Reynaud poogt democratie te restaureren Weerbericht Ondergronds OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oppermaarschalk en 10 nieuwe maarschalken in Rusland Risicofonds bouwbedrijf ont vangt tien millioen gulden Grondwetswijziging voorgesteld om kabinetscrisis te verminderen Italië keurt de Parijse accoorden goed Indiase stemmen tegen atoomwapen-wedloop Bevorderingen op sleutelposities der Westelijke toegangswegen Dulles wenst hulp voor Quemoy en Matsoe Het woord is aan Wachtgeldfonds komt te hulp Molotov eist waarborg tegen „Anschluss' De staking in de diamantindustrie Men weet niet wat men zegt Zonnig maar koud De Libanon zal Arabische conferentie niet bijwonen Aanslag op premier Nehroe van India verijdeld Honderd parlementsleden eisen verbod en vernietiging Op last van hoger hand mag hij dat niet openlijk zeggen Londen gelooft echter niet dat hij over Oostenrijk wil praten Veiligheidsraad Donderdag weer bijeen Weerrapport 69e JAARGANG No 2 08 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 12 MAART 1955 Haarlems Dagblad 299c JAARGANG No 55 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Direetie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ir F, W. KEPPLER heeft de verrassende mededeling gedaan, dat het heel wel moge- ijjij is een ondergrondse spoorweg onder Amsterdam te bouwen. Technisch mogelijk, ,C1 te verstaan. Dat wil niet zeggen dat er eer. gebouwd zal worden, maar het is toch interessant, want wij hebben immers altijd 'eèdacht dat zoiets in de diepste laagten dei- Lage Landen, met al dat grondwater en die drassigheid, onuitvoerbaar zou zijn. Het verhelderde gedachtenoog, stralend van sieelse fantasie, ziet de bouwers zich naarstig voortworstelen door het dichte mastbos van heipalen, waarop de hoofdstad des lands is verrezen. Maar spoedig wordt >iet omfloerst en ontwaart het nog slechts pannen en Commissies. Wie was het die lichtvaardig herdoping met de naam Plan- nendam heeft voorgesteld? Het zal wel een Rotterdammer geweest zijn. Toch moet ook menig ander bij het vernemen van 's heren Keppler's onthulling gedacht hebben aan de vreugde van al die nimmer-versagende ontwerpers, toelichters en onvermoeibare vergaderaars, waarop Amsterdam zich ver laten kan. Hijzelf heeft er zich niet geheel aan kunnen onttrekken. Nodig wordt zo'n ondergrondse pas als het millioen inwoners zal zijn bereikt. .Maar als men let op het tempo, waarin de hoofdstad plannen ver wezenlijkt, zal men, meent ir. Keppler, het Wei tot dat millioen gebracht hebben eer men beslist over de ondergrondse. Het zou misschien aardig kunnen samenvallen met de viering van de intrede van het jaar 2000, begeleid met het gebruikelijke dispuut of dan de eeuw ten einde is of nog niet. Waarom zou iemand naar een onder grondse spoorweg verlangen? Een eerste reden ligt voor de hand: om het verkeers- vraagstuk op te lossen. De schone binnen stad moet ongedeerd blijven nog galmt de verontwaardiging na over het plan van hoofdcommissaris Kaasjager, om een stuk gracht te dempen en er is gebrek zowel aan verkeers- als aan parkeerruimte. Ook lijkt het wat bezwaarlijk, een nieuw stads centrum te gaan ontwikkelen, al zit daar natuurlijk ook weer een aardige plannerij- inogelijkheid in. Maar er zijn ongetwijfeld meer beweegredenen. De onmiskenbare vooruitgang in het vernietigingswezen, die de charmante verhoudingen tussen de grootste mogendheden beheerst, heeft een drang naar het ondergrondse doen ontstaan die onze voorouders als zij konden terugkeren met stomme verbazing zou vervullen. Ook is het bezit van een onder grondse spoorweg zeer grootsteeds. Het maken alleen van plannen heeft dus al zekere allure. Dat besef komt duidelijk tot uiting in de Groene Amsterdammer, die schrijft: „Amsterdam is nog lang geen Londen, Moskou of New York, maar als straks de tuinsteden in West en Zuid ge reed zijn, zal de oppervlakte van Amster dam ongeveer overeenkomen met die van Parijs." Men kan hierbij opmerken, dat de oppervlakte niet toeneemt doordat tuin steden worden voltooid. Men kan ook op merken dat Parijs 