WiHe m den frisse at Pleidooi voor afsluiting van Waterweg en Wester schelde „Uitvoering van Commissie-advies, anders bouwen wij zelf een IJ-tunnel" Wellicht nog belangrijker dan dichting der overige zeegaten" Triomf van Jordaanse stem in Krasnapolsky Eerste Kamer-leden over schoolgeldwet Villa uitgebrand Hefbrug op plaats gebracht Sir William Penney op een geheime missie Adenauer laat Blücher niet heengaan Hongaarse vinding zou textiel „onverslijt baar" maken DONDERDAG 3 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Groot „karwei" op de Oude Maas Voorlopig verslag Nieuwe vinding voorkomt vocht (en rheuma) in huizen Haags hof behandelt in revisie zaak van 1948 Kort nieuws Kerkelijk Nieuws Deel van Suriname- Compagnie weer thuis Amsterdam neemt sterk standpunt in: Nederlands derde taal bij Indonesisch M.O. en H.O. Brits-Amerik. samenwerking voor atoomwapens hersteld? Mr. Stoffels wil in Jogja pleiten voor RMS-leiders Moskou kent geheimen van de geleide projectielen Alle partijen wijzen Grotewchls eenheidsreferendum aj De veiligheid van ons land en van België tegen overstromingen, de belangen van het verkeer te land en te water voor beide landen, de bestrijding van het zoutge- vaar, de zoetwaterhuishouding van vrijwel ons gehele land en vele andere belangen worden in hoge mate beheerst door de beslissing over de vraag of de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde al dan niet open moeten blijven. Daarom is een ernstig onderzoek naar de mogelijkheid van afsluiting met de daaraan verbon den voor- en nadelen gewenst", zo besloot dr. ir. F. P. Mesu, lid van de Delta commissie en oud-directeur van de Cultuurtechnische Dienst, Woensdagavond zijn voor de vereniging „De Amsterdamse haven" gehouden inleiding over: de Delta plannen. „Daar de eventuele afsluiting van de Rotterdamse Waterweg en de Westerschel de buiten de beschouwingen der Delta commissie moesten blijven, adviseerde zij alleen tot verhoging en verzwaring der daarlangs gelegen waterkeringen. De mo tieven voor afsluiting van de andere zee gaten pleiten echter volgens spreker in niet mindere mate voor de Waterweg en Westerschelde en het zou wel eens kunnen blijken dat aan een afsluiting van deze bei de vaarwegen de voorkeur zou moeten worden gegeven. Bij afsluiting van de Waterweg door sluizen zouden de Delta plannen ingrijpend moeten worden ge wijzigd". Naar de mening van dr. Mesu dienen dus, alvorens een besluit wordt genomen over de Waterweg nog geen belangrijke werken te worden uitgevoerd. Uitvoerig stond de inleider stil bij de nadelen van de open toegang tot de Rot terdamse havens: moeilijke vaart, vooral bij slecht zicht .tegenliggers, het ten an ker gaan in verband met de kenteringen van het getij en dergelijke. Teneinde herhaling van de in 1953 aan gerichte aanzienlijke schade te voorkomen zullen maatregelen moeten worden getrof fen tot verhoging van dijken, kaden en haveninrichtingen, die 150 millioen gulden zullen vergen. Dan nog zal echter slechts één water kering aanwezig zijn. De Waterweg kan alleen ontzilt worden door afsluiting met sluizen waarin alle schepen (ruim 20.000 per jaar) zouden moeten schutten evenals bij het Noordzee kanaal. Hiervoor zouden tenminste tweemaal Het moet Woensdagavond in de Jor- daanbuurt van Amsterdam wel stilletjes geweest zijn, want haar bewoners zaten grotendeels in de grote zaal van Krasna polsky, nu weer innig en dan weer uitbun dig te genieten van de schoonste stemmen uit hun midden. De N.V. Bovema Gramo- foonplatenindustrie te Heemstede, wie het voor een van haar platenproducties om de vier beste zangers van dit oude hart van Amsterdam te doen was, hield haar laatste auditie, nadat op voorgaande avonden te- samen 103 Jordaners voor de microfoon waren verschenen. Er kwamen vijftien „finalisten" op het podium, van wie ach tereenvolgens als de vier sterren