ZWITSAL YBERT Adviescommissie schorste voorzitter van de bergingsvereniging PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws schrale huid? De radio geeft Woensdag Politieman tot zes maanden veroordeeld Televisie op de E 55 Vier centrales tegen het Algemeen Comité van Overheidspersoneel DINSDAG IS MAART 1955 Om het ^oud van de „Renate Leon hardt gee» topje met genéést DigestU Bennies - Om snurbrand te blossen; Nederlands schip aan de grond Conferentie over Stadhuisbouw Emigrantenschepen kunnen op terugreis Indische Nederlanders meenemen Danseres Louki van Oven debuteert als actrice „Schiere monnik" naar Parijs Kerkelijk Nieuws ROKERSHOEST A mbtenarensalarissen I SCOOTER - COATS Autobestuurder raakte met voet beklemd tussen rem- en gas-pedaal Negenjarig meisje onder ijs geraakt en verdronken Voorzitter journalisten- federatieraad herkozen Dodelijke verkeers ongevallen in Rotterdam Dirigent Eugene Goossens is ernstig ziek Examens Gabriël Smit onderscheiden Uitloting van premielening K. J. C. Delcourt van Krimpen overleden Polynorm gaat Engelse auto monteren Mr. Susanto ambassadeur in Parijs Tussen degenen die van plan zijn het goud van de „Renate Leonhardt" te bergen is een geschil ontstaan, dat in kort geding behandeld is voor de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. C. Briët. Eiser in dit geding is de voorzitter van de coöperatieve bergingsvereniging, de heer Visser uit Purmerend, die de vorige maand onenigheid kreeg met een van de drie leden, die op de algemene ledenvergadering van deze vereniging in September van het vorig jaar benoemd waren tot commissie van advies. Het betrof hier mr. J. W. F. de Rijk uit Haarlem, die evenals zijn mede commissieleden als lid van de bergings vereniging over een aandeel beschikt. De heer Visser liet mr. De Rijk in kort geding dagvaarden, omdat de laatste wei gerde bepaalde stukken, waaronder één waarvan aangenomen wordt, dat het de originele concessie van de Duitse verzeke ringsmaatschappij is tot berging van de lading, aan het bestuur, dus aan de voor zitter, terug te geven. Deze stukken waren hem in zijn functie als lid van de commissie ter hand gesteld. Voor de heer Visser pleitte mr. A. Borst. „Er zijn mensen," zei hij, „die de overtui ging zijn toegedaan dat onder de lading kolen van het in de eerste wereldoorlog buiten de territoriale wateren bij Texel door de Engelsen tot zinken gebrachte Duitse vrachtschip „Renate Leonhardt" goud ligt." Hij verklaarde dat 300 Neder landers samen een kapitaal van ruim 400.000 gulden bijeen hebben gebracht en dat het bestuur van de coöperatieve ber- gingsvereniging in September deze leden j had voorgesteld de vereniging in een naam- j loze vennootschap om te zetten. De ver gadering ging daar zonder meer niet mee accoord en in gemeenschappelijk overleg tussen bestuur en leden werd mr. De Rijk met een accountant en een technicus be noemd in een commissie van advies, die rapport zou uitbrengen over het bestuurs voorstel. „Dit advies is nooit uitgebracht," zei mr. Borst. „Wel is deze commissie zich gaan bemoeien met andere zaken, waarmede zij niets te maken had. Mr. De Rijk had van de voorzitter een aantal stukken ontvangen teneinde het uitbrengen van het advies mogelijk te maken. Drie van de vijf stukken weigerde hij terug te geven." Toen mr. Borst hem hierover had opgebeld, zei mr. De Rijk: „Het bestuur is geschorst." Mr. Borst betoogde, dat de commissie van advies geen enkele bevoegdheid had om tot schorsing van het bestuur of zijn voor zitter over te gaan. Hierna was het woord aan mr. De Rijk. Hij voerde aan, dat de commissie wel dege lijk een rapport heeft ingediend en een copie daarvan legde hij de president