Jubilerend BMHC kan bogen op een rijke geschiedenis De zwarte spin Maarse ook de snelste rijder bij revanche wedstrijden lange baan 25 Februari t/m 6 Maart motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. Paastournooi wordt uniek festijn Internationals Europees kampioenschap 71/2 op losse schroeyen Van de Nagel behield korte-baan titel De wereldkampioen schappen ijshockey WOENSDAG 2 MAART 1955 4 Voetbal Voortbestaan Montpellier in ernstig gevaar Biljarten Nationaal kampioenschap hoofdklasse libre Om de Zilveren bal Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Waterpolo HVGB versloeg HZPG, Haarlem verloor van Nereu.s (5-3) Gew i ch th effen Leiden wint driekamp gewichtheffen in ÏJmuiden Zwemmen Vijf Australische zwemrecords gebroken Sport in 't kort FEUILLETON door Mark Cross ADVERTENTIE Open: 10-17 u. en 19-22 u. laatste dag: sluiting 18 u. Entree f. 2 - (incl. bel.) AMSTERDAM 35' TENTOONSTELLING Reeds eerder schreven wij over het grote internationale Paastournooi met vele bui tenlandse ploegen uit vijf landen, dat de Bloemendaalse hockeyvereniging B.M.H.C dit jaar wil houden. Dan is het namelijk bijna zestig jaar geleden, dat (op 24 April 1895) de hockeyclub Haarlem werd opge richt. In 1915 ging Haarlem een fusie aan met de op 24 December 1907 oDgerichte ver eniging Mussen. De fusie van de M.H.C. met de hockeyclub Bloemendaal werd pas in 1936 een feit. Het eerste elftal van de B.M.H.C (Bloemendaal-Mussen-Haarlem- Combinatie) speelde in het seizoen 1936/37 nog in de promotieklasse, en ging in 1937 reeds naar de eerste klasse, waar het elftal in 1938 al dadelijk landskampioen werd. Het hockeyspel werd omstreeks 1890 in ons land geïntroduceerd door Pim Muiier en na de Amsterdamse hockey- en bandy bond, behoort de combinatie, waarvan later Haar lem deel is gaan uitmaken, tot de oudste hockeyverenigingen in ons land. Leden uit de eerste tijd van de hockeyclub Haarlem waren bekende mannen als Jaap Eden en Klaas Pander. De laatste gaf zijn naam aan een hockeybal, de „Panderbal", of „sinaas appel" zoals men in latere tijden eveneens de „Scheurleerbal" heeft gekend. Oud-voetballers Op aandringen ook .van de hockeyers in deze omgeving werd in 1898 de Nederlandse hockey- en bandy bond opgericht, de huidige K.N.H.B. De club Mussen, die in 1915 eerp fusie met Haarlem aan ging, bestond voor een groot deel uit oudere H.F.C.'ers, die het voetbal vaarwel zegden. Mussen en H.F.C. speelden naast elkaar en dit schiep de tra ditie om jaarlijks een wedstrijd tussen teams van beide verenigingen te spelen, waarbij in de eerste helft het hockeyspel werd beoofend en na de rust de voetbal over het groene veld geschoten moest worden. De toen vrij serieuze wedstrijd wordt tot heden nog op de tweede Kerstdag herhaald als een scherts- wedstrijd, waarbij B.M.H.C. de volle speel tijd voetbal tegen oud-H.F.C.'ers. De hockeyclub Bloemendaal sprak eigen lijk eerst na de eerste wereldoorlog een woordje mee. Deze vereniging slaagde er in deze periode in wat een unicum in de hockeygeschiedenis bleek te zijn om vijf jaar achtereen westelijk kampioen te wor den en gedurende drie jaar beslag te leggen op de hoekeydagbeker. Opmerkelijk en voor de tegenwoordige soortmensen wat vreemd aandoend is een spelregel uit de eerste hockeyperiode: „het is verboden de tegenstander met de stok op het lichaam te slaan" Oudste hockeyveld Het huidige eerste veld van B.M.H.C., dat aan de Brederodelaan naast hotel Zomer- zorg is gelegen, kan gerekend worden het oudste hockeyveld van ons land te zijn. Er wordt hier gespeeld sinds 1911. De in 1914 opgerichte Bloemendaalse dames hockey- ADVERTESTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERO. BOLSTR: 48 A DAM - TEL 717162 Falcon Harris Tweedjassen Het bestuur van de beroepsafdeling van de Franse Voetbalbond heeft de president van het Stade Olympique Montpellier, Raoul Fox, voor het leven geroyeerd