Bezwaren tegen beperking van winstmarges Gruisvije Agenda voor Haarlem Ingrijpende plannen ter opheffing van het critieke verkeersprobleem Mr. Sunarjo vindt dat enkele klappen geen kwaad kunnen EERSTE KAMER Georg Rueter 80 jaar EEN VOLTREFFER Voor „mishandelingen" verwijst hij naar het antwoord van ministerie Ondergrondse in studie KREOFLAVON Minister gaat de pontverdeling bekijken Prof. Kathleen Lonsdale in Nederland 3 Critiek op directeur, com missarissen en het beleid Nota van B en W van Amsterdam aan de Raad anW-AOTHMOlH Request aan Eerste Kamer over „atoomoorlog" Vrienden van de Franse film Koningin zag opvoering van „Hedda Gabler" Stedelijk Museumconcert „Ook burgemeesters willen wel eens als kinderen doen" Benoeming mr. Wiersma tot hoogleraar te Groningen Twee lezingen over wetenschap, godsdienst en politiek Vier Japanners hielden zich tien jaar schuil en leefden als wilden WOENSDAG 2 MAART 1955 (Van onze parlementaire redacteur) De omzetbelasting in de kleinhandel is afgeschaft en daarentegen bij de fabrikanten en de groothandel verhoogd van 4 tot 5 percent. De kleinhandel betaalt daardoor een hogere inkoopsprijs. Wanneer dan de winkelier hetzelfde winstpercentage als altijd berekent, leidt dat tot prijsverhoging. Minister Zijlstra koestert daarom het plan de winstmarges van de handel te bevriezen op het peil van September 1954, verminderd met de vervallen omzetbelasting bij de kleinhandel. Bij de behandeling van de be groting van Economische Zaken in de Eerste Kamer maakten gisteren prof. Mole naar (V.V.D.), mr. Regout (K.V.P.) en prof. Heil erna (A.R.) tegen die plannen ernstig bezwaar. Alleen de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) juichte de voor genomen maatregelen toe. Bemoeiingen rrïtet prijzen in gevallen van misbruiken kon bij prof. Molenaar wel ge nade vinden, maar voor 'n ingrijpen over de gehele linie voelde hij niets. Critiek had hij op de regeling der spoorwegtarieven van öe Kolen- en Staalgemeenschap. Op voor stel van Frankrijk heeft de Hoge Autori teit op 20 Januari 1954 besloten tot een ge leidelijke verlaging van de spoorwegtarie ven binnen het gebied van de Kolen- en Staalgemeenschap, waardoor de concur- rentie-positie van Frankrijk ten opzichte van Duitsland sterker is geworden. Voor ieder land is. een algemeen spoorwegtarief vastgesteld als optelsom van de verschillen de tarieven. Met ingang van Mei mag het algemeen tarief met een derde worden ver laagd en volgend jaar nog eens met een deel, waardoor het algemeen tarief onge veer wordt gehalveerd. Bovendien wordt het tarief lager naarmate de afstand voor het vervoer groter is. Hetzelfde geldt ook voor het vervoer van erts en staal. Maar Frankrijk profiteert vooral van een goed koper kolenvervoer uit het Ruhrgebied. Prof. Molenaar noemde dit een overhaast besluit. Zullen de tariefsverlagingen voor de spoorwegen nu ook leiden tot verlaging van de kolenprijs? Nederland brengt offers ten voordele van slechts één land. Prof. Molenaar wilde niet dat Nederland aldus de rol van Lamme Goedzak zal vervullen. In Nederland worden de spoorwegen als een zelfstandig bedrijf beschouwd; bij het beheer worden de beginselen van een par ticuliere onderneming toegepast, hetgeen echter elders niet het geval is. Harmoni sering van onze vervoerspolitiek met die van de andere K.S.G.