„Iedere generatie zal problemen van eigen tijd moeten oplossen" Haarlemse groent enveiling ver langt spoedig nieuw gebouw Minister Donker: krachtige steun voor uitvoering van nieuwe wetsregeling Internationaal R.K.- congres in Scheveningen Verbiedt het vuurwerk E. F. Albrecht op forum: Huur van fustloods aan Houtmanpad in Ramplaankwartier is opgezegd Eerste zaalconcert VRIJDAG 18 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 15 Centrale Opleidings Instituut voor het Gevangeniswezen geopent Vragen over NATO- belangen en productie waterstofbom Schlatter brengt Londen in Verlegenheid Vereniging van Nederlandse Gemeenten: P. G. Roosloot kwart eeuw in dienst van de P.T.T. A.R. raadsfractie legde verantwoording af Prof. Bakker directeur Europees atoomlaboratorium Conferentie van Drie over Indochina on handen Meldingsplicht voor vreemdelingen Verhoogde bijdrage provincie voor E-55 Harmonie „Haarlem" Scheepvaart In Den Haag ls hedenmorgen officieel in gebruik genomen het Centrale Opleidings Instituut voor het Gevangeniswezen. By de opening waren vele vooraanstaande autori teiten aanwezig en vertegenwoordigers van instanties die direct of zydelings met het Gevangeniswezen te maken hebben. Na een inleiding door de directeur-generaal voor liet gevangeniswezen hield minister Don- lier een toespraak. „De hervorming van het Nederlandse ge vangeniswezen voltrekt zich, in het bijzon der sedert de laatste wereldoorlog, in ge stadig groeiend tempo", aldus de minister. Dat het systeem van cellulaire detentie behoort te worden vervangen door dat van beperkte gemeenschap, is een stelling, die gemeengoed is geworden aldus de minis ter en geleidelijk verwezenlijking vindt pit laatste is eveneens het geval ten aan een van de differentiatie der strafgestich- ten en de selectie van gedetineerden. Maat schappelijke werkers, psychologen en psy chiaters worden in toenemende mate aan de gestichtsstaven toegevoegd en arbeid, ontwikkeling en ontspanning worden har monisch op elkaar afgesteld. Een nieuwe beginselenwet en een nieuwe gevangenis- ir.aatregel, waarmede een nieuw tijdperk voor het Nederlandse gevangeniswezen wérd ingeluid, zijn in werking getreden. Artikel 26 van deze wet zegt, dat met handhaving van het karakter van de straf of maatregel hun tenuitvoerlegging mede dienstbaar moet worden gemaakt aan de voorbereiding van de terugkeer van de ge detineerden in het maatschappelijk leven. Minister Donker wees erop, dat de verwe zenlijking van de uitbouw van het gevan geniswezen volgens de door de wet gestelde richtlijnen in de allereerste plaats wordt bepaald door een juiste selectie en oplei ding van het penitentiaire personeel. Want ook al is het gevangeniswezen op papier voortreffelijk in orde, het zal tot misluk king gedoemd zijn, indien het niet gedragen wordt door een toegewijd en deskundig per soneel. De directeur dient niet slechts de voltrekking van de vrijheidsstraf te waar- bergen, hij zal tevens de wederaanpassing van de delinquent zoveel mogelijk moeten bevorderen. Doch behalve de directeur dient elke functionaris, die met de gedetineerden In het Kurhaus te Scheveningen is van ochtend een congres van de „Union Inter nationale des Associations Patronales Ca- tholiques" begonnen, waaraan 160 ver tegenwoordigers van 31 Rooms-Katholieke internationale organisaties uit West- Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Canada en Azië deelnemen. Plet congres zal zich voornamelijk bezighouden met de betrek kingen tussen de unie en de officiële en niet-gouvernementele organisaties. Het congres zal daartoe in werkgroepen de diverse problemen uitvoerig bespreken. Op de openingsplechtigheid van het con gres, die werd bijgewoond door de aposto lische internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, minister Luns en anderen, las de voorzitter van het congres, Bernard Jousset (Frankrijk) een boodschap aan het congres voor waarin de paus wijst op het grote belang van de roomskatholieke samenwerking op inter nationaal niveau in dienst van de kerk en hij nodigt de congressisten uit samen na te gaan hoe het internationale aposto laat overal de kerk moet dienen in ver trouwelijke samenwerking met de bis schoppen van de verschillende landen. Woorden van welkom werden gesproken door mgr. Alfrink, minister Luns en prof. dr. A. H. M. Albregts, voorzitter van het Pius-Tien Fonds en secretaris-generaal van de Union In v nationale des Associa tions Patronales Catholiques. Het Tweede-Kamerlid de heer Goedhart heeft aan de minister van Oorlog de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Kan de minister mededelen, of het be sluit van de Britse en Franse regering om de productie varn de waterstofbom