De zwarte spin Kerkdiensten Clowntje Rick Kort en bondig 25 Februari t/m 6 Maart motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. Geen korfbal ZATERDAG 5 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P. Tervoort kwart eeuw in grafisch ambacht Voor de kinderen Auto reed op twee voetgangers in J. J. Delfos 25 jaar bij Lissone-Lindeman Goede resultaten voor de Volksuniversiteit Overleden na val uit rijdende trein Verkoper verdacht van diefstal van kleding Od een middag viel hem de tas van zijn verkoper P. op, die zijns inziens verdacht bol stond. De tas was op slot. De recherche werd in de zaak gemoeid en deze scha duwde de bewuste verkoper toen hij naar huis ging. De rechercheurs zagen echter, dat P. eerst bij de 48-jarige koopman T. V. in Rotterdam-Zuid een bezoek bracht. In diens woning vond de recherche een grote partij nieuwe kleding. Biljarten Om de Zilveren Bal „Er moeten meer dan 65000 woningen per jaar gebouwd' Motorrijder op overweg met knipnerlichten omgekomen FEUILLETON door Mark Cross ADVERTENTIE Open-, 10-17 u. en 19-22 u. loo»ste dog: sluiting 18 u. Entree f. 2.- (incl. bel.) AMSTERDAM 35* TENTOONSTELLING „piraten tier IJszee" (Roxy). Deze film ovèr het vissersleven in Alaska telt ais hoofdpersoon twee vissers met totaal te gengestelde karakters. De een is zo juist uit de gevangenis naar zijn dorp terugge keerd en merkt daar, dat hij door de an dere vissers, die zich in een coöperatie hebben aaneengesloten, niet meer wordt geaccepteerd. Slechts één neemt het voor hem op, wil hem een kans geven: een rus tige, rechtschapen visser, die hem steeds he hand boven het hoofd houdt. De film wordt een aaneenschakeling van scènes, waarin de beide mannen telkens met elkaar in conflict komen. Ook al wordt zijn schip door de nietsnut „voor de grap tot zinken gebracht, ook al tracht deze hem zijn toekomstige vrouw afhandig te maken, toch blijft de „goede visser" hem in bescherming nemen, tot de man, tot in keer gekomen, het leven verliest. De film telt boeiende opnamen ever de visvangst. Vooral de scènes tussen hoge ijsmassa's, die door de loeiende scheeps luiken scheuren en uiteenvallen, zijn het bekijken ten volle waard. Het verhaal zelf Zal voor menigeen niet aanvaardbaar zijn, wegens een wel wat al te grote dosis edel moedigheid, die er in wordt tentoonge spreid. Van Maandag af vertoont Roxy „Shane". N.R.K. Gangsters aan de Rivièra (Fran s Hals) Deze spannende misdadigersfilm volgens het recept-Hitchcock speelt zich af aan de Azoren kust, waar 'n ogenschijnlijk achtenswaardige rijkaard een groot com plot van valse munters drijft. Ongeluk kigerwijze van zijn standpunt uit bezien !- raakt hij verliefd op een straatarm koristje (Ginger Rogers) dat daardoor haars ondanks in zijn louche practijken verzeild raakt. Op een kwade dag u be grijpt het al vat het meisje genegenheid cp voor een andere man (in casu een ge sjochten pottenbakker) en dan zijn de pop pen natuurlijk aan het dansen. Doch na een reeks van adembenemende intriges en avonturen zegeviert natuurlijk de ware liefde, de valse munter wordt door een van zijn griezelige helpers gedood en de pot tenbakker kan zijn geliefde in de armen sluiten. Zo verteld klinkt het allemaal erg banaal en cliché, maar toch is deze rolprent in haar soort verre van slecht. Integendeel: zi; heeft tempo, de lugubere sfeer van het géval is uitstekend getroffen en men ziet vele staaltjes van goed camerawerk en suggestieve mimiek, dit laatste vooral van de bijrollen. H. C. Rhapsodie. (Rembrandt) Een nogal wispelturige jonge vrouw vecht de strijd uit met zichzelf wanneer zij moet kiezen tussen twee naar haar gunsten din gende musici, van wie de een een succes vol violist en de ander een gauw uit het veld geslagen, maar niet minder talent vol pianist is. Het meisje kiest tenslotte de sympathiekste van het tweetal, doch niet dan nadat wij daaraan ernstig heb ben getwijfeld. De muziek speelt de hoofd rol in de film, die beslist geen slecht fi guur slaat onder de talloze cinematogra fische werken, welke