Amerikaanse geleerden vrezen gevaren van atoomproeven Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor de dieren Internationale beperking voorgesteld Israel aansprakelijk gesteld voor het incident bij Gaza Verschil van mening over de status van de Saar Studie-commissie van de UNO aanbevolen f In de sneeuw f Uit de sneeuw... Het woord is aan. Generaal Burns gaat Veiligheidsraad einde deze week inlichten Opnieuw twist over het Saarstatuut Russische landbouwers willen Amerika zien Prinses Beatrix geopereerd Cycloon treft Australische staat Noord-Queensland Noord-Ierse politie schoot vrachtautochauffeur dood Nederlandse lening aan België te verwachten Drie doden bij ontploffing in een Schotse fabriek Deense vissersbond contr Nederlandse vissers Makarios wil voor Cyprus vrijheid; geen grondwet ,Uitnodiging uit Iowa is met geestdrift ontvangen Weer rapport 69e JAARGANG No 203 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor |d Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 7 MAART 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 50 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman EEN ONTWERP VAN WET op de Die renbescherming is bij de Tweede Kamer ingediend. Het gaat aanmerkelijk verder in zijn voorzieningen dan de enkele ar tikelen in het Wetboek van Strafrecht, die tot dusver slechts zeer onvolledige waar borg boden. Daarom is dit wetsontwerp met vreugde begroet in de kringen der dierenbeschermers. Die volijverige pionier in hun midden, mr. W. Hugenholtz, heeft er nu over geschreven in het weekblad Elsevier. Hij spreekt zijn voldoening uit over de voorgenomen schepping van een aparte wet voor dit doel, omdat deze vorm de gemakkelijke gelegenheid biedt tot aan vulling en verfijning in de toekomst. Al geeft hij daarmee te kennen, dat er naar zijn mening nog wel het een en ander aan ontbreekt, toch toont hij tevredenheid over hetgeen de interdepartementale commissie, die het wetsontwerp heeft aaneengesmeed, daarin al heeft neergelegd. Zo is bijvoor beeld het voorschrift „het nodige levens onderhoud verschaffen" veranderd in „de nodige verzorging verschaffen" waardoor zeer veel gevallen van verwaarlozing, bij aanneming van het ontwerp, strafbaar zullen worden. Het bestaande artikel 455 in het Wetboek van Strafrecht is aanzien lijk verbeterd doordat nu „het nodeloos pijn of letsel veroorzaken" en „het node loos kwellen of gezondheid benadelen" strafbaar worden gesteld. De ontwerpers hebben daarbij een aantal vaak voor komende gevallen van dierenmishandeling specifiek genoemd, hetgeen zeker prac- tisch nut heeft. Men rilt wel als men een aantal leest: een koe met dichtgeplakte uiers vervoeren, rundvee vervoeren met een kwellend halstouw of hoorntouw, een kalf opfokken in een ellendig kleine ruim te (de beruchte opfokking van kistkalve ren), verlossen van dieren met hard handige toestellen of dierlijke trekkracht (er werd een paard voorgespannen om een ander paard te verlossen). Verder zijn het couperen van hondenoren en paarden staarten cn het gebruik van oogkleppen voor paarden in het ontwerp verboden en behelst het afschaffing van de trekhond. Er komt meer toezicht op dierenwinkels, dierenparken en circussen, er zullen bij Koninklijk Besluit regelen worden ge schapen voor het houden van waak- of heemhonden (kettinghonden dus) en het ontwerp bevat de instelling van een Raad voor de Dierenbescherming, om advies uit te brengen aan de regering. De ijveraar Hugenholtz maakt bij zijn voldoening over dergelijke nieuwe wets bepaling een belangrijke opmerking: „Om dat de dierenbescherming in Nederland een volksbeweging is geworden en de dierenbeschermings-gedachte snel om zich heen grijpt zijn wij gerust, ook voor de naaste toekomst". Dit is een commentaar, die in zekere zin belangrijker is dan het gehele wetsontwerp en die tevens kan nopen tot de aanvaarding door de Ka mers. Met een wet. al bevat zij nog zoveel strafbepalingen, bereikt men weinig als haar overwegingen niet in het volk leven. Anders gezegd: een wet dient om vast te leggen, te regelen, te waarborgen hetgeen overtuiging en