Saar kwestie bedreigt Par ij se accoorden in Frankrijk Debatten over modderpoelen, straatverlichting en eeuwfeest Gaullist dringt aan op een nieuwe Brits-Amerikaanse garantie Defensie van Afrika in studie genomen Evangelische synode in verzet tegen politiek Militair overleed aan dubbele longontsteking Berging van Nederlands scheepswrak in Kattegat Directeur ARKA-bureau over salaris-overleg Willem Robert te Haarlem overleden Bennebroek Lisse Zandvoort Hati le Fèvre zong voor Kunstkring DINSDAG 8 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zuid-Afrika stelt organisatie voor Zuidelijk van de Sahara Neutralist Heinemann niet als voorzitter herkozen RMS-propagandist krijgt vijf jaar in Makassar Vragen over massa-moord in Noord-Sumatra Arrestaties betroffen geen Nederlanders maar Indonesiërs Noord-Ierse politie schoot op een derde persoon Vragen over vervoer in open vrachtauto's beantwoord Zal over enige dagen beginnen A rrsterdamse Beurs Belangrijke vergadering Dorp Vijfhuizenv Vergadering „Het Witte Kruis" A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje Nieuwe puzzler it motorclub „Zandvoort" Instructie voor militaire filmkeuring wordt gewijzigd Auto slipte; 58-jarige dame kwam om het leven In Minerva Theater _l (Van onze correspondent in Parijs) De verklaringen van bondskanselier Adenauer in de Bondsdag op 25 Februari over de Amerikaanse en Britse houding in de Saarkwestie kunnen de ratificatiekan sen van de accoorden van Parijs bedreigen. Premier Faure en de minister van Buiten landse Zaken Pinay hebben de verschillen tussen Bonn en Parijs over de interpretatie van het aceoord. dat Mendès-France en Adenauer in October hebben gesloten eerst als onbelangrijk van de hanci gewezen. Nu moet de regering zich echter spoedig duide lijker uitspreken. Het Gaullistische Kamer lid Vandroux, indertijd rapporteur over de Saarkwestie en bovendien een zwager van generaal De Gaulle, heeft de regering ver zocht van Washington en Londen garanties te verlangen om Adenauer's verklaringen te weerleggen. Het kabinet Faure is door het verzoek uit deze hoek de Gaullisten behoren tot de regeringsmeerderheid in een netelige positie gebracht. Het is duidelijk dat de Amerikanen en Engelsen er helemaal niets voor voelen hun goede betrekkingen met Bonn in gevaar te brengen. Dat heeft Lon den in een overmatig voorzichtig communi qué reeds laten weten. Groot-Brittannië, zo heet het, zal pas bij de ondertekening van het vredesverdrag met Duitsland een op lossing van het Saargeschil steunen, dat al le partijen kan bevredigen. Een toezegging, waarmede Parijs voor het ogenblik niet KAAPSTAD (Reuter). De Zuid-Afri kaanse minister van Defensie, Erasmus, heeft de Senaat te Kaapstad meegedeeld, dat hij aan Britse ministers een voorstel heeft voorgelegd voor een anti-communis tische verdedigingsorganisatie in Afrika ten Zuiden van de Sahara. De Britse rege ring heeft het plan in overweging genomen. In het licht van de nieuwe opvatting van internationale verdediging acht de Zuid- Afrikaanse regering besprekingen over een verdedigingsorganisatie van anti-commu nistische landen, waaronder de Verenigde Staten en Groot-Brittannië van essentieel belang. Minister Erasmus maakte voorts een aantal maatregelen ter versterking van de defensie van de Unie bekend. Zuid-Afrika kan zich met het algemene defensiematerieel vrijwel bedruipen. Geen negers Verscheidene oppositieleden stelden de vraag, of inheemsen zullen worden bewa pend ingeval van een inval in Zuid-Afrika. Aanhangers der regering betoogden, dat de inheemsen dan wellicht een groter gevaar zouden vormen dan de vijand. Hierop zeide minister Erasmus, dat de