over. „Dit rapport heb ik op 13 November aan de voorzitter gezonden," zei mr. de Rijk. ADVERTENTIE UtrivWMwe») Hel bonzen ven Uw bloed, dat drukkende gevoel in Uw hoold, Uw trillende Kanden en al die pijnen, nu eens hier dan weer daar... allemaal nervositeit, i Geel Uw zenuwen wat Hun toekomt Sanatogen! Een weldaad voor Uw gehele gestel. Begin direct met De heer Visser verklaarde dat rapport nooit ontvangen te hebben. Mr. De Rijk betoogde dat de commissie wel degelijk toezicht op het bestuur mocht uitoefenen, omdat de ledenvergadering haar benoemd had om de belangen van de leden te behartigen. Mr. De Rijk was van mening dat de president van de Amsterdamse rechtbank niet de bevoegdheid had in deze kwestie een beslissing te nemen, daar zowel de heer Visser als hij in het arrondissement Haar lem woonachtig zijn, zodat dit kort geding aanhangig had moeten worden gemaakt voor de president van de Haarlemse recht bank. Voorts betoogde hij, dat deze zaak niet het spoedeisende karakter had voor een kort geding. De stukken zijn 20 jaar oud. Hij legde ze daarna over, zodat de piesident dit zou kunnen beoordelen. Hij oefende tenslotte critiek uit op het beleid van de heer Visser, die manipulaties zou hebben uitgevoerd waarover de com missie „niet voldoende klaarheid kon krijgen." Daarom had de commissie, menende daartoe bevoegd te zijn, de voor zitter geschorst tot de volgende algemene ledenvergadering. De heer Visser mag dus thans volgens mr. De Rijk niet in rechte optreden voor de vereniging en moet dus niet ontvankelijk worden verklaard in zijn eis. Vrijdag zal de president uitspraak doen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Oók om znnrbrand to voorkomen I U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. «i-««/«wtwMiitKs'//M&y/M'/tifa HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 7.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor le vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12 00 Instrumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hawaiïanmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 14.00 Medische kro niek. 14.10 Platen. 14.3C Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee. Jeugduitzen ding: Padvinderij in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: J. M. v. d. Valk, arts: Psychosomati sche geneeskunde. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 De dood loert onbewaakt, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20 05 Gevarieerd programmama. 20.40 Platen. 20.50 Dantons dood, hoorspel. 22.10 Marinierskapel en koor 22.45 Voor altijd eenzaam?, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.00 Hammondorgel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S -berichten. 7.10 Een varte burcht. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 3.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 De Oude Meester, hoorspel 12.05 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Pla ten. 13.00 NJseuw;. 13.15 Gevarieerde muziek. 13.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Fluit, gamba, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsle ven. 19 00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Buitenlandsover zicht. 19.50 Platen. 19.55 Viering Bevriidings- dag, causerie. 20.00 Radiokrant. 20.00 Kamer orkest en solist. 21.00 Lijdensoverdenkine. 21.30 Platen. 21.35 Militaire Kapel. 22.05 Radio-schaakwedstrijd. 22.25 Vocaal ensem ble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—2400 Platen. TELEVISIE IN.T.S.) 20 15—21.45 Film. BRUSSFL, 324 M. 11,45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.G9 School radio. 16.05 Omroep-orkest. (Om 16.ZÜ Soort). 