Zestig Haarlemse jongens rijden wielerronde over de Veluwe Kort en bondig Drie jeugdige dierenvrienden Jonge filmoperateur in appèl voor Haarlemse rechtbank Comité van actie bij burgemeester Voorjaarsbeurs op televisie Krans op graf van Michiel de Ruyter Prachtig initiatief van Haarlemse hoofdagent Kinderfilm aan huis was volgens hem niet in strijd met Bioscoopwet DONDERDAG 3 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Besprekingen over onveilig heid Rijksstraatweg Jaarverslag vereniging •v leraren in lichamelijke opvoeding Burgerlijke Stand van Haarlem Problemen van het genealogisch onderzoek Toiletzeepverkoop voor vluchtelingenhulp Jongetje zakte door ijs van Raamsingel Gele trui Onderzeedienst in tweede wereldoorlog Gevaarlijke tabletten verloren en gevonden Besluiten vereniging „De Narcis" Appie draait een film In het gebouw van de Dierenbescher ming in de Ridderstraat in Haarlem zijn Woensdagmiddag drie jeugdige dieren vrienden gehuldigd. Het waren Henk Teeuwen en Nico Wiedijk uit de Van Loo- straat en Peter Peeters uit de Dr. Schaep- manstraat, die kortgeleden twee honden, die zich op het ijs bevonden en er door zakten, op het droge hebben gebracht. De jongens namen daarvoor een nat pak op de koop toe. In tegenwoordigheid van het personeel «prak de voorzitter van de Haarlemse Die renbescherming, mr. W. Boers, de jongens toe. Hij zei, dat het vele mensen moeilijk valt om in dezelfde gevaarlijke situatie als waarin de jongens verkeerden, een medemens de helpende hand te bieden, Iaat staan een dier. Mr. Boers was van mening, dat de jongens de ouderen een lesje hebben gegeven en sprak de hoop uit, dat hun goede voorbeeld door velen zal worden gevolgd. Namens het bestuur bood de voorzitter de jongens een boekwerkje over vriendschap met dieren aan. Bovendien ontvingen zij ieder een jeugdkaart, die hen tot lid van de dierenbescherming maakt. Na afloop van de plechtigheid lieten de jongens zich rondleiden door het asyl, waar zij de daar ondergebrachte honden en katten aan een langdurige inspectie on derwierpen. Ook waren zij er enige tijd ge tuige van, hoe een der honden op de „be- handeltafel" een flinke beurt kreeg. De zeven leden van het Comité van ac tie, dat zich in Haarlem-Noord gevormd heeft wegens de onveiligheid van de Scho- terweg en Rijksstraatweg, zijn uitgenodigd voor een bespreking met burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. Dinsdag j.l. hebben zij tijdens een audiëntie met minister mr. J. Algera lijsten met 31.599 handtekeningen aangeboden. Minister mr. Algera had de leden van het comité in overweging gegeven nader contact op te nemen met de burgemeester van Haarlem, om hem verslag uit te bren gen over de besprekingen tijdens de audiëntie en met hem te spreken over eventuele kwesties, die van plaatselijk be lang zijn. Het comité heeft zich in ver binding gesteld met de burgemeester, die de leden van het comité uitgenodigd heeft voor een bespreking op Vrijdagmorgen om half elf op het Haarlemse stadhuis. ROBUR FT VELOCITAS HANDHAAFT AMATEURISME. Tijdens een zeer druk bezochte ledenvergadering van de Apel- doornse tweedeklasser Robur et Velocitas heeft men met een overweldigende meerder heid van stemmen besloten het amateurisme te handhaven. Al is de Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de Vrouw in het Krelagehuis pas van morgenmiddag af toeganke lijk voor het publiek, toch heerst er reeds een enorme drukte in deze zaal: over al treft men er personen aan, die de laatste hand leggen aan hun stand. Zij lopen rond met grote pak ken en dozen, bekijken hun afdeling uit alle gezichts hoeken en veranderen er telkens weer kleinigheden Temidden van deze. be zige figuren bewogen zich hedenmorgen twee heren, die het zo mogelijk nog drukker hadden: productie leider Fred Bredschneyder en cameraman Piet Kaart van .de KRO-televisie- dienst, die van plan is, in het televisie-programma van hedenavond enige flit sen van de beurs te laten zien. Wanneer ge wellicht vanavond dit programma onderdeel zult volgen, dat slechts enige minuten in beslag zal nemen, dan zult ge wellicht vermoeden, dat de opname van deze kijk jes even zovele minuten in beslag zal hebben genomen. Het gaat immers allemaal zo snel: een kijkje hier, een kijkje daar en het is al weer voorbij! In werkelijkheid gaat dat evenwel niet zo eenvoudig. De productieleider moet eerst uit de grote'hoeveel heid stands er een paar uitkiezen, waarvan een korte opname veronder steld mag worden het te levisiepubliek het meest te boeien. En toch moet men in de korte spanne zend-tijds. die men voor deze beurs heeft uitgetrok ken, een sfeervol beeld van het geheel weten te geven. Zo kwam het dan ook, dat Fred Bredschneyder en zijn collega lang niet altijd na iedere opname tevreden waren. Want al is het voor ften figuranten-publiek nu nog zo verleidelijk héél eventjes in die lens te kij ken, bij de opnamen wordt zoiets niet getolereerd, want dan is de ongedwon gen sfeer, die men wil sug gereren, met één „oogop slag" verdwenen. En dat betekent dan. dat de scène opnieuw moet worden op genomen. Ter gelegenheid van het vererend televisie-bezoek werd hedenmorgen eerst een korte, in der haast ge organiseerde modeshow gehouden. Het grimmig snorrende apparaat van Piet Kaart volgde, tezamen met een sterke lichtbundel, de manneauins tijdens haar •elegante loop en daarna de ,.Ach!" en „Oóh!" roe pende monden van de haastig bijeengegaarde toe schouwsters. Daarna bracht men met de technische ap paratuur een bezoek aan enige stands. Er werden opnamen van dichtbij ge- maakt van de glasblazer- in-actie, waarbij de ca meraman geduldig de meest spectaculaire ogen blikken afwachtte, er werd gedemonstreerd met de broekpers, die in een paar seconden een scherpe vouw in een tevoren vrijwel bol staande broekspijp kan to veren en zo werden er nog meer standflitsen vastge legd. Ook het „strijkje" werd nog even in het kunstmatige zonnetje ge zet, waarbij de bekende imitator Peter Piekos vol op gelegenheid kreeg, een paar van zijn vreemde ge zichten te trekken. Wanneer ge om kwart over acht vanavond het televisie-programma „Ac tualiteiten" aanschouwt, dan zullen de eerste beel den daarvan u verplaatsen naar het Krelagehuis in Haarlem. Dan zult ge vast een voorproefje krijgen van datgene, wat ge van morgenmiddag af een week lang zult kunnen aan schouwen. Maar dén niet voor slechts een paar mi nuten. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, heeft vanochtend in gezel schap van de voorzitter van het college van kerkvoogden der Nederlands Hervormde Gemeente te Amsterdam, mr. dr. W. Dijck- meester, in alle stilte een krans gelegd op het praalgraf van Michiel de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Deze plechtig heid geschiedde omdat het driehonderd jaar is geleden dat deze grote Nederlandse vlootvoogd het grootburgerschap van Am sterdam werd verleend, namelijk op 2 Maart 1655. De secretaris van de afdeling Haarlem en omstreken van de vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland, de heer Ch. E. de Bock, heeft enige gegevens meegedeeld over het jaarverslag 1954 van deze ver eniging. In dit verenigingsjaar kwam de voorzittershamer in handen van de heer B. W. Solkamans. Het aantal leden stijgt en heeft de zeventig gepasseerd. Het ver slag maakt verder melding van groeiende belangstelling, onder andere van het ge meentebestuur van Haarlem, dat toestem ming gaf voor het vernieuwen en uitbrei den van het gymnastiek- en sportmate- riaal, verbouwing en nieuwbouw van za len en de erkenning, dat het wenselijk zal zijn het vakonderwijs in de derde en vier de klas van de scholen voor lager onder wijs weer in te voeren. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer N. den Hartogh als penning meester daarin zijn plaats behield, maar dat in de vacatures van de heren D. de Groot en J. M. W. Hos werd voorzien door de benoeming van de dames M. A. Beets- van Weel en W. van Driel-Groeneveld. Het plan van de leraren en onderwijzers uit Velsen om daar een nieuwe afdeling van de vereniging te beginnen vond mede na een bespreking met het hoofd bestuur geen doorgang. Huisvrouwengymnastiek Tevens wordt in het verslag melding gemaakt van de uitbreiding van de in het vorige winterseizoen begonnen gymna stieklessen voor huisvrouwen. Het aantal deelneemsters breidde zich uit tot 230 huisvrouwen, verdeeld over elf cursussen. Uitbreiding van dit aantal cursussen zal waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd noodzakelijk zijn. Voor de schoolvaardigheidsproeven schreven in Haarlem veertig scholen in met 1360 kinderen, welk aantal iets lager ligt dan in het vorige jaar. In Bloemen- daal waren deze getallen negen scholen met 320 leerlingen en in Heemstede zeven scholen met 303 leerlingen. Van de totaal 1983 meisjes en jongens moesten er 374 worden afgewezen. ONDERTROUWD: 2 Mrt. H. C. van Dijk en M. van Welsenes; L. J. Groen en J. J. Ros molen; A. P. Berlemon en E. I. Roetman; J. A. Geerlings en H. Moerwijk; C. van Iperen cn J. Miedema; G. Timmermans en F. C. L. I. Réthans; J. W. D. Bussing en D. E. J. Va der; J. F. J. Augustin en H. Roest; J. W. Snoek en W. H. Loerakker; H. Th. Kramer en W. van Wijk; J. Verhage en A. van der Veen; B. M. Joosten en N. Polderman; C. W, Meijboom cn J. J. C. Rosmolen; R. Chr. van F.if en H. Kion; H. F. Siegers en H. van Zon; N. Jonkhart en J. C. Visser; H. J. van der Kuijl en L. van Duivendijk; G. C. M. M. Ruigewaard en M. C. C. Krom; G. P. War merdam en H. G. M. Kol. GEHUWD: 2 Mrt, J. B. van Hecms en J. C. W. Sernee; C. Kulk en G. van Wijk; J. B. Lammers en J. Verzeilberg; S. Steensma en J. M. Piers; P. Sijtsma en M, W. van der Smissen; L. Wiersma en F. J. van Langen- donck; S. van Schagen en J. Evers; R. J. de Lamötte en C. S. F. J. van Nüss; G. Ph. Bar- ten en A. Wille. BEVALLEN van een zoon: 27 Febr., S. A. P. André—Lantinga; 28 Febr., A. Schreuder de Vries; 1 Mrt, C. C. Pleines—Nord Thomson. BEVALLEN van en dochter: 28 Febr., M. E. Koster—Doves; A. Suijk—van der Möh- len; 1 Mrt, J. Cillekensde Groot. OVERLEDEN 28 Febr., A. Poen, 8 j., Cele- besstraat; H. C. de RuijterBuijs, 29 j., Lin- schotenstraat; J. B. M. Braije, 65 j., Oiion- weg; M. van der Zee, 27 j„ Hazepaterslaan; 1 Mrt, E. Hendriks. 67 j., Pijlslaan; J. E. Haije, 78 j., Middenlaan: M. van Ravestein. 72 j., Gasthuisvest; I. J. P. M. Buderman, 75 j., Paviljoenslaan. Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging sprak dr. H. W. M. J. Kits Nieuwenkamp te Doorn over de problemen van het genealogisch onderzoek en de interessante ervaringen, die daarbij verkregen worden. Familieonderzoek is een liefhebberij, die de beoefenaars steeds meer gaat boeien. De archieven bevatten vele oude stukken met waardevolle gegevens over ons voorgeslacht. Aan de hand van zijn eigen familieonderzoek toonde spreker de wijze van opsporen van zijn voorouders aan en hoe een familiegeschiedenis dient samengesteld te worden. Men doet interessante ontdekkingen om trent oorsprong, leven en werken van zijn voorvaderen. In vele gevallen is op deze manier ook het ontstaan en de betekenis van de familienaam vast te stellen. Eveneens kan een familiewapen opgespoord worden. In Nederland zijn thans reeds meer dan 45.000 familiewapens bekend van niet adellijke families, het aantal adellijke familiewapens bedraagt in ons land