Mendès-France wil allen die progressief denken verenigen Televisiebestel zal wel gelijk worden aan dat van de radio Schilders ontwierpen stoffendessins Naar vernieuwing strevende krachten zijn aanwezig Vooruitzichten der Franse politiek Schijvenschuürders solidair met stakende diamantbewerkers Menig meisje Gerben Sondermann door geluidsbarrière Geert Kamermeerderheid voor een nationaal algemeen programma Tentoonstelling in het Stedelijk Museum Taxi werd bij botsing op het ijs geslingerd y A IJ DAG 11 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Links front Radicaal front Boven „verschrikt" Amsterdam Volksfront Bezwaren tegen vetorecht DIT IS HET GEHEIM VAN SLOAN'S LINIMENT „Veelkleurig Geen bezwaar tegen reclame Eén dodetwee ernstig gewonden (Van ónze correspondent in Parijs) Pierre Mendès-France die acht maanden lang vrijwpl onafgebroken, dag en nacht in touw is geweest om in een bovenmenselijke poging enige orde op de Franse zaken te stellen, is na de aflossing van de wacht, met zijn vrouw naar Mégève vertrokken. P.M.F. is een hartstochtelijk, ofschoon niet altijd even for tuinlijk skiër. Hij heeft al twee maal een been gebroken. Het moet zijn bedoeling zijn minstens twee weken in de bergen te blijven en niemand zal beweren, dat enige rust hem niet zou toekomen. Of hij zich die rust gunnen zal, is een vraag. In zijn koffers had hij in elk geval een dictafoon gepakt en op de derde dag van zijn verblijf in het berghotel waar hij zijn intrek had genomen, stond er al een typiste voor zijn deur. De vraag wat hij haar dicteren gaat, behoort tot de onderwerpen waarnaar poli tieke kringen in Parijs bijzonder ijverig gissen. Mendès-France „het spook in de coulissen zoals zijn rooms-katholieke tegenstander Teitgen hem al heeft ge noemd bestaat het aldus als ambteloos burger, ver van Parijs, de politieke be langstelling van zijn land intensiever bezig te houden dan zijn opvolger en voor- ifd noemd bestaat het aldus als ambteloos burger, ver van Parijs, de politieke be- enc maïige „briljante secondant" Edgar Faure dat aan het hoofd van zijn veelkop pige regering vermag. Men heeft indertijd het kabinet Mendès- France wel een linkse regering believen te noemen. Dat was zeker geheel juist, al hebben dan ook de socialisten hoewel niet in het kabinet vertegenwoordigd de vroegere premier tot het laatst het trouwst gesteund. Trouwer dan zijn eigen partijgenoten. Het was de radicaal René Mayer die zijn val bewerkte. Mendès- France is echter geen socia.ist, ofschoon hü wel voorstander is van een vrij straf geleide economie. Beter dan met de ter men links of rechts, kan men zijn politiek omschrijven als een hartstochtelijke po ging om de broodnodige hervormingen in te voeren waardoor Frankrijk weer in de voorste rij der grote mogendheden kan worden gebracht. Pogingen die intelligente waarnemers van alle kleuren en gezindten sedert jaren hebben aangeprezen, maar waartoe nie mand voor hem de nodige moed en energie had kunnen opbrengen. „Links" kan men die politiek alleen noemen, indien men dat begrip vereen zelvigt met een ruime dosis bezieling, durf, scherpzinnigheid en verantwoorde lijkheidsbesef voor de toekomst en de be reidheid afstand te nemen van te nauwe groeps- en partijbelangen. Hoe verwarrend die termen links en rechts ook dan nog blijven blijkt wel uit het feit dat Mendès-France een groot deel van zijn aanhang vond onder de Gaul listen die in de Nationale Vergadering op de uiterst rechtse banken zijn gezeten. Die verspreiding van de PMF-volgelingen over de verschillende partijen heeft de mislukking van zijn experiment in de hand gewerkt. Het ligt daarom voor de hand dat Mendès-France, nu hij weer vrij man is, zijn tijd zal gebruiken om te stre ven naar een bundeling van al die ver spreide krachten. Eenheid maakt macht, vooral in de Franse politiek die door groepsbelangen en feodaliteiten wordt be heerst. Mendès-France moet zijn instemming hebben betuigd met het streven van het Parijse weekblad „L'Express" dat