-landen kan volgens prof. Molenaar ernstige gevolgen hebben. Mr. Regout (KVP) sprak over het in de tegenwoordige hoogconjunctuur gelegen gevaar van de prijsontwikkeling. Monetair doet zich geen inflatieverschijnsel voor, maar het is de vraag of op het ogenblik bij de bestedingsdrang de productie niet in het gedrang is. Beperking van binnenlandse besteding achtte hij wel gewenst, anders dus dan de minister van Economische Zaken. Het bouwen van meer woningen met minder mensen was een ander door mr. Regout geuit verlangen. Gematigdheid met prijsbeheersing was het door deze senator aanbevolen recept. Hij hoopte dat 's ministers verzoek inzake de prijzen wijze zelfbeheersing in acht te nemen, niet vergeefs zal zijn. Prof. Hellema (A.R.) zei over de voorgenomen beperking der winstmarges dat slechts enkele groepen hun winstmarges op onjuiste wijze hebben verhoogd. In tal van gevallen is het onmogelijk de gestegen kosten uit de oude winstmarge te bekos tigen. Begrijpelijk is, dat het prijsverloop de regering met zorg vervult, maar dit mag niet tot zulk een verstrekkende maatregel leiden. De heer O os ter hu is (P. v. d. A.) betoogde dat in tien jaar onze herstel economie in een welvaartseconomie is overgegaan. Nu de druk der oorlogsgevol gen is verdwenen worden de tegenstellin gen weer sterker. Gevoelens van ont goocheling beheersen de vakbeweging ten aanzien van de economische politiek, die de regering nu blijkt te willen volgen. Er is geen spi'ake van prijsinflatie, maar van bestedings-inflatie, zo betoogde de heer Oosterhuis, zodat men de oorzaak van dc inflatie-spiraal niet in de loonstijging moet zien. Het actieve conjunctuurbeleid van de minister begint wanneer de depressie zich aankondigt, maar dat is te laat, dat be tekent „de bus missen." Volgens de heer Oosterhuis is er in de hausse wel degelijk wat te doen, maar de belastingverlaging past niet in deze periode van de conjunctuur. Men moet in de hausse de wapenen smeden voor de omslag en over dat onderdeel van het te voeren conjunc tuurbeleid zwijgt de minister, wiens beleid in dit opzicht al te passief is. De heer Oosterhuis liet duidelijk uit komen, dat zijn fractie zich haar houding met betrekking tot de komende voorstellen inzake belastingverlaging ten volle voor behoudt. Deze belastingverlaging zal, zo zei hij, de inflatoire spanning vergroten en de inkomsleriverschillen doen toenemen. Met een aantal bouwvakarbeiders zijn president en mevrouw Eisenhower onlangs naar hun buitenhuis in Gettysburg gereden om precies te zeggen hoe zij het wilden laten opknappen. Men ziet hier president Eisenhower aan de schilder zijn aanwij zingen geven. Over de kleur van de schuur konden zij het niet eens worden. Tenslotte na een uur discussiëren hakte mevrouw Eisenhower de knoop door: de schuur wordt pastelgroen Op 8 Maart hoopt de bekende Amster damse schilder Georg Rueter zijn tachtig ste verjaardag te vieren. Wilhelm Christian Georg Rueter werd te Haarlem geboren. Hij volgde aanvankelijk gedurende drie jaren de Rijks-Normaal school voor Tekenonderwijzers te Amster dam en was daarna leerling van de Rijks academie van Beeldende Kunsten aldaar. Zich vooral specialiserend in het schilde ren van portretten wist hij zich als zodanig grote naam te verwerven. Tal van vooraan staande persoonlijkheden, hoogleraren en personen uit wetenschappelijke kringen zijn door hem in de loop der jaren vereeuwigd. Daarnaast wist Rueter zich naam te ver werven door zijn uiterst subtiele en harmo nieuze bloemstukken." Op de tentoonstellingen der maatschappij „Arti et Amicitiae" en op die van andere verenigingen heeft men sinds jaren zijn schilderijen kunnen bewonderen. Zijn werk werd bekroond met de bronzen mé daille op de stedelijke tentoonstelling te Amsterdam in 1912. In 1923 werd hem de gouden médaille van H. M. de Koningin toegekend. Ook op decoratief gebied is Georg Rueter werkzaam geweest. De ra men in de Nieuwe Kerk te Delft en in de Pieterskerk te Leiden leggen bewijs af van zijn capaciteiten op dit gebied. Op 8 Maart zal er. in de sociëteitszalen van de maatschappij „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam een receptie plaats vinden, waar voor belangstellenden gelegenheid zal zijn tussen vier uur en half zes de jubilaris gelukwensen te komen aan bieden. Rapport Hawoma-Commissie De door de