Werken van Nico G. Berkhout in Treslong te Hillegom neven aan de redactie Heemsteedse Jan van Goyen- straat krijgt ander aanzien Belangrijke jaarvergadering van Haarlemse Dierenbescherming Werkzaamheden begonnen Ziekenfondsproblemen in de loop der jaren H. W. Tilanus sprak over laatste troonrede DINSDAG 15 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Voorstel verhoging van bijdragen voor woningbouw Oud-leerlingenvereniging van Christelijk Lyceum Sinaasappelen van de Hoogovens Films voor schoolgaande jeugd Bijeenkomst Chr. Historische jongeren te Heemstede Bestuurssamenstelling opnieuw twistpunt Nog geen rust A. Bierens de Haan Donderdag 90 jaar Dr. J. Wester voorzitter van de Gezondheidsraad Kort nieuws Brievenbus weer op de Grote Markt In de komende weken vallen beslissingen In de Jan van Goyenstraat te Heem stede is een begin gemaakt met de voor bereidende werkzaamheden die hier en in de Pieter Aertzlaan en het Adriaan van Ostadepiein binnen drie maanden in een stevig wegdek zullen resulteren, waardoor deze toegang tot Heemstede geheel voor het zware busverkeer geschikt zal zijn gemaakt. Het gemeentebestuur heeft ken nelijk spoed met de verbetering betracht, want het werk werd 16 Februari aanue- steed en reeds 23 Februari uit 16 inschrij vingen gegund aan de firma C. Degen te Amsterdam. Hiervoor verleende de ge meenteraad een crediet van f 130.000, waarvan de aanneemsom f 68.000 bedraagt; de resterende f 62.000 zijn bestemd voor aankoop van stenen en het verleggen der leidingen en riolen, welke laatste werk zaamheden geheel door de eigen gemeen tebedrijven uitgevoerd zullen worden. De komende werkzaamheden zijn bij zonder veelomvattend, want de grond is hier niet gefundeerd zodat de enkele klin kerbestrating op de veenlaag door het in tensieve busverkeer overal verzakkingen opleverde en tot groot ongerief van de omwonenden, in riolen en electrische- of waterleidingen voortdurend breuken wer den geconstateerd. Om dit nu voor de toe komst onmogelijk te maken, zullen alle leidingen onder de trottoirs worden aan gebracht; evenals de riolen, die dan op het midden in de straten gelegen hoofd riool een aansluiting vinden. Dit voor komt tevens, dat bij eventuele reparatie werkzaamheden of nieuwe aansluitingen de gehele straat moet worden opgebroken. Vervolgens zullen de straten van een gewalste puinfundering op 25 centimeter diepte worden voorzien, waarop in een bed van draskalkmortel de benodigde beton-klinkerkeien zulk een vaste bodem zullen vinden dat het ..kruipen" der klin kers practisch uitgesloten moet worden geacht. Deze keien zijn enige tijd geleden bij wijze van proefneming ook op het korte gedeelte van het Wipperplein aan gebracht, recht tegenover het kantoor van Openbare Werken, zodat de directeur, ir E. A. Bierdrager vanuit het raam van zijn werkkamer de resultaten voortdurend heeft' kunnen gadeslaan. En deze zijn van dien aard geweest, dat tot toepassing op ruimere schaal besloten werd waardoor men in de drie genoemde straten straks van een maatvast en goed aangesloten wegdek overtuigd kan zijn. In de Jan van Goyenstraat zullen boven dien de trottoirs worden rechtgetroxKen en dus op diverse plaatsen versmald, waar door in deze winkelstraat een rechte en De heer P. A. Zeven te Bloemendaal hield voor de afdelingen Haarlem. Bloe mendaal en Heemstede der V.V.D. een lezing over het onderwerp Ziekenfonds problemen en Ziektekostenregelingen". In zijn inleiding merkte hij op, dat zie kenfondsen vroeger zijn ontstaan doordat de minvermogende patiënten niet in staat waren doktersrekeningen te betalen. Dit was voor vele doktoren een aanleiding ziekenfondsen op te richten. Daarnaast ontstonden ziekenfondsen onder leiding van de directie van verzekeringsmaat schappijen, onderlinge fondsen en fa- brieksfondsen. Door lidmaatschap van het ziekenfonds moest men een lage premie betalen en uit deze lage premiën ontvingen de doktoren een vast bedrag per ingeschreven ziel per jaar. Op deze wijze ontvingen de artsen voor de minvermogende patiënten toch nog een (zij het zeer laag) honorarium. Doordat de artsen zo'n laag honorarium ontvingen was een van de kenmerkendste voorwaarden van een ziekenfonds, dat slechts zij, wier inkomen laag was, tot een ziekenfonds konden toetreden. Deze z.g. weistandsgrens varieerde sterk naar gelang van de streek waarin het ziekenfonds werkzaam was. Ook de