Aanrijding met dodelijke afloop gevolg van dronkenschap? „Cruquiushoeve zal bijdragen tot verfraaiing Haarlemmermeer" Chauffeur ontkent voor politierechter zelfs een aanrijding gehad te hebben De wereldkampioen schappen ijshockey Joodse en Christelijke volksliederen door Harry van Oss Doe het nü! Duitsers krijgen activa in de V.S. terug Beroepenvoorlichting op de lagere scholen Amsterdamse Beurs VRIJDAG 4 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Burgerlijke Stand van Heemstede Terreinophoging van Delftwijk aanbesteed Examens Vragen in Tweede Kamer over ongeluk in Suriname Uitbreidingsplan gewijzigd Scheepvaart Er heerst geen tekort aan blindengeleidehonden Groothandel stelt zich achter de regering Bonn niet tevreden met 90 pet voor natuurlijke personen De 52-jarige Zandvoortse chauffeur W. B. had zich hedenmorgen voor de Haar lemse politierechter te verantwoorden voor een aanrijding op de Hillegommerdijk op 17 Juni van het vorig jaar, waarbij volgens het proces-verbaal een kind dodelijk was gewond. De chauffeur zou zijn doorgereden alsof er niets gebeurd was. Hij bezorgde met een vrachtauto staven ijs bij cafés en Werd daarbij nogal eens getracteerd op een borrel of een glas bier. B. erkende, dat hij op de middag van de aanrijding met zijn vrachtauto langs de Hillegommerdijk was gekomen, doch hij ontkende ten stelligste, dat het kind door hem was aangereden. Op de vraag van de politierechter, mr. J. P. Petersen, of het niet mogelijk was, dat er wèl een aan rijding had plaatsgehad, doch dat hij het niet had opgemerkt, herhaalde de chauf feur met nadruk, dat er geen aanrijding had plaatsgehad. „Ik rijd al dertig jaar langs die dijk en als er iets gebeurd was, zou ik dat heus wel gemerkt hebben," zo zei hij. Op de vraag van de politierechter, hoeveel hij gedronken had vóór hij op de Hillegommerdijk reed, antwoordde de ver dachte, dat hij twee glazen bier en twee borrels op had, maar dat deze niet de minste invloed kunnen hebben gehad op zijn rijden. Een wachtmeester van de rijkspolitie verklaarde als getuige, dat de vader van het aangereden kind een klap had gehoord, was gaan kijken en het slachtoffer had gevonden. De auto van de ijshandel was de enige, die hij op dat moment op de Hil legommerdijk had gezien. De politie had de auto des avonds bij het bedrijf in Haar lem aangetroffen en de chauffeur was in het kantoor. Volgens de getuige was zijn spraak enigszins belemmerd en zijn hou ding zonderling geweest. Hij had slechts toegegeven dat zijn auto over de Hille gommerdijk had gereden, maar van een aanrijding zei hij niets af te weten, of schoon er aanwijzingen voor te vinden waren op het spatbord van de auto: een deuk met verse lakschilvers. Hij weigerde zich aan de bloedproef te onderwerpen en kauwde op iets, dat volgens het proces verbaal gebruikt zou kunnen zijn om de alcohollucht te verdrijven. „Ik pruim", was hierop de enige reactie van de verdachte. Toen de getuige begon te spreken over foto's van de auto onder-brak de politie rechter hem met de omerking, dat in ieder geval niemand de aanrijding had gezien. De officier van Justitie,, mr. dr. R. W. H. Pitlo, zei in zijn requisitoir, dat zijns inziens de chauffeur, doordat hij op zijn lege maag deze hoeveelheid drank tot zich had genomen, zover heen is geweest, dat hij de aanrijding niet heeft opgemerkt. Hij wilde zich echter van deze aanrijding en van het doorrijden daarna distanciëren en de chauffeur alleen aanrekenen, dat hij onder invloed een auto heeft bestuurd. Daarvoor eiste hij een gevangenisstraf van een maand en ontzegging van B.'s rijbewijs voor cle tijd van een jaar. De ra'adsman van de verdachte, mr. P. A. Hoogbergen te Amsterdam, zeide dat hij als rechtkundige bij de vakorganisatie," waarbij B.' was aangesloten, in deze'zaak De wedstrijd tussen Polen en Finland, die gisteren in Keulen is gespeeld voor het A- tournooi van het wereld- en Europees kam pioenschap "ijshockey-, is door de Polen gewonnen met 63. De wedsrtijd tussen Canada en