Grondslagen voor school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden Van groot belang voor toekomst van vele Haarlemse kinderen Zestig jonge Haarlemmers kunnen studie hunner keuze volgen Agenda voor Haarlem m Vroeg beginnen Rust en frisse lucht MAANDAG 7 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen debielen Watervrienden hielden groot zwemfeest Niet alleen negatief Mej. J. S. J. Klap overleden WASSERIJ DUYN Dank zij hogere gemeentelijke subsidie Bus tegen auto in Raadhuisstraat „Succulenta" viert zilveren jubileum Instituut voor arbeidersontwikkeling Nederlaagwedstrijden van „Het Wapen van Heemstede" H. W. Tilanus spreekt voor Chr. Hist. Jongeren Petroleumstel viel om; keuken uitgebrand School- en werktuinen Inbraken leverden wat rffdd en oostzegels op Waarschuwing aan alle hondenbezitters Horloge en serenade voor zilveren jubilaris Ereronde op 7 Augustus op Zandvoortse circuit Gemeente Reiniging was - als steeds - paraat Zang en Vriendschap had Zaterdag feestavond Burgerlijke Stand van Haarlem „HOE RIJPT HET KIND HET BESTE?" Ziedaar het centrale probleem waarvoor onderwijs en opvoeding gesteld zijn in de bondigste formulering. Geleidelijk aan is de gedachte gegroeid en het inzicht ontstaan, dat met name het onderwijs niet uit sluitend de taak heeft het kind een hoeveelheid kennis bij te brengen welke het hem later mogelijk moet maken het dagelijks brood te verdienen, maar dat het tevens heeft te werken aan karakter- en persoonlijkheidsvorming van de opgroeiende jonge mens, opdat hij zich een weg weet te vinden temidden van alle complicaties van de samenleving, een weg waarop het hem mogelijk moet zijn zowel zijn geestelijk als materieel evenwicht te bewaren. Deze opvatting over doel en wezen van onderwijs en opvoeding ging gepaard met de erkenning, dat onze onderwijsinstellingen dan ook niet éénvormig, maar menig vuldig moesten zijn, omdat het innerlijk leven van de inens dat nu eemaal ook is: dit is de basis voor de differentiatie in ons onderwijs. x*)ocioooooooooocooooooooc< Die verscheidenheid werd het eerst be reikt in verticale lijn: het kind dat ouder wordt krijgt behoefte aan andere leerstof en een ander schooltype. Later kwam de splitsing in het horizontale vlak: verdeling der leerstof naar aard en belangstelling. Een en ander kon echter niet verhin deren, dat er altijd nog kinderen over bleven, voor wie om de een of andere reden geen onderwijsmogelijkheid voor handen was, hetzij omdat zij om physische, hetzij om mentale redenen aan de be staande schooltypen niets hadden. Voor de eersten kwamen veelal speciale verpleeg inrichtingen, voor de tweede groep werd het buitengewoon lager onderwijs in het leven geroepen. Intussen is dit nog maar een zeer ruwe verdeling. Het wordt immers door de praktijk bewezen, dat er talrijke kinderen zijn, die op de lagere scholen niet mee kunnen komen, zonder dat dit behoeft te betekenen, dat zij ook de vermogens mis sen om het onderwijs met vrucht te vol gen. Die moeilijkheden kunnen van veler lei aard zijn en juist om die te onderken nen is men enige jaren geleden in Haar lem ertoe oVergegaan een jeugd-psycho- logisch bureau te stichten. Natuurlijk is een bureau alleen niet voldoende: dat moet de mogelijkheid hebben de onder zochte kinderen naar dat onderwijstype te verwijzen, dat de kans biedt op een her stel van de geconstateerde storingen. Daar werd ook inderdaad een begin mee gemaakt door de oprichting van de school voor moeilijk opvoedbare kinderen (de dr. Gunningschool), waar die kin deren een plaats kunnen vinden die te kampen hebben met gedragsmoeilijkhe den, welke speciaal in de sociale sector, namelijk in de aanpassing aan de buiten wereld zijn gelegen. Thans is echter de vraag actueel ge worden of men niet dient te komen tot de oprichting van een school voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Om die vraag te kunnen beantwoorden heeft een commissie onder voorzitterschap van de wethouder van onderwijs, de heer