Royale zege van Bondsteam op vaardige Duitse topclub De zwarte spin Fa. B. ENGELENBERG Clowntje Rick Ook in Bergen won Maarse op alle drie de afstanden In Nederlandse aanvalslinie draaide alles om lepe spelverdeler Lenstra Weer eens drie goals van schutter Dillen Record op 500 m. nu wel definitief op 45.9 sec Laatste testmatch eindigde in draw De wereldkampioen schappen ijshockey HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Op Feyenoord-veld vol sneeuw en ijs Biljarten Om de Zilveren Bal Gatsonides naar Engeland Basketball Nederlandse basketballers verloren van Spanje Voetbal Kaarten voor Nederland- België via Rode Kruis OFFICIËLE VERKOOP S1KKENS LAKKEN Voor de kinderen Waterpoloprogramma Italië versloeg Nederland Dood vee op brandstapels in Nieuw Zuid Wales FEUILLETON door Mark Cross 31 (Van onze sportredacteur) Afgaande op het feit dat de Hamburger Sportverein met twaalf punten voorsprong op de naaste concurrent aan de kop gaat van de West-Duitse Oberliga en afgaande op het gisteren vertoonde in het Feyenoord-stadion in Rotterdam, mogen wij wel zeggen dat de royale vijf-twee overwinning van het Voorlopig Nederlands Elftal op deze Duitse topclub als een waardevolle beschouwd kan worden. En wel vooral omdat andermaal een alleszins vaardige tegenstander kansloos werd verslagen door een team dat goed veldspel vertoonde, zich goed aanpaste bij de alleszins slechte omstandigheden, een hecht geheel vormde en daarbij een grote productiviteit aan de dag legde. De zege tegen de H.S.V. betekende ook dat de vïcr-nul overwinningen op Austria en Stade de Reims geen uitschieters waren, maar de resultaten van ge degen training en het weer opstellen van enkele door en door geroutineerde spelers met achttien karaats capaciteiten. Het samenstellen van het Oranje-team, dat Topdag over een week in het Olympisch stadion moet aantreden tegen Denemarken, Js dan ook voorwaar geen heksetoer meer. Ondanks het feit dat het veld in ,,de kuip'' met een dikke laag sneeuw en gedeeltelijk zelfs met ijs bedekt was, konden 'de ruim dertigduizend kijkers, die een mjtidagje vrij hadden kunnen maken, zich best amuseren bij deze laatste oefen wedstrijd van de geselecteerde Neder landers tegen de Duitsers. Vooral degenen, die vroeg waren geko men. Want toen buiten het stadion bij de loketten nog duizenden stonden te duwen *n te dringen, vuurde schutter Djllen op de sneeuwmat binnen een zestal minuten vier enorm harde schuivers af, waarvan «r twee doel troffen. Hetgeen niet alleen betekende dat het Nederlandse team al gauw een voorlopig veilige twee-nul voor sprong behaalde, maar ook dat de Duitsers zo verbouwereerd waren, dat ze keken en speelden alsof ze het in Keulen hoorden donderen. Hoe dat kon gebeuren? In de vierde mi nuut al kopte de Duitse back Klepacz de bal uit een corner van De Harder voor de voeten van de P.S.V.'er, die direct hard inschoot, een paar meter dichterbij kwam en de van een been terugketsende bal nóg harder inschoot. Pas daarna vond hij het gat, waardoor de bal ongehinderd in de rechter benedenhoek kon verdwijnen. Twee minuten later kreeg de topscorer uit de Nederlandse competitie een zo fraaie pass van Lenstra, die op het middenveld met één schijnbeweging twee aanvallers in de luren had gelegd, dat hij van de rand van het strafschopgebied ongehinderd een schot kon geven. En wederom kwam het schot terecht op de plaats die Dillen daar voor uitgedacht had. Gevarieerd aanvalsspel Twee-nul na zes minuten! De Duitse backs Klepacz