Zweden werd door de Canade zen gewonnen met 30 (00, 30, 00). Eveneens voor het A-toumooi is in Dussel- dorf de ontmoeting gespeeld tussen Rusland en Duitsland, waarin het Russische team de Duitsers versloegen met 51 (01, 20, 3—or. De beide leiders van het A-tournooi, Canada en Rusland, wonnen dus hun wed strijd, zodat zij nog met een gelijk aantal punten op de standenlijst voorkomen. Waar bij Canada met een beter '.oelgemiddelde de leiding heeft. In de Canadese ploeg, die tegen Zweden speelde, waren de twee nieu we spelers die pas in de loop van de middag per vliegtuig uit Montreal waren aange komen, opgesteld. De wedstrijd, waarin de Zweden zo goed mogelijk tegenstand boden, was buitengewoon fair. In de eerste en de laatste periode lukte het de Zweden hun doel schoon te houden, maar in de tweede speel tijd, scoorden de Canadezen toch drie doel punten. Ongeveer 7000 toeschouwers woon den de wedstrijden bij, waarin de Canadezen vooral in het begin slechts een matig spel ontwikkelden. Pas na een half uur spelen werden zij wat actiever. De wedstrijden van de titelverdedigers tegen Duitsland trok ongeveer 8000 lief hebbers. Hoewel de Russische ploeg een 5—1 overwinning behaalde, kon de strijd toch niet eenzijdig genoemd worden. Hierbij dient echter in aanmerking genomen te wor den dat in het Russische team de cracks Bobrow en Babitseh niet opgesteld waren. Deze zaten namelijk als toeschouwers bij de wedstrijd van Canada. Spannend was de wedstrijd tussen Tsje- cho-Slowakije en de Verenigde Staten, die elkaar geen duimbreed toegaven. Na een gelijk opgaande strijd in de eerste periode zag het er naar uit dat de Tsjechen zouden gaan winnen, maar in de laatste minuut maakten de Yankees de stand weer gelijk, zodat het eindresultaat 4—4 werd. In de middaguren hadden de Polen reeds slag geleverd tegen de Finnen, die zich vol komen op de verdediging concentreerden. Na een wedstrijd zonder hoogtepunten behaalde Polen de overwinning met 6—3. De stand luidt: Canada 6 6 0 0 12 51— 5 Rusland 6 6 0 0 12 32— 6 Tsj. Slowakije. 6 3 1 2 7 28—18 Ver. Staten 6 3 1 2 7 26—26 Zweden 6 3 0 3 6 30—15 Polen 5 2 0 3 4 15—27 Zwitserland 5 1 0 4 2 8—37 Duitsland 6 1 0 5 2 19—30 Finland 6 0 0 6 0 7—52 ONDERTROUWD: H. van Wijk en A. van der Werff; TI. Visser en N. Davelaar; M. W. Bos en W. Zorge; F. Hendriks en M. A. Deelissen. GETROUWD: C. N. V' ilet en E. J. van der Waals: J. M. J. van Rooden en A. M. den Broeder; C. van Excel en P. M. van Poecke; S. W. E. S. Veen en C. N. Weijers. GEBOREN: Adriaan Reijer, z. van J. R. A. Baas en W. G. I. Blok; Elisabeth Gabriëlle Maria, d. van IT. A. Dekker en E. A, Breu kels; Onno Maarcel, z. van C. de Bruin en C. de Klerk: Elisabeth Francisca Maria, d. Van J. J. v. d. Eijken en W. Kokkelkoren. OVERLEDEN: E. Honderdos. 57 j„ Laan van Rozenburg 22; E. de Bruin—Gerritsen, 12 j., Voorweg 73; M. van Ravestein, 72 j., Camplaan 33. zeker niet zou zijn komen pleiten, indien de dronkenschap van deze chauffeur zou hebben vastgestaan. Dat zou geheel in strijd zijn met de opvatting van deze vakbond, die het volkomen juist acht dat dronken schap op de weg zwaar wordt gestraft. Dat is in dit geval echter twijfelachtig. Ten eerste omdat de chauffeur pas enkele uren later is aangehouden en tussen het ongeluk en dat tijdstip nog twee borrels en een glas bier gedronken had. Bovendien heeft een andere politieman verklaard, dat hij op dat tijdstip geen kenmerkende ver schijnselen van dronkenschap bij de ver dachte had waargenomen. Het was volgens de verdediger heel goed mogelijk, dat er bijvoorbeeld nog een motor achter de vrachtauto had gereden, waar het kind een klap van had gehad. Een andere mogelijk heid achtte hij, dat het kind tegen de auto was gelopen in welke gevallen de chauffeur wel meer niets merken. Hier kon volgens de verdediger geen veroordeling volgen. De politierechter verklaarde uitspraak te zullen doen op 10 Maart des morgens om half tien. De Joodse synagogale zangen zijn eeuwen ouder dan het kerkgezang der