de stoot wil geven tot de vorming van een links blok op liberale grondslag, dat reeds als „La Nouvelle Gauche" wordt aangeduid. Wat de ideologische inhoud van dat woord zou zijn, is niet zuiver aangegeven. De rooms katholieke Nobel-prijswin- naar, de romancier Frangois Mauriac, ijvert voor deze plannen waar zich ook een andere grote Franse schrijver, André Malraux, achter heeft gesteld, de voor malige communist, die later een trouwe volgeling van generaal De Gaulle zou •worden. Ook De Gaulle zou niet afwijzend staan tegenover de organisatie van zo'n links-georiënteerd blok waarvan Mendès- France dan de bezielende leiding zou voe ren. Voorlopig blijven dit vrij vage plan nen, om niet te zeggen: visioenen, waar voor men voornamelijk in de kringen van links intellectuelen warm loopt. Niettemin valt het moeilijk te weer leggen dat uit deze warreling van ge dachten, hoe tegenstrijdig ook nog, het initiatief moet voortspruiten waardoor Frankrijk, volgens de veelbelovende denk beelden van Mendès-France, kan worden ADVERTENTIE IEI REUZE PAK MEI 14 IN DE ZAK De Amsterdamse schijvenschuürders, werkzaam voor diamantondernemingen, bebben zich met de thans in staking zijnde diamantbewerkers solidair verklaard. Van volgende week af zullen zij alleen in die ondernemingen hun werk verrichten, die met de A.N.D.B. tot overeenstemming zijn gekomen, dat wil zeggen de eisen van de diamantbewerkersbond dan zullen hebben ingewilligd. hersteld. Mendès-France is te vee] poli ticus en realist om te spelen met i e ge dachte van weer een nieuwe partij. Het is vooral de veelheid van partijen die Frankrijk zo dicht bij de afgrond heeft gebracht. Daarom zweeft PMF vermoede lijk een coalitie van bestaande formaties voor de geest, op de grondslag van een gemeenschappelijk handvest waarin hu manistische en liberale idealen van de Franse revolutie voor de moderne tijd op nieuw kunnen worden geformuleerd. Van die coalitie zouden in ieder geval ook de radicalen deel uitmaken. Het is daarom niet onwaarschijnlijk dat PMF zal trach ten eerst zijn positie in zijn eigen partij te verstevigen. In December, op hel congres van de radicalen in Marseille, toen Mendès- France door de oude partijpatriarch Her- riot tot zijn geestelijk erfgenaam werd uitgeroepen, had hij zonder veel moeite ook de organisatorische leiding van de partij in handen kunnen nemen. Door zijn regeringstaken in beslag genomen, heeft hij die „greep naar de macht" toen ver zuimd. De kliek van gladde rakkers met Martinaud-Deplat en René Mayer aan het hoofd, die PMF in zijn hoogtijdagen hun bewondering en eeuwige trouw bezwoe ren, heeft haar centrale positie behouden en welk gebruik of misbruik daar van werd gemaakt, heeft men ervaren. Ier onmogelijk kunnen ontberen. En het gevaar van het Trojaanse paard, van com munistische cellenbouw in de regering en de Franse administratie dat na de bevrij ding allerminst denkbeeldig is gebleken, kan goeddeels worden opgeheven door het tegenwicht van een nationale concentra tie van radicalen, socialisten, „linkse" Gaullisten en vooruitstrevende rooms ka tholieken. Met alle voorzorgsmaatregelen die denk baar zijn en die De Gaulle indertijd ook vergeefs genomen had en onder het voorbehoud dat Moskou de teugels over de Franse communisten wat zou laten vieren, blijft een nieuw volksfront toch altijd een gevaarlijk avontuur. PMF be schikt gelukkig over voldoende besef voor de politieke verhoudingen en de inter nationale werkelijkheid om zich aan dit vuur niet voortijdig te branden. Dringend is die k\ stie nog lang niet. Op dit ogenblik zit Frankrijk nog on wrikbaar in de greep van een rechtse coalitie die in het gunstigste geval tot dè Kamerverkiezingen inde zomer van het volgend jaar haar politiek van het „immo bilisme" zal voort zetten. Om enig licht van hoop te ontsteken hoop vooral ook voor de rest der vrije wereld in deze voorlopige uitzichtloze duisternis, lijkt het ons gewenst de krachten die tot ver nieuwing kunnen leiden, reeds nu wat uitvoeriger te schetsen. Dat is de opgave geweest die we ons in dit overzicht van Frankrijks binnenlandse politiek waar door de toekomst van Europa voor een ruim deel wordt bepaald, hebben gesteld. Voor het eerst is een debat in de Tweede Kamer door de televisie uitgezonden. Dit geschiedde Donderdagmiddag bij het televisiedebat. Tijdens de zitting maakte onze fotograaf deze opname, waarop we v.l.n.r. zien: mr. Coops (3e comm.