BRAND!! BOLERO SABR1NA Voortzetting Tijdelijk Oude Vrouwehekbrug krijgt een Noordelijker gelegen naamgenote SHEBRY Werk met signatuur Ruysdael bleek overschildering Kort en bondig Zij moet wijken voor de Westelijke oprit van het Prinsenbrug-project Kerkconcert met twee vocale solisten H. C. Verkruijsen overleden Gysbert Japicx speelde „Bungalow" DRY PALE Winkeliers in Noord willen samenwerken Toestand van prinses Beatrix is uitstekend HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 9 MAART 1955 REMBRANDT Audrey Hepburn Huishoud- en Industrie school hield vergadering Burgerlijke Stand van Haarlem Arrest Hoge Raad vervoer van zand Twee Haarlemmers verdacht van looddiefstal Twee jubilarissen bij Van Empelen en Van Dijk" Houtbewerker bekende diefstal en oplichting Echtpaar Van Oort-Zalm viert gouden jubileum Oud-directeur Haarlemse Kunstnijverheidsschool A mateurtoneel Filmvoorstelling van Muzen-forum Initiatief van Gen. Cronjéstraat Gewijzigde regeling voor Kennemer Streekschool Dinsdag Raadszitting Het bij restauratie blootgelegde landschap vermoedelijk van een kleinere meester get werk ter voorbereiding van het bruggenproject aan het Spaarne, iets be noorden de spoorbrug, ligt weer in de ban van de winter, een onderbreking, welke men na de betere Februaridagen nauwe- l'jks meer had verwacht. Grauwe, natte sneeuw bedekt het opgebroken deel van het Prinsenbolwerk en de grote riolerings buizen, die de richting al aangeven, welke deze weg straks zal volgen naar de Prin senbrug. Staande op de vervallen Vrou wehekbrug ziet men het hier en daar ge markeerde tracé van het toekomstige prinsen Bolwerk in rechte lijn voor zich. En omdat dat tevens de oprit zal worden voor de Prinsenbrug is het wel duidelijk, dat de Vrouwehekbrug, die daar dwars voor ligt, zal moeten verdwijnen. De Kloppersingel zal nu een stukje ver der naar het Noorden in het Spaarne uit monden en daarover komt dan de nieuwe Vrouwehekbrug te liggen. Dat wordt een belangrijk bijkomend werk naast de bouw van de Prinsenbrug, waarmee in October van het vorig jaar werd begonnen. De voorbereidingen voor de vervanging van de Vrouwehekbrug begonnen in het begin van Februari: er werd een ruim 50 meter lange houten noodbrug over de Klopper singel naar het Bolwerk geslagen, waar over het lichte wegverkeer kan worden geleid tijdens het slopen van de oude en het bouwen van de nieuwe Vrouwehek brug. Te smal De oude brug is al ruim twintig jaar te smal: zij heeft een rijdekbreedte van 4,10 nieter. Zij dateert uit de achttiende eeuw en heeft gemetselde gewelven, drie bogen en een rechthoekige opening, een latere voorziening die het geheel er allerminst fraaier op heeft gemaakt. De nieuwe, Noordelijker gelegen Vrou wehekbrug wordt 13 meter breed en krijgt gewapend betongewelven voor het zware rijverkeer met metselwerk aan de buiten kanten. Omdat deze brug tevens de Noor delijke zij-oprit vormt voor de Prinsen brug zullen de drie bogen ervan verschil lende hoogten krijgen. De meest Noorde lijke zal van de 'waterspiegel af gemeten i.