Christenen. Maar de Joodse volksliederen van religieuze aard en de Christelijke gees telijke volksliederen ontstonden beide in de Middeleeuwen. In de dichtstbevolkte Jood se centra in Duitsland, Polen en Rusland werden de Jiddische liederen gedicht in een mengtaal van middeleeuws Duits, Russisch, Pools en Hebreeuws. De melo dieën behielden het karakter van de Joods- rituele muziek. De Christelijke geestelijke liederen daarentegen werden geschreven in de landstaal. Voor de muziek diende het wereldlijk volkslied tot voorbeeld, al kwam de melodische vorming toch ook wel onder invloed van de zogenaamde kerk toonreeksen te staan. Beide groepen volks liederen, de Jiddische en de Christelijke, werden naast elkaar geplaatst op de voor drachtavond, die de zanger Harry van Oss ten behoeve van hét bijzonder kerkewerk van de Hei-vormde gemeente te Heemstede in de kapel Nieuw Vredenhof gegeven heeft. Na enkele woorden ter inleiding, uitge sproken door ds. A. Oskamp, begon Harry van Oss zijn voordracht met de negro spiritual „Go down Moses" - weliswaar geen Jiddisch gezang, maar wel een lied, waar in een voor het Joodse volk beslissende historische.gebeurtenis treffend wordt be zongen. Daarop volgde dan een reeks Jid dische liederen, een afspiegeling van het Joodse denken, van de religieuze instelling, van de levenservaringen en van de nood lotsbedreiging van het Joodse volk en bo venal ook van het karakteristieke gevoels leven van de Joodse mens. Veel opgewekte melodieën hebben de vrij talrijke belangstellenden voor deze avond in deze reeks niet gehoord. Wel kan men even glimlachen om het goedmoedige spotliedje over „Der Rebbe Elimelech", maar verder overheerst de bedrukte toon van bezorgdheid, van verlangen naar „het land der vaderen", van angst voor vervol ging, waarnaast de extase van een lied als „A Dudele" en van „Der Moschiach" (het lied van de Messias-verwachting) als een bron van geestelijke kracht gevoeld werd. Harry van Oss zong in alle eenvoud, maar toch met een intensieve, aangrijpende ge voelsuitdrukking deze Jiddische liederen, zichzelf begeleidend met de bescheiden klanken van zijn luit. Twee moderne Israëlische liederen: Dab el Wad (een episch-beschouwend de strijd om Palestina behandelend) en „Ben Ha- rim (een herderslied met symbolische zin) verloochenden naar de geest en ook in mu zikaal opzicht hun Jiddische voorgangers niet. Na de pauze kwamen de Christelijke volksliederen: Deense, Nederlandse, Ita liaanse, Engelse, Duitse, Franse en Belgi sche. grotendeels in de volgorde van het Kerkelijk jaar gehouden. Hierbij trof de grote muzikale schoonheid van de eeuwen oude melodieën, waarvan men de herkomst zelfs niet meer weet. De melodie van „Quando nascete Nino" heeft Handel voor de aria „He shall feed his flock" uit „De Messias" gebruikt. En voorts viel het op hoe aangrijpend naief de middeleeuwse dichterlijke fantasie bij de liefderijke be schrijving van tafereeltjes uit de jeugd van Jezus te werkging. In deze reeks had „Das Katharinenlied" een te exclusieve zin gekregen, waardoor de plaatsing moeilijk aanvaard kon worden. Harry van Oss besloot zijn optreden met de bevrijdende negro-spiritual „Gimme Yo Hand" - een ontroerend lied met univer sele strekking. P. ZWAANSWIJK De regex-ing heeft bepaald, dat in 1955 niet meer op collectieve paspoorten kan worden gereisd. Thans moet iedere toerist naar het buitenland in het bezit zijn van een geldig paspoort, behalve voor België en Luxemburg. Voor het bereizen van deze twee landen kan men volstaan met een geldig Bewijs van Nederlanderschap of een verlopen paspoort, dat op de datum waarop men van zijn reis terugkeert, niet ouder mag zijn dan 7 jaar, gerekend van af de datum van uitgifte of de datum van de laatste verlenging. Voor alle andere landen moet men in het bezit zijn van een geldig paspoort. Het gevolg van deze regeringsmaatregel zal zijn dat gedurende de zomermaanden zeer velen een pas zullen aanvragen. In de grote plaatsen zal men bij het aanvragen urenlang in