evenwicht Golden Fiction r Vogeltje Vijftig jaar geleden Poujade's beweging krijgt de wind in de zeilen Scherp protest van Zweden bij Tsjechoslowakije en Roemenië maak ®*Jü!H"weT Anti-fiscus-campagne in Frankrijk neemt een politiek karakter aan Rus drong schietend in Britse ambassade door Nieuwe verdeling door minister Staf Hoe is het ontstaan? Drie Tsjechoslozvaken en een Roemeen personae non gratae verklaard 3 Zonderling incident in Moskou Russische wacht neergeschoten Edouard Herriot ontvangt genoegdoening Agenda voor Haarlem Territoriale gezagsgebieden Tragisch ongeval bij Deurne Sibajak brengt 900 militairen uit Nieuw Guinea terug Opnieuw tien burgers in Atjeh vermoord Op het komt het aan Dit woord: ROBBEDOES De expositie der gouden T.H. Handelscontact met Vietnam Twee nieuwe opdrachten aan toneelschrijvers Zeven redders verdronken met elf geredden Commissie van toezicht in Cambodja verweert zich Opnieuw scherpe daling op de New Yorkse beurs Consumptiebeperking in Denemarken SC». Uit Haarlems Dagblad van 15 Maart 1905 DINSDAG 15 MAART 1955 (Van onze correspondent in Parijs) PARIJS (U.P./A.F.P.) De Franse be lastinghervormer Poujade heeft de Franse minister-president Faure en de afgevaar digden in de Nationale Vergadering in een open brief in Le Monde gewaarschuwd voor de volgende verkiezingen. U praat zoveel over democratie, meneer de presi dent, maar ik zal u in werkelijk contact brengen met uw kiezers. U weet hoe moei lijk de toestand in de departementen is ge worden. De arbeiders en boeren zijn onze beweging goedgezind. Wacht maar als er verkiezingen komen. De eerste candidaat van Poujade's be weging tegen de belastingen heeft bij plaat selijke verkiezingen echter een nederlaag geleden. Het betrof de verkiezing van een gemeenteraadslid voor La Bourboule in het departement Puy de Dóme in Midden- Frankrijk, de bakermat van Poujade's be weging. Bij de verkiezingen, die Zondag werden gehouden, kreeg de candidaat van Poujade slechts 85 van 1037 stemmen. Ge kozen werd een onafhankelijk republikein met 801 stemmen. Pierre Poujade zet een hoge borst op en hij verheft zijn stem. Hij weet dat hij een vervaarlijke macht vertegenwoordigt, die morgen de» staat direct kan bedreigen. Hij heeft gemerkt dat zijn jongensachtige allure en zijn lef hebben aangeslagen. De ontevredenheid over de gang van zaken bij de Franse middenstand, die sinds de oorlog geweldig is gegroeid, heeft in de 34-jarige boekhandelaar een welsprekende tolk ge vonden. Een man die niet bang is voor grote woorden en die het de politici wel even zeggen zal Nu, hij heeft het ze gezegd en zijn woor den, die klonken als een ultimatum, heb ben niet nagelaten indruk te maken. Ze hebben dan ook een kwaad geweten, de politici. Het belastingstelsel is corrupt, is onrechtvaardig, al hebben de middenstan ders daarvan over het algemeen niet het meest te lijden. Hun moeilijkheden liggen eerder in hun-veel te grote aantal. Vragenlijsten Poujade heeft alle partijen een vragen lijst toegezonden. Hij eist van de heren duidelijke antwoorden op alle punten, die hij in zijn programma heeft opgenomen. MOSKOU (Reuter/U.P.) Een goed geklede gewapende jonge Rus is Zondag met een pistool schietend doorgedrongen in de Britse ambassade in Moskou. De man schoot een van de twee Russische militie mannen die voor het gebouw van de am bassade op wacht stonden in de borst en drong door tot de vertrekken van de ambassadeur Sir William Hayter, die niet aanwezig was. Volgens een in Londen ontvangen niet- officieel bericht werd de indringer ontwa pend door twee ongewapende leden van de staf voordat hij de kamer van Sir William had bereikt. De indringer was blijkbaar een zonder ling. Een motief voor de aanslag heeft men niet kunnen ontdekken. Naar vernomen wordt, is de aangeschoten Russische sol daat niet ernstig gewond. De aanvaller die aan de Russische politie is overgedragen was naar verluidt omstreeks 25 jaar oud. Het telefoongesprek van Moskou naar Londen over het incident werd gistermid dag zonder opgaaf van redenen afgebro ken. Pogingen om Reuters correspondent te Moskou