^GRATIS Kort en bondig Heemsteedse gemeentebibliotheek leende in 1954 107000 boeken uit Nachtelijk pianospel in Heemstede Boeiend feestprogramma met talloze muzikale attracties SPRINGBOK Schilder voor de rechtbank wegens bedriegelijke bankbreuk Haarlem Bloemenstad Marionettentheater in Frans Halsmuseum Gezin van 5 personen door gas verstikt Drie jaar geëist tegen recidivist Brand in koekfabriek van Peynenburg, Geldrop Amsterdamse Beurs saspkop met schotel Geschorste zaak voortgezet Eis: vijf maanden Markt voor beeldende kunstenaars Bloemendaal 9 Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarvergadering KAB in Heemstede Aanrijdingen in Haarlem en Heemstede Ds. H. J. Velema beroepen, bij Ghr. Ger. Kerk Haarlem Wegens inbraken in Heemstede B. Podt 25 jaar bij firma Hageman Belangstelling der lezers loopt in de twee afdelingen ver uiteen George van Renesse speelde 37 keer wals van Durand Filmoperateur „Appie" kreeg vijf gulden minder Plannen Touring Zandvoort DONDERDAG 17 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wanneer op Vrijdag: 1 April, des avonds om precies negen uur, de verlichting van het feestmonument van architect Nico Andriessen op het Houtplein wordt ontstoken f,i wanneer dan tegelijkertijd de schijnwerpers aanflitsen op vele historische gebou wen, zoals de Grote Kerk, het Stadhuis, de Vleeshal, de Hoofdwacht en de Waag, dan betekent dit, dat het bloembollenseizoen in Haarlem officieel is begonnen. Tot 15 Mei kunnen de tienduizenden vreemdelingen en uiteraard ook vele Haarlemmers dan genieten van een programma, dat vrijwel dagelijks weer nieuwe attracties biedt en dat ongetwijfeld tallozen steeds zal blijven boeien. Het artistiek hoogtepunt wordt evenals vorig jaar, weer gevormd door het Frans Hals-museum, waar de stijlkamers met kaarsen verlicht zullen zijn en waar het binnenhof herschapen zal worden in een bloementuin. Behalve van Frans Hals' regenten- en regentessenstukken zal men kunnen genieten van de expositie van een poppenhuis, anno 1700 met een inventaris van meer dan drieduizend voorwerpen. Er komen voorts in de filmzaal cultuur historische diorama's uit de collectie van dr. W. G. L. Wieringa, onder meer de ridderzaal in het Haarlems stadhuis in 1428 en de laatste dag van het beleg van Haarlem in 1573. Op de zolder van het museum tenslotte zullen telkens ongeveer honderd personen kunnen genieten van de voorstellingen van de samenwerkende marionettenthea ters van Don en Ly Vermeire en Feike Boschma. Natuurlijk zullen gedurende deze weken het stadhuis en de Grote Kerk weer te be zichtigen zijn en voorts kan men luisteren naar de orgelconcerten, die bij wijze van uitzondering tussen 15 April en 15 Mei bo vendien nog elke Vrijdagavond gehouden zullen worden. En natuurlijk ontbreken ook de beiaardbespelingen op Maandag en Vrijdag niet. Het programma van Haarlem Bloemen stad luidt vervolgens: Met muziek op stap 14 April: Om half negen des avonds trekt de harmonie „Canita Tuba" uit Lisse, door de stad een groet brengend uit de bollenstreek. Taptoe op de Grote Markt. 16 April: 20.30 uur. Mars door de stad van de kapel van de Koninklijke Lucht macht. Dirigent is de eerste luitenant H. F. W. van Diepenbeek. Taptoe op de Grote Markt. 20 April: 19.30 uur. Concert in Haar lem-Oost door het Christelijk fanfare corps „Arti et Religioni". 23 April: 20.30 uur. Mars door de stad van de Koninklijke Harmonie 's Hertogen bosch in gala-uniformen. Taptoe op de Grote Markt. 27 April: 20 uur. Mars en concert in Haarlem-Noord, waarschijnlijk door de fanfare uit Boskoop bij het huis „Te Zaanen". 1 Mei: Zilveren jubileum van de Haar lemse Postfanfare. Ere-concerten in de muziektent van Dreefzicht door de Har monie „Crescendo" uit Hillegom (15 uur) en de harmonie „St. Michaël" uit Heem stede (20 uur). 