2'% millioen inwoners telt (Groter Parijs zes millioen) hetgeen nog wel enig verschil maakt. Maar goed, als iemand zich in dit reeds overbevolkte land blij wil blijven maken met grote ge tallen en afmetingen moet hij dat weten. Het vooruitzicht dat onze nazaten een maal onder Amsterdam door naar hun werk zullen rennen vervult niet met afgunst. „De Underground" moge grootsteeds zijn, een prettig vervoermiddel is hij zeer zeker niet. Wie er eens een enkele maal van gebruik maakt, bij een bezoek aan Londen of Parijs, en dan liefst op een rustig uur van de dag, zal dat wel een curieuse ervaring vinden; het ongewone trekt even aan. Maar wie genoodzaakt is er dagelijks in te duiken verwenst het apparaat, met inbegrip van zijn volle liften en bewegende trappen. De mens is geen mol, maar geschapen om bovengronds te leven. Overdag heeft hij behoefte aan dag- en niet aan kunstlicht. Als hij door een raam kijkt wil hij iets beters zien dan grauwe muren. Hij ademt liever buitenlucht dan de (zij het door ventilators doorblazen) kelder-atmosfeer van tunnels. Als hij, uit de stationsput de straat bereikend, oogknippert tegen het zonlicht is dat ook geen prettige gewaar wording; zij geeft het gevoel dat men tekort gedaan is. Tot 's mensen levensvreugd draagt de Underground dus niet bij, in tegendeel, hij vreet er aan, als een soort electrische rat. Men ziet de mensen niet vaak lachen in die volle wagons, in die kille lucht, bij dat massavervoer op spitsuren. Ik spreek uit zeven jaar ervaring, die rijk zijn gebleven in goede herinneringen. Maar daar hoort de ondergrondse bepaald niet bij, en latere bezoeken aan Parijs en Londen hebben nooit enige neiging gewekt om er nog eens in af te dalen. Ook Amster dams talrijke verkeersopstoppingen hebben mij nooit doen terugverlangen naar het racen door ondergrondse gangen, dat ik trouwens af en toe, met veel tijdverlies feestelijk placht te onderbreken door lange ritten bovenop een bus. Dit soort overwegingen zal nimmer enig gewicht in de schaal leggen bij de vraag, of men al dan nist een ondergrondse spoor weg zal bouwen. Daar gelden alleen materiële, zakelijke, organisatorische over wegingen bij, desgewenst samen te vatten als: sociale. Het doel is snel massavervoer. Te eisen dat maatregelen van openbaar belang op levensvreugd getoetst zouden worden ware helaas teveel gevergd. Dus zeg ik alleen maar: verlang er niet naar. Verlang zelfs niet naar één of twee millioen inwoners in één stad. Het lijkt statistisch indrukwekkend, maar minder is prettiger. En het is voor een baby toch nog beter, gezonder cn rijker aan blijde jeugd- beloften om als persoonlijkheid geboren te worden dan als millioenste. R. P- BEIROET (Reuter) De Libanese mi nister van Buitenlandse Zaken, Naccatsje, heeft verklaard, dat de Libanon de voor gestelde conferentie van Arabische pre miers in Cairo niet zal bijwonen. De Liba non kan geen conferentie bijwonen, waar aan niet alle Arabische staten deelnemen. Bovendien zal president Sjamoen omstreeks de tijd dat de conferentie gehouden wordt (tussen 20 en 25 Maart) een bezoek bren gen aan Italië. Naccatsje voegde hieraan toe, dat er geen verandering is gekomen in de Libanese Politiek, die gericht is op het verenigd houden van de Arabische landen. (Van onze correspondent in Parijs) De conservatieve oud-minister presi dent, Paul Reynaud heeft uit naam van zijn eigen partij en nog vier andere groe pen een voorstel ingediend om twee be langrijke artikelen uit de Franse grondwet te wijzigen. De bedoeling van de herzie ning is de regeringscrises minder talrijk te maken door invoering van de bepaling van automatische parlementsontbinding ingeval een kabinet binnen de twee jaar wordt afgestemd. Reynaud wil in grote lijnen dus nog ver der terug naar de gebruiken en methoden van de derde republiek om zo een einde te kunnen maken aan het huidige regiem, waarbij de regering eigenlijk niet meer macht bezit dan een bijzondere Kamer commissie, die daarom elk moment tot aftreden kan worden gedwongen. In zijn toelichting legt Reynaud de vinger op tal