speciaal voor de mu ziekliefhebbers gemaakt schijnen. Fr. ,Quo Vadis" (Minerva). Dit luid ruchtige spektakelstuk der Amerikaanse filmproductie is bij zijn verschijnen in Haarlem reeds uitvoerig besproken. En thousiast konden we er niet over zijn. Verdacht van spionnage. (Lid o) Met een prijzenswaardige soberheid slaagt An thony Asquith er in een nogal traditioneel en weinig oorspronkelijk verhaaltje wat filmisch leven in te blazen, wanneer hij ons het lotgeval schildert van een Ameri kaans diplomatiek ambtenaar, die verliefd wordt op de dochter van de gezant ener Oost-Europese staat. De jongeman wordt al spoedig verdacht van spionnage, het meisje wordt gedwongen naar haar vader- ADVERTENTIE DOOR WEER EN WIND... hoeft U niet te gaan, als U les wilt nemen Blijf rustig thuis en studeer met Resa- Hilversum, de Bekende Schrif telijke Cursus, op elk moment, dat U schikt l De meest succes rijke opleiding voor M.B.A. Praktijkdipl. - Boekhouden M.O. en S.P.D., Mulo A en andere officiële examens. land te vertrekken. Natuurlijk ontvoert de ondernemende diplomaat zijn geliefde en geldt ook nu het eind goed al goed. Fr. De woestijn leeft. (Lux or) Geen wonder dat deze film, die zoveel als een openbaring is, nog in Haarlem blijft. Men verzuime niet haar te gaan zien. „Verboden Vreugden" (Studio) is een film, die door de tijd is overleefd, maar daarom nog niet opmerkelijke filmische kwaliteiten heeft verloren. Het verhaal van een bitse pionier, die met de hand aan de Bijbel een onmenselijke straffe wijze van opvoeding op zijn vrouw, dochter en twee kleinzoontjes toepast en aan het slot van de film ontdooit en ongelijk erkent, heeft de maker der film geïnspireerd tot een soort sentimentele plattegrond, platte- buis- en plattelands-hardheid en overeen komstige weekheid, die de huidige genera tie slechts kan doen lachen. Maar veelal vergeet men de lach om het uitstekende camerawerk. Wie graag nog bloed en bodem-trilogieën leest, mag niet nalaten deze film te gaan zien. Hij zal in de typen van „Verboden Vreugden" de meeste tri logie-helden kunnen terugvinden en boven dien twee jongetjes die, onder de straffe hand van de regisseur de „last"' van hun jeugdige leeftijd te boven zijn gekomen. In het voorprogramma draait een uit stekend filmpje over paarden-vangen. N. „Rob Roy" (Cinema Palace). In deze uitermate fraaie rolprent kan men Richard Todd bewonderen als held en hoofd van een ..clan" in Schotland, die zich tegen de overheersende Eneelsen verzet. Onder aanvoering van Rob Roy rollen zij van het ene gevecht in het andere, hierbij zelfs een geheel fort op een troep soldaten veroverend. De Engelse regering in Londen verklaart de aanvoerder tenslotte tot land verrader en tracht hem, overigens vruch teloos, gevangen te nemen, terwijl de fiere naam van de clan nietig verklaard wordt. Door zijn jonge, charmante vrouw (Glv- nis Johns) wordt de heethoofdige er toch van overtuigd dat de stam enkel bezig is, zichzelf, al vechtend te vernietigen en gaat hij naar de Koning om pardon voor de zij nen te vragen. Dit wordt hem genadiglijk gegeven en dan keert de rust weer. Een kleurrijk product uit de studio's van Walt Disney, waarin verschillende, karakteris tieke typeringen van oude, vechtjasserige Schotten gegeven worden. Ook de weergave van haast folkloristische gebruiken is zeker de moeite waard. H. S. Vandaag vijfentwintig jaar geleden trad de heer P. Tervoort, Reigerstraat 39 te Oud-Schoten, in dienst van drukkerij Cor- negge te Santpoort. Hij heeft zich daar toegelegd op de kleurendruk. De heer Ter voort is werkend lid van de R.K. Harmo nie St. Caecilia en beheert tevens het secre tariaat van deze vereniging. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. is verhiniderd Maandag spreekuur te houden. ZONDAG 6 MAART 1955 HAARLEM. Ned, Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Consistoriekamer. 3.30: Litur gische dienst voor slechthorenden. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. H. Doop. 7: Ds. D. ter Steege. van Santpoort, Jeugddienst. Noorderkerk, Velserstraat. Za terdag 4—5: Bidstond in de Gcrfkamer. Zondag. 