verstrekkingen van de verschillende fondsen liepen sterk uiteen. In 1941 is plotseling een Ziekenfondsen- besluit ingevoerd en na de bevrijding zijn er tal van klachten en strijdpunten over de ziekenfondsverzekering. Wat is hier van de reden en waarom zijn er nu zoveel meer klachten dan vroeger, vroeg de heer Zeven. Naar het oordeel van de spreker vloeien deze moeilijkheden in het bijzon der voort uit de volgende factoren. In de eerste plaats is het leven en vooral het ziek zijn enorm duur geworden. In de tweede plaats is de loongrens voor de ver plichte verzekering telkens opgetrokken en wel sterker opgetrokken dan de loon- ronden de lonen hebben verhoogd. Daar door zijn langs wettelijke weg tal van groepen van de bevolking onder de wer kingssfeer van het ziekenfonds gebracht, die vroeger er niet aan dachten zieken fondslid te worden. Verder vloeit uit het verzekerd zijn een grotere behoefte aan geneeskundige ver zorging en vooral aan geneeskundige ge ruststelling voort. De spreekuren worden overbelast en de arts kan zijn primaire taak, de verzorging van de zieke mens, vaak niet uitvoeren op een wijze, zoals dit voor de arts en de pa tiënt wenselijk is. De overbelasting van de ziekenfondsspreekuren heeft weer tenge volge, dat materieel het voor de artsen moeilijker wordt. Naar het oordeel van de spreker is voor grote groepen van de ziekenfondsbevolking het niet juist, dat men door betaling van een premie ongelimiteerd de hulp van artsen en specialisten kan inroepen. Indien de patiënt nota's zou krijgen, die hij zou moeten betalen, terwijl daarna ver goeding aan de patiënt door een fonds zou plaats vinden, zou een gezondere toestand ontstaan, die de verhouding artspatiënt ten goede zou komen. Bovendien zou deze maatregel tengevolge kunnen heb ben, dat de artsen gehonoreerd zouden kunnen worden op basis van een verrich tingensysteem terwijl van de kleine kos ten de verzekerden een deel zelf zouden kunnen betalen. Verder sprak de heer Zeven onder meer over de ziektekostenregeling voor ambte naren. Momenteel is er veelal, zoals in Haarlem, een interimregeling, waarbij de gemeente per jaar voor gehuwden 66, en voor ongehuwden 33,betaalt voor tegemoetkoming in de kosten. De o.a. door de gemeenteraad te Haar lem afgewezen I.Z.A.-regeling kan spre ker niet toejuichen. Hij wil ieder gezin vrijlaten in de regeling van zijn ziekte kosten. brede verkeersweg wordt verkregen. Het plantsoen in het midden blijft voorlopig gehandhaafd, al overweegt men hiervoor dan ook een karakteristieker vorm. Mocht dit in de toekomst noodzakelijk blijken, dan zal dit middenstuk voor parkeerge legenheid worden ingericht; evenals een gedeelte van het plantsoen op het J. M. Molenaerplein. Doch dit vraagstuk is nog niet actueel, zodat nu alleen aan het Adriaan van Ostadepiein meer mogelijk heid tot parkeren zal worden geboden. In de omgeving van de brug over de Craye- nestersingel zullen de trottoirs eveneens gedeeltelijk worden verkort, hetgeen een belangrijke verrp'm'"- -i de inrit vanuit •larlem voor het verkeer betekent, slotte zal het de buspassagiers een ge noegen doen te vernemen dat bij de halte in de Jan van Goyenstraat (richting Haar lem) een abri zal worden geplaatst. Het is te begrijpen dat de winkeliers in de Jan van Goyenstraat met de ko mende verbetering bijzonder zijn inge nomen, ofschoon zij de daaraan verbonden werkzaamheden met enige vrees tegemoet hebben gezien. Zij waren namelijk beducht voor een langdurige afsluiting der straat, waardoor het winkelend publiek hun za ken tijdelijk zou mijden. Maar bij Open bare Werken heeft men met beider be langen volledig rekening gehouden, zodat één zijde van de straat permanent voor het verkeer geopend blijft. Hierdoor zal het ook onnodig zijn in de komende drie maanden de busroutes gedeeltelijk om te leggen. Mislukken aanbestedingen In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zullen twee voorstellen van B. en W. aan de orde komen, die verband houden met het feit, dat de bedragen, die bij aanbeste dingen genoemd zijn hoger waren dan de credieten, welke beschikbaar waren ge steld. Op 8 September stelde de raad B; en W. te hunner beschikking een bedrag van f 197.600 voor de bouw van 18 arbeiders woning (9 beneden- en 9 bovenwoningen) en twee garages op terreinen, gelegen aan de Cremerstraat en de Jan van Walré- straat. Inmiddels is de aanbesteding