gemeenteraad van Den Haag ingestelde commissie van onderzoek voor de Haagse Woningbouw Maatschappij (Hawoma), die inmiddels is geliquideerd, is tot de conclusie gekomen dat het beleid van directeur en commissarissen een aantal tekortkomingen vertoonde. Over het finan ciële beleid, in algemene zin, werd ongun stig geoordeeld, evenals over de verhouding tussen gemeente en N.V. Hawoma. Aan de commissie is geen enkel feit ter kennis ge komen, waardoor de integriteit wordt aan getast van de personen, die in de N.V. Hawoma met de leiding en het toezicht waren belast. De commissie, bestaande uit prof. mr. P. J. Oud, buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam (voorzitter) en ir. E. H. Kraay- vanger, lid van de Eerste Kamer, en prof. mr. J. Simons, buitengewoon hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotter dam (leden) en dr. S. O. van Poelje, admi nistrateur bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten (secretaris) werd door de raad destijds uitgenodigd tot instelling van een onderzoek in de meest ruime zin naar het beleid van de raad van commis sarissen, van de raad van toezicht en van de voormalige directeur van de N.V. Hawoma. Het onderzoek omvatte zowel het financiële als het bouwtechnische beleid, alsmede andere beleidsvragen met betrek king tot de interne gang van zaken bij de N.V. De conclusies van de commissie zijn in een tiental punten samengevat. ADVERTENTIE Precies in de roos. Dank zij het volledige mengen der lichte en zware tabakken! Die menging maakt Niemeijer's SHOT extra geurig, lekker en pittig en toch zacht om te roken. „Voor onze stad komt het dempen van grachten als oplossing van het verkeers- vraagstuk. wegens de ontoelaatbare aantasting van het stadsschoon van de grachten, niet in aanmerking, omdat hierdoor geen blijvende oplossing voor de verkeerspro blemen zou worden verkregen", aldus een zin uit de thans verschenen uitvoerige nota van B. en W. te Amsterdam over de binnenstad. In deze nota aan de gemeente raad stellen B. en W. een 12-tal voorzieningen voor, die de hoofdstad op den duur zullen moeten bevrijden van het verkeersprobleem. Daarbij wordt medegedeeld, dat met bekwame spoed de aanleg van een ondergrondse spoorweg in Amsterdam in studie zal worden genomen. Het ligt in de bedoeling bepaalde tramlijnen door bus lijnen te vervangen. Dit betekent echter niet, dat de tram geheel zal kunnen worden gemist, aldus de nota. Bovendien geeft de nota een 7-tal „eerste maatregelen" aan, die binnen korte tijd dienen te worden verwezenlijkt. B. en W. staat in dit verband een tijdvak van vijf jaren voor ogen. Een van deze eerste maatregelen houdt het voorstel in omtrent beperking van de parkeertijd en de stichting van een of meer parkeergarages. Een andere het plan tot een voorstel de bodediensten, die tot dusverre dagelijks de Spuistraat blokkeren in een nieuwe (tijdelijke) omgeving van de Nieuwe Vaart te plaatsen. voor zal uiteraard de grachtengordel moe ten worden doorbroken. Voorts zal als radiaalweg een verbinding moeten worden gelegd tussen de Burgemeester Roëllstraat in de Slotermeer naar de Jan van Galen straat en de Rozengracht. De verbetering van de radiaal Weesperstraat is uitgewerkt in fret wederopbouwplan en kan betrekke lijk spoedig ter hand worden genomen. Dit laatste geldt eveneens voor de verbinding tussen het Museumplein en het Wetering plantsoen. Als laatste verkeersslagader, die door de cirkelvormige binnenstad naar het centrum zal leiden, zal de Utrechtsestraat, naar het oordeel van B. en W. op den duur moeten worden verbreed. ADVERTENTIE N. VAN BMEH»» fEL. 10070 WOENSDAG 2 MAART Concertgebouw: Lezing over kleurenfoto grafie door Walther Benser, 8 uur. Minerva- theater: Hoofdstad-Operette met „Sag' beim Abschied leise Servus", 8-.15 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: Filmavond voor emigranten, 8 uur. Studio: „Romeo en Ju lia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur: Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De slavinnen van Bagdad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De lifter", 18 jaar, 8 uur. Lido: „De droom- fontein van Rome", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 MAART Zuiderkapel: J. A. Bruijn, 8 uur. Stads schouwburg: „Hedda Gabler", 8 u. Minerva- thaeter: „Le Menteur", Théatre Hébertot. 