ongeveer 400. Oudtijds voerden vele burgers een familie wapen, zodat men hier van een algemeen volksgebruik kan spreken. Ook gaf spreker voorbeelden van de rijke symboliek, die in vele familiewapens verborgen is. Het voeren van een wapen is niet louter ijdelheid. maar het handhaven van een zinvolle familie traditie. Uit zijn eigen collectie toonde spreker ver schillende aardige en curieuze voorwerpen. Gelukkig, is er altijd nog meer bewaard ge bleven. dan men aanvankelijk denkt. Door het familieonderzoek leert men niet alleen zijn eigen voorouders beter kennen, maar men krijgt ook een duidelijker beeld van onze vaderlandse geschiedenis, waaraan ook ons voorgeslacht heeft medegewerkt. Over ridderorden, eretekens en médailles werden eveneens nog velerlei interessante bijzonderheden verteld. Enkele wereldlijke en geestelijke onderscheidingstekenen wer den meer in het bijzonder toegelicht. Na zijn lezing beantwoordde spreker nog vele vragen cn dankte de voorzitter de heer H. Ph. Callenfels hem voor zijn interessante voordracht. De gezamenlijke Heemsteedse Vrouwen organisaties van alle politieke en religieu ze richtingen hebben een huis aan huis verkoop van toiletzeep voorbereid, waar van de opbrengst ten goede komt van de Actie Vluchtelingenhulp. Hiervoor is een groot aantal stukken toiletzeep vervaar digd van een uitstekende kwaliteit, die in een speciale verpakking en onder dc naam „Juweelzeep" tegen de prijs van 35 cent per stuk (drie stuks voor een gulden) te koop zullen worden aangeboden. Deze verkoopactie is vastgesteld van af Maan dag 14 tot en met Zaterdag 19 Maart, waarbij de dames zich aan elk huis tc Heemstede zullen vervoegen. Men verzocht ons te vermelden, dat de opbrengst niet is bestemd om de vluchtelingen enige tijd naar Nederland te laten komen, maar dit bedrag zal geheel worden aangewend om te trachten hun verblijf in de kampen zo dragelijk mogelijk te maken en hun de middelen te verschaffen, waardoor zij enigszins in het eigen onderhoud kunnen voorzien. Het organiserende comité, onder presi dentschap van mevrouw L. C. A. C. van Rappardt-Mundt, verwacht op deze wijze ongeveer twaalfduizend stukken toilet zeep in Heemstede te kunnen verkopen. Woensdagmiddag kwam bij de Haarlemse politie de melding binnen, dat er op de Raamsingel twee jongetjes door 't ijs war.-n gezakt, maar toen de politie arriveerde bleek slechts een jongen een nat pak gehaald te hebben. Inmiddels was hij al door omstan ders uit zijn benarde positie verlost en had de benen genomen. Overigens heeft de wagen van de radio- autodienst Woensdag geruime tijd rond gereden om dc waaghalzen, die zich ondanks de waarschuwingen toch op het ijs begaven, weer aan te raden de wallekant op te zoeken. Tegen twee personen werd proces-verbaal opgemaakt omdat zij weigerden van het ijs af te komen. Zestig Haarlemse jongens tussen de twaalf en zestien jaar komen na elke vrije mid dag met rode konen de ouderlijke woning binnenstormen. Nog hijgend van inspan ning schallen zij hun vader en moeder, hun broers en zusjes toe, hoe „lekker" het die middag weer gegaan is en hoe zij hun boezemvriend juist met één bandlengte hebben geslagen nadat zü een paar staaltjes van demarreren en achtervolgen heb ben weggegeven, waar zelfs een Wout Wagtmans nog geen weet van heeft. Want voor die zestig Haarlemse jongens bestaat er sinds enkele weken nog maar één ding: de grote fietstocht die zij in de zomervacantie gedurende een week gaan onder nemen, tijdens welke zij zullen strijden om persoonlijke- en ploegprijzen, waarna zij met roem beladen weer in triomf door de Spaarnestad verwelkomd hopen te worden. Degene die al dat enthousiasme op zijn geweten heeft, is de hoofdagent H. Hart man, dezelfde die ook de jeugdvoetbalcom petitie heeft georganiseerd, welke