Meningen lopen uiteen over de mate waarin vernieuwingen moeten worden toegepast Oproep aan alle vrouwen van Haarlem Extra-crediet voor de bouw van school aan Roerdompplein Haarlemse raad waardeert onderwijsbeleid Honderd klassen met meer dan 45 leerlingen Modernisering sportzaal aan Badhuisstraat Onderwijskwesties in de raad Nasleep riolering in Wilhelminastraat Het blijft twee jaar voor „tunneldief" Onderwijsvernieuwing Ontstellende gebreken in sportaccomodatie Slordige taal Constante vacature Nijverheidsonderwijs Hors d'oeuvre Raadslid Fibbe vraagt en krijgt prae-advies Plan voor christelijke ambachtsschool Notarisbenoemingen Verdacht van diefstal van broodjes lood Haarlemse luchtvaartclub had gunstig jaar Bejaarde bromfietser te Hoofddorp aangereden Onbekende dame in tram overleden Verbetering speeltuin aan Papentorenvest Restauratie-plannen van „Klein Paviljoen" Burgerlijke Stand van I ïeemstede VRIJDAG 11 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 „Een geleerde is iemand wiens natuurlijke belangstelling de schoolramp heeft over leefd". Met dit citaat van een Zwitserse psycholoog heeft het Haarlemse raadslid drs. J. J. Voogd (Arbeid) Donderdagmiddag de algemene beschouwingen over het omvangrijkste begrotingshoofdstuk Onderwijs geopend. Met dit citaat wilde hij de evolutie illustreren welke heeft plaats gevonden van de school als louter leerinstituut tot leer- en vormingsinstituut (met het accent liever op het laatste). Hij was dan ook in het algemeen van oordeel, dat het Haarlemse onderwijs op de goede weg is, hetgeen ook tot uiting komt in het stijgend aandeel van het hoofdstuk Onderwijs in de gemeentefinanciën. Werd in 1954 nog 30,28 per hoofd der bevol king aan het onderwijs besteed, dit is in dit jaar tot 34,99 opgelopen. Bij het onderwijs gaat het dus om de gehele mens, vandaar dat de heer Voogd 'overtuigd is van de onmisbaarheid van een jeugdpsychologisch bureau en een bu reau voor school en beroepskeuze. Dat wil niet zeggen, dat er niets meer te wensen blijft. Op het gebied van het wetenschan- pelijk paedagogisch onderwijs mist men nog een paedagogisch centrum, waar onder meer de plaats van het vernieuwinasvraag- stuk beoaald zou kunnen worden. Hij wees er daarbij op. dat deze vernieuwing niet tegen de opleidingsscholen is gericht, ook al zou hij liever aan alle scholen opleidinas- klassen zien. Tussen de bemiddelde intel ligentie-quotiënten van de leerlingen van opleidingsscholen en „volksscholen' be staat immers niet zo'n groot verschil. De heer Voogd toonde zich lichtelijk genrik- keld over de mentaliteit van sommigen, die alle culturele vorming der jeugd als luxe willen beschouwen en zweren bij het verzameld" "an narate kennis. Tn dat ver band had hii zich gestoten aan door mejuffrouw Bolsius als „niet al te elegant" gekwalificeerde uitlatingen van dir. C. Spoelder. Wat de matenële kant aanging, herin nerde de heer Voo«d aan het rannort van de Nederlandse Onderwijzersvereniging, de Haarlemse Ouderraad en Volkmnderwiis en aan het recmte adres van Je Ouderraad. Voldoende plamunir "an nieuwe school gebouwen is noodzakelvk: van de ono-eveer V'ifhondfrf? T-Taarioms'» k'accen on de laeere scholen tellen 82 tot dcdi? leerlingen. 31" van derfiir tot 4 5 leerlingen en honderd bo"en de 45 leerlingen. Spreker beoaalde voorts de aandacht van de raad bij het probleem van de aanpas singsmoeilijkheden, dat zich uit in 150.000 zittenbliivers in het gehele land per jaar. Hij voelde er iets voor beoaalde leerkrach ten te benoemen voor het „leren leren" en het ..leren denken". Oo de middelbare scholen wordt d°ar al een nroef mee ge nomen, de heer Voogd bep'~:tte uitbreiding tot het ido. De heer Voo«rl wees voorts no de daling met 12 van he+ aantal leerlmemi oo de Haqrlpmro rv: VWo r,1 vqri 1 947 tot 1954 en beoleitte integrale afschaffing van de schoolgelden voor dit soo--t onderwiis gratis studieboeken en eventueel zelfs een „studie-loon'- Aangaande het kleuteronderwijs vroeg spreker de door het rijkssubsidie vrii- komende gemeentelijke middelen aan te wenden tot aanstelling van boventallige lee-krachten. De heer Voogd heeft per>imt voor het. jong houden van de bestuurslichamen bij het onderwiis. uitvloeisel van ziin opvat ting, dat wie met.de ieugd om«aat zelf niet te oud moet zün. Als concreet vom-beelrf van het tegendeel van wat hij beoogt, noemde bij een bestuur waarvan voorzit ter. secretaris en penningmeester tezamen 233 iaar oud zijn: een gemiddelde van bijna 78 jaar. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) stipte allereerst de kwestie van de onderwijsver nieuwing aan. Het voornaamste resultaat van deze vernieuwing is volgens haar de meer individuele benadering van het kind, hetgeen een winst is. Zij zag het als een taak van de overheid, om de leerkrachten bij dit moeilijke werk behulpzaam te zijn. Een andere overheidstaak is volgens haar de „ouderwetse" leerkrachten kennis te laten nemen van moderne onderwijsmetho den. Men moet er evenwel voor waken, te hard van stapel te lonen, want dat zou averechts uitwerken. Men zal moeten on derzoeken, of hier ter plaatse een paeda gogisch centrum opgericht mo°+ worden of dat men (goedkoper) gebruik zal kunnen maken van reeds bestaande centra. Het gymnastieklokaal aan de Badhuis straat te Haarlem komt nu het eerst aan de beurt om te worden gemoderniseerd. Daartoe zal het nodig ziin, dat het gebouw bijna geheel wordt afgebroken om daarna te worden herbouwd. Op het investerings plan is voor dat werk dertigduizend gul den uitgetrokken, maar dit bedrag is na tuurlijk in de verste verte niet. toereikend. In beginsel hebben B. en W. besloten elk jaar twee ton te gebruiken voor de ver nieuwing en verbetering van de sport accomodatie in de stad. Dit heeft wethouder Geluk Donder dagmiddag ter gelegenheid van de behan deling van de gemeentelijke onderwijsbe- groting door de gemeenteraad geantwoord op vragen en opmerkingen van de heren Proper (CPN) en Voogd (Arbeid). Laatstgenoemde was bij een tocht langs sportvelden en gymnastieklokalen de schrik om het hart geslagen. De velden worden veel te intensief bespeeld 46 uur per week en langer de lokalen verto nen op alle mogelijke onderdelen gebre ken: splinterende vloeren, stofnesten, ko- lenkachels, gebrekkige kleed- en was ruimten. Het gebouw aan de Kleine Hout weg beschreef de heer Voogd als een krot, dat wel heel schril afstak bij de gemo derniseerde lokalen van de Klaas de Vries-, de Th. Ketelaar- en de oude Van der Leysohool, vruchten van de studiereis van de Sportraaddelegatie naar Dene marken. De heer Voogd wees er op, dat bij het technisch onderwijs in het geheel geen gelegenheid voor gymnastiekbeoefening bestaat. Met de heer Proper bepleitte, hij aanstelling van vakonderwijzers voor gymnastiek voor de derde en vierde klas- Mn der lagere scholen. Ook noemde spreekster onder meer het onderwijs aan lichamelijk gebrekkige kin deren. Men moet de ouders van deze kin deren helpen om het volgen van dit kost bare onderwijs voor hun kinderen mogelijk te maken. Zij sprak de hoop uit, dat nu ook uit toekomstige besluiten van B. en W. de algehele gelijkstelling tussen biizonder en openbaar onderwijs zal blijken. Zij leg de de lagere school de taak in de schoot, om de leerlingen doeltreffender voor te bereiden op het middelbaar onderwijs. Mejuffrouw Bolsius wees er op, dat men het belang van adviezen van de leerkrach ten op het punt van beroepskeuze niet moet onderschatten. Zij was van mening, dat de culturele vorming van de school jeugd nog te veel naast de school staat. Zij drong er bij het college op aan, bijzondere aandacht te wijden aan de huisvesting in Haarlem van de leerkrachten, die immers deelgenoot moeten worden van de Haar lemse gemeenschap. Evenals mejuffrouw Bolsius had «edaan en laten- de heer W e n s i n g (C.H.IJ.) zou doen, uitte ook mevrouw Scheltema- Conradi (V.V.D.) waardering voor het Haarlemse onderwijsbeleid. Haar ee^f" punt was het gebrek aan schoolruimte. Zn wees, zonder dat dit als aanbeveling was bedoeld, op de e'de^s gevoegde methode om de toelatingsleeftijd voor de lagere schoen met enkele maanden te vervroegen. Ten aanzien van de kleuterscholen toonde zii vooral belangstelling voor de kleuterschool in Zuid, waarna ze overging tot de resul taten van het lager onderwijs, waarover ze niet kon roemen. Zij beklaagde zich vooral over de slechte kennis van het Nederlands, waarbij zij een funeste invloed toeschreef aan de dagelijks via de radio komende „slordige, platte taal". Voldoen aan de behoefte aan kleine klassen vond ze ur genter den verlenging van de leerplicht of het stichten van alleNei bijzondere scho len. Onder meer