en de vroegere trainer van die club, de ex-inter- national Darui, een boete van 200.000 francs opgelegd. Deze straffen houden verband met het feit dat Darui bij zijn aanstelling als speler-trainer twee contracten had gete kend. Een legaal contract en een ander dat niet door de beroepsafdeling bekrachtigd was en door haar als „zwart" we'd be schouwd. Voor dit tweede contract was Raoul Fox alleen verantwoordelijk. Voorts heeft de beroepsafdeling beslist dat Montpellier. omdat deze club het legale con tract met Darui heeft vèrbroken, aan Da rui een schadeloosstelling van 530.000 francs zal moeten betalen. Hiermee is deze zaak, wat de jurisdictie van de Franse Voetbal bond betreft, geëindigd. Het laat zich ech ter aanzien, dat ze nog "en nasleep voor de civiele rechtbank zal krijgen omdat Darui staande houdt dat het door de beroepsafde ling als „zwart" beschouwde contract een volkomen legaal karakter heeft. Aangezien dit contract verbroken werd maakt hij aan spraak op een schadeloosstelling van 5 mil- lioen francs. In Montpellier heeft de sanctie tegen Raoul Fox onder de voetballers grote ont steltenis te weeg gebracht. Hij heeft zijn club steeds uit eigen middelen financieel gesteund. En de over hem uitgesproken straf brengt het voortbestaan van S. O. Montpellier in gevaar. De Roos cacaxxxxxxxxxxxxoocoooccocooooooooccooccccxcoococcoccc.- De huidige vereniging BMHC en de drie componenten Bloemendaal, Musschen en Haarlem afzonderlijk, hebben - ge rekend van de invoering der Engelse spelregels in 1926 af tot heden - vijftien spelers aan het Nederlands elftal afge staan, die tezamen in 120 wedstrijden uitkwamen. De oud-international P. Gunning spant nog altijd de kroon met 28 internationale ontmoetingen; H. Bouwman heeft met 19 wedstrijden nu onlangs het aan tal (18) van de kort na de oor log naar Indo nesië vertrokken bekende speler Aad de Roos overtroffen. De andere twaalf spelers waren (met achter hun naam het aantal keren dat zij in het internatio naal team speel den): Wijlen Kop (12), H. Visser 't Hooft (10), A. Katte (9), J.. W. Brand (7), Wijlen J. van Beugen Bik (5), N. Dal-\ meyer (4), Wijlen J. D. Bran (2), O. F. Muller von Czernicki (2), C. C. H. Geijl (1), F. Hubrecht (1), jhr. A. van de Poll (1) en B. H. A. Schmeink (1). De spelers wijlen Van Beugen Bik (3), Geijl, Katte en Van de Poll (allen 1 keer) hebben het Nederlands elftal bo vendien als captain gediend. Van de drie hoogst geplaatsten Gun ning, Bouwman en De Roos willen we nog iets over de doelpunten zeggen. Van de 317 gemaakte doelpunten scoorde Gunning er één (tegen Frankrijk), Bouwman 14 en De Roos 17. De beste resultaten van beide laatstgenoemde spe lers in één wedstrijd waren: Bouwman tegen Denemarken met vijf doelpunten. De Roos met een totaal van zes tegen zowel België als Frankrijk. XXlOCOOXXXXXOCXXXXXXXXXWOCyDIXXMOOOaXOOOOOOOOOOCOOCOOOO club heeft in al de veertig jaar van haar be staan eveneens steeds op deze velden ge speeld. Het huidige B.M.H.C. telt ruim driehon derdvijftig leden. Er wordt in de competitie gespeeld met negen senior- en drie jeugd- e'ftallen terwijl onder leiding van mevrouw W. Uhlenbrock—del Baere de aspiranten elke week een onderlinge competitie spelen in elftallen, die voor de jongens klinkende namen hebben als Pakistan. India, België en andere bekende hockeylanden. Van 1913—1939 moesten de hockeyers het doen met een houten kleedlokaal vlak achter hotel Zomerzorg, alvorens op 1 September 1939 het fraaie en een der modernste club huizen van ons land aan de Aelbertsberg- weg in gebruik genomen kon worden. Al deze en nog veel meer bijzonderheden over de geschiedenis van zestig jaar hockey in deze omgeving zijn te vinden in het i' Maart van de persen komende jubileumboek, samengesteld door het erelid B. van Olphen en het oud-bestuurslid S. J. H. van Hengel. Het Paastournooi Na de inzet van de feestelijkheden met