na het afgebroken gesprek tele fonisch te bereiken gelukten niet meer. Bij een poging via Parijs zei de telefoniste daar, uit Moskou de mededeling te heb ben gekregen, dat de correspondent „nog niet aan het toestel kon komen". New York zei dat de telefonist te Moskou had mee gedeeld, dat het toestel van de opgeroepene defect was. (U.P.) Het incident wordt niet van politieke betekenis geacht, hoewel niet be kend is of de man wellicht politiek asyl had willen krijgen. LYON (AFP) Edouard Herriot blijft burgemeester van Lyon. De gemeenteraad heeft de onafhankelijke candidaat Fulchi- ron tot onderburgemeester gekozen, in- plaats van de afgetreden radicaal Thomas. Herriot had zijn ontslag ingediend naar aanleiding van de verkiezing van Thomas. Deze verkiezing was in strijd met een af spraak tussen de onafhankelijken en de radicalen in de gemeenteraad. Toen bij de jongste verkiezingen de radicalen onder Herriot een nederlaag hadden geleden, was afgesproken, dat Herriot niettemin burge meester zou blijven. Daartegenover ver plichtten de radicalen zich, dat zij de status quo wat de onderburgemeesters betrof zouden handhaven. Toen echter in plaats van een overleden onafhankelijke de radi caal Thomas werd gekozen, diende Herriot zijn ontslag in, omdat hij zich gecompro mitteerd voelde. Hierop maakte Thomas plaats voor een onafhankelijke. DINSDAG 15 MAART Stadsschouwburg: „De repetitie", Ned. Comedie. 8 uur. Gebouw Herenweg 141, Heemstede: „Geestelijke arbeid onder gevan genen", 8 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Minerva: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Het zwarte schild", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wa terloo Bridge", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft., alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Le perverse", 18 jaar,, 8 uur. Palace: „Satans paradijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxv: „Gevaar", 14 jaar. 8 uur. WOENSDAG 16 MAART Caprice, Grote Houtstraat 69; Modeshow, 10.30, 2 en 3.15 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ. 8 uur. Minerva: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Lido: „Het zwarte schild", 14 "aar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Waterloo Bridge", 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sabrina". alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „La perverse", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Satans paradijs", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uui". Roxy: „Gevaar", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. De belastingen moeten over de gehele linie omlaag en liefst helemaal afgeschaft wor den. De lasten van de middenstand moe ten warden verlicht en de privileges van de grote warenhuizen opgeheven. Wat denkt u te doen om die doeleinden te be reiken? De meeste partijen hebben ontwijkende antwoorden gegeven. Wat konden ze an ders doen, nadat ze jarenlang alles hebben nagelaten om het stelsel te hervormen? Alleen de communisten en de ultra-rechtse partij der afgescheiden Gaullisten (ARS), hebben vrijwel op alle vragen van Poujade ja en amen gezegd. Poujade zal die vragenlijsten nauwkeu rig bestuderen. Politici, die hij zijn ver trouwen waardig keurt, mogen dan reke nen op zijn steun bij de aanstaande ver kiezingen. Drie soorten verkiezingen voor de kantons, de gemeenteraden en voor de Kamer staan in de komende achttien maanden op de agenda. Poujade zal voor lopig niet uitkomen als candidaat en even min eigen lijsten indienen. Hij voelt zich daar al te groot voor. Hij voelt zich mach tig genoeg om als een soort super-visor op te treden. Vooral de rechtse partijen be geren zijn steun, want hij heeft zijn aan hang voornamelijk onder haar cliëntèle gevonden. De regering, die op dezelfde groepen steunt, voelt zich evenmin prettig. Premier .Faure heeft overhaast het project voor de belastinghervorming weer uit de kast ge haald, al weet hij dat een radicale her ziening niet in zijn macht ligt. De weer standen in het parlement zijn daarvoor te groot en zijn krachten te zwak. Daarom zal