ge houden en na het aanbrengen van enige bezuinigingen bedraagt de aanneemsom f 228.355. De totale bouwkosten zijn thans begroot op f 240.555. Hierbij komt nog een bedrag van f 3.200 voor de aankoop en het aanbrengen van 18 gasgeysers. In totaal is nodig f 243.755. De huren zullen moeten worden verhoogd tot een gemiddelde huurprijs van f 11.70 per woning per week (benedenwoning f 9.60 en boven woning f 13.80). B. en W. stellen de ge meenteraad voor het raadsbesluit van 8 September in te trekken en een crediet van f 243.755 beschikbaar te stellen. Het tweede voorstel betreft de bouw van 50 woningen voor bejaarden op een terrein, gelegen aan en nabij de Bisschop Callierstraat, uitgaande van de R.K. Coöperatieve woningbouwvereniging „Sint Jozef', waartoe de raad op 1 December jl. besloot. Een voorschot van f 436.560 werd verleend en aan de vereniging werd een bijdrage fonds perdu verstrekt van f 1.875 in de kosten, verband houdende met de speciale aesthetische verzorging die wegens de zeer nabije ligging van de R.K. Kathedrale Basiliek noodzakelijk werd geacht. Wegens de uitslag van de aanbe steding is de normprijs voor het werk op nieuw vastgesteld en voor de uitvoering van het onderhavige werk is een crediet- verhoging noodzakelijk van ongeveer f 21.440. Ook is het nodig de biidrage a fonds perdu te verhogen tot f 2.195. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de bij dragen te verhogen. Een groep oud-leerlingen van het Chris telijk Lyceum in Haarlem heeft besloten om de in rust verkerende oudleerlingen- vereniging nieuw leven in te blazen. Daar om is dezer dagen aan ongeveer duizend oud-lyeeïsten van na 1945 een circulaire gezonden, waarin contact- en instuif- avonden worden aangekondigd, alsmede sportwedstrijden op het gebied van voet bal, hockey, basketball en andere spor ten. Oud-lyceïsten, die geen circulaire hebben ontvangen en lid van de oud- leerlingenvereniging willen worden, kun nen zich wenden tot de drie leden van het voorlopig bestuur, de heren: J. H. Noorda, Santpoorterstraat 70, telefoon 15608, J. van den Ende, Bloemendaalseweg 174, Overveen, telefoon 22767, en B. Hamer, Velserstraat 41, telefoon 18059. De Haarlemse groentehandelaar H. van D. verscheen Maandagmorgen voor de economische politierechter wegens over treding van artikel 2 van het Vestigings- besluit Kruideniersbedrijven 1939: hij had in zijn groentezaak aan de Kennemer- straat méér groepen kruidenierswaren te koop gehad, dan aan een niet-kruidenier zonder vergunning was toegestaan. Men mag drie groepen kruidenierswaren te koop hebben, en indien men er méér wil, moet men er een kruideniersdiploma bij zien te halen. Dat had deze groentehande laar nog niet voor elkaar en ondanks een waarschuwing van de politie was hij deze winter bij het naderen van de feestdagen in toenemende mate kruidenierswaren gaan verkopen. Het verweer van de groentenman was de slapte in zijn bedrijf, welke hij voor een deel toeschreef aan een merkwaardige transactie van het Hoogovenbedrijf te Velsen. Hij verklaarde onder zijn klanten zeer veel werknemers van de Hoogovens te hebben en deze worden naar hij zeide in staat gesteld om van het bedrijf kisten sinaasappelen op afbetaling te kopen, waartoe iedere maand iets van hun loon wordt afgehouden. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, eiste een boete van twintig gulden en de uitspraak luidde conform. In het kader van de filmische vorming van scholieren, onder auspiciën van de Commissie voor Culturele vorming van de schoolgaande jeugd, wordt van 17 t/m 28 Maart a.s. in een aantal bioscoop theaters in Haarlem en Heemstede een filmvertoning gegeven voor leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs te Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zand voort. De voorstellingen beginnen om 16.30 uur (Frans Hals-theater 16.45 uur). Vertoond wordt als hoofdfilm „Les Va- cances de monsieur Hulot". Het voorpro gramma laat films van Fischinger en Mc- Laren zien. Deze geven een beeld van de „absolute film". De afdeling Heemstede van de Christe lijk Historische Jongerengroep had Maan dagavond haar gebruikelijke bijeenkomsten in intieme kring een enigszins ruimer ka rakter verleend dan gewoonlijk en de heer H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, uitgenodigd een spreekbeurt te vervullen. In zijn inleiding merkte de heer Tilanus op, dat de