YBERT Puistjes Probleem van de welvaart G/Uepcei/AAK „Ijsafzetting niet de oorzaak van slagzij en kapseizen" Kapitein van de „Pollux Draadomroep bereikt 20 pet. der bevolking tgifL cfa etyi Churchill kreeg weer een schilderij Theeprijs in 1954 gemidcldeld 92 cent per pond gestegen Bankbiljettencirculatie steeg met 131 millioen Minister Algera: Nederlandse Comedie dit jaar wel naar Parijs M. Vrij onderscheiden op zijn 75ste verjaardag Engelsen onderscheiden voor hulp tijdens stormramp Schellingwoudebrug over IJ zal in 1956 voltooid zijn Haantjes de voorsten Bezwaren van Chr. midden stand tegen winstmarge beschikking Oud-Kamerlid A. Kievit overleden Wegens flessentrekkerij één jaar en vier maanden geëist Inschakeling emigranten schepen gevraagd Effecten- en Geldmarkt Toezicht op het auto verzekeringsbedrijf Met gestolen auto en geld op stap Minister Cals opende Twentse Schouwburg Eerste voltallige zitting ministerraad Koninkrijk Critiek minder sarcastisch dan bij vorige aanbieding Candidaatstellingen in Indonesië zijn gesloten Wereldproductie is sinds 1929 bijna verdubbeld Twee Masjumi-leiders in West Java gearresteerd WOENSDAG 2 MAART 1955 99. De 31-jarige kapitein W. Wychgel uit Groningen is met zeven leden van zijn be manning met een K.L.M.-lijntoestel uit Oslo naar Nederland teruggekeerd. Zijn schip, de 450 ton metende kustvaar der „Pollux", is zestig mijl ten Noordwes ten van Blaavand (Denemarken) gekap seisd- Kapitein Wychgel ontkende dat sterke ijsafzetting de oorzaak van de slagzij en 'net kapseizen zou zijn geweest. „Geen sprake van", zei de kapitein. Maar toen hem gevraagd werd wat dan wel de oorzaak was bleef hij het antwoord schul dig. „We maakten plotseling ongeveer 40 graden slagzij", zei hij, „en probeerden de deklast overboord te zetten om het schip weer omhoog te brengen. Het hielp echter niet. Slechts één van de reddingboten kon nog worden losgemaakt, waarmee de op varenden het schip verlieten. „We zagen hoe de „Pollux" helemaal ondersteboven kwam te liggen met de kiel boven water. Na een uur kwam een Noorse tanker in zicht, die onze vuurpijlen op merkte en ons heeft opgepikt". Verder wist de kapitein niets over het lot van zijn schip af. Het was hem onbekend dat een Duits schip nog getracht had het op sleeptouw te nemen. Hij wist zelfs niet of het gezonken was. De „Pollux" was met een lading hout- pulp van Vedestrand op weg naar Londen. Volgens de kapitein kon de slagzij niet ge weten worden aan de lading, die aan het, schuiven was geraakt. Het groepje schipbreukelingen arriveer de op Schiphol in nieuwe kleren, hun ver schaft in Larvik, waar de Noorse tanker ,,Rogn" hen aan wal had gezet. Zij zijn hun persoonlijke bezittingen kwijt geraakt. Het enige dat de kapitein van boord had mee- Volgens de pakhuismeesteren van de thee bedroeg het totale veilingaanbod van de Java- en Sumatra-thee te Amsterdam in 1954 3.771.655 kg netto, tegen 4.004.920 kg in 1953. De middenprijs van de Java-thee is vorig jaar gestegen van 197 cent per halve kg tot 239 cent en van de Sumatra- thee van 20214 cent tot 294'/- cent. Voor beide soorten tezamen van 19814 cent tot 290'/2 cent. De totale aanvoer van thee in Nederland beiiep 18.498.136 kg met een waarde van ƒ99.367.840. Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank van 28 Februari blijkt, dat de biijettencirculatie met f131 millioen is gestegen tot f3.583 millioen. In de geld behoefte is voornamelijk voorzien door de handelsbanken, die haar tegoed zagen ver minderen met f 69 millioen tot f 394 mil lioen. Het saldo van de schatkist is ge daald van f 645 millioen tot f616 millioen. De deviezenpositie heeft nauwelijks een wijziging ondergaan. De netto reserve is met circa f 2 millioen toegenomen tot f 1.578 millioen. De goudvoorraad bleef onveranderd op f 3.014.6 millioen. ADVERTENTIE GEEF UW KEEL 't BESTE: Gebruik regelmatig Minister Algera erkent in zijn Memorie van Antwoord over de P.T.T.