twee honderd jongens in hun vrije uren bezig heid en wat belangrijker is: vooral pleizier verschaft. Daarover schreven wij kort geleden al. Toen wezen wij al op de grote verdienste van dit werk, dat onder auspi ciën van de Haarlemse politie gebeurt, waarbij de politiemannen niet als bewa kers van de openbare orde en veiligheid wensen beschouwd te worden, maar als helpers van al die gezonde Haarlemse kna pen die hun op school in toom gehouden energie ook wel eens willen uitleven. Hoofdagent Hartman heeft, evenals vele van zijn collega's begrepen, dat men er niet komt met vermanen en verbieden, alleen wanneer er kattekwaad wordt uit gehaald, maar dat de jeugd een positieve uitlaatmogelijkheid moet worden geboden, vooral wanneer zij de speeltuinleeftijd ont groeid zijn. Voor dat standpunt bestaat ook bij de leiding der politie goed begrip, bij hoofd inspecteur A. F. Suurendonk en bij hoofd commissaris J. J. Fontijne, die de heer Hartman ook de voor dit werk nodige vrij heid en armslag laten. Zij hebben zijn voorstel er in de grote vacantie met een zestigtal jongens op uit te trekken dan ook met vreugde begroet. Hij heeft een alleraantrekkelijkst wed strijdschema opgesteld, dat gebaseerd is op in Arnhem opgedane ervaringen, waar men verleden jaar een dergelijke wedstrijd heeft georganiseerd. Er komen tien ploegen bestaande uit zes deelnemers uit elke buurt. Een der jongens fungeert als ploegleider, is verantwoorde lijk voor de goede geest in zijn team en mag ook zelf de vriendjes uitzoeken met wie hij de tour wil meemaken. Er worden onderweg niet alleen punten toegekend voor de volgorde van aankomst in bepaal de wedstrijden tijdens de tocht, maar ook goed gedrag en hulpvaardigheid tellen mee. De jongen die op die manier de mees te punten verzamelt is winnaar van de tocht en hetzelfde geldt voor de toeken ning van de ploegprijs. Natuurlijk is er in de:e wielerronde ook een gele trui voor degene die bovenaan in het algemeen klassement staat, zoals ook de leden van de ploeg die bovenaan staat een groene trui mogen dragen. En dan zijn er, net als bij de echte tours, ook strafpvnten te vergeven voor onge hoorzaamheid en onordelijkheden. Die tel ling is al begonnen trouwens, zodat de wedstrijd al een preventief karakter tegen baldadigheid draagt. Natuurlijk moet deze wielerronde een naam krijgen. Hoofdagent Hartman heeft de jongens gevraagd een aardige titel te bedenken en de eerste suggesties zijn al binnen, allemaal natuurlijk geïnspireerd op de grote voorbeelden van Tour de Fran se en Ronde van Nederland. Degene die de aardigste naam heeft bedacht, mag bij de start de gele trui dragen. De organisator heeft eraan gedacht, dat men jongens van twaalf tot vijftien jaar natuurlijk niet mag bloot stellen aan de vermoeienissen van een al te hoog iets tempo over een grote afstand. Daarom be draagt de snelheid gedurende de tocht bui ten de wedstrijden tien tot vijftien kilo meter per uur. Racefietsen en versnellings naven mogen niet gebruikt worden. Alleen de laatste kilometers van de. tocht toorden als wedstrijd gereden, bijvoorbeeld als sprint, ploegentijdrit, individuele tijdrit en „bergetappe". De étappes zijn: Maandag Haarlem- Haarlemmermeer-Soest (70 km), Dinsdag: Socst-Pyr amide van Austerlitz-Ameron- gen-Lunteren (50 km). Woensdag: Lunte- ren-Hoenderlo-Woeste Hoeve (45 km). Don derdag Woeste Hoeve-Uddelermeer-Voort- huizen (42 km), Vrijdag: Voorthuizen-Bilt- hoven-Tienhoven (50 km), Zaterdag: Tien hoven-Haarlem (38 km). De ronde wordt hoogstwaarschijnlijk ge houden van 1 tot en met 6 Augustus. Er wordt in kampeerboerderijen over nacht, waar tevens voor warme maaltijden wordt gezorgd. Na elk uur rijden wordt tien minuten rust gehouden en in het mid daguur natuurlijk een grote pauze. Alles is dus