De „politieke" fiscus Allerlei schorten Nederlandse vrouwen gebruiken er jaarlijks twee millioen FALCON COLLECTIE Overgooier Tradescantia virginiana Lt.-Generaal Baretta in hospitaal opgenomen nieuwe voorjaarsmodellen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Effecten- en Geldmarkt Examens Prins Bernhard voorzitter van internationaal congres Modehuis ARTHUR FEBER toont U gaarne de waaronder de bekende FERRY OFFERMAN-COLLECTIE De Italianen weten eenvoud en zwier te combineren Het is nu eenmaal en zeker voor een Minister van Financiën niet mogelijk om, zoals de Fransen zeggen, heel de we reld en ook nog zijn grootmoeder te bevre digen. En als het over belastingen en be lastingverlaging gaat blijft er in een ge meenschap met dikwijls uiteenlopende be langen altijd wel reden tot critiek. En het is, om tot een zo goed en zo billijk moge lijke behartiging van de groepsbelangen te komen, ook goed dat die critiek wordt ge hoord, zodat wij ook op deze plaats meer dan eens daaraan uiting hebben gegeven. Dit mag echter niet verhinderen dat voldoening wordt uitgesproken over de deze week door de regering ingediende voorstellen tot belastingverlaging en dat men daarbij een open oog heeft voor de moeilijkheden, welke de in ons land be staande politieke tegenstellingen nu een maal meebrengen. Alle beslissingen, ook die in de fiscale sector, kunnen tenslotte niet anders zijn dan het resultaat van compromissen en het is uit de Memorie van Toelichting, welke de nieuwe belas tingvoorstellen begeleidt, wel duidelijk geworden dat dit ook nu weer in sterke mate het geval is. Als de voornaamste verdienste van de reeds bij de begroting voor 1955 aange kondigde en nu ingediende voorstellen tot belastingverlaging mag het streven van de regering Avorden aangemerkt om de stij gende beweging A'an het binnenlandse prijs- en kostenpeil, welke het gezins budget dreigt te bezwaren en ook de exportpositie in gevaar brengt, te bezwe ren. Als zodanig kan het juist worden ge acht dat de belastingverlagingen allereerst worden aangewend in de persoonlijke sfeer, ook al blijft het bezwaar dat men hiermee eigenlijk te laat komt en door een vroegere indiening \'an deze voorstel len allicht de jongste loonronde had kun nen A'oorkomen. In elk geval mag worden gehoopt dat door de nu bedoelde belasting verlagingen een nieuwe loonronde, waar over immers al weer wordt gesproken, zal kunnen worden voorkomen. In verband hiermee moet de jongste circulaire van de gezamenlijke werkge\rersbonden worden toegejuicht. Daarin immers wordt op de leden een dringend beroep gedaan om de kostprijsverlagende invloeden w.o. dan allereerst de verlaging van de Omzetbelas ting met 142 millioen moet worden ge rekend in de prijzen te laten doorwer ken,, teneinde zo mogelijk tot prijsverla- j ging te komen. Want, zoals ook wij de vo- i rige week schreven, in het huidig sta- dium van onze nationale economie is rust j op het gebied van de prijzen een voor waarde van de eerste orde, omdat anders het gevaar dreigt dat we opnieuAv in de inflatiespiraal terecht komen met al de misère, welke daarvan het gevolg is. Het is vermoedelijk vooral het streven om nieuwe looneisen van de werknemers te voorkomen, dat de regering er toe heeft geleid de belastingverlaging voornamelijk aan de laagste inkomensgroepen ten goede te doen komen. Dit blijkt duidelijk uit het volgende staatje, waarin het percentage van de voorgestelde verlaging voor ver schillende inkomensgroepen is vermeld: Gehuwd. Gehuwd. Gehuwd. ADVERTENTIE HET F.ERSTE GEDEELTE van de voor DAMES en HEREN, is in huis. Ook Uw FALCON hangt gereed bij Gen. Cronjéstraaf 4044 - Tel. 15438 Haarlem-Noord Luitenant-generaal Baretta, de chef van de Nederlandse luchtmacht is licht onge steld, maar zal, naar verwacht wordt, spoedig ontslagen worden uit het zieken huis van de luchtbasis Mitchell, zo heeft een woordvoerder op de basis Donderdag medegedeeld. Lt.