van wonde plekken in de huidige grondwet. Hij herinnert er aan dat Frankrijk in tien jaar tijds twintig crises heeft gekpnd en dat een kwart van de Kamerleden, de communisten niet mee gerekend, in die kort tijd al minister is geweest. Een parlementslid, dat bij ons nog nooit een portefeuille heeft bezeten, wordt als een sukkel aangezien en heeft Over enkele weken opent de Keukenhof weer zijn poorten. De vorst heeft de openingsdatum al een week verschoven het wordt nu 31 Maart maar tegen de ontluikende kracht van de lente zal hij het afleggen. De crocusjes priemen zich al door de sneeuw heen. De banken wachten op de bezoekers. Straks, straks daarom weinig kans ooit nog eens herko zen te zullen worden, aldus de toelichting van Reynaud. Reynaud, die bij zijn mislukte poging in 1953 minister-president te worden, al eens een overeenkomstig voorstel had ge daan, heeft de steun van vijf groepen uit de regeringsmeerderheid gekregen. Zowel de katholieken als de Gaullisten hebben echter al bezwaren te berde gebracht. Ook van de socialisten en uiteraard van de communisten heeft Reynaud geen mede werking te verwachten. Naast het voorstel van de regering Mendès-France om de kieswet te herzien, krijgt de Kamer met dit project-Reynaud nu twee belangrijke teksten te behande len, beide gericht op een verbetering van het parlementaire systeem. Het staat echter zeer te bezien of Rey naud een meerderheid voor zijn voorstel kan krijgen, al zijn alle deskundigen het er dan ook wel over eens dat voor Frank rijk het dilemma luidt: hervorming of ondergang. Verder mag men evenmin uit het oog verliezen dat de oorzaken van het echec van de Franse democratie zeker dieper wortelen dan in de teksten van een meer of minder gelukkige grondwet. De kern van die oorzaken ligt in de verwording van de politieke zeden. Daarom valt te vrezen dat zelfs met een ideale constitutie, aangenomen dat die zou kunnen bestaan, het parlementaire systeem in Frankrijk toch altijd slechter zal functionneren dan in Engeland of Nederland, waar ook in po litieke kringen een minimum aan verant woordelijkheidsbesef en gemeenschapszin is blijven heersen. NAGPOER (Reuter) Een bestuurder van een riksja, Baboerao genaamd heeft in Nagpoer een aanslag op premier Nehroe van India gedaan. De riksja-bestuurder sprong onverwacht met een getrokken mes in de auto, waarin Nehroe op weg was van het vliegveld van Nagpoer naar de woon plaats van de eerste minister van de „cen trale provincies". De aanslag werd ge pleegd toen Nehroe langzaam langs jui chende menigten reed. Onverwacht sprong de man in de auto. Nehroe zag de aanvaller en duwde hem naar buiten. Motorpolitie sloot de man in en arresteerde hem. De aanvaller is afkom- |V'g uit Satara in de staat Bombay. ROME (AFP-Reuter). De Italiaanse Senaat heeft met 139 tegen 82 stemmen de Parijse accoorden bekrachtigd. Voor stemden de partijen van de regeringscoa litie, de neofascisten en de monarchisten. De communisten en linkse socialisten stemden tegen. De verdragen zijn reeds goedgekeurd door de Kamer van Afgevaar digden waar de stemverhouding 335 tegen 215 was. Voor de stemming werd een aantal mo ties van de linkse zijde verworpen, waarin geëist werd, dat Italië nooit Duitse troe pen op zijn grondgebied zal toelaten, dat niet gevochten zal worden aan de zijde van een land dat atoomwapens gebruikt, dat de huidige dienstplicht van achttien maan den niet verlengd zal worden en dat geen Italiaanse troepen buiten het land dienst zulen doen of vreemde troepen in Italië toegelaten zullen worden. Een motie van de neofascistische MSI, waarin verklaard wordt, dat alles in het werk moet worden gesteld om van de Wes telijke geallieerden „integrale, snelle en absolute intrekking van het vredesdictaat" te verkrijgen, werd door de regering aan vaard als aanbeveling. Bij het gebouw van de senaat in Rome waren duizenden politiemannen, gewapend met machinepistolen, samengetrokken om te verhinderen, dat communistische de monstranten tot het gebouw zouden door dringen. Hier en daar zijn in de stad be togingen