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 Boek bespreking. 18 00 Vlaamse dichters en com ponisten. 18 20 Voor de soldaten. 19.00 Tieuws. 19 40 Hoorspel. 2100 Kinderliedjes. 21.15 Omroep-orkest 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz- muziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek. lOp 224 m.). Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft ''eden de wachtmeester der rijkspoli tie N S. te Elsloo, Limburg, conform de eis veroordeeld tot een gevangenissraf van zes maanden, met vijf jaar ontzetting uit de politiedienst. De wachtmeester had verle den jaar Mei een vals proces-verbaal opge maakt inzake een vechtpartij met een in woner van Elsloo. waarbij hij zelf betrok ken was. Hrj werd deswege door de Maas trichtse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee maanden. De wachtmeester ging van dit vonnis in appèl, omdat hij zijn onschuld staande hield. Twee dagen voor de openbare behandeling in be roep, zou hij een der belastende getuigen in zijn voordeel hebben willen beïnvloeden, hetgeen hem door de advocaat-generaal, mr. J. Hustinx, zwaar werd aangerekend. Bij een beschikking van 11 Maart 1955 hebben de ministers van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van Verkeer en Waterstaat, na overleg met de Nozema en gehoord de radioraad, aan de organi satoren van de tentoonstelling E 55 mach tiging verleend voor de aanleg en het ge bruik van een televisiezender, uitsluitend bestemd voor uitzendingen op het ten- toonstellingserrein. De looptijd van de machtigirff is beperkt tot de duur van de tentoonstelling. Blijkens de overwegingen, die in de be schikking zijn opgenomen, zien de minis ters in het verlenen van eer machtiging aan de organisatoren van E 55 geen be sluit, dat een precedent schept ten aanzien van televisiezenderbouw buiten het door de regering goedgekeurde bouwprogram ma om; evenmin mag in het verlenen van deze vergunning een precedent worden gezien ten aanzien van de mogelijkheid van TV-uitzendingen buiten het kader van de Nederlandse Televisie Stichting te Bussum. Het Nederlandse motorschip „Kirsten" is Zaterdag op het eiland Avernako, Dene marken, aan de grond gelopen. Het vaar tuig was met een lading kunstmest op weg van Vlaardingen naar Svendborg in Dene marken. Te Zaandam is een conferentie gehou den, waaraan deelnamen de burgemeesters van Zaandam, Amersfoort, Bussum, Hen gelo en Schiedam. Het doel van deze in tercommunale conferentie was het uitwis selen van ideeën en ervaringen op het ge bied van stadhuisbouw, welke aan de eisen van deze tijd voldoet. Elk der genoemde steden staat voor het probleem een nieuw stadhuis te moeten bouwen, dat aan de hedendaagse behoefte, zowel ten aanzien van representatie als huisvesting der ver schillende diensten, dient te beantwoorden. Emigrantenschepen kunnen op de thuis vaart worden aangewend om Indische Ne derlanders die willen repatriëren mee te nemen. Dit verklaart de minister van Ver keer en Waterstaat in de memorie van antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van de begroting van het scheep vaartfonds voor het dienstjaar 1955. Om dat de momenteel toenemende vervoersbe hoefte een onzeker en tijdelijk karakter draagt, kan het vervoer niet worden be schouwd als een vaste bron van inkomsten. De regeringsschepen kunnen worden aangewend in overleg met de rederijen, die de geregelde lijndiensten onderhouden. De Arnhemse toneelgroep „Theater" heeft weer twee nieuwe stukken in studie: „Les Gueux au Paradis" van de Belgische schrijver Gaston Martens en „Je viendrai comme un voleur" van Georges de Ter- vagne. Van het eerste stuk voert Mieke Verstraete de regie. De medespelenden zijn Marijke Bakker. Ineke