ZE VEN DA GEN HAARLEM TUIN HOFJE Spoedig beslissing over sterkte van het politiecorps Pleidooi voor wetenschappelijke fundering personeelsselectie JAN VAN DER PIGGE Lente als laat seizoen Man en paard Haarlemse gemeentebegroting Haarlem tegen voorlopig Nederlands jeugdelftal? Cederhout Sigarenhout „AROMA" Lente kan men niet weten Van mensen en dingen onder de Damiaatjes De natuur in VRIJDAG 4 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 De Haarlemse raad over het verkeer Bespreking over Rijksstraatweg thans in goede harmonie Voetganger in ere Acht maanden geëist wegens meineed Gouden trouw 1 Gouden trouw II Met pit op pad „Wat" veranderd Dennenheuvel Remedie Voorzichtig Groningse watervrienden komen naar Haarlem NU WE DE LAATST]*] MAANDEN zulke uitvoerige debatten in de Haarlemse gemeenteraad hebben gehad over de verkeersvraagstukken, met name die welke samenhangen met de situatie op de Rijksstraatweg, bleek de stol' van het derde hoofdstuk openbare orde en veiligheid van de ontwerpbegroting weinig aanleiding meer te geven tot een uitvoerige gedachtenwisseling. Het werd dus hoofdzakelijk stukgoed, zodat burgemeester Cremers bij de be antwoording van de hak op de tak moest springen, hetgeen hij overigens met kennelijk genoegen deed. De heer Prikkel (Arbeid) zette dit jaar zijn beschouwing tegen de achter-, grond van „voorkomen is beter dan genezen", hetgeen hij voldoende stimulans voor de overheid vond om ook de verkeersopvoeding tot haar taak te rekenen. Op het punt van het verkeersonderwijs haci hij trouwens wel enige wensen: voortzetting daarvan ook nadat de verkeersexamens afgenomen zijn en het geven van verkeerslessen door vakonderwijzers. Hij had het, evenals nog enkele andere sprekers, natuurlijk ook over de geringe sterkte van het politiecorps, waarbij hij zelfs zover wilde gaan om voor ge meenterekening enige manschappen extra aan te stellen. Dat laatste vond burge meester Cremers eigenlijk" principieel onjuist, maar hij kon trouwens aankon digen, dat er binnenkort over dit vraagstuk in Den Haag een beslissing zal vallen, waartoe reeds besprekingen gaande zijn. een scheiding van zwaar en licht snel verkeer, het eerste zou de binnenstad die- Op het verlanglijstje van de heer Prikkel stonden verder nog het politie posthuis in Oud-Schoten ook al een kwestie van personeel vond de voorzitter, die tevens van mening bleek, dat op den duur in het zich uitbreidende Oud-Scho ten het stelsel der wijkagenten niet vol zou zijn te houden een tariefaanduiding bij de parkeerplaatsen, een buslijn naar de omgeving van het Energiebedrijf en maxi mumsnelheid in de bebouwde kom van Spaarndam, welk laatste punt door de heer Balm (KVP) werd onderschreven. Deze legde eerst de nadruk op de be langrijkheid van de toestand van de ver lichting en het wegdek. Vervolgens uitte hij zijn grote waardering voor de ver- kersopvoeding en sprak de wens uit, dat er een statistiek openbaar gc.maakt wordt over de verkeersongelukken. Ook de heer Spek (AR) hield zich bezig met de verkeersveiligheid en meen de, dat er ook meer controle dient te komen op het zwaarder verkeer en met name op verkeersfouten. Bij een bestu dering van dit onderwerp is spreker name lijk gebleken, dat de defecte achterlichtjes van rijwielen vrijwel nooit de oorzaak zijn van ernstige ongelukken. Bovendien wees de heer Spek op het belang van de over steekplaatsen en voorts op een directe busverbinding van Haarlem Noord-West naar Noord-Oost, waarbij hij tevens van de gelegenheid gebruik maakte om de di rectie van de NZHVM lof toe te zwaaien voor het gevoerde beleid. De voetganger bleek in ere Donderdag middag. Reeds de heer Prikkel bleek gedreven door de wens naar een wettelijke regeling van de voorrang van de voet ganger op oversteekplaatsen, waartegen de burgemeester stelde, dat men toch niet