ter hand te nemen na en in overleg met de NATO genomen werd en dus als een normaal uit vloeisel van de bondgenootschappelijke samenwerking in Europees en Atlantisch verband beschouwd kan worden? Indien dit niet het geval zou zijn, moet men daaruit dan concluderen, dat Groot- Brittannië en Frankrijk hun beslissing op nationale overwegingen hebben genomen en dat de hoge bedragen, die uitvoering van het genomen besluit vordert, de andere militaire prestaties dezer landen wellicht op ongunstige wijze zullen kunnen be- invloeöen? Acht de minister het niet wenselijk, dat besluiten van NATO-partners, die van be langrijke invloed op de gemeenschappelijke verdediging kunnen zijn, van tevoren in de daarvoor geschikte NATO-organen ter sprake komen en daarbij op hun nut voor de gemeenschappelijke zaak beoordeeld worden, en is hij bereid, dit standpunt te bestemder plaatse te bepleiten? LONDEN (Keuter) De geschorste West-Duitse diplomaat Oskar Schlitter heeft vergeefse pogingen gedaan, om een samenkomst met ambtenaren van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken 'e beleggen. Het is echter niet bekend, al dus Reuter, of het Foreign Office geweigerd heeft met een dergelijke samenkomst in te stemmen. Wel neemt men aan, dat Schlit- ter's pogingen enige verlegenheid op het Britse ministerie hebben veroorzaakt, daar men de kwestie-Schlitter beschouwt als ®en aangelegenheid, die uitsluitend Schlit ter en de West-Duitse regering aangaat. In diplomatieke kringen verklaart men, dat Schlitter nog geen antwoord heeft ge geven op een schriftelijke order onverwijld laar Bonn terug te keren. Hij heeft ge weigerd de Duitse ambassadeur te ontmoe ten, zulks op grond van zijn verklaring, dat hij onwel is. Hij heeft zijn woning in Londen niet verlaten. Een portier bewaakt de toegang. Zijn vrouw, geboren baronesse Daisy von Breyberg-Freyberg, (miss Berlijn-1931 bezoekt haar kinderen, de 21-jarige doch ter Marion en een twaalfjarige zoon, die in Engeland waren achtergebleven. in aanraking komt, voldoende geschoold te zijn in de hem toebedeelde taak. Aan een dergelijke scholing is ook in het verleden aandacht besteed Een groot aantal cursus sen en bijeenkomsten vond reeds plaats. Vandaag echter werd het Centraal Oplei dings Instituut van het Gevangeniswezen in gebruik genomen. Gezien het grote belang, dat aan deze opleiding is verbonden, vond minister Donker het een bijzonder genoegen dit Centraal Opleidings Instituut van het Gevangeniswezen thans officieel in gebruik te stellen. Alleen al in Zwolle hebben zich om streeks de jongste jaarwisseling 88 mensen onder medische behandeling moeten stel len wegens verwondingen, die zij opliepen bij het afsteken van vuurwerk. Daarbij was een tiental vrij ernstig gewonden. Voor Burgemeester en Wethouders van Zwolle is dit aanleiding geweest, contact op te nemen met andere gemeentebesturen en met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten om te komen tot een uniforme regeling voor een verbod tot het afsteken van vuurwerk. De bestaande verbodsbe palingen kunnen het afsteken van vuur werk namelijk slechts gedeeltelijk ver hinderen en bovendien is deze materie in verschillende gemeenten anders ge regeld. Wel werd overal een toenemende overlast door het afsteken van vuurwerk ondervonden. De vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft zich naar aanleiding hier van thans tot de minister van Binnen landse Zaken gewend. Zij brengt onder de aandacht van de minister een suggestie van het Zwolse gemeentebestuur tot uit vaardiging van een landelijk verbod tot het verkopen en afsteken van vuurwerk, een verbod, dat zou moeten aansluiten op artikel 429 van het wetboek van Straf recht. Mogelijk echter is het euvel ook langs andere weg te bestrijden, aldus de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die het verder zegt op prijs te zullen stellen te vernemen of de minister eventueel in overleg met andere minis ters maatregelen te dezer zake in voor bereiding heeft. Vandaag was de heer P. G. Roosloot, Preangerstraat 18 te Haarlem, vijfentwintig jaar als besteller in dienst van de P.T.T. Als eerste spreker bood de directeur van het postkantoor te Haarlem, de heer J. W. van Schaik, de jubilaris zijn gelukwensen aan en overhandigde hem een geschenk in enveloppe. Hierna sprak de heer W. Flooren, beheerder van de cantine en na hem de heer W. Roest als afgevaardigde van de afdeling Geldzaken. Deze laatste overhandigde een prachtige mand met fruit. De heer P. Koomen voorzitter van het pensioenfonds, bood de jubilaris namens dit fonds een pendule aan en mevrouw Roosloot een bloemstuk. Bij de huldiging waren nog aanwezig de heren F. Smit, oud-directeur van het Haar lems postkantoor, J. C. Trommelen, chef van het postkantoor aan de Verspronckweg en B. J. van Barneveld, chef van de afdeling Bestelling. Donderdagavond: heeft de Centrale van Anti Revolutionnaire kiesverenigingen uit Haarlem in het wijkgebouw der Hervorm de gemeente aan de Gedempte Oudegracht haar jaarvergadering gehouden. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht, hebben de heren W. C. Bakker en D. A. J. Spek mededelingen gedaan over het werk van het college van B. en W. en van de gemeenteraad, waarbij in het bij zonder aandacht werd besteed aan het werk der A.R.-fractie. Wethouder Bakker deed mededelingen over de gemeente-fin-anciën, het investe ringsplan, de geestelijke volksgezondheid, de bejaardenzorg, het onderzoek naar de ontwikeling van het jeugdpsychologisch bureau en het bureau voor beroepskeuze. Veel aandacht besteedde de heer Bakker aan de bejaardenzorg en deed mededelin gen over zijn reis naar Engeland. In Haar lem is een commissie samengesteld, die een onderzoek naar het probleem instelt. De beer Spek gaf in vogelvlucht een overzicht van de besluiten van de ge meenteraad en zette uiteen welk standpunt de A.R. daarbij heeft ingenomen. Als be langrijke feiten noemde hij het verkeers probleem, het verlenen van bijdragen aan het bijzonder middelbaar en voorbereidend onderwijs. Bij de behandeling van de ge meentebegroting is bijzondtere aandacht besteed aan de volkshuisvesting en aan de vertraging in de woningbouw. Bij het stellen van vragen werd hulde gebracht aan de leden der A.R.-fractie voor hun arbeid in het afgelopen jaar ver richt. Voorts werd in antwoord op een vraag meegedeeld, dat er in de raad een goede samenwerking bestaat met de Chris telijk Historische Unie en bij verscheidene vraagstukken wordt gemeenschappelijk opgetreden. 9 Op een in het wijkgebouw van de Re monstrantse kerk gehouden propaganda- en contactavond van afdeling Haarlem I van de Partij van de Arbeid zijn vragen van de aanwezigen beantwoord door een forum, waarin zitting hadden mevrouw E Smitz-Peper en de heren E. F. Albrecht, W. Mensink en H. de Ruiter en dat werd gepresideerd door de afdelingsvoorzitter, de heer F. Zebregs. Een der vragen betrof het in Nederland opnemen van 250 vluchtelingengezinnen. De vragenstelster kwam er tegen in op stand, dat men deze mensen naar Neder land laat komen, terwijl talloze Nederlan ders naar het buitenland moeten trekken, omdat zij hier niet voldoende aan de slag kunnen komen. Nederland heeft volgens haar reeds prachtig werk geleverd met o.a. de geldinzameling van het comité Vluch- telingenactie 1954. „Laat men deze mensen, die tóch moeten acclimatiseren, naar die landen sturen, waar men om mensen verlegen zit", was haar mening. Mevrouw Smitz herinnerde er aan, dat het hier bouwvakarbeiders betreft, waar aan Nederland een schreeuwend tekort heeft. Zij was bovendien van mening, dat men verplicht is, deze mensen, die jaren lang in de vluchtelingenkampen hebben geleefd, zoveel mogelijk te helpen. De heer Albrecht stelde nadrukkelijk, dat de Nederlanders de plicht hebben, de ze mensen te helpen, ook al zouden zij geen enkel ambacht verstaan. Wat de trek van Nederlanders naar het buitenland betreft, dit is een zaak van vrije wil van de emi granten, die dit doen met de bedoeling hun positie te verbeteren, hetgeen ook de heer De Ruiter te berde had gebracht. Op de vraag wat de huidige maatschap pij verplicht is te doen voor het welzijn van de jeugd, antwoordde de heer Men- Naar vernomen wordt heeft prof. dr. C. J. Bakker, hoogleraar in de experimentele physica aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en directeur van het Insti tuut voor Kernphysisch onderzoek aldaar, die was aangezocht voor de functie van directeur van het Europees Laboratorium voor Kernphysisch Onderzoek te Genève, deze benoeming aanvaard. PARIJS (Reuter/A.F.P.) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pinay heeft meegedeeld, dat in beginsel besloten is tot een conferentie van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk over de uitvoering van de overeenkomsten van Genève in Indochina, waar volgend jaar algemene verkiezingen gehouden moeten worden. Volgende maand zullen de Fran sen hun uitvalspoort in Noord-Vietnam, de haven Haipkong, ontruimen. Generaal Paul Ely, de Franse Hoge Com missaris in Indochina, heeft in de parle mentaire coördinatiecommissie voor Indo china gezegd, dat de betrekkingen tussen Frankrijk en de Vietnamese regering van Ngo Dinh Diem aanzienlijk verbeterd zijn. Naar zijn mening moet de repatriëring van de Franse expeditionnaire macht uit Indo china niet worden overhaast. Het aantal vluchtelingen dat uit het door de commu nisten bestuurde