en Börner. stopper Posipal spil in het nationaal elftal en doel«- man Schnoor wisten niet waar ze het zoe ken moesten. Steeds weer sneden de pas ses van Lenstra en Timmermans langs de Duitse verdedigers en steeds weer drong een drie- of viertal aanvallers met beurte lings kort en lang combinatiespel in het strafschopgebied door, waar dikwijls met kunst- en vliegwerk doelpunten werden voorkomen. En zo bleef het voorlopig. Ondanks het feit dat het al spoedig bleek dat de Duit sers veel beter gewend waren aan het spelen op besneeuwde velden. De Neder landers bepaalden het tempo, combineer den zuiverder en toonden bij het positie spel volkomen op elkaar ingesteld te zijn en elkaar uitstekend te begrijpen. Toen de Duitsers allengs met tegenaan vallen voor de dag kwamen bleek voorts dat ook Wiersma en Schaap, zomin als Van Schijndel en Mesman, die de geblesseerde Kuys verving, voor geen klein geruchtje vervaard waren. Een compliment te meer, als wij vertellen dat de jonge internatio nal Uwe Seeler een type speler als de Belg Coppens geen gelegenheid voorbij liet gaan daarbij dapper bijgestaan door zijn vaardige binnenspelers Schemel en Schlegel de hechte defensieve linie te doorbreken. Waarbij wij zéker ook niet mogen ver geten te memoreren dat De Munck in het doel door voortreffelijk opstellen en steeds tijdig uitlopen veel gevaar in de kiem smoorde. Moeite beloond Tien minuten voor de rust werd het vrij wel aanhoudende Nederlandse overwicht met de derde goal beloond. De lepe Len stra, die tot dat ogenblik met kop en schouders boven alle andere eenentwintig spelers uitstak, kreeg toen loon naar werken. Gisteravond werden de biljartwedstrijden voortgezet om de Zilveren Bal. Ditmaal vond de returnmatch plaats in het club lokaal van „Hof van Holland". Was de eerste avond de uitslag 8—6 voor Groenendaal, nu was 86 voor Hof van Holland, waarmede de totaal stand op 14—14 kwam. De resultaten van de partijen waren als volgt: De Groot 60 60 33 11 1.81 2 40 18 33 3 0.54 0 Siemerink 50 50 45 5 1.11 2 Van Dam 50 42 45 6 0.93 0 Van Vessem 55 55 31 11 1.77 2 Koer 55 42 31 8 1.35 0 Meirink 40 39 33 9 1.18 0 Van Dijke 50 50 33 7 1.51 2 Siemerink 50 33 37 4 0.89 0 Peterse 40 40 37 7 1.08 2 40 31 38 5 0.81 0 35 35 38 4 0.92 2 Van Vessem 55 47 27 5 1.74 0 Hurkmans 60 60 27 10 2.22 2 OM DE ENGELSE BEKER. De voor de tweede maal overgespeelde bekerwedstrijd tussen Newcastle United en Nottingham Forest is met twee—een door Newcastle ge wonnen na verlenging. Newcastle komt in de kwartfinales op 12 Maart tegen Hudders- field uit. Op een paar vierkante meters sneeuw, waarop drie Duitse verdedigers, schoof eerst Van Schijndel de bal naar Lenstra, die een aanvaller passeerde en de bal daarop aan Timmermans gaf. Deze gaf toen tussen de twee andere verdedigers door een tikje naar de Fries die de bal beheerst en uiterst zuiver met de buiten kant van zijn rechtervoet onverwachts naar de rechterhoek van het doel dirigeerde. Een combinatie, die binnen enkele secon den met succes was bekroond. Vlak voor rust scoorde de beweeglijke Seeler van dichtbij tegen, nadat Schlegel kort tevoren toen hij de bal met een zweefduik enorm hard inkopte uit een corner van De Munck de uiterste lenig heid had gevergd. Duits offensief Een Duitse collega veronderstelde dat de Hamburgers thee met rum gekregen hadden in de rust toen de HSV'ers in de tweede helft al ras^net een serie aanvallen in hoog tempo uitgevoerd voor de dag kwamen. Hoe dan ook, van een Ne derlands overwicht