wens bij de meerderheid is geworden. Staan die overtuiging en die wens er niet achter, dan kan men zich van haar practische toepassing niet veel illusies maken: het aantal overtredingen zal groot blijven. Ik geloof wel dat mr. Hugenholtz met vertrouwen mag zeggen, dat de dieren bescherming een volksbeweging is gewor den en dat de gedachte snel veld wint. Daarmee wordt dan een duidelijke voor uitgang in beschaving gekenmerkt: niet minder dan dat. Daar kunnen wij blij mee zijn zonder er aanleiding tot zelfgenoeg zaamheid bij te hebben. Wij zijn niet de eersten; er zijn anderen die op dit gebied eerder vooruitgang bereikt hebben, met rjame de Engelsen. Er zijn ook volken die daar nog steds bij zijn achtergebleven. Gij zoudt u kunnen voorstellen dat men de beschaving zou kunnen bevorderen door toegespitst internationaal overleg over dierenbescherming. Het zou meer beloven als de volken elkaar beter krtiden, min der belemmerd werden door kunstmatige scheidsmuren en dus ook meer belangstel ling voor eikaars levensgewoonten en levensopvattingen zouden ontwikkelen. Want alleen met het vinden van overeen stemming in wetgeving komt men er im mers niet: de overtuiging moet aan de codificatie voorafgaan. Toch is het wel zo dat de scheidsmuren, al belemmeren zij nog zoveel, niet zo absoluut meer afsluiten als vroeger. Dierenbescherming belooft, al veldwinnend over de grenzen, iets te kun nen bijdragen tot mensenbescherming, waaraan meer dan ooit behoefte bestaat sinds de wonderen der techniek zo alles overheersend zijn geworden. Ik zeg dit zonder het bestaan van een ganse reeks Verklaringen van Mensenrechten, die fraai geformuleerd zijn en waaraan alleen maar de waarborgen ontbreken, uit het oog te verliezen. Al moge het dan waar zijn dat men in Egypte zojuist het vastleggen van gevangenen aan kettingen heeft afgeschaft; dat doet wel aan de kettinghonden denken, maar het is maar een enkel locaal symp toom en er zijn groter zaken waarin de bescherming van weerloze mensen deer lijk ontbreekt. Zelfs die van alle mensen. Zodat .het mij verheugt dat vandaag blijkt, dat de Amerikaanse Bond van Na tuurkundigen nu zijn deskundige stem verheven heeft tegen de experimenten met atoom- en waterstofbommen. Het zal voor al verheugend zijn als het helpt. Dat zal onze wet op de Dierenbescher ming tenminste met zekerheid kunnen doen. Overigens hebben de dieren even veel belang als wij bij de beheersing der atoomkrachten, anders gaan ook zij de verschrikkelijkste mishandeling tegemoet die zij ooit ervaren hebben. R. P. De Secretarie van HJVÏ. de Koningin deelt het volgende mede: „Prinses Beatrix is hedenmorgen door prof. dr. J. F. Nuboer in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht operatief behandeld wegens acute blindedarmontsteking. De operatie is goed verlopen en de toestand laat niets te wen sen". WASHINGTON (Reuter) De bond van Amerikaanse natuurkundigen, die zegt ongeveer 2.000 leden te tellen, heeft aangedrongen op de vorming van een bijzondere UNO-commissie ter bestudering en schatting van de gevaren die voortvloeien uit proeven met atoom- en waterstofbommen. De Amerikaanse natuurkundigen opperen, dat de UNO een internationale waarnemingsdienst in het leven roept om Amerikaanse en Russische proefnemigen vast te stellen en aan te dringen op beperking van het aantal proeven waarvoor voldoende veilig heidsmaatregelen getroffen moeten worden. De bond telt onder zijn leden dr. Robert Oppenheimer, prof. Ernest Pollard, prof. Stanley Livingston (voorzitter) en dr. Hugh Wolfe. In een schrijven aan het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken en aan Henry Cabot Lodge, de eerste Ameri kaanse afgevaardigde bij de UNO, zegt de bond, dat de regering Eisenhower het initiatief moet nemen, omdat, terecht of ten onrechte, Azië vijandig staat tegenover de Amerikaanse proefnemingen en gelooft, dat de Verenigde Staten in het geheel geen rekening houden met de gezondheid en de veiligheid van de volken van andere lan den. „Wij moeten öf de Russen bewegen tot een overeenkomst om geen verdere proeven te nemen, öf onze