(PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Agenda voor Haarlem Nieuw „Comedia" opgericht Wereldnieuws Klein ensemble onder leiding van Guus Hermus en John Gobau Debuut in Haarlem met „Goud en Antiek" 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen De radio geeft Dinsdag Directeur van Avifauna eist genoegdoening van Alphen's burgemeester Gesprekscentrum voor anonieme alcoholisten De brandstoffenbijslag Het O.V.B. en de morele herbewapening Theaterbezoek(ers) in 't water gevallen ZocU ió Uet zo r~ J MAANDAG 14 MAART 1955 Gezonde blijspelet waarschuwen tegen Haarlem in 1955-F6 Beverwijk se plannen Vice-voorzitter van K.v.K. te Nijmegen treedt af Binnenbandloze buitenband in belasting geregeld Betaling abonnementsgeld per giro Lizzy Ansingh kreeg zilveren médaille van Amsterdam Examens Film over emigratie Theodor Plievier t Snelheid van het licht Op 1 September debuteert in de Haar lemse Schouwburg een nieuw toneelge zelschap onder een oude en hier goed be kende naam: „Comedia" onder artistieke directie van Guus Hermus en John Go bau, met mevrouw A. J. van Heemstra te Amsterdam als zakelijk leidster. Het ini tiatief tot de oprichting, waarmee overi gens een langgekoesterde wens in vervul ling gaat, is pas drie weken geleden ge nomen. Het wordt een klein ensemble, beginnend zonder subsidie en niet aange sloten bij de Toneelcoördinatie, dat voor lopig uit ongeveer tien leden zal bestaan. In ieder geval zullen, behalve de boven- genoemden, de actrices Magda Janssens, Bep Dekker, Marion Gobau, Annie van de Vorstenbosch en de acteurs Lucas Wen sing en Robert Sobels er deel van uitma ken. Met enige anderen worden nog on derhandelingen gevoerd. Men begint het seizoen met een reprise van de thriller „Goud en antiek" van Edward Percy, waarin John Gobau bij het vroegere Co media reeds een groot succes boekte in de hoofdrol, die te New York door Boris Kar- loff werd vertolkt. Uit een zakelijk oogpunt is de tijd voor oprichting van een nieuw toneelgezelschap bijzonder gunstig, nu er een belangrijk terrein kwam braak te liggen door het be sluit van de gecoördineerde groepen om voor het komende seizoen honderdtachtig voorstellingen in de provincie te laten ver vallen. Door het verdwijnen van Comedia en Het Vrije Toneel is verder een behoefte aan op verantwoorde ontspanning gericht toneel ontstaan, waarin nog niet werd voorzien. Mede omdat het verbreken van de vele contacten in „de provincie" over haast en zonder overleg is gepleegd, heeft de Vereniging van Schouwburgdirecties in Nederland, waarvan de heer Hm. Dei- num te Haarlem voorzitter is, dan ook van ~harte haar instemming betuigd met de vorming van het tweede Comedia. Dr. P. H. Schroder, voorlopig voorzitter van de Vereniging van Culturele Organi saties, lichtte op een Zondag gehouden persconferentie toe, hoezeer de zogenaam de uitkoopverenigingen door het besluit van de Toneelcoördinatie zijn gedupeerd. Moeizaam opbouwwerk van vele jaren, dikwijls tot stand gekomen dank zij grote persoonlijke offers en inspanningen, dreig den met één klap teniet te worden gedaan. Vandaar dat deze vereniging, bedoeld om de organisatie van het publiek voor toneel voorstellingen te bevorderen, prompt met veertig leden, in totaal ruim honderddui zend mensen omvattend, kon worden uit gebreid! Tal van middelgrote plaatsen zoals Beverwijk, Coevorden, Bergen op ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen- gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, t 1.20 per flacon. 60 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koer sen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Strijkkwartet. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, causerie. 17.30 Jazmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer pro ductiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Zang en orgel. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Militair orkest. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Zang en dans ensemble. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Platen. 23.2524.00 Filmprogramma. fflLVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, cause rie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Kafholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd, 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: In Nieuw Guinea's bin nenland. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Vocaal Dubbelkwartet. 19.45 Lijdensmeditatie. 20.45 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. (In de pauze: Uit het Boek der Boe ken). 22.45 Nederlandse les. 23.00 Nieuws. 23.15 Viool en piano, f.5024.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Gym- nastiek-demonstratie. 21.20 Pauze. 21.30 Ge- snrek Onderweg, spel. 22.0522.15 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Platen. 12.3' Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 13.30 Pla ten 13 40 Vlaamse liederen. 14.00 Schoolradio. '5.45 Platen. 16.02 Orgel 16.30 Kinderkoro. °l.m. 16.50 Sport en platen. 17.00 Nieuws. •7.10 Gevarieerde muziek. 17.40 Sympho- nisch orkest en solist. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.C0 Gmroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Ni?uws. BTC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: B-oeken en schrijven:. (Op 224 m,). Zoom en Den Helder zouden door de genomen maatregel geheel van toneel ver stoken blijven. Er zijn reeds 67 aanvragen om voorstellingen tot het nieuwe gezel schap gericht en er zullen er stellig nog vele volgen, te meer omdat de pogingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tot vorming van regio nale groepen in Brabant en Groningen op een fiasco zijn uitgelopen, hetgeen trou wens te verwachten viel. Behalve in de provincieplaatsen gaat Comedia ook in series in de grote steden spe^n: een maand in de Nieuwe Comedie in Den Haag en drie maanden in de Kleine Comedie in de hoofdstad. Ook in Haarlem zal het gehele répertoire, drie a vier stuk ken omvattende, kunnen worden vertoond. Uiteraard moet men zich voorlopig beper ken tot Franse en Engelse bliispe'en, ster ke speelstukken met een kleine bezetting en thrillers. Men hoopt vooral, zoals Guus Hermus het uitdrukte, met gezonde voor stellingen de mensen aan het lachen te maken, zonder smijtwerk en feestneuzen, zodat men tevreden de schouwburg ver laat. Natuurlijk ambieert men ook het klas sieke en semi-kiassieke répertoire, maar dat komt mogelijk later wel. In ieder geval blijft Comedia een enkelvoudig gezelschan, omdat men het doubluresysteem artistiek ongunstig acht. Het nieuwe Comedia hooot de geest van het oude Comedia, dat onder leiding van Cor Hermus zulke prachtige resultaten be reikte, waaruit het trouwens geboren is, te kunnen doen herleven. Men wil een ensem ble, dat door ieders verantwoordelijkheids gevoel gedrag°n wordt en waarin de lust tot comediesoelen vurig werkzaam blijft. Het is dan ook geen toeval, maar bewuste voorkeur, dat men in Haarlem, het domi cilie van het vroegere Comedia. begint. Houdt tevens de hoop in. dat Haarlem en Utrecht terug zouden willen naar het sy steem der „vaste bespeling" van destijds? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de heer Deinum, directeur van de Stads schouwburg, die verklaarde: „Alleen een zeer groot gezelschap met een zeer groot répertoire zou iets voor Haarlem kunnen zijn. Dat kan niet buiten de Toneelcoördi natie om tot stand komen. En wij worden on hef ogenblik voortreffelijk bediend. Alle belangrijke stukken komen in Haar lem bij de huid'ge gang van zaken". Als voorzitter van de Vereniging van Schouwburgdirecties staat de heer Deinuim echter voor een raadsel: enerzijds bouwt men alom nieuwe theaters (in Enschedé. Deventer, Einimen, Tilburg en Heerlen bij voorbeeld) die millioenen kosten en an derzijds wordt de bespeling daarvan te gengewerkt. De grote gezelschappen schij nen vergeten te zijn, dat het nog niet zo heel lang geleden is, dat zij konden bestaan dank zij de moeizame vorming van een publiek buiten de grote centra. Het volgende seizoen zal de bespeling van de Haarlemse Schouwburg ongeveer hetzelfde beeld vertonen van het thans nog lopende. De Nederlandse Comedie komt 32 keer, de Haagse Comedie geeft 21 voor stellingen, de toneelgroep Theater 25, het Rotterdams Toneel 18 en De Toneelvereni ging ongeveer tien. De cabarets van Wim Kan en Wim Sonneveld komen ieder vijf keer, de Hofdstad Operette acht keer. Toon Hermans gaat niet met zijn volgend pro gramma op reis. Beverwijk behoort tot de plaatsen, die door het besluit van de Toneelcoördinatie zijn gedupeerd. De volgende week wordt de serie abonnementsvoorstellingen be sloten met een opvoering van het Franse blijspel „De Huzaren" door de Haagse Comedie, welk gezelschap een aanvrage om het volgend seizoen terug te komen reeds ontkennend heeft beantwoord. Van de be staande groepen blijft alleen „Puck" dispo nibel. De stichting Abonnementsvoorstel lingen, direct na de bevrijding door de predikant dr. A. Vis in het leven geroepen, ziet daardoor een met groot succes be kroonde activiteit in gevaar gebracht. Voor de oorlog kwam er zelden of nooit behoor lijk beroepstoneel naar Beverwijk en gin gen de weinige belangstellenden dus naar Haarlem of Amsterdam om toneel te zien. Thans zijn er zoveel aanvragen voor de vertoningen in het Kennemer Theater, dat de zaal iedere keer is uitverkocht, men reeds een wachtlijst heeft moeten aanleg gen en overwoog om de serie in het volgen de seizoen van drie op vier avonden te brengen. Zo ziet men aan een voorbeeld uit de onmiddellijke omgeving, hoe bedenkelijk de overigens wel begrijpelijke inkrimping van het aantal voorstellingen buiten de stand plaatsen voor de bloei van het Nederlandse toneelleven is.' Mogelijk zal men zich te Beverwijk kunnen handhaven op hetzelfde artistieke niveau door een beroep te doen op het nieuwe Comedia, op de toneelgroep Puck en op een voordrachtkunstenares als Charlotte Kohier, die onlangs met het door A. Viruly vertaalde verhaal „Het lieve leven" van H. E. Bates haar rentrée als zodanig heeft gemaakt. De heer A. J. van Geffen, directeur van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn, heeft zich tot het provinciaal be stuur van Zuid-Holland gewend teneinde genoegdoening te krijgen voor hetgeen hij heeft ervaren tengevolge van een politio neel onderzoek dat enige tijd geleden tegen hem is gelast door de burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer Ed. C. Wit- schcy. Het onderzoek heeft, naar de inspec teur van politie heeft bevestigd, niets be zwarends tegen de heer Van Geffen aan het licht gebracht. Het werd ingesteld op grond van vermeende onregelmatigheden, waaromtrent twee ontslagen personeelsle den van „Avifauna" zich hadden geuit. De voorzitter van het stichtingsbestuur van „Avifauna", wethouder C. M. Deercn- berg, heeft medegedeeld dat er geen sprake van is dat de directeur zou zijn of worden ontslagen. De heer Van Geffen heeft de burgemeester een schriftelijke rehabilitatie verzocht. Nadat ook de advocaat van de heer Van Geffen geen antwoord zou heb ben ontvang-en op twee verzoeken om re habilitatie heeft de heer Van Geffen zijn beklag gedaan bij het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. In verband met E.T.l.