10.30: Ds. W. M. van Asperen 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 7: Geen dienst. Bakenesserkerk Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. R- Aschoff. 10.30: Geen dienst. Zie Nieuwe Kerk, 7 u. Gebouw Vryz. Hervormden, Ja- cobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. R. Bijl. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Diacones- senhuis. Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade 10: Dhr. G. H. Kreijcnbroek. West. Leidse- straat 10: Dhr. W. C. de Groot. Centrum, Oude Groenmarkt 10: Dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Church of England, Kinderhuissingel. Evening Service 3 pm. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal 11.15: Engelse Taal. Woensdag. Lange Veer- straat 16. 8: Avondbijeenkomst. The Bethel Pentecostal Temple, Tempeliersstraat 55 rd. 3: Bijeenkomst. Woensdag 7: Bidstond o.l.v. Br. A. Wallaart. Deutsche Evangelische Kir- chengemeinde, Waalse kerk. Dinsdag ..Gemeindeabend". AUe-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomst m. Gerepatrieerden in de Pastorie der Broe- derkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondeta- felbespreking in de Broederkerk. Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8 10 en 5: Dhr. K. Asmus. van Zwijnnrecht. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranenburg. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7: Dhr. A. Bouwens, Kapitein L.d.H. Woens dag 8: Ds. Buiten. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Rev. G. Brucks, Doorn. 5: Dezelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Rev. G. Brucks. zang. muziek, en getuigenissen. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. H. F. Huson, Vrij Evang. predikant te Hendrik Ido Ambacht. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaferd. 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 12: Zondagsschool en Jeugd dienst. 7: Ds. H. Schutz. Vrije Evangelische Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds, G. Kroes, Ambtsaanvaarding van de can tor-organist P. Boekei. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. C. Soutendijk. 10.30: Peu- zelaarsteeg 3. Dhr. R. Vroom. Jeugddienst. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Prof. Dr. G. J. Heering, van Leiden. Geref. Kerk. Wil- helminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. C. Goeman. Woens- 8: Ds. L. Hoorweg Jr. Bidstond v. h. Gewas Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. C. Goeman, 5: Ds. M. Vrieze, van Heem stede. Woensdag 8: Ds. M. de Goede, van Amsterdam. Lyceum-Aula, ingang v. Mer- lenstraat. 9: Dr: A. Dondorp. 5: Ds. L. Hoor weg Jr. Woensdag 8: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. R. te Velde, Zuidlaren. Chr. Geref, Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 4: Leesdienst Donder dag 3 en 7.30: Ds. Kieboom, Biddag. Ger. Gem., L. Margarethastraat 10 en 4.30: Lees dienst. Oud-Gèr. Gem. in Nederland. Park laan 21. 10 en 4.30: Ds. de Jong, van Kraling- seveer. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingcl 76. 10: Hoogmis 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30: Ds. J. W. Weenink, H. Av. 7: Dezelfde. Dinsdag 8: Bijbellezing en bid stond. Leger des Heils. Schagchelstrast 26. Zaterdag Straatzang met muziekkorps. Zon dag 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamen komst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlos singssamenkomst. De samenkomsten staan onder leiding van Majoor en mevrouw M. Souverein. Dinsdag 2.30: Gezinsbondsamen komst. Donderdag 8: Samenkomst o.l.v. Korpskadetten. Iedere Zondag kindersa- c menkomsten om 12 u. Leidster van de jeugd M. Bruis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Donder dag 7,45: Gebedsure. Vrijdag 7.30: Jeugd- avonrl Vergadering van Gelovigen, Ged, O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken) Bijbellezing. Ged Oude Gracht 47, Donder dag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komsten. Gemeente Gods, 10: Cultureel geb. IJmuiden. 