Troonrede een voortzetting is van de oudste vorm van overleg tussen vorst en volk, waarbij de vertegenwoordi gers op de hoogte komen van de nieuwe plannen der regering. In de laatste Troon rede kwam het streven tot uitdrukking de kosten van het levensonderhoud te ver- 'aeen, waarbij gedurende de debatten over belastingvermindering een typisch ver schil van inzicht met de socialisten te con stateren viel. De laalsten streven naar een ingrijpende staatsbemoeiing, terwijl de voorkeur der anderen meer naar het indi viduele inzicht uitgaat. Ook het veelbe sproken Egalisatiefonds is een voorbeeld van deze socialistische politiek; dat fonds noemde de heer Tilanus een economisch kunstmiddel, waarvan men zo snoedig mo gelijk dient af te stappen. Nadat spreker er aan herinnerd had d'at de herbewape ning een probleem van de eerste orde is. waarbij door de overgrote meerderheid de overtuiging wordt gedeeld dat met de Rus sen alleen te praten valt, wanneer men een stevig gebalde vuist kan laten zien, gaf hij zijn mening over de voorgenomen uitbrei ding van het ledental der Tweede Kamer. Een k'eine verhoging achtte hij niet on redelijk, maar verder dan honderdtwintig ieden voor de Tweede en zestig voor de Ferste Kamer wilde snreker toch niet gaan. De van de zijde der Partij van de Arbeid voorgestane uitbreiding met vijftig procent zou vonr deze partij een fractie van onge veer vijfenveertig leden betekenen, die de tijdsduur der debatten onnodig verlengt. Bisschoppelijk mandement Tenslotte besteedde de he°r Tilanus aan dacht aan het bisschopoe1 ijk mandement, dat de spanningen in de Nederlandse po litiek niet weinig heeft verhoogd. Spreker beschouwde dit veelbesproken boekie in de eerste p'aats als een woord van de R.K. geestelijkheid tot de R.K. gelovigen, met de bedoeling het Katholieke volksdeel zo veel mogelijk bij elkaar te houden. De heer Tilanus had hierin veel te lezen aangetrof fen, waarvan hij als Christen verk'aren kon: „Dit is mooi gezegd". Daarom heeft dit mandement vooral veel onrust bij de Partij van de Arbeid verwekt, want vol gens spreker tast het in het bijzonder de grondslagen van het democratisch-socia- listisch gedachtenleven aan. Al heeft hij dan ook nimmer de betekenis van de woor den „demoeratisch-soeialisme" kunnen be- eriipen. Deze spanning duurde tot het laatste congres van de Partij van de Ar beid de Leiden, waarop de voorzitter van de Katholieke Werkgemeenschap in deze partü verklaarde te blijven. In een persoonlijk onderhoud had de heer Willems spreker verzekerd dat dit besluit hem een zware Strijd heeft gekost, hetgeen volkomen be- griipeliik is, wanneer men de positie kent van de Katholieke en Protestantse kerk ten opzichte van haar confessionele partijen. Dit besluit heeft weer een verhoogde acti viteit van de K.V.P. tot gevolg gehad.waar door de heer Tilanus voor de verkiezings strijd in 1956 een scherpe campagne tussen de K.V.P. en de Partij van de Arbeid voor spelde. Hiertussen zal zich dan de Christelijk Historische Unie bevinden, met eigen be ginselen en de erkenning van God's al macht in het staatsleven. De heer Tilanus eindigde zijn betoog met het uitspreken van de overtuiging, dat deze gedachte een krachtige positie inneemt bij het Neder- 'andse volksleven. Immers men helpt hier door mede opbouwen, maar ziende naar Hem, Die in eeuwigheid regeert. De jaarvergadering der Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken zal worden gehouden op Woensdagavond 30 Maart in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt te Haarlem. Op deze vergade ring zal onder meer moeten worden voorzien in een drietal vacatures in het be stuur. Het bestuur is momenteel als volgt samengesteld: mr. W. Boers, voorzitter; E. D. des Bouvrie, vice-voorzitter; S. Hillinga-Boersma, secretaresse; B. W. Las schuit, penningmeester en J. C. Strebe-Langendonk, lid. Aan de buurt van aftreden is de heer Lasschuit, die zich niet herkiesbaar stelt. Ter vervulling van de opengevallen plaatsen in het bestuur heeft het bestuur als can- didaten gesteld de heren D. J. H. Dreux te Haarlem, D. van der Grift te Haarlem en O. M. baron Groeninx van Zoelen te Aerdenhout. Door een tiental leden is het verzoek gedaan o.m. als punt op de agenda te plaatsen de aftreding van het gehele be stuur en het houden van een volkomen vrije stemming, zulks „teneinde de rust en de goede sfeer in de vereniging