-begroting aan de Eerste Kamer dat zijn verwachtin gen inzake de draadomroep (radiodistribu tie) te optimistisch zijn geweest. Sinds 1953 heeft een aantal factoren een nadelige in vloed uitgeoefend, zoals de verschillende loonronden en onvoorziene tegenslagen bij de materieelvoorziening. De vraag in hoeverre een ongunstige ver houding bestaat tussen baten en lasten door aan- en afsluiting, is afhankelijk van de tijd gedurende welke een aansluiting op de draadomroep heeft bestaan. De gemiddelde aansluitingstijd blijkt in de praktijk op 8 a 9 jaar gesteld te kunnen worden. Het ver loop onder de aangeslotenen, dat er altijd bij de draadomroep is geweest, behoeft op zichzelf geen aanwijzing te geven voor enorme verliezen. De investering voor de draadomroep in Amsterdam-West heeft 229.000,be dragen. Wordt in deze nieuwe stadswijk een zelfde luisterdichtheid bereikt als in de overige delen van Amsterdam (30 pet.) dan kan het toekomstige aantal aansluitingen gesteld wox-den op ongeveer 2400. De in vesteringen per aansluiting bedragen dan circa 95, hetgeen voor een dergelijk net aanvaardbaar is. Dat slechts een kleine categorie van de bevolking van draadomroep zou zijn voor zien, acht de minister een minder juiste stelling. Met ruim '500.000 aansluitingen worden, gezien de gemiddelde gezins grootte, 2 millioen personen bei-eikt, dus 20 pet. van de Nederlandse bevolking. De minister heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij tariefsverhoging voor de draadomx-oep overweegt. Hij is er van overtuigd dat een sluitende begroting naast vermindering van de exploitatie kosten eft het verhogen van het aantal aan sluitingen in rendabele of alsnog rendabel te maken gebieden alleen verkregen zal kunnen worden door een verantwoorde tariefsverhoging, zodra daartoe binnen het kader van het algemeen regeringsbeleid kan worden overgegaan. Thans worden in beginsel geen investeringen meer voor uit breiding en vernieuwing gedaan, indien deze economisch niet verantwooi'd worden geacht. Bij de postchèque- en Girodienst zal getracht worden nog dit jaar een begin te maken met een zeer bescheiden decen tralisatie. Het bestaande systeem van admi nistratie zal daarbij worden gehandhaafd. genomen was een actetas waarin de scheepspapieren waren geborgen. Van de acht bemanningsleden wonen er zes in Groningen. De twee overigen gingen naar Olst en Bussum. De „Pollux" is eigendom van de gebroe ders B. en K. Pronk te Groningen. Het schip was gebouwd in 1951. «Met een opvoering van „Koning Oedipus" van Sofocles zal de Nederlandse Comedie deelnemen aan het tweede intex-nationale theaterfestival, dat in de maanden Juni en Juli te Parijs gehouden wordt. Johan de Meester voert hierover de regie. De Franse afdeling van het Nationaal Toneel van België zal „Dx-iekoningenavond" van Shakespeare in de bewerking van Jean Anouilh onder regie van Jacques Huysman vertonen. Zweden wordt met een opvoe ring van „De Vader" van Strindberg ver tegenwoordigd. De kapitein van de „Pollux" brengt verslag uit. De heer Maax-ten Vrij, die zich vele jaren heeft ingespannen voor de onderwijsver nieuwing en die zich tal van jaren heeft beijverd voor het Dalton-systeem en het geven van verkeersonderwijs op de scholen, is ter gelegenheid van zijn 75-ste verjaar dag, die hij gisteren heeft gevierd, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Vrij is oprichter van de Neder landse Dalton-vereniging, erelid van de Vex-enigixig tot Bevordering van het On derwijs in Handenarbeid in