D, J. A. Geluk, een ra.pport samengesteld, waarin het probleem wordt gesteld en geanalyseerd. Er zij nadrukkelijk op gewezen, dat het hier dus niet gaat om meisjes en jongens die debiel zijn of een lage intelli gentiequotiënt hebben. Emotionele sto ringen vaak veroorzaakt door ongun stige milieu-invlóeden (bijvoorbeeld sa menwoning) kunnen tot gevolg hebben, dat een kind dommer lijkt dan het is, kunnen maken, dat er achterstanden ont staan in leren en lezen, zelfs in horen en zien. Ook linkshandigheid en spraakstoor- CCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCCXXlfXXÏCTOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCOC Reeds in een vorig artikel hebben wij erop gewezen, hoe belangrijk het is, dat de zorg voor de geestelijke gezondheid 8 van de jeugd zo vroeg mogelijk begint. Wanneer reeds op de kleuterschool be- 8 paalde storingen in de ontwikkeling van het kind kunnen worden ontdekt en 8 in de kiem gesmoord, wordt daardoor i tevens de werkingssfeer van het Jeugd- psychologisch bureau begrensd. 8 Daartoe zijn twee dingen nodig: de aan- X leg van een centraal leerlingenregister X en het toerusten van de kleuterleidsters 4 met een zekere kennis van kinderpsy- 5 chologie. Door een tijdige onderkenning 5 van storingen kan heel wat kinderleed op lagere of middelbare school worden voorkomen. De Haarlemse Watervrienden hebben dit weekeinde de Groningse Watervrienden te gast gehad. Zaterdagavond werden de gasten in een zaal van Brinkman aan het Houtplein in Haarlem ontvangen. Na een begroetings woord, uitgesproken door de heer H. Sta pel als voorzitter van de Haarlemse Water vrienden, werd door de beide groepen de avond in een gezellige sfeer doorgebracht. Zondagmorgen hebben de Groningers onder leiding van hun Haarlem-vrienden een be zoek aan IJmuiden gebracht. Daar werden de sluizen bezichtigd en een wandeling op de pier gemaakt. Zondagmiddag werd in het Sportfondsen- bad in Haarlem een zwemfeest gehouden waarbij de Watervrienden uit Amsterdam en Leiden ook in het strijdperk kwamen. De heer J. F. Laatsch. vice-voorzitter van de Watervrienden Haarlem, sprak een kort openingswoord en bood de Groningers een vaantje aan. De Groningse voorzitter dankte wet enige woorden waarna met de afwer king van het wedstrijdprogramma werd be gonnen. Na een gemoedelijke strijd, die werd afge wisseld door figuurzwemmen van een bamesgroep van de Haarlemse Watervrien den, onder leiding van mevrouw I. Verdoes. bleek dat de Groningers de vierkamp met oen gering verschil op de Amsterdammers hadden gewonnen. De puntentelling was: Groningen 1671,2 punten: 2. Amsterdam 1674.9 pnt.; 3. Leiden 1686,2 pnt.; 4. Haarlem 1696 6 pnt. Na afloop van de zwemwedstrijden werd een waterpolowedstrijd gespeeld tussen de zeventallen van Haarlem en Amsterdam. In de tweede helft werd door Haarlem het enige doelpunt geseoord. Twee Groningse dames gaven een demonstratie kunst/wem men, waarna een groep Groningse dames blijk gaven in figuurzwemmen niet onder te doen voor de Haarlemse dames. Een de monstratie met de auto-cabine, toegelicht door de heer H. Stinne vormde het slot van •en goed geslaagd zwemfeest. wone lagere onderwijs „niets kan doen" en welke met individuele hulp en psycho therapeutische behandeling overwonnen kunnen worden. De moeilijkheden op de gewone lagere school worden nog vergroot door de hui dige hoge klassebezetting en het toe nemende aantal onervaren leerkrachten. Een concreet voorbeeld kan dat duidelijk maken. Een knaapje uit een laag-ontwikkeld milieu komt voor het eerst op de lagere school. Hij ondergaat daar, temidden van 45 anderen, een stroom van leerstof, waar voor hij geen aanknopingspunt kan vinden met de ervaringen en gesprekken thuis. Hoewel niet zwakbegaafd heeft hij toch moeite de lessen te volgen. Hij weet een paar keer het goede antwoord niet en wordt langzamerhand ingedeeld bij de dommen. Enerzijds kan het kind niet ver kroppen dat het niet mee kan komen, an derzijds mist hij de mogelijkheden de situa