Noord-Vietnam naar het Zuiden gekomen is, zal volgens de generaal vermoedelijk het millioen bereiken. In Midden- en Zuid-Vietnam hebben zich weer botsingen voorgedaan tussen het leger en opstandelingen. sink, dat men uit moet gaan van het schep pen van gelijke kansen voor iedereen. Men dient alle aandacht te besteden aan zuige lingenzorg, aan de hygiëne, aan het onder wijs - iedere kleuter moet naar een school kunnen gaan; er moet selectie binnen het onderwijs zijn zodanig, dat iedere leerling een opleiding krijgt op de school, die hem past. Ook dient men aandacht te besteden aan de lichamelijke opvoeding en de cultu rele vorming. De heer Albrecht zei er van overtuigd te zijn, dat ook in een socialistische maat schappij problemen niet zullen ontbreken. De opvoeding van kinderen bijvoorbeeld zal altijd een moeilijke taak blijven. De spreker wees er op, dat de grote ver anderingen in de maatschappij naast de vele verbeteringen, ook nieuwe en gans andere problemen hebben doen ontstaan, die men voordien in het geheel niet ken de. In dit verband noemde hij ook de be langwekkende vindingen op technisch ge bied, waarvan er vele de mensheid tot ze gen strekken, maar andex-e (de ontwikke ling van H- en A-bom b.v.) diezelfde mensheid in angst doen verkeren, aange zien zij een gevaar van totale zelfvernieti ging inhouden. „Deze generatie moet - en zij verwezen lijkt deze taak al gedeeltelijk - het actief werken van jeugdorganisaties mogelijk maken, jeugdlokalen stichten en de kunst voor de jeugd toegankelijk maken". De heer Albrecht zei evenwel ervan overtuigd te zijn, dat geen enkele generatie er in zal (en mag!) slagen, om een nieuwe generatie een „gespreid bed" te bieden. Iedere gene ratie zal de problemen van haar eigen tijd moeten oplossen. Op deze avond werd het feit herdacht, dat men in één jaar het ledental van de afdeling van 275 op 400 had gebracht. De voorzitter bood het 400ste lid een fruit- schaaltje en de beide huisbezoekers, die dit lid hadden aangebracht, sigaretten- dovers met het stadswapen en het partij insigne aan, waarmee hij allen, die tot het bereiken van dit resultaat hadden bijge dragen, wilde eren. Aan het programma werkten voorts mee de heer B. Hogeweg uit Amsterdam-Noord met voordrachten en een muziekgroep van „Jonge Strijd". Namens de vreemdelingendienst van het hoofdbureau van politie te Haarlem wordt er nogmaals op gewezen dat niet alleen alle pension- en hotelhouders en kamer verhuurders verplicht zijn aangifte te doen van de aanwezigheid van vreemdelingen, doch iedereen die aan een buitenlander huisvesting verleend. Dit geldt ook voor de overkomst van familieleden, die hier komen logeren. Iedereen heeft de ver plichting hiervan binnen vierentwintig uur bij de vreemdelingendienst, Flora park 5, Haarlem, aangifte te doen. Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn voornemens binnenkort aan de Pro vinciale Staten voor te stellen de bijdrage van. 50.000 voor deelneming aan de te houden Nationale Energie Manifestatie 1955 (E-55) te Rotterdam met 30.000 te verhogen, aangezien gebleken is, dat het aanvankelijk bedrag onvoldoende is. In gericht zal worden een provinciale inzen ding, waai'aan enkele Noordhollandse ge meenten en bedrijven medewei'king ver lenen. „Het probleem van het bouwen van een nieuw veilingsgebouw heeft ons ook in het afgelopen jaar niet los gelaten. Steeds zien wij meer en meer ons gebouw aan de Koudenhorn te klein en te bekrompen worden. Het is met de neerzet-ruimte maar heel slecht gesteld en er wordt van deze kleine ruimte steeds meer gevraagd". Dit zijn enige zinnen uit het verslag van de directeur van de Haarlemse Groenten- en Fruitveilingsvereniging de heer Chr. Böhm, welk verslag in de Donderdagmiddag gehouden vergadering is uitgebracht. De voorzitter der vereniging, de heer J. J. Toma heeft in zijn openingswoord aandacht besteed aan deze voor de vereniging zo urgente kwestie en een der leden merkte op, dat het noodzakelijk is, dat uit de ledenkring een „noodkreet" vernomen werd. De voorzitter deelde mee, dat de gemeente Haar lem de huur van de fustloods aan het Houtmanpad in het Ramplaankwartier heeft opgezegd en dat bericht is binnengekomen van de gemeente, waarin meegedeeld wordt dat zij bereid is mee te werken aan de bouw van een nieuwe loods. De heer Toma deelde mee, dat het bestuur zich hierover nog zal beraden. De vereniging moet het gebouw betalen en de kans is groot, dat het binnen enkele jaren moet worden afgebroken. In zijn openingsrede had de voorzitter meegedeeld, dat de gemeente aanvankelijk niets van zich had laten horen over de ver plaatsing van de veiling. Pas in de loop van 1954 werden plannen bekend, maar spreker