Dat gesprek Sir Winston stelt Duitsland boven het H-bomdilemma Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Attlee wees vergeefs op het dreigende gevaar Frans-Tunesisch gesprek Haarlems Dagblad Subsidie voor woningbouw door particulieren in de vrije sector Spelende jongen in Hillegom overreden Labour-verzoek tot top-gesprek afgewezen Het woord is aan. De basis, die Mendès- France legde, zal thans opnieuw zvorden gebruikt Aanmeldingsformulier Halve premie voor maximaal achtduizend woningen in 1955 Huurprijs is vrij Russisch bod op uranium uit Belgisch Kongo? V er starring doorbreken Namen communistische agenten in Zweden bekend Weerrapport 69e JAARGANG No 210 Hoofdkantoor Grote Hol 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor tl Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 15 MAART 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 57 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman BIJNA TWEE JAAR geleden zei de Britse premier Churchill in het Lagerhuis, dat hij gaarne in een persoonlijk gesprek met de Russen, zonder agenda en zonder dadelijk op beslissingen over bepaalde aangelegenheden aan te sturen, een eerste grondslag voor overeenstemming wilde na streven. Overeenstemming, die het moge lijk zou maken dat Oost en West in toe nemend vertrouwen en in toenemende welvaart naast elkaar zouden kunnen leven. Het Lagerhuis juichte hem storm achtig toe, de leider der oppositie gaf de leider der regering zijn oppositionele zegen en velen herademden. Ei zou iets gebeu ren, iets dat kenmerkend zou zijn voor de werkmethoden der Britse diplomatie. Want vaak heeft die moeilijke onder handelingen ingeleid met pogingen, om eerst een basis van wederzijds vertrouwen in eikaars goede bedoelingen te leggen. Als die pogingen slaagden legde zij daar na eerst de punten, waarover men het zonder grote moeite eens kon worden, in een voorlopige overeenkomst vast. Op der gelijke grondslagen was de kans, om de netelige kwesties tot oplossing te brengen, dan al aanzienlijk verbeterd. Het stelsel van geleidelijke opbouw, met beleid ge hanteerd, leidde meermalen tot de beste resultaten. Het werkte beter dan dat par tijen in een geschil eerst ieder „hun stel lingen opbouwden" en elkaar uit die stel lingen met grieven, argumenten en eisen gingen beschieten, hetgeen veelal de tegen stellingen verscherpte instede van een op lossing te bevorderen. Zowel in het buitenland als in Engeland zelf werd dus Churchill's plan ten aanzien van de Russen hoopvol verwelkomd. Maar dat eerste gesprek-zpnder-agenda is nog steeds niet gehouden en in Mei zal het twee jaar geleden zijn dat Churchill het zozeer toegejuichte initiatief heeft aange kondigd. Ofschoon men juist in zijn eigen land zo vaak gezegd heeft, dat hij alles op deze kaart zou zetten, dat hij zijn loop baan met een dergelijke vredes-triomf wilde besluiten, is er niets gebeurd. On langs heeft hij eraan herinnerd dat hij indertijd enige maanden ziek is geweest, en ook over bezwaren van president Eisen hower gesproken. Gisteren heeft hij ont huld dat hij in Juli 1954, terugkerend uit Amerika, in een persoonlijk geheim tele gram aan de Russische minister van Bui tenlandse Zaken dat gesprek-zonder- agenda heeft voorgesteld. Molotof gaf een vriendelijk en bemoedigend antwoord. La ter stelde Churchill een datum en een plaats van samenkomst voor. Die laatste moest halverwege Londen en Moskou lig gen: Bern, Wenen of Stockholm bijvoor beeld. Maar toen zonden de Russen een nota over een conferentie van vier mo gendheden en er moest weer gewacht wor den op de conferentie van Genève. Molo- tov achtte het blijkbaar mogelijk, een twee- en een vier-mogendheden-conferen- tie tegelijk te houden, maar de Britse regering zag daar geen heil in. Er zou verwarring uit ontstaan. Nu moet nog steeds gewacht worden op de ratificatie van de Parijse accoorden betreffende de defensie van Europa. Maar als die vol tooid zal zijn, zegt Churchill, acht hij een twee-, drie-, vier- of zelfs vijf-mogend- heden conferentie mogelijk. Hij blijft ove rigens nog steeds geloven in het persoon lijk contact tussen de juiste mensen op de juiste plaats op het juiste