de rij moeten staan en het zal weken duren eer men zijn paspoort kan afhalen. Daarom indien u van plan is deze zomer op reis te gaan, vraagt dan reeds nu uw paspoort aan. Het zal u veel tijd en erger nis besparen. In het gebouw van Openbare Werken in Haarlem is heden aanbesteed het ma ken van een terreinophoging voor stadsuit breiding in Delftwijk, Noordelijk gedeelte, waarvoor de raad onlangs een crediet van f287.625 heeft beschikbaar gesteld. Er waren achttien biljetten binnengeko men: De hoogste inschrijving was afkom stig van de firma A. en F. Bruisschaart uit IJmuiden, namelijk f 296.000; de laag ste van de N.V. „Nelis" uit Velsen-Noord, te weten f 207.840. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. Amsterdam. Gemeente-universtteit. Bevor derd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: „Het electrocardiogram bij prikkeling van het centrale zenuwstelsel" de heer G. C. J. Korteweg, geb. te Djogja- carta. Geslaagd voor het doctoraal examen natuurkunde met lof de heer J. v. Sengers Amsterdam; voor het doctoraal examen scheikunde met lof de heer W. VeddT, Am sterdam en voor het candiaaatsexamen wis- en natuurkunde de heren J. F. M. Bindels, Amsterdam en G. W. Grimbergen, IJmuiden. Het Tweede-Kamerlid de heer Haken (CPN) heeft aan de minister van Oorlog en van Marine schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in Suriname 6 Neder landse militairen om het leven zijn ge komen door het voortijdig ontploffen van een landmijn? 2. Is de minister bereid uiteen te zetten, hoe het mogelijk is geweest, dat dit ont zettende ongeval zich heeft kunnen voor doen? 3. Wil de minister mededelen of het de gewoonte is bij legeroefeningen met scherp geladen landmijnen te gebruiken? 4. Is het eveneens juist, dat deze mili tairen in Suriname ter aarde zijn besteld, en zo ja, kan de minister dan mededelen a. in wiens opdracht dit geschiedde, b. of hierover met de nabestaanden overleg is gepleegd? 5. Is de minister bereid om indien dit door de nabestaanden mocht worden verzocht de stoffelijke overschotten van de gesneuvelden op kosten van de staat naar Nederland te doen vervoeren, opdat zij alsnog in hun vaderland ter aarde kun nen worden besteld? De Christelijke Vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte, ge vestigd te Heemstede, heeft zoals be kend is enige tijd geleden aangekocht de in Haarlemmermeer nabij het voorma lige stoomgemaal De Cruquius gelegen Cruquiushoeve met de daarbij behorende gronden, zulks voor de bouw van een in richting voor de huisvesting en verpleging van ongeveer 600 patiënten. Met deze bouw wordt beoogd een uit breiding van de inrichting Meer en Bosch te Heemstede, in het bijzonder ten behoeve van een bepaalde daarvoor in aanmerking komende categorie patiënten, die men in een rustige, landelijke omgeving wil on derbrengen voor behandeling door middel van een arbeidstherapie van overwegend agrarisch karakter. Het gehele complex zal o.a. bestaan uit een aantal paviljoens, een dienstgebouw, keukens, personeels- en artsenwoningen, een zuster- en broederhuis, alsmede enke le werkloodsen en gebouwen voor land bouwdoeleinden. Voorts zal een passende beplanting worden aangebracht. Teneinde dit bouwplan te kunnen reali seren heeft het verenigingsbestuur de me dewerking van Haarlemmermeer gevraagd voor de daartoe noodzakelijke wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, volgens hetwelk de betreffende gronden thans een agrarische bestemming hebben. B. en W. zijn van mening, dat deze me dewerking, gezien de uit een oogpunt van volksgezondheid en maatschappelijke zorg zo uiterst nuttige en belangrijke doelstel ling der vereniging, moet worden ver leend. Bovendien zal het gebouwencom plex na voltooiing bijdragen tot verfraai ing van de toegang dezer gemeente via de Kruisweg uit de richting Heemstede. Door het voorschrijven van ruime rooi lijnafstanden respectievelijk 100 m tot de grens „van de Kruisweg en 200 m tot de grens van de Spieringweg is er voor gezorgd, dat