regering niet van plan is, de naturellen te bewapenen, voor de militaire dienst op te leiden of als mili tair in of buiten de Unie te gebruiken. Zij komen alleen in aanmerking voor niet- militaire functies van ondergeschikte aard. f (Van onze correspondent in Bonn) De vroegere West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken dr. Gustav Heine mann, is op de verenigde synode van de Evangelische Kerk te Espelkamp (Westfa- len), niet herkozen als voorzitter. Deze synode die 120 leden telt is een van de twee hoofdinstantiës van de protestantse kerken in geheel Duitsland. Met een meer derheid van 77 tegen 40 stemmen werd de 63-jarige hoogleraar aan de universiteit te Freiburg, dr. Constantin von Dietze, voor de eerstvolgende zes jaar tot voorzitter gekozen. Heinemann werd niet herkozen wegens zijn houding ten opzichte van de herbe wapening van West-Duitsland: In 1950 kre gen bondskanselier Adenauer en zijn toen malige minister van Binnenlandse Zaken Heinemann een ernstig geschil van mening. Heinemann trad af en richtte een neutra- liteits partij op: de Gesammtdeutsche Volkspartei, die bij de algemene verkie zingen voor de Bondsdag in 1953 jammer lijk schipbreuk leed. Dat belette Heine mann niet zijn strijd tegen de herbewape ning voort te zetten. Kort geleden nam hij deel aan de grote betoging in de Paulus- kerk te Frankfort aan de Main tegen de Parijse accoorden met de socialistenleider Ollenhauer. De meerderheid der synode heeft het blijkbaar niet wenselijk geacht een figuur aan het hoofd te hebben die actief deel neemt aan een strijd waarvan toch al be weerd wordt dat de protestantse kerk er aan tracht deel te nemen. De protestantse kerken in Duitsland omvatten meer dan veertig millioen leden. In de bondsrepu bliek is meer dan vijftig en in de Oostzóne meer dan tachtig procent van de bevolking protestant. De nieuwe voorzitter heeft onder het nazi-regiem gevangen gezeten totdat de Amerikanen hem bevrijdden. Prof. Von Dietze legde er na zijn verkiezing de na druk op, .dat de uitslag van de stemming niet als een politieke uitspraak moet wor- MAKASSAR (P.I.A.) Het landgerecht in Makassar heeft Willem Manuhutu, pro pagandist van de R.M.S. in Makassar, ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en betaling van de kosten van het rechtsgeding. Het landge recht bevond hem schuldig aan steunver lening aan de R.M.S. tijdens de oorlogs toestand door het voeren van propaganda voor de R.M.S. ten nadele van de republiek Indonesië, waarbij hij betrekkingen onder hield met leiders van de R.M.S. in het bui tenland, zoals dr. Nikijuluw in Nederland. Beklaagde verzocht bedenktijd voor het aantekenen van hoger beroep. Voor de zit ting bestond grote belangstelling van de Molukse gemeenschap in Makassar. veel verder komt. Wanneer Pinay Londen en Washington niet tot beloften kan bewe gen, en te verwachten valt dat nauwelijks, dan gaat hij in een uitermate moeilijke po sitie dc ratificatiedebatten in de Raad der Republiek (Senaat) tegemoet, die op 22 Maart beginnen moeten. De oppositie tegen de accoorden van Pa rijs, die Mendès-France met zyn grote per soonlijke gezag tijdelijk tot redelijkheid wist te brengen, zal zeker nieuw voedsel vinden in de geschillen over de Saar. Indien de se natoren hun onbehagen in een amendement tot uiting brengen, zal de Nationale Verga dering haar debatten over de accoorden moeten heropenen. Daarmede kunnen maanden zijn gemoeid. Bovendien is 't aller minst zeker of de ploeg Faure/Pinay het zelfde succes zal oogsten als Mendès-Fran ce einde December met bovenmenselijke moeite had bereikt, toen- de Nationale Ver gadering de Duitse herbewapening in eerste