PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wittebroodsweken zijn voorbij in de Verenigde Staten -llNATOGgji Wereldnieuws r Democraten proberen nu al in het gevlij te komen bij de kiezers Gedeeltelijke onverbin dend-verklaring van de „melksanerings-regelingen" ZocU ió liet zo J DONDERDAG 3 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sneller herstel na ziekte De radio geeft Vrijdag Communistische pers klapt uit ontwapeningsschool Manuhutu: „Ik was president van de RMS onder dwang" Brits-Nederlandse handel Doodsoorzaak slachtoffers Triton-ramp bekrachtigd Gevangenisstraffen voor aetherpiraten Protesten in New York tegen Berlijns Orkest Lid van voormalig „legioen- Oost" in Londen voor rechter Verzending van zeepost Salarisverhoging leraren handclsavondonderwijs Examens KUNST TALEN Van onze correspondent in Washington De w ittebroodsweken van republikeins en democraten te Washington hebben ge duurd van begin Januari tot eind Februari. President Eisenhower heeft in die periode van de democraten nog meer steun ge kregen dan van rijn republikleinse partij. Ineens is er een kink in de kabel ge komen en roais dat meer gebeurt de wittebroodsweken zijn geëindigd met een ruzie over de huishoudkas. Woordvoerders van beide partijen, in het huis van afge vaardigden, maakten elkaar uit voor alles wat lelijk was. De republikeinen wreven het de democraten aan, dat zü stemmen aan het kopen waren op rekening van het nageslacht. De democraten hebben het wetsvoorstel, dat beoogde de vennootschaps- en accijns- belasting te laten voortbestaan, een ver lengstuk gegeven. Het wetsvoorstel diende om de staatskas te versterken, doch de democratien hebben er een bepaling aan toegevoegd, waarbij iedere Amerikaan 20 dollar belastingverlaging krijgt. Zou die clausule aanvaard worden, dan zou dat de regering ruim twee milliard dollar kosten. Het democratische toevoegsel is ietwat gemeen, omdat het voor de president tamelijk moeilyk is zijn veto over zulk een wet uit te spreken. Hij zou daarmede ook de verlenging van de vennootschaps- en accijnsbelasting torpederen en die acht hij absoluut noodzakelijk voor de staatskas. Ondanks het feit, dat president Eisen hower op zijn persconferentie het demo cratische toevoegsel een „toppunt van fis cale onverantwoordelijkheid" noemde, heeft het Huis de democratische toevoeging aangenomen. De republikeinen stemden vrijwel allen tegen, dochvijf afvallige republikeinen hebben de doorslag gegeven (210205). Zestien democraten kozen de republikeinse kant. Het is nog zeer de vraag, of de Senaat de belastingverlaging zal laten passeren. Enkele vooraanstaande ADV KTENT IE j U nog zwak en slap U vatbaar en ge voelig. Aansterken - zo snel mogelijk. Sanatogen nemen. Daarmee de uitgeputte cellen van Uw lichaam nieuwe krocht toevoeren. Na enkele weken voelt U zich fris en fit - in staat weer aan de slag te gaan. Inderdaad, zowel voor volwassenen als kinderen is niets zo heilzaam als het zenuwsterkend tonicum HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. "VOO Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10 00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.' Mor genwijding. 10.20 Voor de k' ••ters. 10.40 Luitmuziek. 11.40 Voordracht. 11.20 Piano. 