een ieugddag op 19 Maart, een veteranen- reünie op Zaterdag Maart en onderlinge wedstrijden op de daaron volgende Zondag recipieert op Zaterdagmiddag" 2 April het hest'inr van B.M.H.C. in het clubhuis. Op Goede Vrijdag worden de buitenlanders verwacht en ter opening van het grote •'nternationale Paastournooi zal op de avond van deze dag een wedstri'd hij fakkellicht worden gespeeld tussen B.M.H.C. en een team, samengesteld uit de saneerders van de deelnemende buitenlandse elftallen. Deze 'Wnemers zijn de teams van Copen hagen Rovers (Denemarken), Rasante en Wellington uit B°leié, Lille en Cam^-ai uit Frankriik, misschipn een nloeg uit Finland en verder zes elftallen uit Engeland: Oxford- en Cambridge University. Travellers een team met zeven internationals Baccha nalians, Bromlev Hockey Club on British Army of the Rhine, Al deze buitenlandse «asten zullen in hoofdzaak bij led"n en vrien den van B.M H.C. worden ondergebracht Daarvoor verkreeg de jubileumcommissie in Bloemendaal en omgeving de beschikking over 210 bedden. Zaterdagmorgen zullen de buitenlandse gasten word n ontvangen door ''et gemeente bestuur van Bloemendaal. bij goed weer in het Openluchttheater en bij slecht weer in het Raadhuis. Burgemeester dr. D. H. Peere boom Voller, beschermheer van "^.M.H.C.. zal daarna om half twaalf het tournooi nffioieel openen. Voor het kampioenschap van Nederland, hoofdklasse groot biljart libre, dat op 31 Maart, 1, 2 en 3 April in Amsterdam wordt gespeeld, hebben zich tien deelnemers aan gemeld. Onder hen bevinden zich de kam pioen van het vorige jaar, De Ruyter, en zes geklassificeerde libre-spelers, Beekman, Van Öosterhout, Teegelaar, Metz, Scholte en Wijnen. De overige drie, De Kleine, Eichelsheim en Jacobs, geklassificeerde hoofdklasse 47/2 spelers, zullen dus in voorwedstrijden, die voor hen tevens testwedstrijden zijn om zich te klassificeren voor het hoofdklasse libre (de grens hiervoor is 20) moeten uitmaken wie van hen in de finale van het hoofdklasse libre geplaatst zal worden. De K.N.B.B. heeft nog niet de datum bepaald waarop deze voor wedstrijden beindigd moeten zijn. Nederland, België, Duitsland en Oosten rijk zullen niet deelnemen aan het Europees kampioenschap groot biljart anker kader 71/2, dat op 10 Maart in Barcelona begint. Ten minste zo heeft de Spaanse Biljartbond zich dat voorgesteld. Dit is het gevolg van de houding van de Spaanse Biljartbond, die zich niet heeft ge houden aan de destijds op de kalenderver gadering van de UIFAB in München-Glad- bach vastgestelde data. Daar was besloten dit kampioenschap van 6 fm 9 April te doen houden. De nationale bonden van Duitsland, België, Nederland en Oostenrijk hebben aan de hand van de internationale kalender hun nationale kalenders vastgesteld. Nu hebben de Spanjaarden het Europees kampioenschap 71/2 vervroegd, van 10 t/m 13 Maart in Bar celona; in de genoemde Westeuropese landen moeten de nationale kampioenschappen in deze spelsoort dan nog gespeeld worden. Vandaar het besluit om niet naar Spanje te gaan. De Spanjaarden hebben ook ontstemming verwekt over de verplaatsing van het Euro pees ^kampioenschap groot biljart anker ka der 47/2 van medio Maart naar 10 t;m 13 April in Granada. België en Duitsland hebben reeds te kennen gegeven ook naar dit kampioen schap geen afvaardiging te zullen sturen. Of de Nederlandse kampioen Piet van de Pol zal deelnemen staat ook nog niet vast. Op dit punt moet het bestuur van de K.N.B.B. zich nog beraden. Gisteravond werd een begin gemaakt met de nederlaagwedstrijden om de „Zilveren Bal", die gespeeld wordt tussen de B.V. ..Gronendaal" en de B.C. „Hof van Holland". De ODening vond plaats in het clublokaal van de B.V. „Groenendaal", het Hof van Heemstede. De uitslagen van deze eerste ont moeting waren: v. d. Nouwland 75 59 35 18 1.68 n Saager 75 75 35 15 2.15 2 Loerakker 80 80 28 16 2.86 2 Wester 85 59 28 9 2.10 0 