-griffier); mr. A. C. de Ruyter (le comm.-griffier); mr. L. G. Kortenhorst (voorzitter); mr. A. F. Schepel (griffier); mr. G. M. A. M. Huigens (2e comm.-griffier); terwijl we voor de camera de kamerleden dr. J. Schouten en E. Vermeer zien. ADVERTENTIE zou er leuker uitzien, wanneer ze met enige zorg haar regenmantel zou kie zen. En wat is het eigenlijk simpel, want LIPPITS heeft niet alleen veel variatie in regenmantels, maar ook de juiste kijk op wat bij U past. Ga gerust af op 't advies van ANNO 1896 KRUISWEG 72 HAARLEM Wanneer het Mendès-France echter zou gelukken de leiding van zijn partij in handen te krijgen, dan heeft hij een goede kans bij de verkiezingen van het volgend jaar als de grote overwinnaar uit de strijd te komen. Zijn gezag is in het hele land zonder twijfel wijd verspreid en diep ver ankerd. Vele zijner aanhangers zullen er echter weinig of niets voor voelen, hun stem uit te brengen op een partij waarin de lakens worden uitgedeeld door de fel ste en vooral deloyaalste tegenstan ders van hun grote man. Daarom blijft het voor PMF de meest urgente taak eerst de inwendige machtsstrijd in zijn radicale partij te winnen. Daarna kan hij in overleg treden met kleinere, verwante groepen als de partij van zijn vroegere minister van Binnen landse Zaken de jeugdige Mitterrand, en met de socialisten. Willen de socialisten eindelijk van een negatieve oppositie over schakelen naar een positief beleid, dan ligt hun enige mogelijkheid in een op recht accoord met Mendès-France. Zoals de kaarten nu verdeeld zijn, zou echter zelfs zo'n uitgebreide coalitie, nog altijd geen absolute meerderheid (en dus een basis voor een constructief en stabiel re geringsbeleid) opleveren. Er gaan ook al voorzichtige stemmen op om een brug naar de communisten te slaan waardoor dan het volksfront uit de jaren '36 zijn wedergeboorte zou beleven. Men merkt helaas niet ten onrechte dan wel op dat de Franse arbeidersmassa nog altijd in de communistische partij haar enige politieke machtsapparaat van betekenis bezit. Een politiek van sociale vooruitgang zou deze communistische pei- Amsterdam is Donderdagmiddag opge schrikt door enige bijzonder harde knal len. De vloeren van huizen en kantoren trilden en het is begrijpelijk, dat men zich angstig afvroeg wat er aan de hand was. Allerlei gissingen werden gemaakt: er zou een vliegtuig zijn neergestort; in de petro leumhaven was een tank ontploft; er werd met afweergeschut geschoten; de genie was bezig op het IJselmeer de zich door de Oostenwind ophopende ijsschotsen op te blazen, enzovoorts. Niets van dit alles was waar. De knal len werden veroorzaakt door het doorbre ken van de geluidsbarrière met een van de nieuwe Hünterstraaljagers, gevlogen door Gerben Sondermann. De invlieger betuigde later zijn spijt. Tijdens een oefen-vlucht op grote hoogte was hij boven de hoofdstad door de geluidsmuur gebroken. Hij zelf had er niet zo veel van gemerkt en het was niet zijn bedoeling geweest om het boven Amsterdam te d-oen. Na de eerste middag van het televisie-debat in de Tweede Kamer kon men reeds vaststellen dat de opzet van het Nederlandse televisie-bestel voor de toe komst precies eender zal worden als van de radio. Voor een volledig algemeen programma van nationaal karakter, in de geest van de Engelse BBC, pleitten alleen mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.), de heer Welter (K.N.P.) en als een ling van zijn fractie de heer Goedhart (P.v.d.A.). Maar zij zeiden zelf al dat daarvoor toch geen meerderheid in de Kamer zou zijn. Blijkens de