12.00 Musette orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport cn prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55: van de R.M.S. heeft Johannes Hermanus democratische senatoren zijn tegen deze verkiezingsmanoeuvre gekant en dit pleit wel voor hun verantwoordelijkheidsgevoel. Pot en ketet Officieel motiveren de democraten hun initiatief met de bewering, dat de republi keinen in het algemceen de welgestelde groepen der bevolking zouden bevoor delen. Het democratische voorstel beoogt juist „de kleine luyden" een voordeeltje te verschaffen. Algemeen is men het er te Washington over eens, dat het gevecht over de be lastingverlaging begonnen is, om de ver kiezingen van 1956. Men kan zelfs zeggen, dat Eisenhower de zaak aan het rollen heeft gebxacht toen hij in Januari de hoop uitsprak, dat belastingverlaging in 1956 gerechtvaardigd zou zijn. Kennelijk be ogen beide partijen een goede indruk op de kiezers te maken en de democraten zijn tot het offensief overgegaan. Het is niet bepaald een verheffend schouwspel, deze politieke strijd, maar verklaarbaar is de situatie wel: het Ameri kaanse volk heeft de middenweg lief. Ex treem isolationisme van rechts-republi- keinen heeft weinig succes en links- extremisme van de andere partij nog min der. Dé programma's waar beide partijen mee voor de dag kunnen komen, moeten wel op elkaar gaan lijken. Men moet haast zoeken naar punten waarop men een ver kiezing kan winnen. En niets ligt meer voor de hand, wanneer men de massa op zijn hand wil krijgen, dan belasting-ver laging. „Intelligente beredenering LONDEN (Reuter) Vertegenwoor digers van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk, de Sovjet Unie en Cana da zijn te Londen voor de tweede maal bij eengekomen om te trachten een plan voor algemene ontwapening op te stellen. Naar verluidt stelden de Westelijke afgevaardig den de Russische afgevaardigde vragen over berichten in de communistische pers over de voorstellen die hij op de eerste ver gadering had gedaan. Naar verder verluidt gaven de Westelijken hun eerste commen taar op de Russische voorstellen. Volgens het Sovjet-persbureau Tass ver schillen deze voorstellen fundamenteel van het Brits-Franse p'an tot ontwapening in stadia, dat de Sovjet-Unie had verklaard op de conferentie te willen bespreken. In plaats daarvan hebben de Russen aange drongen op een verbod van atoomwapens voordat er een contróleorgaan in het leven wordt geroepen, aldus de communistische pers. Na afloop van de vergadering werd van UNO-zijdc een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd dat de afgevaardigden elkaar vandaag weer zullen ontmoeten. De „Daily Worker", het blad der Britse communisten dat evenals Tass melding van Gromyko's voorstellen had gemaakt, schrijft dat de Westelijke mogendheden hebben gedreigd de onderhandelingen af te breken. Als voorwendsel zou hierbij „de bewering" zijn gebruikt, dat de Sovjet- delegatie de afspraak van geheimhouding had geschonden. De „Daily Worker" beweert het nieuws niet via een „lek" te verkrijgen, maar door middel van eigen „intelligente berede nering". Diplomatieke kringen te Londen achtten het onwaarschijnlijk, dat het Westen een zo drastisch voorstel zou hebben gedaan. JOGJA (P.I.A.) Bij de behandeling voor de militaire rechtbank in Jogja van de beschuldigingen tegen twaalf leiders Koersen. 14 00 Sopraan en piano. 14.50 Voor dracht. 15.10 Gevarieerd programma. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18 15 Actualiteiten. 18.20 Lichte mu ziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, cau serie 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Fanfare orkest. 19.33 Het dogma voor ons. causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. Wij vragen een ogenblik uw aandacht voor.... 20 25 Europa een. causerie. 