betwijfelde ze het nuttig effect van een school voor moc'Ujk oo- voedhar° me:"es: ..Als je die bij elkaar zet. b"derv~" --e elkaar". De overgang van la°er naar voortgezet onderwiis achtte ze evenm'n in orde: de kinderen worden niet r;jo afgeleverd. De opleidingsschool a's zodanig verwierp zii niet, al zouden in* somrm'ge buurten de hoogste klassen wellicht gesplitst kunnen worden in een afdeling voor aansluiting on voortgezet onderwijs en e-n voor eind onderwijs. Voo' ts zmHen de 1e°rlin"én "an de lagere scholen met de moge1 li klieken van verdere oo'eidip^on be'rend worden gemaakt, maar niet via de ambt^aa" voor de school- of beroenskei'ze: dat bureau behoort niet tot de ond.è'-wncmstanties. Tenslotte vroeg mevrouw RcV>°!f°ma nog aandacht voor het hu's'houdoniderwijs aan zwak-begaafd° meisjes. Het was te verwachten, dat de heer We n s i n g de vinger zou leggen op de nog steeds n:et vervulde vacature van gemeen telijk inspecteur voor het la «er onderwiis. Hij vroeg zich af of nu met beter volstaan kon worden met een ambtenaar voor dagogisch-didactische zaken. Ook wilde hij de personeelsseieetie mede door per sonen uit het onderwüs zelf laten verrich ten. Spreker deelde de mening van me vrouw Scheltema, dat milieu-invloeden niet van overwegende invloed op de resul taten van het middelbaar onderwijs kon den zijn. Ook hij wilde deze problemen op lossen 'n het kader van het la«er onder wiis. Volgens hem leverden de vernieu wingsscholen geen betere résidtafen on dan de traditione'e. „Ook geen slechtere", interrumneerde wethouder Geluk, maar die conclusie aanvaardde de heer Wensing niet voetstoots. Men mocht hem dan ook gerust he* etiket ..mn^rwiief" ontVab-ken. zei hii. En ook voelde hij evenals de heer B e 11 i n k wel wat voor de om streden stellingen van de heer Spoelder. De heer Wensing viel verder over een passage in de brochure over de studiemo gelijkheden na de lagere school. Daarin zweemt een aanbeveling voor de zesjarige H.B.S. van het Onnrnherttvcum naar een critiek 00 de vijfjarige opleidingen. Vermelden wij tenslotte, dat de woord voerder voor de protestants-christelijke fracties liever niet een te zwaar accent op de schoolpsycholoog in onderwijszaken wilde leggen en voor contact en overleg meer waarde hechtte aan een Onderwijs raad. Evenals andere sprekers dronig ook de heer Wensing aan 00 een spoedige rege ling van de rechUoositie van de leerkrach ten van he* middelbaar ""d-erwiis. De heer Proper (C.P.N.) noemde de kwestie van de schoolruimte het meest ur gente probleem. Hij was tot de conclusie gekomen, dat de person eel voorziening van de scholen verre van ideaal was. De gang van onderwijzers naar Haarlem moet aan trekkelijker gemaakt worden. Hij vroeg ook aandacht voor de positie van de kleu terleidsters. Hij deed de suggestie om op de lagere scholen ook het gymnastiek onderwijs in het derde en vierde leerjaar in handen van vakleerkrachten te geven. Ook vroeg hij zich af, hoe het staat met cle bouw van een kleuterschool aan de Brede- rodestraat. Nadat de heer B e 11 i n k (V.V.D.) de bijzondere aandacht van B. en W. had ge vraagd voor de blinde en slechtziende kin deren hij verwachtte hierover binnen enkele maanden een voorstel aan de raad, kwam de heer Willem se (Arbeid) met klem op voor het nijverheidsonder wijs. Hij wenste studieloon voor jongens, die nijverheidsonderwijs wensen te volgen. Daarvan zou zeer zeker een stimulerende invloed uitgaan. De meeste ouders zien hun zoon liever met een witte boord dan in een overall; men stuurt de kinderen met voorliefde naar Mulo, gymnasium of H.B.S. Toch biedt een technische opleiding vele perspectieven, maar dat is de meesten niet bekend, aangezien uitvoerige propa ganda hierover ontbreekt. De heer Willem- se was van mening, dat het Bureau voor School- en Beroepskeuze in de hoogste klassen van lagere scholen en op ouder avonden voorlichting moet bieden. Het is evenwel noodzakelijk, dat het aantal per soneelsleden van dit bureau zal moeten worden uitgebreid. Men doet hier alle moeite om industrie en ambacht in Haar lem te vestigen en te behouden; laten wij dan ook de jeugd duidelijk onder ogen brengen, welke mogelijkheden in ambacht en industrie voor haar zijn weggelegd", zo besloot de heer Willemse zijn betoog. Mevrouw SmitzPeper (Arbeid) vroeg nu reeds de welwillende aandacht