ö8 meter hoog zijn, de middelste 2,03 meter en de meest Zuidelijke 2,18 meter. Het is voor de ontwerpers, ir. J. J. Fuyk- schot en ir. P. J. Bouman (die tevens de supervisie heeft op de uitvoering) een hele puzzle geweest om de bogen zó te con- struëren, dat deze ondanks de onderlinge hoogteverschillen nog enige harmonie zouden vertonen, maar zij hebben er ten slotte een aanvaardbare oplossing voor ge vonden. De brug krijgt een wit geverfd, stalen hekwerk op een rand van Noors graniet. Haar lengte zal 26 meter bedragen en in aansluiting er op zal naar het Noor den ongeveer 60 meter van de bestaande walmuur worden vernieuwd. Dat is het gedeelte tot de aanlegplaats van de ge meentepont naar de Veerpolderstraat. Het wordt een „L-muur" (zo genoemd naar zijn vorm in dwarsdoorsnede), ook van gewapend beton met metselwerk aan de buitenkant. Evenals de brug wordt deze muur gefundeerd op houten palen. Veelzijdig karwei Een „beginnetje" van de damwand, wel ke de bouwput voor de nieuwe brug zal omsluiten, is reeds te zien en zodra het weer beter wordt, zal het werk voort gaan. ADVERTENTIE tcccoaioooa5oocc>M<xocxxxooooooooccooccoax50occooooooof> j VRIJDAG A.S. Ide nieuwste film met g Plaatsbespr. 2 dagen vooruit aan de -j kassa. Telef. op dezelfde dag. Alle leeftijden 8 cr«coxoco300coooocc<x>ooooooooocx»occooc'joc>cooc>Doo(x>ooo< In de onder leiding van mevrouw Stem- ler-Tjadën gehouden jaarvergadering van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat heeft mevrouw E. C. van Styrum-Mufert het jaarverslag uit gebracht. Daarin deelde zij mee, dat de ge- meentei-aad van Haarlem een noodzake- lijksheidsverklaring heeft afgegeven voor de stichting van een tweede school in Haar lem-Noord. Daarna heeft het bestuur zich gewend tot de Kroon met verzoek om medewerking. Blijkens het verslag was de school in het afgelopen jaar goed bezocht. Vele cursussen werden gehouden o.a. ook een voor gezinshulp en een Zonnebloem cursus. Aan de culturele vorming van de meisjes werd aandacht besteed: lezingen en cursussen op de Volkshogeschool stonden op het programma. Ook was de school inge schakeld in de schoolmelkvoorziening. De financiële verslagen werden goedge keurd en de aan de beurt van aftreden zijn de bestuursleden werden opnieuw gekozen. HAARLEM, 8 Maart 1955 ONDERTROUWD: 8 Mrt, M. J. Ebbing en M- C. Valk; J. D. van Gorssel en M. A. Seijsener. GEHUWD: 8 Mrt: S. Riemens en C. Th. Kwast. BEVALLEN van een zoon: 5 Mrt. J. J. M. van der PloegMeskers; 6 Mrt, M. Dekker —van den Heuvel; 7 Mrt, J. L. Luinenburg Bücker; 8 Mrt, A. HolmanZwaa.j. BEVALLEN van een dochter: 8 Mrt, M. M. Labruj ere—Kater. OVERLEDEN: 5 Mrt, J. E. Kruijer, 82 j„ Crayenesterlaan; T. Wassenaar—Brugman, 72 j., Parkstraat M. C. van Bergen en Hene gouwenTheuns, 71 j., Schutterstraat; 6 Mrt, D. Faber, 78 j., Orionsweg; J: C. Molenaar— Breet, 75 j., Teding van Berkhoutstraat; W. G. F. L. Robert. 80 j., Kleine Houtweg; J. van Bergen en Henegouwen, 82 j„ Schutter straat; 7 Mrt, W. Streng, 67 j„ Generaal Jou- oertstraat; G. van der Ree, 76 j.. Oosterstraat; 0. Jonkman, 68 j„ le Hoge woerddwarsstraat; A. E. Wigchert—Pirovano, 82 j„ Hagestraat; M. van Driel—Oldenburg, 78 j., Aelberts- wrgstraat. Het wordt een even omvangrijk als veel zijdig karwei, vooral ook omdat ondertus sen de uitmonding van de Kloppersingel moet worden verlegd. De hoek, via welke de Kloppersingel thans op het Spaarne uit komt, wordt gedempt. Om de oude spoor- sloot welke langs het huidige Prinsen Bol werk loopt, niet tot een dood water te ma ken zal een grote duiker van ongeveer 50 meter lengte haar in verbinding brengen met de Kloppersingel. Men kan zich voorstellen, dat al deze in elkaar grijpende werkzaamheden volgens een nauwgezet schema moeten worden uitgevoerd. Dat schema werd ons bij Pu blieke Werken getoond en er blijkt uit, dat men verwacht in October aan de laatste fase van het