20.35 Leven in de cultuur, causerie. 20 55 Reportage. 21.00 Theaterorkest, koor en solist 21.35 Buitenlands weekover zicht 21.50 Spaanse volksliederen. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 2»* M. 7.00 Nieuws en S O S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 PI ten. 7.45 Een woord voor de da?. 8 00 Nieuws en weerbericht 8 15 Platen 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw 9 35 Platen, 10 30 Moreendienst. 1100 Alt en piano. 11.30 Platen 12.30 Land- on tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thui-front. 13 20 Romantische muziek. 13.50 Platen. 14 00 Schoolradio. 14.30 Omroeporkest cn solist. 15.15 Voordracht 15.35 Platen. 16 00 Voeden en watergeven bij kamerplanten, causerie. 16.15 Platen 1635 Sopraan, bas-bariton en piano. 17 00 Voordracht. 37.20 Promenade orkest. 17 40 Koersen 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen 18.15 Christeliike mu- zickbonden. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19 10 Regeringsuit- zendine: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties:_2. Emigra'ien-aatie. 19 30 Platen. 20.00 Radio krant 20.20 Platen. 20.30 De Jeugd vliegt uit. hoorspel. 21 00 Platen 21 15 Een uur voor een toekomst. 21.35 Utrechts Sted^liiik Orkest, vocaal ensemb'c en solist. 22 45 Avondover denking 23.30 Nieuws. 2.,.15 Lanes wegen van kunst en schoonheid. 23.3524.00 Platen. TELEVISIE (NT.S.) 22 13—23.30 Zesdaagse wielerwedstrijd te Parijs. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 1234 Koorzang. 1300 Nieuws. 13.15 Platen. 13 30 Gevarieerde muziek. 14 00 Schoolradio. 15.45 Vlaamse liederen. 1602 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Blaastrio 18.10 Voordracht. 18.20 Viool en p'ano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Volkszang. 20.00 Causerie. 20.15 Symihonisch orkest en soliste. 21.00 Kunstkale'dnscoop. 21.15 Zang en piano. 21.50 Platen 22 00 Nieuws 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022 30 Nieuws, feiten van dc dag. cn: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). Manuhutu verklaard zich niet schuldig te achten, aangezien dr. Soumokil, die de R.M S. proclameerde, hem had gedwongen de benoeming tot president te aanvaarden Manuhutu zeide herhaaldelijk tegen deze benoeming te hebben geprotesteerd, doch al zijn protesten waren vergeefs geweest. (Soumokil leidt volgens de laatste be richten de opstandige beweging van de R.M.S. uit zijn hoofdkwartier, ergens op Ceram.) Uit het jongste «verzicht van het Britse ministerie van Handel over het goederen verkeer tussen Groot-Brittannië en Neder land blijkt dat dit nog steeds toeneemt. In de eerste maand van 1955 bedroeg de waarde van de Britse invoer uit Nederland 19.08 millioen pond sterling, of ruim twee millioen pond sterling meer dan in de eer ste maand van 1954. Het uitvoerig onderzoek inzake de doods oorzaak van de 28 slachtoffers bij de ramp met het KLM-vliegtuig, de „Triton", is gisteren op de luchthaven van Shannon officieel afgesloten. De jury verklaarde zich accoord met de vaststelling van medi sche zijde, dat 27 van de slachtoffers om het leven gekomen waren door verstikking tengevolge van het inademen van benzine dampen, en het laatste slachtoffer Wil liam Tubler overleden was tengevolge van de schok, die de ramp bij hem veroor zaakt had. De officier van justitie bij de politie rechter te Groningen heeft tegen de 33- jarige landbouwer J. O. D. uit Nieuwolda, de 27-jarige fabrieksarbeider G. V. uit Iloogezand