te veel oversteekplaatsen moest maken en dat men thans vooral de voetgangers niet in de waan moet brengen, dat ze die voor rang al hebben. Mejuffrouw Bolsius (KVP) en me vrouw Scheltema-Conradi (VVD) trokken gezamenlijk van leer tegen de hinderlijke gewoonte van vele fietsers om hun rijwielen op de toch al smalle trot toirs van de Gierstraat zo te plaatsen, dat ze gevaar voor de voetgangers opleveren. Een nadrukkelijk parkeerverbod voor fiet sen leek de voorzitter niet prettig voor de winkeliers: hij voelde meer voor een goed gebruik van de eventueel op dat punt te completeren politieverordening. Eerstge noemde spreekster brak ook de staf over het bijster slecht nakomen door de burgerij van de verplichting tot sneeuwruimen, al weer ten detrimente van de voetganger, de zwakste schakel in het verkeer. Zowel mevrouw Scheltema als de heer De Landmeter (CHU) wensten Bij de bespreking over het hoofdstuk f 8 politie kwam uiteraard ook de bereden 8 politie ter sprake. De heren Balm (K V P), S p e k (AR) en De Landmeter 8 (CHU) waren allen uitermate tevreden over dit initiatief, hoewel men zich toch 6 ernstig afvroeg of het niet wenselijk zou zijn, dat dit deel van de politie de be- S schikking zou krijgen over een aantal paarden, waarbij m,en bovendien de taak "van deze bereden politiemannen duide- 8 lijk afgebakend wilde zien. p De voorzitter deelde in zijn ant- woord mede, dat men op het ogenblik 8 bezig is met de kostenberekening van de aankoop van paarden. Burgemeester Cremers was echter van oordeel, dat deze aanschaffing momenteel zeer zeker i tegenwoordig meer en meer een weten- De Haarlemse gemeenteraad heeft op de tweede dag van de begrotingsbehandeling zich eerst bezig gehouden met het tweede begrotingshoofdstuk, dat van het algemeen beheer. Hoofdschotel daarvan wordt ge- j vormd door het personeelsbeleid. De heer Janssen (Arbeid) wees er op, na een uiteenzetting te hebben gegeven van taak en betekenis van het Georgani- seerd Overleg, dat het personeelsbeleid 8 duurder zou zijn dan het huren, maar o ivel efficiënter, aangezien de exploitatie p van de paarden dan verhoogd zou wor- den. Een agent is trouwens heel wat 8 duurder dan een paard, aldus het hoofd H van de politie. Ten aanzien van de taak- 8 verdeling meende spreker, dat de paar- p den niet uitsluitend dienen om de men- 8 sen op drukke, feestelijke dagen in toom schappelijke fundering krijgt. Naast een psycho-technisch onderzoek beval hij voor i de hogere functies een psycho-analytisch I onderzoek aan, omdat die functies voor de menselijke verhoudingen in afdeling en bedrijf zo belangrijk zijn. Achter elke amb- tenaar wilde de heer Janssen de mens zien, zijn arbeidsvreugde en zijn geluk in gezin en maatschappij. Vandaar ook de waarde 'JZVZ I Sprekers omdeef'y^SftwikktS moe? worden. De heer Janssen vroeg zich af of 8 het omduwen van goederen minder ge 8 schikt", besloot mr. Cremers. V >OXXXXXXXX>XXXXOOOOOOCOOOCXXXX>OCOCXDOOOOOOCOOOOOOOOOOOOa hinderd werd: dat zou juist een reden moeten zijn om haar te behouden. Lof voor de exploitatie van de stads busdienst en met name voor het kundige rijden der chauffeurs had ook mevrouw Scheltema, die verder inschakeling de huidige apparatuur van de personeels afdeling wel voldoende op deze aspecten gericht is. Tevens bleek spreker geporteerd voor het inschakelen van een particulier organisatiebureau om na te gaan of de efficiency in het gemeentelijk, apparaat wel voldoende betracht wordt. Taakanalyse en werkclassificatie, waar De Haarlemse rechtbank heeft zich Don derdagmiddag geruime tijd bezig gehou den met het onderzoek naar het antwoord op de vraag of de zestigjarige expeditie ondernemer D. A. van O. uit Heemstede gezien had dat zijn zoon de 23-jarige bankwerker C. G. al dan niet een stomp had gegeven. Bij de behandeling voor de politierech