hij minieme correcties voorstellen, waarmee de kleine middenstanders wat be voordeeld worden. Zo dingen zelfs minis ters al naar de gunst van de voormalige boekhandelaar Pierre Poujade.... Onrustbarend Het tafreel is intussen eerder onrust barend dan komiek. Poujade mag zich dan al niet uitgeven voor politicus, het is dui delijk dat hij een fascistische inborst bezit. Zijn simplistische vocabulaire wemelt van de anti-parlementaire en anti-semietische toëspelingen. En hij is ontegenzeggelijk een man van de daad, die met zijn vuist op tafel weet te slaan. Sedert tien jaar heeft men deze taal in Frankrijk niet meer vernomen. Poujade is demagoog van het troebelste waterHet is dan ook aller minst een opbeurend verschijnsel, dat hij de wind nu zo sterk in de zeilen heeft. Men zal stellig meer van hem horen. (Reuter). Het Franse kabinet heeft een commissie van drie ambtenaren be noemd, die een onderzoek moet instellen naar de reden waarom zoveel Franse bur gers protesteren tegen het betalen van be lastingen. De commissie zal ter verbetering van deze stand van zaken op 31 Maart aanbevelingen doen. De minister van Oorlog heeft besloten de verdeling van het land in militaire af delingen en de verdeling van de militaire afdelingen in garnizoenen te herzien. Het land wordt verdeeld in vijf territoriale ge zagsgebieden: West, Noord, Oost, Zuid- Oost en Zuid-West. Vermoedelijk tengevolge van het breken van de achteras is Maandagmiddag om streeks half twee een zwaar beladen vrachtauto op de weg van Helmond naar Deurne tegen enkele bomen gebotst. De chauffeur, de heer P. Leenders uit Deurne had zijn vrouw en zijn 3-jarig zoontje bij zich in de cabine. Het zoontje was juist die middag uit het ziekenhuis te Helmond ontslagen en door zijn moeder gehaald. Alle drie werden zo ernstig gewond, dat hun opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. De vader en het kind zijn naar het ziekenhuis te Hel mond vervoerd. Mevrouw Leenders is overgebracht naar het ziekenhuis te Deur ne. Voor het leven van het kind wordt gevreesd. Met het m.s. „Sibajak" zullen op 19 Maart 900 militairen van de Koninklijke Land macht met hun gezinnen uit Nieuw Gui nea naar Nederland vertrekken. Onder hen bevindt zich de commandant land macht Nieuw Guinea, kolonel D. Huiting. De „Sibajak" wordt omstreeks 19 April in Rotterdam verwacht. Post voor deze mi litairen dient uiterlijk op 20 Maart en 3 April in Nederland ter post te worden bezorgd. Het adres moet bevatten rang, naam en voorletters en de aanduidingen a.b. m.s. „Sibajak", Amsterdam Cen traal station Luchtpost. DJAKARTA (PIA) In Atjeh zijn volgens berichten in het te Kotaradja verschijnende blad „Peristiwa" tien dorps bewoners door geüniformeerde lieden ver moord. De vermoorden werden, volgens het bericht in „Peristiwa", op 4 Maart toen zij uit de moskee kwamen aangehou den door een groep geüniformeerden en werden zonder vorm van proces doodge schoten. Een andere groep in uniform gestoken lieden, zou elders woningen en warongs (kleine winkeltjes) in brand gestoken hebben, waardoor een hele kampong een vuurzee werd. Twee parlementsleden hebben naar de juistheid van deze berichten gevraagd en stellen de vraag, welke maatregelen de regering genomen heeft, indien deze be richten op waarheid berusten. ADVERTENTIE Het is een zaak van gewicht en evenwicht beide, dat de 28 soorten Virginia waaruit Golden Fiction bestaat zo worden samengesteld, dat geur en smaak en zachtheid tot het hoogst bereikbare worden opgevoerd. Hoe wèl dit geslaagd mag heten, kunt U vandaag nog genietend beoordelenkoop doosje Golden Fiction. Het woord robbedoes is van Friese afkomst. Uit de Friese kuststreken is het via de zeemanstaal in het algemeen beschaafd Nederlands gekomen en van daar ook in het Zuidafrikaans, waar het is vervormd tot rabbedoe. In het woord zitten twee ons bekende grondwoorden: rob en does. In het Oost fries betekent rubbe niet alleen: zee hond, maar ook: ruwe klant. Het werk woord robben wil zeggen: stoeien, ra votten. Het tweede deel is de honden naam. Eigenlijk heet het dier: kardoes hond, maar de