en de 20-jarige kleermaker K. B. uit Westerbroek, wegens het werken met een clandestiene radiozender respec tievelijk 4, 4 en 2 maanden gevangenisstraf geëist. De politierechter veroordeelde D. en V. ieder tot drie maanden gevangenisstraf en B. tot 2 maanden. De commandant vart het loodswezen te Delfzijl verklaarde als getuige dat het radiocontact van de loods boten onderling herhaaldelijk wordt ge stoord door geheime zenders. Woensdagochtend is het laatste deel van de nieuwe hefbrug over de Oude Maas bij Rotterdam ingevaren. Deze brug zal toegang geven tot het industrieterrein het „Botlekgebied". In dc staatscourant van Woensdag is op genomen een beschikking van de minister van Economische Zaken, waarbij deze, in overeenstemming met de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en voor Publiekrechtelijke Bedrijfs Orga nisatie. een aantal, in vele „melksanerings- overeenkomsten" voorkomende, bepalingen onverbindend verklaart, overeenkomstig de hem bij het kartelbesluit verleende be voegdheid. Teneinde de bij bedoelde sane ringsovereenkomsten betrokkenen in de geleeenheid te stellen de desbetreffende bepalingen zodanig te wijzigen, dat zij niet meer strijdig zijn met het algemeen belang, ral de onverbindend verklaring eerst op 3 September 1955 van kracht worden. Door vertegenwoordigers der melkslij- tersorganisaties zijn voorstellen gedaan, welke aanleiding hebben gegeven tot en kele wijzigingen in de punten, waaraan onlangs reeds bekendheid werd gegeven. Tevens omvat de onverbindendverklaring de voleende punten: 1. De wijkindeling, waarbij slechts één of ten hoogste enkele slijters in elke wijk melk en melkproducten mogen bezorgen. Behoudens in gebieden, welke nog nader door de minister zullen worden bekend ge maakt, zal de bezorging in een wiik door tenminste drie slijters moeten geschieden. 2. Het afstaan van een deel der ver diensten van één of meer slijters aan hun organisatie of aan een tussenDersoon ter uitkering aan één of meer andere slijters, indien eerstbedoe'.den méér en laatstbe- doelden minder 'in een beoaalde periode verkocht hebben dan een tevoren voor elk hunner bepaalde hoeveelheid. Voorts de verrekening van winstgedeelten wegens uitkoop van slijters of overneming van e**» deel van de omzet. Deze ma» uitsluitend betreffen: in gevallen van uitkoop maxi maal 3/8 van de bruto-mar?e over de uit gekochte omzet en in gevallen van over name van een deel van de omzet maximaal V% van de brutomarge over het overgeno men gedeelte. Een en ander gedurende maximum een nog nader te bepalen aantal jaren. 3. Het verbod voor melkstandaardisa- tiebedrijven om aan niet aangesloten slij ters te leveren. 4. De verplichting voor aangesloten slijters van bepaa'de me'kstandaardisatie- bodrijven te betrekken. De slijters mogen slechts gebonden worden uitsluitend te betrekken van bedrijven, welke bereid zijn gegeven omtrent de afname aan de slijters- ircanisatie te verstrekken. 5. De overdracht van een melkzaak aan een niet aangesloten slijter. Toegestaan is slechts een optierecht voor de aangeslo tenen. 6. De bepaling, dat een aangesloten slijter bij verkoop van zijn melkzaak de koper tot aansluiting moet verplichten. 