lezing kokhalzend slikte. DJAKARTA. (United Press). Twee leden van het Indonesische parlement heb ben de regering formeel verzocht de be richten te ontkennen of te bevestigen, dat regeringstroepen in Noord-Sumatra een 94 tal .mannen hebben gefusilleerd. De beide afgevaardigden deelden mede een aantal telegrammen te hebben ontvan gen van vooraanstaande leiders in Atjeh, waarin de persberichten werden beves- stigd. In Djakarta heeft het nieuws grote opschudding veroorzaakt. Het hoofdkwartier van het Indonesische leger heeft een telegram verzonden aan de militaire commandant van Noord-Sumatra te Medan waarin om een volledig rapport over de beweerde wreedheden wordt ge vraagd. Indonesische politie-actie Naar thans vernomen wordt zijn de zeven bemanningsleden van de „Willem Ruys", die door de politie werden gearresteerd, Indonesiërs. Tevoren werd bekend gemaakt dat het hier Nederlanders betrof. Een boot. van de politie zette verleden week Donderdag het Nederlandse passa giersschip achterna en dwong dit te stop pen enkele mijlen buiten de haven van Tandjong Priok. Politiemannen gingen ver volgens aan boord en arresteerden dezeven mannen. Wat hun ten laste is gelegd, is nog steeds niet bekend. BELFAST. (United Press! De spe ciale Dolitie van Ulster (Noord-Ierland) heeft bij het patrouilleren langs de grens tussen Ierland en Ulster onnieuw iemand neergeschoten. In minder dan 24 uur tijds heeft de politie een persoon doodgescho ten en twee personen gewond. De regering heeft met bezorgdheid kennis genomen van de incidenten. Det politie patrouilleert in grote getale langs de grens, maar men weivert mede te delen of deze activiteit bedoeld is als een soort proefmobilisatie of het gevolg is van inlichtingen, dat het Ierse Republikeinse leger (IRA), nieuwe grer.sovervallen be raamd. Het derde slachtoffer is een 23-jarige chauffeur, die werd neergeschoten bij een grensovergang. Volgens de politie had hij een teken van de politie om te stoppen, niet gezien of er geen acht op geslagen. Ziin toestand is ernstig. Honderden auto's ziin bij de grens aan gehouden. De inzittenden werden onder vraagd. Sommige automobilisten werden acht maal gedwongen te stoppen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Haken (C.P.N.) over het vervoer van militairen in open vrachtauto's heeft mi nister Staf geantwoord, dat op Vrijdag 11 Februari schietoefeningen zijn gehouden op de Leusderheide door een compagnie uit Schoonhoven. De deelnemers aan deze oefeningen zijn des morgens te 7.20 uur van Schoonhoven naar Leusden vertrokken en te ongeveer 17.00 uur te Schoonhoven teruggekeerd. Er zijn alleen schietoefeningen gehouden, zodat geen bijzonder lichamelijke inspan ning werd-gevergd. Het transport duurde telkens ongeveer anderhalf uur. Het ge schiedde met vrachtauto's, afgesloten door zeildoek. De mannen waren voorzien van wintergoed en overjassen. Het was geen vriezend weer. Eén militair, die aan de oefeningen had deelgenomen, heeft zich de volgende mor gen op het ziekenrapport gemeld met keel- klachten. Er werd geen temperatuursver- hoging vastgesteld. Wel zijn hem medi cijnen verstrekt. De patiënt heeft daarna die ochtend aan de dienst deelgenomen. Zaterdagmiddag en Zondag heeft hij zich tussen de maaltijden, aan welke hij nor maal deelnam, te bed bevonden. Hij heeft niet naar de dokter gevraagd, hoewel deze ter plaatsë was. Toen de sergeant van de week de patiënt Zondagavond nog te bed trof, heeft hij de arts gewaarschuwd. Deze onderzocht de patiënt en constateerde een dubbelzijdige longontsteking. Hij diende ter plaatse een zuurstofbehandeling toe. Daarna is de pa tiënt terstond per ziekenauto naar het mi