gehouden. NIEUW DELHI. (Reuter). Meer dan honderd leden van het Indiase parlement van alle partijen hebben een oproep ge richt tot de grote mogendheden om hun voorbereidingen voor een atoomoorlog stop te zetten. In de oproep werd gezegd: „Wij, leden van net Indiase parlement, zijn ei- van overtuigd dat iedere regering die een atoomoorlog ontketent veroordeeld zal worden, niet alleen door haar eigen volk maar evenzeer door de gehele wereld. Wij eisen daarom vernietiging van alle voor raden atoomwapens van alle soorten, die in het bezit zijn van de grote mogendhe den en hun geallieerden. Wij vestigen de aandacht van de regeringen op de drin gende noodzaak het vervaardigen van zulke wapens te verbieden, onder UNO toezicht te plaatsen en atoomonderzoekin gen alleen voort te zetten voor vreedzame doeleinden". Atoomwolk Een reusachtige. zwak-radio-actieve wolk, afkomstig van de atoomontploffing van Maandag in Nevada, is over de Ooste lijke Amerikaanse staten gewaaid en drijft nu in Westelijke richting over de Atlanti sche Oceaan. Het bureau van de Ameri kaanse weerkundige dienst in Washington heeft bekend gemaakt, dat de wolk radio actieve damp en stof, waarschijnlijk 1600 kilometer lang en 320 kilometer breed, op een hoogte van drie kilometer drijft. Ame rikaanse weerkundigen verwachten weinig of geen radio-actieve neer-slag uit de wolk. LONDEN (Reuter/A.F.P.) Radio-Mos kou heeft bekendgemaakt, dat bij decreet van het presidium der Opperste Sovjet tien nieuwe maarschalken zijn benoemd en dat de maarschalk van de luchtmacht P. U. Zjigaref is bevorderd tot oppermaarschalk. (Men gelooft, dat de post van oppermaar schalk tevoren niet bestond). De nieuwe maarschalken zijn: generaal I. K. Bagramyan, voormalig bevelhebber van de Russische legers aan de Baltische kust; generaal V. I. Tsjoeikov, voormalig opperbevelhebber in Duitsland; kolonel- generaal A. A. Gretsjko, eveneens voor malig opperbevelhebber in Duitsland; generaal S. S. Beroesov, voormalig opper bevelhebber in Oostenrijk; kolonel-gene raal K. Moskalendo, een Sovjet-held in de oorlog; generaal A. I. Jeremenko; kolonel- generaal S. S. Varentsev; kolonel-generaal V I. Kazakov; kolonel-generaal S. I. Roe- denko (maarschalk bij de luchtmacht); kolonel-generaal V. A. Soedets (eveneens bij de luchtmacht). Het decreet is getekend door maarschalk Vorosjilov, voorzitter, en Pegov, secretaris. Tot de bevorderde generaals behoren de bevelhebbers van de belangrijkste militaire districten op de Westelijke toegangswegen naar de Sovjet-Unie: Duitsland, de Balti sche kust, de hoofdstad en de voornaamste stad van de Oekraïne en de Oeral, het arsenaal van de Sovjet-Unie. Men gelooft, dat dit de eerste massale benoeming van generaals tot maarschalken sedert de tweede wereldoorlog is. Tijdens de oorlog werden slechts enkele legerbevel hebbers tot maarschalk bevorderd, zqals Zjoekov en Vassilievsky. Zjoekov is op het ogenblik minister van Defensie. Vassilievs ky is eerste onderminister van Defensie. Verscheidene nieuwe maarschalken zijn afgevaardigde in de Opperste Sovjet. Vier van hen, Bagramyan, Gretsjko, Tsjoeikov en Zjigarev werden in December 1952 ge kozen tot candidaat-lid van het centrale comité van de partij. De benoemingen, een maand na het ont slag van Malcnkov als premier, kunnen een aanwijzing zijn, dat de leiders van het Rode leger een veel grotere macht vormen dan onder Stalin. Volgens A.F.P. zijn de bevor deringen kennelijk bedoeld als demonstratie van de verbondenheid van leger en partij. Ook na de val van Beria werd een aantal militaire leiders bevorderd. Zjigarev kreeg toen de rang van maarschalk. Oost-Europees opperbevel? Westelijke geallieerde functionarissen in Berlijn geloven, dat de benoeming van de nieuwe maarschalken een voorspel is voor de instelling van een Oost-Europese mili taire verdragsorganisatie. Zij menen, dat Gretsjko, die in korte tijd is opgeklommen van divisiecommandant tot maarschalk, een belangrijk aandeel zal krijgen in de voor gestelde militaire gemeenschap. Gretsjko is de man, die in Juni 1953 een einde maak te aan de onlusten in Oost-Duitsland door machtsvertoon. Zijn bevordering tot maar schalk kan inhouden, dat de Sovjet-strijd krachten van plan zijn de algehele contróle over Oost-Duitsland te handhaven en het opperbevel in eigen handen te houden. Zelfs als Oost-Duitsland na de bewapening van West-Duitsland nationale strijdkrach ten zou mogen opbouwen. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, had de bedoeling in zijn toespraak van Dinsdagavond een nauwkeurig om schreven verklaring af te leggen, waarin nationalistisch China Amerikaanse hulp wordt beloofd bij de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe. Maar „ie mand die hoger geplaatst was dan hij", verhinderde zulks, aldus heeft de democra tische afgevaardigde Zablocki, lid van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden tot journa listen gezegd, Hij dacht echter niet, dat er verschil van inzicht over deze kwestie in de regering-Eisenhower is. Wel schijnen „zekere personen te aarzelen" ten aanzien van een verdediging van deze eilanden onder alle omstandigheden. De perssecretaris van het Witte Huis, Hagerty, zeide desgevraagd niet op de DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Quintilianus: Wie door de dommen knap ge vonden wil worden wordt door de knappen dom gevonden. hoogte te zijn van een meningsverschil tussen de president en Dulles over welke kwestie in de buitenlandse politiek ook. Hagerty denkt niet dat er enige grond voor Zablocki's verklaring is. De voorzitter van de comrpissie voor buitenlandse zaken van het Huis, Richards, bevestigde de uitlatingen van Zablocki. Hij zei er zeker van te zijn, dat Dulles zich nauwkeuriger zou hebben uitgedrukt als hem „door hoger geplaatste personen" geen beperkingen waren opgelegd. Een bedrag van tien millioen gulden is uit de wettelijke reserves van het wacht geldfonds voor de bouwbedrijven verschaft aan het risicofonds, zo deelt het week blad Cobouw mede. Enige dagen geleden werd bericht, dat door de vorst het risicofonds voor de bouw bedrijven bijna uitgeput was geraakt. Ge durende ongeveer twee maanden al ont- MOSKOU (United Press). Anti-An- schluss-afspraken tussen de vier grote mogendheden moeten voorafgaan aan een verdrag met Oostenrijk, zo heeft de Sov jet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov volgens een verklaring van zijn departement, onlangs verklaard tegen over Norbert Bischoff, de ambassadeur van Oostenrijk. Een regeling van de Oostenrijkse kwestie behoeft niet af te hangen van de vraag of de grote mogendheden het eens worden over de Duitse kwestie al zijn beide pro blemen wel ten nauwste verbonden. Molotov heeft Bischoff op 25 Februari en 2 Maart medegedeeld dat Oostenrijk en de Sovjet-Unie vooroverleg kunnen ple gen, maar er moet vaart gezet worden achter een viermogendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk. Voor vol tooiing van de bekrachtiging van de Parijse accoorden zou Oostenrijk aan die conferen tie moeten deelnemen. De Sovjet-Unie moet rekening houden met de gevaren die de bewapening van West-Duitsland krach tens de Parijse accoorden voor Oostenrijk inhoudt. (Reuter). In diplomatieke kringen te Londen meent men, dat de nieuwe Sovjet verklaringen niet meer vooruitzichten bieden op spoedige vrijheid voor Oosten rijk dan vroegere voorstellen. Er zijp niet voldoende bewijzen dat de Russen tot „za ken doen" bereid zijn. De Westelijke mo gendheden zijn niet bereid hun plannen om West-Duitsland te bewapenen op te geven en de Oostenrijkse regering is daar van op de hoogte gesteld. Een Britse func tionaris verklaarde, dat „het verdrag dat reeds meer dan een jaar gereed ligt voor ondertekening, garanties tegen een „An schluss" bevat". De vereniging van Zelfstandigen in de Diamantindustrie heeft in haar Vrijdag gehouden vergadering besloten geen mede werking te verlenen aan de voorstellen van de algemene juweliersvereniging. Ge durende het conflict zullen geen nieuwe opdrachten worden aanvaard. De werk nemers van de firma Slijper te Egmond aan Zee hebben het bestuur van de ANDB medegedeeld, dat