„WACHTEN OP GODOT" in Nederland brieven aan de redactie Kort en bondig Metaphysische clownerie Oostenrijkers dansen op de Grote Markt Giro 514953 Trofee voor vlieger Christoffels HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Jeugdige automobilist maakte brokken Kxpediteur door Haarlemse politierechter veroordeeld „Te Paard" werkt mee aan concours-hippique E. Schoorl hield Maandag receptie in Brinkmann. H. Beirc kwart eeuw bij wasserij „De I loop" Haarlemse muggen ronde: ÉÉHi Trottoir sneeuwvrij maken Sleesport in Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 8 MAART 1955 Uit alle delen van het land waren Zon dagavond genodigden naar de Arnhemse Schouwburg gekomen om daar de premie re door de toneelgroep „Theater" van het in Parijs tot heftige verdeeldheid der gemoederen geleid hebbende spel „Wach ten op Godot" van de in het Frans schrij vende Ierse dichter en romancier Samuel Beckett bij te wonen. Om dit alle regels der dramatische kunst verwaarlozende en van inhoud voor menigeen misschien ver bijsterende stuk, i?i het programma als metaphysische clownerie" aangeduid, de 'reacties van een onvoorbereid publiek te besparen, was er een „besloten" voorstel ling van gemaakt. Voor zover men het nog niet wist, werd hierdoor wel duidelijk dat er in ieder geval iets bijzonders stond te gebeuren. Iedere bezoeker in het theater had een op naam uitgeschreven toegangs biljet, maar omdat deze vermelding iemand nog niet tot ingewijde stempelt, deed de directie van het gezelschap een beroep op de in de letterkunde als Anton van Duin kerken bekend staande professor dr. W. Asselbergs deze moderne „legende van de lijd" een korte uitleg mee te geven. In een even kort als knap betoog trachtte deze er een religieuze zin aan te geven, daarmede in de ogen van de subsidiever- lenende autoriteiten een experiment recht vaardigend, dat hoe men de waarde ook beoordeelt op artistieke gronden stellig ondernomen moest worden en waartoe het initiatief van de scheidende directeur Kees van Iersel is uitgegaan. Aan de critici blijkbaar de taak de rest van het publiek voor te lichten. Welnu, hier is mijn visie. De inhoud van „Wachten op Godot" is zo moeilijk weer te geven, omdat er geen han deling plaats heeft, omdat er alleen schijn- bezigheden worden verricht met een niet altijd duidelijk wordende symbolische be tekenis vaak, door twee zwervende mensen in de leegte van het bestaan. Het zijn de uiterlijk aan Chaplin herinnerende vage bonden Estragon cn Wladimir, die in een verlaten streek bij een boom (in het eerste bedrijf kaal en in het tweede in lichte bloei geschoten) wachten op meneer Godot, die zij niet kennen, waarvan men aan het slot alleen te weten komt dat hij niet werkt en een witte baard draagt, die telkens door een boodschapper in de gedaante van een herdersknaap te kennen geeft de volgende dag te zullen arriveren. Wie is deze Godot, die deze twee hulpeloze wanhopigen binnen zijn magnetisch veld gevangen houdt? Van Duinkerken verklaarde het wachten, zich baserend op het Bijbelwoord: niemand heeft God ooit gezien, als een zich aange trokken voelen tot de volheid der tijden, tot de eeuwigheid. Misschien, zo luidt de schriftelijk verstrekte toelichting, is „Go- dot" alleen maar: werk, een volle maag en een bed in een warme schuur, maar het zou ook de dood als verlosser kunnen zijn. Op grond van de klankovereenkomst is men geneigd Godot als God te beschouwen, welke theorie houdbaar blijft als men aan de Ierse afkomst van de schrijver denkt, maar natuurlijk niet voor het Franse taal gebied. Daar vindt men echter in „Merca- det" een opvallend aanknopingspunt. De titelheld in dit stuk van Honoré de Balzac is door de oplichterij van een zakenman, genaamd Godeau, financieel volkomen aan de grond geraakt. Hij weet van zijn schuld eisers steeds uitstel van betaling te krijgen