werden aangewezen Jan Muscher alias Johnnie Jordaan, een neef van Willy Alberti, me vrouw Leen Jansen, het echtpaar De Munck (die velen bijna tot schreien heb ben bewogen met hun lied van „somerson- neschijn") en Willem Nus. Het is een da verend festijn geworden en vele honder den Jordaners hebben deinend de refrei nen meegezongen, waarbij de glorie van hun buurt zich uitte in indrukwekkende trillers en uithalen. En dat alles culmineerde in de ver heerlijking „fan die ouwe Westertore", die uit elk lied hoog oprees als het sym bool van hun honkvastheid, „al staat 'ie ook op koeiehuide, al is se bofestuk fan houtEr traden ook een aantal be- roepsartisten op ter opluistering van het programma, dat op zichzelf echter reeds zulk een succes was, dat de Jordaners er gerust mee op tournée door ons land kun nen gaan. Overal zou men genieten van hun olijke „je-kennet-me-doen" menta liteit, zoals die tot uiting komt in hun lied „Ik heb een hüs en een tün en een platje en een kooi met een kenarie- piet ik heb een duf en een doffer in een hokkie en de muibeltjes gaan op cre- diet" Men zou zijn hart ophalen aan hun onomwonden materialisme ,,'t sal je ge dacht sijn, wat je allemaal met poen ken doen") en hun gastvrijheid („seg Na, kom je fenafond theeën"). He tis mogelijk, dat een deel van de avond nog door een der omroepver enigingen zal worden uitgezonden en te recht, want „ik hoor se nóg singe, die knape fan mossele faan in het suur". zoveel sluizen als bij IJmuiden nodig zijn opdat elk op- of afvarend schip steeds een open sluis tot zijn beschikking heeft. De Westerschelde Naar de mening van dr. Mesu verdient het ook aanbeveling om te onderzoeken of voor de Westerschelde geen betere oplos sing mogelijk is dan de ongeveer 350 mil lioen gulden kostende versterking van de dijken tot aan de Belgische grens. Tegenover de enorme kosten van af sluiting der Schelde zijn volgens zeer glo bale ramingen ook zeer grote besparingen mogelijk, namelijk: a. Mindere kosten voor dijkversterking in Nederland en België 5C0 millioen. b. Besparing op het kanaal Terneuzen Gent 50 millioen. c. Vervallen van de veerverbinding VlissingenBreskens. Lagere inpolde- ringskosten van buitengronden. Opheffing van de verzilting in Zeeuwsch-Vlaanderen. Mogelijkheid van zoetwatervoorziening e.d. 50 millioen. Tezamen 600 millioen gulden. Indien zou blijken dat afsluiting van de Schelde aan de mond technisch niet uitvoerbaar is, of dat het openhouden van de buitengeul niet bevredigend kan wor den opgelost dan zal nog kunnen worden onderzocht, de afsluiting van de Schelde ongeveer in de lijn KruiningenPerkpol- der met gelijktijdige doorgraving van de vooruitstekende punt van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen bij Ossenisse. In dit gegraven gedeelte kunnen de toegangssluizen voor Antwerpen worden gebouwd terwijl de vaargeul op het afgesloten deel van de Schelde zal kunnen worden genormali seerd. De eb- en vloedbeweging op het open blijvende deel der Schelde zal vermoede lijk voldoende zijn voor het instand hou den van de buiten-vaargeul. De voordelen voor het kanaal Terneu zenGent kunnen in dit geval evenwel niet worden geïncasseerd. Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van de heffing van schoolgeld (schoolgeldwet). Verscheidene leden waren van mening, dat men door de aanvaarding van dit wetsontwerp van de regen in de drup zou komen. Reeds jaren lang wordt, aldus die leden, in ons land een progres sief schoolgeld geheven. Hiertegen hadden Izi.i bezwaar. Huns inziens nu wordt deze wijze van schoolgeldheffing bij de toepas sing van de ontworpen regeling nog min der aanvaardbaar. Immers, voor leerplich- jtige kinderen zal als het ontwerp wet 'wordt het schoolgeld worden afgeschaft. •Voor degenen echter, die voor hun oplei- iding ook de hogere klasse' van vefschil-' dende onderwijsinstellingen