Brinkman, Anny de Lange, Louki van Oven, Karen- Else Sluizer, Diny Sprock, Kees Brusse, Bernhard Droog, Gerard Hartkamp, Wim Kouwenhoven, Piet van der Meulen, Ad Noyons, Jacques Snoek, Jan Verhoeven, Robert de Vries en Johan Walhain. De regie van het tweede stuk is toever trouwd aan Elise Hoomans en tot de spelers behoren Hetty Beck, Lies Franken, Mia Goossen, Frans van der Lingen (als gast), Saeco van der Made, John Soer en John de Freese (als gast). Uit het bovenstaande bericht blijkt thans officieel dat Louki van Oven, ge wezen soliste van het Nederlands Ballet, die om redenen van physieke aard haar carrière als danseres moest opgeven, thans naar een toneelgezelschap is overgesiapi om een nieuwe loopbaan te beginnen. Volgauto voor één bromfiets De heren mr. J. K. D. Schönfeld, rechter in de rechtbank te Leeuwarden, D. A. Epe- ma, die vele grote bromfietstochten maak te, en de journalist B. den Oudsten, zullen op 25 April aanstaande met een extra boot van Schiermonnikoog naar de vaste wal oversteken en zich vervolgens met één bromfiets en een auto op weg begeven naar Parijs, waar zij aan ihr. mr. A. W. L. Tjar- da van Starkenburgh Stachouwer, buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur in speciale zending van de gecombineerde Ne derlandse permanente vertegenwoordiging in Parijs, een beeldje zullen overhandigen, voorstellende een „Schiere Monnik". Jhr. Tjarda van Starkenburgh is namelijk een loot van de familie Starkenburgh, die van 1640 tot 1855 het eiland Schiermonnikoog in bezit heeft gehad. De invloed van deze familie is daar zeer groot geweest. Het ligt in de bedoeling, dat de berijder van de bromfiets om de drie uur wordt af gelost en daarna in de „volgauto" plaats neemt. Ned Herv. Kerk Beroepen te Steenwijk (3e pred.pl.) (toezegging) J. de Olde te Twijze- lerheide; te Wouterswoude (toez.) R. C. Cuperus, cand. te Doornspijk; te Waddinx- veen (2e pred.pl.) W. A. S. Laurense te Hoevelaken. Bedankt voor Lopik, J. de Lange te Nu ns peet. Aangenomen naar Doetinchem (vac. G. Groeneboer) C. J. J. Janse te Waal en Koog; naar Baardwijk-Drunen C. B. Schuurman, cand. te Hillegersberg; naar Maassluis (vac. P. H. Quartel) L. v. Har- tingsveld te Berkel-Rodenrijs. Geref. Kerken Eeroepen te St. Jacobi-Paroohie J. J. Lamme, cand. te Haarlem; te Vlagtwedde J. B. Pereboom, cand. te Ede. Vrij-Evang. Gemeenten Aangenomen naar Zeist E. v. d. Bij te Veendam. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Dordrecht en voor Hilver sum D. L. Aangeenbrug te Terneuzen. ADVERTENTIE wordt voorkomen en bestreden met Met betrekking tot het overleg inzake de ambtenarensalarissen, dat is gevoerd in de centrale commissie voor overleg in ambtenarenzaken, heeft de heer P. Ka- pinga, voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, enige mededelin gen gedaan namens de Chr. Centrale voor Overheids- en Onderwijzend Personeel, de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheids- en Semi-overheidspersoneel, de neutrale centrale „Het Ambtenarencentrum" en de Centrale van Hogere Rijksambtenaren. De heer Kapinga zei dat de mede delingen en publicaties van de zijde van het Algemeen Comité van Overheidsper soneel een „leugenachtige voorstelling van zaken" geven. De vier centrales hebben in hun voorstellen er de nadruk op gelegd dat met kracht moet worden gepleit voor een sociaal-verantwoord minimum loon voor de laagst bezoldigde ambtenaren. Zij hebben bij de behandeling in het ge organiseerd overleg aan de regering dui delijk kenbaar gemaakt, aldus de heer Kapinga, geen medewerking te zullen ver lenen aan de verhoging van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren het zogenaamde denivelleringsvoorstel