door zijn bewering, dat hij zelf niet gelooft, dat hij op de terugkeer van Godeau wacht, die als alles uiteindelijk mis dreigt te lopen inderdaad met intussen verdiende millioenen als redder uit de nood ver schijnt. De juistheid van deze verwantschap zou weer nieuwe kansen op uitleg openen, maar wij moeten ons uiteraard dichter tot het toneelstuk bepalen, dat door zijn vaagheid op het beslissende punt een veelheid van interpretaties uitlokt. En hoe dan ook: dat is er het fascinerende van, zelfs al wordt men er niet onmiddellijk door getroffen. Boeiend is de opvoering, die Zaterdag reeds in Haarlem komt, ook door de prachtige vertolking van de beide zwervers, die met belachelijke beuzelarijen proberen de ver veling te verdrijven en de angst voor het misschien zinloos blijkende onbekende- te overwinnen, die als clowns langs elkaar heen praten. Moeilijker nog te plaatsen is de nadrukke lijker gelanceerde, pretentieuzer symbo liek van twee andere verschijningen: de brutale heerser Pozzo en zijn als een zee leeuw met zijn onmenselijke last jongleren de slaaf, aan een lang touw gebonden met de zweep voortgejaagd, die naar de won derlijk-averechtse naam Lucky luistert. Men kan zich hier van alles voorstellen: de jammerlijke machtswellust van de heer ser, die later met blindheid geslagen wordt, naast de getergde verschoppeling, die nog een restant van menselijke waardigheid heeft behouden, waarmee hij dansen en denken kan, doch alleen als een krankzin nige marionet. Deze confrontaties met de groteske vermommingen der werkelijkheid blijven geforceerd aandoen. Men moet er een verklaring voor bedenken en iedereen zal er wel een kunnen vinden. Dat is mijn grootste bezwaar tegen dit stuk trouwens: het intrigeert het verstand voortdurend, het laat het hart koud. Het ontroert niet wezen lijk, omdat de personen geen feitelijke „ge schiedenis" hebben. Het zijn belichaamde abstracties der dolende mensheid, symbolen in het probleem met de grote onbekende van een wiskundige denker, die inderdaad aanhoudende belangstelling opwekt voor zijn magisch aandoende formules, maar geen medegevoel-. De eigenaardigheid van ce vormgeving hangt daar mee samen. Zowel vanwege het zich bezighouden met de laatste en essentiële dingen, als door het proces van indirecte handeling met het be slissende lot als onzichtbare tegenspeler, Reed tegen auto en twee tuinmuren Dc negentienjarige Haarlemmer J. J. v. D. ging Maandagmiddag met een vriend en diens auto uit rijden. Na verloop van enige tijd moest de vriend even in de buurt een boodschap doen. Hij liet V. D. daarom even alleen in de auto achter. Deze besloot toen, hoewel hij geen rijbewijs bezit en zelfs geen rijproef heeft afgelegd, alleen een eindje rond te toeren. Toen hij een bocht nam om de Schoonoordlaan in te rijden, botste hij tegen een daar geparkeerd staande personen auto. verloor de macht over het stuur en botste daarna tegen een tuinmuur, zwenkte de weg over en kwam tenslotte tegen een andere tuinmuur tot stilstand. Het gevolg vas, dat de beide personenauto's ernstig be schadigd met een kraanwagen moesten wor den weggesleept en dat ook de beide tuin muren worden beschadigd. V, D. bleef on gedeerd kan men op verre verwantschep met de Griekse tragedie denken. Maar ook in dit opzicht mist men (in een enigszins andere betekenis dan de hierboven gebruikte van het woord) een geschiedenis. Dat het anders kan, zelfs als men het stompzinnige en uitzichtsloze wil verbeelden, heeft Tsjechov bewezen. Op het toneel ziet men in een gunstig geval het algemene dank zij het bijzondere, maar hier heerst alleen en losgewrikt uit alle andere relaties de ge zochte verhoudingen van twee figuranten tot het absolute, dat alles of niets kan zijn En al naar zijn persoonlijke instelling moet men dan maar in optimistische of pessimis tische zin uitmaken of het „wachten op Godot" zin heeft. Nee, ik ben door dit eigenaardige stuk niet geschokt of getroffen en het absurde lijden heeft in mij geen deernis gewekt. Niettemin gaat er een grote beklemming van deze voorstelling uit. Bij alle opzette lijkheid van sommige uitdrukkingsmidde len heeft Samuel Beckett met andere Ierse dichters, ook als zij zich van proza bedie nen, het wonderlijke vermogen gemeen om met gewone, alledaagse woorden en door banaal lijkende handelingen een mysterieus contact met het bovenzinnelijke tot stand te brengen. Telkens verschuift de schrijver het ridicule naar het waarlijk su blieme. In de potsenmakerij met de knol gewassen, de knellende schoenen en de drie hoeden ervaart men het komische en het tragische aspect tegelijkertijd, zodat men het opkomende lachen voelt vergaan. Deze kwaliteit dunkt mij zo onmiskenbaar, dat j aan de ernst en de natuurkracht van zijn kunstenaarschap geen twijfel kan bestaan. In een rondweg meesterlijke, de span ning herhaaldelijk enerverend suggereren de mise- en-scène van Roger Blin, die ook de oorspronkelijke voorstelling in Parijs regisseerde, hebben Bernhard Droog en Johan Walhain in de rollen van Estragon en Wladimir materialistisch cn weerbar stig de één, geestelijker en beschermend dé ander met volledige intensiteit, in aan- j doenlijke overgave aan de pathetiek, ver- Bernhard Droog en Johan Walhain als Estragon en Wladimir, de beide zwervers, in „Wachten op Godot" van Samuel Beckett in de door Roger Blin geregis seerde voorstelling. Décor en costuums zijn van de Amsterdamse beeldende kunstenaar Jean-Paul Vroom. vuld. Twee magnifieke creaties. Bernhard Droog leek mij zelfs onverbeterlijk: bij hem kreeg de redeloze ontreddering een het gehele wezen transformerende gestalte. Bij Walhain deden de elementair-liehame- lijke reacties meer, zij het voortreffelijk, gespeeld aan. Richard Flink trad te weinig buiten zichzelf als de typische comedian- tenfiguur Pozzo, de van sentimenteel zelf beklag overlopende botte tyran, maar was zeker voor zover de auteur het toeliet aan vaardbaar. Gerard Hartkamp kweet zich voorbeeldig van de ondankbare taak zwij gend te sidderen als de gekwelde Lucky, met één ontzettende uitbarsting in een mo noloog van zich herhalende wartaal, een zich in het zinledige oplossend residu van wetenschap. Heel goed was de ongrijpbare boodschapper van Karen-Else Sluizer ten slotte. Nu is er nog niets gezegd over aanra kingspunten met het werk van Kafka en Joyce of over het mythologische aspect, Maar misschien bent u voldoende nieuws gierig om Zaterdag naar dit experiment te gaan kijken. Misschien loopt u halverwege weg, zoals sommigen in Arnhem deden, wellicht klapt u na afloop even geestdrif tig als de grote meerderheid deed, al was het alleen maar om de spelprestaties op het enigszins hellende toneel. Wat mij betreft: ik blijf wachten op Samuel Beckett, die tot iets groots in staat moet zijn als hij zijn talent op een tastbare en overzichtelijke realiteit richt. Zijn protest tegen de huidige vorm van het toneel is begrijpelijk. Maar het ware te wensen dat hij niet zoals nu de titel „architect" als een scheldwoord blijft beschouwen. Want ook dramatische kunst berust op ordening in tijd en ruimte. DAVID KONING (Verkort weergegeven) Soepelheid bepleit I. Het is 7 Maart '55, het sneeuwt en de wegen zijn slecht om te rijden. Mijn dochter komt van haar werk, dat 's morgens om half zes aanvangt en 's avonds 8 uur eindigt. Zij is per fiets en door de sneeuw slipt haar lantaarn- dynamo. Een Bloemendaalse agent, die haar aanhoudt en controleert, raadt haar aan voorzichtig door te rijden. Edoch, bij de stadskweektuin staat een Haarlemse dienaar van Hermandad. Hij houdt haar aan, wil van pardon niets we ten en bekeurt haar. Zou dit de bedoeling zijn! Ik geloof van niet. Een goede verlichting op de fiets is