nog- -moeten wolgen, wordt het stelsel van nrogressieve ischoolgeldheffing gehandhaafd. Onder deze omstandigheden hadden de ihier aan het woord zijnde leden begrip ;voor het amendement-Fortanier-De Wit, jdat bij de behandeling van dit wetsontwerp 'in de Tweede Kamer was ingediend, doch daar geen meerderheid had verworven. Ware het amenement aanvaard, dan had men huns inziens voor een zuivere keus gestaan met betrekking tot het al of niet kosteloos verstrekken van onderwijs. Dat het wetsontwerp "thans een tweeslachtig karakter draagt, hangt naar hun gevoelen ongetwijfeld samen met de houding, door de Partij van de Arbeid tegenover bedoeld amendement aangenomen, waardoor het compromis, in het kabinet tot stand ge komen, blijkbaar zal worden aanvaard. In verband met het tweeslachtig karak ter van de vooropstelde regeling v/aren somm'gen van de hier aan het woord ziin- de leden van mening, dat vei-wcping van '"•t wetsontwerp de moe-eliikheid zou bie den om de gehele materie, er in behandeld, in nadere beschouwing te doen nemen. Woensdagmiddag omstreeks halfeen is in een woning aan de Baarnseweg te Bos en Duin, gemeente Zeist, brand ontstaan, ver moedelijk doordat vonken uit de schoor steen op het rieten dak vielen. Nevelblus sers uit Bos en Duin en uit Zeist werden naar de plaats van de brand gebracht. On danks het krachtig optreden van de brand weer, geassisteerd door militairen van het vliegkamp Soesterberg, waar de brand van de verkeerstoren af was waargenomen, kon men niet verhinderen, dat de villa ge heel uitbrandde. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. ADVERTENTIE Zoals bekend wordt er op het ogenblik te Rotterdam gewerkt aan een brug over de Oude Maas, die toegang zal geven tot het industrieterrein in het Botlekgebied. Van deze brug had men reeds aan weers zijden van de oever de „aanbruggen" met een lengte van 240 meter en de toeleidings- bruggen met een lengte van 160 meter ge construeerd en ook waren reeds de twee heftorens met een hoogte van 64 meter gebouwd. In December 1952 begon men met de bouw en daarna werden successie velijk tevoren gemonteerde delen van de brug „ingevaren". Alleen de hefbrug ont brak nog, maar Woensdagochtend heeft men deze op haar plaats gebracht. Deze brug, die een lengte heeft van zestig meter en ongeveer 850 ton weegt, is gemonteerd bij Penn en Bauduin te Dordrecht naar een ontwerp van Werkspoor. Zij werd on twee aaneengekoppelde bakken (die ook voor de delen van de Moerdijkbrug worden ge bruikt) gemonteerd en vanochtend om half vier verliet het gevaarte Dordrecht. Met behulp van lieren heeft men de hef brug op de plaats van bestemming daarna „ingevaren" en om circa kwart voor tien lag zij op haar plaats. Direct daarna is men begonnen haar aan te sluiten op de kabels van de heftorens. Om 7 uur 's avonds is de brug omhoog getrokken, zodat het scheep vaartverkeer weer ongehinderd kon pas seren. De brug hoont men in Juli voor het ver keer te kunnen openstellen. Zij heeft een totale breedte van 22 meter en omvat twee trotoirs, een rijwielpad, een enkele spoor baan en een rijweg van zeven meter. Verrukkelijke pepermuntsmack COLGATc - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Een nieuw middel om vocht en schim mels uit woningen te weren heeft volgens de heer W. P. Niemandsverdriet uit 's-Her- togenbosch na uitgebreide proefnemingen bewezen effectief te zijn. Het nieuwe mid del bestaat uit een gestreken dunne pleis terlaag op de binnenkant van muren. Deze laag wordt steenhard en ondoordringbaar voor vocht en daardoor schimmelvrij. De heer Niemandsverdriet houdt op het ogenblik door geheel Nederland bespre kingen met groepen architecten, binnen huisarchitecten, aannemers, stoffeerders, behangers en andere belanghebbenden om de eigenschappen van het nieuwe pleister te demonstreren. Het pleister is niet alleen