Dertiende voorjaarsbeurs voor de vrouw door wethouder Happé geopend 10°fc korting Le Menteurvan Corneille in het Minerva Theater Kort en bondig Werkende heren gingen aan kijkende dames vooraf Muziekavond voor fijnproevers STAND 64 EN 68 Vloerenbedrijf EDELHOUT Pater drs. Vlaar overleden 3 rieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Oud-rector Triniteitslyceum Verkoop huizen in Notarishuis De heer E. Schoorl zeventig jaar Haarlemse buffetbediende aangehouden De huurmoeilijkheden bij stichting „Vooruitgang" Diensten Gereformeerde kerk in Haarlem-Noord Burgerlijke Stand van Haarlem Brandje te Overveen Om het kampioenschap van Haarlem eerste klasse Drs. Van Alkemade over beroepskeuze voor meisjes Bloemendaalse lama's naar Alkmaar VRIJDAG 4 MAART 1955 Terwijl de wetenschap zich reeds lang bezig hield met de efficiency in de bedrij ven, sukkelde de huisvrouw zonder speciale kennis verder. Tegenwoordig tracht zij zich echter in haar vak te bekwamen, omdat zij weet dat het huiselijk geluk daar voor een groot deel van afhankelijk is. Het gezins leven is wat de vrouw ervan maakt". Dit zijn enige passages uit de toespraak, waar mee mevrouw A. HamakerWillink, pre sidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, hedenmorgen de genodigden bij de opening van de tot 12 Maart durende dertiende Voorjaarsbeurs voor de Vrouw in het Kre- Jagehuis begroette. In het bijzonder heette zij de echtgenoten van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en van de burgemeester van Haarlem welkom. Deze beurs, aldus spreekster, brengt ar tikelen die de sfeer in de woning kunnen verhogen en het werk van de huisvrouw vergemakkelijken. Zij wees voorts op het zakelijk belang van deze traditie, er de nadruk op leggend dat het opwekken van kooplust het belangrijkste is, waarop de koopdaad meestal later wel volgt. Dit is een visie, die gedeeld wordt door het be stuur van de Haarlemse Middenstandscen trale, zoals bleek uit een korte rede door de heer F. van Reysen, voorzitter van deze organisatie: „Een demonstratiebeurs als de huidige wekt propaganda voor allerlei ar tikelen, die later ongetwijfeld de verkoop ten goede komt." In dit opzicht heeft deze beurs een functionele taak, mede doordat vele huisvrouwen haar bezoek zullen ver lengen door te gaan winkelen in de stad. Spreker hoopte tenslotte ook „veel man nen, die op de hoogte willen blijven" te zullen zien. De eigenlijke opening van deze streek- beurs voor geheel Kennemerland geschied de op de gebruikelijke wijze, namelijk door het hijsen van de vlag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, bij verhin dering van de burgemeester door de heer W. F. Happé, wethouder van onder meel de middenstandszaken. In zijn aan deze korte plechtigheid voorafgaande rede schetste spreker de dienstbaarheid van deze beurs aan het algemeen belang, waardoor alle tegenstellingen naar het tweede plan verdwijnen. „De Voorjaarsbeurs voor dc Vrouw" aldus de wethouder verhoogt de aan trekkelijkheid van Haarlem, ook in econo mische zin. De Spaarnestad is een typische centrumgemeente op het gebied van cul tuur, handel en nijverheid. Deze functie wordt inderdaad zo vervuld, dat niemand verder hoeft te reizen om inkopen te doen. De Haarlemse middenstand mag er wezen, ADVERTENTIE Op iedere tijdens de Beurs gegeven opdracht verlenen wij een korting van 10 °/o (behalve op Linoleum en onder houdsartikelen). Wij geven U gaarne vrijblijvend des kundig advies bij de keuze van Uw vloerbedekking. ZIJLSTRAAT 96 - HAARLEM Telefoon 20340 Na een langdurig ziekbed is Donderdag avond in Venlo overleden pater drs. Th. N. Vlaar (O.E.S.A.), stichter en oud-rector van het Triniteitslyceum te Haarlem en oud-prior van het St. Thomas-college te Venlo. Pater Vlaar werd 11 Juli 1881 te Zwaag geboren. In 1900 trad hij in de Augustij nerorde en op 22 September 1901 legde hij de gelofte af. Op 11 Augustus 1907 werd hij tot priester gewijd. Daarna kreeg hij opdracht wis- en natuurkunde te studeren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na het voltooien van zijn studies was hij enige tijd wiskundeleraar en con-rector van het gymnasium Augustinianum te Eindhoven. In 1922 werd drs. Vlaar overgeplaatst naar Haarlem, waar hij de eerste rector werd van het Triniteitslyceum. In 1946 wed hij prior van het St. Thomas-college te Venlo. In 1952 is hij nog enige tijd prior van het convent te Haarlem geweest, maar