litaire hospitaal te Utrecht vervoerd. De behandelende arts is met het zuurstof apparaat in de ziekenauto meegereden. Tij dens het transport is de patiënt overleden. De opgedane ervaringen hebben geen aanleiding kunnen geven in de algemeen toegepaste wijze van vervoer naar en van de oefenterreinen wijziging te brengen. De minister zou het in strijd met zijn verant woordelijkheid achten te bepalen, dat oefeningen bij slecht weer niet zullen door gaan. STOCKHOLM (United Press) Björn Helmfrid, de archivaris van de textiel- en papierfabriek „Holmens Bruk" te Norr- köping die in de zeventiende eeuw eigendom was van de Nederlands-Zweedse wapenfa brikant Louis de Geer, heeft medegedeeld dat de pogingen, het wrak te bergen van een van De Geer's koopvaarders die om streeks 1630 is vergaan in het Kattegat, over enige dagen zullen beginnen. Het wrak ligt bij Varberg, aan de Zweed se Zuidwestkust, halverwege Malmö en Göteborg. De plaats ervan is op 125 meter nauwkeurig bepaald met behulp van het echolood. Het ligt op ruim 40 meter diepte. De belangstelling in Zweden gaat niet in de eerste plaats uit naar het wrak maar naar <een deel van de lading die moet heb ben bestaan uit koperdraad, baren koper en ijzer en musketten, alle producten van de voormalige „Holmens Bruk", omdat die nieuw licht zouden kunnen werpen op de productiemethoden van de zeventiende eeuwse metaalindustrie De koopvaarder die men zal trachten te bergen was volgens papieren, die Helmfrid onlangs heeft gevonden in de archieven van „Holmens Bruk", op weg naar Amsterdam toen hij zonk. De Geer dreef een levendige handel met Amsterdam en liet daar, toen Denemarken zijn wapenschepen niet meer dóór de Sont wilde laten passeren, een vloot uitrusten en bemannen, die onder bevel van de Zeeuw Maerten Thijszoon de Sont voor hem moest openen. Thijszoons vloot kwam echter niet verder dan het Listerdyb, de zeestraat tussen het Duitse waddeneiland Svlt en het Deense waddeneiland Römö. Tij dens de daar geleverde slag met een Deense vloot zonk bij het kleine waddeneiland Jord- sand ook een van de branders van De Geers oorlogsvloot. De JDeense duiker ir. Jan Uhre heeft in Nederland belangstelling gewekt voor zjjn plannen, dat wrak te bergen. Uhre heeft ook plannen opgesteld voor berging van een derde wrak van een Nederlands schip, namelijk de „Brederode", het vlagge- schip van Witte de With, dat bij Snekker- sten, vlak ten Zuiden van Helsingör ver gaan is. Op een zeer druk bezochte vergadering van de afdeling Tilburg van de algemene R.K. Ambtenarenvereniging heeft de di recteur van het A.R.K.A.-bureau, de heer W. Dysselbloem, de gevoerde onderhande lingen met de drie andere ambtenarenor- ganisaties en de regeringsdelegaties in het georganiseerd overleg uiteengezet. Met nadruk verklaarde de heer Dyssel bloem, „dat er van afbreking der bespre kingen met de regeringsdelegaties geen sprake is". Wel, dat de besprekingen zijn vastgelopen, daar de jongste regerings voorstellen voor de centrales onaanvaard baar waren. De oorzaak van de te lage salarissen, die de regeringsvertegenwoor digers vporstellen, aldus spreker, is de fictie van het functieloon, dat wil zeggen, dat de regelingslonen in het vrije bedrijf als de werkelijke lonen beschouwd wor den en men dus geen rekening houdt met de verschillende toeslagen. Ook wilde de regeringsdelegatie niets weten van een ethisch minimum van 3180 gulden voor ge huwden op 23-jarige leeftijd, dat de ARKA had voorgesteld. Mede doordat met andere verlangens, die reeds jaren geleden wer den ingediend, tot nu toe geen rekening werd gehouden, is bij de ambtenarenorga- nisaties het vertrouwen in de regerings