indien de regering niet bereid zou zijn een behoorlijke verbetering van de lonen en salarissen der laagst bezoldigde ambte naren tot stand te brengen. De voorstel ling over de gang van zaken, die door het Algemeen Comité van Overheidspersoneel is gegeven gaat volgens de heer Kapinga hier lijnrecht tegen in. Volgens de heer Kapinga hebben de be middelingspogingen schipbreuk geleden omdat in werkelijkheid de vier centrales een hogere beloning en ook een hoger minimum loon vroegen dan de regering in het georganiseerd overleg bereid was te geven. Het Algemeen Comité van Over heidspersoneel was volgens de heer Ka pinga bereid met minder genoegen te nemen dan van de zijde van de andere vier centrales was voorgesteld. Ook keerde de heer Kapinga zich tegen de gang van zaken, waarbij het Algemeen Comité van Overheidspersoneel, dat geen enkel salarisvoorstel heeft ingediend, tij dens de onderhandelingen en zelfs vóórdat de regering had gereageerd op de bezwa ren van de centrales, tussentijds met een compromis-suggestie is gekomen. ADVERTENTIE 'Jee nUKKIö oefctetfcu mij! BARTEUORISSTR. HAARLEM -TEL 13439 fERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Maandag geschiedde op het Resentesse- plein in Den Haag een merk\vaardige aan rijding. Een personenauto, bestuurd door S. J. S. D. reed over de Regentesselaan, richting Laan van Meerdervoort. Op het Reeentesseplein wilde S. zijn grote snel heid afremmen, doch ziin voet gleed van het rempedaal en raakte beklemd tussen dit pedaal en het easoedaal. Het gevolg was, dat zijn snelheid daardoor nog groter werd. De auto scheote de fietser K. F. R. S. en deze kwam op de motorkao terecht. Met ziin geschepte passagier reed de automo bilist de Regentesselaan op en kwam op het linker gedeelte van de rijbaan tot stil stand. Door de schok bij het remmen werd S. van de motorkap geworoen en kwam terecht tegen een voetgangster, die oo het verhoogde middenpad stond. Deze kreeg een rechteronderbeenfractuur. De fietser kreeg schaafwonden en een bloeduitstor ting aan het rechterdijbeen. Maandagmorgen omstreeks half elf heeft de rijkspolitie uit de vaart lanss de Oude- leedeweg te Pijnacker het lijkje van de 9-jarige Hanneke van der Kooii ongehaaid. Het kind werd vermist sedert Zaterdag middag, toen ze met haar fiets naar haar vriendinnetje was gegaan, dat een paar honderd meter verder woont. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is zij onder het ijs geraakt. In de Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering van het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten (N.J.K., K.N.J.K. en P.C.J.K.) is met algemene stemmen in de functie van voorzitter van de raad voor een jaar herkozen de heer J. J. van Mechelen, voorzitter van de N.J.K. Het jaarverslag 1954 werd goedgekeurd, evenals het beleid van het federatiebestuur. Een voorstel tot wijziging van het tucht- reglement werd aangenomen. 31 Enrico klom in het kraaiennest en hief daar een woest zeeroverslied aan. Zijn mannen begeleidden hem in koor. De be kwame zangers zongen op meeslepende wijze, maar toch kon Panda het schone lied niet ten volle waarderen. Het wordt ernst...", dacht hij. „Ze menen het wer kelijk! Dit is geen opera meer. Ze gaan dat schip aanvallen!" En het WERD ernst. „Vuur!", riep Enrico. „Ik ken geen schoner begeleiding van ons lied, dan het gebulder der kanonnen!" Het volgend ogenblik dreunden de kanonnen van het oude kaper schip. Temidden van een dichte kruitdamp vlogen de kogels meters ver, voor ze in zee plonsden. Dit trok de aandacht op het schip, waarop Enrico liet schieten. „Kijk daer eens, wat een zonderling vaerluig!", zei een sjieke figuur, die naast de kapitein op de brug