-generaal Baretta was 3 Maart in het ziekenhuis opgenomen, maar het betrof „absoluut niets ernstigs Men weigerde te zeggen van welke aard de lichte onge steldheid was. De functionarissen van de Nederlandse inlichtingendienst in New York zeiden, dat zij verwachtten dat hij Zaterdag het hos pitaal zou kunnen verlaten. Zij zeiden dat hij zich uitstekend voelde en ongeveer een week in New York bij vrienden zou logeren alvorens naar Nederland terug te keren. Leiden. Geslaagd A'oor het candidaats- examen Romaanse taal- en letterkunde mej. J. H. Penning te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de de heer Lie Khing Ting, geboren te Bangilan, thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde de heer H. H. van Gelderen. Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heren C. H. Buitenhuis te Huizen en P. Ph. A. Timmermans te Rotterdam. Geslaagd voor het semi-artsexamen me vrouw W. Ie Poolevan Geldrop. Rotterdam, mej. E. M. Salomonson. Scheveningen en de heren P. Ophof, Rotterdam, H. Mourus, Dordrecht en E. E. de Swart, Rotterdam. Geslaagd voor het artsexamen de heren J. Bijkerk, Apeldoorn, L. F. Stoop, Rotter dam, J. P. van Waardhuizen, Rotterdam, A. C. de Rone, Rotterdam, G. ter Haar, Doorn, en A. J. Kraak, Lisse. Nijmegen. Geslaagd voor het doctoraal examen klassieken: pater L. J. Baas, Nijme gen en pater H. C. Zuidlinga te Zundert. Groningen. Geslaagd voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid de heer H. J. Han gelbroek te Groningen. Voor het artsexamen le gedeelte: mej. A. F. E. Bosma te Kampen, mej. S. Huisman te Bloemendaal, mej. J. Starkenborg te Gro ningen en H. P. Sijbring te Groningen. Bevorderd tot arts B. Brouwer te Gro ningen. H. R. Kliphuis te Sappemeer en H. Kok te Groningen. z.k. 2 k. 5 k. f 3000 22.8 4500 14.9 24.1 6000 12.8 17.- 44.1 7500 11.7 14.5 25.2 9000 11.1 13.- 18.5 15000 9.9 10.9 12.7 18000 9.6 10.2 11.7 30000 8.8 9.2 9.8 60000 8.4 8.6 9.8 120000 8.2 8.3 8.3 Voor de hoogste inkomens bedraagt de verlaging niet meer dan 6 a 6'A pet. en het zijn dus de lagere inkomensgroepen en voorts de kinderrijke gezinnen, Waarvan de fiscale lasten het meest worden vermin derd. Het is dezelfde categorie, welke ook het meest van de verlaging der indirecte belastingen (Omzetbelasting) zal profite ren, als deze, overeenkomstig de aandrang \'an de WerkgeA'ersbonden, in de prijzen zal worden doorberekend. Terwijl het ten slotte nog eens althans in hoofdzaak de zelfde categorie der bevolking is, die bij de huurverhoging wordt ontzien, waarbij im mers de huren van 5.959.45 per Aveek (naar gelang van de gemeenteklassen 1 V) worden uitgezonderd. Wanneer hiermee inderdaad een nieu- Ave loonronde kan worden A'oorkomen, is men geneigd met deze voorstellen vrede te hebben, want nog eens, niets is voor de economische toekomst van ons land be denkelijker dan een nieuwe cirkelgang van lonen en prijzen. Uit een oogpunt van huurbeleid wordt hier echter een grote onbillijkheid begaan jegens hen, die reeds jarenlang de gemeen schap met te lage huuropbrengsten hebben gesubsidieerd, om niet te spreken van de remmende invloed, welke daarvan op de particuliere Avoningbouw uitgaat. Niet al leen dat de kosten voor eenzelfde repara tie A'oor een goedkope woning even hoog zijn als die voor een duurdere, ook wordt over het hoofd gezien dat het juist in het algemeen de laag geklasseerde Avoningen zijn, die meer ouderhoud ATagen, omdat ze ouder en meer verouderd zijn en des kundigen voorzien dan ook een toeneming van de krotvorming, een van de ergste sociale misstanden van deze tijd. Ook hier treedt dus het bezwaar Aran het compromis tussen de voor- en tegenstan ders van de thans geëlimineerde huurbe lasting scherp naar voren. Voor het bedrijfsleven is het intussen een teleurstelling dat de regering bij haar aanvankelijk voornemen volhardt de sinds 1951 toegepaste Defensieverhoging voor de Vennoopschapsbelasting slechts voor de helft te laten vervallen, hoewel destijds is toegezegd dat ze slechts tot het einde A'an 1954 zou gelden. Het tarief liep voor 1951 van 371/2 tot 40 pet, werd in 1951 tot 45 52pet