delegatie, die te veel vasthoudt aan de ge leide loonpolitiek, lichtelijk geschokt. De heer Dysselbloem vreesde, dat het moeilijk zal zijn om tot acceptabele voorstellen te komen. De ARKA-leiaing vertrouwt, dat de afdelingen zonder afzonderlijke acties te gaan voeren achter het hoofdbestuur zullen staan nu Maandagmiddag reeds een eerste bemiddelingspoging is gedaan en men Woensdag in de commissie van ge organiseerd overleg zal trachten om tot een standpunt der vijf centrales te komen op grond van de voorstellen, zoals die nu gedaan zijn. Zondag is op tachtigjarige leeftijd in Haarlem overleden de toonkunstenaar Wil lem Robert, broer van de stadsorganist. De overledene, op 18 April 1874 te Haarlem geboren, werd door zijn vader, eens diri gent van de Liedertafel „Zang en Vriend schap", ongeleid tot violist en door Corné- lie van Zanten tot zanger. Als altist en later als eerste violist speelde hij in het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Kes en Mengelberg. In 1907 vestigde Robert zich in Tilburg, richtte er een gemengd koor op, dat debu teerde met „Die Schöpfung" van Hayan, spoedig gevolgd door „Les Beatitudes" en Beethoven's „Negende Hij werd er leraar en daarna directeur van de Muziekschool. Ook was hij enige jaren dirigent van de liedertafel „Souvenir des Montagnards" en van het mannenkoor „Caecilia". Daarnaast was hij vioolleraar aan de Muziekschool in Breda, dirigent van het mannenkoor „Caecilia" aldaar, dat zich na dien oploste in de Koninklijke zangvereni ging Breda's Mannenkoor. In Breda ook voerde hij onder meer „Das Madchen und das Leben" "van Wil lem de Haan en Bach's Johannes-Passion uit, met de plaatselijke zangafdeling van Toonkunst. Bovendien was hij verbonden aan de orkestvereniging „Smetana". Op 75-jarige leeftijd vestigde Willem Robert zich in Haarlem en trok zich terug uit het actieve kunstenaarsleven. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater iU. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 312%. 390 363% 599 114% 196 134% 149% 145% 245% 228 215 233 54 133 86s/, 64 23 »s/,o 8OV2 Openings koersen 100% 312 392 368% 596 115' 193 181 149 145 246 229 215 233 54 129) 85% 66 28% 80 De „Queen Elizabeth" krijgt in het dok van Southampton zijn jaarlijkse goede beurt. Bij deze gelegenheid wordt ook de ankerketting geïnspecteerd. Het moet wél een enorme ketting zijn, waarmee men de oceaanstomer in de boeien slaat. Deze afbeelding laat daaraan geen twijfel over. Maandagavond was in café „De Die le Clercq" aan de Spieringweg in Vijfhuizen de Vereniging „Dorp Vijfhuizen" in verga dering bijeen. Ondanks het slechte weer was de belangstelling groter dan ooit, het geen mede zijn oorzaak vond in het feit dat de propagandist van de vereniging, de heer J. Hoogervorst, met 44 nieuwe leden het ledental tot over de honderd had opgevoerd. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer C. A. de Koning., dat de ver eniging, die de oudste dorpskern in de Haar lemmermeer is, op 24 September van dit jaar veertig jaar bestaat. De heer J. J. L. Dieben, die thans wegens ziekte en spoedig vertrek naar elders zijn functie moest neer leggen, heeft de organisatie van 30 October 1935 af als secretaris gediend. De voorzitter las een brief voor, waarin het bestuur hem dank zegde voor zijn mede werking en liet deze brief met een tastbaar bewijs van dank, bij hem thuisbezorgen. Ook wees de heer De Koning nog eens op het belang van een dergelijke organisatie. Het gemeentebestuur dringt steeds meer aan op de vorming van dorpskernen, die zich in verbinding moeten stellen met in de wijk woonachtige raadsleden om de belangen in de gemeenteraad te bepleiten. Uit de verslagen bleek, dat ook de finan ciële positie van de vereniging gunstig is. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van de aftredende secretaris, de heer Dieben, de heer P. Klaassen als opvolger gekozen. In de vacature Joh. Philippo werd de heer Th. van der Putten als penningmeester benoemd. Ook werd er een commissie gekozen, die de dorpsvereniging zal vertegenwoordigen in het eeuwfeesteomité. Medegedeeld werd, dat door het eeuw feestcomité Haarlemmermeer een bedrag van f 1000 beschikbaar werd gesteld voor de feestelijkheden in Vijfhuizen. Van de zijde van het Rode Kruis werd medegedeeld dat op 2 Juli (de dag van de opening van het eeuwfeest) in de Haarlemmermeer een grootscheepse demonstratie wordt gehouden, waarvan zich ook in Vijfhuizen een gedeelte De afdeling Bennebroek, Vogelenzang en omstreken van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" houdt op Woensdag 9 Maart in „Oud Berg en Dal" de jaarlijkse algemene 'edenvergadering. De agenda vermeldt naast de gebruikelijke jaarverslagen bestuursverkiezingen waarbij voorzien moet worden in de vacature van voorzitter, ontstaan door het overlijden van de heer W. A. Philippo. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Louise Martha Anthonia, d. van A. J. v. d. Linden en G. A. G. v. Duin. OVERLEDEN: C. Bouterse. wed. van J. v. Oudenaarden, m., 82 j.; C. Bloebaum, echtgen. van M. Bont, vr., 71 jaar. Maandagavond hield de plaatselijke kies vereniging van de Anti Revolutionnaire Partij in Lisse een ledenvergadering in „De Witte Zwaan", onder leiding van de heer Rietkerk, die in zijn openingswoord het overlijden herdacht van de heren A. Kope- naal en J. P. Segers, welke beiden steeds actief aan het verenigingsleven hadden deelgenomen. Voorts werd door hem be kend gemaakt, dat hij om gezondheids redenen zijn functie als voorzitter moest neerleggen Door de heer M. Montagne werd een in leiding gehouden over het reorgani satie rapport van de partij. Zondag 13 Maart houdt de motorclub „Zandvoort" wederom een puzzlerit voor auto's en motoren. De lengte van het traject is ongeveer zeventig kilometer over uitsluitend goede wegen. De gemiddelde snelheid bedraagt voor alle deelnemers 36 kilometer per uur. De start heeft plaats van 1 uur af bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut." Deze rit telt mee voor het club kampioenschap 1955 alsmede voor de „niet- leden-beker". Aan deze rit wordt nog een speciale op gave verbonden, waardoor niet alleen de cracks, doch ook de minder geroutineerde deelnemers een volkomen gelijke kans hebben. zal afspelen. Onder meer zal die middag op een speciaal Rode Kruis-vliegveld een hef- schroefvliegtuig (in dienst van het Rode Kruis) in het dorp landen. Slechte wegen. Natuurlijk werd er ook druk gesproken over de zeer slechte toestand van de wegen in Vijfhuizen. Er waren leden in de verga dering. die voorstelden om bij het veertig jarig bestaan van de dorpsvereniging aan de gemeenteraad te verzoeken een cadeau aan te bieden in de vorm van een behoor lijk funetionnerende riolering, waardoor de modderpoelen tot het verleden zullen be horen. Zelfs stelde men voor bij het eeuwfeest niet te vlaggen, omdat de gemeente Vijf huizen tóch wordt vergeten en de duizend gulden subsidie te gebruiken voor het ver beteren van de Zwarteweg; wanneer deze van modder, kuilen en keien gezuiverd zou zijn, zou dit bedrag een blijvend feest voor het dorp betekenen. Anderzijds waren er ook stemmen, die wezen op de aandacht van de gemeente voor Vijfhuizen: aan de Vijf- huizerweg werd reeds een stuk trottoir aan gelegd, de gemeente kocht drie H.A. grond aan de Vijfhuizerweg voor de uitbreiding