het vrije uitzicht, dat thans bestaat van verschillende punten van de Kruisweg af, op het voormalige stoomge maal De Cruquius e.o., behouden blijft. De gebouwen zullen daardoor n.l. min of meer worden verenigd tot een complex aan de Noordzijde van het terrein. Voor het terrein der vereniging is als bestemming vermeld: „Doeleinden voor openbaar nut, met een bebouwing tot ten hoogste 6 van het terreinoppervlak en met als norm een maximum van 6000 m3 per h.a.; minimaal vereist terreinopper vlak 6 h.a." In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Haar lemmermeer is besloten aan het bestuur van de vereniging te berichten, dat vol ledig wordt ingestemd met de beoogde bouw van een verpleeginrichting op het aangekochte terrein in deze gemeente. Het uitbreidingsplan is door de raad gewijzigd. Volgens de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" circuleren er de laatste tijd geruchten, volgens welke het aantal blin den dat op dit ogenblik wacht op een ge leidehond ongeveer 2.000 zou bedragen. Begrijpelijkerwijze noemen enkele dagbla den dit aantal ontstellend. Volgens de stichting geven deze geruch ten een volkomen scheef beeld van de werkelijke toestand. Het aantal blinden dat geschikt kan worden geacht met een geleidehond te werken kan onmogelijk veel hoger worden geschat dan 500. Daar van zijn vele honderden reeds in het be zit van een geleidehond, terwijl ook niet alle blinden die physiek en psychisch ge schikt zijn voor het werken met een ge leidehond daarvan gebruik wensen te maken. De voorzitter van het verbond van de Nederlandse Groothandel, dr. ir. B. Bölger heeft zich met een persoonlijk woord tot de georganiseerde groothandel gewend om uitdrukking te geven aan zijn overtuiging, dat de Nederlandse groothandel volledig begrip zal hebben voor het streven der re gering naar rust op het gebied der lonen en prijzen en voor de daaruit voortvloeien de margebeschikking, welke vandaag is afgekondigd. De groothandel plaatst zich hiermede geheel achter de regering en zal onverdeeld medewerken aan de loyale uitvoering van de desbetreffende maatre gelen ter stabilisering van het peil der lo-o nen en prijzen. Bij (le bespreking van het toneelstuk „Als ze wisten in ons nummer van Donderdag 3 Maart, is de naam vna de des betreffende vereniging verkeerd geschreven. Het moet zijn: de toneelafdeling de „Spaar- nespatters" van de vroegere Haarlemse Hawaiïanmuziek Vereniging, thans geheten Het Haarlems Voetlicht. (Van onze correspondent in Bonn) Herman Abs, die vroeger geruime tijd in ons land in het bankwezen werkzaam is geweest, is er in geslaagd met de Ameri kaanse regeringsautoriteiten een overeen komst te sluiten over het teruggeven van tijdens de oorlog in de Verenigde Staten in beslag genomen Duitse eigendommen. Volgens deze overeenkomst zouden alle vroegere Duitse eigenaars, die juridisch als natuurlijke personen gelden, hun bezit tingen tot een waarde van 10.000 dollar te rug krijgen. Deze regeling geldt ook voor Duitsers, die indertijd over grotere eigen dommen hebben beschikt. De totale waar de van de in beslag genomen Duitse eigen dommen wordt op 350 tot 400 millioen dol lar geschat. Wegens het accóord zal onge veer een zesde gedeelte van deze bezit- tingep worden teruggegeven. Natuurlijke personen krijgen ongeveer negentig per cent van hun eigendommen terug. In Bonn wordt dit, alhoewel men er in officiële kringen niet al te veel over wil loslaten, slechts als een „voorlopige oplos sing" beschouwd. Men vestigt er in wel ingelichte kringen de aandacht op dat de onderhandelingen worden voortgezet. Men hoopt nog gunstiger resultaten te bereiken en de besprekingen over het teruggeven van vroegere bezittingen van rechtsperso nen ook nog tot een bevredigende oplos sing te brengen. „Het is een wonderlijke constatering dat Nederland wat de beroepskeuzevoorlichting in het algemeen betreft een vergelijking met andere landen goed kan doorstaan, doch inzake de beroepenvoorlichting bij de meeste landen