7. Bepalingen omtrent de opzegging. Als de saneringsregeling vijf jaar heeft ge duurd, moet voor elke individuele aange slotene het recht bestaan het contract op te zeggen, als daartoe voor hem een ge wichtige reden bestaat of wanneer ten minste 1/10 deel van het totaal aantal aan geslotenen wenst uit te treden. De onder 2, 3 en 4 genoemde bepalingen zijn reeds sinds 6 Juni 1954 geschorst. De onverbindendverklaring, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee, heeft ten doel de thans bestaande verstar ring op het gebied van de melkprijzen en van de dienstverlening aan het publiek te verminderen en een verantwoorde concur rentie bij melkbezorging te bevorderen. Verwacht mag worden, aldus het ministe rie, dat meer dan tot dusverre een belang rijk deel van de door saneringsregelingen verkregen kostenbesparingen aan de ver bruikers ten goede zal komen, waartoe het overleg met de organisaties zal worden voortgezet. ADVERTENTIE NEW YORK (United Press) Ongeveer tweehonderdvijftig mensen hebben Dins dagavond onder het wakend oog van veer tig politieagenten bij de ingangen van Carnerrie Hall. waar het Berlijns Philhar- monirch Orkest voor een uitverkochte zaal een uitvoering gaf, getracht het publiek er van te overtuigen niet naar binnen te gaan, daar leidende figuren van het orkest leden van de nationaal-socialistische partij zijn geweest. De Zionistische Betar-groep, die hierbij het spits had willen afbijten, kwam te laat bij de vooringang, daar hier reeds andere demonstranten stonden. De leider van de Betar-groep verklaarde, dat zijn mensen niets te maken wilden hebben met deze lieden, daar het linkse elementen zouden zijn. Hij leidde daarop de zijnen naar de achteringang van het gebouw. Een Nederlands onderdaan, die bekende tijdens de oorlog deel uitgemaakt te heb ben van het Vrijwilligerslegioen Neder land en met de Duitsers tegen de Russen te hebben gevochten, is vandaag door de rechter in Bowstreet veroordeeld tot een boete van 50 pond sterling, plus betaling van de kosten van het geding, 15 pond en 15 shilling. De rechter bevond deze Ne derlander, Philip Buttinger, schuldig aan het zich valselijk uitgeven voor Nicolaas Visser en het afleggen van valse verkla ringen om de vereiste 'naturalisatie-papie ren te verkrijgen. Openbare aanklager J. F. Claxton, ver klaarde dat beide beschuldigde personen Nederlandse onderdanen waren en een be paalde mate van steun aan de Duitse weermacht hadden verleend tijdens de oorlogsjaren. Philip kwam tenslotte tot andere gedachten, hij deserteerde uit het Duitse leger, keerde naar Nederland terug en dook daar onder. In April 1947 begaf hij zich naar Engeland met een paspoort ten name van Nicolaas Visser en in Juni van hetzelfde jaar werd hij onder die naam ingeschrevfn. Hij behaalde een „first class" eregraad aan de Londense universiteit. Om de Britse nationaliteit te verkrijgen vulde hij een formulier in on der de naam van Nicolaas Visser, zich daarbij van valse gegevens bedienend. Aan de rechter vertelde Philip dat hij pas 18 jaar oud was, toen hij zich bij het vrijwilligerslegioen Nederland meldde. Hij zei bij dit besluit niets te winnen te heb ben gehad. Van zijn vader had hij een be drag van achtduizend pond sterling geërfd, maar al zijn bezittingen in Nederland wa ren in beslag genomen. Een ambtenaar van de vreemdelingendienst verklaarde dat het ministerie van Binnenlandse Zaken But- tinger's aanvraag om naturalisatie had aangehouden in afwachting van de uit spraak in zijn zaak. 21. Toen de meester-zangers naar genoe gen hadden vastgesteld, dat het oude schip een goede klankbodem was, durfden zij zich ermee op zee te wagen. Dus hesen zij de zeilen en kozen het ruime sop. Dat hijsen van de zeilen ging niet zo nauwkeu rig en handig als dit met ervaren zeelui zou zijn geschied, maar op de een of andere manier slaagden