werk te zijn. Men hoopt de brug dan nog dit najaar te voltooien. De aannemer, V. de Vries' Bouwbedrijf, heeft in Haarlem met de Zinneveldbrug en de Orionbrug al laten zien, wat hij in de bruggenbouw vermag. De beide ontwer pers loonden ons aan, dat liet tempo van de bouw van de Prinsenbrug niet afhan kelijk is van de voltooiing der nieuwe Vrouwehekbrug. ADVERTENTIE MOEDER 'S KEUKEN BINNENHOFS ESPRESSO Singel 449, Amsterdam Spuistraat 294 in MOEDER HÉNDRINA. Ook Duo Daniëlsen Enkele maanden geleden kreeg de Zandvoortse restaurateur van schilderijen J. W. Karstens van de heer L. J. Breure de opdracht een groot doek schoon te ma ken, dat deze uit een erfenis had. verkre gen en in de rechter benedenhoek de sig natuur „Ruysdael" droeg. Het landschap (op de bovenste foto gereproduceerd) was in Augustus 1942 in Pulchri Studio in Den Haag tentoongesteld geweest, werd bij die gelegenheid voor absoluut echt verklaard en verkreeg dan ook het cei'tificaat van een kostbaar werk. Tot zijn grote verbazing ontdekte de heer Karstens bij het begin van de restau ratie reeds, dat de voorstelling een over schildering was, waarbij men echter de naam Ruysdael onaangetast had gelaten. Hij verkreeg van de eigenaar toestemming om de opgeschilderde verflaag te verwij deren, waarna een geheel ander landschap te voorschijn kwam, dat men op de onder ste foto ziet weergegeven. Het is een ver gezicht, met aan de einder op een heuvel een burcht met een toren, enige bospar- tijen verlevendigd door watervallen en op de voorgrond een groep forellenvangers en wat vee. Naar de mening van de heer Karstens, die zonder nader onderzoek door een groot dagblad werd overgenomen, zou men hier te doen hebben met een „land schap uit de Italiaanse tijd van Jacob van Ruysdael (1628/291682)". Deze mede deling bracht ons aan het twijfelen, om dat over een verblijf van Ruysdael in Italië niets bekend is, terwijl men even min Italianiserende werken van hem kent. Wij hebben daarom het schilderij voor gelegd aan de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, die evenals de daarvoor werkzame restau rateur Han Bolte verklaarde „geen vier kante millimeter als van de hand van Ruysdael" te herkennen. Niettemin waren beide kunstkenners van mening, dat men hier te maken heeft met een mooi en gevoelig schilderij, dat zeker belangrijke kwaliteiten vertoont, zo dat het waarschijnlijk wel aan een klei nere meester met een behoorlijke naam zal moeten worden toegeschreven. Zij deelden de mening van de heer Karstens, dat de overschildering vermoedelijk een jaar of zeventig geleden heeft plaats ge had. De heer Bolte is van oordeel, dat de handtekening „Ruysdael" er niet bona fide uitziet en bij nader onderzoek stellig voor verwijdering vatbaar zal blijken te zijn. Het doek zal thans worden voorgelegd ADVERTENTIE De Hoge Raad heeft Dinsdag arrest ge wezen in de zaak tegen de Heemsteedse expediteur J. G. N., die door de Haarlemse rechtbank was veroordeeld tot een geld boete wegens overtreding van het wegen verkeersreglement bij het laten vervoeren van zand in vrachtauto's. De Hoge Raad heeft het beroep van cassatie verworpen. Over veertien dagen zal een arrest ge wezen worden tegen de expediteur, die door de Economische politierechter te Haarlem is veroordeeld wegens overtre ding van de Wet Autovervoer Goederen (WAG); de procureur-generaal heeft in middels geconcludeerd tot verwijzing der zaak naar het gerechtshof te Amsterdam. De Haarlemse recherche