3. Mei: Ere-concert in de muziektent van Dreefzicht door de Harmonie „Trouw moet blijeken" uit Lisse (20 uur). 5 Mei: 20.30: Draaiorgelconcours op de Grote Markt. 6 Mei: Zilveren jubileum Haarlemse Postfanfare. Ere-concert in de muziektent ADVERTENTIE eA<° 'ii Moscatcl Geïmporteerd door OUD-Haarlem HAARLEM, 16 Maart 1955 ONDERTROUWD: 16 Mrt, J. G. Boxelaar en C. G. E. Balm: J. de Vries en A. M. E. Geerlings; J. J. Franken en J. G. Hoog; G. Heuverkamp en A. van Wijk; T. Haak en J. Ruitenberg; H. Renkema en R. Zwiers; J. Elbersen en M. Visser; L. A. Polfliet en C A. Nieuwenhuis; H. M. Talens en M. Bierma; W, Parson en B, F. M. Helminck; J. Hartog en N. M. van Dokkum; F. Opmeer en R. E. Polman; J. Brooijmans en E. van Steenwijk; P. J. de Heer E. N. L. Jonker; P. A. Ottolini en J. Mulder; B. J. Doornebosch en J. M. He tem-; W. D. Driessen en F. L. Leeuwis; J. W. de Kwaadsteniet en H. van de Steeg. GEHUWD: 16 Mrt. P. J. Zegwaard en L. C. van der Putten; W. E. Hoekwater en M. J. Koelemeijer; J. W. Snoek en W. H. Loerakker; G. C. M. M. Ruigewaard en M. C. C. Krom; A. Joren en A. Akker; J. Ver- hage en A. van der Ven; A. P. Berlemon en E. I. Roetman; J. F. J. Augustin en H. Roest; H. Th. Kramer en W. van Wijk; G. Jansen en M. H. van den Heurik; A. Damstra en J. B. A. H. Westdijk. BEVALLEN van een zoon: 15 Mrt, G. Ver- bruggenVerdegaal; D. A. BleekerKelder; 16 Mrt, L. C. Postma—Dörré; BEVALLEN van een dochter: 15 Mrt, G. PietersKoopman: D. M. HoolwerfWil- lems; 16 Mrt, M. L. M. van der Kroft— Schoonebeek; C. Th. Kuijoer—van Bruggen; H. J. C. .Torna—Lub: B. C. Verhagen—Kor- ver; J. C. GroskampRozenhart. OVERLEDEN: 14 Maart: H. Th. van Geuns. 86 jScholersingel; 15 Mrt, J. J. M. Dienaar —Verstegen, 72 j„ Junoplantsoen; A. Som broek— Eugelink. 55 j.. Kamperlaan; D. Don ker. 63 j., Ursulastraat; C. Onderwater Meijer, 68 j., Kampersingel; W. Hardon Baron, 83 j., Westerhoutpark. van Dreefzicht door het Santpoortse Fan fare-Corps „Wilhelmina" (20 uur). 7 Mei: 15 uur: Officiële opening muziek festival Haarlemse Postfanfare in Restau rant Dreefzicht. Omstreeks 20 uur mar cheren de deelnemende corpsen naar de Grote Markt. Taptoe-promenade door de „IJmuider Harmoniekaper' onder leiding van de dirigent, de heer J. Groot. Na deze taptoe zullen de gezamenlijke corpsen de verplichte concours-mars, namelijk de West-Frisia mars van Jos. de Klerk, uit voeren onder leiding van de componist. 8 Mei: Het festival wordt Zondag 8 Mei om 12 uur voortgezet. Om 20 uur slot- concert uit te voeren door de Engelse „The Man and Felton Works Band", we reld-kampioen 1954 afdeling fanfare. 14 Mei: Concert „Zang en Vriendschap" (125-jarig jubileum) met de 100-jarige koren „Apollo" uit Amsterdam en „Ceci lia" uit Den Haag; 20 uur in het Concert gebouw. Uiteraard zijn er nog talloze andere attracties. Zo treden bijvoorbeeld in de di verse café's en restaurants diverse artisten op; er zijn tentoonstellingen, onder meer van werk van Jan Poortenaar, Lucas van Leyden, Anneke Höfte, Anje Zijlstra, W. A. van der Colk en J. J. Doeser. Er komt een circus op het terrein aan de Wagenweg tegenover garage Den Hout. Op 17 April wordt er in de Spaarnestad een begin ge maakt met een groot nationaal kegelcon cours. Op 23 April kan men genieten van een enorm vuurwerk op het helicopterveld aan de Wagenweg, en uiteraard zijn er op 30 April en 5 Mei weer de gebruikelijke festiviteiten. Van 1 tot 8 Mei tenslotte wordt in het Haarlems stadhuis een tentoonstelling ge houden van de producten van huisvlijt van het gemeentepersoneel. De opbrengst van deze expositie is bestemd voor de Stichting 1940—1945. Al met al een bijzonder gevarieerd pro gramma, dat ongetwijfeld „elck wat wils" zal bieden. De afdeling