tie te veranderen. Het resultaat is dat hij in doffe onverschilligheid gaat berusten wat betreft zijn schoolprestaties, maar aan de andere kant. een compensatie zoekt in balorigheid en baldadigheid. De school voor leer- en opvoedings moeilijkheden dient geleid te worden door mensen die op de hoogte zijn van moderne opvoedingsinzichten en emotioneel be heerst zijn. Inzonderheid voor de lagere klassen zal voor voldoende speelruimte gezorgd moeten worden. Het spelelement is immers in deze therapie zo belangrijk, omdat het niet appelleert aan het ratio nele. Juist het rationele heeft vaak de storing mogelijk gemaakt. Anders dan de volwassenen behoeft het kind zijn moei lijkheden niet onder woorden te brengen om ze voor de specialist begrijpelijk te doen zijn: door het spel kan het zijn con flicten tot uitdrukking brengen. Intussen dient er wel voor gewaar schuwd te worden, dat de bevolking van een school voor leer- en opvoedingsmoei lijkheden niet door uitsluitend negatieve afwijkingen wordt gekenmerkt. In het hierboven gegeven voorbeeld was sprake van een kind, dat moeilijkheden gaf door dat het onder de middelmaat bleef. Het omgekeerde doet zich even goed voor. Het uitzonderlijke karakter, dat moeilijkheden met zijn omgeving ondervindt, kan op de school voor leer- en opvoedingsmoeilijk heden geleid worden tot. een alleen nog maar „bijzondere" persoonlijkheid, die door de „normalen" wordt geaccepteerd. Het komt er daarbij op aan, dat span ningen positief gehanteerd worden, bij voorbeeld door het beoefenen van bepaal de liefhebberijen, niet als een afreageren- zonder-meer, maar als het op een positief plan brengen van de in het kind levende krachten. Als norm voor de grootte der klassen dient de in de wet op het buitengewoon lager onderwijs gegeven getalsverhouding gebruikt te worden. Dus per vijftien leer lingen een groepleider of -leidster. Tevens dienen enkelen van hen spraakonderwijs te kunnen geven. Voorts zijn er een paar assistenten, nodig met het oog op de in dividuele behandeling alsmede een spel- therapeut(e), een vakonderwijzer voor gymnastiek en heilgymnastiek en een spraakleraar(es). Uiteraard dienen jeugd- psychiater en -psycholoog nauw bij het werk op school verbonden te blijven, zo als trouwens de team-geest juist op een school voor leer- en opvoedingsmoeilijk heden beslissend zal zijn voor het succes van de opvoeding en het onderwijs. Tenslotte nog een enkele, maar belang rijke opmerking. De 'school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden mag nimmer een instelling worden waarnaar een kind „ver wezen" wordt. Het verwijzenis trouwens niet de opzet van een jeugdpsychologisch bureau. Het woord duidt op de wil om zich ergens van af te maken. Een kind of een mens wordt naar een bepaalde instantie verwezen en daarmee is men van dat pro bleem af. Het jeugdpsychologisch bureau verwijst niet, maar blijft de ontwikkeling van de gevallen welke in zijn gezichtskring zijn gekomen met belangstelling volgen. De school voor leer- en opvoedingsmoeilijk heden, zo min als de school voor moeilijk opvoedbare kinderen, is geen eindstation. Na de behandeling op deze speciale scholen gaat het kind weer zo spoedig mogelijk terug naar de school waarop het thuis hoort. Oud-lerares Christelijk Lyceum Op 4 Maart is op de leeftijd van 63 jaar overleden mejuffrouw Johanna Sophia Jacoba Klap, oud-lerares in de Engelse taal en letterkunde aan het Christelijk Lyceum te Haarlem. Mejuffrouw Klap werd in 1891 in de ge meente Oosterland in Zeeland geboren. Zij was een dochter van de Amsterdamse predikant dr. P. A. Klap. Zij studeerde in Amsterdam voor haar middelbare acte Engels en was sinds 1919 vrijwel van de oprichting af verbonden aan het Christelijk Lyceum te Haarlem. Bij het begin van het cursusjaar 1953 ging zij met vervroegd pensioen. Mejuffrouw Klap woonde haar laatste levensjaren in Bennekom. Zij was bij haar leerlingen bekend om haar pittige en boeiende wijze van lesgeven en wist vooral voor de