7.30: Parklaan 21. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: H. Av. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamen komst. Versch sprekers. Zevende-Dags Ad ventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendcdags-Baptisten Gemeen te, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Predi king. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostoli sche Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Be weging. 11: Universele Eredienst in de Aula van het Stedelijk Gymnasium Prinsenhof, Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmoma", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Th. H. Kockx, te Delft. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. Koch. m.m.v, het Kerk koor. Immanuëlkerk. 10: Dr. G. Ph. Scheers Samenwerkende Kleinere Kerken. Sions- kapel. 19.15: Ds. S. M. A. Daalder. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. J. de Nie Stichting „Petra". Woensdag 8: In verband met verbouwing der zaal samenkomst Maas straat 8. Geref. Kerk. Klopnersingelkerk, Kloppersingel 55—57. 8.30, 10.30 en 5: Ds. P. de Ruig. H. Av. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. J. v. d. Berg, van Ermelo. 3.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. 10.15: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. J. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. Donderdag 8: Ds. L. Floor, Opperdoes. Biduur voor het gewas. H. Doop. 7: Ds. J. Heidinga. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7: Straatzang Haarlem-Noord. 10: Heiligings samenkomst. 7.30: Verlossinssamenkomst. 12: Jeugdsamenkomst. Maandag 7: Straat zang Bloemendaal P.T.T. Dinsdag 2.15: Ge- zinsbendsamenkomst. Woensdag 1.30. 3. 4.30: Jeugdontspanningssamenkomsten. Donder dag 7.30: Feestelijke contactavond. Leiders: Kapiteins Joh. C. en A. van Huizen-v. Ede. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. 19: Ds. van Dijl. H. Avondmaal. Kapel Nieuw- Vredenhof. 10.30: Ds. van Dijl. 19: Ds. van Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds, van Nieuwenhuijzen. Irenekanel. Meer en Bosch. 10: Ds. J. A. de Klerk. Ned. Prot, Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Maandag 3: Sa menkomst. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. M. Vrieze. (V.m. in beide kerken Bid stond voor gewas en arbeid). 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp Geref. Kerk, Herenweg 111 10 en 5: Ds. Meedendorp. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10 30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel, 12-15 j. in De Stal. 10.30: Zondagsschool. Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. Mr. J. A. Oosterbaan. Dg., Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 11.45: Zondags school. 5 .en 6 jaar Kleuterschool Bosbaan, 712 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prol. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, Dg. Haarlem. Geref. Kerk. 9, i 10.20 en 3.30: Ds. D. Ringnalda 7.30: Ds. G. van Duinen Woensdag 7.30: Ds. A. C. van Nood. Bidstond v. h. gewas Vrije Kath. Kerk Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10: Dr. G. Snijders, van Haarlem. 10: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Irene. 10.15: Zondagsschool. Juliana- kwartier. Kon. Wilhelminaschool, Domp- vloedslaan. 12-13: Zondagsschool, Ramplaan- kwartier, Beatrixschool en Irene Marine Hospitaal. 10: Ds. H. Woldendorp. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. B. Duvenage, Zuid-Afr. predikant. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk 10.30: Ds. D. ter Steege, H, Doop. 18.45: Bijzondere kerkdienst. Ds. Mr. G. A. Alma, Amsterdam-West. Van 184519 uur Zang- dienst. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. Jeugdhuis 10.30: Jonge Jeugd Kerk. Dhr. G. J. Kwakkel, Santpoort. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 19: Ds. Kousemaker. West. Sionskerk. 10.30: Ds. Vunderik. Jeugddienst. 