achterstaat. In Nederland gebeurt wel iets aan beroepenvoorlichting, doch deze is vaak dilettantistisch en weinig systematisch", aldus wordt geconstateerd in het zo juist verschenen verslag over de werkzaamheden uan het „Centraal Comité van Samenwerking inzake Voorlichting bij Beroepskeuze" in 1954. Teneinde in de leemte in Nederland te voorzien is door het Centraal Comité een commissie ingesteld die tot taak heeft, door studie en experiment de juiste opzet voor beroepenvoorlichting te vinden. De commissie richt zich in eerste instantie op de beroepenvoorlichting op de lagere school. De commissie en een daaruit ge vormde werkgroep staan onder voorzitter schap van de heer H. van der Vlist te Utrecht. 3-354 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Tetroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100 -X 30054 383 "t 36554 568J4 11354 19054 18154 14654 14154 245J4 22754 21554 233 5454' 12954 8654 63 2854 80 »/n Openings koersen 10054 306'/* 382 363 568 11454 191 180 14754 142 245 22654 214 232 5454 130 86 6254 2854 7954 Adonis, 3 te Aruba. Alioth, 2 te Rotterdam. Aludra, 2 v. Aden n. Port Said. Amstetdijk, 2 v. Balboa n. Bos Angeles. AppmgeaijK, 2 v. Victoria n. New York. Arnedijk, 2 v. New Orleans n. Le Havre. Averdijk, 3 te Boston. Alchiba, 3 v. Buenos Aires n. Gdynia. Amstelveen, 2 v. Bremen n. Hamburg. Ariadne, 2 v. Tarragona n. Malaga. Arkeldijk, apss. 2 Vnssingep n. New York. Abbekerk, pass. 3 Sabang n. Aden. Aalsum. 3 te Hamburg. Agamemnon, 3 te New Orleans. Agatha, 2 te Makassar. Almdijk, 3 v. Lissabon n. Havana. Amor. 3 te Beyrouth. Amstelvaart. pass. 3 Ouessant n. New Orleans Annenkerk. 3 te Hongkong. Arendskeik, 3 v. Manilla n. Hongkong. Aagtekerk, 3 te Rotteidam. Akkiumdijk, 4 te Rotterdam. Alda'oi, 4 te Rio de.Janeiro. Alhena. 6 Montevideo verwacht. Alphard, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Amstelbrug, 7 Vancouver verwacht Amstelpaik, 28 Febr. te Rio de Janeiro. Amstelkroon, 4 te Curasao. Barendrecht, 1 v. Cuia^ao n. Stanlow. Bonaiie, 3 te Amsteidam. Boskoop. 2 te Amsterdam. Blommc-rsdijk, pass. 3 Ouessant n. Antw. Boschfontein. 3 te Genua. Eaarn, 4 te Balboa. Bintang, 3 v. Genua n. Marseille. Breda, 4 te San Antonio. Caitex Pernis, 2 te Rotterdam. Castor, 4 te Paramaribo verwacht. Caitex Leiden, pass. 3 Gibraltar n. Sidon. Celebes, 3 te Port Said. Ceronia, 28 te Fanara. Clavella, 5 Le Havre verwacht Cleodora, 3 v. Calcutta n. Abadan. Corilla, 3 Kaapstad verwacht. Corjda, 6 Rotterdam verwacht. Drente, 28 te Belawan. Dalerdijk, 3 v. Cristobal n. Antwerpen. Esso Den Haag, pass. 3 Malta n. Sidon. Eemdijk, 3 Antweipen verwacht. E trema. 6 Ilamble verwacht. Enggano, 3 nog te Basrah. Eemdijk, 3 te Antwerpen. Elmina, 3 v. Dakar n. Le Havre. Ganymedes, 3 te Curasao. Gooiland, 2 v. Itajai n. Paranagua. Guineekust, 3 v Bordeaux n. Dakar. Graveiand, pass. 3 Kp. Finisterre n. A'dam. Gouwe, 6 Huil verwacht. Groote Beer, 3 v. Halifax n. New York. Hecuba, 3 te La Guaira. Hydra, 3 v. Fort Liberté n. Puerta Plata. Hathor, 4 te Oran verwacht. Hector, 3 Amsterdam. Houtman, 4 Singapore. Heelsum, 4 te Hamilton. Hersilia, 2 New York. Hoogkerk, 4 Durban. Hos, 2 v. Savona te Genua. Jupiter, 2 v. Algiers n. Palermo. Jagersfontein, 3 600 m. O.NO. Ascension eil. Kalydon, pass. 2 Teiresias n. Key West. Krebsia, 3 te Curasao. Korovina, 4 Miri. Larenberg. 2 v. Port au Prince n. Kingston. Luna,- 3 te Amsterdam. Lekkerkerk, 3 Ouessant gepass. n. Marseille. Loenerkerk, 4 Karachi. Langkoeas, 3 v. New York n. Halifax. Leopoldskerk. 3 v. Rotterdam n. Basrah. Marken, 6 te Rotterdam verwacht. Mirza, 3 te Brisbane. Mitra, 5 Sydney verwacht. Mynoia, 28 te Fren*antle. Maasdam, 3 Cobh. Macama, 6 Curasao verwacht. Madoera, 3 v. Basrah n. Bahrein. Myonia, 3 v. Fremantle n. Adelaide. Murena, 3 360 m. NO. Miri n. Shimotsu. Maas, 4 Alicante. Nestor, 3 te Port of Spain. Nieuw Amsterdam, 3 te Cristobal. Nigerstroom 2 te Amsterdam. Notos,. 4 Rotterdam. Ovula, 3 te Saigon. Ootmarsum, 3 te Amsterdam. Oranjefontein. 