Heemstede van de Kath. Arbeiders Beweging heeft haar jaarverga dering ditmaal vastgesteld op Maandag 21 Maart in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen van de secretaris en de pen ningmeester vermeldt de agenda ook een bespreking van het bestuursbeleid, het vaststellen van de begroting voor het jaar 1955 en een bestuursverkiezing. Dit laatste naar- aanleiding van het periodiek aftre den van de heren L. J. Floris, G. Kuiper, L. Roest en H. Zegwaart; waarvan de heer Roest zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Hiervoor is de heer G. W. Krouwels door het bestuur candidaat gesteld. Gedurende deze vergadering zal de dis trictbestuurder van de K.A.B., de heer J. C. van der Meer uit Voorburg een inleiding houden over „Waarom eigenlijk Katholiek onderwijs"; waarna dit onderwerp aan, de leden ter discussie zal worden voorgelegd. Woensdagmiddag om vier uur reed een be stelauto op de Herenweg te Heemstede in Zuidelijke richting en de bestuurder wilde links af .de Kerklaan inrijden. Uit de tegen overgestelde richting naderde een personen auto. Een aanrijding ontstond, waardoor de auto's zo zwaar aan de voorzijde werden beschadigd, dat zij moesten worden wegge sleept. De bestuurders liepen lichte wonden op. Op de Zijlsingel te Haarlem reed gister middag omhalfzes een auto in Zuidelijke richting en de bestuurder wilde linksaf via de Raaksbrug naar de Raaks. In tegenover gestelde richting reed de heer W. A. Tervoort uit Santpoort per motor en deze werd door de auto aangereden. De motorrijder is met een open linker-beenbréuk naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Vanmorgen om kwart voor achten stak de Haarlemmer K. S., komende van de Klever laan. de voorrangsweg, de Schoterweg over, op het ogenblik, dat de zesentwintigjarige J. B. H. per bromfiets op deze weg in de rich ting van de stad reed. Een aanrijding ont stond, waardoor de bromfietser een hersen schudding opliep en de ander hoofdwonden. Eerstgenoemde is in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo opgenomen en de ander is na verbonden te zijn huiswaarts gekeerd. Door ds. J. C. Maris, Christelijk Gerefor meerd predikant te Haarlem-Noord is in dertijd een benoeming aanvaard als alge meen secretaris bij de ICCC (Bijbel ge trouwe Kerken). Doordat de gemeente Haarlem-Noord hem emeritaat verleende, is een vacature ontstaan. Door de Christe lijk Gereformeerde kerk te Haai'lem-Noord is in zijn plaats beroepen ds. H. J. Velema te Zwolle. Vanmorgen is in Vianen het gezin Krou- wel, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, dood in zijn woning aangetroffen. Toen de melkboer na herhaaldelijk bellen geen gehoor kreeg, vertelde hij dit aan de buren. Deze verschaften zich toegang tot de woning en vonden de moeder met drie kinderen dood in bed. De man had blijk baar nog getracht naar beneden te komen, want zijn lichaam werd bij de trap gevon den. Bij onderzoek bleek, dat de gasslang van de hoofdkraan was afgeschoten. Deze hoofdkraan had men de avond tevoren niet afgesloten. Het gezin Krouwel woonde nog slechts drie maanden in de nieuwe woning. De man was fabrieksarbeider in Utrecht. Hij was vannacht van zijn werk thuisgekomen. Vermoedelijk heeft hij nog iets op het gas stel opgewarmd en daarna verzuimd de hoofdkraan te sluiten, met het vermelde noodlottige gevolg. De drie kinderen van het gezin waren respectievelijk 13, 10 en 6 jaar oud. Achttien jaar had de 47-jarige kellner G. P. J. S. uit Amsterdam reeds in de ge vangenis gezeten. Sinds 1931 had hij elf veroordelingen wegens diefstal achter de rug waaronder straffen van 2, 2(4» 3 en 4 jaar en in December van het vorig jaar, was hij, volgens zijn eigen verklaringen, opnieuw van het rechte pad afgeraakt. Een jaar lang had hij