verhoogd, vervolgens in 1953 tot 42V»46 A'erlaagd en zal nu per 1 Januari 1955 4043 pet. bedragen. Het gaat hier om de helft A'an 120 millioen, derhalve over 60 millioen, een bedrag, dat men meent niet te kunnen missen. Het totaal der voorgestelde belastingverlagingen is trouwens ook nog met 50 millioen ver minderd met het oog op een niet voorzie ne stijging der uitgaven, hoewel aan de andere kant Avordt toegegeven dat de „se condaire effecten" van verschillende' be sluiten een stijging van de belastingmid delen zullen teweegbrengen. We hebben er een paar weken geleden aan herinnerd dat de beide loonronden van 1954 en de aanwas van de arbeidende bevolking de totale loonsom in ons land met rond 1.7 milliard zal doen stijgen en de cijfers van de eerste maanden A'an 1955 hebben al ge leerd dat de opbrengst A'an de loonbelas ting boven de raming uitgaat. Zo gezien behoeft men met de fiscus derhalve geen medelijden te hebben. In tegendeel, er is reden om aan te nemen dat ook de Defensietoeslag op de Vennoot schapsbelasting zonder bezwaar voor de positie van de Schatkist geheel zou kun nen vervallen. Temeer is dit het geval omdat gedurende de laatste jaren tal van buitengeAvone uitgaven uit de geAvone dienst zijn bestreden. De drastische verla ging van de staatsschuld en het tegoed A'an de Schatkist bij de Nederlandsche Bank, ondanks de aflossing van buitenlandse schuld, wijzen daarop onmiskenbaar. Nu op de wereldmarkt de concurrentie groter wordt en het kostenpeil van onze nationale productie allengs tot dat van België Avordt opgetrokken, zal men zich er rekenschap van moeten geven dat het percentage van de vennootschap ten on zent niet onbelangrijk hoger is dan van onze Beneluxpartner. Terwijl bij een ver laging van de Vennootschapsbelasting het gevaar voor een onverantwoorde toene ming van de particuliere bestedingen uiter aard gering is, of geheel kan worden ver waarloosd. Wij hebben de indruk dat men in de Kamers de Minister hierover nog Avel eens aan zijn jasje zal trekken. De vereniging Frankrijk-Verenigde Sta ten heeft bekend gemaakt dat prins Bern hard zich bereid heeft verklaard het A'oor- zitterschap te aanvaarden van een inter nationaal congres dat zij samen met andere zusterverenigingen in Europa in Septem ber van dit jaar hoopt te beleggen in Rome. VRIJDAG 11 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ^Ooor cle^O rouw DIT MAKEN WE ZELF -ADVERTENTIE HAARLEM LEIDEN AMSTERDAM Grote Houtstraat 169 Breestraat 135 Koningsplein 29 Misschien hebt ook u reeds vaak ge merkt hoe prettig het kan zijn een overgooier te bezitten? Zo niet, grijpt deze kans en maakt er vlug een! Al uw oude blouses krijgen opeens een ander aan zien. Als het erg fris is kunt u er een jumper onder "dragen en als het werkelijk zomer geAvorden is, naait u de arms gaten verder dicht, zodat er een aange knipte mouw in schijnt te zitten, trekt er een los vestje onder aan, of naait b.v. een piqué bies in de halsopening en u bent klaar voor een kille zomerdag! Hebben Ave u van het nut van dit kledingstuk kunnen overtuigen? Dan aan de slag. Dit model is het aardigst en het ge makkelijkst te maken van jersey. We nemen natuurlijk een kleur die bij onze blouses past. U meet uw roklengte en de lengte van uw bovenlijf vanaf het hoog ste schouderpunt (bij ons: 80 en 45 dus samen 125 cm)u doet er voor de naden in totaal 10 cm bij; wij kochten dus 135 cm jersey. De rok plus 5 cm naad knippen we er eerst af: daar jersey rond geAveven is, hoeven we geen zijnaden te stikken. De bovenkant Avordt gerimpeld of in losse plooien gelegd. Het lijfje tekenen we volgens A'oorbeeld. Daarna de delen naast elkaar en met naad uitknippen. We stik ken de schoudernaden. De zijnaden wor den maar tien cm dicht gestikt. De arms gaten omzomen en de hals opening met rechte biezen afwerken om uitrekken te voorkomen. De onderkant rimpelen. Als u de taille iets wijder neemt dan uw eigenlijke taillewijdte, kan u er in zonder split. De voorpanden vallen middenvoor 2 cm over elkaar. Nu