van B. en W. voor de bouw van de nieuwe neutrale huishoudschool in „Zinnevelt", waarvoor de rijksgoedkeuring thans is aan gevraagd. Zij bepleitte eveneens huishoud- onderwijs voor Mulomeisjes. Wethouder Geluk kon nog gistermid dag een paar opmerkingen beantwoorden. De hoofdschotel van zijn betoog bewaardde hij tot vanmiddag. Over de schoolruimte moest hij pessimistisch blijven: we zijn nog lang niet uit de moeilijkheden. Welis waar is het rijk wat vlotter met zijn ur gentieverklaringen geworden, maar nu blijkt de technische staf van Openbare Werken, te klein door bezuinigingen in de vooroorlogse periode, overbelast te zijn. Bovendien moet men voorzichtig zijn met het scheppen van nieuwe schoolruimte, omdat over enige jaren het leerlingenaan tal weer gaat dalen. Daarom zag de wet houder veel heil in verplaatsbare houten lokalen om tijdelijke pieken op te vangen. Vervroeging van de termijn van toelating achtte hij niet in het belang van het kind, dubbele schooltijden nog erger. Wat de kleuterscholen betreft: voor die in Zuid is nog steeds geen plaats gevonden. Het besluit tot de bouw van een school achter de Brederodestraat is nog steeds niet door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Er bestaan planologische bezwaren tegen de plaats, omdat de kinderen dan steeds de toekomstige Westelijke randweg zouden moeten oversteken. De heer Geluk noemde deze zaak „een ellendige lijdensgeschiede- denis", waarvan de eerste faze al uit 1948 dateert. In September zullen dus twee lo kalen van deze kleuterschool weer in de school aan de Wouwermanstraat onderdak vinden, een derde in Stoops bad. Wat betreft het wetsontwerp tot subsi diëring door het rijk van het kleuteronder wijs, deelde de wethouder mede, dat de Vereniging van Nederlandse gemeenten reeds in het geweeer is gekomen om een betere uitkeringsregeling voor de gemeen ten te verkrijgen, al meende hij, evenmin ais de heer W e n s i n g, niet dat de uitke ringen zo zouden tegenvallen als aanvan kelijk, onder meer in ons blad, werd ge vreesd. Een voorlopige berekening had uitgewezen, dat Haarlem er nog wel een paar ton op vooruit zal gaan. In elk geval vond spreker geen aanleiding thans nog tot een wijziging van de gemeentelijke rege ling over te gaan, zoals de heer Wensing had gevraagd. Wat betreft de klachten over het schoon houden der scholen uitte de heer Geluk nogmaals zijn voorkeur voor de aanstelling van schoolbewaarders, die tevens het hoofd van enige administratie zouden kunnen ontlasten, liever dan de roulerende admi nistratrices die de heer Proper had aan bevolen. De aanstelling van boventallige leer krachten is niet zozeer een financieel dan wel een ruimtelijk probleem; overigens wordt elke gelegenheid tot aanstelling ook gebruikt. De heer Proper had ook nog gevraagd naar de toestand der school bibliotheken. Het daarvoor beschikbare bedrag is niet overdadig, maar wordt vol doende geacht. Bovendien wordt nagegaan of een samenwerking met de jeugdbiblio theek mogelijk is. Aan een regeling van de rechtspositie van de leerkrachten der middelbare scho len is men nog niet toegekomen. Bijster urgent achtte spreker die kwestie niet, want de leraren zijn daarom nog niet rech teloos: de gemeente past de rijksregeling voor middelbare scholen toe, terwijl voorts de ambtenarenwet nog bescherming biedt. Vermelden wij nog dat wethouder Geluk bijzondere lof toezwaaide aan het perso neel van de vijfde afdeling, dat niet alleen met kennis van zaken, maar ook met en thousiasme en pleizier werkt. Erfpacht Tijdens de behandeling van de Haar lemse gemeentebegroting heeft ook hoofd stuk VII het kleinste hoofdstuk met de langste naam: Eigendommen niet voor de openbare dienst bestemd enige stof tot discussie opgeleverd. De heer Fibbe (V.V.D.) heeft a~n wet houder Happé de vraag gesteld of B. en W. een algemene norm kunnen opstellen voor de indirecte kosten, welke op het bouwrijp maken van gronden drukken; De wethouder antwoordde hierop, dat dit niet mogelijk is. Voor indidentele gevallen wordt een berekening gemaakt, welke aan de raad bekend is. Hetzelfde raadslid had bezwaren tegen het feit, dat de erfpachts canon 4 bedraagt voor grond, waarop woningwetwoningen gebouwd worden en 5 voor de overige terreinen. Wethouder Happé verklaarde, dat B. en W. bereid zijn om te onderzoeken, of het