8 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder geweten", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „De slavinnen van Bagdad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De lifter", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „De droomfontein van Rome", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DJAKARTA (PIA) De Indonesische officier van Justitie mr. Sunarjo heeft in antwoord op een vraag, of hij ervan over tuigd is dat geen getuigen in de zaken tegen Schmidt en Jungschlager zijn mis handeld, verklaard, dat er verschil moet worden gemaakt tussen mishandeling en mishandelingen. „Wanneer iemand tracht verklaringen aan de politie te onthouden en na enkele klappen de waarheid wil ver tellen, dan hebben die klappen ter aan sporing weinig te betekenen wanneer blijkt dat zijn verklaringen op waarheid berus ten. In een dergelijk geval kan moeilijk van mishandeling worden gesproken", al dus mr. Sunarjo volgens het „Nieuwsblad voor Indonesië". Mr. Sunarjo antwoordde op vragen, die hem waren gesteld naar aanleiding van het door professor Van Bemmelen en me vrouw professor Hazewinkel-Suringa ge publiceerde protest tegen mishandeling van Nederlandse arrestanten in Indonesië. Over de brieven van de Nederlandse arrestanten over ondergane mishandelin gen, waardoor de politie bezwarende ver klaringen tegen Schmidt en Jungschlager zou trachten te verkrijgen en die beide hoogleraren hebben gepubliceerd, zeide mr. Sunarjo, dat hierop reeds een afdoend antwoord is gegeven door hel ministerie van Buitenlandse Zaken. Wat de getu'igen in hun briefjes hebben geschreven, is ech ter van weinig belang. Het papier is ge duldig en men kan daarop alles schrijven. Wanneer een getuige ter rechtszitting ech ter verklaart dat zijn verklaringen tegen over de politie tijdens het vooronderzoek afgelegd, niet juist zijn, omdat zij onder dwang zijn afgelegd eventueel na mis handeling kan de rechter aan de Offi cier van Justitie een nieuw onderzoek ge lasten. Mr. Sunarjo bevestigde, dat de in- Tweehonderd toneelspelers, letterkundi gen, beeldhouwers, schrijvers, architecten, artsen en verpleegsters hebben hun hand tekening gezet op een request voor een al gemeen verbod van het experimenteren met en het gebruiken van atoomwapens, dat Dinsdagmiddag door de arts K. May uit Amsterdam aan de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. A. Jonkman, is over handigd. Bij de handtekeningen zijn er van ver scheidene bekende figuren. De heer May legde er de nadruk op, dat hij met de on dertekenaars van het request zich met dit adres wenst te distanciëren van iedere po litieke richting, die men er aan zou willen toeschrijven. „De voorbereiding van een atoomoorlog betekent het begin van het einde", zo schrijven zij, de volksvertegenwoordiging dringend verzoekend de regering te over tuigen van de noodzakelijkheid deze kwes tie „die er een is van leven of dood" bij de UNO aan de orde te stellen. specteur van politie Enduh met het onder zoek in Bandung is belast. Over de in het protest geuite beschuldi ging, dat men door bepaalde handelingen zou trachten mr. Bouman als verdediger weg te werken, zeide mr. Sunarjo: dat is zeker niet waar. Wij van het parket wil len niets anders dan de waarheid vinden. Wij hebben nooit getracht, met of zonder hulp van de