nodig, maar bij abnormale omstandigheden kan toch wel iets soepeler opgetreden worden? Bovengenoemd meisje verdient haar geld 's morgen en 's avonds, omdat ze overdag thuismoet blijven, daar haar moeder in valide is. „EEN VERBITTERDE VADER". Soepelheid bepleit II. Nu de sneeuw de wegen zo moeilijk berijdbaar maakt, zou den de talrijke fietsers die sukkelen met het euvel van de onvolmaakte rijwielver lichtingstechniek en hun dynamo zien slip pen, zeer gediend zijn met meer soepelheid bij de controle door de politie. Het hangt van de bui der manschappen af. of zij een bekeuring krijgen, doch misschien kan de politie-leiding hier nog een kalmerende instructie aan toevoegen! WIELRIJDER. Trottoirs. Zou ik, in verband met de politionele actie tegen verkeersovertredin gen, belangstelling mogen vragen voor het feit, dat dagelijks talrijke fietsrijders de veiligheid op het trottoir bedreigen? Het is langzamerhand gewoonte geworden, de trottoirs over korte en lange afstanden te berijden, zodat een verzoek dit te willen laten, dikwijls onheus en verontwaardigd wordt afgewezen. Ik denk hierbij niet in de eerste plaats aan de jeugd op kinderfietsen en autopeds e.d., wel aan „loopjongens", krantenbezorgers en postbestellers, doch vooral aan die bewoners van de buiten wijken in Haarlem en de aangrenzende ge meenten, die zonder égards voor de voet ganger van hun erf het trottoir oprijden om dit te volgen, tot het een of ander punt dal aansluiting op de rijweg geeft. Zij doen dit in alle gemoedsrust, bromfietsers en zelfs een enkele berijder van een motorfiets en bakfiets inbegrepen. Het drie of vier maal dagelijks langs peddelen van een of twee agenten, die van verre kenbaar zijn, kan het euvel niet verhelpen. Ik ben oud en zie slecht, wordt telkens opgeschrikt op de trottoirs, die in naam uitsluitend voor voet gangers bestemd zijn. J. W. V. Vishal vroeger en nu. Vele Haarlem mers verkeren in de mening dat de Vishal zo als zij thans is altijd zo is geweest. Het prachtige schilderstuk „Vismarkt te Haar lem, raadhuis in verschiet" van Gerr. Berkheijde (1692) in het Frans Halsmuseum geelt een beeld zoals de toestand vroeger was met de open visbanken. In de boeken van de geschiedschrijver F. Allan kunnen wij leze dat deze is veranderd in 1769 in da hnifiTQ vorm. De foto in Uw blad is goed genomen; zij geeft een juist beeld, van hetgeen aan het oog onttrokken wordt aan bouwkunst, zoals het gezicht op een groot gedeelte van de geschilderde kerkramen - front aanzicht van de Vleeshal en doorkijk van de Lepelstraat tot aan de Spekstraat. Nu kunnen we „genieten" van een blinde muur, een bus voor tijdschriften, enige schreeuwende reclameplaten, bruin geschilderde planken, een haringwagen en een toilet enz. Een en ander is wel zeer onaesthetisch. Zou een tijdelijke winkel verlichting meer afbreuk doen aan eerbied voor de kerk en het kunstgevoel als nu het geval is? Laat men schoon schip ma ken en dan zal juist de onvolprezen Grote Markt tot haar recht komen! P. DAALMEIJEK Architectonische waarden Vishal. Te genover de mening vain de historicus en archief-onderzoeker Allan, die blijkens zijn studie van de St. Bavo niet het minste be grip van architectonische waarden heeft gehad, mag wellicht die van onze grote cultuurhistoricus prof. dr. J. Huizinga worden gesteld. Het volgende citaat uit zijn in 1928 verschenen biografie van de schilder-schrijver Jan Veth (die altijd te gen steden.sehennis opkwam) is dan ook in hoge mate actueel. Onder de referendaris Victor de Sluers dat is juist in de tijd, waarin Allan schreef was het, volgens Huizinga „onbarmhartig ontmantelen van kerken aan de orde. Zo eerde men kunst en historie, meende men. Veth was een der eersten, die van beide de gevaren zag en ervoor waarschuwde. Zijn pleidooi te gen de al te vaardige ontmanteling van de Nieuwe Kerk (te Amsterdam; 