te doen te rugkeren", daar „vele leden" van mening zouden zijn dat de nieuwe bestuursleden op de laatstelijk gehouden buitengewone algemene vergadering niet op rechtsgel dige wijze zijn gekozen. Gelijk men zich zal herinneren, is dit laatste ook op de buitengewone algemene vergadering be weerd. Met betrekking tot het verzoek merkt het bestuur het volgende op: „Nog afgezien van de juridische onhoud baarheid daarvan, blijkt reeds uit de wijze waarop men haar gelanceerd heeft dat de bewering als zou de verkiezing der nieu we bestuursleden niet op rechtsgeldige wijze zijn geschied, niet ernstig gemeend is. Immers, de bewering is eerst gedaan op de vergadering, hoewel men den dag tevoren nog een brief had geschreven aan het bestuur, waarin evenwel met geen woord de ongeldigheid der verkiezing werd ingeroepen. De bewering is dan ook kennelijk enkel gelanceerd teneinde obstructie te kunnen voeren. Het betreft hier een aantal leden welker kern wordt gevormd door enige oud-be stuursleden die, hoewel zij uit eigen be weging bedankt hebben, zich niet wensen neer te leggen bij het door het bestuur vastgestelde beleid betreffende het beheer van het asyl. Vandaar dat niet alleen het aftreden der nieuwe bestuursleden wordt verlangd, maar van alle bestuursleden. Vóór de buitengewone algemene ver gadering zijn de leden in de gelegenheid geweest candidaten te stellen, maar van die bevoegdheid is geen gebruik gemaakt, zodat de bestuurs-candidaten gekozen zijn. Indien dit wordt verlangd, is het bestuur bereid volledig opening van zaken te doen, en het is ervan overtuigd dat men na ken nisneming van de feiten van zijn vertrou wen in het beleid van dit bestuur zal doen blijken, zodat dit met alle energie kan blijven werken aan de zorg voor het hulp behoevende dier. Men wekt dan ook alle leden die het waarlijk goed menen met de vereniging, krachtig op de vergadering van 30 Maart bij te wonen". Uit het bovenstaande communiqué blijkt wei, dat na de onverkwikkelijke gang van zaken op de in December gehouden bui tengewone ledenvergadering de rust in de vereniging tegen het mishandelen van die ren nog geenszins is weergekeerd. Dit is zeer te betreuren, niet alleen om dat dergelijke langdurige en hooglopende meningsverschillen de ideële doelstelling der vereniging slechts kunnen versluieren, maar ook omdat de materiële belangen van de Haarlemse Dierenbescherming slechts gediend kunnen worden door een stabiel beheer. De continuïteit daarin werd op 4 Juni 1946 verbroken toen een einde werd gemaakt aan de welhaast 25-jarige periode, waarin mr. J. A. P. C. ten Bok- kel de voorzittershamer hanteerde. Daarna hadden er bij voortduring mutaties in het bestuur plaats. Tevens gingen zich de laat ste tijd verschillen van inzicht voordoen ten aanzien van het met betrekking tot het asyl dat voordien een afzonderlijke stichting was geweest te voeren beleid. De kern van dit geschil is neergelegd in een door de aan de vereniging verbon den dierenarts J. Heek opgesteld rapport over een op 15 Januari van het vorige jaar gevoerde bespreking tussen de asyl- commissie en hem. Dokter Heck is daarbij van leer getrokken tegen wat hij noemde de toenemende „vercommercialisering" van het asyl. Tegenover de stelling, dat „de zieke, dieren moeten wijken voor de gezonde", heeft dokter Heek gesteld, dat juist het zieke dier moest kunnen rekenen op de bescherming van de vereniging. Daarbij kwam men tot het besluit, dat voortaan dieren alleen op veterinair ad vies zouden worden afgemaakt. Sommi ge bestuursleden hebben zich bij deze gang zan zaken nimmer kunnen neerleg gen. Na hun aftreden is nog een bespre king tussen het bestuur en de Haarlemse dierenartsen gevolgd, waarbij overeenge komen werd, dat de vereniging zich ge heel zou terugtrekken van het terrein, dat reeds door daarin gespecialiseerde bedrij ven werd bestreken: het in pension nemen van dieren, verkoop van accessoires, trim men, etc. Het is te betreuren, dat de zakelijke in houd van het geschil op de buitengewone vergadering in December vaak schuil ging achter persoonlijke aversies en sentimen ten, waaraan ongetwijfeld ook de forma listische wijze, waarop deze bijeenkomst werd geleid, niet vreemd zal zijn geweest. Nog meer is te betreuren, dat het nieuw gekozen bestuur in het midden latend of dit nu „legaal" of „illegaal" werd ge formeerd ook sindsdien geen eenheid van optreden