nog een leuke cein tuur erom, liefst een brede. We zullen u daarA'oor volgende week een idee aan de hand doen. Veel succes! HET SCHORT staat meestal dich ter bij de huisvrouAv dan de haute couture. In de practijk van het huis houden kan men het nu eenmaal be zwaarlijk zonder dit kledingstuk stel len, terwijl de haute couture voor de meesten onzer onbereikbaar is. Over de allerlaatste modesnufjes wordt in de regel naarstig geschre ven. Minder is dit echter het geval met het schort. Omdat dit voor de vrouw onmisbaar en daarom belang rijk onderdeel van de kleding thans hoe langer hoe meer modeartikel is geAvorden, willen wij hier eens wat nader op ingaan. De doorsnee huisvrouw slijt dage lijks menig uurtje in haar schort, sterker nog, er zijn tallozen, die er de hele dag in gehuld gaan. Dat is mede de reden Avaarom de ontwerpers er zich hoe langer hoe meer op toeleg en om van het schort een charmant ledingstuk te maken, Avaarin men er aardig kan uitzien. Fantasie model met grote zakken en bijpassend hoofddoekje. ONLANGS ZIJN WIJ op een show in kennis gebracht met een geheel nieuw type schortenbont dat waterafstotend is en onder de naam Vlisco de wereld in gaat. AanschouAvëlijk werd ons de on doordringbaarheid van deze stof (een zeer dicht geweven katoensoort, die met kunsthars een speciale bewerking heeft ondergaan) aangetoond: water, dat in een kuiltje werd gegoten, liep er niet doorheen. De druppeltjes konden er la ter met één zwaai worden afgeslagen en het goed was nog droog. Uit proeven is gebleken, dat Vlisco deze waterafsto tende eigenschappen blijft behouden, ook na ettelijke malen in de was te zijn meegekookt. Het is dus afgelopen met de doordrenkte schorten, als men lang tegen de aanrecht aan heeft gestaan of de grote was doet. Wij kregen voorts een hele serie vlot te nieuwe modellen te zien en ook het een en ander uit vroeger tijden. Dat het schort eigenlijk zo oud is als de wereld en zelfs in de Bijbel al wordt genoemd, hebben wij dankbaar als aanwinst van onze kennis genoteerd. Het maken en dragen van schorten is door de eeuwen heen in zwang gebleven. Bewijzen hier van vinden Avij in de schilderkunst (de figuren van de eerste primitieven droe- gén schorten zowel als de olijke waar dinnetjes van Jan Steen), op Franse go belins en Vlaamse tapijten. Men hoeft nog niet zo ver in de ge schiedenis terug te gaan om het keurige dienstmeisje op straat tegen te komen met haar gesteven witte kantjes voor. In die tijd behoorde het halfschortje van luster en kant even goed tot de tekenen van Avaardigheid der deftige dames en statige joffers als de lorgnon en het boordje met baleinen. Werden deze kledingstukken aanvan kelijk „in eigen beheer" vervaardigd, zo tegen de eeuwwisseling verdrong de veel goedkopere confectie het eigen pro duct. Toen kon er ook een grotere ver scheidenheid in het aanbod komen: het juk-, japon-, jas-, verpleegsters- en rouw- schort. U zult er, evenals wij, van op kijken, dat de gezamenlijke Nederlandse huisvrouwen per jaar zo'n twee millioen schorten aanschaffen en dit getal stijgt nog steeds! In alle delen van ons land bestaat grote belangstelling voor een gedessi neerd schort, waarop niet zo dadelijk elk vlekje te zien is. Brabant en Limburg- prefereren gezellige, bonte dessins, in het Noorden is men wat stemmiger in gesteld. De bonte A'erpleegsters- en fantasie modellen staan eigenlijk alleen maar aardig op een effen jurkje. Er bestaan echter ook legio jas- of overgooier-mo- dellen, waarin men geheel schuil gaat of waaronder alleen maar een truitje of een blouse hoeft te worden gedragen. Zijn. Hier zien we een prachtige combinatie van eenvoud en zwier, kleuren en stemmigheid: een wijde, met schrille zomerse tinten bezaaide rok met daarboven een streng-eenvoudige katoenen truitje, welke combinatie spreekt van artistieke inspiratie. De prachtige purperen bloempjes zijn slechts één dag open; daar staat echter tegenover dat ze in zulke grote hoe veelheden verschijnen dat men 's zomers geen dag zonder bloemen