-kwestie De vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Nijmegen in het bestuur van het Economisch Techno logisch Instituut Gelderland, mr. dr. J. Ph. M. van Campen, vice-voorzitter van de Kamer, heeft aan het bestuur der Kamer medegedeeld dat hij als bestuurslid van het E.T.l. wenst af te treden. Dit besluit houdt verband met de geruchtmakende benoe mingskwestie bij het E.T.l. te Arnhem. In het „Drankweerhuis" gevestigd ten huize van de heer Bokma aan het Oostein de 18 te Amsterdam, zijn het groepslokaal, bureau en gesprekscentrum geopend, dat de „Alcoholics Anonymus" (anonieme alco holisten) daar hebben ingericht. „Alcoho lics Anonymus", 20 jaar geleden in de Ver enigde Staten gesticht door Bill Wilson, in Amsterdam sinds 1949 vertegenwoordigd, beoogt hulp van tot genezing vast besloten drankzuchtigen door gesprek en ontspan ning in een voor genezing gunstige at mosfeer. Naar buiten treedt de organisatie anoniem op teneinde niemand van de be trokkenen te compromittteren Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag is het groepshuis open voor bezoekers of voor hen die inlichtingen willen vragen over hulp, de distributie van geneesmidde len en over research van nieuwe genees middelen. De Woensdag is bestemd voor vergaderen. Als gevolg van de beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat van 1 Maart, waarbij de binnenbandloze buiten band voor de toepassing van het tarief van de motorrijtuigenbelasting als een lucht band kan worden aangemerkt, heeft, naar de KNAC meldt, de minister van Financiën thans aan de ambtenaren van 's rijks be lastingen medegedeeld, dat met deze ta riefstoepassing van 1 Januari 1955 af re kening kan worden gehouden. Voorts is bepaald, dat de eventueel ter zake betaalde verhoging van belasting kan worden teruggegeven en een eventuele be keuring wegens overtreding van artikel 15 of 17 der motorrijtuigenbelastingwet buiten gevolg kan worden gesteld coc<xxcorf<*>:oxccccccccüooccoo(xoccco:coocxxaxccoccoc*j U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a.- TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag. OOOOCOCCCOCCOOOO<XXXX>COOCOOOCOOOODOOOOOOCCOOOOOOCOCCCO De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de colleges van Burgemeester en Wethouders laten weten dat ook over de week 13 Maart tot en met 19 Maart een brandstoffenbijslag kan worden verleend aan degenen, die ingevolge dan wel met toepassing van de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (1940-1945) een uit kering voor levensonderhoud ontvangen, respectievelijk voor wie kwartiervergoe ding als rampslachtoffer wordt verstrekt. De bekende Amsterdamse poppenschil- deres Lizzy Ansingh, die wel „de prinses der schilderessen" is genoemd, heeft Zon dagmiddag in het gebouw van de maat schappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een huldiging in ontvangst moeten nemen ter gelegenheid van haar tachtigste ver jaardag. Uit handen van de Amsterdamse wet houder mr R. van den Bergh ontving de jarige schilderes de zilveren médaille van de hoofdstad. De Amsterdamse portret schilder Felicien Bobeldijk feliciteerde haar als jaargenoot en sprak waarderende woorden over haar werkzaam lidmaat schap (onder meer als jurylid) van de ge noemde kunstvereniging. Bart Peizel sprak als voorzitter van de Amsterdamse schil dersvereniging „St. Lucas", waarvan de schilderes