onafgebroken hard gewerkt zonder dat er iets op zijn gedrag was aan te merken, maar toen hij weer zonder werk kwam had hij de schroeven draaier weer in zijn zak gestoken en was weer aan het inbreken getogen. Dat gebeurde op 11 December van het vorig jaar en de eerste keer was al direct raak. In Heemstede klauterde hij door een kelderraam in een huis naar binnen en nam ongeveer 2300 gulden mee. Vier dagen later trok hij, nog steeds vol gens zijn eigen verklaringen, weer naar Heemstede en op 29 December nog een keer. Deze tochten leverden hem uitslui tend sieraden op. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman meende, dat hoewel ge bleken was, dat S. zeer hard kon werken, er met het oog op het verleden van de ver dachte nauwelijks nog van een heropvoe ding gesproken kon worden. Hij eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar. De verdediger, mr. B. J. Lambers, refe reerde zich aan het oordeel van de recht bank, welke op 31 Maart uitspraak zal doen. Vandaag is de heer B. Bodt 25 jaar werk zaam bij Hageman's stofzuigercentrale op de Gedempte Oudegracht. De jubilaris is hedenmorgen toegesproken door de heer J. W. Hageman sr., die hem een radio toestel aanbood en door de heer J. W. Hageman jr., die een kristallen asbak over handigde. Mejuffrouw L. Halsema bood met een enkel woord namens het personeel een schemerlampje aan Er waren diverse bloemstukken, ook voor de echtgenote van de jubilaris, die tenslotte allen dank bracht voor de hulde. In een pakhuis van Peynenburgs Koek fabriek te Geldrop is vannacht omstreeks kwart voor twaalf een felle brand uitge broken. Het pakhuis brandde geheel uit. Ook de daarin geplaatste inpakmachines gingen verloren. Daardoor ligt het hele be drijf waar ongeveer tweehonderd mensen werkten, nu stil. De Geldropse brandweer is tot halftwee met het blussingswerk bezig geweest. J-3 Nederl.'47 4..K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum Adam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd, Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 313V; 394 362/ 607/, 113 185/ 184/ 148/ 143«/t 249/ 228 217/ 234 52% 122 82 61/ 27/ 76/ Openings koersen 10013/„ 314/ 390 360 603/ 113 182/ 180 149 144 249'/2 228 218 234 52/ 126 82/ 61/ 28 76/ ex.d. ADVERTENTIE Bij inlevering van slechts 6 vlaggetjes, zoals U er één ;§L op elk pakje California vindt. BINNENLAND De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten een crediet van f 566.500 beschik baar te stellen voor de voltooiing van het Surinameplein in West, dat de toegangspoort zal worden voor Tuinstad-Slotervaart. B. en W. van Amsterdam hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om de buitenplaats „Zonnehoef" te Blaricum, die het vorige jaar door de gemeente is aan gekocht, te doen inrichten als buitenverblijf ten behoeve van de gemeentelijke verzor gingshuizen voor ouden van dagen en het weduwenhof. Het ligt in het voornemen de bewoners van deze inrichtingen jaarlijks in hét buitenverblijf ongeveer twee weken te laten doorbrengen. HAARLEM EN OMGEVING De in Haarlem gehouden collecte ten bate van Zonnestraal en het NVV-tbc-fonds heeft f4380.39 opgebracht, hetgeen ongeveer f75 meer is dan,vorig jaar. De Minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat hij nog geen beslissing heeft genomen over de voorgestelde vervanging van de tramlijn tussen Amsterdam en Zand- voort. Op Maandagavond 21 Maart houdt de afdeling Haarlem-Centrum Van de Neder landse Christen Vrouwenbond haar maan delijkse ledenvergadering in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht. Mejuffrouw N. Posthumus Meyjes houdt dan een lezing over Vincent van Gogh. KIPPENSOEP - TOMATENSOEP - GROENTESOEP In het zo juist verschenen jaarverslag van de Heemsteedse gemeentelijke biblio