rentepercentage kan worden herzien. Ook kwam de heer Fibbe in opstand tegen het feit, dat in de gemeente Haarlem bij verkoop van een op met erfpacht be zwaarde grond gebouwd huis een jaar extra erfoacht moet worden betaald. Ook hier zegde wethouder Happé toe. dat za' worden onderzocht, of er voldoende grond bestaat om de bepaling te handhaven. De heer Fibbe kreeg op zijn verzoek of B. en W. bereid zijn een prae-advies over de erfpachtkwestie uit te brengen, te horen dat het college hier inderdaad toe bereid is. Wethouder H a n o wees erop, dat dit Drae-advies kan ziin e°n motivering tot handhaving van de bestaande toestand, dan wel de mededeling, dat men er van terugkomt. Op een vraag van de heer De Land meter (C.H.U.), of het gem°-itebezit van een dertigtal bepaalde woningen nog steeds noodzakelijk is, luidde het antwoord van wethouder Happé, dat dit inderdaad noodzakelijk is, aangezien de gemeente, met het oog op het saneringsplan, over e?n aantal ruilobjecten moet kunnen beschik ken. Initiatief van Christelijke Besturenbond in Haarlem Naar wij vernemen heeft cle Christelijke Besturenbond in Haarlem het initiatief ge nomen tot de oprichting van een stichting Lager Technisch Onderwijs. Bij de ingekomen stukken voor de ver gadering van de Haarlemse raad van Woensdag 16 Maart bevindt zich een brief van het stichtingsbestuur in oprichting de samenstelling van liet. definitieve be stuur, dat alle protestants-christelijke or ganisaties zal dienen te vertegenwoordigen, is binnenkort te verwachten waarin de raad verzocht wordt de oprichting en in standhouding van een lagere technische school in Haarlem noodzakelijk te verkla ren. Daarbij wordt aangevoerd, dat het aan tal leerlingen, dat jaarlijks de christelijke scholen in Haarlem verlaat, de stichting van een christelijke ambachtsschool wet tigt. B. en W'. hebben de raad voorgesteld over deze kwestie prae-advies uit te bren gen. Wij herinneren er aan, dat de Haarlem se raad op 18 Augustus van het vorige jaar besloot tot het noodzakelijk verklaren van een tweede ambachtsschool, met name een Rooms-Katholieke, zij het met de restrictie dat voorlopig volstaan zal moeten worden met de vakken metaal- en houtbewerking. Bij de raadsdebatten werd door sommige raadsleden reeds gezinspeeld op de moge lijkheid, dat nu ook van protestants-chris telijke zijde een aanvraag te verwachten viel. B. en W. hadden zich toen nog niet met die vraag willen inlaten, omdat alleen van rooms-katholiekc kant een aanvraag was ingediend. Wethouder Geluk stelde zich op het standpunt, dat dan ook de eco nomische mogelijkheid van een derde am bachtsschool aanwezig moest zijn. OQ05C«y>XO^CO^»5KO»»»ÏCi"^3X03CODOMOCCO»^X>XXMCC«XC03CCOOCCCCCOC03CCOÏCCCCO'X<XCOXCCC<XCOCCO<KOCCCCZ>DCO Vrouwen en meisjes van Haarlem, helpt allen mede de bazar te doen slagen, 8 welke onder het motto: „Geeft hun een toekomst zonder kamp", wordt geor- 8 ganiseerd op 26, 27 en 28 April in het Concertgebouw ten behoeve van de vluchtelingengezinnen in het kamp Spittal a.d. Drau, bij Klagenfurt (Oostenrijk). 8 3 Laten v;ij met elkander zorgen, dat de artikelen, welke verkocht moeten worden, 8 y ons toestromen; dat bijdragen gestort worden; dat de bazar door duizenden 8 bezocht wordt. 8 R Stort uw gift op postgironummer 602542 ten name van pennincmeesteresse ;j Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, afdeling Haarlem, of 3 levert uw handwerken en andere goederen voor verkoop op de bazar in vóór Sj 15 April a.s. bij de U.V.V., Proveniershuis, telefoon 14179. 8 C. G. E. M. CREMERS-DE BRUIJN. O C»0<rm>OOOOC»30C«>3MO^ODC©XOrc/XXOOODC£OCXOC00300©3CÖXOCOCOOOOCOOOOO^ Bij Koninklijke Besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amster dam, ter standplaats Amsterdam: H. Wil- lemsen, candidaat-notaris, wonende te Am stelveen; H. P. A. E. Ribbers, candidaat- notaris. wonende te Amsterdam; W. Koch, candidaat-notaris, wonende te Amsterdam en Z. Deenik, candidaat-notaris, wonende te Amsterdam. Tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenhage, ter standplaats 's Gravenhage C. G. M. Formijne, candidaat-notaris, wo nende te Voorburg. Tentoonstelling van werken Jan Poortenaar Van Zaterdag 19 Maart tot en met "To April wordt in het museum „Het Huis Van Looy" een tentoonstelling gehouden van schilderijen, aquarellen en etsen van de