v. d. Nouwland 73 60 20 13 2.30 0 Fr. Jansen 75 75 SO 13 2.50 2 Thooien 340 111 n7 23 4 11 0 v. d. Berg 115 115 27 16 4.26 2 v. d. Wakker 130 100 22 33 4.55 0 Wester 85 85 22 14 3.C6 2 Graas 110 110 20 23 5.50 2 C. Jansen 85 56 20 15 2.80 C Kloos 85 85 33 11 2.57 2 Bakker 85 73 33 9 2.21 0 De stand van de eerste ontmoeting is 86 voor Groenendaal. In Apeldoorn z\jn gisteren revanchewed- strijden gehouden van het nationale kam pioenschap schaatsenrijden lange baan. Op het programma stonden de 500, de 1500 en de 3000 meter, die alle drie door'Gerard Maarse werden gewonnen. Bij de 28 deelnemers ont braken Broekman, die wegens ziekte ook de titelwedstrijden in Heerenveen niet had kunnen uitrijden, en de Friese lange afstand rijder Jeen van den Berg. De omstandigheden waren uitstekend zodat goede tijden werden genoteerd. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Maarse (Aalsmeer) 46.1 sec.; 2. Van der Voort ('s Gravenzande) 46.9 sec.; 3. De Graaff (Rotterdam) 47.8 sec. 1500 meter: 1. Maarse 2 min 31.3 sec.; 2. Paping (Dedemsvaart) 2 min. 31.4 sec.; 3. De Graaff 2 min. 32.5 sec. 3000 meter: 1. Maarse 5 min. 16.2 sec.; 2. Paping 5 min. 18.6 sec.; 3. Van 't Oever 5 min. 21.9 sec. Algemeen klassement: 1. Maarse 149.233 punten; 2. De Graaff 152.316 punten; 3. Pa ping 152.367 punten. 4. Van der Voort 153.067 punten; 5. Van 't Oever 153.083 punten. Schoonrijden voor paren Dinsdag is op de banen van de ijsclub Nieuwe Sluis te Wieringerwaard het provin ciaal kampioenschap schoonrijden voor paren verreden. De uitslagen luiden: 1. mej. A. Waiboer uit Bergen (N.H.) en de heer D. W. Visser uit Schagen; 2. mej. Mieke Ruyter en de heer D. Köhne, beiden uit Zuidoost- Beemster; 3. mevr. M. I. RommelaarTim merman uit Enschedé en de heer C. P. Tim merman uit Bergen. Hopman en Bakker beneden Nederlands record. Tijdens nationale lange baanwedstrijden in Nieuwe Niedorp reden zowel Hopman als Bakker de 3000 meter binnen de Nederlandse recordtijd an 5 min. 14.9 sec. van Piet Key- zer, in 1942 in Bergen (N.H.) gemaakt. Bakker startte als eerste op de 3000 meter en liet een tijd noteren van 5 min. 14.2 sec. waarmede hij dus 0.7 sec. beneden de tijd van Keyzer bleef. Zijn prestatie werd echter kort daarna overtroefd toen Hopman in het laatste paar met Stammes op de baan ver scheen. Hopman deed nog 1.4 sec minder over deze afstand en kwam in 5 min. 12.8 sec. rond. Jammer voor de beide rijders dat de organisatoren van de wedstrijden niet op recordverbeteringen gerekend hadden, want zij hadden de banen met verfstrepen afge zet en niet zoals reglementair voorgeschreven is met sneeuwranden, of losse houten blokjes. Daar aan de reglementsbepalingen met is voldaan, kunnen deze prestaties dus niet voor erkenning in aanmerking komen. Van de Nagel de snelste Onder ideale weersomstandigheden wer den op de banen van de Amersfoortse IJs vereniging onder auspiciën van de technische kortëbaancommissie van de KNSB de Ne derlandse kampioenschappen kortebaan ver reden. Er verschenen 31 rijders aan de start, onder wie de provinciale kampioenen van ADVERTENTIE Haarlem Toen het mandje goed gevuld was met paddestoelen, was het nog vroeg in de middag. „Weet je watwe kunnen nog best even 'n kijkje gaan nemen bij Pilon!", stelde Rick iioor. „Ja, laten we dat maar doen", zei Bunkie. Het was niet ver meer naar Pilon's huis. Bunkie klopte aan en Pilon maakte de deur open. „Wel, kijk 'es aan!", lachte hij. „Wat 'n verrassing, dat ik jullie weer zo gauw te zien krijgkom binnen, jongens!" Ze kwamen binnen en praatten wat met Pilon. „We waren toch in de buurt", verklaarde Rick „We hebben voor de school padde stoelen gezocht". Even later trok Pilon een bedrukt gezicht. „Jullie moet eens luisteren, jongens", zei hij. „Ik heb slecht nieuws voor jullie!" Groningen, H. Bakker Jr., van Noordhol- landr R. Bakker, van Friesland, J. Heitbring, tevens jeugdkampioen van