politie, mr. Bouman als ver dediger weg te werken." (Op 21 October 1954 heeft het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken in antwoord op een Nederlandse protest nota de beschuldigingen, dat de Indonesi sche politie gearresteerde Nederlanders heeft mishandeld om hen er toe te bren gen verklaringen in hun nadeel af te leg gen, categorisch van de hand gewezen. A.N.P.) Onder beschermheerschap van de Franse ambassadeur, de heer Jean Paul Garnier, is te Den Haag de landelijke stichting „Les amis du film frangais aux Pays Bas" haar activiteiten begonnen. Het doel van deze organisatie, waarbij ook de Alliance Frangaise en het genoot schap Nederland-Frankrijk zijn betrokken, is om propaganda te maken voor de goede Franse film, speciaal die, welke om com merciële redenen of anderszins niet in ons land werden geïmporteerd en die repre sentatief zijn voor Frankrijk. Op Woensdag 9 Maart organiseert „Les amis du film frangaise" in de Kurzaal de eerste voorstelling, waarvoor vele leden van het corps diplomatique zijn uitgeno digd. De bekende scenarioschrijver, acteur, regisseur en producent Abel Gance zal deze voorstelling inleiden, waarna de ver toning volgt van gedeelten uit zijn films. Reeds heeft de stichting afdelingen te Amsterdam en Rotterdam. Te Parijs is een vaste vertegenwoordigster. Koningin Juliana heeft Dinsdagavond in de Koninklijke Schouwburg te 's-Graven- hage de opvoering bijgewoond van het stuk „Hedda Gabler" van Ibsen door een groep Engelse tonelisten. In de pauze heeft de Koningin zich onderhouden met Peggy Ashcroft, vertolkster van de titelrol. Op het Zondagmiddagconcert van 6 Maart in het Stedelijk Museum te Amster dam zingt de bariton Rom Kalma „Cham ber Music" op teksten van James Joyce van Rudolf Mengelberg en liederen van Hugo Wolf. De fluitist Frans Vester en de pianis te Miep van Luin brengen werken van Wil helm Friedemann, Bach, Louis Durey en Nico Schuyt ten gehore. Johan van de Boo- gert speelt pianowerken van Jeanne Beyer- manWalraven en Turina. Verkeeraantrekkende bedrijven, die niet strikt noodzakelijk in of bij de binnenstad gevestigd behoeven te zijn, zal de gelegen heid moeten worden gegeven zich naar de periferie te verplaatsen. Ter ontlasting van het drukke verkeer op en nabij het Stationsplein is het voorts wenselijk, dat ook van het Amstelstation in sterkere mate dan thans het geval is door de treinreizigers wordt gebruik gemaakt. Voorstellen daartoe hebben B. en W. de Nederlandsche Spoorwegen reeds gedaan. In de binnenstad is het fietsverkeer van zeer grote omvang in het bijzonder op de spitstijden. Naarmate de stad zich verder uitbreidt zal enerzijds een groter gebruik van de openbare vervoermiddelen ont staan en anderzijds het gebruik van bromfietsen toenemen. Onder de eerste maatregelen, in de nota vermeld, wordt voorgesteld het rijwielverkeer in de nauwe Leidsestraat op spitsuren te beperken, B. en W. zijn voornemens het rijwielverkeer langs andere wegen te bevorderen. Op deze wijze zou volgens B. en W. een verbreding van de Leidsestraat, „die als een van de meest aantrekkelijke winkelstraten van Amsterdam geldt", voorshands achterwege kunnen blijven. In Westelijke richting zullen enige radi cale verkeersdoorbraken van het plan uit 1931 tot stand moeten worden gebracht, aldus de nota. De groei van de nieuwe tuinsteden in Amsterdam-West maakt het aanleggen van toegangswegen vandaar naar de binnenstad actueel. Het meest urgent is een toegang van de Elandsgracht naar het Spui of naar de N.Z. Voorburgwal. Hier- AD VRTEN TIE voorkomt en geneest Geen snoepje, maar'I helpt 20 tabletten 75 ft. De *in de loop der tijden aan het Munt plein aangebrachte verbeteringen zijn vol gens de nota niet voldoende om het in de toekomst te verivachten verkeer op dit knooppunt te verwerken. Het zal nodig zijn het plein aan de