19: Ds. G. H. v. d. Woord. Een ogenblik bleven de jongens sprakeloos staan, kijkend naar het nieuwe huisje Toen stormden ze de struiken uit en renden er naar toe. Vóór het blokhuisje bleven ze staan en keken er met grote ogen naar. Wat was dat mooi! De nieuwe stammetjes, waarvan het huisje was opgebouwd, glommen in het zon licht; de ramen weerkaatsten vrolijk het licht van de wolken. „Wel heren... wat zeg je er van?", lachte Pilon vrolijk. „Is het naar je smaak?" De jongens dansten nu juichend om de hut heen. „O, wat prachtig!!Een mooi, nieuw huisje! Voor ons, Pilon?" „Natuurlijk!", lachte Pilon. „Voor mijzelf niet, hoorik héb al 'n huis!" „Hoeraaaa!". schreeuwden .ze. „Wat 'n reuze fijn huisje!!" En Pilon keek dat tevreden aan: hij was blij, dat de andere Kabouters hem hadden geholpen, het te bouwen Vrijdagavond om vijf minuten over half acht kwam op de Herenweg een personenauto komende uit de richting Bennebroek ter hoogte van de Kadijk in botsing met twee voetgangers, öie juist de weg overstaken. De automobilist, de heer R. uit Bloemen daal, verklaarde, dat hij met een snelheid van ongeveer honderd kilometer per uur had ge reden en bij een kromming van de weg was verblind. De auto zou hierdoor op de linker weghelft zijn gekomen en had twee wande laars aangereden. De Heemstedenaar J. B. kwam er het beste af, want hij kreeg slechts een buil op zijn hoofd. De andere voetganger, P. B. uit Bloemendaal, moest uit een sloot langs de weg gehaald worden en bleek het linker onderbeen gebroken te hebben. Beide slachtoffers zijn naar de Mariastich- ting in Haarlem vervoerd per GGD-auto. De heer J. J. Delfos, chef van het Haar lemse kantoor van het internationale reis bureau Lissone-Lindeman N.V., hoopt op 15 Maart de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij dit bureau. In de loop der jaren heeft hij zich een zc-er rijke reiservaring verworven, waar mee hij ontelbare reislustigen heeft ge diend. Er zijn weinig plaatsen in Europa waar hij nog niet geweest is. Behalve zijn plaats in het bedrijf van Lissone-Lindeman heeft de heer Delfos een groot aandeel in de activiteit van de Skal- clb; hij is redacteur van het Skalblad en toeristisch medewerker aan een aatnal weekbladen. In de onder leiding van de heer P. V. de Wit gehouden jaarvergadering van de Volksuni versiteit voor Haarlem en omstreken heeft de secretaresse mevrouw A. B. Eigeman—Roos het verslag uitgebracht, waarin zij opmerkt, dat het bestuur zich in alle opzichten kan verheugen over de resultaten der werkzaam heden van het afgelopen jaar. De in 1953 aan gevraagde verhoogde subsidie werd in de loop van 1954 door de gemeente Haarlem ver leend. zodat het het bestuur mogelijk was het werk onbeperkt voort te zetten. Het aantal leden bedroeg einde 1953 1698; door bedanken, meestal wegens vertrek naar elders, daalde dit aantal tot 1512. In September meldden zich echter vele nieuwe, zodat het jaar ge sloten werd met 1830 leden. Het aantal in schrijvingen bedroeg in het begin van het jaar 2134 personen en in het najaar 3523 (in totaal 5657). Er zijn 25 luistercursussen ge houden, 21 aparte avonden, 2 excursies, 32 taalcursussen en 7 avonden voor Jonge Toon kunstenaars. De periodiek aftredende bestuursleden me vrouw A. B. EigemanRoos, dr. W. C. L. Wieringa en dr. A. Meesters werden opnieuw gekozen en in de vacatures van de heren L. van Asperen en J. Wildschut gekozen de heren drs. Ch. Hermans en Jaap Buys Jr. Een inwoonster van Schoonöijke is tus sen Udenhout en Helvoirt uit een trein gevallen. Medepassagiers hadden haar even tevoren in de trein heen en weer zien lopen. Zij was plotseling verdwenen en een deur stond open, zodat aan de noodrem ge'rokken werd. Men vond haar ernstig gewond naast de spoorbaan. In het ziekenhuis te Tilburg, waarheen zij werd overgebracht, is zij overleden. De recherche te Rotterdam heeft de 36- jarige verkoper M. P. gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht voor ongeveer 16.000 gulden aan kleding te hebben gestolen. De winkelier bij wie hij in dienst was, miste bij het opmaken van de balans in Januari ongeveer 140 stuks