heeft aange houden de 24-jarige fabrieksarbeider H. J. v. W. en de 19-jarige arbeider M. A., bei den uit Haarlem, die worden verdacht van diefstal van ongeveer driehonderd kilo gram lood van het terrein van de Ge meente Reiniging te Haarlem. Zij hebben bekend, in de nacht van 2 op 3 Maart het lood te hebben weggenomen van het dak van een gebouw op het terrein van de Ge meente Reiniging. De beide Haarlemmers zijn ingesloten. Op Donderdag 10 Maart zijn de heren Th. Dreyer, Cheribonstraat 15 te Haarlem en L. Wegman, Thomsonlaan 55 in Haar lem, 25 jaar in dienst bij de kwekerij Van Empelen en Van Dijk te Aerdenhout. De heer Dreyer is hovenier; de heer Weg man, op vijftienjarige leeftijd als leerling boomkweker begonnen, is thans chef van de afdeling boomkwekerij, verkoop en expeditie. Dc foto hierboven toont het schilderij vóór, die hieronder na de restauratie. aan het Rijksinstituut voor Kunsthisto rische Documentatie te 's-Gravenhage, waar men ruimere middelen ter beschik king heeft om de herkomst vast te stellen. In eerste instantie gaan de gedachten in de richting van Albert van Everdingen (16211675), die evenals Ruysdael be kend staat als schilder van watervallen en in wiens werk hij reisde veel in Scan dinavië men dikwijls kleine stukken bergnatuur met rotspartijen aantreft. Het vee op de voorgrond wekt associaties met Dirck van Bergen uit diezelfde tijd, wiens peinture echter brillanter was. Het vermoeden is sterk, dat het schil derij van een Italianisant is in de stijl van Jan Both: het werk van deze meester uit de zeventiende eeuw, die te Rome en Venetië verbleef, vond wel waardering van tijdgenoten en werd daarom veel na gevolgd. Het ontbreken van warm zon licht en het décorachtige van de voorstel ling wettigen de veronderstelling, dat het geen schilderij van Both zelf is. Het zal interessant zijn de uitslag van de exper tise te vernemen. Speciaal de rechter bo venhelft van het 94 bij 130 centimeter metende doek is fraai van toon en nuan cering. Ten bate van het Vrijzinnig Christelijk Jeugdwerk werd gisteravond in het gebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden een concert gegeven, waaraan medewerking werd verleend door de so praan Nely de BockVerdel, de alt Elisa beth de Blank, de violist Chris van der Glas en de organist Gé Michels, die voor deze gelegenheid een vléugel bespeelde. Gé Michels zorgde voor een stemmige inleiding van het concert met een gevoe lige uitvoering van Prelude en fuga in es uit „Das Wohltemperierte Klavier" (band I) van J. S. Bach, een werk, dat uitmunt door polyphone schoonheid en dat de sfeer voorbereidde van de vocale religieuze wer ken, die een overwegend deel van het pro gramma vormden. Daarvan had Nely de BockVerdel het mooie lied „Der am Abend Dankende" van G. Chr. Strattner, de aria „Gebet, Heilig Gott" van G. F. Handel en twee Oud-Ne derlandse liederen in de bewerking voor zang, viool en piano van Anthon van dei Horst gekozen ter solistische vertolking. Met heldere stem en toewijding bracht zij deze liederen ten gehore. Elisabeth de Blank wist met haar van nature expressief getimbreerde stem (die veel meer een altmezzo is dan een alt) in druk te maken bij de voordracht van een arioso en een aria uit Mendelssohn's ora torium „Elias" en met het zingen van drie liederen op Bijbelteksten van Anton Dvorak. Tezamen met Nely de Bock zong Elisa beth de Blank nog drie duetten van Max Reger, religieus-karakteristieke Maria-lie- deren, die