kunstenaar Jan Poortenaar. Bij de opening op 19 Maart zal de kunstenaar het woord voeren. Aangezien als gevolg van de hogere lo- nen en prijzen alsmede van het uitvoeren van een extra fundering de bouwkosten van de bijzondere lagere school aan het Roerdompplein 19 (Koningin Emmaschool) de begroting met ruim negenduizend gul den hebben overtroffen, verzoeken B. en W. van Haarlem de raad alsnog 9945 beschikbaar te stellen. Voorts raden B. en W. de raad aan om een bedrag van tweeduizend gulden ter beschikking te stellen aan het bestuur van de vereniging „De Haarlemse Montes sorischool" voor de uitbreiding van de be tegeling van de speelplaats bij de school aan de Louise de Colignylaan 3. Vervolgens verzoeken B. en W. de raad om medewerking te 'verlenen aan het R.K. Kerkbestuur van de parochie van Petrus en Paulus in Haarlem tot het Stichten van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Revius- straat 1, welk gebouw ruimte moet bie- den voor 212 leerlingen en zal bestaan uit zes klasselokalen. Benoemingen De driejarige zittingsperiode van de le den der commissiën tot wering van school verzuim was op 1 Maart geëindigd. Met het oog hierop hebben de beide commis siën elk een vijftal aanbevelingen toege zonden ter benoeming van de leden voor de volgende driejaarlijkse periode. Commissie A: a. 1. de heer B. P. A. Ooms (aftr.Nieuwe Gracht 32 zwart; 2. de heer P. P. van Delft, Jephtastraat 13; b. 1. de heer B. P. Maat (aftr.), Bra- kenburghstraat 37; 2. de heer A. J. Fort- gens, Caninefatenstraat 23; c. 1. de heer E. de Groot (aftr.), Zaanenlaan 64; 2. de heer K. H. Oosterhagen, Joan Maatsuy- lterlaan 21; d. 1. de heer J. W. van Hezel (aftr.) Ramplaan 101; 2. de heer A. Meyer Jan Haringstraat 7; e. 1. de heer J. Hou wen (aftr.), Zaanenlaan 34; 2. de heer L. de Klerk, Zaanenstraat 67. Commissie B: a. 1. de heer N. Desjar- dijn (aftr.), Bakenessergracht 81 zwart; 2. de heer J. Burger, Bakenessergracht 81 rood; b. 1. de heer N. C. Schouten (af tr,), Emmalaan 34; 2. de heer A. J. B. van Velsen, Parklaan 79; c. 1. de heer M. A. van Heuven (aftr.), Eindenhoutstraat 69; 2. de heer F. Hoitsma, Bos en Vaart straat 9 zwart; d. 1. de heer D. Spaarga ren (aftr.). Merkmanstraat 19; 2. de heer C. A. Holleman, Westergracht 40; e. 1. mejuffrouw M. Kieft (aftr.), Zaanenlaan 81; 2. de heer A. Meyer, Jan Haring straat 7. B. en W. hebben vervolgens de volgen de voordracht ter benoeming van een hoofd van de Prins Hendrikschool opge maakt: 1. de heer C. Kooiman te Haar lem; 2. de heer J. Vorsteveld te Santpoort en 3. de heer G. M. F. Toornstra te Enk huizen. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de prof. dr. Gunning- school luidt: 1. mejuffrouw J. A. M. Ber nards te Amsterdam; 2 mejuffrouw A. W. Bos te Jubbega en 3. mevrouw A. Meyer-Smid te Groningen. B. en W. stellen verder de raad voor om tot tijdelijk leraar in „leren leren" aan het Coornhertlyceum te benoemen de heer W. Koutstaal te Haarlem; tot leraar in de wiskunde aan dit lyceum de heer G. Tromp te Terneuzen (zulks met ingang van 1 September 1955) en tot tijdelijke leraar in de wis- en natuurkunde aan de ze school de heer C. L. Scheffer te Am sterdam. Met ingang van 1 September van dit jaar zal, behoudens goedkeuring van de raad tot leraar in de wiskunde aan het Lorentzlyceum benoemd worden de heer P. J. Visser te Hoorn. Voorts is bij de ingekomen stukken nog een brief van de vereniging van Christe lijk U.L.O. houdende een verzoek tot het De Haarlemse recherche heeft Donder dag aangehouden de 22-jarige Haarlemse los werkman J. H., die er van verdacht wordt, op 1 en 2 Maart des avonds uit de fabriek in Haarlem, waar hij werkzaam was, in totaal vijf ..broodjes" lood te heb ben weggenomen. Een broodje is een hoe veelheid lood van 15 kilogram. In verband hiermee werden eveneens aangehouden de 25-jarige los werkman D. Z„ diens 23-jarige broer J. Z.. sjouwer, en de 22-jar;«e landarbeider J. J.. al'en uit Haarlem. Zij zouden op de uitkijk hebben gestaan, toen J. H. zijn slag sloeg. De man nen zijn ingesloten. verlenen van medewerking voor de aan koop van acht schrijfmachines voor haar scholen en tenslotte is er een brief bin nengekomen van mejuffrouw W. L. E. Salomons met een verzoek om eervol ont slag als onderwijzeres aan de Prins Hen drikschool. B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad te besluiten tot het voeren van een rechtsgeding in eerste aanleg en zo nodig in hoger beroep en of cassatie, strek kende tot onverbindend verklaring van het bindend advies van de commissie van advies van de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland, naar aanlei ding van het geschil met de heer G. Hulse bosch, a%nnemer te Bloemendaal, terzake van de uitvoering van rioleringswerkzaam heden in de Wilhelminastraat, de Zijlvest en de Kinderhuisvest. ?