kleding. Bij nadere verhoren heeft P. bovendien bekend, dat. hij in een vroegere betrekking als etaleur-decorateur op dezelfde wijze kleding had gestolen. Zo was hij in twee betrekkingen tot het totaal van 16.000 gekomen. Gisteravond was „Hof van Holland" op be zoek bij „Groenendaal" waar de biljartwed strijden om de Zilveren Bal werden voort gezet. De resultaten waren: 40 40 26 7 1.53 2 Van Dijke 50 44 26 5 1.69 0 Van Vessem 55 55 31 8 1.77 2 Koer 55 39 31 5 .1.25 0 Siemerink 50 50 46 8 1.08 2 Van Dam 50 49 46 6 1.06 0 40 40 39 4 1.02 2 40 24 39 3 0.61 0 Dc Groot 60 51 44 6 1.15 2 40 40 44 4 0.90 2 40 19 29 8 0.65 0 35 35 29 9 1.20 2 75 75 30 9 2.50 2 Hurkmans 60 49 30 8 1.63 0 HAARLEM EN OMGEVING De vereniging tot viering van nationale dagen „Oud-Schoten" houdt op Zaterdag 12 Maart een filmavond in zaal „Noord" aan de Rijksstraatweg. Vertoond wordt ..Op glad ijs". Kring Noord van de Katholieke Arbei ders Beweging zal op Dinsdag 8 Maart ver gaderen in het K.A.J.-gebouw aan de Linge- straat. Het Tweede Kamerlid de heer Ploeg zal er het waarom van eenheid in de politiek behandelen. Uitgaande van de groepen Haarlem en omgeving van de Open Deur zal de voor drachtkunstenaar Coos van Hoboken op Woensdag 23 Maart in de tuinzaal van het Concertgebouw het passiespel „De Kruisweg" van Henri Ghéon voordragen. Het ijs van de Westergracht bleek Vrij dagmiddag niet sterk genoeg om de zes jarige Karei Frank de Graaf uit de Klaren- beekstraat te dragen. Toen hij er doorheen zakte, begaf zich een maréchaussée op het ijs, die er prompt óók doorzakte, hetgeen niet wegnam, dat hij toch kans zag, de jongen te grijpen. Met een reddingshaak hebben omstanders het tweetal op de kant getrokken. De heer Chr. H. Steenwinkel te Lisse slaagde Vrijdag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen Economie De laatste ontmoeting was geëindigd in een gelijk spel (1414), nu verloor Hof van Holland met 104. De stand is thans 2418 voor Groenendaal. Minister Witte antwoordt Kamer Geen hogere bouwpremies Het aantal nieuw te bouwen woningen moet zo enigszins mogelijk boven 65.000 per jaar worden opgevoerd. aldus ver klaart de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in zijn Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag der Com missie van Rapporteurs uit de Eerste Ka mer. Slechts een verhoging van het wo ningbouwprogramma zal de teleurstellende uitkomst van de nieuwe prognose in gun stige richting kunnen beïnvloeden. De minister streeft er naar bij de verdeling der woningcontingenten en bij het opstel len van de systemen, die aan deze ver deling ten grondslag liggen, de reële om standigheden zo veel mogelijk in het oog te houd»n. Hoewel een nieuwe woning- en gezin=telling beter basis-materiaal zal ver schaffen, meent de minister, dat ook bij het thans toegepaste systeem het basis materiaal, althans gedeeltelijk, de toets der critiek kan doorstaan. Het moeilijke vraagstuk van het ver hogen der aantrekkingskracht van de bouwbedrijven is thans in studie bij een commissie uit de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf. Een gemengde commissie van de overheid en deze bedrijfsraad stelt een onderzoek in naar de weerstanden, welke bij vele jongeren schijnen te bestaan tegen de keuze van het bouwvak als beroet». Over de vakoDleidjpg is overleg gaande tussen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het bedrijfsleven om te trachten door versnelde scholing in het tekort te voorzien. Een verhoging der nremiebijdragen acht de minister niet noodzakeliik of gewenst. Het bliikt, dat er bü voortduring voldoende animo is om on de bestaande basis door houw in hef bezit van een huis te ireraken. Bezwaren t"iron de huid'ee regeling wor den gevoeld bij de woningbouw voor de verhuur. Een langere afschrijvingstermim voor de woningwetwoningen zou bij de huidige stand van de volkshuisvesting en in het licht van de te verwachten toekomstige ontwikkeling op grote bezwaren stuiten Weliswaar zal een niet onaanzienlijk deel van de woningwetwoningen een langere