moment. Dat geloof zullen velen met hem delen. Maar wanneer zal dat gelukkige samen treffen van juistheden zijn bereikt? Het wachten op de ratificatie der Parijse ac coorden kan, blijkens nieuwe vertraging, nog een tijd duren. En welke nieuwe diplomatieke hindernissen kunnen daarna wel weer opdoemen? Hebben de Russen in Juli 1954 het gesprek-zonder-agenda, het inleidende gesprek om een eerste grondslag te leggen, welbewust ontweken? Dat blijkt niet duidelijk, er was alleen meningsverschil over het al dan niet sa menvallen met een conferentie op groter schaal. De Britse premier, die acht maan den over deze poging gezwegen heeft, lijkt gisteren nog niet volledig in zijn onthul lingen geweest te zijn. Want een klare opheldering van de situatie geven zij niet. Hij ondervindt intussen dat men, onder de indruk van de H-bommen-discussie die met onverflauwde activiteit wordt voortgezet, ongeduldig is geworden. Ieder die zijn verstand gebruikt begrijpt, dat door een voortgezette wedijver in de fabri cage van zulke helse apparaten de vrede niet verzekerd kan worden. Ieder die zijn verstand gebruikt ziet ook in, dat alleen door overleg met de Russen op den duur het onheil kan worden afgewend. Het ver langen om dit overleg te bespoedigen zal zonder twijfel blijven toenemen, al is de Labour-motie die op onmiddellijke onder handelingen aandrong gisteren met 298 265 stemmen door het Lagerhuis verwor pen. En ook de leider van de Britse op positie, Attlee, heeft nu de wens geuit dat een volledig onderzoek naar de uitwerking van de radio-activiteit, opgewekt door de homproeven, zal worden ingesteld. Ook hij heeft gevraagd of de experimenten aan beide zijden van het IJzeren Gordijn niet kunnen worden stopgezet, en daaraan toe gevoegd dat de kans bestaat, dat op die manier een begin wordt gemaakt met in ternationale controle op de bewapeningen. Het aantal adressen en protesten ter zake neemt toe. Er is meer beweging ge komen. Er is iets ontwaakt. Moge het wakker blijven en resultaat brengen. R. P. Maandagmiddag omstreeks kwart over vijf is ter Hoogte van de bushalte Vosse- !aan in de Hoofdstraat te Hillegom een droevig ongeluk gebeurd, dat aan de acht jarige jonge W. C. van den Akker het le ven heeft gekost. Een groepje van drie jongens had aan de conducteur van een naar Leiden rijden de bus bij de halte om gebruikte plaats- bewijzenboekjes gevraagd. De conducteur had hen er niet aan kunnen helpen en toen de bus wegreed liepen de jongens naast de bus een eindje mee. Daarbij is Wim van den Akker onder de bus geraakt, waarbij hij door het rechterachterwiel werd over deden. Het slachtoffer is onmiddellijk over leden. (Van onze correspondent in Londen) Met stemverheffing en hevige gebaren zeide Sir Winston Churchill gisteren in het Lagerhuis dat de Duitse herbewapening ten doel heeft de grote Duitse natie in het Westelijke kamp te brengen in plaats van in het Sovjet-kamp. Hij legde deze nadrukkelijke verklaring af tijdens het debat over de motie die de Labour- oppositie onder druk van de linker vleugel had ingediend, waarin werd aange drongen op onmiddellijke besprekingen tussen Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over de waterstofboni, als een middel tot vermindering van de spanning en als voorbereiding tot internationale ontwapening. Deze motie van wantrouwen in het regeringsbeleid, werd tenslotte met 298 tegen 268 stemmen verworpen. De motie was een vervolg op de Labourmotie die het Lagerhuis vorig jaar (5 April) eenstemmig heeft aanvaard en waarin spoedige besprekin gen met de Russen over de II-bom werden verzocht. In de nieuwe motie be treurde de oppositie het dat de regering nog steeds geen gevolg heeft gegeven aan het verlangen van het Lagerhuis. De regering amendeerde de motie in die zin dat alles was gedaan om met de Russen tot overeenstemming te komen en dat een conferentie thans moet wachten op de ratificatie van de Parijse ver dragen. Dit amendement werd met een overschot van 33 stemmen aanvaard. BRUSSEL (A.N.P.) Volgens het Ant werpse blad „La Métropole" zouden de Russen langs diplomatieke weg de Belgi sche regering hebben aangeboden, tien keer meer voor het Congolese uraniumerts te betalen dan de Amerikanen. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd commentaar op dit bericht te verstrekken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S E b n e r-E schenbach: Het is moeilijk iemand die ons bewondert voor een domkop te houden. Attlee. die het debat opende, betoogde dat de situatie van maand tot maand ver ergert. Nu hebben we de H-bom. binnenkort- zal het de G-bom (cobalt-bom) z.\jn of een andere nog verschrikkelijker variëteit. Hij eiste stopzetting van de proefnemingen aan beide zijden gezien het gevaar van vergif tiging van de dampkring. Sir Winston antwoordde dat er geen slechter tijdstip voor een conferentie kon zijn dan op het ogenblik, nu de Franse Raad der Republiek op 25 Maart over de Parijse verdragen zal beslissen. Hij wilde kennelijk Frankrijk gunstig stemmen voor zjjn suggestie dat men niet meer uitslui tend dient te spreken over een conferentie van drie, zoals Attlee deed, omdat misschien Frankrijk, en ook Duitsland, zouden deel nemen. Overigens acht hij het nog te vroeg om te zeggen of het eerste contact een contact van twee, drie, vier of v\jf zou zijn. Attlee scheen de nieuwe vertraging in Frankrijk niet als verontschuldiging te beschouwen om een conferentie met do Russen nog langer uit te stellen. Molotov werd ge pols' Over de deltijds door Sir Winston gewil de voorbereidende conferentie van twee, tussen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, deed Sir Winston (in aansluiting op wat hij tijdens het defensiedebat in antwoord op een interruptie van Aneurin Bevan, die nog ziek is, had onthuld over de aard van zijn ziekte van anderhalf jaar geleden en het falen van de Britse poging om president Eisenhower van de noodzaak van een con ferentie van drie te overtuigen) een nieu we onthulling. Op de thuisreis na het be zoek van Sir Winston en Eden aan Washington in 1954 had Sir Winston een telegram aan minister Molotov gezonden om zijn mening te peilen over het denk beeld van een informele conferentie tussen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie. Eisen hower was hiervan op de hoogte gesteld. „Ik vroeg Molotov of hij voelde voor een vriendschappelijke bijeenkomst zonder agenda en met als enige doelstelling een wederzijds samengaan tussen Oost en West in groeiend onderling vertrouwen". Deze conferentie was bedoeld als voor spel tot een grotere bijeenkomst, waarop vele zaken zouden worden geregeld. In het telegram werd herinnerd aan d» kameraadschap tijdens de oorlog. Hij had oen conferentie in gedachten tussen Malen- kov en Molotov enerzijds en Sir Winston en Eden anderzijds. Sir Winston zeide dat hij „een vriend schappelijk en bemoedigend" antwoord van Molotov had ontvangen, maar deze zette uiteen dat de zaak moest blyven rusten tot na de conferentie van Genève. Later had hij een tweede telegram aan Molotov gezonden met het voorstel een ontmoeting te arrangeren in een neutrale plaats zoals Bern, Stockholm of Wenen. Daarop had de Sovjet-Unie een conferen tie met de Verenigde Staten over de Euro pese veiligheid verlangd. Molotov was van oordeel dat beide conferenties gehouden konden worden, maar volgens de Britse regering zou dit alleen tot verwarring lei den en de conferenties op niets doen uitlo pen. Er was daarom geen andere keus dan de ontmoeting met de Russen uit te stellen tot na de ratificatie der Parijse verdragen, Sir Winston gaf een gedetailleerd over zicht van alle pogingen van de regering om tot overeenstemming met de Russen te komen. Hij sprak op gemoedelijke toon, zonder sarcasme, omdat hij dit onderwerp boven een controverse verheven achtte. Daarorfi zag hij voor de oppositie geen en kele reden om de regering te veroordelen. Onbekende gevaren Attlee had onderstreept dat hij geen con ferentie binnen een paar dagen of weken verlangde. Hij was echter verontrust over de snelle wetenschappelijke ontwikkeling in de Sovjet-Unie en over Sir Winston's uitlating dat de Russen over drie of vier jaar het Westen zullen hebben ingehaald op het gebied van de H-bom. Het gaat niet op te zeggen dat de experimenten een hoe veelheid radio-activiteit in de atmosfeer teweeg brengen gelijk aan