Engelse litteratuur bij. haar pupillen grote belangstelling te wekken. Verder deed zij na de oorlog veel vcor de uitwisseling van Engelse en Neder landse jeugd. De plaats waar de toekomstige school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden gesticht moet worden is van groot be lang. Een landelijke, rustige omgeving, waar de kinderen een gevoel van vrij heid en zorgeloosheid kunnen herkrij gen, is uitermate gewenst. In Haarlem zelf zijn dergelijke plekken schaars, 'i zodat samenwerking met randgemeen- ten onvermijdelijk schijnt. Mocht deze 7 niet tot stand komen, dan is de enige plaats binnen de Haarlemse grenzen, welke voor de vestiging van een school 8 8 voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden 8 in aanmerking komt, de omgeving van het landgoed Duinvliet tussen Elswout en Houtvaart. Wij menen te weten, dat 8 het gemeentebestuur de mogelijkheden 8 van de vestiging aldaar onderzoekt. De g school voor leer- en opvoedingsmoei lijkheden, zou dan tezamen met de Dag- openluchtschool één complex moeten vormen. Het ware te overwegen ook de school voor spraak gebrekkig en in deze buurt onder te brengen. O X)OOOOOOOOOOCX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC<y>OOOOOOOCX> Een ijskoud bad had Paultje Beukenkamp uit Heemstede (rechts) er Zaterdag middag voor over om in de Ringvaart bij Vijfhuizen een snoek van 21 pond en 1.14 meter lengte uit het water te halen. De snoek, gevangen aan de hengel van Jan Willem van Duin (links), leverde een gevecht van twintig minuten met beide vissers. Paultje nam tenslotte resoluut een sprong in de Ringvaart en ving de snoek. ADVERTENTIE .VWSTKm».lM«ETAA*T?0 TltlXD) MANGELWAS KAN'! EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Volgens het heden verschenen verslag over het cursusjaar 1954/'55 van de Haar lemse stichting voor financiële hulp aan studerenden was het aantal aanvragen om geldelijke steun ook dit jaar groter dan de vorige jaren. Dongen in 1953 103 candidaten naar een studiebeurs c.q. studietoelage, in 1954 waren er 113 sollicitanten. Van groep A (Academische studenten) meldden zich 40 candidaten, voor de groepen B (M.T.S., Kweekscholen, enz.) en C (Middelbare scholen) resp. 62 en 11. Na uitvoerig onderzoek, zowel naar de studiecapaciteiten als naar de sociale om standigheden, heeft het bestuur van de stichting besloten aan 20 candidaten van groep A een aantal beurzen toe te kennen voor een totaal bedrag van 9.500, te weten één beurs van 250,drie van 300,drie van 330,één van 400, één van 460,acht van 500,één van 600,één van 700,en één van 1.200,—. Van deze studenten studeren 15 aan de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam in de volgende studievakken: Sociale Geografie 1; Biologie 1; Medicijnen 5; Theologie 2; Economie 2: Scheikunde 4. Eén studeert Franse Taal en Letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en vier studeren aan de Technische Hogeschool te Delft (Electrotechniek 1; Scheikunde 3). Hun vooropleiding genoten zij aan de volgende scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs: Gymnasium A: Stedelijk Gymnasium 1, Coornhertiy- ceum 1, 2e Christelijk Lyceum 1. Gymna sium B: Coornhertlyceum 1, Triniteitsly- ceum 3, le Christelijk Lyceum 1, 2e Chris telijk Lyceum 1. H.B.S. A: Raaks 2. H.B.S. B: Zijlvest 1, Coornhertlyceum 2; Lorentz- lyceum 5, De Munnik-Utrecht 1. Van genoemde studenten slaagden in het afgelopen cursusjaar twee cum laude voor het candidaatsexamen. Zij die niet in het genot van een studie beurs gesteld konden worden, vielen om zeer verschillende redenen af. Enkelen voldeden niet aan de eisen die het stich tingsbestuur aan aanstaande studenten meende te mogen stellen, anderen kwamen op grond van de gezinsomstandigheden niet voor hulp in aanmerking. Een aantal van de geholpen candidaten wordt ook door andere instanties (voornamelijk door het Bureau voor Rijksstudietoelagen te 's Gravenhage) financieel gesteund. Een der oud-bursalen kwam niet langer voor een