stond. „Ik sta er juist naar te kijken, directeur", antwoordde de kapi tein, „die rare schuit schijnt in moeilijk heden te zijn. Er ontplofte daar iets!" Maandagavond is in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overleden de 85-jarige S. L. Hij stak in de middaguren te voet de Rijks weg no. 16 ter hoogte van de Koninginne weg over en is daarbij aangereden door een personenauto, waardoor hij ernstig werd gewond. De 77-jarige J. J. van W. uit de Joh. Brandstraat is Maandagmiddag in het zie kenhuis Bergweg overleden. Bij het over steken van de Strevelsweg werd hij Zon dagmiddag aangereden door een personen auto. Eugene Goossens, de in Engeland ge boren dirigent, is Zaterdagavond tijdens de uitvoering van een concert door het sym- phonie-orkest van Sydney in elkaar gezakt. De concertmeester maakte later bekend dat Goossens „ernstig ziek" is. Toen de dirigent in elkaar zakte, lieten verscheidene leden van het orkest hun instrumenten in de steek om hem te hel pen. De flauwte deed zich voor midden in de eerste uitvoering in Australië van het Vioolconcert van Béla Bartók. Twee art sen onder het publiek boden de dirigent de eerste hulp. Delft. Civiel-ingenieur: M. J. Bakker, Winschoten, C. W. Bal, Rotterdam. J. van Beek, 's Gravenhage, J. H. J. Bergsma, 01- denzaal, J. Boom. Leiden, H. Boonstra, Leeu warden, J. David-se. 's Gravenhage, A. J. R. Dijkstra. Delft, H. de Groot, Eibergen, B. E. Halk, Rotterdam, A. R. Harmsen, 's Graven hage. M. E. W. Harmsen, 's Gravenhage, A M. Hielkemeijer, Arnhem, W. Hoek. Nijme gen. J. W. Hofman. Woerden. B. Hylkema, Hillegom, H. Kriser, Amsterdam, B. L. Kroon, 's Gravenhage, R. W. Kuiper, Utrecht, W. Mantel, Bergen op Zoom, S. M. L. van der Meer. Rijswijk (Z.H.). H. M. Ouds hoorn. Leiden. J. ,T. Pilon, 's Gravenhage. W. J. van der Ree. Hoedekenskerke, M. Rei- nalda, IJlst, J. G Smit, Dordrecht, D. W. Tuijfen. Tilburg, H. W. Valkenburg. Delft, jhr. L C. de Villeneuve, Delft, W. van Vlaar dingen, Haarlem. C. Vogel. Zeist, S. van der Wal, Rijswijk (Z.H.), H. Wigg -rts. Delft, M. Wilschut. Middelburg, A. Zanen, Rijswijk (Z.H.), J. A. Zwamborn, Gorinchem (met lof). Aan de dichter Gabriël Smit zijn Zon dagmorgen door pastoor Oomes de ver sierselen uitgereikt, behorende tot de hoge pauselijke onderscheiding van ridder in de orde van Gregorius de Grote. Pastoor Oomes deelde mede dat op deze wijze de grote kerkelijke waardering werd kenbaar gemaakt voor de verdiensten van de kunstenaar wegens zijn grote berijmde Psalmenvertaling en tal van artikelen en voordrachten op velerlei p ook apolo getisch gebied in de pers en voor de radio. Bij de vanochtend in het stadhuis te Rot terdam gehouden uitloting van vijfhonderd obligaties van de tweede 2'/t percent pre mielening Rotterdam 1952, groot tien mil- lioen gulden, zijn uitgeloot: nummer 110.306 aflosbaar met 100.000 gulden, nummer 131.363 aflosbaar met 25.000 gulden, num mer 143.216 aflosbaar met 5000 gulden en de nummers 181.936, 170.645, 117.044, 167.968, 195.089 zijn ieder aflosbaar met 500 gulden. Voorts zijn nog 492 nummers af losbaar met 150 gulden. De uitgelote obli gaties zijn per 1 Juni 1955 betaalbaar ge steld. Te Oosterhout in Noord-Brabant is op 89-jarige leeftijd overleden de heer K. J. C. Delcourt van Krimpen, die van 1896 tot 1907 lid van de Velsense gemeenteraad is geweest en tussen 1904 en 1907 als wethou der deel uitmaakte van het college. De heer Delcourt van Krimpen werd te Haarlem geboren. De plaatsvervanger van generaal Eisen hower als geallieerd opperbevelhebber in de tweede wereldoorlog, de Britse lucht- maarschalk Lord Tedder, zal volgende week een kort bezoek aan ons land brengen. Lord Tedder zal als