een jaar later verzocht hij om gezond heidsredenen ontslag en sindsdien, is hij con-rector te Venlo gebleven. Met pater Vlaar gaat een in Haarlem en omgeving zeer geziene figuur heen wiens verdiensten voor het R.K. Lyceum S. S. Trinitatis aan de Zijlweg zonder tal zijn. Van de oprichting af heeft hij het met ijver en grote toewijding bestuurd. Zijn rectoraat werd gekenmerkt door de be minnelijkheid van zijn persoon, zijn aristo cratie van de geest, waarmee hij trachtte zijn leerlingen zowel tot grote prestaties aan te sporen als te bewegen tot een juiste levenshouding. Niet altijd kon rector Vlaar resultaat boeken. Zijn inderdaad heilige verontwaardiging en diepe teleurstelling waren er de onverdachte manifestatie van. Naarmate hij ouder werd boette hij aan ge zag in. Zijn beminnelijkheid was te groot. Zijn vertrouwen in het verstandige inzicht van de onder hem gestelde schare werd liet immer beloond met dezelfde vurig heid.. Hoezeer he+ de Haarlemmers echter speet dat hij hen verliet bleek bij zijn ver- kek als rector een kleine negen jaar ge leden. Pater Vlaar keerde echter terug, nu als Prior van het Augustijnerklooster, dat naast het lyceum aan de Zijlweg is gele ien. Helaas dwong zijn zwakke gezond heidstoestand hem al spoedig opnieuw zijn geliefde Haarlem vaarwel te zeggen. Zo verdween deze integere en zo waardige Priesterfiguur opnieuw uit het Haarlemse even en zag ook een vereniging als „Ge loof en Wetenschap" hem niet meer, waar van hij jaren lang het moderatorschap bekleedde. Het bericht van zijn dood r°ept ons zijn beeld weer scherp in het geheugen. In de historie van het Zijlwegse lyceum, dat onder zijn bestuur zozeer is gegroeid, dat uitbreiding rflet een dependance en de slichting van een nieuwe school nodig was, 2al zijn naam met ere en genegenheid borden vermeld. de winkelstraten kunnen door hun in gun stige zin eigenaardig karakter de vergelij king met zulke moderne experimenten als de Lijnbaan gemakkelijk doorstaan. De Da- mesbeurs draagt ertoe bij dat men zich be wust wordt dat Haarlem de aangewezen plaats voor het doen van inkopen is." Na het officiële gedeelte werden de eer ste bezoekers uitgenodigd een rondgang te maken langs de stands van de Voorjaars beurs, die het devies heeft: „Weer nieuw, weer anders!" De uitslag van de verkoping in het Nota rishuis te Haarlem luidt: Kedoestraat 28, 30 en 32 f2435, J. P. G. Kok qq.; Kedoestraat 31, 33 en 35 f 1950, J. P. G. Kok qq.; Gen. Jou- berfstraat 47 f 3600, C. Boeré; Tugelastraat 18 en 20 f5900, Tj. Spijkslra; A. L. Dyse- rinckstraat 14 f.3600, N. N.; Scheeperstraat 18, f3000, J. Jonkman qq.; Zwaluwenweg en Nachtegaallaan,Aerdenhout (weiland en hakhout) f25.500, makelaar A. Schipper qq.; Kostverlorenstraat 28, Zandvoort f 10.000, L. Busnach; Aelbertsbergstraat 36, niet ge veild; Esdoornkade 7, Heemstede f 14.000. mevr. E. van KesterenMak; Jan v. d. Berghstraat 70, 72. 74, 76 en 78, Heemstede f42.050, H. Th. Fibbe qq. Zoals ieder jaar hebben wij bij het zien van de in wording zijnde Voorjaarsbeurs voor de Vrouw gevreesd, dat hij onmogelijk op tijd klaar kon zijn. De bedrijvigheid van de timmerlieden en schilders en de timme rende en schilderende middenstanders was wèl bemoedigend, maar onregelmatig: nu hingen zij vol overgave aan een ladder héle kleine spijkertjes in héle kleine stukjes kar ton te drijven en dan trof men hen weer ergens midden in de zaal in gesprek met concurrenten, een dikke sigaar in de mond. Opzijspringend voor reclameteksten sjouwende werklieden en omlopend voor languit op de grond liggende tekenaars, hebben wij onze weg over deze beurs ge vonden en behalve een groot aantal zaken die niet krassen, niet walmen, niet spatten en allerlei dingen meer nalaten, waar de huisvrouw niet op gesteld is, zijn er al enige voltooide en onvoltooide stands ge weest, die onze aandacht trokken. Een damesbeurs betredend, zou men wel licht geen scheermesjes verwachten, maar dat waren toch de eerste dingen, die wij za gen. Op het eerste gezicht een blijk van haar altruïstische levensinstelling, maar bij enig overdrachtelijk doordenken mogelijk óók een brok eigenbelang. De tafelzilver stand was hermetisch afgesloten, Waarom zou men haar gedurende de hele beurs niet zo laten: het is een teken, dat er goed ta felzilver in zit. In deze overwegingen werden wij gestoord door een timmerman, die naar ons notitie boekje wees en geagiteerd om een „kladje" vroeg. Nauwelijks hadden wij het de man verstrekt of hij dook ermee weg achter een schot, dat door een schilder juist van zebra- strepen werd voorzien. Wij zagen hem even later twistend met een collega tevoorschijn komen, met de vinger slaande op ons klad velletje; Wij hopen, dat het zijn gelijk heeft bewezen. Het notitieboekje in onze hand heeft er ook voor gezorgd, dat er nu en dan blikken vol haat op ons gericht werden. Wij hebben dat pas begrepen toen een wasmachinehan delaar vroeg of wij soms óók van de schoon heidscommissie waren. Wij hebben dat krachtig ontkend en vernamen toen, dat hij van deze commissie zijn hele wand moest veranderen. De man peinsde diep. En alle zijn zelfdenkende wasmachines peins den misschien wel mee. Tegenover hem tet terden de radio's in een gereedgekomen stand een felle fanfare. Tafelzilver, parfum, soep en een omroep vereniging, spaarklokken en tuingereed schap, producten van sanatorium- en na zorgpatiënten, de doorstoken kreeft van het Wilhelminafonds, breimachines, die op één avond reeds een jumper opleveren en scharen met golftanding. Wij slenterden voort en zagen vlak voor ons een dikke za kenman door een klein deurtje in de wand verdwijnen. Wij bleven nieuwsgierig wach ten en zagen hem even later weer tevoor schijn komen, rood en met een klein plukje touwwol in de hand. En helemaal achterin stonden een paar reclame-artisten mooi weer te schilderen, als achtergrond van de theetuin, die daar komt. Wij schrokken hevig toen één hunner opeens een dikke streep door al dat mooie weer haalde, maar herademden, want het werd een boom. Beiden waren met overga ve aan het werk, zoals trouwens al die toe komstige standhouders en hun helpers. Zij keken alleen éven grijnzend op toen de stem van de telefoniste door de luidspreker be kend maakte: „De taxi van de Vereniging van Huisvrouwen is aangekomen". De onvolkomenheid van de beurs voor haar opening heeft ons nog eens pijnlijk ge troffen toen wij in een der stands lazen: Veteraan in het zilversmeedvak Zondag 6 Maart hoopt de heer E. Schoorl, die in kringen van de Zaanlandse Zilver- smederij grote bekendheid geniet, zijn ze ventigste verjaardag te vieren. De heer Schoorl is een der veteranen van de N.V. Zaanlandse Zilversmedenj en is ongeveer een halve eeuw „in het vak Hij was leerling op de Quellinusschool te Amsterdam, waar zijn speciale interesse gericht was op beeldhouwen en boetseren, en de studie van stijlen, en kunstgeschie denis. Hierna volgde de practijk. De heer Schoorl begon te Amsterdam, was vervolgens beheerder van een pas ge opende winkel van de „Zaanlandse" te Rotterdam, doch keerde in 1915 weer te rug naar Amsterdam. Hij ging kort daarna over van het détailbedrijf naar de fabriek en werd bedrijfsleider. Toen in 1920 deze fabriek naar Haarlem werd overgeplaatst, verhuisde hij mede naar de Spaarnestad. In deze functie heeft de heer Schoorl zijn levenswerk gevonden. Hij was degene die het „Zaanse" zilver, de verwerking in het zilver van oud-Hollandse motieven, een grote bekendheid gaf. Ook in andere gen res heeft hij zijn sporen verdiend. Hij be heerste het vak tot in alle onderdelen. In drijven en ciseleren was (en is) hij uiter mate kundig.Daarnaast bleef de studie hem interesseren en bezit hij een uitge breide bibliotheek over antiek zilverwerk. Ter gelegenheid van zijn zeventigste ver jaardag zal op Maandag 7 Maart in res taurant Brinkmann een receptie worden gehouden. Donderdag heeft de Haarlemse politie aangehouden de buffetbediende J. D. uit Haarlem, die er van wordt verdacht, een paar dagen geleden ongeveer 20 te hebben weggenomen ten nadele van een cafétaria- houder in de binnenstad, bij wie hij werk zaam is. Bovendien zou hij enige weken geleden in een hotelletje in Amsterdam een radiotoestel van de hotelier hebben weg genomen. „Het ligt in uw hand Uwe gezondheid te behoeden in den zwaren Styd des Levens". Maar er was niemand om onze geprikkelde nieuwsgierigheid te bevredigen. Wij zagen alléén dichte kisten met „breekbaar" er op. Daar zat het natuurlijk in. Raadslid Goedee vraagt interpellat e Het Haarlemse raadslid de heer M. J. Goedee (Arbeid) heeft verlof gevraagd voor het houden van een interpellatie in één van de eerstvolgende vergaderingen van de gemeenteraad: De heer Goedee wil de volgende vragen stellen: Hebben Burgemeester en Wethouders kennis genomen van de berichten, waarin gprake is van de oprichting van een