heeft niet de indruk gekregen, dat de uitvoering er van vlot zal verlopen. De gemeente heeft uitsluitend de Veerpolder als plaats van de nieuwe veiling aangewe zen. Hoewel het bestuur van mening is, dat hiermee niet de ideale oplossing gevonden is, moet het zich daarbij neerleggen Intussen baart de huidige toestand zor gen, maar er is niet veel tegen te doen. Aan het eind van het vorig jaar is een commis sie samengesteld, uitgaande van het ge meentebestuur; spreker maakt hiervan deel uit en heeft pas één keer vergaderd en wel in December. Indien het bestuur nadere mededelingen heeft te doen zullen de leden ingelicht worden Noodkreet Een der leden, de heer Van der Veldt, merkte op, dat het probleem van de huis- Het in November 1952 opgerichte har monie-orkest „Haarlem" heeft gisteravond in het gemeentelijk Concertgebouw zijn eerste eigen zaalconcert gegeven. Het was niet de eerste keer dat het orkest in het openbaar zijn recht op een plaats onder de Haarlemse muziekvereniringen kwam ver dedigen. In SeDtembèr 1953 werd het korps in de gelegenheid gesteld in de muziek tent op het terras van „Dreefzioht" een uitvoering te geven. De indrukken, die toen werden verkregen, waren veelbelo vend, hoewel niet volledig, omdat in de openlucht uiteraard veel finesses van het musiceren verloren gingen in het verkeers lawaai. Die tegenwerkende invloed was er gisteravond dus niet en nu. kon men zich ongestoord een oordeel vormen 'over liét inzicht van dedirigent J. Go-ter inzake de klankverhoudingen, nuancering, uitdruk kingskracht, kortom over alle factoren, die voor een vertolking van betekenis zijn. Bii d>e uitvoering van de inleidende mars „Nationaal Emb'eem" van E. C. Baglev viel het al op hoe de dirigent eroo aanstuurde door een goed getroffen nuancering muzi kale soanning te verkrijgen. De heer Gor ter leidde deze uitvoering met levendig, nerveus-geladen gebaar. Rbythnr'sche stu wing met een mathematische gelijkmatig heid lijkt een musiceerpdncioe van hem geworden te zijn. Dit kan in veel gevallen een lofwaardige grondslag voor e°n uit voering ziin. Maar wanneer de lyriek moet gaan spreken, wanneer de gevoelsaccenten moeten worden aangebracht, die niet door het verstand maar door het hart worden ingegeven, loopt men vast met die wiskun stige oozet. En dan kan zelfs niet een ex pressief bedoelde klankschakering de nuchterheid van de uitvoering doorbreken. Zo kon de vertolking van de ouverture tot „La Forza del Destino" van Verdi, on danks de rhythmische en dvn,amlsche kwa liteiten, niet de noodzakelijke dramatische spanning verkrijgen. En met de voordracht van het symphonisch gedacht „Finlandia" van Sibelius was het evenzo gesteld. Nuch ter en zakelijk met een machinale precisie van tempo verliepen ook in dat werk de anders zo aangrijpende lyrische fragmen ten. Maar kan men van een amateur ensemble betere uitvoeringen verwachten? Ik meen in dit geval stellig van wel, om dat vrijwel voortdurend de leden van het harmonie-orkest „Haarlem" op dit concert hebben bewezen hoe uitstekend zij de in strumentale techniek beheersen. En deze betrof niet alleen de vaardigheid van het vingerspel, maar ook de toonvorming, en kele te hoge inzetten daargelaten. Door verrassend goed spel van de korps leden en ook door de leiding van de heer Gorter, die nu zijn zin voor standvastige rhythmiek en voor klankdynamiek verant woord kon laten gelden, werd de uitvoe ring van de balletmuziek u:t de opera „Faust" van Gounod het hoogtepunt van het concert. Ook de vertolking van de Keizerwals van Johann Strauss bracht een verdiend succes. Voor een vocale afwisseling zorgde op deze avond Haarlems Postaal Mannenkoor, dat onder leiding van de dirigent P. J. Pot- sieser het negerliedje ..Old black Joe" van Foster en de negrospiritual „Nobody knows" zong in toegespitste harmonische bewerkingen, die het mannenkoor ruim schoots de kans gaven tot sonore samen zang. Voor de solisten uit het koor was de klankverhouding in „Nobody knows" ech ter ongunstig. Een dankbare taak werd d« ballade „De twaalf Rovers" van Imjalof, waarin de bariton .T. Klarenbeek verdien stelijk zijn solo zong, al was het jammer dat hij zo vaak te hoog intoneerde. Het mannenkoor kwam nog goed voor de dag toen het met begeleiding van het orkest onder leiding van de heer Gorter het Sol- datenkoor u;t de ooera ..Faust" en he* •Tagerc.koor uit de ooera „Der Freisehüt?" vertolkte. En zijn hoogste troeven speelde het uit met „Landerkennung" van Grieg, ook met begeleiding van het orkest, dit maal onder directie van de heer Potgiese-r: de climax aan het slot van dit werk was werkelijk indrukwekkend. Het concert kreeg een glorieus besluit met de mars „Pomp and Circumstance" van