Nederland, oud-directeur van de stichting „Nieuwe Schoolvereniging'' en oud-hool'd van de latere „Vrij-school" aan de Jan Luyken- straat te Amsterdam. Hij introduceerde hier te lande het blokschrift en het ring- balspel. In 1931 nam hij het initiatief tot het geven van verkeerslessen op de scho len. Ook had hij een belangrijk aandeel in de oprichting van de jeugdverkeersbri- gades. De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, heeft een aantal, onder scheidingen uitgex-eikt aan Engelse militai ren. Luitenant-kolonel P. A. Wood, com mandant van het detachement Britse pio niers, dat tijdens de overstromingen in Ne derland van Februari 1953 ter plaatse hulp heeft geboden, werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Sergeant S. Cunliss werd wegens zijn aandeel in de hulpverlening in de over stroomde gebiedy onderscheiden met de ej-e-médaille in brons, verbonden aan dé órden van Oranje-Nassau.'Dezelfde onder scheiding werd toegekend aan de Britse stoker A. Tucker, die met een motorboot van de Britse marine deelnam aan de hulp verlening in het rampgebied. Na twee jaar beraad zal men binnenkort beginnen met de bouw van de beweegbare Schellingwoude-brug bij de Oranjesluizen te Amsterdam, zo bericht de A.N.W.B. Te vens zullen dan de toevoerwegen worden verbeterd. Deze werkzaamheden zullen in het najaar van 1956 zijn voltooid, zodat het verkeer van Amsterdam-Zuid naar Am sterdam-Noord vice versa reeds dan ge makkelijker en vlotter zal kunnen verlopen. X5COOCCOCCCOOOOCC£ Enige bewoners van Schevénmgen een lid van het personeel van een der ambassades, een bouwkundig ingenieur, twee artsen en een majoor der infante rie hebben de gemeenteraad van Den Haag verzocht „in de gemeentelijke verordeningen een bepaling op te ne men, waarbij aan houders van hanen de verplichting wordt opgelegd deze nut tige dieren tot een bepaald uur in de morgén bijvoorbeeld tot acht uur op te sluiten". De adressanten schrijven: „in tuinen in onze omgeving beginnen de hanen ook 8 des winters reeds omstreeks midder- nacht elkaar luidkeels te wekken, het- geen niet bepaald bevorderlijk is voor g 9 de nachtrust van de buurtgenoten. o xicoocoocxx>OO(300OOOOO(X>D2C»DCX»OOOCCCOCCOOOO(»O<XXICCOOCCX Het bestuur van de Christelijke Midden standsbond heeft in Den Haag een spoed vergadering 'gehouden teneinde met ds aangesloten, vakorganisaties o'veideg- te plegen inzake de door de regering aange kondigde winstmax'gebeschikking. De vergadering stond onder leiding van de voox'zitter van de bond, de heer Joh. de Jong uit Rotterdam, die in zijn openings woord de beschikking ongemotiveerd, on doelmatig, discriminex-end en onaanvaard baar noemde, omdat zijns inziens de thans beschikbare gegevens geen ingrijpen van de regering ten aanzien van de winstmar ges wettigen. Ondoelmatig is de aangekon digde beschikking eveneens. Gaat men de winstmai'ges bevriezen, dan werkt dat vol gens de heer De Jong alleen maar ver- stai-rend. Aan de industx-ie worden geen be perkende bepalingen opgelegd. De middenstand moet rekening houden met kostenvexhogende factoi-en, die in' de prijs tot uitdx-ukking moeten worden ge bracht. Deze moeten geheel door de mid denstand worden opgevangen, aldus de heer De Jong. Na een langdurige ziekte is te Rotterdam op 73-jax-ige leeftijd overleden de heer A. Kievit, een der voormannen van de mo derne vakbeweging. Reeds vroeg voelde de heer Kievit zich aangetrokken tot de opkomende socialis tische beweging. Hij werkte toen als expe ditie-arbeider in de Rotterdamse haven en stichtte in 1908 met nog dertig anderen de Algemene Nederlandse Bond van Arbeiders in het Havenbedrijf, die zich aansloot bij het N.V.V. Na de fusie in 1918 met enige andere organisaties