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Oostkerk. 3 Penang. Omala, 2 Singapore. Oranje. 3 v. Amsterdam n. Priok. Ouwerkerk, 3 v. Port Said n. Genua. Oranjestad, 3 v. Pto Cortes n. Cristobal. Orion, 3 Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, 2 v. Trondheim n. R'dam Perna, 18 Marseille verwacht. Phrontis, 4 Amsterdam verwacht. Polydorus, 4 Priok. Pieter S, nacht 3-4 v. Barry n. Amsterdam. Polyphemus, 4 Savannah. Prins Willem v. Oranje, 4 Antwerpen. Roebiah. 3 te New York. Ruys, 540 m. N.t.O. Turstan da Cunha. Rosa, 3 v. Curapao n. Trinidad. Rijndam. 3 150 m. Z.ZO. Westpunt Haiti. Schie, nacht 2-3 v. Kingston n. Santiago de Cuba. Sirrah. 2 v. Mombasa n. Bahrein. Stad Maassluis. 1 te Eastham. Salatiga, 7 te Bombay verwacht. Stad Breda, 3 v. Genua n, Port Said. Stad Vlaardingen, 7 te Rotterdam of Vlaar- dingen verwacht. Soerabaja, 3 v. Soerabaja n. Pladju. Sibajak, 3 v. Melbourne n. Sydney. Slamat, pass. 3 Ceylon n. Belawan. Stad Maastricht, pass. 3 Finisterre n. Rotterdam Straat Mozambique. 4 Manilla. Sumatra, 3 Port Said. Samarinda. 3 v. Los1 Angeles n. Balboa. Sarpedon, pass. 3 Azoren n. La Guaira. Schouten, 4 Mombasa. Stad Amsterdam, 3 v. Galveston n. Nederland. Stad Leiden, vprm. 4 v. Antwerpen n. A dam. Straat Bali, 2 v. Recife n. Rio de Janeiro. Straat Makassar, 1 v. Kaapstad n. Port Eliza beth. Taria, pass. 3 Ceylon n. Rotterdam. Tiba, pass. 2 Finisterre n. Rotterdam. Tjimenteng, 28 rede Singapore. Titus, pass. 3 Ouessant n. Palermo. Tomori, 3 v. Gdynia n. Rotterdam. Tjibodas, 3 v. Osaka n. Hongkong. Talisse, 3 450 m. W. Colombo. Tawali, 3 v. Suez n. Massawa. Ternate, 2 port Swettenham. Van Linschoten, 3 v. Lagos n. Douala. Van Spilbergen, 3 te Amsterdam. »woooixoccoc«xioooooooocoooooooooocoxiciooooooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Van Noort, pass. 3 Lissabon n. Port Said. Van Riebeeck, 3 180 m. ZO. Belawan. Westland, 3 te Bahia. Willemstad, 2 te Port of Spain. Wonosari. 3 te Portland Oreg. W. Alton Jones, 3 v. Philadelphia n. Rotterdam Waterman, 3 170 m. O.t.Z. Sabang. Westertoren, 2 v. New Orleans n. Curasao. Willem Ruys, 3 v. Priok n. Singapore. Wonorato, 3 v. Bombay n. Madras. Wieidrecht, pass. 3 eil. Masira n. Rastanura. Weltevreden, pass. 3 Aden n. Belawan. zeeland KRL. pas. 3 Gibraltar n. Beyiouth. Zijpenberg, 3 v. Palermo n. Bona. Zonnewljk, 2 750 m. W.ZW. Madetra. Zuiderkruis. 3 dw. Kp. Le Hague n. Las Palmas. Zaan, 3 v. Malta n. Sfax. KLEINE VAART Angeja. 3 v. Norwich te Rotterdam. Arnoudspolder, 2 v. Oporto te A"t^el;P!n- Aktjo, pass. 2 Vlissingen n- Avro™outh. AmiKO 2 v. Teignmouth n. Rotterdam. Ambiorlx, 5 v. odo« te A-M» ™nj. Ary Scheffer, verm. 3 v. Maassluis n. Poits mouth. Atlas, 2 v. Tunis n. Napels. Astra, verm. 2 v. Londen n. Antwerpen. Badzo, 2 v. Rotterdam n. Londen. Beekbergen. 2 v. Calais te Londen. Binnenhaven, 2 v. Cork n. Blue Boy, 3 v. Glasgow n. Workington. B'-ee Helle, 2 v. Rotterdam te Londen veiw. Berend N, pass. 2 Vlissingen n. Terneuzen. Bergsingcl, 2 v. Rochefort n. Marans. Berkelstroom, 2 v. Amsterdam n. Londen. Bernard John. 4 v. Delfzijl te damverw. Betty Anne S. veim. 3 Dublin n Swansea. Bill S. 4 v. Swansea te Amsterdam veiw. Birmingham. 2 v. Kingslynn te Rotterdam. Capella, 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Crescendo. 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Concepcion. 2 30 m. NO. Ouessant n. Antw. Chrlcorn, 3 v. Duinkerken te Rotterdam met Cinderella. Capella. 3 v. Rotterdam te Amsterdam. Claes Compaen, 2 v. Grangemouth n. Rouaan. Deo Favente, 3 te Rotterdam. Dollard. 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. De Ruyter, 2 v. Grangemouth n. Granville. Daje Bohmer, verm. 3 v. Londen n. Rotteidam. Daniel, pass. 2 Vlissingen n. Ipswich. Dollard, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Elizabeth h, 2 960 m. Bermuda Eminent, 2 v. Garston n. Wexford. Encarnaclon, 3 v. Montevideo n. Frans Bohmer. verm. 3 v. Dakar n. Duinkerken. Flevo, 2 v. Lissabon n. Amsterdam. Gaasterland, 2 v. Harlingen te Goole. Gerry S, 3 v. Rotterdam te Dover. Henrica. 