die van Rönt genstralen. Wij weten er niet genoeg van en wij staan tegenover het feit dat de proefnemingen kunnen leiden tot een diep ingrijpende verandering in de gehele sa menstelling van de wereld waarin wij le ven. Wij kennen de vernietigende werking van de H-bom. Wat wij niet kennen is de uitwerking op lange termijn van de radio activiteit. Het wordt tijd dat een volledig onderzoek wordt ingesteld. Geleerden aan beide zijden van het ijzeren gordijn moeten samenwerken om de wereld te overtuigen van het dreigende gevaar. Attlee stelde de vraag of de experimenten aan beide zijden van het ijzeren gordijn niet kunnen wor den stopgezet. De kans bestaat dat op die manier een begin van een soort interna tionale controle tot stand komt. Sir Winston legde de nadruk op de nood zaak van de ratificatie van de Parijse ver dragen alvorens een poging gedaan kan worden tot een gesprek. Hij sprak echter langs Attlee heen. Deze liet de ratificatie in het midden en betoogde dat een con ferentie met de Russen over één enkel punt, namelijk de wederzijdse stopzetting Na de stagnatie door de vorst is men thans 'weer aan de werkzaamheden by het Prin- senbrug-project begonnen. Als alles goed gaat wordt binnenkort het verkeer op de oude Vrouwehekbrug rechts op de ach tergrond afgesloten en over de noodbrug, links op de voorgrond, geleid, althans voor zover het wielrijders aangaat. Zoals in ons blad van de vorige week Woensdag werd bericht, moet de oude Vrouwehekbrug wijken voor de oprit van de toekomstige Prinsenbrug, deze komt juist ter hoogte van de twee personen op de huidige Vrouwehekbrug. Deze oude, gammele brug heeft afgedaan evenals de hoek water van de Kloppersin gel, die gedempt zal worden. De Klopper singel zal meer naar het Noorden (naar 1 op de foto) in het Spaarne gaan uitmonden en daarover komt dan de nieu we Vrouwehekbrug, welke men omstreeks dit najaar hoopt te voltooien. De eerste palen voor de damwand om de bouwput steken al in het Spaarne. Het tempo van de bouw der nieuwe Prinsenbrug is on afhankelijk van het gereedkomen der nieuwe Vrouwehekbrug. van de bom-experimenten de bal aan het rollen zou kunnen brengen. Er moet een begin gemaakt worden. Wij kunnen ons niet veroorloven nog langer te wachten. In het licht van de H-bom is de Duitse bijdrage voor de Westelijke defensie slechts een locaal probleem van minder belang, zo zei hij. Sir Winston stelde voor alles het belang van het bondgenootschap met de Verenig de Staten in het licht. Na een debat als dit is men geneigd zich af te vragen of Groot-Brittannië in de internationale politiek, ondanks het tonen van goede wil, niet vrijwel machteloos blijft. Sir Winston dacht hieraan zeker ook toen hij betoogde dat de Verenigde Staten steeds meer open staan voor de Britse denkbeelden en adviezen. De theorie, dat de val van Malenkov de schuld van het aarzelende Westen is, wei gerde Sir Winston te aanvaarden. Wij kun- 'nen niet meer doen dan gissen, zei hij. Sir Winston besloot met te zeggen dat hij nog steeds gelooft dat een conferentie met de juiste personen op de juiste plaats op het juiste tijdstip van grote waarde zou kun nen zijn voor de wereldvrede. (AFP) De Londense „News Chro nicle publiceert heden de uitslag van een „Gallup Poli", waarin antwoorden werden verzameld op de vraag of men voor- of tegenstander is van de fabricage van een waterstofbom in Groot-Brittannië. In totaal 48 percent van de ondervraagde personen sprak zich uit voor deze fabricage en 43 percent maakte er bezwaar tegen. (Van onze correspondent in Parijs) Vanmiddag zullen op de Quai d'Orsay de besprekingen met de Tunesiërs worden hervat, die bij de val van het kabinet- Mendès-France nu zes weken geleden werden afgebroken. Die conferentie was, zoals men zich herinneren zal, zelfs de oorzaak, of In elk geval de directe aanlei ding tot het aftreden van de vorige rege ring. De nieuwe premier, Edgar Faure, zal de eerste zitting persoonlijk presideren, terwijl aan de Tunesische kant dezelfde partners onder leiding van de minister president Tahar Ben Ammra zullen optre den. Dit Frans-Tunesische overleg, waarbij het begrip „intern zelfbestuur" nader zal moeten worden