en voor de verdere riolering is een commissie benoemd, waarvan verwacht mag worden dat deze de plannen spoedig zal verwezen lijken. De heer H. M. C. Vissers, wiens mening als lid van de gemeenteraad uiteraard steeds werd gevraagd, bracht het gesprek nog op de Bescherming Bevolking. Daar deze dienst in Vijfhuizen tot heden geen enkel resul taat boekte, werd door de B. B. verzocht een vergadering met de dorpsvereniging te beleggen, teneinde deze toestand te bespre ken. De vergadering ging hiermede accoord. Nadat tenslotte de straatlantaarns, de hal teplaats van de bus, de voortuintjes en de dorpsuitbreiding ter sprake waren geko men, werd de vergadering gesloten. Minister Staf: Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (P.v.d.A.) betreffende de afkeuring van twee Amerikaanse films door de militaire filmkeuringscommissie heeft minister Staf onder meer geant woord. dat inderdaad de films „From here to Eternity" en „The Caine Mutiny" door de militaire filmkeuringscommissie voor vertoning in militaire filmzalen zijn afge keurd. Uit deze afkeuring kan geen oordeel van de legerleiding worden afgeleid, maar slechts van een beslissend aantal leden der filmkeuringscommissie. Deze leden hebben zich in hun oordeel laten leiden door de aard van het publiek, waarvoor de vertoning zou zijn bestemd, de plaatsen waar en de omstandigheden waaronder de vertoning zou plaats vinden. Zij vonden voor dit oordeel steun in de overwegingen, waarop de centrale filmkeuringscommissie het predicaat „cultureel" aan de beide films onthield. De minister heeft beide films niet ge zien, doch met belangstelling kennis ge nomen van een waarderende bespreking in het weekblad voor militairen „Reveille" verzorgd door de protestantse geestelijke verzorging, gewijd aan „From here to eter nity". Over de film „The Caine Mutiny" bereikte hem een gunstige beoordeling van een zeer tot oordelen bevoegde opper- officier. De minister heeft hierdoor de overtuiging gekregen, dat de instructie voor de filmkeuringscommissie bezwaarlijk hanteerbaar is. Hij zal deze wijzigen. De nadruk zal daarbij komen te liggen op de bevoegdheden van de hoofden der gees telijke verzorging, aangezien het onge wenst is godsdienstige en levensbeschou welijke tegenstellingen voor een uitsluitend militair publiek door middel van de film te behandelen. Maandagmiddag vier uur is de 58-jarige mevrouw J. M. B. op de Middenweg te Amsterdam dodelijk gewond. Zij stond op een vluchtheuvel bij de Nieuweweg te wachten, toen een personenauto naderde, die voor het rode licht moest stoppen. De wagen slipte naar links over de vlucht heuvel heen, waardoor mevrouw M. be kneld raakte tussen een tram en de auto. Bij aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek zij te zijn overleden. De muziekavond, die de leden van de Heemsteedse Kunstkring, gisteren in de bovenzaal van het Minerva Theater aan geboden werd, was door zijn tweeledigheid een merkwaardige gebeurtenis in dit sei zoen. Het eerste gedeelte had met het tweede, dat na de pauze kwam, slechts de muziek als element gemeen. Het waren twee zelfstandigheden, die van de belang stellenden een volkomen andere instelling vroegen. Zij vulden elkaar zelfs niet aan. Het ging op deze avond namelijk om de uitvoering van de liederencyclus „Die schone Mülleriri' van Franz Schubert door de tenor Han le Fèvre met begeleiding van de pianiste Wiep Zijlstra vóór de pauze. En daarna om een gezellig praatje van de componist Jan Mul over eigen werk 'en over een paar pianovoordrachten ter illu stratie daarvan. Ongeveer twee jaar geleden heeft Han le Fèvre op een huisconcert te Heemstede reeds „Die schone