lettergreep vóór de be klemtoonde is verloren gegaan. Een kardoes is de huls, het rolletje waarin oudtijds de kruitlading van het projec tiel werd gestort. Men zei ook: een kar doesje snuif. De hond wordt dus kardoes of does genoemd naar zijn rolvormige haarbundels. Een robbedoes is dus eigenlijk: een wilde, speelse hond en vandaar: een wilde jongen of een wild meisje. gulden genieting voor 80 cent STOCKHOLM. (Reuter/AFP) Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft scherp geprotesteerd bij de ge zanten van Tsjechoslowakije en Roemenië te Stockholm wegens spionnagc van hun personeel. Drie leden van de Tsjechische legatie zijn uitgenodigd Zweden te verla ten. Een lid van de Roemeense legatie is eveneens tot persona non grata verklaard. De Tsjechen zijn de militaire attaché majoor Frantisek Nemec, zijn assistent ka pitein Zdcnek Jansa en zijn chauffeur Sla- dek. De Roemeen is de tweede legatie secretaris l'aul Salcudeanu, die zich in Roemenië bevindt. De Tsjechische legatie heeft bevestigd, dat de militaire attaché Een lachende prinses Beatrix verlaat het Academisch Ziekenhuis te Utrecht waar zij verleden week een blindedarmoperatie onderging. Prins Bernhard bracht haar Maandag terug naar Soestdijk. Men ziet ook dr. J. Fr. Nuboer, die de operatie verrichtte. In September zal te Delft een tentoon stelling worden gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Techni sche Hogeschool. Naar vernomen wordt heeft de herdenkingscommissie het plan de expositie te baseren op de volgende drie punten: 1. de aard van het Technisch Hoger Onderwijs; 2. nieuwe plannen en uitbreiding van de T. H. en 3. belangrijke en spectaculaire ontwikkelingen van de techniek zoals deze in de afdelingen bestu deerd worden. Te Parijs zullen binnenkort tussen Ne derlandse en Vietnamese regeringsver tegenwoordigers besprekingen worden ge voerd teneinde een regeling te treffen voor het handelsverkeer tussen beide landen in de komende periode na 1 April 1955. Het af te sluiten accoord zal niet op Noord-Vietnam van toepassing zijn. De regeling van het handelsverkeer met Laos en Cambodja vindt voorlopig nog plaats bij het Nederlands-Franse handelsaccoord, waarover dezer dagen te Parijs eveneens besprekingen zullen worden geopend. Zweden heeft verlaten. Zijn reis hield ech ter geen verband met de spionnagezaak. De Zweedse veiligheidspolitie heeft be kend gemaakt, dat een reeks „onnodige lange" advertenties in bladen haar op het spoor hebben gebracht van de communis tische spiormageorganisatie, waarvan tot dusver elf leden zijn gearresteerd. Adver tenties in bladen te Oerebro, waarin ge meubileerde woningen en dergelijke wer den gevraagd, werden gebruikt voor het overbrengen van berichten in code tussen de groepen te Stockholm, Gothenborg en Karlskoga. De advertenties verschenen op dagen, waarop er voetbalwedstrijden tus sen de plaatsen werden gespeeld of an dere gebeurtenissen van gemeenschappe lijk belang voorvielen. De te Oerebro verschijnende bladen waren dan in andere plaatsen verkrijgbaar. Onderzoek Reuter verneemt dat het opperbevel van de Zweedse strijdkrachten een com missie van deskundigen heeft benoemd die een onderzoek zal instellen naar de om vang van de spionnagezaak. Nadat de be vindingen van deze deskundigen zullen zijn bestudeerd, zal de openbare aanklager zijn volledige aanklacht opstellen. De zaak zal waarschijnlijk in het stadsgerechtshof van Stockholm worden behandeld. De Zweedse spiennagewetten staan een hech tenis van verdachten toe van vijftien da gen. Na deze periode moeten zij worden berecht. Volgens de politie hebben tot dusverre twee van de elf verdachten bekend. De vermeende leider van het complot, de Zweed, die bekend staat onder de naam „De Sfinx", blijft alle beschuldigingen ont kennen. Romance United Press. Een knappe goed gesi tueerde Zweedse heeft, naar verluidt uit liefde voor Nemec, belangrijke handlang stersdiensten verricht. Zij is mevr. Asta Olofsson, een 47-jarige inwoonster van Karlskoga, een der belangrijkste centra van de Zweedse wapenindustrie waar de Bofors-faforieken gevestigd zijn, die