studiebeurs in aanmerking, daar de door hem behaalde studie-resultaten de goedkeuring van het Bestuur niet konden wegdragen. Na rijp beraad en diepgaand onderzoek heeft het bestuur van de stichting besloten aan 33 candidaten van groep B een aantal toelagen toe te kennen voor een totaal bedrag van f 5.535, De volgende bedragen werden uitge keerd: één bedrag van 50,één van f 60,negen van 100,drie van 125,zeven van 150,vier van 200,vier van 250,en vijf van 300,—. Deze candidaten volgen het onderwijs aan de volgende scholen, c.q. opleidingen: Rijkskweekschool te Haarlem 9; Da Costa- kweekschool te Bloemendaal 2; Bisschop pelijke Kweekschool te Beverwijk 1; M.T. S. te Amsterdam 1; M.T.S te Haarlem 6; Avondlyceum te Haarlem 1; Analysten- cursus te Haarlem 1; E.T.S. te Amsterdam 2; U.T.S. te Amsterdam 1; Instituut voor Christelijke Sociale Arbeid te Amsterdam 1; „Kerk en Wereld" te Driebergen 1; Cursus M.O.-Tekenen te Haarlem 1; Staatsexamen Muziek M.O. 1; Patroons cursus Grafische School te Amsterdam 1; School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam 2; Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem 1; School voor Taal en Letterkunde te 's Gravenhage 1. Vooropleiding: M.U.L.O.: A. H. Ger- hardschool 3; Klaas de Vriessehool 3; Pen sionaat Antonius te Bergen (N.H.) 1; Wilhelminaschool voor MULO 2; St. Jo- roenschool voor MULO 1; andere MULO- opleidingen 8; MMS: le Chr. Lyceum 1; H.B.S. b: Gem. HBS voor Meisjes 7, Zijl vest 3; Lorentzlyceum 1. HBSB a: Raaks In de Raadhuisstraat in Heemstede is Zaterdagmiddag omstreeks drie uur een autobus in botsing gekomen met een per sonenauto, die werd bestuurd door een achttienjarige landbouwer uit de Haarlem mermeer. De bus reed in de richting Haar lem en passeerde een rechts van de weg staande auto. juist toen de eerder genoem de personenauto uit tegengestelde richting naderde. Door de toen volgende botsing werd de auto aan de voorzijde zwaar be schadigd, de autobus in mindere mate. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. 2; Lorentzlyceum 1. 3 jaar IIBS b: 3. Ambachtsschool: 3. Aan 7 candidaten. behorende tot groep C, werden enkele kleinere toelagen toege kend voor een totaal bedrag van 825, resp. één toelage van 75,drie toelagen van 100,en drie van 150.Enkele candidaten van deze groep konden worden geholpen door het Brongersmafonds. Dank zij c!e verhoging van het gemeen telijk subsidie van 10.000 tot 15.000 waarvoor het Bestuur van de Stichting het Gemeentebestuur van Haarlem zeer erken telijk is, konden dit jaar aanzienlijk meer candidaten in het genot van een studie beurs, c.q. studietoelage worden gesteld. In totaal werd uitgekeerd een bedrag van 15.860,Het gemeentelijk subsidie ten bedrage van 15.000,werd volledig besteed, terwijl het Bestuur uit gelden, gestort door oud-bursalen, een bedrag van 860,kon uitkeren. Grote tentoonstelling in de Vleeshal Op 18, 19 en 20 Juni viert de afdeling Haarlem van de Nederlandse-Belgische vereniging van liefhebbers van cactussen en andere vetplanten „Succulenta" het 25-jarig bestaan met een grote tentoon stelling in de Vleeshal. Alle leden van de vereniging, ongeveer vijftig, zullen aan deze expositie deelnemen en bovendien zullen talrijke organisaties, zoals de ge- zamelijke bloemisten, de tuinliedenver eniging Aerdenhout en enkele studiever enigingen een stand verzorgen. De ere-voorzitter van het jubileum comité, dat talrijke vooraanstaande Haar lemmers telt, mr. P. O. F. M. Cremers, zal op Zaterdag 18 Juni des morgens om elf uur de opening verrichten en des mid dags volgt er in Brinkmann een congres, waar waarschijnlijk ook kwekers van cac tussen en vetplanten uit België en Luxem burg zullen verschijnen. De tentoonstelling in de Vleeshal is ge opend op Zaterdag van 12 tot 22 uur en op Zondag en Maandag van 10 tot 22 uur. In het jaarverslag over 1954 van de af deling Haarlem van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling bericht de secretaris dc heer G. Boerhorst. dat in genoemd