in kannen en kruiken. Alles, op één ding na: het geld. Weliswaar wordt van de jongens een financiële bijdrage ge vraagd. maar die kan natuurlijk nooit groot zijn, vooral niet omdat de organisator uit paedagogische overwegingen liever een dubbeltje krijgt dat de jongen zelf heeft verdiend dan een gulden welke hem zonder tegenprestatie in de schoot wordt gewor pen. Nu heeft de heer Hartman al een paar firma's bereid gevonden de kosten van de shirts en truien en andere accessoires voor hun rekening te nemen. In ruil daarvoor maken zij enige reclame in de toerkara- vaan, hetgeen deze trouwens daardoor „net echt" doet zijn. De reis- en verblijfkosten van de jeugdige renners dienen echter eveneens bestreden te worden. De politie kan natuurlijk niet gaan be delen. Wij menen, dat dit ook in het geheel niet nodig is. Het schijnt ons toe, dat tal van Haarlemse particulieren en bedrijven niet alleen grote belangstelling voor dit aardige initiatief zullen hebben, maar er ook aan willen meewerken, dat de tocht, waarop zoveel Haarlemse jongens vlassen, kan doorgaan. Hun dank zal bestaan in de glundere koppen van vijf dozijn gezonde belhamels en in de zekerheid dat de Haar lemse politie er moderne opvattingen op na houdt bij de bestrijding van de jeugd- baldadigheid. Voor de leden van de vereniging van oud-illegale werkers in Bloemendaal. een plaatselijke afdeling van de Nationale Fede ratieve Raad van het voormalig verzet Ne derland, heeft de luitenant ter zee der eer ste klasse H. M. van der Veen te Overveen op een Woensdagavond in hótel-vestaurant „Roozendaal" gehouden bijeenkomst ge sproken over bet werk van de Nederlandse onderzeedienst gedurende de tweede we reldoorlog. In zijn welkomstwoord sprak de waar nemend voorzitter van de V.O.I.W., drs. A, P. W. van der Ham, over een zekere overeenkomst tussen de Koninklijke Ma rine en de illegaliteit, die in de jaren 1940 1945 beide tegen een zelfde vijand voch ten. Hierop haakte de heer Van der Veen, die gedurende de oorlog op de onderzee boot O 19 heeft gevai-en, meteen in om deze gedachte te bevestigen. Hij gaf een uiteenzetting over de indeling van een on- onderzeeboot, het systeem van het onder water gaan en het weer boven komen en over het veelbesproken zogenaamde „snor- ker"-apparaat. De heer Van der Veen ont kende, dat het snorker-apparaat een Duit se vinding zou zijn geweest. Het is afkom stig van de technische dienst van de Ko ninklijke Marine en later nader uitgewerkt door de officier Wichers. Ook de Neder landse onderzeeboten waren met dit snor- kerapparaat in hun strijd tegen de as- mogendheden bewapend. De onderzeeboten hebben in de periode 19401945 in totaal zesenvijftig schepen met een tatale inhoud van 50.200 ton be schadigd. Zelf verloor de- Marine zes van haar onderzeeboten, waarvan de O 13 reeds op een patrouille in Juni 1940, zon der dat men ooit te weten is gekomen waar deze boot is verloren gegaan. De vier on derzeeboten O 21 tot en met 24, die bij het begin van de tweede wereldoorlog per twee stuks in Vlissingen en Rotterdam in aan bouw waren en nagenoeg gereed waren, zijn naar Portsmouth overgebracht kun nen worden, daar snel afgewerkt en deze boten van Nederlandse afkomst hebben daarna in geallieerd verband goede dien sten aan de bondgenoten bewezen. De spreker releveerde de moeilijkheden die gepaard gaan met de patrouilletochten en het verre van gemakkelijke werk om een schip van de tegenpartij op het juiste moment op de goede plaats te raken. Daar een onderzeeboot bij het onderwater zijn niet meer van de dieselmotoren gebruik kan maken is men aangewezen op de bat terijen, die de electromotoren in tact moe ten houden. De bedoeling van het snorkerappa- raat is om bij het varen op een geringe diepte onder het zee-oppervlak de