Nederland, van Overijssel, H. J. van Marie, van Drente, E. Oosting, van Zuid-Holland, J. Lekkerkerker en de kampioen van het vorig jaar, A. van de Nage'l. In de demi-finale werden twaalf rijders geklasseerd waarbij alle favorieten. Toen reeds bleek dat Van de Nagel uitstekend op dreef was, want hij noteerde voor zijn beide ritten resp. 15.6 en 15.3 sec. De laatste tijd was de snelste van de dag. In de finale plaatsten zich behalve Van de Nagel, L. Harmsma uit Boyl (Friesland). H. Bakker Sr. en H. Bakker Jr. uit Finster- wolde. De kampioen reed de finale-ritten in grootse stijl. Met Bakker Sr. en Harmsma had hij weinig moeite. De beslissing moest in de laatste rit vallen tussen Bakker Jr. en Van de Nagel. In de laatste meters schoot de titelverdediger naar voren. Hij eindigde als eerste in 15.6 sec. In het A-toumooi van de wereldkampioen schappen ijshockey zijn de favorieten wereldkampioen Rusland en Canada en de Verenigde Staten gisteren niet aan bod ge komen. De belangrijkste wedstrijd was de ontmoe ting tussen Zweden n Tsjechoslowakije, in Keulen, die door de Tsjechen na felle strijd met 6—5 gewonnen werd. De wedstrijd stond technisch op hoog peil. De Tsjechen hadden de beste start, maar spoedig kwamen took de Zweden op toeren en toen ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd. In de slot- phase probeerden de Zweden alles om ten minste een gelijk spel te forceren. Zij ver vingen zelfs hun doelmn door een zesde veldspeler, maar de Tsjechische verdediging stond pal. In Düsseldorf behaalde de Zwitsers hun eerste overwinning in dit tournooi. Polen werd met 42 het slachtoffer van de Zwit serse vechtlust. Duitsland had te Krefeld niet de minste moeite met de Finnen- en won met 71. De strijd speelde zich voornamelijk voor het Finse doel af. Finland is nu nog het enige land zonder een matchpunt in dit tournooi. De stand in het A-tournooi is nu: Canada 4 Rusland 4 Ver. Staten 4 Zweden 4 Tsjjechosl4 Duitsland 4 Polen 4 Zwitserland 4 Finland 4 De waterpolowedstrijd tegen Nereus heeft Haarlem met vijfdrie verloren. Het was de laatste wedstrijd die gespeeld werd voor de centrale wintercompetit;e heren. Haarlem had een invaller voor Bijlsma, maar begon de strijd goed. Jan Paanakker bekroonde de eerste Haarlem-aanval met een doelpunt en na een opzwembal van Huël stond het met twee nul voor. Voor de rust antwoordde Nereus met een tegendoelpunt van Walis, die in de tweede helft gelijk maakte. Haarlem kwam wederom opzetten en Jan Paanakker scoorde weer voor Haar lem. Wederom werd de strijd te fel en Exalto kreeg een strafworn toegewezen, die hij in schoot. Walig en Exalto stelde daarna de Nereus-overwinning op vijfdrie. De eindstand is: Meeuwen 7 6 1 0 13 48—19 Het IJ 7 6 0 1 12 49—20 Haarlem 7 4 0 3 8 24-29 DJK 7 3 0 4 6 21—26 HVGB 7 3 0 4 6 23—30 HPC 7 O 1 4 5 15-26 AZ '70 7 2 0 5 4 18—32 Nereus 7 1 0 6 2 13-34 NereusDWT (dames) 4 0 0 37— 4 8 4 0 0 24— 5 8 3 0 1 22—19 6 2 0 2 21—12 4 2 0 2 16—14 4 1 0 3 18—17 2 1 0 3 9—24 2 1 0 3 7—26 2 0 0 4 4—37 0 won Duitsland B met v v un *j v iv-, tuobciidiaiiucu wa~ ren: 40, 00, 11. Duitsland B neemt aan het B-tournooi deel buiten mededinging. Zaterdag organiseerde de krachtsportver eniging „Hercules" ÏJmuiden een gewicht hef-driekamp, waar de verenigingen L.K V. „Leiden", H.K.V. „Haarlem" en IJ-K.V. „Hercules" aan deelnamen met elk zes ath- leten. Menig spannend ogenblik deed zich voor in zaal Flora aan de Zeeweg. F. Anthonissen van „Hercules" leverde wel de beste prestatie door een totaal van 215 kg te verwerken, en in goede stijl verwierf hij dan ook de stijlprijs door M Menist aan geboden. Bij Haarlem was de eerste klasser A. C. v. d. Broek de uitblinker; hij verwerkte een totaal van 310 kg. Voor Leiden was het J. v. Kampen met 305 kg. S. Stokkel van Leiden was zo onfortuinlijk al z'n trekbeurten te missen. De overige resultaten waren: L.K.V. „Leiden": W. Turenhout