theek c.a. stelt de directeur de heer P. V. de Wit, vast dat de groei van deze instel ling nog onveranderd voort gaat. De aan tallen ingeschreven lezers, uitgeleende boeken, leeszaalbczoekers enz. enz. ver tonen alle weer een verheugende toeneming sedert het voorafgaande jaar. Niet minder dan 107 duizend boeken werden uitge leend (vorig jaar 96 duizend), t.w. 23.250 studieboeken, 48.370 romans en 35.300 jeugdboeken. In nog geen zeven jaar, aldus het ver slag, is een boekerij opgebouwd die aan de vraag van het Heemsteedse publiek in z'n grote verscheidenheid van godsdien stige, geestelijke en politieke overtuigin gen, van volwassenen en jeugd, van vrou wen en mannen, van meisjes en jongens voldoet. Zowel de Rooms-Katholieke af deling als de Algemene afdeling nam toe in prestaties van uitlening; zowel de aan tallen der ingeschreven volwassen lezers als die der jeugd overtroffen in beide af delingen die der vorige jaren. Het verslag maakt voorts met instem ming gewag van het raadsbesluit van 28 October j.l. tot voorlopige oplossing van De in Februari van het vorig jaar ge schorste zaak tegen een Haarlemse schil der, die terechtstond wegens bedrieglijke bankbreuk, diende hedenmorgen opnieuw voor de Haarlemse rechtbank. De schilder was op 20 Februari 1951 door de recht bank failliet verklaard, dqch zou tijdens dit faillissement buiten de curator om enige, goederen aan de boedel onttrokken hebben. Voorts zou buiten medeweten van de curator geld zijn uitbetaald aan zijn echtgenote. Toen zijn faillissement werd uitgesproken was zijn bedrijf nog aan een opdracht bezig, waarmee hij onmiddellijk moest stoppen. Intussen wachtte hem ech ter ook een grote opdracht voor een wo ningbouwvereniging. Hij pleegde overleg met een andere schilder en deze verrichtte het werk, het schilderen van 86 woningen in zijn plaats. Deze zou wekelijks een be drag van veertig gulden uitkeren aan zijn echtgenote, met wie hij op huwelijksvoor waarden getrouwd was, als tegenprestatie voor het feit, dat hij hem aan deze op dracht had geholpen. Hij zat zelf onder tussen een hechtenis uit en het geld werd op haar bankrekening gestort. Over een aantal termijnen van deze uitbetaling ont stond nog een meningsverschil tussen de beide schilders. De betaling van de wo ningbouwvereniging aan de collega van Tot gisteravond behoor den we tot de onnozelen die denken, dat het voor het opnemen van een grammo foonplaat voldoende is dat iemand voor een gereed staande microfoon iets mu zikaals te berde brengt, dat vervolgens op een bandre corder wordt vastgelegd. Sinds we gisteravond in het Minervatheater George van Renesse 37 keer de eer ste wals van Auguste Du- rand hebben horen spelen om drie minuten en 25 se conden van een toekomstige His Masters Voice 45-toe- renplaat te vullen, weten we wel beter. Toen we of elf uur gis teravond het Minervatheater binnenkwamen parelden de In feite was er echter niet één, maar waren er 3rie spelers aan het werk. George van Renesse mocht ïr clan voor zorgen, dat Du- rands walsen „aan mijn /riend Théodore Ritter" en ,aan mejuffrouw Margué- rite Franceschi" tot klinken kwamen, het tweetal tech nici van Bovema-His Mas ters Voice nachtarbei- 3ers-van-professie be speelde tezelfder tijd de ve le knoppen van klankrege ling en versterker om de balans te vinden van hoge en lage tonen en een levend middenregister. Het maken van een klankbalans, zo werd ons wel duidelijk, kost evenveel transpiratie als een debet- en creditverhaal technische storing zweemt deelachtig was geworden. Maar halverwege zei een der technici onverbiddelijk: „Daar resonneert iets". Waarop Van Renesse de Fürster weer opzocht. Aan het opnemen zelf was men op dat moment nog lang niet toe, want men wilde eerst de mogelijk- en