jaar het ledental is gestegen tot 879. de activi teit en de groei van de verschillende clubs zijn vergroot terwijl het aantal deelnemers en bezoekers der vele bijeenkomsten ruim 5400 bedroeg. Deze vergrote activiteit had natuurlijk ook op financieel gebied zijn ge volgen en leidde tot een verzoek aan B. en W. om subsidie-verbetering. Behalve de plaatselijke activiteit werden ook landelij ke acties voorbereid door het centraal be stuur: zij werden met grote energie uitge voerd. Hierbij werd genoemd het „Dr. Mei chersfonds", dat tot doel heeft alle leden boven de 65, die daarvoor in aanmerking komen, een week vacanfie aan te bieden. Ook de actie voor de herbouw van het Na tuurvriendenhuis „Krikkenhaar" verloopt bevredigend. Aan het slot van het verslag werd een woord van dank gericht aan het gemeentebestuur voor de verstrekte subsi die, groot f 1000, en aan alle leden, die, ge heel vrijwillig, het Dr. Melchersfonds steu nen. De verslagen van de Natuurvrienden- commissie, de muziekgroep „De Gong", de fotogroep, de groep Haarlem-Noord, de to neelgroep ,,De Spiegel" en het verslag over het scholenwerk maken melding van diver se bestuursmutaties en van de werkzaam heden die elke groep voor zich, in het jaar 1954, in overeenstemming met haar doel verricht heeft. De algemene indruk was dat het resultaat van deze activiteiten zeer be vredigend genoemd kan worden. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum hield de biljartvereniging „Het Wapen van Heemstede" een serie nederlaagwedstrij- den. Aan dit tournooi hebben vijftien ver enigingen uit Haarlem en omgeving deel- f;enomen, waarvan de B.C. „Hof van Hol- and" de eerste plaats bezette. De tweede, derde, vierde en vijfde prijs werden res pectievelijk gewonnen door „D.E.S.", „Suisse', „Het Noorden" en „Groenendaal". Zaterdagavond heeft in het clublokaal van de jubilerende vereniging, hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhel- minaplein de prijsuitreiking plaats gehad, waarvoor uiteraard van de zijde der deel nemende biljartclubs een niet geringe be langstelling bestond. Ook het voltallige bestuur van het district Haarlem was hier bij aanwezig. Zij werden allen van harte welkom geheten door de voorzitter van „Het Wapen van Heemstede", de heer G. Koopman, die onder meer lot zijn grote voldoening een gezellig en sportief verloop van dit jubileum-tournooi kon vermelden. Vervolgens sprak de heer P. Wagenaar. die als voorzitter van het district de jubi lerende vereniging huldigde, omdat zij zich ondanks de vele tegenslagen in haar be trekkelijk korte bestaan, toch met vijftien leden op een zeer behoorlijk peil kon hand haven. Vandaar dat hij zijn toespraak be sloot met een hartelijke wens voor de suc cesvolle toekomst van „Het Wapen van Heemstede". Hierna ging de heer Koopman tot de prijsuitreiking over, waarvoor hij twee bekers, een krans en twee takken ter be schikking had. De minder gelukkige deel nemers ontvingen ter herinnering aan dit tournooi allen een beschilderde tegel. De afdeling Heemstede van de Christe lijk Historische Jongerengroep heeft voor Maandag 14 Maart een ledenvergadering uitgeschreven. De heer H. W. Tilanus lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal zal spreken over „De politieke pro blemen van deze tijd". Toen de bewoonster van een huis in de Generaal de Wetstraat in Haarlem-Noord Zaterdagmiddag een pan met stoofperen wilde „omschudden", deed zij dit zo krach tig, dat het petroleumstel, waarop de pan stond, omviel. Daar de uit het stel stromen de petroleum onmiddellijk vlam vatte, stond de keuken in korte tijd in brand. Toen de brandweer het vuur bedwongen had, was de keuken reeds geheel uitge brand. De verdieping waarop de brand was uitgebroken, kreeg bovendien waterschade, alsmede het onderliggende perceel. De to tale schade is geschat op tweeduizend gul den. De expositie van de hyacinten die leer lingen van alle L.O. en B.L.O.