespeelde waterpolowedstrijd België—Duitsland is geëindigd in een 6—5 overwinning voor de gasten. Met de rust leidde Duitsland reeds met 3—2. HENNY KLOK K.O. IN FRANKRIJK. - De Nederlandse vedergewicht bokser Henny Klok heeft in Chateau Thierry door knock out verloren van de Fransman Marcel Le- sage. In de twee eerste ronden ging het ge vecht vrijwel gelijk op. In de derde ronde moest de Nederlander verscheidene 'reffers incasseren. Hij ging neer op een harde stoot op de lever en werd uitgeteld. Reeds volgende week is te verwachten, dat de eerste finalisten in de strijd om het Per soonlijk Schaakkampioenschap van Haarlem bekend nullen zijn. In de hoofdklasse A gaat e strijd, door het falen tot dusver van J. H. Verleur (Heemstede), nog tussen P. E. Brommer (Haarlem), F. A. Spinhoven 1SG) en ir. J. J. Elzerman (HSG). De eerste twee zijn nog ongeslagen. In de B-groep is E. J. de Ree (Haarlem) reeds practisch zeker van een plaats in de eindstrijd. Hij scoorde 3 pnt. uit 3 wedstrij den. Hij wordt gevolgd door S Herfst (Rol land), met 2 pnt. uit 3. De kans is groot, dat beide genoemden de finale zullen bereiken. De uitslagen van de 2e en 3e ronde, als mede van afgebroken partijen uit de le ronde luiden: Hoofdklasse A: P. E. BrommerJ. H. Ver leur 1—0; N. C. de Vries—P. E. Brommer 0—1; F. A. Spinhoven—N. C. de Vries 1—0; N. C. de Vries—L. Kensen 0—1: L. K :sen P. E. Brommer 01; F. A. Spinhoven ir. J. J. Elzerman 1- -0; J. H. VerleurF. A. Spinhoven 01; ir. J. J. E1 -rmanJ. H. Verleur 1—0; L. Kensen—ir. J. J. Elzerman 0—1. Groep B: Tj. de Jong—E. J. de Ree 01; T.de JongW. de Graaff 01; E. J. de Ree S. Herfst 1—0; W. de Graaff—E. J. de Ree 1—0: S. Herfst—P. J. Verhoeff 1—0; P. H. Kastelein—S. Herfst 0—1; W. de Graaff—P. H. Kastelein 01. le klasse A: J. Stolvoort—P. Wilffert 1—0; K. Boersma—J. Stolvoort P. Kloos—K. Boersma i;1; J. RavensbergenP. Kloos 1—0; B Hagenaar—J. Ravensbergen 1—0. Groep B: J. W. de Munck Jr.—M. Eggers- man 1—0; N. Huyboom—J. W. de Munck Jr. 01; J. v. d. BergF. D. Antonisse 01; M. EggersmanJ. v. d. Berg 10; F. D. Anto nisseM. Eggersman 2e klasse A: F. W. Barthel—G. H. Kroes J. v. BerkelF. W. Barthel J. v. d. SteegG. H. Kroes 10; A. Scheffer J. v. Berkel ViJ. v. d. SteegA. J. A. Hendriks 1—0. Groep B: ir. B. A. Geerlings—J. v. Schoon hoven 01; J. v. SchoonhovenG. J. H. Nij- land 0—1; H. de Jager—J. v. Schoonhoven 1—0; J. C. Anderson—H. de Jager 3e klasse: A. HovenkampL. Hoffland 01; B. CornelissenA. Hoverkamp 10; L. Hoffland—P. H. v. d. Bos 0—1; A. Hercken- rath—L. Hoffland 0—1: B..Cornelissen—P. H. v. d. Bos L. PaardekoperP. H. v. d. Bos 0—1; A. HerckenrathL. Paardekoper 1—0. Inrichting bondsbureau wordt overwogen Zaterdag heeft in Utrecht de Nederland se Volleyball Bond zijn bondsraadsverga- déring gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer F. van den Heu vel Rijnders. Deze constateerde een blij vende groei van de NeVoBo, die in de acht jaar van zijn bestaan op een totaal van 17.000 leden is gekomen. Deze groei is op organisatorisch terrein niet bijgehou den en met het oog hierop was het be stuursvoorstel tot de inrichting van een bondsbureau met een bezoldigd admi nistrateur het voornaamste punt van de agenda. Bovendien was er een voorstel tot verhoging van de contributie ingediend om het een en ander te kunnen financieren. Ofschoon de vergadering niet accoord ging met een contributieverhoging, werd er een commissie benoemd ter voorberei ding van de inrichting van een bonds bureau. Besloten werd het nationaal kampioen schap op 14 Mei in Utrecht te houden. In stelling van een hoofdklasse-competitie zal nog worden aangehouden. De Tsjechische regering heeft drie we ken geleden acht ijshockeyspelers, die in 1949 deel uitmaakten van de nationale ploeg, vervroegd ontslagen uit de gevan genis. zo heeft de ontsnapte kunstriidster Nachodska, die vorige week besloot niet naar Tsjechoslowakije terug te keren en politiek asyl te vragen, medegedeeld. De acht jongemannen werden in October 1950 tijdens een geheim proces in Praag tot gevangenisstraffen veroordeeld, omdat zij hadden geprotesteerd toen het besluit was afgekomen dat zij niet mochten deelnemen aan de wereldkampioenschappen van 1950 in Londen. De acht hockeyspelers werden in een restaurant in Praag gearresteerd na een handgemeen met de politie. Zij hadden in het restaurant een bijeenkomst, belegd om te protesteren tgeen het besluit van de Tsjechische IJshockeybond hun ploeg niet af te vaardigen naar de wereldkampioen schappen. Dé spelers kregen straffen op gelegd variërende van zeven tot vijftien jaar.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7