Müllerin" voorgedragen, Dat deze cyclus van liederen de zanger sindsdien in zijn greep heeft gehouden, werd door de keuze van dit werk voor een tweede uitvoering wel bewezen. Men kon verwachten, dat de zanger voor deze reprise zich nog meer zou gaan verdienen in hét wezen van deze gevoelige lyriek, de weer spiegeling van de romantische tijdgeest, die in het begin van de negentiende eeuw de litteratuur, de schilderkunst en de mu ziek een eigen karakter gaf. De vlucht in de fantasie, de vlucht voor de harde reali teit van het leven met als uiterste conse quentie de lugubere, half verkozen dood, dit alles was typerend voor de mens, die door psychische kwetsbaarheid en maat schappelijke verlatenheid aan de fatale aantrekkingskracht van de afgrond geen weerstand kon bieden. De cyclus vormt een onverbreekbare eenheid in een psychologisch verantwoor de opeenvolging van liederen, die de dich ter Wilhelm Müller baseerde p op eigen levenservaringen. Voor Schubert waren zij als een uiting van eigen gedachten, van eigen leed. En als een echt-romantisch kunstenaar schiep hij de muziek als direct resultaat van zuivere inspiratie. Bij een integrale uitvoering van „Die schone Mül lerin" gaat men toch beseffen hoe vaak deze liederen onrecht aangedaan wordt door losse vertolkingen, hoe de zin van de bekendste, als „Der Neugierige" en „Wo- hin?" in zulke gevallen toch maar ten dele tot uitdrukking wordt gebracht. Han le Fèvre had zich met de voor dracht van „Die schone Müllerin" weer voor een zeer zware taak gesteld. Echter was het ter dege merkbaar, dat er verdie ping van uitdrukking gekomen was, vooral voor wat de laatste negen liederen betrof, waarin het levensdrama zijn grootste ont wikkelingsspanning krijgt. Voor de eerste groep van elf liederen leek de zanger nog zoekende naar een juiste interpretatie. Er was nog een te kort aan gevoelswaarde expressie van het woord, soms een over maat aan ontlading (Ungeduld). Maar een lied als „Morgengruss" trof door eenvoud van zegging en door een uitstekend getrof fen sfeer. Afgezien van een minder volmaakte be heersing van enkele hoge tonen deed de solist in vocaal opzicht goede dingen. Op het punt van dictie bleef werkelijk geen wens onvervuld. Zo werd deze voordracht verheugend door de toenemende verinner lijking, die er uitsprak, en door het kunst zinnige perspectief, dat zich aankondigde, De pianiste Wiep Zijlstra verrichtte bij het nauwgezet begeleiden van Han le Fèvre belangrijk werk. Haar spel muntte uit door een gevoelige dynamiek en door het schep pen van de noodzakelijke lyrische en dra matische sfeer van de liederen. Met warme bijval en bloemen zijn beide kunstenaars beloond voor hetgeen zij geboden hadden. Causerie van Jan Mul De componist Jan Mul heeft in een gees tige causerie het een en ander verteld over zijn drang tot musiceren en componeren. Hij opende gul de deur van zijn ivoren toonkunstenaars-torenkamer, waarvoor hij reeds in zijn prilste jeugd door aanleg een vestigingsvergunning had en haalde het ene blad manuscript na het andere te voor schijn. Dat waren proeven van compositie uit zijn leertijd, waar hij nog niet „achter kon staan" en werken, waarbij hij dat wel kon. Jan Mul liet horen hoe bijvoorbeeld intervallen van een kleine en een over matige seconde en van een kleine terts in composities verwerkt kunnen worden en hoe hij met „gelegenheidsstukjes" zijn op rechte wensen bij huwelijk, geboorte, ver jaardagen en andere verheugende gebeur tenissen tot uitdrukking bracht. Het was een leuk besluit van de avond en niemand dacht meer aan Schuberts rampzalige molenaarsknecht. P. ZWAANSWIJK

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10