1897) heeft een halt toegeroepen niet overal meer bijtijds aan de welgemeende, maar on nozele blootlegging van vuile en onbelang rijke muurvoeten, waar eertijds en van eeuwen her, een bekoorlijk aangroeisel van kleine huisjes het kerkgebouw des te hoger en beschermender deed oprijzen". Dit reeds bij voorbaat aan het adres van de lieden, die zouden willen afbreken! Dr. A VAN DER BOOM Natuur en Oorlog. Gaarne betuig ik mijn instemming met het hoofdartikel over de Waddeneilanden. Ik hoop van harte dat er genoeg verzet tegen wat er nog van de snode plannen over is zal kunnen worden ontketend om ze geheel te doen verdwij nen. Nederland volgt hier klaarblijkelijk het Engelse voorbeeld. Engeland oefent even wel op een van de Duitse Waddeneilan den en wat daar een slachting onder de vogelstand is aangericht heeft zoveel pro test uitgelokt dat er niet meer met brisant bommen zal worden gegooid, maar „al leen" nog maar met rookbommen. Of dat veel beter is? Als Engeland klaarblijkelijk al behoefte heeft aan oefenterreinen buiten eigen land, hoeveel te meer geldt dat dan voor Neder land, het kleine, overvolle land, waar nog maar zo weinig ongerepte natuur over is. J. W. Th. BEEK Maandagmorgen stond voor de Haar lemse economische politierechter, M. J. A. Bletz, de expediteur G. K. uit Hillegom terecht, omdat hij artikel 59 van de wet autovervoer goederen overtreden zou hebben. De verdachte gaf toe dat op 15 Decem ber van het vorig jaar een van zijn wagens met aanhangwagen door Haarlem had ge reden met een lading van ruim negen duizend kilogram aan kalkzandsteenklin- kers. De vergunning voor de lading be droeg echter maar zesduizend kilogram en hoewel deze vergunning later was uitge breid tot negen ton veroordeelde de politie rechter K., conform de eis, tot 25 gulden boete subsidiair vijf dagen hechtenis. Het rijcentTum „Te Paard" te Heem stede is voornemens in de maand Augustus weer een kamp in te rienten te Kootwijker Duin op de Veluwe. Vorig jaar zijn daar jongeren gedurende twee weken bijeen ge weest, maar het is thans de bedoeling jon geren en ouderen gedurende de gehele maand Augustus aan een kamp te laten deelnemen. Op Koninginnedag houdt het Centrum- comité van het Haarlems comité voor na tionale feesten op het terrein aan de Wa genweg nabij de Emauslaan een concours- hippique, waaraan enige jonge ruiters van het rijcentrum „Te Paard" hun medewer king zullen verlenen. Zij nemen deel aan een springconcours, aan een voltige-num mer, aan een caroussel en aan een ponny- demonstra tie. De heer E. Schoorl, directeur van de NV Zaanlandse Zilversmederij, vierde Zondag zijn zeventigste verjaardag en hield Maan dag in Brinkmann twee recepties, des ochtends voor het personeel van de „Zaan landse" en des middags voor relaties en belangstellenden. De heren A. Leinse, bedrijfsleider, en J. C. Gorter, hoofd van de afdeling ver koop, wensten de jarige geluk en boden de heer Schoorl namens het gehele per soneel een boekwerk (handelend over zil versmeedkunst) en een legpenning aan. De heer Schoorl ontving nog meer boek werken ter aanvulling van zijn reeds uit gebreide bibliotheek over de zilversmeed kunst en wat daarmee vexbonden is. Zaterdagochtend werd in de mangelzaal van de wasserij „De Hoop", aan de Am sterdamsevaart te Haarlem, op feestelijke wijze het feit herdacht dat de heer H. Beere, bontwasser, vijfentwintig jaar ge leden in dienst van bovengenoemde was serij trad. De patroon, de heer C. Jansen, bood de jubilaris zijn gelukwensen aan vergezeld van een geschenk in couvert. Te veris schilderde hij in korte trekken diens loopbaan. Mevrouw Beere ontving een bloemstuk. Het geschenk van het personeel bestond uit een rooktafel met toebehoren. De och tend was verder gewijd aan een gezellig Samenzijn. Haarlem zal deze maand kennis kunnen maken met de Oostenrijkse zang en dans