to-taal 222% kg; W. v. Loon totaal 235 kg; J. d. Romijn totaal 245 kg; H. v. d. Hoedt totaal 265 kg. J. v. Kampen totaal 305 kg; S. Stokkel totaal 207% kg. eLiden totaal 1480 kg. H.K.V. „Haarlem": W. Scharwachter totaal 252% kg; B. Kuipers totaal 242V2 kg; D. Kie kens totaal 247% kg; H. v. Dansik totaal 197'/s kg; A. C. v. d. Broek totaal 310 kg; A. v. Dansik 192% kg. Haarlem totaal 14421/» kg. IJ.K.V. „Hercules", totaal 1355 kg. J. Keus totaal 175 kg; F. Anthonissen totaal 215 kg; P. Uitendaal totaal 220 kg; K. Schriever to taal 200 kg; D. Keirsgieter 317>/2 kg; J. d. Loof 227% kg. Door deze resultaten won Leiden de club- prijs, een beker, aangeboden door „Hercules". Haarlem won de 2e prijs, een vaan en ..Hercules" de 3e prijs, een vaan, aangebo den door de heer Verswijveren van Flora. De poging van Keirsgieter om zijn record te verbeteren is hem ook gelukt, hij bracht het n.l. van 315 kg op 317% kg. De hoofdkamprechter van deze wedstrijden was A. J. Burger uit Amsterdam, bekend om zijn internationale functie op dit gebied. A VIVfptvkjtte M IJNH ARDTJES: sterke A bestrijders van kou en griep. T In de strijd tégen Nereus, die voor de eerste klasse, dames werd gespeeld, is DWT weder om ongeslagen uit de strijd gekoftien. De Haarlemse dames hadden de gehele wed strijd het initiatief. Na twee doelounten van Ank Somers voegde h-ar Zus Cok er een derde aan toe. Ook in de tweede helft bleven de Nereus-aanvallen zonder succes. Cok Somers maakte er viernul van. Met het nemen van een strafworp voor een leeg doel faalde Ank Somers maar even later schoot Cok Somers toch in (05). HVGB versloeg IIZPC Met een vijfdrie overwinning op HZPC 2 heeft HVGB zich in de vierde ronde van de afval-bekercompetitie genlaatst. De wedstrijd werd gespeeld in het Sportfondsenbad in Haarlem. Rol scoorde binnen een minuut spelen het eerste HVGB-doelpunt. Met harde schoten van het middenveld probeerde Frits Ruimschotel de gelijkmaker te maken. Het lukte echter niet. De combinaties tussen Hogeland, Rol en Meijer brachten verwar ring in de HZPC-verdediging. Meijer scoor de uiteindelijk. Anderhalve minuut later trof een schot van Rol doel. Ingeluif kreeg daarna een strafworp te nemen die inge schoten werd. Na twee minuten snelen in de tweede helft beoordeelde de HVGB-verdediging een HZPC-aanvaJ verkeerd. Ruimschotel maakte hiervan een dankbaar gebruik om de HZPC- achterstand te verkleinen. Van Boneertman ging de bal daarna naar Hogeland die voor zette naar Rol. Toen schoot Meijer naar voren, kreeg de bal van Rol en schoot in. Anderhalve minuut voor het einde bracht Rol de stand op vijf—twee en kort voor het einde werkte Rademaker een Haagse aan val goed af. Voor de derde klasse dames werd gespeeld de wedstrijd DWT 4—VZV 2. Met twee—een moesten de Velsense dames de eer aan de gastvrouwen laten. Op de laatste dag van de Australische zwemkampioenschappen werden niet minder dan vijf Australische records gebroken. Het begon met Henricks, die weinig moeite had om de 110 yards vrije slag te winnen. Zijn tijd was 57.2 sec. Rose, een jeugdige zwemmer uit Sydney, won de titel 880 yards vrije slag in een tijd van 9 min. 51.3 sec. eveneens een Australisch record. De derde verbetering kwam op naam van Dawn Fraser, die de 220 yards vrije slag da mes aflegde in 3 min. 8.3 esc. en de vierde op die van Cary Gathercole, die het kam pioenschap veroverde op de 220 yards school slag heren in 2 min. 47 sec. Het vijfde Austra lische record werd gebroken op de 4 x 110 yards vrije slag dames, welk nummer een zege opleverde voor de ploeg van Nieuw- Zuid-Wales in 4 min. 45.7 sec. SMYSLOV VERSLOEG BOTV/INNIK De Russische grootmeester Smyslov heeft de wereldkampioen schaken Botwinnik een nederlaag toegebracht en de leiding ver overd in de Russische nationale kampioen schappen. Smyslov heeft thans acht punten na de elfde ronde. Tweede staat de interna tionale meester Spaasky