huur dersvereniging door een aantal bewoners van het complex van 119 woningen van de Woningstichting „Vooruitgang" in de om geving van de Slachthuisstraat en waaruit tevens blijkt, dat een niet onbelangrijk deel der bewoners zou weigeren om te zijner tijd de voorgestelde huurverhoging van twintig cent per week voor de ver groting van de bij de woningen behorende schuren te betalen? Moet uit de oprichting dezer huurders vereniging worden afgeleid, dat een zekere ontevredenheid bestaat over het beleid van het bestuur'der stichting en kunnen B. en W., indien dit het geval blijkt te zijn, mededelen, wat hiervan de oorzaken zijn? Kunnen Burgemeester en Wethouders verder mededelen of de weigering om te zijner tijd de verhoogde huur te betalen, vertraging in de vernieuwing en vergro ting der hiervoorbedcelde schuren zal meebrengen c.q. deze werkzaamheden onmogelijk zal maken? Naar aanleiding van het feit, dat op 14 Maart begonnen zal worden met de her stellingswerkzaamheden in de Kloppersin gelkerk zullen de diensten van de Gere formeerde kerk Haarlem-Noord tijdelijk elders gehouden worden. Dank zij de mede werking van de Hervormde gemeenten van Haarlem en Haarlem-Noord zullen met ingang van Zondag 20 Maart diensten worden gehouden om 8.45 uur en 5 uur in de Noorderkerk, Velserstraat en in de Julianakerk, Kloosterstraat. Ijsbaan Kleverlaan gesloten De gemeentelijke ijsbaan aan de Kle verlaan iin Haarlem is Donderdagavond voor het laatst geopend geweest. Het dooit overdag namelijk in een dergelijke mate, dat het ijs ook des avonds niet meer te berijden is. HAARLEM, 3 Maart 1755 ONDERTROUWD: 3 Mrt, C. J. Dörr en T. Nou wen. GEHUWD: 3 Mrt, C. de Graaf en J. J. J. Pigmans; J. van den Brink en A. B. Hage naar; B. J. Vreugdenhil en A. Snoek; J. D. Haak en F. B. C. van Meel: E. Bouma en A. Stulp. BEVALLEN van een zoon: 2 Mrt. M. A. BlijkerScheuter; 3 Mrt, M. S. Burggraaf Vredenburg. BEVALLEN van een dochter: 1 Mrt, W. L. MarkusPennink; 2 Mrt. H. C. van Egmond Bachman; G. Bonna—Feuenga; 3 Mrt, A. G. FrichHannink. OVERLEDEN: 1 Mrt, W. Bosman. 49 j„ Gijsb. v. Aemstelstraat; H. P. Hillen, 82 j., Prins Mauritslaan; A. StoltenkampRisch, 76 j., Kenaupark; 2. Mrt, G. J. J. Vernout Pasman, 78 j.. Kampersingel; O. Boon, 68 j., Schouwtjeslaan. Zo erg vaak komen er in deze streek geen buitenlandse toneelgezelschappen, maar ziet als het bij uitzondering eens gebeurt, dan ook goed: terwijl Donderdag avond in de Haarlemse Schouwburg esn Engels ensemble „Hedda Gabler" van Henrik Ibsen opvoerde, met Peggy Ash- croft in de titelrol, bracht een Franse groep in het Minerva Theater te Heemstede het klassieke blijspel „Le Menteur'' van'Pierre Corneille voor het voetlicht. De eerstge noemde gastvoorstelling is reeds Dinsdag in de kolommen van dit blad, onmiddellijk na de première in Den Haag, uitvoerig be sproken. Thans is dus het optreden van het Théatre Hébertot uit Parijs, dat plaats had voor een publiek van hoofdzakelijk leerlingen van middelbare scholen, aan de orde. „Le Menteur" is één der meestgespeelde werken van het Franse répertoire. Dat mag begrijpelijk zijn voor wie deze met verve, in brillante stijl gedichte en nog altijd zeer amusante comedie, daterend van 1642, ooit tot vertoning zag brengen, het wordt toch merkwaardig als men bedenkt, dat Corneille niet alleen het gegeven uit „La verdad sospechosa" van Alarcan over nam, maar dit voorbeeld vrijwel op de voet volgde en er zelfs zoals hij m het na woord van de eerste editie ruiterlijk be kende hele scènes letterlijk van vertaal de. Het is misschien wel goed hieraan te herinneren in een tijd, waarin men zo'n overdreven betekenis aan „oorspronkelijk heid" hecht. De Leidse eredoctor Jean Schlumberger wijst er bovendien in zijn uitmuntende boek over Corneille met nadruk op, hoe zeer het Spaanse model hier naar sfeer en „psychologie" volkomen verfranst is. Bij Alarcon wordt de onwaarheid direct aan de kaak gesteld en de leugenaar tenslotte gestraft. Bij Corneille en dat terwijl de gebeurtenissen hetzelfde verloop hebben komt de moraal in de laatste acte welis waar fulmineren, maar behoudt het publiek voortdurend sympathie met de titelheld, die niet de vrouw krijgt welke hij zich ge dacht had, maar toch als een gelukkige bruidegom afscheid neemt. Wat dit einde betreft: Corneille richtte zich onomwonden naar de smaak van de toeschouwers, want hij kende ook van Lope de Vega (behalve diens „Mirakelridder") de uitspraak: .zij zijn het, die ons betalen!' Uit dit alles blijkt wel, dat de intrige niet zo heel erg belangrijk is. Het gaat om het karakter van de hoofdpersoon, die men later weer in gewijzigde gedaante bij Gol- doni en zoveel andere navolgers terug zou vinden: de leugenaar, die door zijn over maat aan ontvlambare fantasie steeds weer in moeilijkheden wordt gebracht, waaruit nieuwe verzinsels hem redden moeten. On getwijfeld had Corneille plezier in dit type, getuige ook het aforisme in één van zijn verhandelingen over de dramatische dicht kunst: „De gave om te liegen is een on deugd, waartoe de dwazen niet in staat zijn." Om in de kunst der onwaarheid te schitteren, zo zegt de bediende van de titelheld ergens, heeft men behalve geest ook een goed geheugen nodig. Zodanig heerst de gloedrijke verbeel- De Bloemendaalse brandweer ontving Donderdagmorgen om halftwaalf bericht, dat er rook kwam uit het dak van een huis nabij de tennisbaan aan de Elswoutslaan te Overveen. Na aankomst werd getracht het vuur, dat in het rieten dak woedde, met koolzuursneeuw te blussen, echter zonder succes. Daarna is het vuur met wa ter geblust. Er was enige waterschade. De oorzaak is niet bekend. Vermoedelijk is een vonk uit de schoorsteen op het rieten dak gevallen. De resultaten van de biljartwedstrijden, gespeeld in het tournooi om het kampioen schap van Haarlem eerste klasse libre, wa- 22 51 9 09 22 52 8.54 2.9 27 6.89 29 32 4.31 200 30 21 6.66 161 30 19 5.36 19 71 1(152 130 19 30 6.84 Wilkes 200 33 36 6 06 197 33 51 5.96 31 33 6 45 Ill 31 20 3.58 De Renaissancezaal van het Frans Hals museum bleek Donderdagavond een ideaal toevluchtsoord voor de barok- en rococo- muziek die er ondér auspiciën van het „Comité voor jonge Toonkunstenaars" uit gevoerd werd door de sopraan Lucienne Bouwman, de violada-gamba-speelster Corrie Janssen-Reder, de clavecinist Hans Philips en de bespeler van de viole d'amore Wim ten Have. Het leek of de tijd er stil gestaan had en het ons vergund werd de sfeer te ko men beleven van het huiselijk musiceren onzer voorouders, toen muziek maken een soort courtoisie was, met al de levens kunst van een verfijnde beschaving, waar bij de muziek zelve nauwelijks een onder breking der stilte „pauze del silentio" mocht heten. Dit laatste zij dan gemeten naar onze moderne begrippen, die nolens volens gehard zijn door lawaai, wanklank, ruwheid, ja zelfs onbeschaafdheid en ver wildering. Wij vertoefden dus een paar uur in het rijk van de „stilte" van de betrekkelijke stilte dan en vernamen uit de vertolkte muziek, die uiteraard tot scherp luisteren dwingt, de harteklop van een ver verleden dat tot leven gewekt werd en zich manifesteerde in het délicate klankgehalte waarin de kunstenaars van toen hun werk dachten en concipieerden. Lucienne Bouwman, die de avond in luidde met „Süsze Stille" uit de reeks Duitse aria's van Handel, gaf hiermee als het ware het motto aan van dit concert, met viole d'amore als obligaatinstrument en continuo van cembalo en gamba, werd dit een veelbelovend begin. De bijzondere kwaliteiten van de zangeres bleken verder uit haar interpretatie van de klaagscène uit „The Fairy Queen" van Purcell, uit motetfragmenten van Vivaldi en uit een Italiaanse solo cantate van Graupner, een belangrijke tijdgenoot van Bach. Lucienne Bouwman is de gelukkige be zitster van een rijk getimbreerd geluid, dat over de donkere tinten voor het dra matische genre beschikt, doch in een ver rassend grote omvang allerlei lichte scha keringen te bieden heeft en (dank zij een voortreffelijke scholing) tot vlotte concer tante coloratuur in staat is. Gezonde mu- ziekaliteit en intelligentie doen verder de rest. Lucienne Bouwman mag onder de Nederlandse sopranen in de voorste rij staan. Als deze jonge zangeres geen schit terende carrière maakt, dan weet ik niet meer wat zingen is! Wim ten Have liet zich als. een vaardige instrumentalist kennen in een Suite voor viola d'amore van Frangois Couperin en verrastte ons met een drietal Préludes van de oude Casadesus, muziek die als het ware oude en nieuwe stijlen met elkaar verbindt en de viole d'amore een expres sievere rol laat spelen, waartoe zij zo als bleek zeer goed in staat is. Mevrouw Janssen-Reder is een voor treffelijke gambiste. Zij toonde dit voort durend met haar continuospel, doch ook solistisch gebruikte zij haar kansen met een fraaie Sonate van Telemann op bij