ter op 17 December van het vorig jaar had Van O. namelijk als getuige a décharge onder ede verklaard, dat zijn zoon abso luut niet geslagen of gestompt had, maar enkele maanden later was hij uit eigen beweging naar de politie gestapt om deze verklaring in te trekken. Toen deelde hij mede, dat hij alleen niet gezien had, dat er geslagen werd. Daarom werd hij ver volgd wegens meineed en voor de recht bank gaf hij aanvankelijk weer een andere lezing van de zaak. Dit was voor de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, aan leiding om vast te stellen, dat de ver dachte voortdurend stond te liegen. De officier stapte daarom af van zijn voor nemen om een geldboete te eisen en vroeg acht maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf. De verdediger, mr. Smithuysen, ver klaarde eerst, dat het bijzonder moeilijk is om een waarneming goed weer te geven en meende vervolgens, dat er in geen ge val sprake was van opzet. Hij vroeg dan ook vrijspraak en indien de rechtbank hem hierin niet wenste te volgen, een veel la- gore straf omdat pleiter van oordeel was, dat de eis in geen enkele proportie stond tot. het gepleegde feit. De rechtbank zal uitspraak doen op 13 Maart. Voor Zaterdag 12 Maart is voor Haarlem een inhaal-wedstrijd vastgesteld tegen Lim- burgia. Er bestaat echter een kans dat de Haarlemmer Kuys zal worden opgesteld, dan wel als reserve zal worden aangewezen, voor het Nederlands elftal, dat de volgende dag tegen Denemarken speelt. De inhaal-wed strijd zal dan niet doorgaan. Is dat inderdaad het geval, dan zal echter Haarlem toch wel in het veld verschijnen. Het voorlopig Nederlands jeugdelftal, dat binnenkort tegen België speelt, zal dan Za terdagmiddag als tegenpartij fungeren. Deze wedstrijd zal dan om vier uur beginnen. nen te mijden. De laatste had tezamen met de heer Fib be (VVD) veel waardering voor de provisorische vluchtheuvel in de Grote Houtstraat bij de brug, de heer Fibbe had er zelfs uren naar zitten kijken en de heer De Landmeter zou het betreu ren als deze voorziening weer verdwijnen moest, omdat het snelverkeer erdoor ge- van werkstudenten bij de te organiseren ambtenaren en werklieden altijd enigszins verkeerstellingen bepleitte. Releveren wij tenslotte nog, dat burge meester Cremers meedeelde, dat de be sprekingen met Rijkswaterstaat over de Rijksstraatweg thans in goede harmonie verlopen en dat spoedig daarvan de eerste resultaten zijn te verwachten. huiverig tegenover staan, behoeven goede voorlichting, opdat zij de betrokkenen werkelijk tot zegen kunnen strekken, een mening welke door de heer Spek (A.R.) werd gedeeld. Dankbaar gestemd wegens de mededeling van wethouder Bakker op de eerste be grotingsdag, dat de lonen van de laagst be zoldigde weekloners opgevijzeld zullen worden, vroeg de heer Janssen toch een herziening van het gehele gemeentelijke salarisgamma, wanneer het landelijk over leg daarover geëindigd zal zijn. De heer Spek (A.R.) wilde weten hoe het gesteld was met de mechanisatie en de taakanalyse bij de bedrijven. Hij had de indruk, dat de modernisering van het administratief apparaat voornamelijk bij de afdeling bevolking en de incassodienst is geschied. Ten aanzien van het door de heer Janssen gewenste psycho-analytisch onderzoek waarschuwde de heer Spek tegen een te diep graven in elkanders karakters: „Laten we niet te ver gaan met die testerij." De heer W e n s i n g (C.H.U.) betitelde de reeds benoemde en nog te benoemen wetenschappelijke adviseurs van het Col lege als een „braintrust," een soort staats secretarissen, over welker positie en taak hij wel eens iets meer wilde weten, inzon derheid ook hun verhouding tot de hoofden der afdelingen. In casu geloofde hij, dat door de benoeming van een adviseur voor maatschappelijk opbouwwerk het terrein van Sociale Zaken een ondoorzichtig