levensduur dan 50 jaar hebben, maar het merendeel dezer woningen zal reeds vóór het verstrijken van die periode een in grijpende verbetering behoeven, die men bij verlenging van de afschrijvingstermijn onmoseliik op rendabele basis zou kunnen aanbrengen. Op de met knipperlichten beveiligde overweg iai de gemeente Dalfsen tussen Dedemsvaart en Zwolle is een motorrijder door een trein aangereden en om het le ven gekomen. De trein, die licht werd be schadigd. had enice vertraeing. Het slacht offer is de 28-iarige metselaar K. Dijk uit Oudleusen, gemeente Dalfsen. Alle door de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond voor morgen vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. Ook de wedstryden van de regionale korfbalbonden gaan dit weekeinde niet door. (vertaald uit het Engels) 33) „De bewuste vader doet dit vanzelfspre kend, of persoonlijk, of per telefoon", ver volgde ze. „En alle slachtoffers, met wie ik gesproken heb, deden me dezelfde ver- kaal. Ze werden in enige zeer comfortabel gerichte kamers opgesloten en uitstekend behandeld: verrukkelijke maaltijden, drank en sigaretten, boeken en een uitstekend bed. Alleen tijdens het ontvoeren was de behandeling uiteraard enigszins ruw. Maar sl deze jonge mensen hebben me verteld, dat degene, die hen ontvoerde, zijn ver ontschuldigingen aanbood voor de „nood zakelijke" ruwe behandeling. Hoe vindt u dat? Een beetje fantastisch, hè? Maar het is absoluut waar!" Het duurde enkele ogenblikken voordat s'r Geoffrey sprak. Zowel hij als Frensham keken Daphne enigszins hulpeloos aan. Het was alsof ze geen woorden konden vinden, om hun verbazing tot uitdrukking te brengen. „U zult natuurlijk willen weten", zei de jonge vrouw, terwijl ze opnieuw een siga ret opstak, „hoe ik in deze zaak betrokken ben geraakt. En waarom ik me niet eerder tot u heb gewend. Laat ik beginnen met de eerste vraag te beantwoorden". Ze vertelde uitvoerig over haar onder houd met Joan Winters en haar gesprek met sir John Larraby die ze echter niet met name noemde, doch als meneer X. aanduidde. „Hij liet me plechtig beloven, dat ik me niet tot de politie zou wenden", legde ze uit, „daarom kan ik u ook niet zijn naam noemen. Hij had het losgeld betaald, en zijn dochter kwam ongedeerd terug. De volgende dag kwam ze in eigen persoon bij mij op kantoor en vertelde me haar ervaringen. Behalve het feit, dat ze opge sloten was geweest, viel er op de behan deling niets aan te merken. In alle geval len hetzelfde verhaal! Maar nu komen we aan de vermoorde man: Seymour Went- worth. En ik kon u er toen niet langer buitenhouden. Hij is zoals u al weet privé-secretaris van meneer Herrison. Wat u echter nog niet weet, is, dat Susan Her rison bet eerste slachtoffer was van „De Zwarte Spin". Ik ben met Herrison gaan praten, omdat het me interesseree wat hem er toe gebracht had om het losgeld te betalen en om te horen welke refe rentie hij had gekregen, maar in zijn geval bleek er géén referentie te zijn geweest! zijn dochter was klaarblijkelijk het eerste slachtoffer van deze bende!" „Hoe kwam hij er toe te betalen?" vroeg sir Geoffrey. „Dat wilde ik ook weten", antwoordde Daphne. „En hij legde me uit, dat er op het moment van die ontvoering een vriend van zijn secretaris bij hem logeerde, die zijn dochter Susan ten huwelijk had ge vraagd, en die, hoewel hij een blauwtje had gelopen, nog steeds dol op het meisje was. Volgens Herrison's verhaal was deze jongeman radeloos over Susan's ontvoering en bood hij aan om zeli het losgeld te be talen, als Herrison 't niet wilde doen Om 't kort te maken: Herrison werd door deze jongeman er toe overgehaald om te betalen en zijn doch tér kwam ongedeerd bij hem terug. Zowel Susan als haar vader waren vol lof over Wentworth. alsook over diens vriend, die George Strawson heet. Hoewel ik me ten opzichte van Wentworth vrij zeker voelde, voelde ik me helemaal niet zeker over die figuur van George Strawson. Ik zette hem dus op mijn lijstje van verdachte personen". „En daar staat hij zeker nog op?" vroeg Frensham. 