verdienstelijk werden gezongen, maar waarvoor ik toch een intieme stem klank en een naïef-kinderlijke eenvoud wenste inplaats van de grote nadrukkelijk heid van bezieling, waar de zangeressen nu naar streefden. De vrij vele belangstellenden voor dit concert beleefden nog de eerste uitvoering van een Lijdensmeditatie in 1936 door Gé Michels gecomponeerd. De voorgeschreven orgelpartij werd nu op de vleugel gespeeld, wat uiteraard neerkwam op een zich be helpen, omdat men nu het orgeltimbre moest missen. Dit was om reden van de vele orgel-contrapuctiek, die de cantate bevat, toch een bezwaar. Het melodische element is een voornaam bestanddeel van deze cantate geworden. Naast de verwerk te melodie van Gezang 34 (Nederlands Hervormde bundel) bevat het werk inte ressante breed-melodische thema's van eigen vinding voor sopraan, alt, viool en het orgel. Het solistische aandeel van de alt bleek soms wat te laag. te liggen. Ove rigens hebben de solisten en de componist de cantate goed verdedigd. Voor fraaie instrumentale onderbrekin gen van de zang zorgde de violist Chris van der Glas, eerst met de Sonate in g van G. Tartini, dan met de van stille smart vervulde Elégie van Albert de Klerk en ten slotte met de toch ook wat elegisch gestemde Ariëtta van Henriëtte Bosmans, waarbij Gé Michels hem met volgzame begeleidingen een betrouwbare steun was. Namens de Vrijzinnig Protes tantse Jeugdraad sprak de heer W. Wes- sels woorden van dank tot de solisten. P. ZWAANSWIJK Rectificatie: In mijn verslag over de zangvoordracht van Han le Fèvre voor de Heemsteedse Kunstkring gelieve men in plaats van „half verkozen dood" te lezen ',-,zelf verkozen dood". P. Z. De 32-jarige houtbewerker J. G. van T. is Dinsdag door de Haarlemse recherche aangehouden, omdat hij er van verdacht werd een Haarlemmer voor vijftig gulden te hebben opgelicht. Tijdens het verhoor vertelde hij, dat hij ook een Haarlemse notaris had opgelicht en wel voor een be drag van 25 gulden. Bovendien had hij een fiets, die hij bij een rijwielhandelaar in Bloemendaal had gehuurd, voor 17.50 van de hand gedaan. Tenslotte bekende hij, op 6 Maart uit de rijwielstalling van een ziekenhuis in Haarlem een bromfiets te hebben weggenomen en deze aan een Haarlemse rijwielhandelaar te hebben ver kocht. Fiets en bromfiets zijn achterhaald; de verdachte is ingesloten. Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat de heer H. C. van Oort en mevrouw D. M. vam Oort-Zalm in het huwelijk traden. De bruidegom, was tot voor kort de oud ste poelier ir. Haarlem en was lange tijd secretaris van de Haarlemse poeliersver- niging. Op sociaal gebied is hij bekend door zijn langdurig werk ten behoeve van de werk loze handels- en kantoorbedienden en bovendien bekleedde hij tot voor kort vele bestuursfuncties in diverse verenigingen. In December van het vorig jaar werd hij benoemd tot ere-voorzitter van de Haar lemse biljartvereniging „Het Centrum", bij welke gelegenheid het hoofdbestuur van de Nederlandse Biljartbond hem onder meer de ere-medaille heeft uitgereikt wegens zijn verdiensten voor de biljartsport. Bij tic Gereformeerde Kerk te Olde- boorn (Fr.) is beroepen de heer J. J. Lam me, candidaat te Haarlem. De heer H. C. Verkruijsen uit Haarlem is Maandagavond in Den Haag, waar hij een lezing hield, op 68-jarige leeftijd plotseling overleden. De heer Verkruijsen, die in 1886 in Haarlem werd geboren, genoot als kunst historicus, filosoof en natuurkenner alge