geheel is geworden. De heer Hennevelt (C.P.N.) wilde de gestegen welvaart in Nederland niet ontkennen, maar geloofde dat deze wel zeer eenzijdig verdeeld is. Het overheids personeel komt zeker geheel achteraan, hetgeen tot grote ontevredenheid onder die groep aanleiding geeft, waarvan spreker een reeks voorbeelden gaf. De heer Hennevelt erkende, dat de ADVERTENTIE een 19 cent sigaar Kwaliteitvoortreffelijk Verpakking: geurig Cederhout. per kist van 50 stuks: ƒ9.50 Grote Houtstraat 81 Haarlem Het is alsof de muren van oude gebouwen het licht net iets langer vast houden dan andere muren. Op het Prove niershofje heerste een lang zaam licht en een mooiere omgeving om oud in te zijn bestaat niet, dunkt ons. Een raam werd opgeschoven en een tengere arm schoof een geranium naar buiten, in de zon. In het kleine kamertje achter dat raam is die plant elke dag met toewijding ver zorgd. Die plant is daar bin nen gehaald om dezelfde re den, waarom het kind naar buiten is gelopen en over die sneeuwklokjes boog. Wij ver moeden, dat de bejaarde eige nares haar plant niet naar buiten schoof omdat ze dacht: er is lente in de lucht, maar omdat ze dacht: de zon schijnt, dat is goed voor 'm. En mis schien heeft ze zelfs dat niet gedacht, maar alleen het raam opgeschoven en de plant bui ten gezet. Tussen het kind van de sneeuwklokjes em de bejaarde vrouw van de geranium is geen groter verschil dan de tijd van een leven, dat in seizoenen verdeeld is. Voor het kind hebben de seizoenen geen naam, voor de bejaarde hebben de seizoenen hun naam misschien al weer verloren. Het kind is naar buiten ge lopen om de bloemen te gaan zien, de oude is naar binnen gegaan en heeft een plant meegenomen.... Altijd slaat de weegschaal van buiten en binnen uiteindelijk naar bin nen door. En even ondoor dacht, even vanzelfsprekend schuift men de geranium naar buiten, als het kind daar ge bogen zit over de eerste sneeuwklokjes.... Er is een leven geweest om tot de oor sprong te kenteren. Voor kinderen hebben de seizoenen geen naam. Plotseling knik keren in het hele land allen, die nog de stil-verstane leeftijd hebben voor het mysterieuze verbond van het knikkerspel, en zij weten niet waarom zij het doen, waarom zij het juist dan doen. Er heeft géén oproep in de krant gestaan om nu eens te gaan knikkeren; er is geen navolging van die ene vlugge knik- keraar die het niet meer kon laten, want het spel breekt op honderden plaatsen plotseling uit. Zou het zijn omdat de lente zacht weer begint te ademen? Voor kinderen hebben de sei zoenen geen naam; zij kennen het woord niet, maar weten de lente ivelZij hoeven het naderen van een nieuw seizoen niet te herkennen aan de kleur van de droge grijze straatstenen, die juist een fractie anders is geworden in het nieuwe licht. Zij komen 's morgens niet buiten om te zeggen: „Ruik, er is lente in de lucht", nee, zij krijgen het gevoel dat ze wat vergeten hebben. Ze gaan weer naar binnen en vinden de knikkerzak. Op school blijken tien anderen ook de knikkers bij zich te heb ben. Een sneeuwklokje komt niet boven de grond uit omdat het lente wordt, maar het wordt geen lente zonder dat sneeuwklokje. Het wordt lente als de kinderen lente worden Enkele dagen geleden was het die ene dag voor 1955, waarvan elk jaar er maar één heeft. De lente stak zijn voelsprieten uit de stukken gras, waarvan de zon de sneeuw had weggesmolten. Op de veiling waren voor het eerst sinds weken weer kleine bosjes sneeuwklokjes. In het Kenaupark zeiden wij tegen een heer. die het bankje onder de grote boom had opgezocht, het op zo'n dag niet te ontkomen trefwoord „Weertje hé", ,,'t Zou nog eens lelijk kunnen winteren", zei hij, „maar over drie weken begint de lente". Over drie weken is het de 21ste Maart. En dan begint de lente. Maar ho, die knikkers dan en die knikkerspelertjes, met