kon bereiken, gezien de kort daarop gevolgde uittreding van een twee tal leden, waaronder een pas gekozen lid. Moge de ledenvergadering van 30 Maart in het belang van het hulpbehoevende en zwervende dier de weg weten te vinden naar een nieuw begin. Het feit, dat de Haarlemse Dierenbescherming beschikt over een aanzienlijk vermogen en een viertal gesalarieerde krachten in dienst heeft, moge de vergadering doordringen van haar zware verantwoordelijkheid je gens de gang van zaken in de vereniging. Slechts een continu, rechtlijnig beleid kan de rust en daarmee de sfeer herstellen waarmee het dier gebaat is. De heer A. Bierens de Haan, firmant van de Pakhuismeesteren van de Thee, wonende Zwaluwenweg te Aerdenhout, hoopt Don derdag 17 Maart zijn negentigste verjaar dag te vieren. De aanstaande jarige heeft een groot deel van zijn leven in Haarlem gewoond (onder andere geruime tijd aan de Paviljoenslaan) en daar vervulde hij in diverse besturen functies. De heer Bierens de Haan is op 17 Maart 1865 te Amsterdam geboren en na zijn schooljaren vertrok hij naar Londen en vervolgens naar Java, om opgeleid te wor den tot de taak, die hem later zou wachten, als firmant van Pakhuismeesteren van de Thee te Amsetrdam. In de oorlog 1914 1918 heeft de heer Bierens de Haan zich verdienstelijk gemaakt ten behoeve van de thee-distributie. Toen de heer Bierens de Haan te Haar lem woonachtig was vervulde hij het voor zitterschap van het college van notabelen der Nederlands Hervormde gemeente en hij was vijftig jaar regent (waarvan vijfen veertig jaar penningmeester) van het Ge reformeerde Weeshuis. Ook is hij onder andere vijftig jaar bestuurslid (eerst secre taris, later penningmeester) geweest van het Centraal Comité Depok, de latere Theologische school te Djakarta. De verdiensten van de heer Bierens de Haan zijn in 1935, toen hij zeventig jaar werd erkend door de benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Tot voorzitter van de Gezondheidsraad, tevens voorzitter van de centrale commis sie voor de Volksgezondheid, is bij Ko ninklijk besluit benoemd dr. J. Wester te Heemstede, thans medisch adviseur bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. „Karaktertypen in de Christelijke sa menleving" is het onderwerp, waarover ds. G. N. Lammers op Donderdagavond 17 Maart in het Nederlands Hervormd Jeugdhuis, Schoterweg 83, zal spreken op een bijeen komst van de afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Zondagmiddag werd in de foyer van „Treslong" door jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom. een tentoonstelling van werken van de Bergense schilder Nico Berkhout geopend. De burgemeester verklaarde in zijn openingswoord te geloven dat Nico Berk hout er goed aan gedaan had om indertijd Hillegom te verlaten om zich in het beken de schildersdorp Bergen te gaan vestigen. Het verhefegde de spreker echter zeer, dat Berkhout nu in zijn geboorteplaats de waardevolle resultaten van zijn artistieke arbeid kwam laten zien. Met het uitspreken van de wens, dat Berkhout in Hillegom met zijn werk veel succes zou mogen oogsten, verklaarde de burgemeester de expositie geopend. Voordien waren de talrijke genodigden in de gelegenheid geweest de Brabantse romanschrijver Har Scheepens te beluis teren. Deze spreker belichtte de discrepan tie tussen mens en kunstenaar aan de hand van een verhaal van Somerset Maugham en een Chinese novelle van Slauerhoff, waarna hij het gedicht Phoenix van Schmidt Degener declameerde. Nico Berkhout is met een omvangrijke collectie werken naar Treslong gekomen. De expositie telt ruim zeventig nummers. Behalve de olieverfschilderijen zijn er tal rijke aquarellen en gouaches. De aard van Berkhouts kunst zou men kunnen aandui den als opwekkend en ongecompliceerd. Het heeft een modern accent, maar dit ligt meer in de vorm dan in de inhoud. De hel dere ongebroken kleur (waarin het blauw domineert) en de enigszins constructieve opbouw van de compositie bepalen het „moderne". Onderwerp en mise-en-page zijn echter tamelijk conventioneel. Ook de geestelijke achtergrond van het werk duidt niet op iets revolutionnairs. De schilderijen en gouaches van Berkhout spreken een duidelijke, oprechte taal. De schilder doet nergens een poging om zich anders en ge compliceerder voor te doen dan hij is en deze eerlijkheid doet bijzonder sympathiek aan. De bijna simplistische