mene bekendheid. Na de H.B.S. te hebben afgelopen studeerde hij aan de toenmalige Rijksnormaalschool voor tekenonderwijzers te Amsterdam en aesthetica en kunstge schiedenis. Na een korte periode leraar in Hilversum te zijn geweest werd hij be noemd aan de Haarlemse kunstnijverheids school, waar hij tien jaar les heeft gegeven in de vakken welke hem het liefst waren: kunstgeschiedenis, aesthetica en décoratieve compositie. Velen danken hun vorming mede aan zijn lessen, zoals Kees Verwey, de architect B. Merkelbach, Pieter van Gel der, Huib de Ru, Jeanne Bieruma Oosting en vele anderen. In 1918 werd hij benoemd tot directeur van deze school officieel de School voor bouwkunst, décoratieve kunst en kunst ambachten genoemd waar hij een nieuw kunstleven wilde doen opbloeien, met de architectuur als toonaangeefster, waarom heen zich de décoratieve kunsten zouden moeten scharen. Nadat de school aan het einde der twintiger jaren opgeheven was, wijdde de heer Verkruijsen zich inzonder heid aan de kunstfilosofie, waarbij hij zich als een volgeling van Bolland deed kennen. Ook verrichtte hij pionierswerk voor een nieuwe tak van kunst: de instructieve film, waarvan hij er talloze opnam, welke nog steeds een groot publiek in verrukking brengen. Wij herinneren aan de samenwer king met de natuurkenner A F. J. Portielje voor tal van Zondagochtendbijeenkomsten in het Rembrandttheater. De heer Verkruij sen heeft ook enige publicaties op zijn naam staan, waarvan het omvangrijke werk „Eeuwige en eindige waarden in kunst en leven", een studie over de redelijke zin van het schone en de kunst, het bekendste is. De laatste jaren was hij ook lid van de Haarlemse Schoonheidscommissie, waarin naar zijn bezonken en bezadigd oordeel gaarne werd geluisterd. Voor velen in Haarlem en omgeving zal de heer Verkruijsen blijven voortleven als een man van hoge beschaving en een ge degen inzicht in kunst en cultuur, waarvan ook zijn vele lezingen voor de Volksuniver siteit en verwante organisaties getuigenis aflegden. Hij is in het harnas gestorven, als altijd op de bres voor de geestelijke waar den in dit leven. De begrafenis heeft plaats op Vrijdag morgen 11 Maart om half twaalf op de Algemene begraafplaats aan de Kleverlaan. In het programma werd dit stuk dat de toneelgroep van de Friese vereniging „Gys bert Japicx" in de Stadsschouwburg ten tonele voerde, genoemd een „fleurich dra ma". Wij zouden dit geesteskind van de bekende Friese auteur IJ. C. Schuitmaker liever ronduit een klucht willen noemen, want daarvoor bevat het alle elementen. Maar als deze elementen niet worden ge accentueerd hetgeen bij Gysbert Japicx het geval was dan zou men ook van een comedie kunnen spreken. Maar een dave rende klucht of comedie is „Bungalow" nu ook weer niet. De intrige is nogal doorzich tig en men behoeft heus niet bijster scherp zinnig te zijn om na het tweede bedrijf al te raden waar het in het derde bedrijf op zal uitdraaien. Ook de tekst loopt niet over van geestige vondsten of spitsvondige humor. Het gaat over een echtpaar, dat een zo merhuisje heeft gehuurd om eens heerlijk van een weekje absolute rust te gemeten. Maar het komt wel heel erg bedrogen uit, want nauwelijks heeft het zich in het huisje geïnstalleerd of er lopen de eerste de beste morgen al direct een paar wonderlijke personages binnen, die de vooral door meneer zo fel begeerde rust komen versto ren. Maar daar blijft het niet bij. Een rijke suikertante en twee nichten