was al gauw geen sprake meer. Wel scoorde Nederland an dermaal toen de bal in twee trappen drie kwart van het veld overging van Len stra via Roosenburg naar Dillen en de PSV'er wederom doel trof met zijn ver vaarlijke diagonale schot. Maar daar bleef het voorlopig toch bij. De Duitse halfs Liese en Meinke ver overden het middenveld en zwoegden in het offensief dat het een lieve lust was. Seeler kreeg tot drie maal toe een kans, maar miste even zovele malen. Voor het overige vulden de Nederlanders elkaar in de achterhoede naar behoren aan. Het laatste kwartier gingen de Neder landers de voorsprong consolideren onder het motto: aanvallen is de beste verdedi ging. En dus kregen de drie allen van handschoenen voorziene Hamburgse verdedigers het weer hard te verduren. En het leverde zelfs een doelpunt op. Een crosspass van Roosenburg kwam bij Len stra. die hard tegen de lat knalde de toestormende Roosenburg schoot daarop de terugspringende bal ineens onhoudbaar in. Vijf-éen. Vlak voor tiid kon Schlegel de achterstand terugbrengen tot vijf-twee toen De Munck de bal uit zijn verkleumde handen liet vallen. Met elftal En de algpmene conclusie, gezien de prestaties van de keuzespelers na drie oefenwedstrijden? Wij schreven het reeds: het sterkste elftal formeren is geen hekse toer meer. Met De Munck als keeper, Wiersma en Kuys (als hij tenminste be- Een koude douche voor de Nederlandse keeper De Munck. De Duitse linksbinnen Schlegel trapt behalve de bal ook een sneeuwbuitje in zijn richting. Van der Hoek op de achtergrond kijkt toe. schikbaar is in verband met de wedstrij den van het militair elftal) en anders Mes man als backs, met Van der Ilart als stop- perspil (hij is geroutineerder cn plaatst beter dan Van der Hoek) en Van Schijndel en Schaap als halfspelers, en met de voor hoede Dillen, Timmermans, Van der Gijp (vooral sneller dan Roosenburg), Lenstra en De Harder, maakt Nederland een zeer gerede kans tegen Denemarken over tien dagen. De Nederlander Maus Gatsonides zal deel nemen aan de Britse internationale rallye, die wordt gehouden door de Royal Automo bile Club. Aan deze rallye. die over een af stand van 2158 mijl gaat, doen 240 rijders mee. Gatsonides zal starten met een Austin Martin D 2/4. De rallye duurt van 3 tot 13 Maart. Eenzijdige wedstrijd in de Apollohal in Amsterdam Het Nederlandse heren-basketballteam heeft in Amsterdam in de landenwedstrijd tegen Spanje genoegen moeten nemen met een grote 86-51 nederlaag, hetgeen even wei in de lijn der verwachtingen lag. De zege van de" Spanjaarden was zeker ver diend, want behalve een buitengewone schotvaardigheid, beschikte de ploeg bo vendien nog over een goede baltechniek. Hier kon Nederland slechts een traag spel letje tegenover stellen, zodat de tegenstan ders steeds de langzame en doorzichtige aanvallen van de Nederlanders keerden. Het begin was zeker voor Nederland hoopvol, want reeds direct kreeg v. d. Valk twee strafworpen te nemen, die echter jammerlijk werden gemist. De Spanjaar den deden het aan de andere kant beter en met enkele fraaie afstandschoten werd de stand snel via 10-2 opgevoerd tot 18-5. Toen Spanje het tempo ging opvoeren wist de Nederlandse verdediging met de razend snelle aanvallen geen raad meer. De rust ging dan ook in met een grote 44-16 voor sprong van de Spaanse ploeg. In de tweede helft boden de Nederlandse spelers ongetwijfeld beter tegenstand. En hoewel oorspronkelijk de stand snel ver groot werd tot 51-18, bleef het team dap per doorspelen (28-59. 