erelid is. Ook Rika Hopper be hoorde tot de talrijke aanwezigen, die ge lukwensen aanboden, evenals de schilder George Rueter, die de afgelopen week in hetzelfde gebouw is gehuldigd, eveneens ter gelegenheid van zijn tachtigste ver jaardag. Lizzy Ansingh, die ook portretten van Prinses Juliana heeft geschilderd, ontving talloze bloemstukken en vele geschenken. Het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties (OVB) zal op Zaterdag 23 en Zondag 24 April in het Doofstom- meninstituut te Rotterdam zijn congres houden. Na de openingsrede door de voor zitter zal de secretaris-penningmeester zijn tweejaarlijks verslag uitbrengen. De agen da vermeldt onder meer de behandeling van de ingediende voorstellen: hierbij is een voorstel van de groep „Verkeer'' te Amsterdam om in de statuten op te nemen, dat het lidmaatschap van de Beweging voor Geestelijke en Morele Herbewapening onverenigbaar is met het lidmaatschap van het OVB. „Morele Herbewapening" wijst de klassenstrijd af en bestrijdt deze. Dit achten de voorstellers in strijd met de doelstelling van het OVB. Amsterdam. (Gemeente-universiteit). Doc toraal examen economie A. U. A. C. Boele (Amsterdam); candidaatsexamen economie de heer A. W. Soeting (Diemen). Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht R. H. van Limburg Stirum te Aerdenhout, T. M. Halbertsma te Haarlem, A. E. Jansen te Den Haag. Candi daatsexamen geneeskunde: J. de Bie te Schie dam, H. P. W. Boer te Boskoop, S. Dubin (U.S.A.), G. Hennipman te Den Haag, H. A. Keuls te Leiden, T. Kruijff te Utrecht, A. G. S. van Ramshorst te Den Haag, J. Schwartz (U.S.A.). Doctoraal examen geneeskunde: mej. E. M. de Bruijn te Rotterdam, C. A. Ansink te Den Haag, C. H. de Beus te Over- veen, J. Blankespoor te Den Haag, E. B. van Hasselt te Soest. Artsexamen 1ste gedeelte: J. G. Polusky (U. S. A.) en W. Roos te Den Haag. Artsexamen 2de gedeelte: M. H. J. van Andel te Ede, R. Th. de Jongh te Den Haag en S Smit te Zeist. NÜmegen. C'slaagd voor candidaats examen Engels: A. M. J. Graaf (Gelegn). Utrecht. Semi-arts examen: H. J. van Aal deren, Bilthoven; H. L. A. Bom, Oud-Beijer- land; J. J. P. A. van Besouw, Utrecht; C. G. Vernooy, Utrecht; K. van Vessem, Utrecht. Arts-examen: mej. A. E. M. Schoen maker, Arnhem; H. A. M. v~i Hal, Roosen daal. Tandarts-examen: H. F. J. M. Erens, Heemstede, Candidaats-examen geschiedenis: J. H. Smit, Hilversum. Regisseur Karei Nort en cameraman Piet Out van Polygoon-Profilti, die in Austra lië opnamen hebben gemaakt voor een film over de emigratie,zijn Zondagavond uit Sidney op Schiphol teruggekeerd. Het tweetal heeft inclusief de vliegreis per man zo'n slordige 50.000 km afgelegd om 3.000 meter film te draaien in acht weken tijd. Verscheidene Nederlanders die in het vijfde werelddeel een betere toekomst voor hun gezinnen willen opbouwen zijn „onder schot" genomen. Ook de mislukte gevallen komen straks op het witte doek. In Nederland moeten nog opnamen gereed worden gemaakt. Half Juli zal deze film gereed zijn. Een familie uit Apeldoorn, die Zaterdag avond een bezoek wilde brengen aan theater Carré te Amsterdam, is niet verder gekomen dan het parkeerterrein voor het theater. De bestuurder van de auto, waar mee het gezelschap de reis naar de hoofd stad had gemaakt, zetten bij het parkeren aan de waterkant zijn wagen op de hand rem en stapte uit. Tot zijn ontzetting reed de wagen plotseling door in het koude water van de Amstel. De echtgenote van de bestuurder en een passagier konden niet meer bijtijds uit de auto springen en ver dwenen met het voertuig in de Amstel. Zij werden spoedig op het droge gebracht en konden per taxi naar