moeilijkheden van de ac- coustiek van het Minerva theater ter dege aftasten. En zelfs dan nog gaat het niet zonder onderbrekingen. Natuurlijk zal de pianist niet toestaan dat zelfs maar het geringste vlekje in de interpretatie op de plaat vereeuwigd zal worden, maar ook alles wat naar een kristalheldere klanken van Durands populaire wals ons derneming. Nadat een eer van een flinke handelson- dient volstrekt uitgebannen te worden. Daarmee is dan al tegemoet. Toen we drie ste microfoonopstelling uur later weggingen deed een voor de vleugel, een hetzelfde door Van Renes- voor de nagalm was ge- se's delicate toucher tot le- probeerd volgde een twee ven gebrachte notenbeeld de, en zo voort.. Van Renes- ons uitgeleide. Maar op de se, gesterkt door tabletjes band stond op dat ogenblik sn croquetjes, begon onver- nog niets dan een paar stoorbaar opnieuw om na proef registraties: het zou het laatste accoord ..Kan zeker tot het krieken van de morgen duren voor het basismateriaal voor de plaat vastgelegd was. Een plaat waarvan de chef van de répertoire-afdeling, de heer J. L. U. Reiziger, en ik dan wat uitpakken?" naar het tot geluidskamer getransformeerde kleedver trek te snellen, om zijn eigen spel af te luisteren. Zelf waren we reeds bereid bij de eerste proef geest- wel afdoende verklaard, dat het eigenlijke opnemen van een plaatzijde van zeven minuten en 55 seconden ruim een uur vergt. Tot de onverwachte effecten, die beslist tot de ongewenste gasten werden gerekend, behoorde een gepruttel van de ventilator. Minerva-di- recteur Hoogeveen zag zich genoodzaakt de kolen uit de verwarmingsketel te scheppen. Hij kwam als Zwarte Piet weer boven. met hem de Bovema nogal driftig te applaudisseren en voor de artist èn voor de techniek, maar de pianist keek ontevreden en zei al leen maar ,,Dat klinkt blik kerig". Hetgeen hij weet stellen, aan het gemis van zijn ver trouwde Steonway. De twee- Om vijf uur was iedereen in het „Dat wil ik nooit meer horen"-stadium. En men besloot om de herha ling van een stukje wals tot de volgende week uit te verwachtingen koestert, omdat zij een paar gewilde pianostukken tot een ex- exquis recital verenigt. Op de ene kant komen de twee walsen van Durand en een stukje van Cécile Chamina- 3e, op de andere een drietal kleinere werken van Van Beethoven: Voor Eliza, een derde dachten we dat de de heer Reiziger vermoeid. Bagatelle en het befaamde muzikale en technische ge- Menuet in G. nade ons in volle omvang Helemaal tevreden zijn de keer vond iedereen het we niet, maar het wordt al een stuk beter en bij de toch prima", constateerde En toen reed de eerste bus voorbij. de verdachte was steeds over de rekening van het bedrijf van de laatstgenoemde blijven verlopen. Maar een bedrag van f 900 werd hem niet uitbetaald: mede op advies van een reclasseringsambtenaar werd dit achtergehouden. De curator, bui ten wiens rug om dit alles zich afspeelde, heeft echter later met nadruk verklaard, dat dit geld niet onder het faillissement viel. Voorts zouden bij de uitvoering van het werk enige ladders en trappen van zijn failliete boedel zijn gebruikt. De verdachte had volgens de tenlaste legging ook nog een vordering uit de oor log van f 980 voor de curator verzwegen en deze onmiddellijk na het aflopen van het faillissement bij de schuldenaar laten opeisen. Diens echtgenote deed de tegen zet: zij deelde dit de curator mede en deze stelde de officier van justitie in ken nis, waarop deze zaak aan het rollen kwam. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, dat er door de gefailleerde ernstig geknoeid was met de bedoeling zichzelf te bevoordelen. Hij eiste vijf maanden ge vangenisstraf. Pleidooi De raadsman van de verdachte, mr. J. D. A. Viskil, zette in een uitvoerig plei dooi uiteen dat de verdachte in vele ge vallen slechts ondoordachtheid kan wor den verweten. Hij mocht, in loondienst gaande f 40.per week voor zich zelf behouden van de curator en meende dus, dat hij die, in gevangenschap zijnde, best aan zijn echtgenote kon laten uitkeren. - Het achterhouden van de negenhonderd gulden van de schilder, die het werk op knapte berustte op een ernstig menings verschil tussen hen beiden en heeft niets met het faillissement te maken. De vor dering van f 700, die in de oorlog waren uitgeleend, was door de verdachte wèl aan de belasting opgegeven en mr. Viskil achtte het zeker niet onmogelijk, dat hij dit eenvoudig was vergeten voor de cura tor omdat de pogingen om dit geld terug te krijgen toen al jaren geleden waren ge strand. Dat de ladders uit de failliete boe del waren uitgeleend achtte de verdediger óók geen opzet, maar alleen vrees, dat de collega met het werk niet zou gereed ko men omdat hij onvoldoende materiaal had. Hij vestigde er tenslotte de aandacht op, dat zijn cliënt zich nu alweer geheel van de verkeerde weg heeft afgekeerd en weer een bedrijf heeft dat zeer goed aange schreven staat. Een vrijheidsstraf zou hier naar hij tenslotte zeide alleen maar funest werken. De rechtbank zal 31 Maart uitspraak doen. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan over „De jeug dige Tarzan," de kinderfilm, die de 23- jarige filmoperateur A. Q. J. O., alias „Appie," op een regenachtige middag in zijn ouderlijk huis voor een aantal kinderen vertoond had. Hij was wegens overtreding van de Bioscoopwet door de Kantonrechter veroordeeld tot 25 maar in beroep ge komen. Zijn met gloed en slimheid geleverde zelfverdediging voor de Haarlemse recht bank, waarover wij veertien dagen geleden schreven, had de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman er niet van kunnen weerhouden bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, 25 boete, te eisen. Vanmorgen was „Appie" niet aanwezig bij de uitspraak, anders had hij het resul taat van zijn apologie zelf kunnen ver nemen. De rechtbank vernietigde het von nis van de kantonrechter en gaf hem vijf gulden minder: twintig gulden boete. de ruimtenood, waardoor de beschikbare ruimte ongeveer twee-en-een-half maal zo groot zal worden. De aantallen ingeschreven lezers bedroe gen aan het einde van het verslagjaar voor de Algemene afdeling voor volwassenen 1239 (v.j. 1113), Algemene jeugdafdeling 636 (528), R.K. afdeling voor volwassenen 525 (498) R.K. jeugdafdeling 457 (400). In de Algemene afdeling werden uitge leend 17.475 studieboeken, 35.410 romans en 21.117 jeugdboeken, in de Rooms-Ka tholieke afdeling 5.769 studieboeken, 12.959 romans en 14.183 jeugdboeken. Aldus wer den uitgeleend aan volwassenen 71.613 en aan de jeugd 35.300 boeken. Het is op merkelijk dat wat de studieboeken en de romans, dus de boeken voor volwassenen betreft, de aantallen van de Algemene en de Rooms-Katholieke afdelingen zich in het algemeen verhouden als 3 1, doch dat dit wat de jeugdboeken betreft 3:2 is. De belangstelling van de zijde der R.K. jeugd kan derhalve bijzonder groot genoemd worden. Het is overigens merkwaardig te zien bij welke rubrieken van lectuur de gemiddelde verhouding van 3 1 volkomen zoek is. Zo werden van de 349 boeken over wijsbe geerte er 312 uitgeleend in de algemene afdeling en slechts 37 aan R.K. lezers. Voor werken op het gebied van ziel- en zede- kunde waren de aantallen 637 in de alge mene en slechts 106 in de R.K. afdeling. Daarentegen lazen de 1239 leden van de Algemene afdeling slechts 679 boeken uit de rubriek Godsdienst terwijl de 525 R.K. leden 565 boeken uit deze rubriek gelezen hebben. Ook voor de rubrieken opvoeding en onderwijs en wiskunde en natuurweten schappen is de