zonder treffende wijze. Heerlijk klonk deze Frans getinte muziek in het intieme timbre van de knievedel. De cembalist Hans Philips lichtte het programma toe en had een omvangrijke taak als begeleider. Als solist liet hij ons een Suite van Hurlibusch horen, muziek waarmee wij, alleen om haar historische betekenis, gaarne kennis maakten. Zo zal de musicoloog Hans Philips het ook wel bedoeld hebben. Alles bij elkaar was het een heerlijke avond. Fijnproevers konden ervan genie ten; jammer dat de belangstelling zo ge ring was. Ik schat dat er in de goede stad Haarlem toch voldoende muziekliefheb bers zijn, die de „Süsze Stille" van oude kamermuziek weten te waarderen, genoeg althans om de Renaissancezaal geheel te vullen. JOS DE KLERK dingskracht van de charmante mythomaan (om nog een kenschetsing aan Schlum berger te ontlenen) in deze comedie, dat het in acht nemen van de zogenaamd- klassieke eenheden van tijd, plaats en han deling niet eens opvalt, laat staan gefor ceerd aandoet. Wie „Le Cid" dat andere, eveneens op een Spaans thema voortge bouwde meesterwerk van Corneille de vorige zomer van Jean Vilar heeft gezien, beseft dat ook de décors (voorstellende de Tuilerieën en de Place Royale) best ge mist hadden kunnen worden. Zo mooi wa ren die summier aanduidende zetstukken met een soort schildwachthuisje ter sug gestie van een „magnifieke woning" trouwens niet. Regisseur Maurice Bray vervulde zelf met veel flair en pittige plastiek de hoofd rol. Het was niet groots, maar heel verdien stelijk en men kon zich bij zijn beeldend vertelde, werkelijk als improvisaties aan doende bravourmonologen over het nach telijke feest en de bruiloft te Poitiers ruimschoots vermaken. De verdere bezet ting was tamelijk zwak, al kan men van Jean-Simon Prévost als de boerse bedien de, zeggen dat hij vooral in het begin een leuke verstandhouding met de zaal wist te wekken. Van de beide eerste dames in dit gezelschap Was de tenslotte uitverkorene ook mijn favoriete als actrice uiteraard. Na drie bedrijven lang te hebben moeten zwijgen, wist zij na de pauze haar rivale gemakkelijk te overtreffen. De vaderrol van Gérard Daltone kwam niet verder dan een uiterlijke typering: het menselijk- vertederende.dat deze verdraagzame figuur moet meebrengen, is mij ontgaan. Het succes was groot en niet ten onrech te, want hoe dan ook: de spiritualiteit van deze Corneille heeft onmiskenbaar weer klonken. DAVID KONING. In de aula van de Haarlemse H.B.S. voor meisjes hield drs. G. P. J. van Alkemade op uitnodiging van de oudervereniging van deze school Donderdagavond een cau serie over het onderwerp „Wat doen wij met de meisjes na de H.B.S.?" „Vele ouders vragen zich af welke rich ting hun kind moet inslaan wanneer het de middelbare school heeft verlaten", zo begon de heer Van Alkemade, die, als hoofd van het Gemeentelijk Bureau voor school- en beroepskeuze, veelvuldig met dit probleem geconfronteerd wordt. Want vooral in de laatste tijd is het kiezen van een beroep voor de jeugd een probleem geworden en wel door twee oorzaken. Aan de ene kant dwingt de steeds dichter wordende bevolking ertoe snel het juiste beroep te kiezen. Wisselt men namelijk na enige tijd van beroep dan bestaat de kans dat men bij de leeftijdgenoten „ten ach ter" raakt en dat werkgevers de persoon in kwestie vaak beschouwen als te „oud" om nog voor een opleiding en dergelijke in aanmerking te komen. Aan de andere zijde overweldigt het grote aantal beroe pen. Er zijn er ongeveer 40.000, verdeeld in 5000 hoofdgroepen. Daarbij komt nog dat de meeste mensen maar van een beperkt aantal beroepen de mogelijkheden en vereisten kennen. Zij kunnen de snelle verandering van het to tale wereldbeeld niet meer bijhouden en zijn beangst bij het stellen van een keuze. Er heerst bij vele ouders grote onbekend heid omtrent de richtingen, die hun kin deren kunnen inslaan. De beroeps- en sehoolkeuzebureau's pro beren een juiste voorlichting te geven. Hiertoe bepalen zij door middel van tests de intelligentie- en karakterstructuur en leggen hun conclusies vast in rapporten. Bij de behandeling van deze rapporten worden de adviezen naar voren gebracht. Spreker zei voorts dat voor meisjes het kiezen van een beroep moeilijker is dan voor jongens, daar de laatste meer keuze hebben. Het is voor een meisje echter van even groot belang als voor een jongen, dat zij de mogelijkheden die er voor haar weggelegd zijn