met' zeven punten en een afgebroken partij. ROTWEISS IN EUROPEES TOURNOOI. De West-Duitse r?rste klasser Rotweiss, uit Essen, heeft bekend gemaakt dat de club zal deelnemen aan een voetbaltournooi om een „Beker van Europa", dat tussen 1 Augustus 1955 en 30 Juni 1956 gehouden zal worden. NACEN BARONIE IN BETAALD VOET BAL. Tijdens de algemene ledenvergade ring van de voetbalvereniging NAC we'd met algemene stémmen besloten, deel te nemen aan de competitie voor het betaalde voetbal. Een soortgelijk besluit nam de twee de klassevereniging Baronie. (vertaald uit het Engels) 30) Ze stak hem de hand toe ten teken, dat het onderhoud was afgelopen. „Bel me elke dag op om me te vertellen, hoe je vor dert. Laat me weten, waar en hoe ik me met jou in verbinding kan stellen. Ik wens jullie beiden véél succes!" Toen hij vlak bij de deur was, stelde ze hem nog een vraag: „Vertelde men je mis schien nog iets over andere mensen daar in huis?" „Ze hadden het nog over een jong meisje, de pupil van de professor. Juffrouw Deirdre noemden ze haar". „Wat zeiden ze over haar?" „Ze waren vol sympathie, precies zoals over de pr<-lessor", antwoordde hij. „Ze vonden, dat ze het maar saai had bij die oude man, die volkomen opging in zijn werk". „Is hij rijk?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik kreeg niet de indruk, dat men hem voor rijk hield, juffrouw. Hij heeft alleen een oude huis houdster en die butler schijnt ook als chauffeur op te treden. Zijn auto is oud en helemaal niet mooi. Het meisje chauf feert zelf, als ze naar Londen gaat". Diep in gedachten bleef Daphne na zijn vertrek nog lange tijd voor zich uit zit ten staren. HOOFDSTUK 7 Een jong journalist had eens aan Daphne gevraagd, wat haar aan het detectivewerx het minst beviel. Zonder een seconde te aarzelen had ze geantwoord: „Ik vind het afschuwelijk, als ik alle lokaas heb uitge zet en geduldig moet zitten wachten tot ze bijten". In deze toestand was ze thans en onge durig liep ze in haar kamer in Conduit Street op en neer, piekerend of ze niet toch nog iets zou kunnen ondernemen. Doch alles, wat menselijkerwijs mogelijk was, was gedaan. Ze had de vorige avond met haar vier compagnons vergaderd en hun verteld, wat Seymour Went worth met be trekking tot Strawson had onthuld. Ook had ze hun verteld, dat deze jonge man, uit haar kantoor komend, gevolgd was, De verdenkingen, welke in de richting van het huis van prof. Mentonleigh wezen, maakten op hen even grote indruk als ze op haar hadden gedaan. „Ik heb me met Sotland Yard in ver binding gesteld, nadat ik Saunders en Mas- terson naar Ascot liet gaan", had ze er aan toegevoegd. „Gelukkig heb ik het bij deze instantie thans zover gebracht, dat ze we: iets voor me willen doen, zonder al te veel vragen te stellen. Ik heb daar gevraagd, mij alles, wat ze over George Strawson te weten kunnen komen, mede te delen, en Frenshaim heeft me beloofd mij zo snel mogelijk de gevraagde gegevens te zullen verstrekken. Hij plaagde me, zoals hij wel meer doet, door te zeggen, dat ik zeker weer een heel mooi zaakje te pakken had, en hij vroeg wanneer ik hem mee zou laten doen. Waarop ik hem antwoordde, dat dat moment binnenkort stellig zou komen" Aap dit alles moest ze denken, terwijl ze in haar kamer rusteloos op en neer liep. Ze vroeg zich af, hoe lang het nog zou duren, voordat ze alle draden in handen zou houden „Er moet iets gebeuren en het kan niet lang meer duren", mompelde ze, terwijl ze haar hand uitstak naar de zilveren siga rettendoos. De huistelefoon zoemde en ze nam de hoorn op. „Meneer Wentworth is aan de telefoon, juffrouw. Zal ik hem doorverbinden?" Een trilling van opwinding doorhuiverde haar, toen ze de stem van Herrison's secre taris hoorde „Met juffrouw Wrayne?" „Ja, daar spreekt u mee, meneer Went worth." „Het spijt me u lastig te vallen, maar het houdt verband met ons gesprek van gis teren, dat u zich