familieleden in de Dintelstraat rijden om droge kleren aan te trekken. Van het theaterbezoek kwam niets meer. De auto is later door de brand weer op de kant gezet. Schrijver van Stalingraden andere oorlogsromans De Duitse linksgeoriënteerde schrijver Theodor Plievier, die twee bekende boeken over de Russisch-Duitse oorlog „Stalin grad" en „Moskou" schreef, is Zaterdag in de ouderdom van 63 jaar te Avegno in Italiaans-Zwitserland overleden. Als communist had hij in 1933 bij het aan de macht komen van Hitier Duitsland ver laten. Hij woonde in de Sovjet-Unie tot 1945, toen hij zich in Oost-Duitsland ves tigde. Twee jaar later week hij naar West- Duitsland uit. De laatste jaren woonde hij in Zwitserland. In 1945, nog in de Sovjet-Unie, schreef hij „Stalingrad", welk verhaal hij baseerde op de gesprekken, welke hij met duizenden Duitse krijgsgevangenen, onder wie veld maarschalk Von Paulus, de commandant van het belegerde Stalingrad, had gehad. In 1952 voltooide Plievier „Moskou", het boek waarin het lijden van individuele Duitsers en Russen, allen gebukt gaand onder een dictatuur, tegen de achtergrond van de strijd om de Russische hoofdstad in de tweede wereldoorlog, wordt beschreven. De in 1892 geboren auteur diende gedu rende de eerste wereldoorlog bij de Duitse marine. In 1918 nam hij in Hamburg deel aan de vlootrevolte. Later werd hij lid van de „Liga van Proletarische Revolutionnaire Schrijvers". Enige van zijn oudere boeken waren: „Des Kaisers Kulis" (1930), „12 Mann und 1 Kapitan" (1930), „Der Kaiser ging, die Generale blieben" (1932), „lm Wald von Compiegne" (1939), „Das Tor der Welt" (1940), „Der Igel" (1942), „lm Letzten Winkel der Erde" (1945). ADVERTENTIE KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welüadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. 30. Op de Admiraliteit werd een veront rustend bericht ontvangen. „Admiraal!", riep een klerk, opgewonden binnensnel- lend, „de kustwacht bericht ons, dat er een kaper voor de kust ligt!" „Een ka per?!", herhaalde de admiraal, „wel, wat drommel, waarom laten ze hem daar lig gen? Stuur oorlogsschepen op hem af! Breng hem tot zinken! Boor hem in de grond!" „Dat mogen wij niet, admiraal", antwoordde de klerk, „het schijnt, dat deze kaper ivettelijk bevoegd is. Hij is in het bezit van een officiële kaperbrief". „Drom mels, dat is ernstig", bromde de admiraal. „Dan is de regering verantwoordelijk voor alles, wat die zeerover doet! Waarschuw dadelijk alle schependat ze uit zijn buurt moeten blijvenMaar reeds hadden onze opera-piraten een prooi ontdekt. „Kijk, een schip!", riep Enrico. „Klaarmaken om het te enteren!" „Nee, NEE", riep Panda, „u moet geen échte zeerover worden!" Maar niemand sloeg acht op zijn tegenwerpin gen. „Vooruit", riep Enrico. „De buit voor ons ...de kosten voor het land!" MAANDAG 14 MAART Stadsschouwburg: „Port-Royal", De Haagse Comedie, 8 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeen komst van „De grotere Wereld", 8 uur. Minerva: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Het zwarte schild", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Waterloo Bridge", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „La perverse", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Satans paradijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gevaar", 14 jaar, 8 uur. DINSDAG 15 MAART Stadsschouwburg: „De repetitie", Ned. Comedie, 8 uur. Minerva: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Het zwarte schild", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Waterloo Bridge", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft., alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „La perverse". 