33-65 en 35-72), zodat de laatste drie minuten van deze zeer eenzijdige strijd ingingen met een 77-40 voorsprong van de gasten. Ook in deze laatste minuten word er nog dapper aan beide kanten gescoord, waarbij Van den Broek het genoegen smaakte ook het laat ste doelpunt te scoren, zodat het einde kwam met een ruime 86-51 overwinning van de Spaanse ploeg. Bi; de Nederlar.de?s viel vooral hef goe de verdedigen op van Alberda (Blue Stars); de jeugdige Hille (AMVJ) nam vele doelpunten voor zijn rekening. Als voorwedstrijd kwamen teams van Amsterdam B en de Surinaamse studenten in het veld. Nadat de rust met een 25-20 voorsprong van Amsterdam was ingegaan, werkten de Surinamers reeds spoedig de achterstand geheel weg en wonnen uitein delijk met 55-51. Voor' de wedstrijd NederlandBelgië, die op 3 April in Amsterdam gespeeld wordt, heeft de KNVB aan het Rode Kruis 5000 toegangskaarten ter verdeling onder het publiek beschikbaar gestel.'.. Zij, die in aanmerking wensen te komen voor een plaats, dienen voor 12 Maart een briefkaart, beplakt met 50 cents aan extra postzegels, te zenden aan het Rode Kruis, Prinsessegracht 27, 's Gravenhage. Op deze kaart moet vermeld worden voor welke rang men in aanmerkinig wenst te komen. Deze keer zijn alleen kaartjes voor de zijvakken 1, de zijvakken 2 en staanplaatsen beschik baar. Per briefaart kan men slechts één plaats aanvragen, maar men kan zoveel briefkaarten insturen als men wil, mits deze gefrankeerd zijn met 50 cent overwaar de aan postzegels. Na de trekking, die op 15 Maart zal ge schieden, ontvangen degenen, die in aanmer king komen voor het kopen van een toe gangskaart onmiddellijk bericht op welke wijze zij de kaart in hun bezit kunnen krijgen. ADVERTENTIE UooKtMal :s - Haarlim - li l. I U3-. PASTA WATERVERF WIT c De jongens keken Pilon verschrikt aan. „Slecht nieuws, Pilon?", vroeg Bunkie. „Ja, jongenszei Pilon. En hij vertelde, hoe hij na die stormnacht hun boshuisje had aangetroffen. Ze luis terden er naar en keken erg terneergeslagen. „Dusdus ons mooie huisje is helemaal vernield?", zei Rick bedrukt. „Ja", zei Pilon. „Er was niets meer over dan 'n hoop kapotte planken en stukken; het was niet de moeite waard om te proberen het weer goed te krijgen". „Wat vreselijk jammer!", zuchtte Bunkie verschrikt. „Ons mooie huisje, waarin we zoveel plezier hebben gehad!" Pilon zag, hoe de jongens er van onder de indruk waren. Toen gaf hij hun 'n knip oogje en trok eens aan zijh pijp. „Maar er is iets, dat ik jullie zal laten zien.... en dat zal je misschien wel troosten!" zei hij olijk. Bijna alle Nederlandse schaatscracks, onder wie de leden van de kernploeg met uitzondering van Broekman, zijn gisteren op de ijsbaan in Bergen aan de start ver schenen. Maarse toonde ook bij deze wed strijden dat hij de Nederlandse titel waar dig Is. Met een totaal van 148.367 punten over de 500, 1500 en 3000 meter bezette hij de eerste plaats in het algemeen klasse ment: op alle drie nummers had hij de beste tijden genoteerd. De verwarring met betrekking tot de Nederlandse records groeit elke dag dat de vorst langer duurt. Want indien de record- verbeteringen, die het vorig seizoen zijn gemaakt, definitief niet erkend worden, dan zou Maarse bij deze wedstrijd weder om het record op de 500 meter verbeterd hebben. Hij reed de korte afstand in 45.9 sec. en bleef daarmee 0.2 sec. beneden zijn tijd ,46.1) van de vorige week bij de na tionale kampioenschappen in Heérenveen. Verwarring Zoals bekend