redevoe ringen van de heren Peters (K.Y.P.), Krol (C.II.U.) en Van Sleen (P.v.d.A.) be staat er (in weerwil van enig verschil in hun standpunten) in de Kamer een overwegende voorkeur voor eigen programma's van de omroepverenigingen met daarnaast, gedurende een kwart of ten hoogste de helft van de zendtijd, een algemeen of „gezamenlijk programma". Maar hoe? Daarover zijn de meningen nog verdeeld. Een gedeeltelijk algemeen programma is ook de opzet in het plan van minister Cals, die de dmroepverenigingen wil verplichten al hun programma's voor te leggen aan een algemeen programma-commissie, die er een keus uit kan doen voor het algemeen programma. Maar de omroepverenigingen krijgen dan het recht, zelfs het veto-recht, een programmaonderdeel te verwerpen voor uitzending in het algemeen pro gramma. De heer Van Sleen (P. v. d. A.) ver klaarde dat zijn gehele fractie overwegend bezwaar heeft tegen het veto-recht. Als de minister dat handhaaft, zou hij door middel van een motie een uitspraak van de Kamer vragen. Hij wil dat er in de algemeen pro grammacommissie democratisch bij meer derheid van stemmen wordt beslist. Daarentegen betoogden de heren Peters (KVP) en Krol (CHU) dat met het ver plicht inbrengen van alle programma's in de algemeen programma-commissie het ADVERTENTIE Da tekening links, gemaakt naar een infri-rood foto, toont U het geheim van Sloan's Liniment. Sloan's Lini ment stuwt zuiverend bloed naar de pijnlijke plekken, om de zieke weefsels te genezen. Daarom geeft Sloan's Liniment zo'n opmerkelijke verlichting bij rheumatiek, spit, jicht, spierpijn, stijve nek, zenuwpijnen enz. Daarom is Sloan's, sinds tientallen jaren, het meest ge vraagde Linimenc. Zorg dat U het altijd in huis hebt. copyright U.S.A. •fc Pos op voor nomook. lef op de hand tekening van Sloan op elke verpakking. Sloan s liniment Registered U.S.A. Potents Öfi veto-recht vereist is. Maar'veel liever (en daarop drongen zij aan) wensen zij samen werking op basis van vrijwilligheid zoals thans reeds gebeurt. Daaraan geven ook de omroepverenigingen de voorkeur. Van een door tie omroepverenigingen te verzorgen gezamenlijk programma had mevrouw F o r t a n i e rD e W i t (VVD) echter geen grote verwachtingen. De prak tijk van de radio is bedroevend, zei zij. Zij had verzameld wat er in een willekeurige week als „gezamenlijk programma", het onschuldigste wat er is, was uitgezonden en onder gelach somde zijn op: nieuwsbe richten, sportuitslagen, waterstanden, och tendgymnastiek, populaire gramofoonplaten de „Zingende Bougie" enz. Een enkele maal is er een concert van beter gehalte. Zij be pleitte voor de televisie van de omroepver enigingen één programmastaf voor één alge meen programma, waarin iedereen 't eigene op eigen wijze geeft. Dat is 'n weerspiegeling van ons nationale culturele leven. Door versnippering van krachten zullen de programma's beneden de maat blijven. Zij begreep niet dat de KRO en de NCRV be zwaar maken tegen een godsdienstige uit zending in een algemeen programma. Een programma van vele kleuren moet tezamen een harmonisch geheel vormen. Omdat mevrouw Fortanier wel inzag dat haar denkbeeld van een nationale televisie geen kans maakt, bepleitte zij verbeterin gen in het plan van de minister, een samen gaan in groter verband zonder prijsgeven van eigen levensovertuiging. Zij wenste dat de Nederlandse Televisie Stichting aan de top niet enkel bestaat uit belanghebben den. Het vetorecht moet vervallen en voorts wilde mevrouw Fortanier dat de algemeen programma-commissie eigen initiatief kan ontplooien en daarvoor ook kan beschikken over de staf van de omroepverenigingen. Een afwijkende mening van de meerder heid van de P. v. d. A.