tot de Centrale Bond van Transportarbeiders volgde in 1936 zijn ver kiezing tot voorzitter van deze organisatie, die de eerste CAO voor havenarbeiders tot stand bracht. De heer Kievit heeft verder deel uitge maakt van de Interaationale Transport Arbeiders Federatie, van de Rotterdamse gemeenteraad en van de Tweede Kamer. Na de oorlog kx-eeg hij zitting in het noodparlement en in 1947 maakte hij deel uit van de Eerste Kamer. Het stoffelijk overschot van de heer Kievit, die officier in de orde van Oranje Nassau was, zal Zaterdag 5 Maart op de algemene begraafplaats „Grooswijk" te Rottex-dam ter aarde worden besteld. Eén jaar en 4 maanden met aftrek van bijna 12 maanden vooi'lopige hechtenis heeft de procureur-generaal bij het ge- i-echtshof te Amsterdam Dinsdag geëist tegen de 49-jarige voormalige makelaar L. M. S. uit Ede, die zich thans journalist noemt en van wiens hand 3 boeken zijn ver schenen. Deze verdachte had zich in de na oorlogse jaren telkens opnieuw aan op lichtingen schuldig gemaakt en wex'd het vorig jaar opnieuw gearresteerd wegens flessentrekkerij. Ditmaal had hij bij 11 firma's boeken en actetassen op crediet gekocht, wetende, dat hij deze niet zou kunnen betalen. In totaal had de verdachte zoals hij zelf toegaf in de laatste jaren voor enkele tienduizen den guldens schulden gemaakt. In eerste aanleg was de verdachte door de x-echtbank te Utrecht 2 jaar opgelegd met aftrek van het voorarrest. Gezien zijn strafblad, waarop de ene veroordeling we gens oplichting na de andere stond, had de rechtbank hem bovendien ter beschikking van de regering gesteld. Dinsdagochtend bleek bij de behandeling in hoger beroep, dat de verdachte voor de oorlog een bloeiend makelaarskantoor ge had heeft. In de oorlog is hij echter failliet gegaan. Daarna had hij zich in de joux-na- listiek begeven en had enkele boeken ge- schi-even. Van de inkomsten die hij daar uit trok, kon hij echter met zijn gezin van 4 kinderen niet rondkomen. Psychiaters achten thans een psycho therapeutische behandeling in de nieuwe kliniek te Utrecht dx-ingend noodzakelijk. Het was daai-om, dat de procureur-gene raal zijn eis beperkte tot 1 jaar en 4 maan den met aftrek van het gehele voorarrest en met terbeschikkingstelling van de rege ring, opdat de verdachte genoemde be handeling zal kunnen ondergaan. Hij be vindt zich sedert 24 Maart van het vorig jaar in voorarx-est. De uitspraak volgt op 15 Maart. Repatriëring Indische Nederlanders: In liet Voorlopig Verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot vast stelling van de begroting van het Scheep- vaartfends voor het dienstjaar 1955 spre ken enkele leden hun venvondering uit over het feit, dat het ernigranteovervoer naar Australië de exploitatie van dat vervoer in haar geheel ongunstig beïn vloedt. De schepen gaan in ballast terug of met een gering aantal passagiers. Zij vra gen of deze schepen niet gebruikt kunnen worden om Indische Nederlanders te re patriëren. Op grond van dit argument ook mei-ken zij op werd indertijd de aankoop van het s.s „American" goedge keurd voor emigrantenvervoer. ADVERTENTIE SPECIALITEIT: VERSE SINAASAPPELJAM 82 ct. PER POT Politik und Börse, innig gesellt, be- herx-schen die Kurse, regieren die Welt dit oude Duitse spreekwoord is nog altijd van kracht en misschien in nog sterkere mate dan voorheen hebben de beurzen met de politieke constellatie en de politieke strevingen rekening te houden, zowel met die in het binnenland als met die in het buitenland. Want, hoe men er ook over moge denken, een feit is het dat de Ovex-- heid op de ontwikkeling van de conjunc tuur thans een veel grotere invloed uit oefent dan bijv. twintig jaar geleden en dat die invloed in de meeste landen