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Satans paradijs", 14 jaar, 2, 4.1-5, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gevaar", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Volksstemming. De Zwitsers hebben zj i Zondag in een volksstemming uit,!'' sproken voor voortzetting van de b" staande controle op de prijzen van voe dingsmiddelen en de huren. Naar scha'" ting heeft 53 percent van het kiezen" corps in Zwitserland hebben alleen de mannen stemrecht zijn stam uit" gebracht. Kunstbeen. De West-Berlijnse politie heeft een man gearresteerd, die allerhande goederen in zijn aluminium kunstbeen van Oost- naar West-Berlijn smokkel de. Hij ging van Oost- naar West-Ber! lijn in een invalidenwagentje, dat van een motor voorzien was. De politie wat achterdochtig geworden omdat de man zo vaak heen en weer ging. Gevolg. Volgens het Oost-Duitse blad „Neues Deutschland" hamsteren Oost- Duitse huisvrouwen meel, suiker, ZOut en zeep, als gevolg van „valse" West- Duitse propaganda over mogelijke rant soenering van sommige producten in Oost-Duitsland. Levenslang. Een Oost-Duits Gerechtshof te Karl-Marxstad (Chemnitz) heefteen functionaris van de Oost-Duitse spoor wegen veroordeeld tot levenslange g«. vangenisstraf wegéns het vormen van een groep agenten en het geven van inlichtingen over de Oost-Duitse spoor, wegen aan het West-Duitse vakver-" bond. Zeven beklaagden, onder wie de vrouw van de functionaris, kregen straffen variërend van vijftien tot twee jaar dwangarbeid. Kruistocht. De Amerikaanse evangelist Billy Graham is met het passagiers schip „Liberté" uit New York vertrok ken voor een kruistocht van vier maan. den door Europa. Voor zijn vertrek zeide hij tot verslaggevers, dat „er bin nen vijf jaar een herleving van de godsdienst moet komen, daar het anders wel eens te laat kon zijn voor de we reld". Dr. Graham wordt vergezeld door twee andere evangelisten. Howard Butt en Grady Wilson. Verkeer. Geregelde helicopterdiensten tus sen de Zweedse stad Malmoe en de Deense hoofstad Kopenhagen over ae „Aeresund" zullen in Juni geopend worden met Sikorsky S-55 toestellen. Op elke vlucht kunnen zeven passagiers en twee bemanningsleden worden ver voerd. De vlucht zal een kwartier du ren. Verloren. De laatste nog levende Italiaan se deelnemer aan de slag bij Abba Ga- rima in de Italiaans-Abessijnse oorlog van 1896, Giovanni Villa, is in de ouderdom van 81 jaar te Meizo, nabi Milaan, overleden. In de slag bij Abba Garima verloren de Italianen 11. man in doden, gewonden en gevange nen van hun totale strijdmacht van 18.000 man. De Abessijnen hadden een strijdmacht van 120.000 man. Onderneming. Een Duitse onderneming is bezig met de bouw van een stuwdam aan de Tigris bij Samarra, de grootste ter wereld, die Bagdad voor overstro ming moet behoeden. Tot dusver zijn 85 schepen met 32.000 ton materiaal uit Duitsland naar Irak gezonden. Al het materiaal wordt door West-Duits- land geléverd. Vangst. Op het ogenblik zijn 53 Russische vissersscnepen in de buurt van de Noordelijkste Shetland-eilanden op de haringvangst. Een treiler van 5.000 ton en een fabrieksschip begeleiden de vloot. Groei. Sovjet-Russische wetenschappe lijke werkers hebben ontdekt, dat ge wassen, die langdurig zijn blootgesteld aan „zeer zwakke" redioactieve stra ling, sneller groeien en meer opleveren, zo meldt het Sovjetpersbureau Tass. Tekort. Zuid-Afrika ziet zich geplaatst voor een zo ernstig tekort aan blanke arbeidskrachten, dat de toekomst van het blanke ras in de Unie wordt be dreigd, zo heeft de minister van Ar beid De Klerk, te Kaapstad op een bij