goed leert kennen en dan een weloverwogen keuze doet. De heer Van Alkemade was er van overtuigd dat er veel verbeterd zou worden wanneer op allerlei gebied naast de man ook de vrouw als volwaardige kracht zou optreden. Hij voorspelde dat over vijftig jaar de positie van de vrouw al flink gewijzigd zal zijn en wees erop dat het juist daarom nu al zo belangrijk is van school afkomende meis jes een juiste richting te laten inslaan. Ook in haar huwelijk zal het feit dat ie vrouw daarvoor een beroep heeft uitge oefend van grote waarde blijken te zijn. Tenslotte waarschuwde de heer Van Al- kemade tegen de zogenaamde .neurotische beroepskeuze", waarvan hij al vele voor beelden had meegemaakt. Dit is het geval wanneer iemand een beroep kiest, waar van hij of zij de eigenschappen die er voor vereist ziin niet bezit, doch deze wel graag in zichzelf wil ontdekken. Dit leidt altijd tot teleurstellingen. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De gemeenteraad van Alkmaar heeft be sloten tot aankoop van twee lama's voor f 1700.uit de particuliere dierenver zameling van mejuffrouw Lia Speel te Bloemendaal. Het Lamapaar zal huisves ting krijgen in de hertenkamp in de Alk maarder Hout. Naar aanleiding van dit raadsbesluit deelde mejuffrouw Speel ons mee, dat tot verkoop is overgegaan, omdat zij een groot aantal lama's heeft; dezer dagen zal het door geboorte uitgebreid worden. Over de toekomst valt pas te spreken, als de uit spraak van het gerechtshof te Amsterdam bekend is over het kort geding met de ge meente Bloemendaal. Mocht de gemeente in het gelijk worden gesteld, dan zal zij er toe moeten besluiten de verzameling .aanzienlijk in te krimpen. Kan zij haar verzameling behouden dan zal zij daarin geen wijziging brengen. BINNENLAND Op 16 April zal In de duinen bü Noord- wyk een gedenksteen worden onthuld nabij de plaats waar 25 jaar geleden in ons land de eerste zweefvluchten werden gemaakt. Aan deze onthulling gaat vooraf de jaar vergadering van de Koninklijk Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart in „Huis ter Duin" te Noordwijk aan Zee. Parlementsleden, zakenlieden en rege- rings- en gemeente-autoriteiten maken deel uit van een Prits gezelschap dat een vier daags studiebezoek zal brengen aan Neder land, België en West-Duitsland, om daar het wegennet te bestuderen. Bij Koninklijk Besluit is aan rar. L. P. M. Loeff, advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, op zijn verzoek met ingang van 22 Februari 1955, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsver vangend voorzitter van de Raad van Be roep (sociale verzekering) te Amsterdam, ambtshalve plaatsvervangend voorzitter van het ambtenarengerecht aldaar. De ambassadeur van Pakistan, de begum Liaquat A li Khan, zal Vrijdagavond 11 Maart in het Amsterdamse ICC een cau serie houden getiteld: „Pakistan to-day and to-morrow". De voordracht wordt gevolgd door enige films over Pakistan. De avond is georganiseerd door het Unesco-Centrum Nederland en de vereniging Nederland-India- Pakistan-Ceylon Directeuren der vrije Universiteit heb ben voor de cursus 19551956 aan dr. M. C. Keulemans, apotheker te Utrecht, een leer opdracht verleend in de faculteit der ge neeskunde voor het onderwijs in de recep- teerkunde. Als erkenning van langdurige en bij zondere verdiensten op het gebied der mari tieme meteorologie is bij Koninklijk Besluit de gouden médaille toegekend aan S. Vliestra, gezagvoerder bij de Holland-Ame- rika Lijn. De zilveren médaille is toegekend aan R. van Everdingen, A. Bos en A. Knook, gezagvoerders bij de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd. J. van Konijn' 'burg, gezag voerder bij de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nedrelanw, N. F. M. van Deun. gezagvoerder bij de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij, J. H. Oosterhuis. gezag voerder bij de N.V. Veren. Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij, H. J. Steenbergen, gezagvoerder bij de Koninklijke Java-China- Paketvaartlijnen, W. de Raat gezagvoerder bij de Petroleum Industrie Maatschappij en I. J. Klijn, gezagvoerder bij de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart. HAARLEM EN OMGEVING Donderdagavond omstreeks negen uur viel de heer G. J. V. uit de Palamedesstraat in Haarlem op de ijsbaan „Nova Zembla" voorover en kwam zo ongelukkig terecht, dat de ongevallendienst hem per brancard naar het huis van dokter Westerweel moest vervoeren. De arts verbond de heer V. en bracht hem vervolgens naar huis. De Haarlemse rechtbank heeft de Haar lemse loodgieter H. G., die ervan verdacht werd onder invloed van sterke drank met zijn auto een aanrijding veroorzaakt te heb ben, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken en de intrekking van het rijbe wijs voor de tijd van zes maanden. De offi cier van Justitie had een maand gevangenis straf en een jaar intrekking geëist. De heer P. B. Luykx te Lelden, die zijn jeugd in Haarlem heeft doorgebracht en door zijn werkkring met vele Haarlemmers in contact staat, hoopt op 15 Maart de dag te vieren, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de Handelmaatschappij voorheen Lethem Bros en Mellin N.V. te Amsterdam. Hij is als hoofdvertegenwoordiger bij de maat schappij werkzaam. Op 12 Maart zal de jubi laris in hotel Americain te Amsterdam ge huldigd worden en op de 15e Maart is er feest in huiselijke kring. De heer G. Nabrink spreekt Zondag morgen 6 Maart in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat voor de Haarlemse afdeling van de vrijdenkersvereniging „De Dage raad" over de psychologische achtergrond van het anti-semietisme. (Verkort weergegeven De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten aan drie architecten opdracht te verlenen tot het maken van een ontwerp met kostenberaming voor een plan tot uit breiding van het stadhuis. De kosten van deze uitbreiding worden voorlopig op f 1.350.000 geraamd. De heren C. W. Schaling en prof. ir. C. Wegener Sleeswijk uit Am sterdam en C. Kirkenier, adjunct-directeur van Openbare Werken te Alkmaar, zullen aangezocht worden het ontwerp te maken. Bakenessergracht. Ook ik las met ver wondering over de gelden die men wil be steden aan de verbetering van de Bakenes sergracht en ben het geheel eens met het ingezonden stuk van de heer C. Slegt. Ik woon verscheidene jaren reeds aan de gracht, maar kan de oudheidkundige waar de er niet van inzien, het percentage wer kelijk oudheidkundig behouden huizen is zo klein dat dit geen rol mag spelen. Als men haar aan de Westkant twee meter wil versmallen, dan gaat het een sloot worden, met een rattenplaag tot gevolg. Een kano die er doorvaart, brengt hele modderpoelen omhoog en maakt het water zwart. Men moet nu eens kijken, nu zij is dichtgevroren wat een oude rommel er op het ijs ligt. Zelfs diep in de nacht schrikt men wakker als iemand weer wat oude rommel in de 'gracht werpt. Verder wijs ik op de vele stremmingen van het verkeer als er bij de lompenpakhuizen geladen moet worden, het ijzer aan de grachtkant bij de daar geves tigde machinefabriek enz. enz. Ook ik en vele medegrachtbewoners delen de mening dat het geld, ten bedrage van 700.000. beter besteed kan worden door de Bake nessergracht te dempen. Wat een prachtige gelegenheid om de markt te verplaatsen of parkeerruimte te scheppen. Er kunnen twee rijbanen met een smal plantsoen worden aangelegd met trottoirs voor de huizen aan de Westzijde. H. V. Bevrijdingsfeesten. Ik lees herhaaldelijk over de diverse feesten die er op 5 Mei ge houden zullen worden, echter heb ik nog niets gelezen van wat er voor de oorlogs slachtoffers (die niet door de Stichting 19401945 gesteund worden) gedaan zal worden. Er zijn immers velen die in leven gebleven zijn, maar wier familieleden in de gaskamers zijn omgekomen; zij moeten thuis hun dagen glansloos slijten. Laat hen eens mee genieten van de bevrijding door hen bijvoorbeeld een prettige dag aan te bieden. Gelegenheid daartoe kan er zeker zijn. Mevrouw M. DE VRIES—RABBIE, Potgieterweg 5, Bloemendaal. Liever hanengekraai. Het verzoek van enkele Scheveningers om al te matiineuze hanen bij gemeente-verordening de mond te snoeren, heeft een van onze lezers aan leiding gegeven tot de volgende ontboe zeming: „Ondergetekende kan zich moeilijk voor stellen dat hanen 's winters om midder nacht al kraaien, maar zelfs al zou dit zo zijn, laat mens en dier dan toch hun na tuur uitleven zoals die hun is geschon ken. Genoemd persoon mag wel eens een paar keer bij mij overnachten, dan komt hij nog wat anders aan de weet. Ik woon nl. naast een melkboer en daar komen 's nachts twee keer auto's flessen en losse melk in bussen lossen. Dan lijkt het soms wel oorlog in mijn straat, zo'n lawaai. Geef mij dan maar hanengekraai". EEN ABQNNé

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11