eer der sterker dan minder wordt, ook al zijn dan bepaalde overheidsmaatregelen, uit de oorlogstijd daterend, opgeheven. Het is ook volkomen begrijpelijk dat de in omvang en in kracht toenemende organisaties van werkgevers en werknemers via hun poli tieke vertegenwoordiging voor geen gering deel het regeringsbeleid en dus ook het conjunctuurbeleid bepalen en het gevaar is zeker niet denkbeeldig dat daai'door de noodzakelijke objectiviteit schade lijdt. Nu is het maar gelukkig dat, om het populair te zeggen, ook de politieke soep niet zo heet wordt gegeten als ze wox-dt opge diend en hierin ligt dan vermoedelijk de verklaring voor het feit dat de Amster damse beurs zich van de jongste publicatie van het NVV niets heeft aangetrokken en deze week tegen veler verwachting in, de koersstijging op de aandelenmarkt heeft voox-tgezet. Geld verdienen, zo zegt men, is ge makkelijker dan geld bewaren en ook van de nationale welvaart kan men zeggen dat het gemakkelijker is die te verkrijgen dan ze te handhaven. En hierom gaat het in deze tijd, namelijk om een zo goed en verantwoord nxogelijke welvaartspolitiek nu met de respeqtabele inspanning van kapitaal en arbeid een nationale welvaart is verkregen, welke in het buitenland de bewondering heeft afgedwongen. Als symptomen daarvan kunnen o.m. worden genoemd dat de werkgelegenheid zich op een hoog peil beweegt en er in vele be drijven (scheepsbouw bijv.) zeifs een nij pend tekort aan werkkrachten bestaat, dat we een welvaartsloonronde hebben kun nen realiseren, welke tot dusver het eco nomisch evenwicht niet heeft verstoord en dat volgens een mededeling van minister Zijlstra het reële nationale inkomen per hoofd van de bevolking de laatste drie jaar met resp. 3, 9 en 5 pet. is gestegen. Van belang is ook dat de px-oductiviteit in de bedrijven sinds 1949 met gemiddeld 6 pet. kon toenemen en dat onze export positie nog altijd bevredigend is. Het gaat er nu dus om die welvaart te handhaven, zo mogelijk nog te vergroten en de vruchten er van zo billijk mogelijk te verdelen. Maar dit is dan ook het grote probleem, waarmee x-egex-ing en bedrijven zich thans bezighouden en waarover nu ook het NVV zich heeft uitgesproken. Het wenst geen belastingverlaging, maar via hoge belastingen en ruime overschotten van de rijksmiddelen verdergaande over heidsinvesteringen en sociale voorzie ningen, terwijl voorts op inkorting van de werkweek en grotere vacantie wox-dt aan gedrongen. Toegegeven kan worden dat bevrediging van deze verlangens index-daad de vrucht van een toenemende nationale welvaax-t kan zijn en dus als zodanig ook niet be hoeft te worden afgewezen. Het gaat er slechts om of deze doelstellingen reeds thans kunnen worden verwezenlijkt. Een toenemende productie maakt uiteraard een groter verbruik mogelijk, maar als dit grotere verbruik tot prijsstijgingen in het binnenland leidt, kan dit voor de export een belemmering betekenen. Ons land is nu eenmaal niet wat men noemt selfsup porting en de drijvende kracht van de conjunctuurstijging is niet de grotex-e be steding in het binnenland, maar de be langrijke stijging van de export, welke weinig minder dan de helft van het na tionaal inkomen vertegenwoox-digt. Over heidsinvesteringen zijn onder bepaalde omstandigheden zeer zeker verantwoord als een middel om de gevolgen van een depressie te verzachten, maar de rentabili teit er van kan niet op één lijn wox-den ge steld met de investeringen van het bedrijfs leven en deze zullen daax-om altijd pri mair moeten blijven. En ook sociale voor zieningen zullen zeer zeker moeten wor den bevorderd. Deze kunnen echter alleen het gevolg zijn van een grotere welvaart. Ti'ouwens, wanneer men leest welke kapi tale bedragen thans