president-commis saris van een Britse autofabriek op Don derdag 24 Maart de officiële opening ver richten van het nieuwe assemblage-be drijf van deze autofabriek in Nederland. Het is gevestigd bij Polynorm in Bunscho ten. In deze fabriek zal men een speciaal voor 'de Europese markt bestemd model van een Britse auto (standard) gaan mon teren. Beroemd. Het stoffelijk overschot van Sir Alexander Fleming, de ontdekker van de penicilline, zal worden gecremeerd. Een urn met de as zal in de crypt vaii de kathedraal van St. Paul worden ge plaatst, waar reeds de resten van Nelson en vele andere beroemde Britten rusten. Parfumeur. De Franse mode-ontwerper en parfumeur Marcel Rochas is te Parijs op 52-jarige leeftijd aan een be roerte overleden. Na een studie in de rechten stichtte hij op 23-jarige leeftijd, in 1925, zijn modehuis. In 1936 kwamen zijn eerste parfums in de handel. Eén van zijn bekendste parfums is „Femme" dat in 1944 uitkwam. Opgeschreven. Op één van de Orkney eilanden, Westray, zijn 63 kleine walvis sen door een hoge springvloed op het strand terechtgekomen. De dieren kun nen de open zee niet bereiken en zijn ten dode opgeschreven. De ongeveer 1000 inwoners van het eiland weten niet wat zij met al deze walvissen moeten beginnen. Ruzie. De Soedanese regering heeft troe pen gezonden naar het gebied aan de Boven-Nijl waar twee machtige stam- men, de Dinkas en de Nuers, ruzie heb ben gekregen ovct weidegronden. De regering heeft het parlement medege deeld dat zich tot dusverre geen ge vechten hebben voorgedaan en dat wordt gehoopt dat het geschil zonder gebruik van geweld kan worden bijge legd. Veroordelingen. Een communistisch-Chi- nese volksrechtbank in Sjantoeng heeft twee spionnen ter dood veroordeeld, die met parachutes boven het Chinese vas teland zouden zijn neergelaten. Volgens de Chinese communisten werkte een van hen voor de Amerikanen en de andere voor de Chinese nationalisten. Drie anderen werden tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld. Opvolger. De erfprins van Nepal, de 34- jarige Majendra Bir Bikram Sjan Deo is uitgeroepen tot opvolger van zijn vader, koning Tribhoevan, die te Zürich is overleden. De kroning zal over enige maanden geschieden. Prins BadoencLha. ra, de derde zoon van de overleden koning is naar Zwitserland vertrokken om het stoffelijk overschot van zijn vader naar Kathmandoe te begeleiden, waar het zal worden verast. Uitnodiging. Premier Nasser van Egypte heeft de 14-jarige Britse schooljongen Howard Jones, die onlangs van huis wegliep om in Zuid-Europa oudheid kundige onderzoekingen te verrichten, uitgenodigd voor een bezoek aan Egypte op kosten van de Egyptische regering, Vraag. De politie van Thailand is van plan een onderzoek in te stellen naar de in komsten van regeringsfunctionarissen die meer dan één vrouw hebben. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is dat ambtenaren, zonder extra-inkomsten, meer dan één vrouw kunnen onder houden. Fresco. In een kapel onder de parochie kerk van Cicciano bij Napels is een ongeveer 1600 jaar oude fresco ontdekt, voorstellend Maria met het kind Jezus op de arm. Diamanten. Van de zending diamanten ter waarde van ruim een milliard gulden aan boord van de „Stratocruiser" van de BOAC, die op eerste Kerstdag op Let vliegveld Prestwick in Schotland ver ongelukte, waarbij 28 personen om het leven kwamen, is bijna negentig per cent teruggevonden. Scheuring. De Finse linkse socialistische partij, de socialistische eenheidspartij, is uit de volksdemocratische partij ge treden, waarvan zij sedert het einde van de oorlog deel had uitgemaakt. De volksdemocraten zijn de grootste poli tieke groepering na de sociaal-democra ten