proeven in een ander gebied houden, öf de Aziatische landen er van overtuigen, dat proeven zodanig ge nomen kunnen worden, dat zij geen gevaar voor hen opleveren." De Amerikaanse geleerden menen, dat voortdurende proeven zullen leiden tot langdurige schade voor het mensdom door een algemene toeneming van de verontrei niging der atmosfeer over de gehele wereld. (A.F.P.) De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft berichten in Amerikaanse bladen willen bevestigen noch tegenspreken, volgens welke de Ver enigde Staten een zeer krachtige waterstof bom bezitten, waarbij goedkoop, niet-ge- raffineerd uranium wordt gebruikt. Deze „superbom", die verleden jaar Maart in het proefgebied in de Stille Oceaan zou zijn beproefd, zou bestaan uit een omhulsel van niet-geraffineerd uranium rondom een waterstofbom met een atoombom als ont stekingsapparaat. Twee uren zullen voldoende zijn ingeval van een atoomaanval het Congres, het Witte Huis en het merendeel der departe menten te ontruimen, zo luidt een schat ting van het hoofd der burgerverdediging, Val Petersen, in een rapport aan een Senaatscommissie. Hij is echter van mening, dat de plannen voor het bouwen van schuilkelders in de Amerikaanse steden volledig moeten worden herzien met het oog op de jongste onthullingen over de gevolgen van de radio-actieve „regen", welke op de explosie van een H-bom volgt. Petersen deelde mee, dat over twee weken een nieuwe plan voor de evacuatie van de bewoners der federale hoofdstad en voor de bouw van schuilkelders gereed kan zijn. Functionarissen van de commissie voor atoomenergie hebben verklaard, dat door middel van atoomenergie verkregen elec- trische energie voor industrieel gebruik waarschijnlijk voor het eerst tegen het einde van de zomer of in de herfst in de Verenigde Staten beschikbaar zal zijn. Senator Henry Jackson, lid van de Con grescommissie voor atoomenergie, werkt aan een Amerikaans-Brits plan om in Azië en het Midden-Oosten atoomkracht- centralen voor vreedzame doeleinden te bouwen. Groot-Brittannië moet meedoen, omdat de Britten, naar hij uit goede bron heeft vernomen, de Amerikanen op vele punten vooruit zijn met de industriële toe- Wotersnoodtwintig doden BRISBANE (Reuter/AFD) Een tro pische wervelstorm heeft de kust van de Australische staat Noord-Queensland be reikt en trekt met een snelheid van 21 kilometer per uur in Westelijke richting landinwaarts. De storm gaat gepaard met wolkbreuken en windstoten met een maxi male snelheid van 125 kilometer per uur. (United Press) De autoriteiten van de staat Nieuw Zuid Wales hebben te Sydney bekend gemaakt dat definitief vaststaat dat als gevolg van de watersnood twintig personen het leven hebben verloren. Er worden nog 28 mensen vermist. Aanvan kelijk was gevreesd dat het dodencijfer veel hoger zou worden. In onofficiële be richten werd zelfs gesproken van enige honderden. Intussen is alle gevaar nog niet gewe ken. De rivieren Barwon en Namoi stijgen nog steeds en ook wordt stijging van de Darling verwacht. BELFAST (Reuter) Duizenden zwaar gewapende politiemannen hebben Zon dagavond gepatrouilleerd langs de 320 ki lometer lange grens tussen Noord-Ierland en de Ierse republiek. Volgens geruchten werd een overval verwacht van de verbo den organisatie „Het Ierse Republikeinse Leger". De mobilisatie van de politie in Noord-Ierland was de grootste in tien jaar. Een 20-jarige Noord-Ierse vrachtauto chauffeur is het slachtoffer van de span ning in het grensgebied geworden. Hij werd gedood toen een politiepatrouille op zijn auto schoot. Een naast hem zittend meisje werd gewond. Een andere chauf feur die eveneens geen acht had geslagen op stoptekens van een patrouille werd door schoten ernstig gewond. passing van kernenergie. Jackson denkt dat er niet genoeg Russische deskundigen zijn om Azië en het Midden-Oosten op een der gelijke wijze te helpen. Bij het Congres is reeds een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld Japan van een atoom reactor te voorzien. Intussen is te Washington bekend ge maakt, dat 31 buitenlandse en negen Ame rikaanse geleerden