was zijn tijd in Heeren veen een verbetering van het officiële Nederlandse record van Hooftman, die het in 1933 op 46.6 sec. gebracht had. Maar., mochten de prestaties van het seizoen 1953- '55 alsnog gehomologeerd worden, dan heeft Maarse Woensdagmiddag in Bergen slechts het Nederlandse record geëvenaard, want op 8 Februari 1954 reed hij in Kra lingen de 500 meter eveneens in 45.9 sec. Indien Maarse het geluk heeft bij de or ganisatoren van de wedstrijden in Berger aan alle reglementsbepalingen te hebber, voldaan, dan mag hij dus verwachten dat zijn naam toch nog op de Nederlandse récordlijst van de 500 meter zal prijken. In overleg met Klaas Schenk trachtte Maarse ook het Nederlandse record op de 3000 meter (een van de weinige afstanden waarop nog geen „officieuze" records zijn) te verbeteren. Door zijn te hoge snelheid over de eerste ronde, mislukte deze poging. Maarse kon dat tempo niet volhouden. De uitslagen De uitslagen luiden: 1. Maarse 45.9 sec. 2. Van der Voort 46 sec. 3. Van 't Oever 46.9 sec. 4. Olsthoorn 48 sec. 5. De Bruyn 48,1 sec. 1500 meter: 1. Maarse 2.296; 2. Paping 2.30.4; 3. Van der Voort 2.30.8; 4. Van 't Oever 2.31.8; 5. De Graaff 2.33.8. 3000 meter: 1. Maarse 5.15.6; 2. Paping 5.18.4: 3. Van 't Oever 5.19; 4. De Graaff 5.22: 5. Hopman 5.25.2. Algemeen klassement: 1. Maarse 148.367; 2. Van 't Oever 150.667; 3. Van der Voort 151.134; 4. Paping 152; 5. De Graaff 153.134. 100 km wedstrijd De 100 km-wedstrijd. die Woensdag in Maasland is gereden, is door Verhoeven uit Dussen in 3uur 39 min. 14 sec. gewon nen. Broekman ging met gering verschil als tweede over de eindstreep. De uitslag luidde: 1. Verhoeven (Dussen) 3 uur 39 min. 14 sec. 2. Broekman, 3. Kruis, 4. Smit, 5. Hoogschagen. Aalsmeer wint van Amsterdam Op de banen van de Amsterdamse IJs club werd gisteren een lange baanwedstrijd gehouden tussen Aalsmeer en Amsterdam. De wedstrijd werd met ruim verschil re wonnen door de Aalsmeerders, die totaal 12.875 punten behaalden tegen Amster dam 969.550. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Kroon, Aalsmeer, 51 sec. 2. De Goede, Amsterdam, 52.6 sec. 3 en 4. Vermeulen en Wijnhout (beiden Aalsmeer) 52.8 sec. 1500 meter: 1. Kroon 2.51.6. 2. Koeleman, Aalsmeer, 2.54.2. 3. Wijnhout 2.56. 3000 meter: 1. Kroon 6.02.8. 2. Koeleman 6.03. 3. De Goede 6.37.3. Individueel klassement: 1, Kroon 168.667. 2. Koeleman 171.517. 3. Wijnhout 177.517. Schoonrijden In Nieuwe Niedorp zijn de wedstrijden gehouden om, het Nederlands kampioen schap schoonrijden voor dames, heren en 1 paren. Ongeveer 3000 toeschouwers woon den deze wedstrijden bij. De uitslagen luiden: Paren: 1. en kampioen van Nederland mevrouw Brinkmeyer-Koelemey (Beets) en Hazelbag (Gouda). Dames: 1. en kampioen van Nederland: mevr. Brinkmeyer-Koelemey. Heren: 1. en kampioen van Nederland: Visser. De vijfde en laatste testmatch tussen Australië en Engeland is zoals verwacht, in een draw geëindigd. Op Engelands 371 voor 7 (gesloten) antwoordden de Austra liërs met een eerste-innings totaal van 221. Deze ontkwamen daarmee net niet aan de follow-on en konden opnieuw naar de wickets trekken. Met 118 voor 6 voor Austra lië in de tweede innings kwam het einde aan de laatste speeldag. Van de seri van vijf wedstrijden heeft Engeland er dus drie en Australië één ge wonnen; een ontmoeting leverde een draw op. Het programma van de op Zaterdag 5 Maart vastgestelde waterpolocom~etitie-wed- striiden in het Sportfondsenbad in Haarlem luidt: Dames derde klasse: DWR 2DWT 4; heren vierde klasse: HillegomDWT 3; dames eerste klasse: HaarlemDWR; heren vijfde klasse: HPC 3Haarlem 3; heren derde klasse: DWT 2HVGB 3. In het Velserbad te Velsen zijn vast gesteld: heren vierde klasse: VZV 2 HVGB 4; heren tweede klasse: VZV—DWR. Op Dinsdag 8 Maart zijn vastgesteld, in het Sportfondsenbad in Haarlem: heren vijf de klasse: Watervrienden—DWT 4; heren eerste klasse: HaarlemHVGB. In het Sportfondsenbad Zaandam wordt gespeeld: heren tweede klasse: Nereus 2 VZV 1. In het A-tournooi van de wereldkampioen schappen ijshockey heeft Canada gisteren In Keulen met 111 gewonnen van Zwitser land. De tussenstanden waren 41, 30. 40. In Dusseldorf won Tsjechoslowakije met 80 van Duitsland. De tussenstanden waren hier 00. 50, 30. De in Krefeld gespeelde wedstrijd tussen Italië en Neder land is met 102 door de Italianen gewon nen. De tussenstanden waren 41, Z0, 41. De Italianen, die reeds twee maal het B- tournooi gewonnen hebben, gaven de 8000 toeschouwers temperamentvol spel te zien. Onder de toeschouwers bevonden zich 7000 schoolkinderen. In de gehele wedstrijd waren de Italianen superieur aan de Nederlanders. Hun betere stick- en schaatstechniek drukte de Neder landse ploeg reeds spoedig in de verdedi ging. De Italianen gaven mooie combinaties te zien en ook hun schieten was beter dan dat van de Nederlanders. In het A-tournooi won Zweden nog met 90 van Finland. De tussenstanden waren 1—0, 6—0, 2—0. Rusland won voorts van de Verenigde Staten met 30. In Krefeld versloeg Oostenrijk in het B- tournooi België met 53. De stand in het A-tournooi luidt: Canada 5 5 0 0 10 Rusland 5 Zweden 5 Tsj. Slowakije.. 5 Ver. Staten Polen Duitsland Zwitserland Finland In het B-tournooi is de stand: Italië Oostenrijk Joegoslavië Nederland België 10 6 6 6 2 2 2 0 4 4 2 2 0 48— 5 27- 5 30—12 24—14 22—22 9—24 18—25 8—37 4—46 13— 3 9— 8 7— 5 8—13 8—16 ADVERTENTIE SYDNEY (Reuter) In de Australische staat Nieuw-Zuid-Wales worden nieuwe gebieden met overstromingen bedreigd. Maar in het Noord-Oostelijk gebied, waar reeds zeventig personen om het leven zijn gekomen en naar schatting 40.000 perso nen dakloos zijn geworden, is het gevaar afgenomen. Het stadsbestuur van Nyngan, in het Westelijke deel van de staat, verzocht meer zandzakken ter versterking van de in haast opgeworpen barricades, die moeten voorkomen dat de stad verder onder wa ter komt te staan. Amphibie-voertuigen konden de stad over land niet bereiken door de kracht van het water. Officieren van de luchtmacht schatten de schade in de steden Warren, Weewaa, Narrabri, Cular, Dubbo en Gilgandra, in het Westelijke deel van de staat, op onge veer 25 millioen gulden. Men vreest dat de verliezen aan mensenlevens, vee en persoonlijke bezittingen de zwaarste zul len zijn in de Australische geschiedenis. In de steden in het Oosten worden de ka davers van verdronken schapen en ander vee op grote brandstapels verbrand om een andere dreiging besmettelijke ziek ten te ontgaan. Sinds Maandagmiddag, toen hij op de Loosdrechtse Plassen is gaan schaatsenrij den, wordt de heer A. H. Doude van Troost wijk uit Breukelen, student aan de Utrechtse universiteit, vermist. Men vreest da4 hij in een wak gereden en verdronken is. (vertaald uit het Engels „Ik vraag me af, waarom ze mij volgen? piekerde ze hardop. „Ik kan niet aanne men, dat ze mij op klaarlichte dag" willen aanvallen. Ze zijn stellig zéér intelligent. Ze hebben natuurlijk vermoed, dat ik Scot land Yard zou opbellen, en ze hebben op