zit. Het is een een beetje een vreemde klant; ze wijkt wat af van de normale groeiAvijze zoals men dat A'an vaste planten gewend is; niet zo geschikt voor bor- doch als men enkele plan ten zo aan een groepje in het gazon kan plaatsen of zoals bij een kennis van mij; voor een oude regenton of aan de voet van een stenen trapje zal men er heel veel plezier van hebben. Deze plant kan men nu bestellen en ze wordt dan di rect na ontvangst gepoot; ze is zo goed als geheel winterhard; om alle risico met het oog op vorstschade te voorko men verdient het wel aanbeveling haar tegen het invallen van de winter een weinig af te dekken; wat ruigte of vvat droge turfmolm kunnen dan goede diensten bewijzen. G. KROMDIJK model van het geborduurde jakje is eenvoudig en daar door verrassend effectief tegenover de zwierige ver siering. (Rechts). Voor lente- en zomer nieuwtjes is vaak de Italiaanse mode in teressant, omdat de mode ontwerpers uit het zonnige Zuiden juist op dat gebied ware kunstenaars kunnen Heel vvat aardige fantasie-modellen zijn ook in èffen modekleuren in de winkels te vinden. Voor leerlingen van kunstnijverheids scholen of schilderende vrouwen is een speciaal werkschort ontvvorpen, dat spoedig in de handel zal komen. Het ziet er uit als een wijde kiel, voorzien van een menigte zakken voor tubes, verf, penselen en lappen. Het dessin is geheel in stijl: het doet denken aan de kleuren mengeling op een schilderspalet. DIT TYPE KIELEN komt ook met lage ronde hals voor en staat leuk met en zonder ceintuur. Positieschorten za gen wij tweedelig, met ruime, verstelba re rok en een Avijd hesje een gemak kelijk zittend model. Öok andere varia ties van tweedelige schorten werden ons getoond. Zij lijken op een jurkje met korte aangeknipte mouwtjes. Echt zo'n handig ding, dat de huisvrouw 's mor gens in een wip aanschiet voor ze de ontbijttafel in orde maakt Voor in de keuken waren op-de shoAV heel handige modellen aanwezig: een fantasiemodel met aan de rok twee lan ge, van zakken voorziene afhangende slippen, die tevens als pannelappen kun nen fungeren. De omlijsting van het hoofd bestaat uit een band met ruim aangerimpelde muts, waarin het hele achterhoofd schuil gaat. Zij wekten as sociaties bij ons op aan ouderwetse bad mutsen. Geen bakluchtje kan nog tot de haren doordringen! Schorten met dubbele voorstukken langs de onderkant kunnen worden ge dragen bij het boenen van de vloer. Men Tuinschort met de allure van een zonnejurk. kan knielen op het dubbele stuit en spaart daardoor de kousen. Driekante doekjes om het hoofd weren het stof uit de haren. Het moderne schort is rijkelijk A'oor- zien van zakken. Vooral het naaistertje, dat voor ons paradeerde Avas goed be dacht. Ze had rijggaren, rolletjes zij en alle mogelijke fournituren in speciale zakjes zo voor de grijp. Onder aan de zoom van dit naaistersschort is een was- bare centimeter gestikt, terwijl de schaar aan een bandje bengelt en een hartvormig speldekussentje het geheel completeert. Maakt men bij de borrel een hartig hapje klaar, dan kan men snel een der aardige cocktailmodellen aanschieten. Zij hebben een coquet wijd rokje, dat aan de band is gerimpeld. Een der manne quins toonde een ruim casaque-modci, rondom van grote zakken voorzien en zij demonstreerde hoe ze dit ook ach terstevoren kon dragen. Het overgooier- of zonnsjurkmo:» is practisch voor in huis of in de tuin. Binnenkort zullen al deze nieuwtjes in de winkels verkrijgbaar zijn. TINEKE RAAT Vrijwel iedereen kent de katrner- Tradescantia; dat gemakkelijk groeien de hangplantje dat zowel met groene als met zilverbonte en purperen blade ren voorkomt. Tradescantia virginiana is een heel ander gewas; een cwerblij- vende tuinplant Avaarvan men in elke kan hebben. Tradescantia virginiana; een mooie tuinplant. (Links). Een Italiaanse cre atie, waarvan de inspira tiebron op Sardinië is ont sproten. Want daar is bo ven afgebeeld borduurwerk folkloristisch in zwang. Het

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9