belangrijk, omdat het beschadiging van behang, stoffering en meubilair voorkomt, zo zegt hij, doch bovendien zijn droge wo ningen comfortabeler en van grote bete kenis- voor de -bestrijding -van de -vele vor men van rheumatiek, dié een plaag zijn voor honderdduizenden Nederlanders. Valsheid in geschrifte Het gerechtshof te 's-Gravenhage is Woensdag begonnen met een diepgaand onderzoek in de zaak tegen de 51-jarige accountant Chr. L. M. M. uit Amsterdam, die in 1948 was veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek wegens valsheid in geschrifte. In hoger beroep was het vonnis bevestigd en de Hoge Raad had een cassatieverzoek verworpen. De zaak wordt nu in revisie door het hof behandeld. M., die in de jaren 1945 en 1946 een functie bekleedde bij de Centrale' Ver mogensopsporingsdienst, werd er van be schuldigd onder elf kwitanties valse hand tekeningen te hebben gezet. Deze kwitan ties zouden de verantwoordingen moeten zijn voor het betalen van gelden aan tip gevers, die in enige zaken waardevolle ge gevens hadden verstrekt voor het opsporen van in en na de oorlog verdwenen of ver borgen vermogens. In totaal zou 156.985 gulden aan „tipgeld" zijn uitbetaald vol gens de elf kwitanties, zo was tijdens het onderzoek gebleken. Hij zou dan eigen machtig zijn opgetreden, want er was geen toestemming tot het betalen van tipgelden verleend. Woensdag is één van de vier opgeroepen getuigen gehoord. Het was de heer A. G. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, die een der directeuren is geweest van de opsporingsdienst. Hij ver klaarde dat slechts éénmaal is besloten tot het uitbetalen van gelden aan een tipgever, maar eerst na langdurig overleg met het Nederlands Beheersinstituut. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage vroeg na een lang durige zitting bevestiging van het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, subsi diair heropening van het onderzoek. De heropening van het onderzoek zou dan speciaal zijn voor het doen uitbrengen van een grafologisch rapport over de handteke ningen onder de elf kwitanties. De eerste Nederlandse tekenfilms rten Toonder's „De gouden vis"' be efde dezer dagen haar Amerikaanse pro- miére en wel in het Paris theater te New York. Deze film zal ook in andere Ameri kaanse steden worden vertoond. Op 20 Juni a.s. zal het Poolse passa giersschip „Batory", dat 14.287 brt. meet, een eendaags bezoek aan de Amsterdamse haven brengen. Het schip maakt dan een kruis tocht en zal m-r -r dan 600 passagiers, voor namelijk De en, aan boord hebben. De „Batory" behoort toe aan de „Gdynia- America Line". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoonhoven M. Verweij te Besoyen. Aangenomen naar Peize A. Blanson Hen- kemans legerpred. te Utrecht. Bedankt voor St. Maartensdijk J. Boe- zer te Eethen en Drongelen. Benoemd en aangenomen naar Dedems- vaart (als viA) A. J. Overbeeke cand. te Leiden; idem naar Terwinselen J. G. N. Cupédo, cand. te Noordwijk aan Zee. Aangenomen als zendingspred. school - beheer ressort Biak-Numfort, Nw. Guinea) D. A. ten Haaft te Hoek (Zeel.) (voorheen te Nw. Guinea); naar Noordeloos J. v. 't Ende, cand. te Kampen, die bedankte voor Molenaarsgraaf. Bedankt voor Hoogeveen E. E. de Looze te Hilversum; voor Middelstum J. B. Rijn- ders te Angerlo. Beroepen te Schoonhoven J. J. Moll, le gerpred. te De Bilt. Geref. Kerken Beroepen te Nijverdal G. Heijerman te Wolfaartsdijk; te Westerlee (Gron.) I. Meijer, cand. te O. en N. Wetering. Beroe pen en aangenomen naar Rhenen H. Vol- ten, stud. pred. te Wageningen. Aangenomen naar Zevenhuizen (Z.H.) J. Bos te Asperen. Beroepen te Tuindorp-Oostzaan J. C. Schouten, cand. te Amsterdam; te 's-Gra- venmoer J. J. Lamme, cand. te Haarlem; te Zwagerveen G. Haaksma te Smilde. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Hijken en te Twijzel L. Douw, cand. te Zoutelande; te Leerdam J. Faber te Deventer. Bedankt voor Overschie L. Moes te Zalk en Veecaten. Beroepen te Den Helder G. Visée te Kampen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Sliedrecht J. Keuning te Barendrecht. Geref. Gem. in Nederland Bedankt voor Nieuwaal F. Mallan te Bruinisse. Geref. gemeenten Bedankt voor Yerseke en voor Vlissingen H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Met het s.s. „Bonaire" van de K.N.S.M. zijn vandaag 62 militairen van de Konink lijke Landmacht, behorende tot het eerste detachement van de Eerste Suriname Com pagnie 1954, in het vaderland teruggekeerd. De groep stond onder commando van de le luitenant F. van der Linde van Sprank huizen uit Groningen. Ter muzikale be groeting was op de kade het muziekcorps van de Huzaren van Boreel aangetreden, dat marsmuziek afisselde met een niet ge dirigeerde roffel der voeten op het plan kier om warm te blijver „B. en W. van Amsterdam hopen van harte, dat de minister van Verkeer en Wa terstaat spoedig het juiste woord zal spre ken over de oeververbinding van het IJ en zal beslissen over te gaan tot integrale uit voering van het advies der commissie-De Vos van Steenwijk, namelijk gelijktijdige bouw van Hem- en IJtunnel alsmede de in stelling van een tunnelbureau. Zo niet, dan zal Amsterdam zelf de weg gaan tot uit voering van het unaniem op 22 Januari 1953 genomen raadsbesluit, namelijk tot de bouw van de tunnel onder het IJ volgens plan-5 van de dienst der Publieke Werken". Met deze woorden besloot de wethouder voor de Publieke Werken van Amsterdam, mr. G. van 't Huil vanmiddag zijn uitvoe rig antwoord op de interpellatie, die het raadslid de heer R. Th. Le Cavelier had ge houden naar aanleiding van het plan-Vol- kers tot de bouw van een brug over het IJ en het graven van een scheepvaartkanaal door Waterland als verbinding tussen het Westelijk en Oostelijk havencomplex. „De aanleg van deze brug zou de Am sterdamse haven in tweeën delen en een niet in cijfers uit te drukken economisch verlies voor Amsterdam zijn, alsmede van sterke ongunstige invloed op de werkgele genheid", zo had de interpellant betoogd. „Inplaats van de levensslagader, die het IJ is en door de brug van het plan-Volkers wordt afgebonden, wordt een plastic-ader aangelegd. Een operatie waarbij het niet uitgesloten is dat de patiënt zal doodbloe den", aldus de heer Le Cavelier, die uitvoe rig en gedétailleerd op de bezwaren van het plan-Volkers inging. „Zijn B. en W. be reid om Amsterdam-Noord uit zijn moeilij ke positie te verlossen en tot spoedige uit voering van het tunnelplan over te gaan. afgezien van de financiële regeling met het rijk, die eventueel later kan worden getrok- fen?" zo vroeg hij. De wethouder antwoordde onder meer ten aanzien van de kosten (een der argu menten van de minister om het plan-Vol kers nader te laten onderzoeken), dat het plan-Volkers aanzienlijk meer kosten met zieh mee zal brengen dan het gemeentelijk tunnelplan. In verhouding tot dit plan-5 kost de aanleg van de opritten, de bouw van de 9 meter hoge brug en het graven van het zeescheepvaartkanaal aanzienlek meer dan het tunnelplan, dat in vele geval len reeds aansluit op bestaande situaties in de stad. De duur van de bouw noemde de wethou der vermoedelijk „het belangrijkste argu ment". Het plan-Volkers zal eerst tien jaar vergen voor het overleg en het graven van het scheepvaartkanaal en vervolgens nog vier vijf jaar voor de bouw van de brug met de opritten en viaducten, zodat Am sterdam dan eerst in 1969 of 1970 een vas te oeververbinding zou hebben. Zou men morgen met de tunnelbouw aanvangen, dan zou deze gereed kunnen zyn in 1961 Uitvoerig stond spreker stil bij de contac ten die de burgemeester en de wethouder voor de Financiën en hij hebben gehad met de minister. Dit contact is Maandag j.l. af gesloten en hoewel dit overleg