de loer gelegen om te zien of ik zelf ook naar de plaats van het onheil zou gaan. Wil je Rayte zeggen, Maynard, dat hij niet achter ons aan moet blijven rijden, maar zodra die zwarte auto ons laat schieten, daar achter aan moet gaan? Ze durven me stel lig niet helemaal tot Gartside Mansions te volgen. Ze begrijpen natuurlijk, dat de politie daar op me wacht." Enkele ogenblikken later zei Maynard: ..Ze zijn al afgeslagen, juffrouw! Rayte gaat achter hen aan". Ze glimlachte even. „Goed zo! Rijd wat barder, Maynard! We zijn er er bijna". Ze leunde achterover in de kussens en voelde zich iets minder somber. Ze had er geen vermoeden van, dat de chauffeur van de grote zwarte wagen, die haai- gevolgd was, een heel sinister plan had Toen Frensiham's auto het pleintje, waaraan het flatgebouw Gartside Mansions gelegen was, opreed, zag hij dat Daphne's auto er nog niet was. Hij zag echter wel twee politieagenten bij de ingang van he: flatgebouw en begreep, dat de politie in deze Londcnse wijk zéér actief was ge weest. Eén van de politiemannen kwam hem tegemoet en groette beleefd. „De chef is al boven, sir", zei hij. „Ik verwachtbegon Frensham, maar verder kwam hij niet. Wat hierna gebeurde trok aan hem voorbij als een serie flitsende indrukken. Zó snel ging 't! Hij zag hoe Daphne's auto de hoek om kwam en boe tegelijkertijd een andere, grote zwarte auto de andere hoek omsuis de en ais 't ware op haar inreed. Ver volgens was er het geluid van kogels, die afketsten op Daphne's auto, en er was het geknars van remmen hoorbaar. Toen Frensham en de beide op wacht staande politiemannen even later op Daphne's wagen toesnelden, stapte de jonge vrouw uit, doodsbleek doch met een matte glimlach. Ook Maynard zag bleek. „Ha, bent u daar. inspecteur! 't Is hun niet gelukt. Mijn uur was kennelijk nog niet gekomen! Alles goed, Maynard?" „O ja, juffrouw", antwoordde de chauf feur met trillende stem. „Ik was alleen bang, dat u Ze lachte enigszins geforceerd. „Geluk kig hebben mijn goede vrienden er op ge staan, dat de ruiten van mijn auto be stand moesten zijn tegen kogels", ant woordde ze. „Anders stond ik hier nu waarschijnlijk niet meer te praten". „Weet u, wie 't was?" ..Ik geloof het wel. En u zult 't binnen kort ook weten. Maar ze trok hem even mee en dempte haar stem laten we wachten tot we op de Yard zijn. Het heelt te maken met de moord op meneer Went- worth. Vraagt u me niet te veel, laten we eerst naar boven gaan. Ik zal straks rustig met u en de opperste chef praten. Dan zult u alles, wat ik weet, te horen krij gen Eén van de politieagenten kwam op Frensham toe, voordat deze haar kon ant woorden. „Ik heb een waarschuwing aan de Yard doorgegeven, sir, orn te trachten die auto te achterhalen". „Uitstekend", zei Daphne, „laten we nu naar boven gaan". Bij de open deur van de flat stond een andere politieagent op wacht. Hij groette beleefd de inspecteur en Daphne, die uit de lift kwamen. „Dat is juffrouw Wrayne", legde de inspecteur uit, toen hij de vragende blik in de ogen van de jonge politieman zag. Op dat ogenblik kwam een rechercheur uit de flat te voorschijn. „Dag, juffrouw Wrayne! U zit dus in deze zaak! Wat is er allemaal gebeurd? Ik hoorde daarnet ook nog schieten". Frensiham legde hem in korte woorden een en ander uit. De man keek Daphne vol verbazing aan. „Allemensen, juffrouw Wrayne, dat was dus een dubbeltje op zijn kant! Maar wat heeft dit allemaal te betekenen? Houdt het verband met deze zaak hier? Die jonge man is van korte