menen het gezelschap te moeten completeren.zodat het naar rust verlangende echtpaar deze alleen nog 's nachts op het stro in het varkens hok van de buren kan vinden, Tante treedt als een vrouwelijke dictator op en neef en nicht aanvaarden dat glleen, omdat tante met gulle hand en blijkbaar welgevulde beurs allerlei zaken laat aanrukken die het leven kunnen veraangenamen. Zij wordt dan ook alras omringd door enige personen die het op haar geld voorzien hebben via een huwelijk. Maar tenslotte volgt een ont nuchterende ontknoping: tante blijkt geen cent te bezitten en zelfs flink in de schuld te staan bij een zonderling mannetje, dat voortdurend als een vermomde detective uit een stuiversroman door de drie bedrij ven is heengewandeld en ten onrechte voor een van tante's aanbidders is aangezien. Dat vreemde mannetje kreeg een uit stekende typering van de heer U. Smid, een nieuweling in deze toneelgroep, het geen allerminst merkbaar was. Hij had de lachers op zijn hand, evenals trouwens de heer E. Hiemstra, die kennelijk zelf ook veel plezier had in zijn uitbeelding van de luidruchtige en vreemde uitgedoste „Oepke Wettertaxi". De heer J. Zwier Sr. deed het als Hotse Sutelman wat kalmer aan en de heer D. Fenema liet ons meer in de huisvriend dan in de dokter geloven. Voor mevrouw J. van der Velde-Zijlstra was de rol van de bazige „muoike Sippie" koren op de molen. Haar „nichten", me vrouw A. Smid-Annema en mevrouw G. Frankena-Postumus, kweten zich naar be horen van haar bescheiden taak. En dan was er nog het rustbehoevende echtpaar, de heer F. Frankena en mevrouw R. Hiem- stra-Van der Weg, dat heel goed samen speelde. De heer Frankena had misschien zijn permanente „wanhoopsstemming", waarin hij door de komst van al die rust verstoorders verkeerde, wat sterker kun nen accentueren. Allen tezamen hebben deze acteurs en actrices het pretentieloze stuk een flink eind „opgehaald" door hun spel, zodat de vele Friezen en Friezinnen aan de andere kant van het voetlicht een genoeglijke avond hebben beleefd. S. K. Tot besluit van de serie bijeenkomsten van Muzen-forum te Overveen zal op Vrijdag 18 Maart in de aula van het Kennemer Lyceum een filmvoorstelling vorden gegeven. Het programma ver meldt de eerste film van Tom Mix (1913), een film van Harold Lloyd (1923) en ver der „Conspiracy in Kyoto" en „Figures in landscape" (beide van 1953). BINNENLAND In de legerplaats Oirschot zijn Dinsdag ochtend de zcr Nederlandse militairen, die op 25 Februari bij een mijn-explosie in Suri name om het leven zijn gekomen, herdacht. De slachoffers behoorden tot het regiment Van Heutz, dat in de legerplaats Oirschot wordt opgeleid. De herdenking werd in de kapel van de legerplaats gehouden. Daar was een met de Nederlandse vlag bedekte katafalk geplaatst, waaromheen militairen de erewacht hadden betrokken. Bij de N.V. scheepsbouwwerf gebroeders Pot te Bolnes is het motorvrachtschip „Isis". dat in aanbouw is voor de Koninklijke Ne- derlandscbe Stoomboot Maatschappij N.V. te Amsterdam, te water gelaten. De doop plechtigheid werd verricht door mevrouw E. G. Pos—Wakkie, echtgenote van de ge volmachtigd minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos. Ds. P. H. de Bres, Nederlands predikant aan cje Presbyteriaanse kerk van Nieuw- Zeeland, vertelde te Auckland dat in Nieuw- Zeeland een „overschot" is aan huwbare meisjes en eveneens een surplus van uit Nederland geëmigreerde vrijgezellen. Tijdens een conferentie van