de jassen los? Die knikkers rol len allemaal tegelijk, of er nu een diep koudefront rond of uit lage-druk-gebieden stroomt, recht op ons af, met depressie naamkaartje en al, ze rollen niet eerder en niet later. Als wij nog niet weten dat er een nieuw licht is, voelen de kinderen het al. Die houden zich niet aan de datum, die zijn zelf seizoen. Misschien pakken ze daarom altijd een kou! Misschien gooien ze daarom toch hun jassen open. Maar kinderen staan altijd op de tocht, want schreef de dichter Van der Plas niet: "Voor kinderen staat de hemel op een kier.... Op 15 Maart, vijftig jaar geleden, trouwde de heer L. C. Logmans uit Velsen met me juffrouw P. F. Voorderhaken uit Heemstede. Het thans gou den echtpaar woont nu reeds vele jaren in de Alberdinck Thijmstraat te Haarlem, ter wijl ook vier kinderen, één zoon verloor in de eerste da gen van de oorlog het leven, en een gelijk aantal kleinkin deren allen in de Spaarnestad woonachtig zijn. De heer Logmans, die tien jaar geleden zijn werk bij de Centrale Werkplaats wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd neerlegde, bekleedde tevens vijftien jaar lang de functie van hulpcon ducteur gedurende de week einden en bespeelde voorts veertig jaar in de „Harmonie Crescendo" de althoorn. Hier uit blijkt wel dat de heer Logmans geen problemen om trent zijn vrijetijdsbesteding heeft gekend. Ook nu nog is hij actief, en hij helpt zijn vrouw, die helaas wat slecht ter been is, bij alle voor komende werkzaamheden. Op het gebied van de gou den echtviering willen de heer en mevrouw W. J. Scheffers- Heere, Roerdompstraat 73 in Haarlem-Noord, niet achter blijven. Welnu, het zal ge schieden op 15 Maart; hun drie kinderen en twee klein kinderen zullen er getuige van zijn. De heer J. W. Aufdem- kampe zal als vertegenwoor diger van de Haarlemse reis- bureaux deelnemen aan een oriëntatiereis door Duitsland Maart aanstaande een wei van 6 tot 12 Maart. Het doel gemeende hulde brengen in van deze reis is, zo schrijft gebouw Rosehaghe waarna de men ons, om de gedenkplaat- jubilaris voor belangstellen- sen van het vorstenhuis Oran- den zal recipiëren van 11 je Naussau te verkennen. Ge- 13 uur. durende deze reis zullen er besprekingen worden gevoerd met stedelijke autoriteiten en leiders van hötelbedrijven teneinde in de toekomst ge- zelschapsreizen naar dit deel van Duitsland uit te schrijven. Onder meer zullen de vol gende plaatsen worden be zocht: Dillenburg, Nassau, Diez, Bad Nauheim, Wies- baden, Bad Homburg en Frankfurt a. d. Main. Op 15 Maart zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Smolders, Oranjeboomstr. 103, alhier, in dienst trad bij Was serij Evers. Grote veranderingen van hondekar tot bestelauto zijn mede door zijn initiatief en medewerking tot stand ge komen. Voor zijn trouwe plichts betrachting zullen directie en medewerkers van Wasserij Evers hem op Zaterdag 12 In verband met het nade rend gouden jubileum geeft de vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in Her stellingsoorden en Sanatoria, „Dennenheuvel" op Zaterdag 12 Maart een bridge-drive in „Dreefzicht". De drive begint om halfacht 's avonds. Aanmeldingen bij de heer Wempe, „Dreefzicht", Fon- tcinlaan 1, telefoon 10670. In deze wintermaanden kan men waarnemen dat velen zich het lot van de vo- vogels en wat er al zo meer mels en kaaskorstjes langs singels en grachten, in par ken en op pleinen getuigen hiervan. Er zijn echter men sen die hun genegenheid voor Dr. Spoelder hield een le zing. Hij behandelde het on derwerp „Jeugd van vroe ger en thans" en deed dat zo amusant, dat zijn audi torium zich kostelijk ver maakte. Hij had het onder andere over plichtsbetracn- ting bij de scholieren. „Of het nou ouderwets klinkt of niet", zei hij, „maar ik vind het uiterst belangrijk dat de jongens en meisjes leren op tijd op