Elsar, door het koor en het orkest met geestdrift ge zongen en gespeeld. P. ZWAANSWIJK. vesting zo'n groot probleem is, dat er aan leiding is namens de vergadering een nood kreet te slaken. Reeds drie jaar geleden is er meegedeeld, dat er wat zou gebeuren, maar er zijn nog steeds geen plannen be kend. Spreker heeft het gevoel, dat de ge meente de veiling liever kwijt is dan rijk is. W aarom toont zij zo weinig belangstelling Het oplossen van de woningnood vraagt veel enei-gie, maar de nood van de leden van de Haarlemse Groenten- en Fruitvei lingsvereniging is eveneens groot en dient opgelost te worden. De groenten en fruit moeten in de openlucht opgesteld worden, hetgeen nadelig is voor de kwaliteit in de winter (vorst) en in de zomer (warmte) en van de tuinder wordt gevraagd met goede kwaliteiten te komen. Het verkeer op de Koudenhorn neemt steeds toe en werkt storend bij het veilen en het vervoer. De heer Toma sloot zich bij de woorden van het lid aan en merkte op, dat hij geen spoedige oplossing verwacht. De vereniging spaart al vele jaren voor een n ieuw ge bouw en beschikt over een behoorlijk kapi taal. De gemeente heeft aangeboden een fustloods aan te bouwen, waarvan de kos ten door de vereniging gedragen moeten worden, maar het bestuur zal nog moeten nagaan of van het aanbod gebruik ge maakt zal worden De voorzitter hoopte, dat de gemeente meer vaart achter de plannen zal zetten. Geen ruimte voor de producten Aan het verslag van de heer Böhm ont lenen we nog het volgende: „Het is in de maand November voorge komen, dat er in de veiling totaal geen ruimte meer was om producten binnen te plaatsen. Verscheidene aanvoerders hebben hun witlof buiten moeten lossen. Ook aan de kopers kan bijna geen enkele service ge boden word. Steeds maar weer moet er bij de handelaren op worden aangedi'ongen dat. zij direct hun gekochte producten weg halen. Ondanks slecht weet toch gunstig jaar De voorzitter noemde bij de bespreking van de resultaten in het afgelopen jaar 1954 een merkwaardig jaar. Ondanks het slechte weer zijn de uitkomsten beter dan venvacht werd. Men heeft zich in de uit komsten deerlijk vergist. De prijzen waren redelijk, maar daar tegenover staat echter, dat de lonen en de onkosten omhoog zijn gegaan. Met vertrouwen zag de voorzitter het verdere verloop tegemoet. Hij bracht dank aan de dii-ecteur en het personeel voor de arbeid in het vorig jaar ver richt. In November werd een mijlpaal be reikt. Voor het eerst in de geschiedenis werd de omzet van een millioen gulden overschreden. In totaal werd omgezet f 1.119.596. De periodiek aftredende bestuursleden de heren J. J. Toma en P. Kol Gzn. werden herkozen. Aalsum. 17 te Amsterdam. Abbedijk, 17 v. Hamburg n. Bremen. Alblasserdijk. 17 te Rotterdam. Amstelveen. 16 v. Amsterdam n. W.-Indië. Andi.ik, 15 v. Galveston n. Le Havre. Argos. 16 te Amsterdam. Averdijk. 16 te New York. Adonis, 16 v. Demerara n. Nederland. Alkaid, 17 te Las Palmas. Alcyone, 17 te Victoria. Alciabi, 17 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alkaid, 17 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alp-hard, pass. 17 Ouessant n. Recife. Arendskerk, 18 te Colombo verwacht. Aalsdijk, pass. 17 Scilly's n. Rotterdam. Aardijk, 16 v. New Orleans n. Havana. Alphacca, 17 v. Montevideo n. Buenos Aires. Amerskerk, 17 v. Suez n. Aden. Amor, 17 te Valencia. Akkrumdijk, 17 te New York. Albireo, pass. 18 Ouessant n. Buenos Aires. Algenib, 17 v. San Francisco do Sul n. Santos. Altair, 18 te Bremen. Amstelbrug, 14 te Los Angeles. Amsteldijk, 16 v. San Francisco. Arnedijk, 18 v. Antwerpen te Rotterdam. Artemis, 17 v. Antwerpen te Amsterdam. Averdijk, 17 v. New York n. Antwerpen. Bawean, 13 v. Honolulu n. San Francisco. Bintang. 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Bantam, 16 v. Ast-aria n. Los Angeles. Bonaire, 16 200 m. NW. Kp. Vincent. Biijdendijk, 17 te Rotterdam. Boskoop. 17 600 m. NO. Barbados. Boissevain, 16 v. Kobe n. Hongkong. Cleodora, 17 v. Abadan n. Rangoon. Caltex The Hague, 1b te Rotterdam. Cirrus, 16 te Rotterdam. Caltex Delft, pass. 17 Ouessant n. Rotterdam. Ca'tex Leiden, pass. 17 Kp. St. Vincent n. R'de.m Caltex Utrecht, pass. 17 Lissabon n. Sido-n. Celebes, 17 te Belawan Corilla, 18 te Pararivier verw. Caltex The Hague, 17 v. Rotterdam n. Sidon. Castor (KNSM)17 v. Grenada n. Londen. Ceronia, 17 v. Suez n. Perz. Golf. Deltf, 16 te Rotterdam. Daphnis, pass. 17 Minikoy n. Aden. Drente, 16 v. Colombo n. Aden. Dalerdijk, pass. 17 Vlissingen n. Anwerpen. Dorestad, 17 te Amsterdam. Duiven dijk, 17 v. San Francisco n. Portland Oreg. Elizabeth b, 16 v. Corpus Christl n. Dordt. Eos, 17 te Amsterdam Etrema, nacht 17-18 Bergen verwacht. Ena, verm. 19 v. Gent n. Rotterdam. Esso Amsterdam, pass. 17 Kp. St. Vincent naa Antwerpen. Eendracht, 18 te Istanboel. Elmina, pass. 18 Vlissingen n. Amsterdam. Friesland (KRL), pass. 17 Lands End n. Avon- mouht. Friesland (SSM), verm. 19 v. Rotterdam naar Huelva. Gerrit W. Vinke. 