afstand neer geschoten en er is nergens een wapen te ontdekken, zodat er geen sprake van zelf moord kan zijn. De deur zat op slot en we moesten de concierge er bij halen om hem met een loper open te maken. De flat ligt niet overhoop en niets wijst op een vechtpartij óf iets dergelijks. Odaar is onze dokter;" De dokter, een kleine, gladgeschoren man met een rond gezicht en olijke ogen, keek Daphne half spottend, half bewonde rend aan, „Zo. U bent dus die beroem de juffrouw Wrayne", merkte hij op, na dat hij was voorgesteld. „Hoe is het mo gelijk, dat u er bij zulk werk zó jong uit ziet!" „U bent complimenteus, dokter", zei Daphne met een lachje. „Maar zullen we aan het werk gaan? Wat kunt u ons zeg gen over die arme jongen?" Seymour Wentworth lag slap achterover in zijn leunstoel, alleen zijn hoofd was naar voren gevallen. In ziin voorhoofd zat een grote wond met bloed rondom. De dokter antwoordde onbewogen: „Ik ben bang, dat ik niet veel kan zeggen Een kogelwond. De dood is onmiddellijk ingetreden. De kogel is nog in het hoofd, want hij is er nergens uitgekomenDe rest zoekt U maar uit. De rechercheur nam het verhaal over. „De deur van de flat zat op slot, juffrouw Wrayne", zei hij, „cn zoals ik al zei, liet de concierge ons met een loper binnen. De deur van zijn kamer zat ook op slot en de hoorn van de telefoon lag gewoon op de haak. Er was nergens een wapen te vin den, zodat zelfmoord onmiddellijk als uit gesloten kan worden beschouwd. Als ik het goed begrepen heb, was u met het slachtoffer aan het telefoneren, toen u op eens een schot hoorde?" „Inderdaad, hij beide me op om een af spraak met rnij te maken „Had u hem al eerder ontmoet?" „Ja, hij was de privé-secretaris van George Herrison. Ik ontmoette hem ten huize van meneer Herrison „Herrisonde katoenkoning?" „Juist, die bedoel ik". „Deelde hij u mede, waarom hij u wilde spreken?" „Hij wilde mij door de telefoon niets naders zeggen," antwoordde ze, blij ein delijk de volledige waarheid te kunnen spreken. „Hij hield plotseling op met spreken, ik hoorde een kreet, als van iemand die een doodschrik krijgtIk vroeg hem natuurlijk wat er aan de hand was, maar hij antwoordde nietik hoorde toen een schot, het geluid was ge dempt, maar ik herkende het als een re volverschot. Ik zou daar zelfs om durven wedden." Frensham merkte niet een lachje op: „Ik weet, dat juffrouw Wrayne een ex pert is op dit gebied, rechercheur. Ze weet trouwens zelf ook heel goed met wapens om te gaan. Dat kan ik u verzekeren". De man glimlachte. „Is dat élles, wat u ons kunt mededelen, juffrouw Wrayne?" vroeg hij. „Ik vrees van wel. Hebt u meneer Her rison al gewaarschuwd?" „Dat is al gebeurd. De concierge ver telde ons, wie het slachtoffer was en wij hebben zijn werkgever onmiddellijk op de hoogte gesteld. Hij was nog niet op kantoor, maar men verwachtte hem wel. Ze zouden hem de boodschap overbrengen." „Ik neem aan, dat u zijn papieren nog niet hebt doorgekeken?" vroeg Frensham aan de rechercheur. „Nee, nog niet, maar we zullen dat van zelfsprekend doen. Wat mij in het bijzonder bezighoudt, is de vraag, hoe de moordenaar binnen kon komen. De concierge zag niemand langs komen en de liftbediende zegt, dat hij niemand naar boven heeft gebracht," „Dat zegt niet veel", merkte Daphne op. „De man kan gemakkelijk binnengeslopen zijn en de trap opgeklommen, zonder dat iemand hem heeft opgemerkt". „U denkt, dat Wentworth hem zelf heeft binnengelaten?" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11