geformuleerd en pasklaar gemaakt aan de heersende verhoudingen, is al in September van het vorige jaar be gonnen, kort na het opzienbarende bezoek van Mendès-France aan Tunesië. Bij zijn aftreden heeft deze verklaard dat de eind paal bijna was bereikt, en inderdaad moet de nieuwe conservatieve minister voor de Noord-Afrikaanse aangelegenheden, Pierre July, hebben toegegeven dat zijn voorgan ger op bijna alle voorname punten tot over eenstemming met de Tunesiërs was. ge komen. July zou, na een nauwkeurige be- Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zjj, die zirh met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen studering van het dossier, eveneens heb ben erkend dat er weinig over bleef van alle critiek, die zijn eigen partij Mendès- France indertijd voor de voeten heeft ge worpen. Helaas valt niettemin te vrezen dat met die bekentenis alle lichtzinnig heden en fouten maar niet zo zullen wor den uitgewist die voor en tijdens de laat ste crisis de oppositie, die nu weer de lei ding in handen heeft, voor haar rekening heeft genomen. Want de zaken staan nu eenmaal zo dat Mendès-France vrijwel de enige Franse staatsman van formaat was en is, die nog op een onverdeeld vertrou wen van de Tunesiërs aanspraak kan ma ken. Dat vertrouwen zullen zijn opvolgers eerst nog moeten winnen en daarbij heb ben ze de schijn wel sterk tegen zich. Want een buitenstaander zal moeilijk kunnen begrijpen en aanvaarden dat het dringend nodig was een regering uit de weg te rui men om een volgend kabinet gelegenheid te geven precies dezelfde politiek voort te zetten. Officieel verklaart de nieuwe regering- Faure niettemin dat alle afspraken van Mendès-France geëerbiedigd zullen wor den. Het wil er echter naar streven die afspraken in een wat scherper omschreven verband te plaatsen. De binnenlandse auto nomie zou namelijk worden toegekend in het raam van de „Franse Uniq". Het on geluk wil echter dat dit begrip „Franse Unie" zelf nog nooit helder in enig officieel staatsstuk werd omschreven. De Tunesiërs zouden in beginsel tegen zulk een hechte relatie met Frankrijk geen bezwaar hebben, maar zij eisen wel dat hun het recht wordt toegekend naar eigen inzicht weer buiten die dus nog altijd schemerige Franse Unie te treden, waarvan de Fransen bij voor baat natuurlijk weer niets willen weten. Ondanks het officiële optimisme mag men zo tenslotte wel betwijfelen of de hervatte conferentie een heel voorspoedig verloop beschoren zal zijn. Vandaag zou men zich willen bepalen tot de redactie van een werkprogram waarbij vermoedelijk de eerste tegenstellingen al wel aan het licht zullen treden. De minis ters Faure en July zullen zich nog geluk kig mogen prijzen indien de Tunesiërs er althans van afzien vroegere geschillen weer op te graven, want het wantrouwen van de tegenpartij zou door de eigen dubbel zinnige houding van de huidige regering zo niet gebillijkt dan toch zeker verklaard kunnen worden. Voor de bouw van woningen door particulieren in de zogenaamde vrije sector zal van 15 Maart af een beperkte rijkssubsidie kunnen worden verleend. Het bedrag van de subsidie zal de helft zijn van de premie, die wordt toegekend voor de zogenaamde premiebouw. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft deze mogelijkheid tot het verkrijgen van een halve premie voor de bouw van woningen in de vrije sector geopend door een aanvulling vau de Premie- en Bijdrageregeling Woningbouw 1953. De halve premie zal uitsluitend aan particuliere personen en instellingen worden toegekend en niet aan gemeenten en andere openbare lichamen of aan woningbouw corporaties. In 1955 zal de halve premie voor maximaal 8000 woningen kunnen worden toege kend. De vrije sector-woningen vallen buiten de woningcontingenten, die aan de gemeenten zijn toegewezen. Bij eventuele verhuur is de huurprijs van deze woningen vrij. De huurprijs kan door partijen vrijelijk worden overeengekomen. Om voor toekenning van de halve pre mie in aanmerking te komen zal bij een aanvraag daartoe uitdrukkelijk moeten worden verzocht de huurprijs vrij overeen te mogen komen. De halve premie wordt verder alleen toegekend onder voorwaarde, dat voor