-fractie verkondigde de heer Stufken s, sprekende namens een aantal leden van de P. v. d. A. Hij verdedigde een algemeen programma, dat niet ieders gevoelens ontziet, maar dat een soort grootste gemene deler is, waarin ook de verschillende levensbeschouwingen el kaar ontmoeten. Iedere te eerbiedigen over tuiging moet haar bijdrage kunnen leveren tot de scheppende cultuurvorming van ons volk. Hij wenste daarom ook dat een onaf hankelijke commissie het algemeen pro gramma beoordeelt. Van vrijwillige samen werking heeft hij geen grote verwachtingen. Ofschoon de heer Weiter (KNP) liever een nationale televisie wenste, betuigde hij om practische redenen instemming met de instelling van een algemeen programma van 50 percent van de zendtijd. Het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting zou hij willen uitbreiden met onafhankelijke culturele deskundigen naast de vertegen woordigers van de minister en de omroep verenigingen. Wilt u vast, een voorproefje krij gen van het soort dessin, waarin u wellicht binnenkort gekleed zult gaan? Vindt u het nu nog een vreemd idee dan voor uw kleren kast te staan weifelen of het van daag een Karei Appel of een Frie da Hunziker zal zijn? Mochten deze vragen u wat onbegrijpelijk voorkomen, dan zoudt u zich naar het Amsterdams Stedelijk Mu seum kunnen begeven, waar van 13 Maart tot en met 25 April een tentoonstelling wordt gehouden van tekeningen van dessins, ont worpen door schilders. Tevens vindt u er voorbeelden van Ne derlandse en buitenlandse stoffen. Enige weken geleden hebben wij u reeds verteld, dat een groep van circa vijfentwintig Nederlandse schilders de textieldrukkers in Twente en Oost-Brabant heeft be zocht. In verband met een op- iracht voor een te ontwerpen des sin werden zij aldaar met de tech nische eisen, hieraan verbonden, in kennis gesteld. In het geheel zijn er meer dan driehonderd tekeningen ingezon den, waarvan thans een zeventig tal is tentoongesteld. Sommigen, onder wie de Overveense schilder A. v. d. Vossen, hadden liefst veer tig ontwerpen gemaakt, anderen waren minder productief, maar een gemiddelde van vijftien per deelnemer mag' er toch zijn. Behalve één dessin, dat van el ke schilder is aangekocht, zullen nog andere tekeningen door de fa brikanten en collectionneurs wor den gebruikt, onder anderen van Wim Kersten, Hendrik van Bot- tenburg en Frieda Hunziker. Som mige dessins waren practisch on uitvoerbaar, doordat er te veel tinten in waren gecombineerd, an dere inzendingen, te groot opge zet, zouden in gewijzigde vorm wel dienst kunnen doen. Opvallend is, dat de meesten in het algemeen het best hebben ge werkt in het genre gordijn- en rokkenstoffen en dat is logisch, als men bekenkt, dat een schilder meer op een plat vlak dan op in plooien vallend textiel is ingesteld. Het best vonden wij Van Bot- tenburg, die in hetzelfde genre als zijn abstracte schilderijen heeft gewerkt. Zijn ontwerpen hebben een geheel eigen stijl, doch zij passen zich wonderwel aan bij wat Parijs dit jaar gaat brengen: een ondergrond met wolkachtig effect, waaruit felle kleuren naar voren springen. Van de vaak meditatieve ont werpen van André van der Vos sen was al direct een wit naar zwart overlopend kiezelsteendes sin gekozen. Het werk van Crouwel, Keus en Wim Strijbosch, bescheiden en rustig van kleur, vertoont ver wantschap met het genre „Bijen- De schilder Van Bottenburg temidden van door hem ontworpen dessins korf" gordijnstoffen. Een origine le vondst van Wim Kersten moet zeker word vermeld: hij had gril lige papierstroken opgeplakt en daarmee de karakteristieke bewe gingen van rookkringen nage bootst. Een van de weinige vrouwen, die had ingezonden, Frieda Hun ziker, maakte vooral voor rokken en gordijnen geschikte dessins. Aardig zijn haar willekeurig ge plaatste figuurtjes, die aan kom ma's doen denken. Het is wel gebleken, dat het niet zo eenvoudig is dessins voor textiel te ontwerpen, omdat een zekere technische kennis van het drukproeédé onontbeerlijk is. Ook mag later niet van de draagster van een dergelijke jurk worden gezegd: „Die loopt in een teke ning rond!" Liefst twaalf zalen van het mu seum zijn met stoffen en tekenin gen gevuld. De Nederlandse pro ductie van japonstoffen en wo ningtextiel is uitgebreid vertegen woordigd. Daarnaast