zij er toch in, de weer barstig flapperende doeken met touwtjes en strikjes aan de masten te binden. En zo verscheen het kaperschip „Zwarte Haai" na eeuwen te hebben gerust weer op de wijde baren. Dit verschijnen bleef niet on opgemerkt. Op een rondkruisend snel- bootje van de kustwacht richtte een in specteur zijn kijker en stootte een zilte uitroep van verbazing uit. „Wat is er, Hendrik?", vroeg de stuurman. „Kijk DAAR eens!", antwoordde Hendrik, de an der zijn kijker voorhoudend. „Zoiets heb ik wel eens op plaatjes van geschiedenis boekjes gezien, maar nog nooit op zee!" Zijn metgezel tuurde door de kijker en liet een verbaasd gefluit horen. „Drom mels!", riep hij uit, „ik heb gehoord, dat een stel oude oorlogsschepen weer in ge bruik zijn genomen, daar dit is wel een hele ouwe!" Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: s.s. „Lim burg" (10 Mrt), m.S. „Wonosobo" (24 Mrt); naar Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Perseus" (10 Mrt), m.s. „Bintang" (7 April); naar de Ned. Antillen: s.s. ..Bennekom" (8 Mrt), m.s. „Oranje" (15 April); naar Suriname: s.s. „Trajanus" (9 Mrt), m.s. „Nestor" (23 Mrt); naar de Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefontein" (8 Mrt), m.s. „Carnarvon Castle" (12 Mrt); naar Canada: s.s. „Maasdam" 9 Mrt), m.s. „Prins Willem van Oranje" (10 Mrt), s.s. „Grote Beer" (16 Mrt); naar Brazilië en Argentinië: m.s. Highland Brigade" (7 Mrt), s.s. „Eva Perón" (12 Mrt); naar Australië: m.s. „Jo- han van Oldenbarnevelt" (9 Mrt), m.s. ..Iberia" (15 Mrt); naar Nieuw Zeeland via Engeland 12 Mrt en 19 Mrt. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is, gerekend van 1 Januari 1953 af, de sala risregeling voor het handclsavondonder wijs herzien. Met ingang van 1 Januari 1954 is hierbij het maximum-salaris van een leraar, in het bezit van een middelbare akte A voor het door hem te onderwijzen vak, gebracht op 32,— per wekelijks lesuur per maand, te bereiken na 12 dienstjaren. Voor leraren met de B-akte (met uitzondering van leraren in het schoonschrijven) is het maximum gesteld op 37.—. Onbevoegden kunnen het voor hen vastgesteld maximum van 19,50 be reiken na acht dienstjaren. Voor het jaar 1953 zyn deze bedragen ongeveer 7 per cent lager. Op de bedragen die gelden van 1 Januari 1954 af komt, gerekend van 1 October 1934, nog de algemene salaris verhoging van C percent. Amsterdam 'Gem. universiteit). Bevorderd tot arts de heren S. I. Miranda, Amsterdam en J W. M. Gieskes, Naarden. Geslaagd voor artsexamen (le gedeelte) de heren W. Hoo- gendijk. J. H. Waalwijk,. J. van den Bos, J. Geerling, W, Th. Dae-ms, allen Amsterdam, J. P. van Kampen. Zwaag. F. H. Vooren, Limmcn en Z. van de Weg, Bussum. Ge slaagd voor doctoraal examen geneeskui.de: M. Schaap, H. Meerburg, H. L. van Cleeff. E. A de Boer. allen Amsterdam: G. J. van Erk, Heemstede: L. de Jong, L. Meijler, A. H. Esser, R. Jong, A. Jonker, J. Logeman, mej. C. II. Breman. D. D. Vodegel, allen Amsterdam, R. de Wit, Overveen, F. J. Fran ken, Amsterdam, J. J. Wille. Bussum. P. A A. Klok, mej. E. H. Brandt. R. J. Bergmans, Mej. B. Willemse, mevrouw S. E. Arnold- Van Gorcum, K. M. J. Ceha, mej. W. Fieg- gen, R Gelber, P. D. Goluberg, allen Am sterdam, J. J. Mobron, Alkmaar, mej. H. A. Y. Noë. J Th. Sard, R. N E. van Walree. Ph. Willensky, J. H. Groff, allen Amsterdam. W. Huisenga, Purmerend, J. A. Droog, Am sterdam. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FER0. B0LSTR. 48 A DAM TEL 71716? DUFFEL MONTY COATS Aviatrice. De Franse aviatrice Eliww Bosei li heeft het afstandsrecord v de „Mistral"-straaljagers gebrokenriÜ met een toestel van dit type in een van Parijs naar Agadir in Frans M rokko te vliegen. Zij legde de 2500d lometer In drie uur en 33 minuten!- 1 Elisaibeth Boselli is ook schrjifstl dichteres, schilderes en musicienne 7 v heeft een graad in politieke wet» 0 schappen gehaald en kreeg haar brZ 6 toen zij 18 jaar was. Bora. Triest is geteisterd door een ZWSh J Noorderstorm, een ijskoude Bora" I waardoor 36 personen min of' mi' f ernstige verwondingen hebben od? <1 lopen. Door de windstoten, die snelh IB den tot 153 kilometer per uur bereV s ten. zijn verscheidene inwoners van 6 stad omver gewaaid. Een aantal m» sen werd gewond door vallende dak' pannen en stukken steen. Toepassing. Volgens het Russische pe» agentschap Tass is in Moskou een Co-~ ferentie geopend van 900 geleerden ei ingenieurs ter bespreking van de to«. passing van atoomkracht in de che mische industrie. De conferentie woo' gehouden op initiatief van de wetes- schappelijke academie en het ministe! rie voor de chemische industrie. Gemiddeld. Uit West-Duitse statistieken blijkt dat in de mijnstreek langs de Rijn en het Ruhrgebied verleden jaa- per dag gemiddeld zes mijnwerkers door bedrijfsongelukken of tengevoi?» van silicose een onder mijnwerk?! sterk verbreide longziekte, die door het inademen van kolenstof ontstaat 2j]a overleden. Jarig. Paus Pi us XII is gisteren 79 jaar geworden. Het was levens zestien jaa- geleden dat hij tot Paus gekozen, weri Hij ontving duizenden gelukwensen uit alle delen van de wereld. Resultaat. Resident-generaal Pierre Boyer de la Tour's methode om regen te na ken in Tunesië heeft nog altijd geen resultaat gehad. Onlangs was uit een vliegtuig een flinke regenval in Alge rije veroorzaakt door 100 kilo zout op de wolken te strooien. Betalen. Een rechter te Parijs heeft be paald, dat ex-koning Faroek van Egyp. te aansprakelijk is voor schulden uit koopovereenkomsten die hij als konin6- in 1952 in Frankrijk heeft gesloten Faroek moet 4.824.500 francs voor eK japonnen en mantels aan de mode koning Dior en 340.000 Francs voor een heel klein horloge aan een juwe lier betalen. In totaal dus ruim vijftig duizend gulden. De rechter kende noch Dior noch de juwelier schadevergoe ding toe.. Dior had een millioen francs geëist: ruim f 10.000. Aanspraak. Het Amerikaanse departe ment van Financiën heeft bekend ge maakt dat de geleerde Bruno Ponte- corvo aanspraak kan komen maken op 15.000 dollar als zijn aandeel in een toewijzing van een eis van 300.000 dollar die hij met zes andere geleer den in 1953 had ingesteld tegen de Amerikaanse commissie voor de Atoomenergie. Vredesoproep. Het Finse parlement heeft de tekst ontvangen van een „vredes oproep" die de Opperste Sovjet op 9 Februari heeft goedgekeurd. Naar ver luidt zijn dergelijke nota's ook naar an. dere hoofdsteden gezonden. De Mo hammedanen in de Sovjet-Unie hebben in de Izwestia een oproep gedaan tot 't verbod op de aanmaak en het gebruik van atoomwapens. De Russische Ortho doxe kerk heeft ook reeds een derge lijke oproep gedaan. Bevredigend. De Amerikaanse atoom duikboot „Nautilus" heeft Zondag cn Maandag bevredigende diep-duikproe- ven gedaan. De proeven verliepen vol gens plan ondanks ongunstige weers omstandigheden in het proefgebied. Griep. Ruim 600.000 inwoners van Tokio, meer dan tien percent van de bevol king van de Japanse hoofdstad, is aan getast door een griepepidemie, die se dert half Januari in Japan