15 te Kaapstad. Guineekust. 17 v. Abidjan n. Matadi. Gadila, 19 te Rotterdam verwacht. Gouwe, 17 v. Bremen naar Dakar. Helicon, 13 te Houston. Heimes, 17 v. Cristobal n. Curacao. Hilversum, 17 v. Aden n. Bahrein. Holland, 16 te Durban. Haarlem, 16 te Buenaventura. Helena, 18 te New York. Indrapoera, 17 te Djeddah. Japara (KRL), 14 te Belawan. Java, 16 te Halifax. Japara (KRL), 17 v. Belawan n. Aden. Jupiter, 16 te Yerakini. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 17 Fantellaria n Port Said. Jagersfontein, 17 te Amsterdam. Kota Baroe, pass. 16 Ceylon n. Suez. Karimata. pass. 16 Ouessant n. Amsterdam Kei tosono, 17 te Durban. Katelysia. 18 te Heysham verwacht. Kota Agoeng, 17 nog te Hollandla. Katelysia, 18 te Heysham. Kota Int en, 18 te Port Said. Langkoeas, pass. 16 Kp. Bon n. Alexandria. Lombok, 16 te San Francisco. Laagkerk, 17 v. Madras n. Chittagong. Laertes, 17 v. Belawan n- Aden. Lieve Vrouwekerk, pass. 17 Gibraltar n. Marseil'e Loppersum, pass. 17 Gibraltar n. Port Talbot. Limburg, 17 Algiers gepass. n. Port Said. Leersum, 18 v. Le Havre n. Amsterdam. Leopoldskerk. 18 v. Genua n. Port Said. Maasland, 17 te Paranagua. Marken, pass 16 Lands End n. Hamptonroads. Maureen, 16 v. Bombay n. Europa. Muiderkerk. pass. 17 Ouessant n. Genua. Macoma, 25 te Stanlow verw. Meerkerk, pass. 17 Ouessant n. Marseille Myonia, 18 te Geelong. Maas, 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Maashaven, 18 te Bahia Blanca. Madoera, 13 te Cochin. Meliskerk, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Molenkerk. 18 v. Hamburg n. Bremen. Nigerstroom, 17 te Dakar. Nieuw Amsterdam. 17 700 m. W.NW. Las Palmas. Oranjefontein 16 v. Las Palmas n. Kaapstad. Ouwerkerk, 17 te Duinkerken. Ootmarsum, pass 17 Ouessant n. Houston. Oranje, pass. 17 Minikoy n. Colombo. Oranjestad, 17 v. Amsterdam n. Pto Limon. Orestes, 17 v. Cienfuegos n. Nederland. Peperkust, 17 te Amsterdam. Papendreeht, pass. Gibraltar n. Port Said. Perna, 17 te Marseille. Pieter S, 17 te Swansea. Polyphemus, 17 v. New York n. Alexandrlë. Prins Willem IV, 18 te Hamburg. Prins Fred. Willem, pass. 18 Vlissingen naar Bremen. Prins Philips Willem, 18 v. Gravenchon naar Prins Willem George Fred. pass. 18 Vlissingen naar Hamburg. Pygmalion. 17 te Amsterdam. Rempang, pass. 17 Perim n. Port Soedan. Ruys, 13 te Buenos Aires. Radja. 17 te Amsterdam. Riouw, 17 v. Tj. Priok n. Singapore. Rita, 17 v. Pladju n. Penang. Roebiah. pass. 17 Azoreu n. Beyrouth. Roepat, 17 te Amsterdam. Rondo, 18 te Genua. Stad Schiedam, 20 te Bagnoli verwacht. Stad Vlaardir.gen, verm. 17 v. Narvik n. R'dam Straat Malakka, 15 v. Kobe n. Osaka. Samarinda, 16 v. Trinidad n. Kaapstad. Stentor, 17 te Demerara. Straat Bali, 16 v. Montevideo n. Kaapstad. Stad Arnhem, 16 v. Grandbassa n. Cape Mount. Stad Dordrecht, pass 17 Lissabon n. Palermo Straat Soenda, 19 te Kobe verwacht. Salland, pass. 17 Madeira n. St. Vincent. Stad Alkmaar, 18 te East London. Salawati, 18 v. Abadan n. Bushire. Straat Makassar. 15 te Mauritius. Titus, 17 te Piraeus. Tero, 17 v. Rotterdam te Antwerpen verwacht. Tibia, 17 te Suez. Tabinta, 18 te Tj. Priok. Taraka-n, 17 v. Semarang n. Singapore. Tiba 17 te Antwerpen. Tomini, pass. 17 Malta n. Port Said. Tiberius, 17 te Curasao. Tara, 18 Buenos Aires verwacht. Taria, 18 v. Port Said n. Rotterdam. Tomori, 18 te Genua. Van Linschoten, 17 te Monrovia. Van Noort, 16 v. Port Said n. Bombay. Van Spilbergen, pass. 17 Ouessant n. Dakar. Wonogiri, 16 te New Orleans. Waterman, 17 90 m. Z. Kreta. Westland, 17 v. Las Palmas n. Amsterdam. Willem Ruys, 18 te Napels. Willemstad, 17 80 m. W. Aruba. Wonosobo, 18 te Bremen. IJsel, 18 Antwerpen verwacht. Zuiderkruis, 17 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Zeeland (KRL), pass. 18 Perim n. Damman. KLEINE VAART Adm. De Ruyter, 16 v. Liverpool n. BristoLkan. Adm. Nelson, 16 v. Swansea te Rouaan. Ahoy. 16 v. Amsterdam n. Heroen. Ameiand, 16 v. Rotterdam n. Londen. Adara, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Albion, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Ambiorix. 19 te Algiers verwacht. Admiralengracht. 17 v. Amsterdam te R dam. Aegir, 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ary Scheffer. 