zij Maandag aanstaande in staking zullen gaan. Beroep van Israel verworpen NEW YORK (Reuter). De Veiligheids raad van de UNO zal Donderdag opnieuw bijeenkomen voor een nieuwe beschouwing van het Israelisch-Egyptische grensinci dent bij Gaza. De voorzitter van de UNO- commissie in Palestina, de Canadese gene- raal-majoor E. L. M. Burns, wordt Dins dag in New York verwacht „Een speciale commissie heeft het be roep van de Israëlische regering tegen de beslissing van de gemengde Israelisch- Egyptische bestandscommissie inzake de schuldvraag voor het incident bij Gaza van 28 Februari van de hand gewezen". Do commissie heeft Israel schuldig bevon den aan aggress vangen de „uitgevroreribouwvakarbei ders 90 percent van het contractloon. Het fonds beschikt zelf over een "kapitaal van 35 millioen, maar dat was eind Februari geheel opgeteerd. Toen slaagde men er in 12 millioen aan te trekken uit de vrije reserves van het wachtgeldfonds, maar in de afgelopen we ken is ook dit bedrag vrijwel opgebruikt. Intussen is de winter er oorzaak van, dat een grote achterstand is ontstaan in het bouwprogramma, dat, naar bekend, voor ziet in de bouw van circa 60.000 woningen. Tijdens een deze week gehouden vergade ring van het dagelijks bestuur van de be- drijfsraad voor het bouwbedrijf (overkoe pelend orgaan van werkgevers- en werk nemersorganisaties) is langdurig gediscus- seerd over de vraag, op welke wijze de achterstand in het bouwprogramma 1955 op het ogenblik meer dan 10.000 wonin gen althans ten dele kan worden inge haald. Aan de werkgevers- en werknemers organisaties is verzocht over deze zaken overleg te plegen. Het inhalen van de achterstand zou uiter aard kunnen worden bevorderd door een verlenging van de arbeidsduur, maar daar voor zal het nodig zijn sterke psychologi sche weerstanden in arbeiderskringen te overwinnen. Het K.N.M.I. deelt mede: Over gebrek aan zonneschijn hebben we de laatste tijd niet te klagen. Van de 12 dagen van Maart, die nu bijna zijn verstreken, zijn er maar drie geweest met weinig of geen zonne schijn. De overige 9 dagen heeft de zon vrijwel de gehele tijd geschenen. De oorzaak van dit mooie weer was een gebied van hoge druk, dat zich thans in hoofdzaak over de Noord- en Oostzee uit strekt. Het houdt over ons land een Ooste lijke stroming in stand, waarmee onafge broken koude, maar zeer droge lucht uit Midden-Europa afkomstig wordt aange voerd. Deze lucht laat in Duitsland zo goed als elke nacht 5 tot 10 graden vorst toe. plaatselijk zelfs nog meer. In Nederland komt nu over het algemeen niet meer dan lichte vorst voor. In deze toestand komt gedurende het weekeinde weinig verande ring. Het blijft dus droog en zonnig. Over dag zal de temperatuur tot een paar graden boven nul ooiopen. (Van hedenmorgen "2 uur) weers- toestand -ó o 5 gg U 5 x Helsinki zwaar bew. ZW 6 Stockholm zwaar bew. WZW 3 Oslo mist N 1 Kopenhagen mist NO 2 EtS sa z£ Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome licht bew. windstil zwaar bew. ONO 4 zwaar bew. ONO 6 onbew. onbew. licht bew. mist nevel onbew. nevel onbew. onbew. ONO 9 O 5 ONO 8 windstil windstil NNW 5 ONO ONO O geheel bew. ONO geheel bew. ONO licht bew. O nvel windstil half bew. windstil zwaar bew. ZO 4 Neerslag laatste 24 uur. -1 -0 -4 -4 -3 2 1 -3 -4 -2 -3 -0 4 -7 -4 -6 -3 -1 2 -4 -9 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0.1 0 8 0 0.5 0 XXXXXXjOOOOOCXÏtXjCtXXXXX als men zegt: De politie tast geheel in het duister WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met weinig bewolking. In het Noorden van het land overwegend matige, elders matige tot krachtige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 13 Maart Zon op 7.03 uur, onder 18.41 uur. Maan op onder 8.17 uur. 14 Maart Zon op 7.01 uur, onder 18.43 uur. Maan op 0.43 en 8.48 uur. Maanstanden 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 13 Maart Hoog water: 6.34 en 18.50 uur. Laag water: 2.10 en 14.33 uur. Maandag 14 Maart Hoog water: 7.08 en 19.26 uur. Laag water: 2.39 en 15.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1