door Rijk, Px-ovincies en Gemeenten voor allerlei publieke wer ken worden uitgetrokken en welke sociale voorzieningen (Ouderdomsvoorziening) er op stapel staan, dan kan toch niet worden gezegd dat de Overheid op dit punt in ge breke is. Het gevaar lijkt ons niet denk beeldig dat de welvaart van de laatste jaren bepaalde kringen naar het hoofd is gestegen en men een toeneming van de bestedingen in het binnenland wil for ceren, welke binnen afzienbare tijd het economisch evenwicht zullen verbreken, waardoor dan niet in de laatste plaats de zo zeer gewenste sociale voorzieningen hun noodzakelijke basis verliezen. Er zijn op dit punt voorbeelden, waar aan we ons kunnen spiegelen. In Noor wegen en Denemarken en zelfs in Zwitser land heeft men zich al te zeer aan de na tionale welvaart vergaapt en de consump tie in het binnenland doen stijgen tot een niveau, dat de export bedreigt, zodat thans overheidsmaatregelen nodig zijn, om het verbroken evenwicht te herstellen, de dis contoverhogingen van de laatste tijd zijn daarvan het bewijs. De recente disconto verhoging in Engeland moet ook al wor den gezien als een poging om de stijgende import te remmen en de export, welke in het vierde kwartaal met ruim 8 mil lioen daalde, te bevorderen en een ver dere verhoging van het disconto kon dan ook niet uitblijven. De Londense beurs is reeds danig van de kook. Het vertx-ouwen is gewettigd dat de Ne derlandse regering nuchter genoeg is om aan onverantwoorde wensen en eisen het hoofd te bieden. ADVERTENTIE de keelontsmettende tabletten isjes a 20 en flacons a 50 tabletten De Nederlandse Vereniging van Auto mobielassuradeuren (NWA) waarin op enkele uitzonderingen na de in Nederland werkende automobielverzekeraars zijn verenigd, is er toe ovei-gegaan een raad van toezicht op het automobielv.erzeke - x-ingsbedrijf in het leven te roepen. Deze raad bestaat uit: prof. mr. G. J. Wiarda, raadsheer in de Hoge Raad, voorzitter: mr. F. J. de Jong, raadsheer in de Hoge Raad, vice-voorzitter; mr. F. P. E. Bloe- marts, vice-president van de rechtbank te Rottex-dam, lid; mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, secretax-is der Ko ninklijke Nederlandsche Automobielclub en mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-gene raal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De taak van dit college zal geen dou blure scheppen naast de rechterlijke in stantie of ax-bitragecommissie, die krach tens de polisvoorwaarden tot beoordeling en beslechting van geschillen geroepen is. De taak van de raad van toezicht is al dus omschreven, dat hij er op moet toe zien, dat de leden der NWA bij het tot stand brengen en uitvoex-en van mot.orrij- tuigverzekeringen en in het bijzonder in het verkeer van verzekeraars met verze kerden of met andere belanghebbenden, de goede naam van het bedrijf in stand hou den. De raad kan dus geen uitspraak doen of een bepaalde tegen de verzekeraar inge stelde vox-dering tot schadevergoeding door deze verzekeraar terecht is afgewe zen. Wel is de raad bevoegd een oox-deel uit te spreken over de vraag of de ver zekeraar de goede naam van het bedrijf heeft in gevaar gebracht of aangetast. De raad zal een bepaalde handelwijze van een verzekeraar dus als strijdig met de goede naam van het bedrijf kunnen af keuren. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP De politie in Bergen op Zoom heeft een jeugdige autorijder aangehouden die in Breda na een aanrijding te hebben veroor zaakt was doorgereden. De bestuuixler, de 19-jarige B. S. uit Amsterdam, bekende dat hij ook door de politie van enkele andere plaatsen gezocht werd. In Amsterdam had hij bij zijn patroon 1600 gestolen en met dat geld was hij op stap gegaan. Hij had er nog 98 van over. Hij was in Rotterdam, Deventer, Enschedé en Arnhem geweest en in Arn hem had hij een auto gestolen, waarcnee hij zijn „snoepreisje" vervolgde. Hij gaf toe dat hij in Breda een aanrijding had gehad en was doorgereden. Bovendien was hij tussen Breda en Etten door een vex-keers- contróle van de rijkspolitie gereden waar bij de betrokken politiemannen op het nippertje het vege lijf hadden kunnen redden. Bij navraag te Arnhem bleek dat daar de auto uit een garage was gestolen en dat uit het aan de garage grenzende kantoortje 234 was verdwenen. B. ontkende echter dat geld gestolen te hebben. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft in Enschedé de nieuwe Twentse Schouwburg officieel geopend. De minis ter gaf in een toesjxraak als zijn mening te kennen, dat de betekenis van dit thea ter ver uitgaat boven het locale en regio nale belang: „Heel Twente en de rest van Overijsel zullen ongetwijfeld de heilzame invloed van deze schouwburg ondervin den". Minister Cals vestigde er de aandacht op dat hij de ingebx-uikneming van de schouwburg van het grootste belang acht vanwege de in dit gewest steeds groeiende belangstelling voor kunst en cultuur. Ma nifestaties, die tot nu toe alleen in de grote steden in het Westen van het land konden worden gegeven, kunnen thans ook aan het publiek in het Oosten des lands wor den geboden. Spreker prees het vooruit strevende gemeentebestuur van Enschedé. In de loop van zijn toespx-aak verklaax-de de minister dat hij er gaarne aan wil me dewerken, dat het Overijsels Philharmo- nisch Orkest zo spoedig mogelijk zijn plaats in de rij der volledig erkende Ne derlandse ox-kesten zal kunnen innemen. Aangezien Maandag in de ministerraad twee agendapunten voorkwamen, die ko ninkrijksaangelegenheid zijn de over eenkomst over de Duitse schulden en de vaststelling van het eedsformuiler voor de gevolmachtigde ministers voor het ko ninkrijk hebben de beide gevolmachtigde ministers, mr. R. H. Pos voor Suriname en mr. N. Debrot voor de Nederlandse An tillen, een gedeelte van de vergadering van de ministerraad bijgewoond. Het was de eerste keer, dat zij als zoda nig deelnamen aan de beraadslaging van het kabinet. Voorheen woonden zij in hun functie van vertegenwoordigers van Suri name en de Nederlandse Antillen eveneens de kabinetszittingen bij wanneer er aan gelegenheden, de rijksdelen betreffende, op de agenda vooi'kwamen, doch hadden daarbij een advisex-ende stem. Thans heb ben zij volledig stemrecht. Minister-president dr. Drees sprak een welkomstwoord tot de beide gevolmachtig de ministers. (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill was gisteren de gast van de parlementsredacteuren en de buitenlandse correspondenten aan een lunch in het Savoy hotel, waar hij een schilderij, dat hem uitbeeldt tijdens een speech in het Lagerhuis, omgeven door zijn collega's in ontvangst heeft genomen. Het doek is een impressie in zwart en wit van de schilder Edward Ardizzone, die zijn schetsen heeft gemaakt op de perstribune, onder andere op het ogenblik dat Sir Winston in de controverse gewikkeld was over het telegram aan Montgomery. Sir Winston uitte waardering voor dit nieuwe voorbeeld van moderne kunst. Hij deed het op minder sarcastische wijze dan tijdens de aanbieding van zijn door Gra ham Sutherland vervaardigd portret. Er ontstond evenwel genoeg hilariteit wegens zijn zinspeling op de potsierlijke houding en de meestal onherkenbare gelaatsuit drukking van de meeste van de afgebeelde ministers en andere leden der conserva tieve fractie. Sir Winston zag er uitstekend uit en hield een lange rede, die wel niet voor publicatie was bestemd, doch die ook geen geheimen bevatte. Hij sneed een