opvatting van kleur en compositie geeft aan het werk van Berkhout soms iets van volkskunst in de goede zin van het woord. Nico Berkhout bewoont in Bergen het (Verkort weergegeven) Commerciële televisie. Na lezing van het artikel „E 55 als dekmantel voor com merciële televisie" in uw blad van Woens dag vraag ik me af hoever we in Neder land eigenlijk al afgezakt zijn naar een niveau van bekrompenheid, ambtenarij, gebrek aan durf enz. Waarom is men toch zo bang voor com merciële televisie? Er is maar één oplos sing om een gezonde televisie te krijgen. Gooi de deur wagenwijd open voor re clame. Dan is er meteen het geld om de televisie technisch op poten te zetten en goede programma's te brengen. Dat de commerciële beeldomroep geen schijn van kans zou hebben in de eerste jaren, is onzin. Er bestaan heel wat concerns die popelend van ongeduld wachten op tele visiemogelijkheden. De sponsorprogram ma's vormen de ziel en het leven van de televisie. Iedereen profiteert ervan. Vooral de kijkers, want de meeste grote firma's in het buitenland hebben al lang begrepen dat het publiek nooit kijkt naar een half uur reclamegeleuter maar wél naar een film of toneelstuk van een half uur met vooraf en aan het eind een of twee mi nuten reclame voor het product van de firma die het programma aanbiedt. Ook kan de zendtijd op bepaalde uren voor algemene non-sponsored programma's gebruikt worden en de rest van de tijd voor reclame, met bijvoorbeeld de bepa ling dat slechts 1/3 of 1/4 van de zendtijd voor eigenlijke reclame gebruikt wordt en het leeuwendeel van de uitzending moet bestaan uit goede shows, films, cabaret, actualiteiten en dergelijke. Wat hier nodig is, is dynamiek en géén rust. Een voort varende leiding die de reclame in de tele visie binnen vaste lijnen weet te houden beter uitzien. en die zorgt voor 12 uur beeldomroep per dag. HUGENHOLTZ Soepelheid bepleit. Hiermede betuig ik mijn volledige instemming met de klacht van de verbitterde vader over de weinig soepele houding van een Haarlemse politie man. Ik vraag mij af, of het nu werkelijk noodzakelijk is, dat bij overtredingen ver oorzaakt door de slechte weersomstandig heden en onder normale omstandigheden door een wispelturig achterlichtje, zo bruut wordt opgetreden. Het moet mij eerlijk van het hart, bij dit soort overtredingen laat de politie zich niet altijd van haar beste kant zien. Dit kan toch niet de bedoeling van de politie-leiding zijn? Het politie-apparaat heeft behalve een opvoedende taak, toch in de eerste plaats een beschermende en dienende taak en mag zeker geen „schrikbeeld" van de weg zijn. H. v. d. LINDEN Huisvesting I C. G. wil, zo schrijft hij in zijn Donderdag opgenomen brief, graag de mening van zijn medeburgers horen. Ik geloof dat hij daar weinig van zal merken. Immers gehuwden vinden het niet meer dan billijk dat zij voorgaan en de on gehuwden hebben in de loop der jaren wel gemerkt, dat er straf staat op het on gehuwd zijn. Zij hebben geen recht op een eigen woning, moeten veel belasting be talen enzovoort. Dat het Huisvestings bureau „verheugd" is eindelijk weer een woning aan een gezin te kunnen toewijzen is een dooddoener. Als het huisvestings bureau werkelijk met gevoelens te maken had zou het er voor de alleenstaanden Waarom iemand, die al jarenlang (zeven en twintig jaar?) een bepaalde woon ruimte heeft, nu opeens genoegen moet nemen met een kamer ergens anders of in pension zal moeten gaan, is ook mij een raadsel. Een ongehuwde onderhuurster. Huisvesting II. Het is natuurlijk niet prettig wanneer men onvrijwillig de wo ning moet verlaten. Doch de heer C. G. is alleenstaand en kan ten allen tijde toch een kamer of een pension vinden. Daartegen over wil ik mijn eigen geval stellen. Reeds zeven jaar woont ons gezin, bestaande uit zes personen, op twee kamers, waarbij on ze vier kinderen allen in één kamer slapen. Vier weken geleden kregen wij een huis toe gewezen. dat de bewoner echter tot nog toe niet verlaten heeft. Het valt voor ons niet mee, nu we zo blij waren een ruimer huis te krijgen, ons te realiseren dat het mis schien niet door gaat. Tenslotte is het zo dicht op elkaar wonen voor de gezondheid der kinderen zeer schadelijk. Wanneer mijn jongste zoon niet binnen drie maanden een eigen slaapkamer heeft, moet hij ergens hui ten gaan wonen. Dat is voor ons ook niet prettig. De bedoelde alleenstaanden zouden