Oostzijde te verrui men. Door de aanleg iwn een voetgangers tunnel zal voor de voetgangers een betere pasasge worden verkregen en het rijver- keer worden gediend. De brug tegenover het Victoriahötel voor het Centraal Station zal moeien worden verbreed, evenals de Kamperbrug, die uit komt op het Oostelijk deel van het Sta tionsplein, zodat éénrichtingsverkeer op de gehele ring voor het station mogelijk wordt. Behalve de toegangstunnel naar de hal van het station voor voetgangers zal bij de Westelijke uitgang voor de reizigers, die het station verlaten, eveneens een tun nel moeten worden aangelegd. Prins Bernhard in klankbeeld over de hongerwinter Aan het klankbeeld over de hongerwin ter, dat Hilversum I vanavond uitzendt onder de titel „En zwart leek de dag van morgenheeft ook Prins Bernhard medewerking willen verlenen. Voorts wer ken o.a. mede de Amerikaanse brigade generaal Harold Q. Huglin, die het gezag voerde over de Amerikaanse toestellen, welke in 1945 voedsel boven Nederland uitwierpen en „De Rotterdammer", wiens stem men zich zal herinneren van Radio Oranje en Radio Herrijzend Nederland. Gabri de Wagt voert de regie van dit door Rob Uschi geschreven klankbeeld. Een lawine veroorzaakte een ware ravage bij het Noord-Italiaanse dorpje Cardano op de Brenner-spoorweg. Een goederentrein, die op de grote rotsblokken inreed, ontspoorde. Drie wagons vielen op de lager gelegen autoweg, de locomotief en een aantal andere wagens liepen uit de rails en toerden zwaar beschadigd. Twee en twintig uur was het spoorwegverkeer gestremd. In de raadsvergadering van Culemborg heeft burgemeester H. A. J. M. van Ko- ningsbruggen gesproken over die officiële ontvangsten door gemeentebesturen die door de minister van Binnenlandse Zaken minder passend worden geacht. Burgemeester Van Koningsbruggen was van mening, dat in de ontvangst van St. Nicolaas niets kwaads schuilt. „Het zou jammer zijn, aldus de burge meester, wanneer het gemeentebestuur Sint Nicolaas niet meer officieel zou kun nen ontvangen. Want dat is de enige moge lijkheid dat ook burgemeesters eens als kinderen kunnen doen." Binnenkort is de benoeming tot hoog leraar aan de universiteit van Groningen te verwachten van mr. K. Wiersma, thans secretaris van het college van curatoren der Leidse universiteit. Hij zou dan prof. dr. A. van Oven opvolgen, die in Groningen rechtswetenschap doceerde in de economi sche faculteit en die onlangs tot hoogleraar in het burgerlijk recht te Leiden werd be noemd. Mr. Wiersma werd op 28 Februari 1916 te Hengelo geboren en volgde middelbaar onderwijs aan het Kennemer Lyceum te Bloemendaal. Van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zaanland verneemt het dag blad „Kennemerland" dat een antwoord is ontvangen van de minister van Verkeer en Waterstaat op een brief van de Kamers van Koophandel voor Hollands Noorder kwartier te Alkmaar en voor Zaanland te Zaandam betreffende de oeververbindingen Noordzeekanaal. In zrjn antwoord deelt de minister o.a. mede, dat nadat het efect van de noodverbinding over de sluizen te IJmui- den bekend zal zijn, zal worden nagegaan of een andere verdeling van de beschikbare ponten over de veren te Velsen en te Zaan dam in het algemeen verkeersbelang wel licht aanbeveling verdient. De vooraanstaande Engelse geleerde prof. dr. Kathleen Lonsdale, F.R.S., die onlangs een reis gemaakt heeft door India, Australië, Nieuw Zeeland, Japan en Cana da, zal deze week een bezoek aan Neder land brengen. Zij zal in verschillende uni versiteitssteden voor studenten in de wis- en natuurkunde, en in Den Haag en Am sterdam ook voor een breder publiek spre ken. Zaterdagavond spreekt zij in de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam over het onderwerp: „Wetenschap, godsdienst en politiek". Alle belangstellenden zijn welkom op deze bij