school te zijn". Hij signaleerde de lossere gezinsband in ver gelijking met de eerste ja ren na de eeuwwisseling, de grotere vrijheid van de jeugd, het mindere vermo gen tot concentratie, en verwerking van de stof en wees de weg naar plichts betrachting als een onver anderlijk goed, dat steeds vruchten afwerpt. „Ze moe ten op tijd komen". Nu zijn het meestal de zelfden, die te laat komen. Dr. Spoelder had er één on der zijn leerlingen, die het maar niet kon laten. De op lossing werd gezocht in het weer onmiddellijk naar huis terug sturen van de knaap om een briefje te halen bij zijn ouders. Dat gebeurde zo'n keer of zes en toen kwam de vader zelf. Deze zwaaide dr. Spoelder alle lof toe en verklaarde, dat hij het een pracht-remedie vond voor zijn zoon. Het zou vast en zeker helpen, maar. wilde dr. Spoel der alsjeblieft voortaan zijn zoon wat later naar zijn ouders terugsturen, want om kwart over negen lagen die nog altijd in bed Ouders van vroeger en 'hans! de natuur in veel wijder ver band tonen en trachten hun belangstelling hiervoor op meer wetenschappelijke wijze te bevredigen. Dit geldt in het bijzonder voor de leden van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver eniging. Deze vereniging, ruim vijf tig jaar geleden door Jac. P. Thijsse en C. Heimans opge richt, stelt zich ten doel be langstelling te wekken voor de levende natuur, in dit geval voor de in ons land voorko mende planten en dieren. Zij organiseert hiertoe voordrach ten, waarbij vaak exclusieve natuurfilms vertoond worden en voorts zijn er de attrac tieve „werkavonden". Maar de hoofdschotel van ieder jaar programma vormen wel de tal rijke excursies, die, voor wat de afdeling Haarlem betreft, gehouden worden in de nabij gelegen duinen, het strand en ook wel verder de provincie in. Bovendien worden er jaar lijks in landelijk verband kam pen gehouden, voor welke, blijkens de enthousiaste arti kelen in „Natura", het maand blad van de vereniging, gro te belangstelling bestaat. De leden hebben tevens toegang tot diverse natuurreservaten. Mensen die wegwijs willen worden in de warwinkel van bloemen, bomen, paddestoelen, vogels en wat er ol zo meer in „de vrije natuur" groeit en bloeit, vinden in de Natuur historische Vereniging een goede gids, die hen ook nog naar de steeds zeldzamer wor dende fraaie plekjes natuur schoon in ons landje brengt. Woensdag door wethouder Bakker aange kondigde salarisverbetering voor de laagste loonschalen een flinke stap vooruit was, doch die gevolgd zou moeten worden door een algehele herziening van alle lonen. Van de werkclassificatie verwachtte spreker grotere tegenstellingen in de bedrijven, ter wijl hij betwijfelde of er een zuiverder waardering der prestaties door gewonnen zou worden. Hij bepleitte een loonsverhoging van 10 percent in plaats van de ronde van 6 percent. Evenals de heer Janssen drong ook de heer Hennevelt aan op een spoedige rege ling van de vacanties voor het jeugdige gemeentepersoneel, een zaak welke ook de belangstelling van de heer Van der Veldt (K.V.P.) genoot. Deze spreker toonde, evenals de heer Hennevelt, even eens grote interesse voor de positie der minder-valide werknemers, die onder de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzienings regeling vallen. Had de heer Schippers bij de algemene beschouwingen nog be toogd, dat de gemeentelijke taak beperkt moest worden gezien, de heer Van der Veldt zag toch een zeer ruime gemeente lijke activiteit mogelijk in het vlak van het maatschappelijk opbouwwerk. De heer B a lm (K.V.P.) klaagde even als de heer Spek over een passeren van de raadscommissie voor Jeugd en Sport, onder meer bij de voorbereiding van speeltuinvoorstellen en brak een lans voor het roken op de publieke tribune. „Dat verbod wordt allang niet meer zo stringent gehandhaafd als het geschreven