zijn er stof fen uit Frankrijk, Zwitserland, Duitsland, Amerika, Zweden en Denemarken. Van de Franse schilder Raoul Dufy kan men naturelkleurig lin nen bewonderen, met ingekleurde pentekeningen van strandtafereel- tjes, groepjes huizen en een ten nisbaan bedrukt. Naast stoffen van Karei Appel hangt een van zijn schilderijen. Van der Lek is vertegenwoordigd met een paar doeken, gevuld met enkele ge kleurde blokjes. Als japondessin zou dit wel voldoen. Fraai is een Amerikaanse everglaze, bedrukt met vage lila, gele en blauwgroe ne bloemen. Een der zalen is geheel ge wij.1 aan het wandtapijt. Hier hangt onder andere een interessante ne- gertapa, geschilderd op een die renhuid. Ook treft men er een wanddoek van Le Corbusier, sa mengesteld uit de meest uiteen lopende lappen, en wandkleden van Kitty v. d. Mrjll, Dekker en Brissière. Deze tentoonstelling is wel spe cial voor de vrouw bestemd. Hier kan zij zien wat andere landen drukken en wat Nederland produ ceert. Ook kan zij haar mening geven op een enquêteformulier. Ze mag drie dessins uitkiezen, die haar het meest aanspreken en de beste inzendingen worden beloond met een lap stof. Verder kan zij invullen of ze liever een groot of een klein dessin draagt, een dui delijke of een vage voorstelling, een fleurige of een stemmige stof. Ook wordt haar oordeel gevraagd over de stoffen, die momenteel in de handel zijn. Deze enquête lijkt ons zeer leer zaam. Misschien draagt deze er toe bij, dat de Nederlandse vrouw meer gevoel voor deze materie krijgt, ook op andere dingen dan het eeuwige bloemetje attent wordt gemaakt en er een beter wederzijds begrip groeit tussen fa brikant en koopster. T. R. Politieke propaganda wilde de heer W e 11 e r in de televisie uitdrukkelijk ver bieden. Mevrouw F o r t a n i e rD e Wit (VVD) had tegen politieke voorlichting geen be zwaar, maar dan moet de WD ook aan bod kunnen komen en niet worden uitgesloten zoals in de radio. In dit verband vroeg zij aan minister Cals of hij wel eens naar de VARA luistert. Er werd direct geroepen: „Dat mag hij niet wegens het Mandement!" Ad rem antwoordde- mevrouw Forta nier: „Ik vraag niet of hij „regelmatig" luistert, maar of hii „wél eens luistert." Er werd uit de -Kamer ook nog bezwaar gemaakt dat door de televisie alleen kerk diensten mogen worden uitgezonden „met een passende omlijsting." Men wil kerke lijke organisaties vrijlaten in hun uitzen dingen die ten hoogste vijf percent van de totale zendtijd zullen bedragen in de ge- dachtengang van minister Cals. Tegen reclame in de televisie had nie mand bezwaar, maar men drong wel aan op voorzichtigheid, want velen staan hui verig tegenover de invloed van reclame programma's. Ook met het kijkgeld van 30 per jaar kon men algemeen accoord gaan. Men wil echter het kiikge-ld doen innen in ten min ste vier termijnen in plaats van twee. Tegen dc vooruitbetaling bestaat ook wel enig bezwaar. Vandaag wordt het televisie-debat voort gezet. De 43-jarige heer D. Zeeman uit St. Maartensbrug is Donderdagmiddag bij een autobotsing in de Beemster ernstig gewond. Hij is later in het stadsziekenhuis te Pur- merend overleden. Toen de heer Zeeman met een bestel wagen op het kruispunt Jisperweg-Rijper- weg in de Beemster kwam, ontstond een botsing met een taxi uit De Rijp. De taxi werd op het ijs van een langs de weg lopende sloot geslingerd. De passagiers, twee bejaarde dames uit Graft, werden ernstig gewond en moesten naar het St. Liduin-aziekenhuis te Purmerend worden vervoerd. De taxichauffeur liep geen lei sel op. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM IR 13439 FERD. BOLSIR. 48 A DAM - TEL 717162 DUFFEL MONTY COATS ENSEMBLE WIM SONNEVELD Het tableau de la troupe van het ensem ble Wim Sonneveid voor het seizoen 19.35- 1956 bestaat uit: Wim Sonneveid, Joop Doderer. Nico Knapper, Jan Staal, Conny Stuart, Kitty Kluppel 1, Yda Andrea, M:eke Last, Je'ie de Vries (piano)' en Jan B ok (guitaar)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3