het als een daad van menslievend heid moeten beschouwen dat zij een gezin aan een woning konden helpen. Mevr. V. Trap. Als oud-Haarlemmer, heb ik in de loop der jaren al heel wat hekken en stoe pen in de Grote Houtstraat zien verdwij nen, wat de voetgangers ten goede kwam. Doch het feit heeft mij verwonderd, dat voor het gebouw van Trou moet Blijcken die hinderlijke trap in het trotttoir nog steeds bestaat. Het is toch niet zo'n groot karwei, deze trap naar de binnenzijde te verplaatsen, daar de vestibule van dit pand ruim ge noeg is. EEN ABONNé (We hebben zo'n idee. dat Monumenten zorg wel onoverkomelijke bezwaren zal hebben tegen een verandering, welke het wezen van dit gebouw zal aantasten. Red.) huis „De Verbrande Pan," dat vooral be kend is doordat de dichter Herman Gortei er vroeger de zomermaanden placht door te brengen. In deze mooie omgeving vindt Berkhout de motieven voor zijn schilde rijen. De Ruïne-kerk van Bergen is een motief, dat hem telkens weer treft. Niet als historisch monument, maar wel als monu mentaal motief. De studies in gouache, die hij daarvan maakte, behoren tot zijn beste v/erken. Zijn naar mijn mening wel wat ruw kleurgevoel onderging een verzachtende invloed, toen de schilder een tijdlang op het eiland Cyprus kon werken. In dit Mid dellandse Zeeklimaat, gesteld tegenover een landschap en een architectuur, die hem blijkbaar goed lagen, maakte Berkhout enige voortreffelijke gouaches en een paar kleine olieverfschilderijen, die tot het be langrijkste behoren van deze expositie. Hij heeft de kleur daarin niet vervaagd, maar zuiverder afgestemd, zonder daarbij aan helderheid in te boeten. Het ligt geheel in de lijn van deze schil der om bij het samenstellen van een ten toonstelling geen al te strenge selectie toe te passen en eigenlijk is dat erg aardig. Met een royaal gebaar laat hij ons zonder scru pules zien hoe en wat hij gedaan heeft, het aan ieder voor zich overlatend zijn waar dering voor bepaalde werken vast te stellen en uit te spreken. Aan de werken uit Cyprus geeft ondergetekende dan, zoals hierboven blijkt, zijn voorkeur. OTTO B. DE KAT Vorige week moesten de brievenbus en postzegelautomaten, die bevestigd waren aan de Vishal op de Grote Markt te Haar lem verwijderd worden, wegens voorbe reidende werkzaamheden aan deze hal. De inspectie van de PTT heeft overleg ge pleegd met de gemeente voor een nieuwe plaats en het resultaat is geweest, dat aangewezen werd een plaats bij de toilet ten, die vlak bij de Vishal gelegen zijn. Er was echter alleen maar ruimte voor de brievenbus, echter niet voor de postzegel- automaten. De brievenbus is inmiddels ge plaatst, ongetwijfeld tot voldoening van velen, die gewoon waren hun brieven op de Grote Markt te posten. Bij de PTT1 kwamen in de afgelopen dagen vele ver zoeken binnen om een bus op de Grote Markt aan te brengen en gebleken is, dat de inspectie aan de .verlangens heeft vol daan. De volleybalcompetitie De volleyballers in Haarlem gaan na een tijdelijke rust Woensdag hun competitie voortzetten. Het is in de eerste klasse nog niet tot een beslissing gekomen. Wel heeft HVS bij de heren en Die Raeckse bij de dames één verliespunt minder dan hun naaste concurrenten, maar dit betekent niets als men weet dat alle voor de titels in aan merking komende ploegen elkaar nog zullen ontmoeten. Woensdag wordt hiermede een aanvang gemaakt. Dan komt CIOS in het veld tegen Die Raeckse. voorafgegaan door een wed strijd tussen de reserve-teams van deze clubs, die belangrijk is voor het kampioenschap in de tweede klasse B. De standen luiden: Dames le klasse: Heren le klasse: Velox 14 26 HVS 12 22 D. Raeckse 13 25 D. Raeckse 12 20 Rapiditas 14 17 CIOS 11 19 VCK 14 15 Velox 14 18 HBC 14 14 VCK 12 11 D. Raeckse 2 14 13 PSVH 11 8 HVS 14 7 Rapiditas 13 6 De Blinkert 13 5 VCR 14 5 PSVH 14 2 HVS 2 13 3 Het programma voor Woensdagavond luidt: Heren le klzsse: CIOSDie Raeckse, aan vang 8 uur. Rapiditas—HVS aanv. 9 uur. 2e en 3e kl.: Die Raeckse 2—CIOS 2. HVS 3—Brandweer, BIinkert—Santpoort, CIOS 3 —OVRA, PSVH 2—PWN, IIBC 2—HVS 3, Blinkert 4Boru, Rap. 3Stampers. Gios— AW. AVCOSS, Blinkert 3Santpoort 2, Leonfdas 2Spaarnestad. Dames le klasse: VCK—HBC aanvang fc uur, Die Raeckse 2HVS aanv. 9 uur; 2e en 3e kl.: HVS 3—Stampers, Velox 4—OVRA 2, Santpoort 2—HVS 2. VCR—OSS, VWH- Gios 2.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9