1 „Inderdaad, en méér dan ooit! Laten we hem momenteel echter nog even bui ten beschouwing laten. Kent u of hebt u wel eens gehoord van een zekere prof. Mentonleigh?" „De bekende geleerde?" „Juist hem bedoel is. Zijn pupil werd óók ontvoerd. Ik heb met hem een onder houd gehad en hij vertelde me hetzelfde verhaal als de anderen. Hij zal in deze zaak nog een rol spelen, al laat ik hem nu nog verder even rusten. Ik wil 't nu eerst over het allerlaatste geval van ont voering hebben, en aangezien ik aan de vader van dit slachtoffer óók geheimhou ding heb beloofd zal ik hem aanduiden als meneer Y". De politiemannen knikten begrijpend en ze vervolgde: „Ik kon hier een stap ver der komen. De ontvoering zelf kon ik he laas nog niet verhinderen, maar ik had een onderhoud met de vader vóórdat deze het geld had betaald. Hij was vastbesloten het te betalen en ik hield hem niet te gen Ze glimlachte en legde nader uit: „Na tuurlijk maakte ik me daardoor min of meer medeplichtig, maar ik moest dat riskeren. Ik zei tegen Y, dat hij met mij mee moest werken en dat er dan een rede lijke kans bestond, dat we een gevaar lijke bende zouden kunnen ontmaskeren. Hij zou het geld overdragen en ik zou een kans krijgen om die schurken, die het in ontvangst namen, te achtervolgen en mis schien zelfs hun hoofdkwartier kunnen ontdekken". „Gelukte dat?" „Tot mijn spijt moet ik ontkennend antwoorden. Het lot was me niet goed gunstig gezind en we werden om de tuin geleid. Maar ik zal u precies vertellen, wat er gebeurde...." Ze deelde hun' mede, hoe ze met eigen ogen Wyndham Beverley, die ze nog steeds meneer Y noemde, op de bewuste plaats met de schurken had zien praten, en hoe haar compagnons Op de loer hadden gele gen om de grote zwarte auto te achter volgen. Helaas was hun achtervolging ech ter mislukt door het incident bij de bocht van de weg, waar ze het meisje hadden aangetroffen „Natuurlijk was hun eerste gedachte", vervolgde ze, „dat dit opzettelijk zo was gearrangeerd maar dat bleek niet juist te zijn. Begrijpt u me goed, de achtervolging zou, hoe dan ook, .mislukt zijn, of hier nu boos opzet in het spel was of niet: toen ze de bocht van de weg om kwamen, lag het meisje op de weg en stond haar auto daar als een obstakel. Het was een kwestie van remmen en stoppen.óf haar over rijden. En natuurlijk stopten ze!" „En is nu gebleken, dat dit meisje niets te maken heeft met die lieden in de zwarte auto?" „Het meisje gaf hun haar naam en adres en mijn medewerkers gingen haar antecedenten onmiddellijk na. Inderdaad bleek, dat ze niets met deze schurken te maken kon hebben. Ze was juist uit haar auto gestapt en wilde de weg oversteken, toen die grote zwarte auto de hoek om kwam suizen en haar bijna ondersteboven reed". De politiemannen keken haar ernstig aan. „U bent dus niet veel verder gekomen, als ik 't goed begrijp", merkte sir Geoffrey zachtjes op. „Tóch wel, gelukkig!", antwoordde ze. „Ik kom nu terug op Seymour Wentworth, die naar u bekend is vlak voordat hij neergeschoten werd, met mij telefoneerde. Ik heb u nog niet verteld, dat hij mij gisteren Op mijn kantoor opzocht en me daar een verrassende onthulling deed". Ze vertelde hem het verhaal, dat Went worth haar had gedaan, en de beide man nen keken elkaar vol verbazing aan. „Ik drong er natuurlijk bij hem op aan, dat hij er aan niemand iets moest vertellen en dat hij Strawson heel gewoon moest be handelen, Maar toen hij mijn kantoor ver liet, liet ik hem, voorzichtigheidshalve, schaduwen. En daarbij kwamen we tot de ontdekking, dat iemand anders hem ook schaduwde. De man, die dit soort karweitjes voor mij opknapt, een prima kracht ging ten slotte de man, die Wentworth schaduwde, na en bracht mij verslag uit." Ze hield even op en voegde er dan met een triomfantelijke klank in haar stem aan toe: „Het bleek de butler van prof. Men tonleigh te zijn. Ze wist, dat ze indruk had gemaakt, maar voordat een van de politiemannen iets had kunnen uitbrengen vervolgde ze: (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9