-scholen in de gemeente Heemstede in bloei hebben getrokken, is bepaald op Vrijdag 11 Maart in het Sportparkrestaurant. De burgemeester van Heemstede zat ae prijzen uitreiken. Vrijdagnacht heeft men de achterdeur van een lompenpakhuis in de Zakstraat geforceerd: bij het doorzoeken van het ge bouw heeft men f 54,gevonden en mee genomen. De deur van het pakhuis werd altijd stevig met een ketting afgesloten, maar dit keer was een touw gebruikt, aangezien de ketting was zoekgeraakt. In dezelfde nacht is ingebroken in een kleuterschool aan de Van Egmondstraat. Nadat men door een tuimelraam was bin nengekomen, heeft men het schoolgebouw doorzocht. De inhoud van de boekenkast in het kantoortje werd op de vloer uitge spreid, maar de buit bleef beperkt tot een aantal postzegels en wat kleingeld. Het bestuur van de Dierenbescherming verzoekt het volgende onder de aandacht van hondenbezitters te brengen. De honden zijn gewend de laatste weken over het ijs te kunnen hollen en weten niet dat dit voor hen eertijds betrouwbare speelterrein thans hun gewicht niet meer kan dragen. Sprin gen zij nu op het ijs dan zullen zij kunnen verdrinken daar directe hulp in de meeste gevallen niet kan worden geboden. Houdt dus de honden bij dooiperiode verre van deze gevaarlijke plaats, of bindt het dier aan de lijn. Zaterdag was de heer P. Tervoort een kwart eeuw werkzaam bij drukkerij Cor- negge te Santpoort, waar hij zich heeft toegelegd op de kleurendruk. De jubilaris werd 's morgens met echtgenote en naaste familieleden op het bedrijf door de directie gehuldigd: hij ontving een horloge met in scriptie en een diploma van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Des avonds is hem voor zijn huis een se renade gebracht door de R.K. Harmonie St. Caecilia, waarvan hij secretaris is. Haarlemse tnuggenronde" De publicatie in ons blad van Donderdag over de wielerronde over de Veluwe van zestig Haarlemse jongens is bij vele lezers gunstig ontvangen, getuige een reactie van stadgenoten, die bereid zijn bij te dragen in de kosten. Bij de organisatoren kwamen vra gen binnen op welke wijze het initiatief financieel gesteund kan worden. Wij delen mee, dat bijdragen gezonden kunnen worden aan de hoofdagent de heer H. Hartman, Jan Gijzenkade 5. Haarlem-Noord. De zestig jeugdige deelnemers waren in de gelegenheid een naam te verzinnen voor de wielerronde. Vele antwoorden zijn bin nengekomen; vermoedelijk zal gekozen wor den. Haarlemse muggenronóe, maar afge wacht moet worden of er nog betere titels zullen binnenkomen. Ster- en oriëntatierit op Luilakmorgen De heer Hartman heeft ook plannen om op Luilakmorgen de Haarlemse jeugd iets aan trekkelijks te bieden. De jongens zijn dan toch vroeg op straat en kunnen van vier uur af deelnemen aan een ster- en oriëntatierit. Het aantal deelnemende fietsers is onbeperkt. Uit alle delen der stad kunnen de jongens naar bepaalde punten rijden en dan krijgen zij aanwijzingen zich naar gebouwen of spe ciale adressen te begeven. Hieruit kan blij ken of zij voldoende op de hoogte zijn van de stad. De deelnemers a.an de wielerronde zijn uitgenodigd als controleurs op te treden. Voor de in Augustus te houden wieler ronde komen bij de heer Hartman verzoeken om deel te nemen binnen. Dat is niet moge lijk, omdat de ploegen reeds zijn samen gesteld. Uit negen buurten zijn zes jongens gekozen en dan is er een tiende ploeg, een zogenaamde ..gemengde", bestaande uit jongens uit de gehele gemeente. Het li^t in het voornemen de wie.erronde van 1 tot en' met 6 Augustus te houden. Op Zondag 7 Augustus houdt de Haarlemse Sport Vereniging „De Kampioen" ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan een wedstrijd op het circuit van Zandvoort. Het is de bedoeling de jongens uit te nodigen een ereronde op het circuit te laten rijacn. Alwéér sneeuw Een week geleden nog beroerde een milde voorjaarsvleug ons verkilde landje. Een bosje vage zonnestralen gleed schuch ter over de winterwereld en mede door een stijging van de temperatuur reageerde het ijs in singels en vaarten hierop met