en de boeren. De leider van de socialistische eenheidspartij, Virtanen, zei dat de pogingen tot samenwerking met de communisten krachtens een grootscheeps program voor de arbeiders klasse zijn mislukt. De eenheidspartij zal thans als een zelfstandige partij optreden. Zij bezette twee van de 43 volksdemocratische zetels in het parle ment. De waarnemende Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag, mr. Susanto Tir- toprodjo, zal de volgende maand uit Ne derland naar Parijs vertrekken, waar hij is benoemd tot ambassadeur. Mr, Susanto volgt mr. Anak Agoeng Gde Agoeng op, die deze maand naar Indonesië is terugge keerd voor het aanvaarden van een func tie op het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Het is nog niet bekend wie mr. Susanto zal opvolgen. id het zo DE FRANSE natuurkundige Armand Fizeau was de eerste die op de vermetele gedachte kwam de snelheid van het licht op aarde werkelijk te meten. De proeven die Galilei destijds had genomen, waren te lomp om die naam te kunnen dragen, en alle voorgangers van Fizeau hadden steeds gebruik gemaakt van astronomische afstanden. Maar Fizeau, wiens methoden hebben uitgemunt door grote vindingrijk heid, besloot zijn melingen uit sluitend met aardse middelen te volbrengen. Zijn proef berustte op het principe van de draaideur. U moet eens proberen door een opening van een draaideur een lokaliteit binnen te vliegen, tegen de eerste de beste muur te kaatsen, en door dezelfde opening van de draaideur weer naar buiten te vliegen vóór de deur een kwart slag verder is ge draaid. Een onmogelijke opgave, want de menselijke topsnelheid is ongeveer 10 m. per seconde. Maar in dezelfde tijd legt het licht 300.000 km. af, het is dus 30 mïllioen maal zo snel als de mens, en de eisen die Fizeau aan het licht stelde konden dus nog wel ivat worden opgevoerd. Hij stuurde het licht niet door een draaideur, maar tussen twee tanden van een tandrad. De lichtstraal viel vervolgens op een spiegel en keerde tussen dezelfde twee tanden terug, waarna hij in een verrekijker werd opgevangen De spiegel werd opgesteld op een afstand van 10 km. van de lichtbron, een werkje dat grote precisie vereiste, want het is geen kleinigheid op een der gelijke afstand een straal zó te richten dal hij juist tussen dezelfde twee tanden van een tandrad wordt teruggekaatst. Maar goed, toen de opstelling dan ein delijk tot op een millimeter nauwkeurig was, gaf Fizeau bevel het tandrad te doen draaien. Bij vier, zes, tien omwentelingen per seconde bleef het lichtpunt zichtbaar. De lichtstraal legde de 20 km. in een on derdeel van een seconde af en trof bij zijn terugkeer steeds dezelfde opening tussen de tanden aan. Bij 13,2 omwentelingen per seconde vindt echter het lang verwachte gebeuren plaats, het licht straalt niet meer; bij zijn terugkeer vond de lichtstraal een gesloten draai deur in de vorm van een tand van het tandwiel dat hem de weg versperde. Bij 26,4 omwentelingen van het rad werd het lichtpunt weer zichtbaar, want de lichtstraal spoedde zich door de eerste opening tussen de tanden naar de spiegel en keerde door de volgende ope ning terug. Deze hoogst vernuftige methode werd later uitgebreid met twee tandraderen, en nadien volgde de draaispiegelmethode, welk experiment in samenwerking met Foucault werd uitgewerkt. In Amerika werd deze laatste methode tot de hoogst mogelijke graad van volmaaktheid gf bracht zodat men de snelheid van het licht thans tot op enkele kilometers nauwkeu rig weet: 299796 km. per seconde. O ja, weet u dat het met de tegenwoor dige kijkers mogelijk zou zijn vanuit Parij een kaars in Peking te zien branden? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2