de te bouwen woningen geen andere geldelij ke steun van overheidswege (dus ook niet van gemeenten), in welke vorm ook, zal worden genoten. Boven de halve premie zullen niet, zoals bij de normale premie, bijdragen voor eigen bewoning, bejaar- denbijdragen of toeslagen wegens krotop ruiming kunnen worden genoten. Op de bouw met halve premie zijn alle bepalingen van algemene strekking van het Premie- en Bijdragebesluit Woning bouw en van de Premie- en Bijdragerege ling Woningbouw 1953 van toepassing. De te bouwen woning zal dus zijn gebonden aan de inhoudsgrens van ten hoogste 500 kubieke meter. Voorts zal een aanvrage worden afgewezen als vóór de toekenning van de halve premie met de bouw is be gonnen. Als de bouw niet binnen vier maanden na toekenning van de premie tot de bovenkant van de begane grond-vloer is gevorderd, wordt de premie onherroepe lijk ingetrokken. Aanvragen tot toekennnig van de halve premie moeten bij de gemeentebesturen worden ingediend. In een brief aan de gemeentebesturen schrijft de minister dat de bouw in de vrije sector in beginsel de mogelijkheid opent om de verstarring te doorbreken, die onvermijdelijk uit een strenge contin- gentering voortvloeit. Gebleken is echter, dat de bouw in de vrije sector niet in vol doende mate in een gewenste aanvulling van het contingenteringssysteem door par ticuliere bouw voorziet. Er is daarom behoefte aan een tussen vorm, waarbij door het beschikbaar stellen van een beperkte rijkssubsidie de woning bouw in de vrije sector door particulieren wordt gestimuleerd. De minister denkt daarbij aan het bedrijfsleven, dat in vele gevallen bereid is zich zekere financiële offers te getroosten voor de huisvesting van zijn personeel, zonder zover te willen gaan geheel van subsidie af te zien. Door de nieuwe maatregel zal het toe wijzen van contingenten voor bijzondere Bij een onderzoek in een kantoorgebouw in het centrum van Stockholm heeft de Zweedse politie een uitgebreid kaart systeem gevonden, waarin de namen van communistische agenten in geheel Scandi navië voorkomen, aldus is officieel bekend gemaakt. De Zweedse autoriteiten hebben onmiddellijk de Deense en Noorse veilig heidspolitie van deze ontdekking op de hoogte gebracht. doeleinden, zoals bij voorbeeld ten behoe ve van de industrie, in vele gevallen ach terwege kunnen blijven. De minister schrijft, dat het invoeren van de halve premie de mogelijkheid opent om meer dan tot dusverre bij de toekenning van volle premies rekening te houden met de individuele behoeften van de aanvragers. Particulieren, die voor de vervulling van een dringende, in de per soonlijke sfeer liggende behoefte aan een woning groot belang hebben bij de toe kenning van volle premie, dienen zo enigs zins mogelijk niet te worden verwezen naar de halve premie, doch voor een volle premie in aanmerking te worden gebracht. (Van hedenmorgen 7 uur) O» e S? weers- S u w •OS «3 o a j-S toestand 1! ca u 12 I BtS 2 5 Helsinki zwaar bew. wzw 4 -7 0 Stockholm zwaar bew. wzw 6 0 0 Oslo zwaar bew. zw 4 -6 0 Kopenhagen mist wzw 8 -1 0 Aberdeen zwaar bew. wzw 3 7 0 Dublin geheel bew. w 4 4 0 Londen geheel bew. w 1 5 0 Amsterdam regen WNW 3 2 0,5 Brussel mist NW 1 2 0,2 Parijs mist NO 4 -1 0 Bordeaux nevel NNO 2 -2 0 Grenoble nevel windstil -1 0 Nice onbewolkt NNW 5 8 0 Berlijn nevel WNW 4 2 0,6 Frankfort nevel Z 3 0 0 München nevel ZW 3 -6 0 Zürich nevel NNW 5 -4 0 Genève nevel NO 5 0 0 Locarno licht bew. windstil 1 0 Wenen sneeuwbui WNW 7 1 0,6 Innsbruck nevel windstil -4 0 Rome zwaar bew. ONO 4 3 0 Neerslag laatste 24 uur. xooooooooooooooonoooooooooo&xooeoonooi v*xywonrre*io«x WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met veel be wolking, maar in hoofdzaak in het Zuiden van het land ook enkele opkla ringen. Vanavond en vannacht hier en daar mist. Meest matige wind tussen West en Noord-West. Weinig verande ring in temperatuur. 16 Maart Zon op 6.57 uur. onder 18.46 uur. Maan op 2.39 uur. onder 10.13 uur. Maanstanden 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in I.fmuiden Woensdag 16 Maart Hoog water: 8.26 en 20.56 uur. Laag water: 3.44 en 16.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1