Nederlandse immigran ten deelde ds. De Bres mede dat er plannen bestaan voor de oprichting van een huwe lijksbureau. De détails zijn echter nog niet geregeld. De Nederlandse Munt heeft een order ter waarde van f2.500.000 voor Uruguay uit gevoerd. Enige maanden geleden ontving de Munt van de nationale bank te Monte video opdracht voor de republiek Uruquay een millioen 20 centecimos-stukken te ver vaardigen. De munten zijn dezer dagen ver scheept. De verkorte balans Van de Nederlandse Bank van 7 Maart geeft een vrij grote daling te zien van de bankbil jetten circulatie, name lijk van f3.583 millioen tot f3.522 millioen. De netto deviezenreserve verminderde met f 4 millioen tot f 1574 millioen. De goud voorraad is onveranderd gebleven op f3.014 millioen. HAARLEM EN OMGEVING Van Maandag 18 Juli af wordt in Haar lem het examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in handenarbeid ge houden; voorzitter der examencommissie is de heer S. Hörchner te Overveen, inspecteur van het lager onderwijs in een ressort der inspectie 's Gravenhage. Op het tweetal voor de Chr. Gerefor meerde Kerk Haarlem-Noord zijn geplaatst ds. L. Floor te Opperdoes en ds. J. H. Velema te Zwolle. De ten bate van Stichting Wees een zegen op Vrijdag 4 Maart ten huize Ipenrode te Heemstede gehouden modeshow heeft een batig saldo van f 1165,35 opgeleverd. De heer D. Groeneveld, draaier eerste klasse, is op 22 Maart veertig jaar in dienst van de Nederlandse Spoorwegen. ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO VERG A RA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN PRIJS PER FLES F 4.90 Uilsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G.OUD PZN CO. HAARLEM De winkeliersvereniging „Generaal Cronjé" uit Haarlem-Noord heeft de win keliersverenigingen van de Paul Kruger- straat, de Rijksstraatweg en de Sehoter- weg uitgenodigd tezamen met haar op Vrijdagavond 11 Maart een bijeenkomst te houden in café-restaurant „Het Bolwerk". Naar wij vernemen zal men tiaar bespre ken op welke wijze de ophanden zijnde acties dezer verenigingen gezamenlijk kun nen worden georganiseerd. Het betreft in de eerste plaats de activiteiten in de feeste lijke bollentijd en voor de zomer. Met name hoopt men mee te kunnen werken aan de festiviteiten op Hemel vaartsdag 19 Mei wanneer de Kat- wijkse vloot bij de Paul Krugerkade in het Noorder Buitenspaarne ligplaats zal kie zen. Zoals wij reeds hebben gemeld is de Katwijkse vloot in Haarlem-Noord op He melvaartsdag de kern van een schouw spel, dat een propaganda voor de visserij zal vormen. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, aecoord te gaan met de voor gestelde wijziging van do gemeenschappe lijke regeling „De Kennemer streekschool" tot opleiding van onderwijzend personeel bij het kleuteronderwijs, gevestigd te Haarlem. Deze wijzigingen, voorgesteld door B. en W. van Haarlem, betreffen in h- "Izaak de in vordering der schoolgelden, welke om practische redenen beter in handen kan wor den gelegd van ie gemeente-ontvanger van Haarlem. Prof. dr. J. F. Nuboer deelt met betrek king tot de toestand van H.K.H. prinses Beatrix het volgende mede: „H.K.H. prinses Beatrix heeft een uit stekende nacht gehad. De temperatuur is bijna tot normaal gedaald. De algemene toestand is zo goed als maar gewenst kan worden." De raad der gemeente Zandvoort zal Dins dag des avonds om acht uur in openbare zitting bijeenkomen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7