groep „Karntner Trachtengruppe". Deze groep brengt van 22 tot en met 25 Maart een bezoek aan Nederland en zal dan ook op treden in Groningen, Arnhem, Rotterdam en Amsterdam. Voorts zal men de Oostenrij kers door de radio kunnen beluisteren en het is evenmin uitgesloten, dat de televisie de dansen van de Oostenrijkers in haar pro gramma zal opnemen. Het ensemble, dat uit 55 leden bestaat, za! op 24 Maart op het paleis te Soestdijk door de Koningin worden ontvangen en het tournée door Nederland wordt Vrijdag 25 Maart afgesloten in Haarlem, waar de groep een demonstratie op de Grote Markt zal geven. B. en W. van Haarlem zullen het ge zelschap daarna ten Stadhuize ontvangen, waarop de organisator van de tournée, reis bureau Cebuto, de Oostenrijkse dansers een lunch aanbiedt in Brinkmann. De ..Karntner Trachtengruppe" komt die dag omstreeks kwart over elf in Haarlem aan. Zij maakt een mars door de Grote Hout straat en geeft dan omstreeks half twaalf gedurende twintig minuten een demonstra tie op de rotonde van de Grote Markt. Om twaalf uur volgt de ontvangst door B. en W. van Haarlem. Er komt een wijziging in het adres waar de burgerij haar bijdragen kan storten voor de organisatie van de „Haarlemse Muggenronde", waarover wij in ons blad van Donderdag 3 Maai't en in dat van gis teren Maandag 7 Maart hebben ge schreven. Degenen die willen meehelpen zestig Haarlemse jongens een plezierige en spor tieve zomexwacantie te bezorgen kunnen dat doen via drs. W. Hazevoet, adviseur voor maatschappelijk opbouwwerk, Raam- singel 38 zwart, telefoon 11540, giro 514953. T Sergeant-vlieger F. E. J. Christoffels uit Haarlem, die in het kader van het Verdrag voor Wederzijdse Hulpverlening, op de Luke-vliegbasis in Arizona, Ver enigde Staten, zijn vliegeropleiding vol tooide, bracht bij zijn terugkeer in Neder land een speciale trofee mee, hem uitge reikt door hoge Amerikaanse luchtmacht- autoriteiten. Wat de kranige Haarlemmer dan wel presteerde, vertelden de Ameri kaanse bladen op een wijze, geschikt om de hele belevenis naar het rijk der fabe len te verwijzen. Van hogerhand werden deze verhalen evenwel volkomen bevestigd. Op een mooie, zonnige dag waren ser geant Christoffels en zijn instructeur, de Amerikaanse eerste luitenant D. F. Cud- dihy, bezig om elk in een F. 84 Thun- derjet het luchtruim boven Ax-izona „in stukjes te scheuren". Het was de eerste maal tijdens zijn opleiding dat Christof fels helemaal alleen een dergelijk toestel vloog en juist op het moment dat hij dacht dat alles wel van een leien dakje zou gaan, ging er iets verkeerd in de motor. Een blik op de rode waarschuwingslamp boven zijn hoofd overtuigde de leerling vlieger ervan dat het met de rnotortempe- ratuur volkomen mis was. Bovendien maande de snel teruglopende „speed- meter" hem tot snel handelen. Sergeant Christoffels bewees uit het goede vlie gershout gesneden te zijn door zijn kalmte te bewaren. Hij sloot de gastoevoer naar de motor af en bediende zich toen rustig van zijn radio, om aan zijn instructeur te vragen wat hij verder moest doen. De in structeur, die wist dat zij zich ongeveer vijf en twintig mijl ten Noorden van de eerste noodlandingsbaan van de basis be vonden, vloog voor de gehavende machine uit, welke nog altijd een behoorlijke hoog te ea snelheid o*ax hQt van deze landingsbaan. Toen, met uitgepompt lan dingsgestel kwam de Nederlander, vrijwel vleugel aan vleugel naast zijn instructeur en ontving de laatste bezonderheden over windsnelheid en hoogte. Met een snelheid van honderd vijf tig mijl per uur i-aakte hij de baan en maakte een perfecta landing. Toen hij zijn defecte straaljager tot stil stand bracht, waren er twee mensen die opgelucht ademhaalden. Boven, in de lucht de instructeur cn beneden de koene leer ling. Uiteraard droeg de lof in het rapport dat luitenant Cuddihy vol trots