belangstelling in de Alge mene afdeling relatief véél groter dan in de R.K. afdeling. Van de rubriek Chemi sche en mechanische technologie leende de Algemene afdeling ruim zes maal zo veel boeken uit als de R.K. afdeling. Ook in de moderne talen leest R.K. Heemstede relatief veel minder dan het niet-R.K. be volkingsdeel: Duitse romans 957 tegenover 201, Franse romans 984 tegenover 182 en Engelse romans zelfs 4725 tegenover 441! Ook in de Jeugdafdeling blijkt de alge mene verhouding van 3 2 in bepaalde ru brieken volkomen te worden losgelaten: de rubriek „Levens van grote mannen" 583 in de algemene en 259 in de R.K. af deling. Daarentegen de rubriek „Over leven en wereld; kerstverhalen" 191 in de algemene en 326 in de R.K. afdeling. Voor techniek, voor reisverhalen en geschied kundige werken legde de R.K. jeugd in Heemstede relatief weinig belangstelling aan de dag. Het algemeen bestuur van de stichting Touring Zandvoort heeft vergaderd. De financiële jaarstukken over 1954 wer den onveranderd goedgekeurd. Aan folders en reclamemateriaal bleek te ziin uitgegeven f 9481.78, aan vuurwerk, concerten e.d. f 4353,97. Aan het programma voor dit jaar wordt het volgende ontleend: Publiciteit en reclame. Er zullen worden verspreid 13000 plattegrondfolders; voorts zal dezer dagen een nieuwe viertalige folder in 30.000 exemplaren van de pers komen. Aan de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland zijn in Januari reeds 3500 speciale folders toegezonden. Het circuitprogramma 1955 zal binnenkort in duizenden exemplaren als folder worden uitgegeven. De zeemeermin-affiche is een groot succes gebleken; in 1955 zullen weer 1300 affiches in binnen- en buitenland worden verspreid. Evenementen. Men overweegt plannen om de opening van het badseizoen tot een fees telijke gebeurtenis te maken. Behalve vuurwerk, zandbouwwedstrijden, kinderbal lonwedstrijd, bloemenverzorgings- wedstrijd e.d. vermeldt het program ook een kunstmarkt. Reeds zijn voorlopige besprekingen gehou den om in de zomer op bijv. 7 of 8 Woens dagen in Zandvoort (bijv. op het Gasthuis plein) een kunstmarkt te houden. De bedoe ling is dat Nederlandse kunstenaars, beeld houwers, schilders, tekenaars (eventueel aan gesloten bü de Federatie van Nederlandse Kunstenaars) daar in aantrekkelijke stalle tjes hun producten kunnen etaleren of zelfs vervaardigen. Zij kunnen ze ter plaatse ver kopen. Bij vele bezoekers zal dit zeker suc ces hebben. Wel moet zorgvuldig kitsch ge weerd worden. De directeur houdt zich ook bezig met de vraag of kindermatinee's goerganiseerd kun nen worden om de kinderen bij slecht weer afleiding te geven. Filmpropaganda- Met de propagandafilm is reeds drie keer in Duitsland een tournee gemaakt. Deze week wordt de film in Turn hout en Antwerpen vertoond en de volgende week in Bielefeld, Iserlohn, Essen. Keulen en Gent (België). Na afloop van de tournee's zal de film worden gedeponeerd bij het A.N.V.V.-kantoor te Keulen, dat de film dan aan daarvoor in aanmerking komende ge gadigden kan uitlenen. Naar aanleiding van een door een vertegen woordiger van de sportorganisaties gestelde vraag besloot het algemeen bestuur tenslotte aan burgemeester en wethouders te verzoe ken te willen doen nagaan in hoeverre het mogelijk is te Zandvoort te komen tot de stichting van een overdekt zwembad. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: L. Cassee—Paap, z.: Chr. J. L. Westerholt—Berendse, d.; E. Beekman Schoemaker, d. ONDERTROUWD: J. A. Snijders en J. E. M. Besnard: H. J. Knoef en W. Marbus. OVERLEDEN: K. J. Helweg. 78 j.; A. M. Waterreus. 68 j.; J. A. Bij, 62 j., J. G. Kolde- wijn. 66 j.; Mej. C. G. Emck, 68 j.; E. J. Reijns, 74 j.; Wed. E. SelleCoerman, 76 j.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11