woedt. Se dert het begin van de epidemie zijn in Tokio 87 scholen gesloten. Treinongeluk. Bij een treinongeluk in Bra zilië op vijftig kilometer van Sao Paulo zijn twintig personen om het le ven gekomen en 46 gewond. De toe stand van vijftien van de 46 gewonden is ernstig De oorzaak van het onge luk is nog niet bekend. Treinbrand. Bij een brand in een perso nentrein op het station van Poesan (Zuid-Korea) zijn 39 personen om het leven gekomen en een vijftigtal ge wond. DOOR ALLE TIJDEN heen hebben de mensen behoefte gevoeld aan een wereld taal, die het mogelijk zou maken dat ieder zich met allen zou kunnen verstaan. Dit ideaal is, zoals alle idealen, onbereikbaar, zodat in de practijk genoegen werd gcn.0- men met oplossingen die wat minder hoog grepen, maar in de practijk tenminste uit voerbaar waren. Zo hebben allerlei talen zouls het Hethitisch, Aramees, Perzisch, Grieks, Latijn, Arabisch, En gels, enz., in verschillende tij den en uiteenlopende gebieden dienst gedaan als de taal waarin de volken van verschil lende nationaliteit zich in het mondeling en schriftelijk ver keer bedienden. Maar zonder uitzondering waren dit de ta len van heersende en'of koloniserende vol ken en daarom onaanvaardbaar voor dege nen die overheerst of gekoloniseerd waren. Vermindering van politieke invloed zien we dan ook vaak gepaard gaan met een geleidelijk verdwijnen van die zgn. we reldtaal. Voorstanders van een wereldtaal achtten invoering van een neutrale kunstmatige taal dan ook de enige oplossing, maar zo eenvoudig als het schijnt blijkt dit toch niet te zijn. Zoals we vroeger eens hebben verteld, worden over de gehele aarde on geveer 3000 verschillende talen gesproken, een aantal dat Inderdaad groot genoeg ia om een babylonische spraakvervmrring te bewerkstelligen. Maar iemand die zich ten doel zou hebben gesteld alle kunsttalen ol wereldhulptalen te teren, zou ook altijd nog ruim 350 van deze talen moeten leren! Het door de pastoor J. M. Schleyer in 1830 samengestelde Volapük, dat aan het Esperanto vooraf ging, is in tegenstelling tot veler mening, bij lange na niet de eer ste poging tot het scheppen van een we- reldtaal, want 11 jaar tevoren had de Fransman Pirro het zgn. Universal samengesteld. Maar ook hij was niet de eerste, want de pioniers der wereldtalen moeten we reeds zoeken in de 2-ie eeuw na Chr! Na dien heeft het aan ontwerpen en uitgewerkte projecten op het gebied der kunsttalen niet ontbroken. E. Dreztn vermeldde in 1931 300 verschil lende kunsttalen en de ifl 1927 door de Algemene Es peranto-Vereniging te Genève gepubliceerde lijst bevatte 350 nummers, die nog niet eens alles op dit gebied om vatte. De meeste kunsttalen zijn in de 19de en 20ste eeuw ontworpen, maar zij blijken ook in het tijdvak van 1000 tot 1600 verschillende voorlopers te hebben gehad, zoals bijvoor beeld het Pasigrafia van Tartaglia uit 1S50. Voorts zijn ook de 17de en 18de eeuw 'B dit opzicht verre van onvruchtbaar geble ken. Hoewel het Volapük in de eerste 10 jaren van zijn bestaan zijn aanhangers reeds in bijna 300 verenigingen had georganiseerd en 25 tijdschriften uitgaf, was de aanhang weer bijna even spoedig verdwenen. De vrijgekomen plaats werd ingenomen door het Esperanto dat momenteel door meer dan 95 van de aanhangers van een we reldhulptaal wordt gesproken. De r?st neemt genoegen met lnterlingua, Occiden tal, Idiom-Neutral, Ido, Novial, enz. Na deze kunsttalen moeten we toch 00* de taaL der vogels eens bezien. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2