over zijn leer ling uitbracht, er niet weinig toe bij om de autoriteiten tot het verlenen van een spe ciale onderscheiding te doen besluiten. De Haarlemse politie brengt de burgerij in herinnering, dat men verplicht is, het trottoir voor zijn huis sneeuwvrij te ma ken Het is de bedoeling, dat men zowel het trottoir als het bijbehorende gedeel te van de goot vrijmaakt, zodat de putten niet verstopt kunnen raken. De losge- schepte sneeuw dient men te verspreiden op de trottoirrand. De politie zal er streng op toezien, dat de bewoners deze verplichting nakomen. Vanmorgen om halfelf boden de met sneeuw bedekte bomen, hekwerken en duintoppen langs de wegen van Bloemen daal een fraai gezicht en vele wande'aars genoten er van. De toestand van de sleebaan op het Kopje op de Hoge Duin en Daalseweg was van dien aard. dat mocht de zon geen spelbreker worden, de jeugd vanmiddag mogelijk nog gelegenheid zal kriigen de sleesport te be oefenen. BINNENLAND Eind Maart zal mr. J. H. Groen af treden als directeur der rijkspostspaarbank wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De heer Groen is op 16 Augus tus 1919 in dienst der spaarbank getreden. In 1952 werd hij directeur als opvolger van de heer J. F. Faber. Op 29 Maart zal in Alkmaar een open bare vergadering worden gehouden van de Katholieke Volkspartij, afdeling Alkmaar, waarop de heert Frans Tanghe, lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers in België, zal spreken over de schoolstrijd in België. Het onderwerp van zijn rede is: „Wat hebben wij, katholieke Belgen, u, katholieke Nederlanders, te zeggen". Bij een inbraak bij een kruidenier in de Boreelstraat te Hilversum heeft de dader f 4000 buit gemaakt. Terwijl de bev/oners af wezig waren is de man door een bovenraam geklommen. De Almelose gemeentepolitie heeft twee clandestiene radio-zenders in Almelo op gespoord. Tegen de 23-jarige J. N. en de 22- jarige F. G. uit Almelo is proces-verbaal 'opgemaakt. De zenders zijn in beslag ge nomen. Aan de op 18 April te houden algemene vergadering van aandeelhouders der Van Gelder Zor.ne N.V. zal worden voorgesteld over te gaan tot uitkering van 12 pet. divi dend (onveranderd) op de preferente en gewone aandelen. In dit dividend delen ook de gewone aandelen welke in December 1954 aan de aandeelhouders zijn uitgegeven bij het verstrekken van de agiobonus van 10 pet Vissers uit Staveren hehhen met hun vaartuigen d haven opengebroken. Het IJselmeer ten Westen en ten Noorden van Staveren is geheel ijsvrij. Uit het Comité Wederopbouw Troelstra- oord is een werkcomité gevormd onder voor zitterschap van de heer E. Kupers. Met een inleiding van de heer C. van den Lende Woensdagavond te 18.20 uur over Hilver sum r zal de landelijke wederopbouwactie beginnen. Op dit ogenblik is 12.000 gulden bijeen. De bond van Nederlands P.T.T.-perso- neel „Ons Belang" een organisatie, welke niet is toegelaten tot het georganiseerd overleg heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op inwilliging van haar eis. dat het PTT-per- soneel een loonsverhoging van 10 pet. wordt toegekend. Met terugwer'-ende kracht van October 1954 af. De presi^-nt-curator van de Techni sche Hogeschool te Delft. dr.C. H. van der Leeuw, wordt op 16 Maart 65 jaar. De Canadese ambassadeur in Neder land, de heer Thomas A. Stone, is Zondag in het stadion te Krefeld waar de ijshockey- wedstrijd Canada—Rusland werd gespeeld, gevallen. Hij is ter observatie in een zieken huis opgenomen. De ambassadeur zal binnen enkele daeen naar ons land terugkeren. De mijnenveger „Axel", één van de s°rie van 32 mijnenvegers, die gedeelte lijk voor Amerikaanse rekening in Neder land wordt gebouwd. is op de werf De Groot en Van Vliet te Slikkerveer te water ge laten. Het was Zondag 60 ïaar geleden dat mr. E. J. Philips te 's Gravenhage aan de