ge schut vervaardigen. Karlskoga ligt onge veer 180 kilometer ten Westen van Stock holm. Haar echtgenoot, een rijke aanne mer, zou niets van haar spionnage-acti- viteit hebben geweten. Zij was een beken de figuur in de uitgaande wereld in haar woonplaats. Uit een onderzoek van de po litie is gebleken dat zij in opdracht van de leiders van net spionnagecomplot contacten tot stand bracht met buitenlanders die de Boforsfabrieken bezochten. Nemec verzamelde waardevolle militaire inlichtingen en gegevens over de bewegin gen van vluchtelingen in koffiehuizen die hij overal bezocht. Een van de Zweedse leden van de spion- na gegroep is de eigenaar van een restau rant in het centrum van Stockholm, Ar thur Oertenblad. In zijn restaurant kwa men de Tsjechische leden van de spion- nagegroep bijeen. Oertenblad, een 47-jarige reserve-luitenant van de artillerie, ver schafte Nemec en de anderen vertrouwe lijke militaire publicaties uit winstbejag. Hij zou verscheidene duizenden kronen voor zijn diensten hebben gekregen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de auteurs Alfred Kossman en Adriaan van der Veen op drachten verleend tot het schrijven van een avondvullend toneelstuk. De auteurs hebben deze opdrachten aanvaard. Eerder kregen Maurits Dekker, Ed. Hoornik, Ma nuel van Loggem en Hans Tiemeijer een dergelijke opdracht. Grieks schip vergaan ATHENE (Reuter) Elf Griekse schip breukelingen en zeven opvarenden van het Britse passagierschip „Stratheden" zijn om het leven gekomen bij pogingen om de bemanning te redden van de Griekse trei- ler „Iason" (449 ton) in de Ionische Zee, ten Oosten van de Zuidpunt van Italië". De treiler, die op weg was van Aberdeen (Schotland) is in zware zee vergaan, na dat schade aan de machines was ontstaan. Slechts de kapitein en drie bemannings leden zijn gered. Elf Griekse zeelieden ver dronken, toen de sloep van de „Strathe den" waarmee zij gered waren omsloeg. Ook de zeven opvarenden van de „Strathe den", die de sloep bemanden, verdwenen in de golven. PNOM PENH. (Reuter). De interna tionale commissie voor toezicht op het be stand in Cambodja heeft een communique uitgegeven over de „ongegronde, tenden tieuze" berichten in de pers, waardoor „de indruk is gewekt, dat er spanning bestaat tussen de regering (van Cambodja) en de commissie". Premier Leng Ngeth heeft haar desgevraagd geantwoord, dat „noch koning Norodom Sihanoek, noch koning Norodom Soeraimarit, noch de regering van Cambodja ooit in hun toespraken boodschappen of openbare verklaringen de commissie heeft genoemd". De commis sie heeft van de regering van Cambodja nimmer klachten over haar activiteit ont vangen en heeft steeds goede betrekkingen met de regering onderhouden. „Haar enige taak is het toezien op de uitvoering van de Geneefse bestandsovereenkomst", aldus het communiqué. In een officieel communiqué is bekend gemaakt, dat in September parlementsver kiezingen in Cambodja zullen worden ge houden en dat in Juni de kroningsfeesten zijn te verwachten. Vierde congres Internationale volgend jaar in Londen Londen, 12 Maart, (United Press) De leiding van de socialistische internationale heeft gisteren bekend gemaakt, dat het vierde congres van de socialistische Inter nationale volgend jaar zomer van 12-16 Juli in Londen gehouden zal worden. De voorlopige schikkingen voor dit con gres werden goedgekeurd tijdens een ver gadering op het bureau van de socialis tische Internationale, welke onder voor zitterschap stond van Morgan Phillips, algemeen secretaris van de Britse Labour Party. Onder hen, die de vergadering bij woonden, bevonden zich o.a. de Oosten rijkse vice-kanselier dr Adolf Schaerf, de Westduitse socialist Fritz Heine, de Franse socialist R. Pontillon en het lid van de Nederlandse Partij van de Arbeid, A. Mozer. NEW YORK (Reuter) Twee verkoop- golven, de eerste tijdens de ochtendbeurs en de volgende laat in de namiddag, heb ben Maandag op de effectenbeurs te New York nieuwe scherpe koersdalingen ver oorzaakt. Vele toonaangevende aandelen vertoonden koersverliezen, varierende van een tot vijf dollar en in één