•- In de toelichting herinneren B. en W. er aan dat de heer G. Hulsebosch bij de aan besteding tot het maken van 'n stamriööl d'e laagste inschrijver was en dat hem 't werk gegund is voor 209.900. Bij de uitvoering van de werkzaamheden zijn moeilijkheden ontstaan, waaraan de aannemer aanspraken meent te kunnen ontlenen op vergoeding wegens meer werk, bestekswijzigingen en meer leveringen, tot een totaalbedrag van j 138.802, ongeacht de later nog te speci ficeren rente. De gemeente heeft de vorde ringen erkend tot een bedrag van 37.187, dat inmiddels werd uitbetaald. De aan nemer meende echter nog te kunnen vor deren een bedrag van 101.614 plus rente van 6 'A over te late betaling van hetgeen hem zijns inziens nog toekomt. Ter be slechting van het geschil heeft de gemeente destijds een aanbod gedaan van een bedrag ineens van 45.000, op welk aanbod de aannemer niet wenste in te gaan. Deze heeft de onderhavige aangelegenheid aan hangig gemaakt bij de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven, die bepaald heeft, dat de gemeente onverminderd het reeds betaalde verschuldigd is een bedrag van 49.555, vermeerderd met de rente van 6 's jaars over een som van ƒ48.712 be rekend over het tijdvak van 1 November 1952 af tot de dag der voldoening. Boven dien moet de gemeente nog bijdragen in de helft van de kosten van het bindend advies en het daaraan voorafgegane onderzoek tot een bedrag van 1.841. B. en W. zijn van mening, dat het bin dend advies voor de gemeente onaanvaard baar is en stellen de raad voor een rechts geding te voeren. Het jaar 1954 is voor de Haarlemse Lucht vaartclub een goed jaar geweest. Het officiële ledental nam met twintig percent toe. Het percentage actieve leden ligt boven tachtig percent, hetgeen in vergelijking met vele andere clubs gunstig te noemen is. Vooral de jongere leden waren zeer actief. In de clubprestatieeompetitie, die in 1953 voor het eerst sinds vele jaren niet gewon nen werd, zakte de club in 1954 naar de vier de plaats. De statistiek van het clubleven was in het geheel genomen gunstig en vooral de goede clubgeest is een waarborg voor een goede gang van zaken. Het gehele jaar door is er gevlogen. Het totaal aantal vliegdagen was nagenoeg gelijk aan dat in 1953, n.l. 88 tegen 85. Van deze 88 vliegdagen waren er 41 waarop uitsluitend met vrij vliegen de modellen werd gevlogen. 28 waarop alleen de lijnbesturing werd beoefend en 19 waarop in beide categorieën werd gevlogen. Het peil van de vrij vliegende modellen onderging een aanmerkelijke verbetering. Het vluchtgemiddelde steeg van 66,7 sec. tot 76,6 sec. Deze verbetering is toe te schrijven aan de intensieve beoefening van de klasse zuigermotormodellen, culminerende in het behalen van het landskampioenschap. Met de verschillende troon modellen werden in 1954 13 brevetten behaald. Op nagenoeg alle grote wedstrijden is de Haarlemse Luchtvaart Club vertegenwoor digd geweest. Donderdagmiddag omstreeks 15.40 uur werd de vier en zestigjarige bromfietsrij der P. Mors uit Hoofddorp op de kruising WilhelminalaanKruisweg te Hoofddorp door een auto aangereden, waarbij hij een zware hersenschudding en meerdere hoofd wonden opliep. De heer Mors, uit de Wil helminalaan komend, reed cle Kruisweg (een voorrangsweg) op, zonder echter aan een naderende personenauto voorrang te verlenen. Het slachtoffer werd naar zijn v'Qöig vejrxofi,*dr Rijkspolitie Halfweg vraagt inlichtingen De groepscommandant der rijkspolitie te Halfweg verzoekt te worden bekend ge maakt met de identiteit van een onbekende dame, die op 9 Maai-t omstreeks 16 uur in een rijdende tram tussen Amsterdam en Haarlem te Halfweg is overleden, vermoe delijk tengevolge van een hartverlamming. Zij was in het bezit van een groene linnen weekeindtas met ritssluiting. Aangezien de vrouw op de terugweg was van Amsterdam naar