diesel- eleetrische voorziening toch té kunnen handhaven. In Utrecht houdt de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- cn Rivicrhandel haar jaarvergadering. De vereniging, die 34 jaar bestaat, was eerst de Nederlandse Bond van Marktkooplieden en werd in 1946 de Cen trale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel. De voorzitter, de heer N. A. van den Hoven te Utrecht, zeide in zijn uit voerige openingsrede, dat de vereniging een sterke landelijke organisatie is met 62 af delingen. Het m.s. „Indrapoera" is Woensdag middag uit Rotterdam naar Indonesië ver trokken. Bijna de helft der passagiers op deze reis is uit Engeland afkomstig en zal zich morgen in Southampton inschepen. De „In drapoera" vervoert de eerste twee van enige tientallen tankwagons, die door Werkspoor te Utrecht voor de Shell zijn gebouwd om te gebruiken op het Indonesische spoorweg net. Van 29 Maart tot 15 April zal in het gebouw van de U.N.O. te New York de 19de zitting worden gehouden van de „Ecosoe", de Economische en Sociale Raad. De Neder landse delegatie zal onder leiding staan van de ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker. Den Helder zal binnenkort een tech nische school krijgen ter vervanging van de in 1944 op last van de bezetter gesloopte ambachtsschool. Het gebouw zal modern, ingerichte werkplaatsen, teken- en theorie lokalen, een brood- en banketbakkerij en een gymnastieklokaal bevatten. Er is plaats voor 650 leerlingen. Het telefoonnet op Goeree-Overflakkee is thans geheel geautomatiseerd. Te Oolt- gensplaat werd de laatste centrale in gebruik gesteld onder -ote belangstelling van diver se functionarissen van het P.T.T.-bedrijf en van de Zweedse firma Ericsson, die de apparatuur heeft geleverd en aangelegd. Het merendeel van de leden van het corps diplomatique is hedenmorgen op de Franse ambassade bijeengekomen om de Australische ambassadeur de heer Alfred Stirling een herinnering aan te bieden ter gelegenheid van zijn vertrek uit Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Publieke Werken in Bloemendaal. de heer A. van Geluk, is ver hinderd om Vrijdagmiddag zijn spreekuur te houden. Voor het Woensdag gehouden vak examen brood- en banketverkoop slaagden de heren: G. Bakker, J. Hoetmer, F. Veld- mans, D. Wassink, T. A. Loos, G. Boer Roek huizen. H. W. Put, .1. W. v. d. Kerkhof, P. A. Wajer, P. Winkel. W. A. C. Thijssen, F. Elsinga. S. Janzen, E. van Tongeren, J. A.* A. van Aken. H. C. Sniering uit Haarlem, de heren J. Ineke en S. P. Metten uit Santpoort en de heer F. Hooyberg uit Zandvoort. Vrijdagavond-van 8 tot 9 uur houdt het Wijkcomité Oud-Schoten spreekuur in de kleuterschool, Tesselschadestraat 4. Haarlem- Noord. Bij beschikking van de ministers van Bin nenlandse Zaken en Justitie zijn benoemd tot leden van de commissie tot het afnemen van examens voor de politie-diploma's A en Aa de heren A. L. de Boer te Haarlem en J. Voerman te Bloemendaal en tot plaatsver vangende leden de heren W. Cuperus te Beverwijk en G. J. Endlich te Haarlem. Vanmorgen heeft een bezorger van een pharmaceutische onderneming te Haarlem twintig tabletten digitoxine van een tien de milligram per stuk verloren Deze tablet ten zijn voor volwassenen niet direct scha delijk, maar voor kinderen zeer gevaarlijk en kunnen voor hen zelfs de dood tenge volge hebben. De tabletten werden verlo ren op de route Gonnetstraat, Phoenix- straat. Parklaan, Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, Zijlstraat, Gedempte Oude Gracht en Raaks. De politie werd onmiddellijk van het verlies op de hoogte gesteld. Zij verzocht de pers het publiek tegen het ge bruik ervan te waarschuwen. Omstreeks half twee bereikte ons de mededeling, dat het spoor van de gevaar lijke tabletten gevonden was. Het buisje was door