eenkomst van de nationale (regerings) partij verklaard. Omdat er niet vol doende geschoolde krachten zijn voor de snel groeiende industrie, deed de minister een beroep op de bevolking cm „de mouwen op te stropen". Bezwaren. De Griekse regering heeft be zwaren geopperd tegen het rondreizen in Griekenland van de Sovjet-Russische marine attaché en zal hem in de toe komst verbieden zich zonder speciale toestemming verder dan tachtig kilo meter van Athene te begeven. De Griekse regering heeft verder een Rus sisch verzoek om een plaatsvervangen de marine attaché naar Athene te zen den verworpen. Griekland is niet be reid een militaire attaché op de Griekse ambassade in Moskou te benoemen. ALS JONGEN heb ik eens geprobeerd een lichtstraal in een doosje te vangen, maar hoe snel ik de deksel ook dicht sloeg, het ding ontsnapte steeds. In een wat se rieuzere vorm heeft men in de oudheid ook geworsteld met het vraagstuk van de licht snelheid en men kwam in het algemeen tot de conclusie dat het licht zich ogen blikkelijk verbreidde, dus zonder tijd te ver bruiken. Een lichtstraal verlichte op het zelfde ogenblik de gehele om trek, waaruit de conclusie volgde dat het licht een onein dig grote snelheid moest heb ben. Van Galileï is de eerste proef bekend om te trachten de snelheid van het licht te me ten. Op een maanloze avond zond hij in de Florentijnse velden met een dievenlantaarn een lichtsignaal naar zijn assistent, die enkele kilometers van hem verwijderd was. Zodra deze het lichtsig naal van Galileï waarnam, opende hij zijn lantaarn en seinde terug. Beiden verwacht ten dat het licht enige tijd nodig zou heb ben om van Galileï naar de assistent en van de assistent naar Galileï te gaan. Enig tijdsverschil was er inderdaad, maar dit werd niet groter wanneer de assistent op een aanmerkelijk grotere afstand werd ge plaatst. Klaarblijkelijk ging het licht zó snel, dat een reis van enkele kilometers hoegenaamd geen tijd in beslag nam. Toch heeft deze primitieve proef van Galileï tot meling van de lichtsnelheid ge leid. De Deense astronoom Olaf Romer bestudeerde in 1675 de manen van Jupiter, waarvan hij nauwkeurig berekende op welk tijdstip zij in de schaduwkegel van "N die grote planeet moesten verdwijnen. Toen Römer wilde controleren of zijn be rekeningen met de werkelijkheid overeen stemden, bleken de waarnemingen die hij in de zomer deed prachtig te kloppen mei de cijfers. Maar in de winter bleek Jupiter niet minder dan 15 minuten achter te lo pen.' Römer begreep onmiddellijk dat de vertraagde tijdstippen waarop de manen in de schaduw van Jupiter verdwenen niet door de onregelmatige loop van die planeet veroor zaakt werden, maar moesten worden toegeschreven aan de langere tijd die het KcM nodtg heeft om de afstand Jupiter-Aarde af te leggen Want tussen de waarne mingen die Römer in de zomer en de winter deed, lagen niet alleen zes maanden, maar tevens 300 millioen kilo meter! De metingen tijdens de zomer maanden werden immers verricht op een tijdstip dat de aarde in de nabijheid van Jupiter stond, maar in de winter stonden beide planeten diametraal tegenover el kaar, toat een verschil betekende van tweemaal de afstand aarde-zon. Deze gro tere afstand die het licht van het Jupiter- maantje had af te leggen was dus de schuld van de late waarneming en door een een voudige berekening wist Römer zodoende de lichtsnelheid vast te leggen op onge veer 300.000 km. per seconde. Maar zijn tijdgenoten wilden hiervan niets weten. Door vernuftige proeven wist men en kele eeuwen later de lichtsnelheid tot op enkele kilometers nauwkeurig te meten Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2