de eerste leergang in de kernwetenschap onder auspiciën van de commissie voor atoomenergie en de depar tementen van Buitenlandse Zaken en van Werkzaamheden in het Buitenland zullen velgen. De cursus, die zeven maanden duurt, wordt in de omgeving van Chicago gegeven, als onderdeel van Eisenhowers (Van onze correspondent in Brussel Het ligt in de bedoeling van de Belgische regering opnieuw een lening in Nederland te plaatsen. Nederlandse financiële kringen hebben aan de Belgische regering een aan tal voorstellen gedaan. De situatie op de Nederlandse kapitaalmarkt is zo gunstig dat kapitalen in het buitenland moeten worden geïnvesteerd. De Belgen hebber voordelen bij een Nederlandse lening omdat dc rentevoet in Nederland lager is dan in België. De gemiddelde rente in België is 4,21 percent, in Nederland 3,28. Het bedrag van de nieuwe Belgische le< ning zou honderd millioen gulden bedragen en zou waarschijnlijk weer gedeeltelijk door een groep Nederlandse banken worden op genomen. plan voor vreedzaam gebruik van atoom energie. De 31 buitenlandse deelnemers komen uit twintig landen, waaronder Nederland niet, maar België wel wordt genoemd. Helaas, hoe is het goede der aarde toch zeldzaam en zeer onbestendig van duur. Het zag er zo zonnig uit voor onze ver kleumde gemoederen. De Zondag beloofde 'nbetereweek.Vandaag echter bezorgen ons de weergoden een lading sneeuw, waarvan wij gruwen. Het was toch allemaal voorbij! Waaróm er nu weer op teruggekomen? Enfin, de enige troost zit in de gedachte, dat nu alle schoonheid weerkeert, waarmee de winter onze grauwe huizen zo weet te versieren. De Brouwersgracht in Amster dam bijvoorbeeld wordt er beslist niet lelijker op. En zo zijn er nog meer plekjes aan te wijzen, die naar des dichters woord zijn aangeraakt door de toverstaf van Koning Winter. In gemoede echter: wan neer er dan toch getoverd moet worden, dan liever een lach op ons gezicht, omdat de lente - eindelijk - haar intrede doet! De wispelturige weergoden bezoeken ons wel deze winter. Zondag nog zaten wij zo heerlijk te zonnen in Scheveningen. Goed, de wind was koud. Je moest een erg be schut plekje uitzoeken. Maar het was om te doen. En de Hagenaars flaneerden druk over de boulevard, waar zij, gezien de gure Noord-Ooster, toch het liefst in hun auto's verschenen. Ja, het had er alles van dat wij een betere tijd tegemoet gingen. De foto wekt daarvan tenminste toch wel het vermoeden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Francis Bacon: Een man die jong in jaren is, kan oud in uren zijn, als hij geen tijd verloren heeft doen gaan; maar dat komt zelden voor. NEW YORK (Reuter-AFP) Generaal Burns, het hoofd van de UNO-commissie in Palestina, heeft het hoofdkwartier van de UNO meegedeeld, dat hij aan het eind van deze week in New York zal aankomen om aan de Veiligheidsraad verslag uit te brengen over het recente incident in het gebied van Gaza. De Egyptisch-Israelische gemengde bestandscommissie heeft Israel verantwoordelijk gesteld voor het grens incident. De commissie heeft de Israëlische klacht afgewezen dat een Egyptische mili taire eenheid een Israëlische patrouille in een hinderlaag had gelokt en dat dit de aanleiding was geweest tot het incident. Zondag hebben zich geen nieuwe inci denten aan de Israëlische grenzen voorgedaan. In onbevestigde berichten, die in Cairo zijn ontvangen, wordt gesproken over Israëlische en Egyptische troepenbe wegingen. doch rondom Gaza was het Zon dag rustig. Israel heeft tegen de beslissing van de gemengde bestandscommissie ge protesteerd. De Iraelische delegatie is in beroep gegaan bij de speciale commissie van de gemengde bestandscommissie. De gemengde bestandscommissie bestaat uit Iraelische en Egyptische gedelegeerden met een Franse voorzitter. De zes vrouwen en tien kinderen van de UNO-waarnemers zijn Zaterdag uit het gebied van Gaza naar Jeruzalem overge bracht in het belang van hun veiligheid. Zaterdag zijn vier incidenten gemeld aan de grenzen met Egypte, Jordanië en Syrië. Slachtoffers zijn er niet gevallen. Aan de 200.000 Arabische vluchtelingen in de buurt van Gaza, die opstandig zijn na het incident van Maandag hebben Egyptische officieren door middel van luidsprekerauto's aangezegd, dat geweld met geweld zal worden onderdrukt. De Europeanen mogen er zonder militair es corte niet over straat. De overbrenging van de vluchtelingen naar Sinai is tot nader order uitgesteld. De Egyptische re gering zal de eisen van de vluchtelingen tot militaire opleiding nog bestuderen. Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die vandaag uit Rome in Londen wordt verwacht, heeft volgens welingelichte politieke kringen te Beiroet, dat hij ook heeft aangedaan, ver klaard, dat Groot-Brittannië zich houdt aan de overeenkomst van 1950 met Frank rijk en de Verenigde Staten omtrent de handhaving van de vrede en stabiliteit in de Arabische landen en in Israel. Volgens deze overeenkomst zouden de drie mogend heden onmiddellijk maatregelen nemen, zowel binnen als buiten de UNO om te voorkomen dat een der Arabische landen en Israel de territoriale status quo op ge welddadige wijze schenden. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Jernigan, heeft te Washington verklaard, dat de spanning tussen Israel en de Arabische landen de organisatie van een collectief defensiestel sel in het Midden-Oosten onmogelijk maakt. Hij zeide geen tekenen te zien van een plan van d.e Arabische ïanden tot een aanval op Israel. LONDEN (Reuter) Bij een ontploffing in een chemische fabriek in Rutherglen (Schotland) zijn drie personen om het leven gekomen en zeventien gewond. De ontploffing deed zich voor, toen brand weerlieden een brand in de fabriek be streden. Onder de gewonden bevindt zich een aantal brandweerlieden. Bestuurders van Deense visserij-organi satie hebben ernstig geklaagd over opzet telijke vernielingen, door Nederlandse, Belgische en andere buitenlandse vissers, van de netten van Deense vissers op de Noordzee. NICOSIA. (Reuter) Aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor de vereniging van Cyprus met Grieken land (Enosis) heeft een beroep gedaan op de bevolking van Cyprus om „het Britse juk af te werpen" en ieder Brits aanbod voor een grondwet resoluut van de hand te wijzen. Naar aanleiding van Britse verklarin gen, dat Cyprus door een Britse grondwet te accepteren in de toekomst zelfregering zal kunnen verkrijgen, zei de Grieks- orthodoxe aartsbisschop: „Dit is een val. We wensen niets anders dan onmiddellijk het zelfbeschikkingsrecht, niets meer dan vrijheid". (Van onze correspondent inWest-Duitsland Een nieuw geschil is tussen Frankrijk en West-Duitsland gerezen naar aanleiding van een verklaring van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken over het Saar statuut en in Duitse politieke kringen meent men dat het misschien wel wense lijk zou zijn als Adenauer met de Franse premier Faure, of tenminste met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay een gesprek zou kunnen voeren. Intussen zijn van Duitse zijde reeds stappen te Pa rijs ondernomen. De Europese Unie is op nieuw in gevaar, zegt United Press. Het gaat hoofdzakelijk om twee vraag stukken. Ten eerste: zullen de thans nog steeds verboden Duitse partijen in het Saargebied nog voordat het uiteindelijke vredesverdrag met West-Duitsland tot stand is gekomen, een actie op touw mo gen zetten, waarbij er voor geijverd wordt dat het Saargebied met zijn overwegend Duitse bevolking weer tot het moederland terugkeert? En ten tweede: hebben de Ver enigde Staten en Engeland hun oorspron kelijk gedane belofte, waarbij zij verklaard hebben het Franse voorstel te zullen on dersteunen dat het Saargebied ook na het tot stand komen van het vredesverdrag politiek autonoom zal moeten blijven, weer ingetrokken? In West-Duitsland kan men zich nog maar steeds niet met de ge dachte verenigen dat het Saargebied ook in de toekomst voor goed verloren zal zijn. De verklaring, waarover de Duitsers thans ontsteld zijn, behelst in grote lijnen het volgende Franse standpunt: De poli tieke partijen in de Saar zullen geen her eniging met Duitsland moeten trachten te zoeken bij een nationale stemming, welke