tussen de dienst der Publieke Werken en de Rijks waterstaat geheim is, kon de wethouder, naar hij zei, wel meedelen dat B. en W. on geschokt zijn en sterk zijn blijven aandrin gen op de uitvoering van het ongeamen- deerde raadsbesluit tot bouw van de tun nel. Gedetailleerd gaf de wethouder de be zwaren van B. en W. weer tegen het plan- Volkers. Hij hoopte, dat de raad zich op dezelfde wijze als B. en W. zal uitspreken voor onherroepelijke uitvoering van het raadsbesluit van 22 Januari 1953. De burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly, wees op de nautische bezwaren tegen het brugplan-Volkers en noemde deze zelfs „onoverkomelijk". Hij deelde mee, dat de minister thans volledig op de hoogte is ge bracht van de aspecten van het tunnelplan- 5. Geheel Amsterdam is in beweging geko men en de raad ontving adressen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, van de Vereniging van Bedrijven in Amster dam-Noord, de plaatselijke centrales van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., van de Eenheidsvakcentrale afdeling Amsterdam en van de Amsterdamse Industrievereni ging, die alle aandringen op een snelle uit voering van het gemeentelijk tunnelplan. „Wat zou de directeur-generaal van de Scheepvaart wel zeggen van deze aanslag op de tweede haven van Nederland?" zo vroeg de burgemeester zich af. Daarna voerden sprekers van alle fracties het woord en spraken zich unaniem uit te gen het plan-Volkers. LONDEN (United Press). Een woord voerder van de Indonesische ambassade in Londen heeft gezegd, dat de Indonesische regering op het ogenblik doende is 300 leraren Engels aan te werven in Groot- Brittannië en de Verenigde Staten, daar het Engels in belangrijkheid na de Bahasa Indonesia komt en het Nederlands van -de de tweede plaats verdrongen heeft. Op alle middelbare scholen en instituten van hoger onderwijs in Indonesië wordt nu Engels gedoceerd. Vijftig Indonesische leraren volgen een een-jarige cursus aan het onderwijsinsti tuut van de Londense universiteit. De re actie op advertenties in de Britse bladen voor leraren Engels is tot dusverre meer dan bevredigend geweest. Minister-president dr. W. Drees heeft Woensdag, vergezeld door zijn echtgenote, een bezoek gebracht aan de Staatsmijn „Emma" in Treebeek. Gewapend met mijnlamp en helm heeft het echtpaar vergezeld van enige mijnautoriteiten een afdaling in de schacht gemaakt. De fotograaf „nam" deze groepsfoto bij het verlaten van de lift: links de hoofd-bedrijfsingenieur Rieland; tweede van links meérouw Helleman, echtgenote van een der directeurenin het midden het echtpaar Drees; achter hen oud-m.inister Wemmers, voorzitter van de directie. LONDEN/LAS VEGAS (Reuter) Vol gens niet-officiële berichten zal de Britse atoomgeleerde Sir William Penney bin nenkort met een belangrijke groep Britse deskundigen naar de Verenigde Staten vliegen voor geheime besprekingen, onder meer over volledige hervatting van de Brits-Amerikaanse samenwerking op het gebied van atoomwapens. Een officiële ^woordvoerder wilde slechts zeggen, dat Sir William „voor dringende zaken" naar het buitenland gaat. Ingewijden verwachten, dat de bespre kingen voornamelijk zullen gaan over de mogelijkheid van uitwisseling van ge gevens over de ontwikkeling van de water stofbom. De Britse groep zou wellicht een gedeelte der huidige Amerikaanse atoom- proeven in de staat Nevada bijwonen, waarbij, naar men gelooft, een verbeterd ontstekingsapparaat voor waterstofbom men beproefd zal worden. Volgens geruchten zou Sir William er in geslaagd zijn een methode te vinden om waterstofbommen goedkoper te maken dan in de Verenigde Staten geschiedt. Dit zou, met de Britse kennis op het gebied van geleide projectielen, Penney een goede onderhandelingspositie verschaffen bij zijn besprekingen in de Verenigde Staten. De derde atoomontploffing die Woens