onderwerp aan, waarop hij later in het Lagerhuis zial terugkomen. Wel zinspeelde hij op zijxx naderend aftreden toen hij sprak over de tijd waarin hij meer vrijheid zou hebben dan thans en minder verantwoordelijkheid. (U.P.) De socialistische „Daily Mirror" heeft opnieuw een beroep gedaan op Sir Winston zich terug te trekken uit de ac tieve politiek. Het blad somde in een hoofdartikel de nadelen van de oude dag op zoals die zelfs voor de gehardste beiaarden (old-timers) gelden, zelfs voor Sir Winston Churchill, die tachtig is. De Mirror zei dat het geheu gen in de loop der jaren verzwakt, dat oude mensen gemeenlijk koppig woi'den en dat de ouderdom de mensen dikwijls ge melijk maakt. Zegeningen van de ouderdom noemde de Mirror de rust en het eerzame op non-actief gaan na een leven van hard werken. DJAKARTA (Un. Press) Het centrale stembureau, heeft medegedeeld dat de can didaatstellingen voor de, algemene verkie zingen in Indonesië gesloten zijn.Die mede deling zal sommige partijen onwelkom zijn omdat zij onlangs verlenging van de can- didaatstellingstermijn hebben gevraagd. De datum voor de komende algemene verkie zingen is nog - niet vastgesteld, maar de regering hoopt dé verkiezingen nog voor het einde van dit jaar te houden. De kiezex-s zullen twee maal moeten stemmen. Eerst gaan zij een parlement kiezen en daarna een wetgevende ver gadering die het land een nieuwe gremdwet moet geven, De grondwet die thans van kracht is, heeft een voorlopig karakter en is nimmer goedgekeux-d door het voorlopig parlement. In het statistische jaarboek 1954 van de UNO wordt medegedeeld, dat de in- dusti-iële pi-oductie in de wereld (met uit sluiting van de Sovjet-Unie, Oost-Europa en het Chinese vasteland) in 1953 bijna twee maal zo groot was als in het boom jaar 1929, dat bijna twee maal zoveel vracht door de spoorwegen in de wereld vervoerd werd als in 1929 en dat ruim veertig pei-cent meer goederen door de schepen in de wereld werden overgebracht. Vergeleken met 1938, het laatste vol ledige vooroorlogse jaar, was de waarde van de wereldhandel (exclusief de Sovjet- Unie, Oost-Eux-opa en het Chinese vaste land) in 1953 meer dan drie maal zo groot, als gevolg van een toeneming van vijftig percent van de omvang en een veel grotere stijging van de wereldprijzen. De ramingen voor het totaal der wereldbevolking dui den op een toeneming van bijna dertig per cent tussen 1930 en 1953 of een toeneming van omstreeks vijftien percent tussen 1940 en 1953. Sedert de ooi-log hebben de Verenigde Staten het Verenigd Koninkrijk verdron gen als land met de grootste handel. Hun aandeel in de wereldhandel steeg van om streeks twaalf percent in 1938 tot achttien percent in 1953. Het aandeel van het Ver enigd Koninklijk verminderde van vijftien tot elf percent. BANDUNG (PIA) Twee vooraan staande leiders van de Masjumi in West- JAVA zijn door de politie gearresteerd, al dus meldt PIA's correspondent in Ban dung. Een van de gearresteerden is Roesad Nordin, de secretaris van de Masjumi voor West-Java, voorzitter van het anti-com munistische front en lid van de provinciale raad van West-Java. De Masjumi heeft bij leger en politie inlichtingen over de aan houdingen gevraagd. Roemenië eist schadevergoeding van Zwitserland Roemenië eist van Zwitserland vergoe ding van de schade, die anticommunisten hebben toegebracht aan de Roemeense le gatie in Bern. Ook wordt schadevergoe ding geëist voor de nabestaanden van de chauffeur der legatie, Setu, die bij de aan val op het legatiegebouw, op 15 Februari, werd gedood. Roemenië vraagt afdoende maatregelen om de aanwezigheid in Zwitserland van anti-Roemeense oi-ganisaties te verhin deren.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7