Haarlem, wordt vermoed dat zij in Haarlem of omgeving woonde. Signalement: leeftijd 60 a 65 jaar, lang ongeveer 1.70 meter, grijs polka haar, rond vol gelaat, kunstgebit, gekleed in beige gestreepte mantel met ceintuur, blauwe japon, bruine lage schoenen, grijs bruine shawl, bruine hoed, groen gebreide hand schoenen met wit patroon, doublé hals ketting. Inlichtingen worden ingewacht onder telefoon K 2907—266. Jaarvergadering gepensionneerden Ned. Spoor- en Tramwegen Op Donderdag 10 Maart hield de afdeling Haarlem van de Bond van Gepensionneer den bij de Nederlandse Spoor- en Tram wegen in gebouw „Zang en Vriendschap" de jaarvergadering. In verband met bestaande vacatures en het aftreden van de vice-voorzitter en de 1ste penningmeester, werd het bestuur aan gevuld met vier nieuwe bestuurders, de heren F. Meesterberends, L. A. v. d. Heu len, P. Post en J. v. d. Schaar. De aftredende bestuursleden, de heer J. D. Mulder, vice-voorzitter en de 1ste pen ningmeester, de heer P. H. Tel, die wegens hoge leeftijd en huiselijke omstandigheden, alsmede de heer Tel op medisch advies, hun functies moesten overdragen aan andere krachten, werden als ere-leden van het be stuur benoemd en blijven als zodanig er nog deel van uitmaken. In korte trekken belichtte de voorzitter de grote verdiensten van deze twee pioniers van de afdeling Haarlem, die zich ook op ander maatschappelijk terrein zo vele ver diensten voor de gemeenschap hebben ver worven. Als blijk van waardering werd aan mevrouw Mulder en mevrouw Tel een kleine bloemenhulde aangeboden en de heren Mulder en Tel een kistje sigaren ge offreerd. - - - Na een korte. uiteenzetting_yan de voor zitter over de huidige positie van de ge pensionneerden, in verband met het ge zamenlijk adres van de 85.000 gepension neerden aangesloten bij de algemene pen sioenbonden, werd deze vergadering ge sloten. B. en W. stellen de raad voor om voor het samenvoegen van de beide gedeelten van de speeltuin van de Speeltuinvereni ging „De Glasblazers" aan de Papentoren vest aan B. en W. een bedrag van 1330 ter beschikking te stellen. Enige weken geleden hebben wij mede delingen gedaan over de plannen tot res tauratie van het perceel aan de Buiten rustlaan 29 te Haarlem, het zogenaamde „Klein Paviljoen". Thans vernemen wij, dat de eigenaren zich tot de gemeente heb ben gewend met verzoek om geldelijke bij drage in de kosten van restauratie: B. en W. stellen de raad voor 6.745 beschikbaar te stellen, onder voorwaarde, dat ook rijk en provincie een bijdrage zullen verlenen. B. en W. merken op, dat het pand, dat gebouwd is in de jaren 1771 tot 1788, uit aesthetisch oogpunt alleszins gerestaureerd dient te worden. Het „Klein Paviljoen" heeft onderdak geboden aan Lodewijk Na poleon en aan Prinses Wilhelmina, de moe der van Koning Willem I. De kosten van de restauratie worden ge raamd op ƒ33.725. De eigenaren hebben zich gewend tot het rijk, de provincie en de gemeente. B. en W. stellen de raad voor ten hoogste 20 procent van de kosten, met een maximum van 6.745, voor rekening der gemeente te nemen, onder voorwaarde, dat het rijk en de provincie ook zullen bijdragen Het hoger beroep, dat de 28-jarige ge detineerde houtbewerker P. T. de W. uit Amsterdam instelde tegen het hem door de rechtbank te Amsterdam opgelegde vonnis van twee jaar met aftrek, heeft hem niet mogen baten. Het gerechtshof te Amsterdam, dat vanochtend uitspraak heeft gedaan, bevestigde het vonnis. De verdachte had in tegenstelling tot zijn kameraad, die in het vonnis berustte, hoger beroep aangetekend in de zaak van de zo genaamde tunneldiefstal. Samen mei zijn kornuit had hij zich door het graven van een ondergrondse tunnel van een belen dend perceel uit toegang weten te ver schaffen tot een horlogezaak in de Frede- rik Hendrikstraat te Amsterdam en op die wijze 360 horloges gestolen. GEBOREN: Judith, d. van D. Plat en E. Vogelzang; Willem Clement, z. van A. Boes veld en B. Dirks. OVERLEDEN: Wed. A. M. Kuipers— Costeris. 81 j„ P. de Hooghst'-aat; C. van der Steeg. 83 j.. Herenweg 126: Mej. C. E. Luijt, 74 j.. Herenweg "6." Mevr. Fagenouwvan der Veen, 73' j.. Herenweg 79: D. A. Moor- hoff. 73 i Cfjjronendaalkade 6. ONDERTROUWD: J. P. E. du Puis en M W. rie Wolf, GETROUWD: A. Rüighaver en J. E. Phi- lippo.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11