ongetwijfeld zult herin neren." „Inderdaad." „U weet, dat u mij waarschuwde?" „Ja „Zou het u mogelijk zijn dadelijk hier heen te komen om met mij te spreken?" „Is het ernstig?" Ze merkte de dringende klank in zijn stem onmiddellijk op. „Zéér ernstig! Anders zou ik u zo iets niet durven vragen. Ik ben er zeker van, dat. Ze hoorde een kreet aan de andere kant van de lijn en haar hart begon te bonzen. Want het was een kreet van schrik, de kreet van iemand die plotseling en geheel onverwacht geconfronteerd wordt met iets afschuwelijks, iets angstaanjagends „Wat is er, waarom spreekt u niet door?" vroeg ze dringend, maar nauwelijks had ze deze woorden uitgesproken, of het ge dempte geluid van 'n schot was hoorbaar. Ze begreep maar al te goed wat dit be tekende. „Meneer Wentworth, meneer Went worth.,,.!" gilde ze in panische angst door de telefoon. Maar op hetzelfde ogen blik was ze zich bewust, dat er geen ant woord meer zou komen. En een ogenblik later hoorde ze de hoorn aan de andere kant op de haak leggen. Ondanks de ont steltenis, waaraan zij ten prooi was, werk ten haar hersens koortsachtig. Ze nam de huistelefoon op. „Verbind me snel met Scotland Yard, Carlton. Het is zéér drin gend! Ik moet Frensham hebben, als het kan, en anders iemand anders." Het duurde slechts enkele seconden die haar echter uren leken voordat ze Frensham's vertrouwde stem hoorde. „Luistert u eens, inspecteur, u spreekt met Daphne Wraynebegon ze ademloos. En in korte woorden legde ze hem het ge beurde uit. „We hebben hier stellig te doen met moord! Gaat u er onmiddellijk heen? Het adres is: Gartside Mansions 15* Preston Street, Kensington. Ik ga er zelf ook dade lijk heen". Zijn antwoord was kort en rustig. „U kunt op me rekenen, juffrouw Wrayne." Terwijl de auto voortsnelde door het drukke verkeer,, zat Daphne op de achter bank met een diep ongelukkig gezicht voor zich uit te staren. Ze was er van overtuigd, dat hier opnieuw de „Zwarte Spin" aan het werk was geweest en dat Seymour Went worth vermoord was, omdat deze bende er achter was gekomen, dat hij opzienba rende onthullingen aan haar wilde doen. Ze maakte zich op dat ogenblik de ernstig ste verwijten. Ze voelde 't als haar fout, dat Seymour Wentworth op een dergelijke manier de dood vond. Ook al zou de moor denaar gepakt worden en zijn verdiende straf krijgen, ze zou 't zichzelf nooit ver geven „Ik had moeten beseffen, dat hij in ge vaar verkeerde", herhaalde ze voor de zo veelste maal in zich zelf, „maar 't is wer kelijk nooit in mij opgekomen, dat ze zo snel tot zo iets zouden overgaan". Maynard, die achter het stuur zat, onder brak haar gedachten. „Ik krijg zo juist een boodschap van Rayte, juffrouw Wrayne, dat een grote zwarte wagen achter ons aanrijdt. Hij volgt ons vanaf Hannover Square. Wat zal ik doen?" Ze mompelde zachtjes een verwensing. Iets dergelijks was haar natuurlijk al eerder overkomen en ze wist, dat Maynard heel goed in slaat was om een dergelijke'achter volger af te schudden, als ze hem daartoe opdracht gaf. Boosheid, verontwaardiging en verdriet prikkelden haar thans echter tot overmoed. Ze zou stellig veel opont houd hebben, als "Maynard zijn taktiek om dergelijke lieden af te schudden zou gaan toepasen.En Frensham en zijn mensen wachtten op haar in Gartside Mansions. Elk tijdverlies zou van invloed kunnen zijn op de kans om de moordenaar van Sey mour Wentworth te pakken te krijgen.... „Rijd gewoon door, Maynard", zei ze. „Ik stop voor niemand. Let echter op ver dere mededelingen van Rayte". Er was een bitter lachje om haar mond en haar hand klemde zich om de kleine automatische revolver, die ze altijd bij zich droeg. „Ik zou bijna wensen, dat ze iets ondernamen," dacht ze. "En dan zou ik het hun betaald zetten, ook al was het mijn laatste daad op aarde". Ze naderde Knightsbridge'en ze stak een sigaret op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6