allengs dunner en brozer te worden. Een gebeuren waarvan velen de gevolgen aan den lijve ondervonden. De straten werden sneeuwvrij en keurig droog en de eerste crocusjes staken hun kopjes uit de grond. En nu bedekt weer een verse laag rulle sneeuw de dorpen en steden en zijn de mannen van de Gemeente Reingingsdienst in onze stad druk doende zand te strooien opdat het verkeer zo min mogelijk hinder van dat witte pak zal ondervinden Reeds Zaterdagavond begonnen zij, ongeveer vijftig in getal met dertien zandwagens, aan hun taak die zich aanpast aan de lui men van het seizoen. De gehele nacht werd er door gewerkt en ook een groot gedeelte van de Zondag, waarbij in totaal tachtig tot vijfentachtig kubieke meter zand-en- pekel verstrooid werden. Volgens een logisch en veel gebruikt schema behandelden zij eerst de toe- en doorgangswegen van de stad, vervolgens de busroutes, een zeer uitgebreid net, om daarna aan de hoofdverbindingen in de verschillende wijken toe te komen. Ook in Bloemendaal hebben een vijf tiental mannen met vijf zandwagens de strijd tegen de gladheid aangebonden. Het zelfde geldt voor de randgemeenten van Haarlem, waar ook met bekwame spoed de hoofd- en buswegen minder gevaarlijk worden gemaakt. In het kader van de herdenking van haar 125-jarig bestaan organiseerde de „Konin klijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" voor haar werkende leden en hun dames een feestavond, die Zaterdag in hótel „De Leeuwerik" gehouden werd. De Letter lievende Vereniging J. J. Cremer voerde bij deze gelegenheid op het toneelstuk „In revisie" van Henk Bakker en Joop Smit. Na afloop was er bal na. HAARLEM, 5 Maart 1955 GEHUWD: 5 Mrt. R. J. van der Putten en Chr. C. G, Overdijk; P. C. van de Weijer en A. J. Bekkers; H. Schreuder Goedheijt en H. Schotte. BEVALLEN van een zoon: 4 Mrt. E. J. Blokker— Steffers; M. van den Boogaard— Oversteegen; Chr. M. Buijsvan Nieuw- megen; 5 Mrt, E. P. PrinsVerheijde; G. J. GorterWarmerdam. BEVALLEN van een dochter: 3 Mrt, L. Lagerweij—Limpl; 4 Mrt, P. C. Kowalczyk— de Boer. OVERLEDEN: 3 Mrt, R. Kuipers. 87 j„ Raaks' H. Stoppelsteen. 77 j., Gedempte Raamgracht: J. van de Pol Kok, 76 j., Scheepmakersriijk; 4 Mrt, C. Stam, 51 j., Maerten van Heemskerkstraat. MAANDAG 7 MAART Stadsschouwburg: „Het hemelbed", Lily Bouwmeester en Frits van Dongen, 8 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de vrouw, 10—17 en 19—23 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld". 8 uur. Wijkgebouw Mole- naerstraat 18: Bijeenkomst Ned. Chr. Vrou- wnebond, 8 uur. Voorhelmstraat 25: Haar lemse huishoud- en industrieschool, algemene ledenvergadering. 3.30 uur. Lido: „Verdacht van spionnage", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Minerva: ..Quo vadis", 14 jaar. 8.15 uur Studio: „The little kidnappers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Rhapsody", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gangsters aan de Rivièra", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rob Boy, de schelm van Schotland". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rovy: „Shane", 14 jaar, 8 uur. DINSDAG 8 MAART Concertgebouw: Noordholk.nds Philhar- monisch Orkest, m. m. v. Antonio Janigro, cello. 8 uur. Gebouw Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat 6: Kerkconcert, 8 uur. Krelage huis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 1017 en 19—23 uur. Begijn hofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Lido: „Verdacht van spionnage", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Quo vadis", 14 jaar, 8.15 uur Studio: „The little kidnappers", alle leeft. 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rhapsody", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gangsters aan de Rivièra", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Rob Boy, de schelm van Schotland", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy; „Shane", 14 jaar, 2.30 en 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9