een vrachtauto platgereden In de Woensdag gehouden vergadering van de Vereniging De Narcis hebben de leden zich unaniem uitgesproken tegen de suggestie van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten om een reserve te vormen bij het Surplusfonds, welke reserve bij eventuele minder gunstige jaren gebruikt zou kunnen worden. De vergadering verenigde zich met het bestuursvoorstel om bijkopen van teelt- recht te verbieden aan hen, die gedurende twee jaar niet minstens 75% van hun teeltrecht hebben beteeld. Dit besluit be tekent, dat men het oude systeem van het BVS afwijst. Voorts werd besloten de bestaande toe stand inzake het uitreiken van teeltrecht aan jonge kwekers te handhaven; een betere regeling kan men op het ogenblik niet treffen. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant stellen voor een provinciale bijdrage van f 200.000 te verlenen aan de stichting ..Het Brabants Watersnoodfonds 1954". Ge deputeerden zijn van oordeel, dat met bij dragen van het rijk (een millioen toegezegd), de provincie (200.000 gulden) en van het Nationale Rampenfonds, een redelijke tege moetkoming in de stormschade van Decem ber 1954 kan worden gegeven. Tot ridder in de orde van Oranjr Nas sau is bij K. B. benoemd M. de Valk. hoofd inspecteur van gemeentepolitie te Middel burg. De 23-jarige Haarlemse filmoperateur A. Q, J. O., die, zoals eerder door ons is bericht, door de kantonrechter tot 20 boete was veroordeeld wegens het houden van een bioscoopvoorstelling zonder ver gunning van B. en W„ verscheen heden morgen in beroep voor de Haarlemse rechtbank. Hij was zijn eigen pleiter en op een manier, die de rechtbank zichtbaar amuseerde, betoogde deze 23-jarige, dat zijn filmvoorstelling geen bioscoopvoorstel ling in de zin van de wet kon worden ge noemd. „Want kijkt u eens," zo voer hij voort, „ik moest die film de volgende dag voor een vereniging draaien, dus ik had hem in huis aan de Archipelstraat. Het was een regenachtige middag en de kin deren waren een beetje zeurderig, u weet hoe dat is, ze verveelden zich. Goed, ik zeg: jongens, we gaan een film draaien. Nou, zij lopen de straat op en zeggen tegen de kinderen in de buurt: Appie gaat een film draaien! Appie, zo word ik dan ge noemd, ziet u edelachtbare Hier onderbrak de president, mr. H. J. Ferwerda zijn relaas met de opmerking dat hij toch maar per persoon een kwartje entrée had geheven. „Ja, kijkt u eens, dat' hebben we ook tegen de kinderen gezegd: de stroom kost een hoop geld en daarom kan het niet helemaal voor niks." „Maar als u alleen voor eigen familie kring gedraaid had, zou u die kosten óók gemaakt hebben.' „Goed, edelachtbare heren," hernam de operateur, „dat is zo, maar tóch was dit geen bioscoopvoorstelling volgens de wet, want die vraagt ten minste 25 toeschouwers." President: „Maar er zaten er ruim 33 bij u in de kamer!" Verdachte: „Ja, maar er waren maar 23 kinderen van buiten. De" rest was eigen familie. Dus ik ben niet over de marge geweest...." Het was even stil. Hierdoor aangemoe digd, hervatte de jonge filmoperateur: „En ik heb toch ook geen reclame gemaakt. Dat die kinderen zijn gaan zeggen: Appie draait een film, dat kan ik toch zeker niet hel pen? Trouwens, vindt u het zelf niet mooi dat die kinderen, die anders op straat zwerven of hun moeder vervelen, eens een leuke film zien met een goede paedagogi sche strekking? Zegt u nou zélf, edelacht bare!" Hoe dan ook, de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vroeg bevestiging van het vonnis van de kanton rechter: 20 gulden boete. De verdachte bepleitte voor zichzelf de uiterste clementie. En hij deed dat als de hoofdpersoon van de kinderfilm, waar het hier allemaal om ging: als „De jeugdige Tarzan".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9