uni%'er- siteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap. Voor de reconstructie van het wegvak tussen De Langelaan en De Zilk in de ge meente Noordwiikerhout is od de begroting van de provincie Zuid-Holland 500.000 gulden uitgetrokken. Te Rotterdam is het nieuwe vracht- nassamersschip „Wonosobo" van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd te water gelaten. De Wonosobo is het 25ste schip. dat sinds de oorlog aan de vloot van de Lloyd werd toe gevoegd. tv heer Alfred Stirling, die sinds Octo ber 1950 ambassadeur van Australië bij het Nederlandse Hof is geweest en die thans is benoemd als ambassadeur in Frankrijk, heeft Zondagmiddag per K.L.M.-vliegtuig ons land verlaten voor een kort bezoek aan zijn vaderland. Daarna keert de heer Stirling naar Eurpa terug. De 1 er Hugh A. McClure —Smith, die in de afgelopen twee jaar gezant van Australië in Egyote is geweest, zal de heer Stirling in Den Haag ODvolgen. Bij Koninkliik Besluit is benoemd tot kantonrechter te Arnhem: mr. J. P. Bervoets, thans kantonrechter te Bergen on Zoom. De Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers zal in Doorn een aantal bungalows laten bouwen, -aar de leden van de bond hun vacantie kunnen doorbrengen. De grond is reeds aangekocht en de stieh- tingsacte genasseerd. Voor dc bouw schonk het ministerie van Oorlog f 600.000. Neder landse militairen zullen de grond, een opper vlakte van 18 ha. egaliseren. Twee Nederlandse deelneemsters heb ben zich rpeds aangemeld voor de wedstrij den om het wereldkampioenschap machine- schrijven in alle talen, die voor het eerst, en wel op 31 Juli 1955 te Monaco zullen worden gehouden. Een schaap van de gebroeders Schipper te Oud-Beijerland heefl Zaterdagmiddag vier lammeren geworpen. De geboorte van drie lammeren is al een zeldzaamheid, dus een bijzondere gebeurtenis is dit wel. Alleen niet voor dit schaap, want het heeft vorig jaar ook al het leven geschonken aan een vierling. Kees van Iersel. thans nog mede directeur van de toneelgroep Theater, zal op 1 September bij de VARA in dienst treden als regisseur voor televisie-uitzendingen. HAARLEM EN OMGEVING De driejarige Johan Kulner uit de Zuid- polderstraat in Haarlem wilde Maandag- moi'gen naar oma in Haarlem-Noord. Maar hij slaagde er niet in. de tocht te volbren gen: in de omgeving van de Haarlemse Snda- fabriek gleed hij in een sloot. Hij is er door een veertienjarige iongen uitgetrokken en een huis aan de Spaarndnmsewee binnen gebracht, waar hij door zijn moeder is af gehaald. De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal v/ordt niet op Donderdag 17 Maart, maar op Donderdag 24 Maart gehouden. HAARLEM. 7 Maart 1955 ONDERTROUWD: 7 Mrt. R. Dekker en H G C Bi 1 GEHUWD: 7 Mrt, A. Schippers en A. P. Oranje. BEVALLEN van een zoon: 5 Mrt, J. M. HeiliegersVcrhallen; M. E. Daalmanvan Excel; J Miedema—Dorst; S. M. Kooij— Ceelie; P. J. Koppen—Zuijdervliei; 6 Mrt, J. C. BurggraafPrins; F,. C. M. Bank- van Schie; W. M. RoestenbergBosch: A. BerendsDiekmann; J. GroeneveldHalder- man; E. de Muijnck—Visser; H. W. van den BergVerkerk; J. Ruttede Crocq; B. W. M. Visservan Maris; 7 Mrt, I. Ch. Zuur bierVanhöfer. BEVALLEN van een dochter: 3 Mrt, J. MolenaarNievaart; 5 Mrt, E. M. W. van PampusI'ackenitz; H. A. BurrijLeve ring; A. W. Douwesde Jong; P. de Groot Seth Paul; A. SleijsterHeemskerk; 6 Mrt, W. den Hartigh—Balder; E. Beider—Hamer- ling; C. DuijsRozendaal; 7 Mrt, F. P. L. M. van Mensvan der Putt. OVERLEDEN: 4 Mrt. H. Kensen, 61 j., Prinsen Bolwerk; G. G. Veldt, 81 j.. Wester- houtpark; J. L. Lens. 75 j., Tesselschade- straat; 5 Mrt. A. C. Vernoutvan Pelt, 85 j., Wilhelminapark; H. Olde Hensken. 83 j., Karei van Manderstraat; 6 Mrt. R. Planting. 73 j.. Spionkopstraat; C. W. J. C. Houtkamp, 19 m„ Kamperlaan.- A. J. Dinkelaar, 8 j., Gasthuisvest,

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9