dag in de woestijn van Nevada zou wor den teweeggebracht, is uitgesteld tot Vrij dag met het oog op ongunstige «weers omstandigheden. De ontploffing zal de grootste in de huidige serie proeven zijn. Er zal een atoomwapen tot ontploffing worden gebracht op een toren van onge veer 160 meter hoogte. De proeven zouden oorspronkelijk met deze ontploffing zijn geopend, maar men heeft herhaalde malen tot uitstel besloten. De Londense Express suggereert dat de Russen hebben ontdekt dat Penney naar Washington zou gaan, omdat zij deze week hun stilzwijgen over de Brits-Italiaanse atoomgeleerde Ponlecorvo hebben verbro ken. De Russen zouden willen trachten in de Verenigde Staten nieuwe twijfel te wekken aan de Britse veiligheidsmaat regelen door de zaak-Pontecorvo op te rakelen. De algemene vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken, dr. J. P. Niki- juluw, deelt mede, dat de advocaat mr. P. Stoffels in Amsterdam bericht heeft ont vangen, dat de R.M.S.-leiders, die voor de militaire rechtbank te Jogja terechtstaan, wel prijs stellen op zijn rechtskundige bij stand. Op verzoek van dr. Nikijuluw zal mr. Stoffels zo spoedig mogelijk naar Jogja reizen. Het wachten is op een visum van de Indonesische regering. Mr. Stoffels heeft zich via een Indonesische advocaat in verbinding gesteld met de twaalf R.M.S.- leiders. (P.I.A. heeft gemeld dat volgens mede deling van de rechter tijdens de eerste zit ting de R.M.S.-arrestanten hadden ge weigerd in te gaan op een aanbod van dr. Nikijuluw inzake rechtskundige bijstand. A.N.P.). Albert Wairisal, de gevangen genomen premier van de R.M.S., verklaarde dat een oud-KNIL-officier, een zekere kolonel Schotborg, de R.M.S. indertijd zes millioen roepiah's had overhandigd maar dat die som binnen twee maanden was verbruikt, in hoofdzaak voor soldij. Wairisal zei dat hij onschuldig was. Evenals Manuhutu wierp hij alle blaam op dr. Somoukil. De financiële en economische positie van de R.M.S., zei Wairisal, was van de aanvang moeilijk geweest en daarom had dr. Somou kil voorgesteld de haven van Makassar voor 13 millioen roepia's per jaar als marinebasis te verhuren aan de Verenigde Staten. MOSKOU (Reuter/AFP) Het orgaan van het Russische departement van De fensie, „Krasnaja Zwezda" (rode ster), schrijft, dat de Sovjet-Unie beschikt over de geheimen van geleide projectielen, zo als raketten en vliegende bommen, die van atoomladingen kunnen worden voorzien. De snelheid van de vliegende bommen is groter dan die van supersonische jacht vliegtuigen. Het apparaat bezit vleugels en naast een voortstuwingsmechanisme ook een stuurinrichting. De motor, een turbine-straalmotor, is van eenvoudiger constructie dan die van vliegtuigen. Aan de stuurinrichting is een apparaat ver bonden, dat automatisch de- koers corri geert. Een ander type is een soort V-l, die wordt gelanceerd door middel van een startbaan. Dit apparaat is voorzien van een „astronautisch" stelsel voor koerscor rectie in plaats van van een gyroscoop. Een artikel in de „Rode Ster" bevat tevens een aanwijzing, dat Sovjet-deskun digen aan verdedigingsmaatregelen tegen geleide projectielen werken. (Van onze correspondent in Bonn) Men krijgt in Bonn steeds meer de over tuiging dat bondskanselier Adenauer niet van plan is vice-kanselier Blücher van de vrije-democraten uit zijn regering te la ten gaan. Dr Adenauer heeft gisteren in een zitting van het kabinet met geen woord over het verzoek om ontslag van Blücher gerept. Politieke kringen vermoe den dat zowel de bondskanselier als de vrije democraten tijd proberen te win nen om het geschil in het vergeetboek te doen raken. Een nieuw voorstel van de Oost-Duitse premier Grotewohl om het Duitse volk aan beide kanten van het ijzeren gordijn te vragen wat het over de Parijse verdragen en over de hereniging van Duitsland denkt, heeft in Bonn weinig indruk