16 v. Boston te Rotterdam. Adara, pass. 17 Vlissingen n. Bristol. Aegir, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Albion, pass. 17 Vlissingen n. Kingslynn. Angeja, pass. 17 Vlissingen n. Leith. Anna Hcnny, pass. 17 Vlissingen n. Garston. Aries, 17 v. Antwerpen te Vlissingen. Atlas, 17 te Amsterdam. Barracuda, 17 v. Wisbech n. Rotterdam. Badzo, 16 v. Rotterdam n. Londen. Beekbergen, 17 v. Gent te Rotterdam. Bara, 17 v. Vlissingen n. Bal'lina. Bab T, 16 v. Garston n. Preston. Berkelstroom. 16 v. Amsterdam n. Portsmoutn. Binnenhaven, 17 v. Casablanca te Mostaganem. Birmingham, 17 v. Kingslynn te Rotterdam. Blue Boy, 16 v. Frederiksund n. Huil. Brem, 16 te Oporto. Crescendo, 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Claes Compaen, 16 v. Birkenhead te Partington. Coolhaven, pass. 16 Gibraltar n. Mostaganem. Coolsingel, 16 v. Port Talbot n. Antwerpen. Concepcion, 17 v. Hamburg te Antwerpen. Doklaan, 16 v. Bayonne te Liverpool. Draco, 15 v. Tel Aviv te Famagusta. Diligentia, 17 dwars Yarmouth n. Ki-ngslynn. Daniel. 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Dollard, 16 v Rotterdam n. Antwerpen. Driebergen, 16 v. Rotterdam n. Nantes. Daje Bohmer. 17 v. Algiers te Burnana. Depa, verm. 17 v. Boston n. Newry. Deo Duce, 16 v. Gothenburg n. Rouaan. Duiveland, 17 bij Dudgeon n. Amsterdam. Dija, 1 dwars Whitby n. Tees. Ellewoutsdijk, 16 v. Amsterdam n. Antw. Ellewoutsdijk. 17 v. Amsterdam te Antwerpen. Express, 16 v. Boston te Rotterdam. Eibergen, 16 v. Rouaan n. Liverpool. Elsenburgh, 16 Ouessant n. Casabianca. Fiducia, 17 v. Maassluis te Boston. Fratemité, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Gratia, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Gaasterland, 17 v. Grangemouth te Rotterdam Geert, 16 v. Rotterdam n. Halmstad. Hartel. 17 v. Hamburg te Rotterdam. Hast III, 16 v. Londen te Rotterdam. Hebe Nobel, 17 v. Londen te Rotterdam. Hoogezand, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Haskerland, 16 v. Wear n. Delfzijl. Heemraadsingel. 17 v. Garston n. Dundal*. Henrica b, verm. 16 v. Garston n. Wexford. Ida Pieter, 1 te Poortershaven. Ingeborg, 16 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Julia Mary, 15 v. Casablanca n. Rotterdam. Joost, 16 v. Terneuzen n. Antwerpen. Josef Swenden, 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Jan Kreumer, pass. 17 Goeree n. Rotterdam. Julia Mary, 17 30 m. N. Burlines Koningshaven, 17 te Liverpool verwacht. Kemphaan, 17 v. Algiers n. Liverpool. Keyser, 17 te Antwerpen. Leendert b, pass. 17 Vlissingen n. Hamburg. Lacra, 16 v. Swansea n. Fowey. Lea, 16 v. Amsterdam n. Aberdeen. Marjan, verm. 16 v. Londonderry n. Mulroy. Markab, pass. 16 Elbe I n. Huil. Markab N, 16 te Nantes. Meuse, pass. 16 Kiel n. Antwerpen. Merwehaven, pass. 16 Finisterre n. Limerick. Mimosa, 16 v. Rodvig te Amsterdam. Mintaka N, 16 v. Safi te Nantes. Marie Christine, 16 v. Dordt te Rotterdam. Midsland, 17 te Rotterdam. Mies, 17 v. Terneuzen te Rotterdam. Moby Dick, 17 v. Brest te Rotterdam. Meres N, 17 te Leixoes. Mypuck, pass. 17 Holtenau n. Stockholm. May Mere. pass. 16 Vlissingen n. Londen. Mai-garetha, 16 v. Delfzijl te Amsterdam. Noordzee, 16 v. Antwerpen te Vlissingen. Nyenburgh. pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Nanny. 17 v. Ipswich te Rotterdam. Nassauhaven. 16 v. Kopenhagen te Malmö. Nederland, 17 30 m. ZO Smalls. Neeltje b, 17 v. Barry te La Rochelle. Nieuwland. 17 v. Rotterdam te Leith. Nieuwehaven, 16 v. Rotterdam te Antwerpen. Noorderhaven. pass. 16 Lizard n Exmouth. Nyenburgh, 16 v. Amsterdam te Antwerpen. Oliviert v. Noort, pass. 16 Vlissingen n. Lissabon. Oranje. 16 v. Londen te Rotterdam. Renovatie, 16 v. Rotterdam n. Suite. Phidias, 15 v. Malaga n. Cadiz. Plato, 15 v. Oran n. Amsterdam. Pascholl, 16 v. Kopenhagen n. Frederiksund. Poortvliet, 16 v. Londen n. Amsterdam. Realta. 17 te Rotterdam. Rio. 17 v. Stockton te Rotterdam. Saba, 16 v. Skagen te Rotterdam. Statensingel, 16 te Glassondock. Stella Maris, 16 v. Horsens n. Odense. Ton S, pass. 17 Vlissingen n. Avonmouth. Tyro, pass. 17 Vlissingen n. Duinkerken. Tubo, pass. 16 Vlissingen n Termonde. Trito, 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Union. 16 v. Par te Amsterdam Vlieland, pass. 17 Kiel n. Kopenhagen. Vrede, 16 v. Barrow n. iJmuiden. Virgo, verm. 17 v. Duciair n. Belfast. Vitesse, pass. 17 Vlissingen n. Antw. Veenenburgh, 17 v. Middlesbro te Rotterdam. Vrijburgh, 16 v. Rotterdam n. Londen. Westpolder, 17 v. Lissabon n. Oporto. Westropa, pass. 16 Vlissingen n. Aarhuis. Westersingel. 16 v. Rotterdam n. Cork. Wickenburgh. 16 v. Duinkerken te Londen. Zaanstroom, 17 v. Hull te Amsterdam verw. SLEEPVAART Oceaan. 16 v. Suez n Port Said met 2 bakken. Oostzee, 17 te Southampton met 2 trawlers. Waterweg, 17 v. Rotterdam n. Tilbury. Witte Zee, 17 160 m. W. Minikoy met 2 sl.b.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11