in de Saar zal worden gehouden, nadat dit gebied zjjn Europese status heeft gekregen. Er bestaan geen redenen aan te nemen dat het Amerikaanse of Engelse standpunt ten aanzien van de Saar zou zijn gewijzigd. Engeland en de Verenigde Staten verklaar den zich in 1947 accoord met de Europeani sering van de Saar, terwijl de economische unie tussen Frankrijk en de Saar gehand haafd zou blijven. De Fransen hebben reeds aangezegd bij onderhandelingen over een Duits vredes verdrag te zullen eisen dat de Europese status van de Saar zal worden gehand haafd. De secretaris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, Mas- sigli, heeft het Franse standpunt, zoals dit Vrijdag door het ministerie van Buiten landse Zaken is uiteengezet, bevestigd tegenover de Duitse zaakgelastigde in Pa rijs, Hausenstein, die Zaterdagavond een onderhoud had met Massigii. Tijdens de debatten in de Bondsdag heeft Adenauer openlijk en met nadruk ver klaard dat hij in October in Parijs met de toenmalige Franse premier Mendès-France de vraag heeft besproken, of de politieke partijen in de Saar het recht zullen hebben een actie in eerder genoemde zin te ont plooien, en hij voegde er aan toe dat de Fransen toen na geruime tijd afwijzend te hebben gestaan tenslotte hebben toe gestemd. De partijen in de Saar zo zeide Adenauer hebben dus het recht te be togen: „Wij willen na het sluiten van het vredesverdrag naar Duitsland terug." Londen (Reuter) Radio-Moskou heeft het voorstel om landbouw-delegaties van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten uit te wisselen, zoals kort geleden in een niewsblad van de Amerikaanse graan- en varkens producerende staat Iowa, de „Des Moines Register" werd voorgesteld, toe gejuicht. Men is van mening, dat vooral de eerste secretaris van de communistische partij, Kroesjtsjef, die als de eerste man in het Kremlin wordt beschouwd, het voorstel aantrekkelijk vindt. Kroesjtsjef is voor stander van een campagne tot landbouw reorganisatie: gi-otere mechanisatie en ont ginning voornamelijk in Siberië en Ka zakhstan in Russisch Centraal Azië. Kroesjtsjef heeft het plan een uitgestrekt gebied van dit „nieuwe land" met mais te bebouwen, dat hoofdzakelijk gebruikt zal worden als veevoeder. Hij streeft naar grote uitbreiding van de veestapel vooral met varkens. Het Amerikaanse blad deed het voor stel tot uitwisseling van delegaties, nadat Kroesjtsjef tijdens een interview met Wes terse journalisten had verklaard, dat de Sovjet-Unie wellicht nog iets zou kunnen leren van de Amerikaanse, agrarische me thoden en technieken. In het Midden Westen van de Verenigde Staten en vooral in Iowa is het boerenbedrijf op weten schappelijke leest geschoeid (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toesiand tr> C r ■o o C CU si i 2p dï Eg et; t zs Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome sneeuw sneeuw zwaar bew. onbewolkt regen zwaar bew. sneeuwbui motsneeuw sneeuw sneeuw geheel bew. onbewolkt onbewolkt sneeuw geheel bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt sneeuw sneeuw half bew. regen ZZO 5 WZW 6 windstil NO 7 NNW 4 NO 6 N 6 NO 12 NNO 6 N 5 windstil windstil N 3 ONO 6 windstil windstil O 16 windstil O ZO 5 W 2 NNO 4 -6 -6 -5 -3 1 2 0 -1 0,1 0 0 0,1 0,2 0,1 0,2 -1 0,3 -3 7 -2 0,1 -2 0,2 -11 0.5 -4 0,2 -6 0 -2 -2 10 -7 2 6 8 Neerslag laatste 24 uur. ,^*wooo(xccooooooooxooooco3oocoooooooooco<yw>«oooeooet MIXDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige sneeuw. Tot matig of zwak afnemende wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Vannacht over wegend lichte vorst. Middagtempera- turen iets boven het vriespunt. 8 Maart Zon op 7.15 uur. onder 18.32 uur. Maan op 18.51 uur, onder 6.41 uur. Maanstanden 8 Maart 16.41 uur: Volle maan 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 1 Maart Hoog water: 2.59 en 15.15 uur. Laag water: 10.53 en 23.18 uur. Dinsdag 8 Maart Hoog water: 3.38 en 15,52 uur. Laag water: 11.37 en 23.59 uur. ^^OOOCCCVOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOQOOOOOOOOÉ

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1