2 v. Velsen te Rotterdam. Hondsbosch, 2 v. Rotterdam n. Londen. Houtman, 2 te Rotterdam. Haitel. 3 te Rotterdam verwacht. Harolds, 3 v. Stavanger te Frederikstad verw. Hast III, 2 v. Dublin te Londen. Hast V, 2 v. Rouaan n. Plymouth. Henrica b, 2 v. Donogal n. Garston. Haskerland, 2 v. Harlingen te Amble. Helvetia. 2 v. Dublin n. Antwerpen. Ida Pieter. 2 v. Rotterdam te Milfordhaven. Isola, 2 v. Amsterdam n. IJmuiden. Johanna te Velde. verm. 2 v. Londen n. d. Tees. Joost, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Julia Mary, 1 te Antwerpen n- Rouen. June, pass. 3 Vlissingen n. Cork- Jacoba. 2 v. Londen n. Middlesbro. Johan. 3 v. Amble te Velsen. Jongkind, verm. 4 v. Le Havre n. Rouaan. Keyser, 2 v. Fowey te Amsterdam. Kitty. 3 v. Vlissingen n. Oostende. Kemphaan, 3 v. Algiers te Southampton. Liberté, 2 v. Ayr n. Swansea. Lies, 2 v. Newport Mon n. Rotterdam. Lijnbaansgracht, pass. 2 Kiel Holtenau naar Zaandam. Marjan, 2 v. Dordrecht te Rotterdam. Michel Swenden, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Marjan, verm. 3 v. Rotterdam n. Esbjerba. Mary, verm. 2 v. Londen n. Brussel. Mynelis, 2 v. Akrenes n. Genua. Mypuck, 2 v. Stockholm n. Rouaan. Marcella. 3 v. Zaandam n. Gothenburg. Marwit, 2 v. Par te Amsterdam. Menkar N, 2 v. Casablanca n. Agadir. Merak, 2 v. Bremen te Garston. Mariscal Lopez, verm. 4 v. Parana n. Ascuncion. Megrez N, verm. 4 v. Buenos Aires n. Rio da Janeiro. Merak N. verm. 4 v. Parana n. Asuncion. Mirfak N, 2 390 m. Z.ZW. Las Palmas. Midas, 2 v. Haifa te Limasol. Nassauhaven, 2 in de Sont in het ijs naar Heisingborg. Nettie, 2 v. Dublin n. Cork. Neeltje b. 3 v. Requejada te Gent. Netta, 2 v. Dublin n. Antwerpen. Nero, 2 v. Le Havre te Bordeaux. Oranjepolder, 2 nog te Londonderry. Prudentia. 3 v. Hamburg te Rotterdam. Pavonis, verm.' 2 v. Londen n. d. Tees. Peter, 2 v. Glasgow n. Santander. Plato 2 v. Amsterdam te Lissabon. Prior, 2 v. Preston h. Larne. Pavo, 2 v. Bilbao n. Bayonne. Paramount, pass. 2 Vlissingen n. Gent. Phoenix, 3 v. Vlissingen n. Dundee. Pascholl, 2 v. Liverpool n. Rotterdam. Phecda, 3 te Casablanca. Rien Teekman. verm. 2 v. Londen n. Rotterdam Rien Teekman, pass. 2 Vlissingen n- Antwerpen. Spolanda, 3 v. Rotterdam n. Spyck. Sui te, 2 v. Douglas n. Belfast. Sirius. 2 v. Londen n. Duinkerken. Soemba. 3 v. Nykobing te Waterford. Spoorhaven. 2 v. Marseille te Casablanca. Strijpe, 2 v. Hamburg te Rotterdam. Swallow, 3 v. Liverpool te Swansea. Triton, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Trim, verm. 2 v. Londen n. Kopenhagen. Tilly, 1 v. Bayonne n. Southampton. Tubo, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Ton S, verm. 3 v. Antwerpen n. Swansea. Tromp, 2 v. Rochefort n. Paimboeuf. Theano, 3 v. Drogheda te Belfast. Taurus, 4 v. d. Tyne te Rotterdam verw. Tom v. d. Heide, 3 v. Casablanca te Nantes. Twee Gebroeders. 3 v. Esbjerg te Amsterdam. Vindic'at Atque Polit, verm. 3 v. Antw. n. Lon donderry. Veenenburgh, 2 v. Rotterdam te Middlesbro. Viking. 3 v. Liverpool n. Manchester. Vrljburgh, 2 v. Rotterdam n. Londen. Wickentourgh. 2 v. Rotterdam n. Casablanca. Wieka. 3 v. Londen te Rotterdam. Westpolder, pass. 3 Kp. Finisterre n. Rotterdam Walenburgh. pass. 2 Brunsbüttel n. R'dam. TJstroom. 2 v. Amsterdam n. Bristol. Westersehelde, 5 v. Manchester te Rotterdam verwacht. IJsel, pass. 2 Vlissingen n. Boulogne. Zwerver, 2 v. Perth te Shoreham. SLEEPVAART Loire, 3 30 m. ZW. Ouessant met motorschip. Noordzee. 2 v. IJmuiden te Maassluis. Oceaan, 2 te Aden n. Basrah met kraan. Tyne, 2 760 m. W.t.Z. Vincent met baggermo'e t en bak. De gewraakte plaats bij Gaza in Egypte, waarop 28 Februari het incident tussen Iraelische en Egyptische troepen plaats vond. Een verwoest militair kamp met op de voorgrond een uitgebrande jeep zijn de getuigen van de strijd, die Israel's verhouding tot Egypte in het middelpunt van de belangstelling bracht.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13