ge maakt. Alle in de Bondsdag vertegenwoor digde politieke partijen hebben zonder uit zondering, een afwijzende houding aan genomen. Ollenhauer, de voorzitter van de socia listische oppositiepartij, wijst er op dat het manifest uit de St. Paulskirche in Frankfort op ondubbelzinnige wijze tegen het communisme was gericht. Hij ziet in Grotewohl's voorstel een poging van de communisten- om zich uit tactische over wegingen bij een democratische beweging in West-Duitsland aan te sluiten. (ANP) Grotewohl heeft voorgesteld om in een desnoods internationaal gecon troleerde volksstemming in geheel Duits land het volk de vraag voor te leggen. „Bent u voor de vreedzame hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen in geheel Duitsland in 1955 en voor het ma nifest der Paulskerk of voor de Parijse oorlogsverdragen?" Hij richt zich voor namelijk tot de socialistische partij in West-Duitsland en beloofde garanties voor een volledige democratische vrijheid bij de volksstemming. Grotewohl kondigde aan, dat als gevolg van de ratificatie der ver dragen van Parijs de acht landen van het Sovjetblok hun plan voor de vorming van een verenigd militair commando zouden uitvoeren. Grotewohl nodigde de West- Duitse jongemannen uit naar het Oosten te komen als zij de dienstplicht wilden ont lopen. Een Hongaarse chemicus, Joseph Hajdu geheten, heeft in het Parijse ijspaleis een demonstratie gegeven van een door hem uitgevonden methode om textiel onverslijt baar te maken. Costuums, blouses, hoeden, overalls en wat dies meer zij, die speciaal geprepareerd zijn volgens zijn procédé, zou den een duurzaamheid hebben, die varieert van 2 tot 30 maal de normale levensduur der verschillende stoffen Hajdu was vele jaren geleden door de uitvaardiging van anti-semietische wetten gedwongen geweest, zijn vaderland te ver laten en had zich toen naar Spanje begeven. In 1942 brachten Amerikaanse zeelieden nylonkousen naar Barcelona. Deze kousen werden door de Spanjaarden „medias de crista!" kristalkousen genoemd. Haj du wist niet hoe de kousen gemaakt wer den, maar denkende aan kristallen kwam hij op de gedachte dat kiezelaarde, dat in asfaltwegen wordt gebruikt, de grondstof was. Dit bracht hem ertoe, aan bepaalde stoffen zeer kleine deeltjes kiezelaarde toe te voegen ten einde deze stoffen te verster ken. Drie jaar werkte hij aan dit probleem en in 1945 droeg hij voor het eerst een pak, waarvan de stof volgens zijn procédé behan deld was. Hij draagt dit pak nog steeds en is van plan het met de nodige afwisselin gen de rest van zijn leven te blijven dra gen. Bij de textielfabrikanten, die hij voor zijn vinding wilde interesseren, stuitte hij op de grootst mogelijke onwil. „Lever mij een stof, die driemaal zo snel slijt als welke an dere ook en ik neem het direct", zei een van hen. „Ik verdraai het om persoonlijk mee te werken aan de begrafenis van de textielindustrie", zo verklaarde een ander. Hajdu heeft tenslotte zelf een klein fa briekje opgezet,maar men weigerde ge woon zijn producten af te nemen. „Waarom zouden wij deze producten met een klein beetje meer winst dan normaal verkopen om op den duur viermaal minder dan nor maal te verkopen", zo redeneerden de win keliers. In Frankrijk echter kreeg hij een op dracht van een fabrikant van overalls. Toen deze een order van een grote fabriek ont ving, deed hij bij de zending overalls een aantal, die volgens het procédé-Hajdu be werkt waren. Vier maanden later belde de fabriekseigenaar de overall-fabrikant op en bestelde een groot aantal overalls k la Haj du, daar deze na vier maanden gebruik nog als nieuw waren, terwijl de andere overalls reeds geheel versleten waren. De Hongaar heeft nu ook enige orders van het leger ge kregen, maar de internationale textielindu strie wil er nog steeds niet aan. (U.P.)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7