staat," aldus burgemeesters Cremers, die verder inging op de figuur van de amo, welke welluidende afkorting staat voor adviseur maatschappelijk opbouwwerk, een toelichting welke uiteraard overeen kwam met de uiteenzetting welke de bur gemeester heeft gegeven in het interview met ons blad gepubliceerd in het nummer van 14 Februari j.l. „Ook bij Burgemeester en wethouders is de gedachte opgekomen om voorzichtig nieuwe wegen te gaan bewandelen ten aan zien van de personeelsselectie," aldus begon wethouder Bakker de beantwoording van de door de heer J a n s s en gemaakte opmerkingen. Hij geloofde, dat voor de be zetting van hogere functies inderdaad gelet meet worden op de karakterologische kant. Taakanalyse en werkclassificatie met de merit-rating waartegen de heer Hennevelt grote bezwaren heeft daaraan verbonden kan de arbeids vreugde verhogen, maar arbeidsleed kan er ook het gevolg van zijn en dit moet in elk geval worden voorkomen. Aan de bedrijfskadertraining wordt nog steeds aandacht geschonken, evenals aan de ambtelijke vorming. B. en W. hebben voorts de gedachte aan de benoeming van een econoom in algemene dienst nog niet opge geven. Intussen is ook bij de bedrijven de mechanisatie voortgeschreden. Ook B. en W. zijn bezorgd over het „ethisch minimum" van de laagst bezol digden: de heer Janssen kreeg de door hem op dat punt gevraagde toezegging. Op de suggestie van de heer Henne velt om 10 percent loonsverhoging te geven, kon de wethouder niet ingaan. Na de replieken verduidelijkte wethou der Bakker nog, dat door de toepassing van de G.S.W.-voorziening de lonen van de minder-valide arbeidskrachten opgevijzeld konden worden van 80 tot gemiddeld 95 percent der lonen voor de volwaardige werklieden. Bij de puntsgewijze behandeling van hoofdstuk II drong de heer J a n s s en (Arbeid) aan op een betere indeling van de raadzaal, zodat alle sprekers ook op de publieke tribune verstaanbaar zouden zijn. De heer S c h i p p e rs (KVP) pleitte met stemverheffing voor een spreekge stoelte en de heer Proper (Comm.) voelde bijzonder veel voor een geluids installatie. De voorzitter verzekerde de raad, dat ook het College van B. en W. overtuigd is van een verbetering van de accoustiek van de raadzaal en dat dit probleem zeer zeker bestudeerd zal worden. De heer Willemse (Arbeid) vestigde vervolgens de aandacht op een mogelijke publicatie over Haarlem in het N.S.-blad „Tussen de rails". Wethouder H a p p verzekerde de raad, dat de gemeente zeer zeker het doen op nemen van een artkiel overweegt. Besluiten wij met het aanbrengen van een correctie op de weergeving van de door de heer Schippers te berde gebrachte bezwaren tegen dienstreizen naar het bui tenland door gemeentebestuur en ambte naren. Die bezwaren werden niet veroor zaakt door de kostenfactor, maar waren van principiële aard. Zaterdag en Zondag ontvangen de Haar lemse Watervrienden de Watervrienden uit Groningen, die met 45 dames en heren per autobus Zaterdagavond om acht uur zullen arriveren. Het betreft hier een uitwisselingsweek- einde, want verleden jaar brachten de Haarlemmers een schitterend weekeinde door in Groningen. Zaterdagavond is er een gezellige avond en Zondagmorgen vertrekken de Gronin gers om kwart voor negen van de Oude Groenmarkt voor een bezoek aan IJmui- den. Precies om half drie begint het zwem feest in het Sportfondsenbad, waaraan ook de Amsterdamse en Leidse Watervrienden zullen deelnemen. Behalve de vele wedstrijd nummers zul len de Groningse en Haarlemse figuur - zwemgroepen demonstraties geven en er zal door de groep zwemmend redden ge demonstreerd worden met de autocabine. Tenslotte heeft er een waterpolowedstrijd tussen Haarlem en Amsterdam plaats. Direct na afloop van het zwemfeest ver trekken de Groningers naar huis.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9