eenkomst, die onder auspiciën staat van het Genootschap der Vrienden (Quakers), „Kerk en Vrede", de Algemene Nederland se Vredesactie, (de A.N.V.A.), de Doops gezinde Vredesgroep, de Mennonite Central Committee, de Vredesbeweging „De Derde Weg'' en de Bibliotheek- en Documentatie dienst (de B.E.D.A.). Haar toespraak zal in het Nederlands worden vertaald. Dr. Lonsdale is bekend door haar werk als hoogleraar in de scheikunde en hoofd van de afdeling kristallografie van de Uni versiteit van Londen en door haar boeken en andere publicaties op dit gebied. Haar andere activiteiten hebben ook buiten we tenschappelijke vakkringen de aandacht getrokken. In 1943 bracht zij, als gevolg van haar afwijzing van zelfs plaatsvervan gende militaire dienst, een maand door in de Holloway-gevangenis. In 1951 maakte zij deel uit van een groep Engelse Qua kers, die Rusland bezochten. De laatste jaren heeft professor Lonsdale met zorg haar aandacht gericht op de mo rele aspecten van de huidige wetenschap pelijke ontwikkeling. Zij heeft haar ver ontrusting tot uitdrukking gebracht in pu blicaties als: „Atoomenergie en de morele aspecten', „Christelijk pacifisme en de waterstofbom" en dergelijke. De volgende aanhaling uit „Atomic Energy and Moral Issues" typeert haar opvatting over de verantwoordelijkheid van de wetenschapsbeoefenaar ten opzichte van de huidige politieke problemen: „Wanneer ons beroep het vereist en het moeilijk is een andersoortige betrekking te vinden, wanneer het spook van „defensie- doeleinden" het voorschrijft en de open bare mening de noodzaak ervan schijnt te hebben geaccepteerd, is het zo eenvoudig een houding van onderwerping te zien als een uiting van democratische zin: toe te staan dat openbare discussie onderdrukt wordt door geheimhouding, volgzame effi ciency verstandelijk te verheffen tot de hoogste wetenschappelijke deugd en dan op te houden met denken over persoonlijke, morele verantwoordelijkheid in sociale, economische en politieke kwesties. Maar zulk een houding opent de poorten der macht voor fascistische en andere totali taire dictatoren. Niet alleen beoefenaren van de natuurwetenschappen, maar alle burgers moeten op hun hoede zijn voor dat gevaar. Democratie betekent niet regering van de meerderheid. Democratie is regeren door middel van discussie. U en ik nemen als burgers aan die discussie deel; het is onze plicht dat te doen en onze opvattin gen naar voren te brengen. Het is even eens onze plicht alle consequenties van ons eigen werk en van onze nationale politiek te overwegen en tot een persoonlijke be slissing te komen aangaande de morele aspecten ervan. Dan moeten we op grond van die beslissing handelen, zo nodig ook alleen." Vier Japanse soldaten slechts gekleed in lendeschorten en de vingers en tenen met zich voerend van negen gestorven strijd makkers hebben zich tien jaar na het einde van de tweede wereldoorlog aan de Neder landse autoriteiten in Hollandia overgege ven. Zij hadden zich sedert 1944 in de wildernis verborgen in het Koija-district op Nederlands Nieuw Guinea. Zij hadden de schuilplaats bereikt na een gevaarlijke tocht door moerassen en over bergketens en door de verraderlijke Bewani-rivier over te zwemmen. In 1946 waren er nog slechts vier van de oorspronkelijke groep over, allen vlieg tuig-mecaniciens. Het waren een sergeant en drie soldaten. Vandaag zijn ze veilig en wel scheep gegaan naar Japan met het schip Taisei Maroe. De mannen zeiden dat ze geleefd hadden op taro, knollen en tar we die ze zelf op lapjes grond teelden. Ze hadden geruchten gehoord over de atoom ontploffingen. Later waren ze er van over tuigd geraakt dat Japan vrijwel vernietigd zou zijn. Vorige maand zijn ze op weg ge gaan om de 50 kilometer af te leggen die hen van Hollandia scheidden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5