bepaald geval bedroeg de daling zelfs bijna zeven dollar. De daling, die de vorige week is begon nen, is de ernstigste van de laatste vijftien jaar. Verleden week daalde een onoffi cieel koersgemiddelde van zestig aandelen met 7.20 dollar, de grootste wekelijkse koersdaling sedert die van Mei 1940, die werd veroorzaakt door de Duitse over winningen in Europa. Tegen het slot trad een herstel in, dat de meeste koersverliezen verkleinde. De slot- stemming was echter gedrukt met koers verliezen, die in de meeste gevallen tot twee dollar of meer beliepen. Elke week kwam het oude dametje een paar keer langs de dierenhandel in de nauwe steeg. In de étalage stonden tien tallen blinkende chromen kooien netjes op een rij, smaakvol omringd door pakjes zangzaad, hondenhalsbanden, rubber fop- benen en miniatuur badkuipjes voor par kieten en zangsijsjes. In een hoekje van de uitstalkast hing een groot glazen hok, waarin de meest ver schillende dieren gedurende enkele weken een onderkomen vonden. Nu eens een jolig aapje, dat altijd een beetje verschrikt rea geerde op het tikken tegen het glas, dan weer een paar pasgeboren wollige hondjes, die rondkropen op kromme pootjes en el kaar verwoed beten. Des winters lag er meestal een oude dikke schildpad tegen het raam, maar sinds kort had hij plaats moeten maken voor het vogeltje. Het was voor de voorbijgangers een ge woon vogeltje. Meer niet. Het had geen pronkstaart en zat slechts schamel in de veren. Meestal stond het stil op zijn stokje of pikte gedachteloos wat in het zaad bakje. Het oude dametje voelde zich echter toch aangetrokken door het diertje, mis schien ook wel door het kartonnen kaartje dat voor de kooi lag. „Zanger" stond er op, met preciese lettertjes en daarachter tussen haakjes „Alleen bij zon". Deze laatste toevoeging hield het dame tje bezig en op een vroege voorjaarsdag stapte zij naar binnen. De winkelier had wel oren naar de koop. ,,'t Is een rollertje", sprak hij overredend, „het eet weinig en voor een tientje kunt U het krijgen". Het dametje aarzelde. Tien gulden was veel, maar ze sloeg toch toe toen de koop man vertelde, dat de kooi bij de prijs was inbegrepen. Tevreden wandelde zij naar huis. De kooi met het vogeltje werd voor het raam geplaatst en het wachten was alleen nog maar op het beloofde rollertje. Er kwam echter niets. De vogel werd wel iets groter en vrolijker, maar van zingen wilde hij kennelijk geen weet hebben. Het maakte het dametje verdrietig en op een zonnige morgen toen de vogel weer geen snavel opendeed nam zij een besluit. Zij zette de kooi bij het raam en deed het deurtje van het hokje open. Het vogeltje bleef nog even op het stokje, wipte vervolgens op het kozijn, stak zijn kopje in de lucht en tjilpte voor de eerste keer de wereld opgewekt toe. Toen vloog het weg. In het raam stond een lieve oude dame nog lang naar de blauwe verte te turen. H. de G. KOPENHAGEN (Reuter) Het Deense Folketing (parlement) heeft met 89 tegen 86 stemmen ingrijpende maatregelen goed gekeurd, die de socialistische minderheids regering in staat moeten stellen verbete ring te brengen in de zeer moeilijke devie- zenpositie, waarin het land verkeert. Zo zal er een omzetbelasting van vijftien per cent worden geheven op een aantal artike len, zoals bijouterieën, uurwerken, radio- en televisietoestellen, kleding, textiel, speelgoed, plasticartikelen, thee, koffie en benzine. Het doel hiervan is de bestedin gen der Deense verbruikers in de komende vijf jaren met een milliard kronen te be perken. ADVERTENTIE •••V Een bekwaam luchtvaarder, wonen de te St. Louis in de Vereenigde Staten, heeft beweerd dat het luchtschip een minder gevaarlijk vervoermiddel zal worden dan de automobiel. Het is waar schijnlijk, zoo zegt hij, dat de veiligheid bij luchtreizen zal toenemen op een wijze, welke door niemand wordt vermoed. In de duizenden jaren die voorbijgegaan zijn heeft de mensch de vaste aardkost aan zich dienstbaar gemaakt voor zijn levens onderhoud en zijn gemak. Mettertijd zal hij hetzelfde doen met de lucht.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5