B.en W. van Bloemen daal vragen crediet van ruim 'n millioen voor raadhuisbouw Haarlemse verenigingen beraadden zich over gezamenlijke propaganda Kort en bondig J Bloemendaal volgt voorbeeld van Gedeputeerde Staten Schoonheidscommissie ook tegen gewijzigd project afwijzend Pianorecital van Theo Bruins Indeling gemeente in eerste klasse In Haarlem gemiddeld 1420 werkzoekenden Amsterdamse Beurs Getuige Manoch blijft bij zijn beweringen Echtpaar verdacht van diefstallen Tot dienen bereid Bloemendaal <^rieven aan de redactie VRIJDAG 18 MAART 19 55 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT i; Fout uitgangspunt" Voor G. en W. Ander geluid Monumentencommissie Haarlemse afdeling van de W.F.B. bijeen Nazorg in overgang naar regionale vorm Heemsteedse wethouder: principe goed, vorm fout Stijging aantal leden bij Ned. Reisvereniging Burgerlijke Stand van Heemstede Jaaroverzicht 1954 >3% NederL'47 Westelijke ambassades verzorg den „droppings" in Indonesië Kerkdiensten in Haarlem op 30 April en 5 Mei Huishoudbeurs te Amsterdam Officier eist 2 jaar Mutaties secretariepersoneel De architect ir. A. M. de Rouville de Meux te 's Gravenhage heeft een ontwerp ver vaardigd, waardoor Bloemendaal een raadhuis zal worden geschonken, dat zowel aesthetisch bezien als ook uit een oogpunt van bruikbaarheid en doelmatigheid aan zeer hoge eisen voldoet en dit alles binnen de grenzen van het financieel moge lijke", aldus delen B. en W. van Bloemendaal aan de gemeenteraad mee en zij stellen dan ook eenstemmig de raad voor om dit ontwerp te aanvaarden en de architect opdracht te geven het bestek- en bestedingsklaar te maken. Voorts vragen zij de raad voor de bouw een crediet te verlenen, voorlopig tot een bedrag van 1.200.000, waar- In is begrepen het reeds destijds voor raadhuisbouw verleende crediet van 739.511. pit voorstel zal in de Donderdag te houden vergadering van de Bloemendaalse raad in behandeling komen. Enkele weken geleden hebben wij reeds een beschrijving van het ontwerp gegeven en mededelingen gedaan over de indeling van het nieuwe gebouw en van „Bloemen- heuvel", die een deel 'van het raadhuis zal vormen. In de toelichting tot het voorstel aan de raad delen B. en W. mee, dat de architect 0p bijzonder gelukkige wijze geslaagd is in zijn opzet om in het uiterlijk van het ge heel de bestemming van de delen tot uit drukking te brengen. Het voorname en stijlvolle front en de rijkere ornamentering van de Noordgevel wijzen op een functie van dit bouwwerk als zetel van het ge meentelijk bestuur en zijn colleges. De Zuid- en Westgevel duiden door soberheid en strakke lijnen op zakelijkheid en geven de bestemming voor de administratieve af delingen van het gebouw weer. De archi tect heeft meegedeeld, dat ook in de tuin aanleg gestreefd is naar een accentuering van de strakheid, die het bestaande ge bouw reeds vertoont en die in het toekom stige zal worden gehandhaafd. Het gebouw wordt als het ware „ingebed" in een gras gazon, dat door paden en toegangswegen regelmatig wordt doorsneden. Deze paden en wegen moeten het klassieke karakter van de vormgeving van het bestaande en aan te bouwen deel accentueren. Naar de mening van B. en W. heeft de architect een gebouw ontworpen, dat aansluit bij het bestaande en daar mee een eenheid vormt, dat in stijl past in zijn naaste omgeving en niet minder in de gemeente Bloemendaal en dat aan gaafheid zelfs gewonnen heeft bij het vorige ontwerp. Het college is eenstemmig van oordeel dat ir. De Rouville de Meux de door hem aanvaarde opdracht op voortreffelijke wij ze heeft uitgevoerd en een ontwerp heeft vervaardigd, dat B. en W. bereid is met grote instemming te aanvaarden. In tegenstelling tot de grote waardering welke B. en W. vroeger ook reeds voor het ontwerp van de architect gehad hebben en thans in het bijzonder voor het ontwerp gevoelen, kan de Schoonheidscommissie, wier oordeel ter voldoening aan de desbe treffende voorschriften werd ingewonnen, niet met dit plan ingenomen zijn, aldus delen B. en W. de raad mee. Deze commis sie is echter in haar critiek niet zover ge gaan, dat zij de uitvoering van dit plan, uitsluitend getoetst op welstandsnormen, ontoelaatbaar acht. Hoewel de commissie uitdrukkelijk vooropstelde dat een foutief Theo Bruins gaf Donderdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg voor de leden van „Geloof en Wetenschap" een recital. Toen deze jonge meester van het klavier een paar weken geleden het jubileumcon cert van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" opluisterde, heb ik hem genoemd: een onzer beste concertpianisten, die zich met succes kan meten met de bui tenlandse „upper ten". Dit jongste recital van Bruins kwam dit nogmaals bevestigen. Zijn programma vertoonde geen gelukkige combinatie, maar hij heeft met magistrale beheersing van de techniek het stijleigene van vier kapitale componisten: Bach, Mo zart, Strawinsky en Schubert, de uitdruk king weten te geven, die men slechts van de allergrootsten verwachten kan en aldus de indruk gewekt van een zuivere en eer lijke interpretatiegeest, die wars is van subjectieve dikdoenerij. Van buitenlandse „upper ten" gesproken: ik heb de pianozetting van drie delen uit Strawinsky's „Petrousjka" eens gehoord van de sindsdien naar Amerika uitgeweken Rus Nikita Magaloff, hetgeen mij bijge bleven is als een niet te overtreffen pres tatie. Theo Bruins heeft deze avond be wezen dat hij deze formidabele pianistische fotografie van het kleurrijke orkestwerk geen graad minder dan bovengenoemde Rus tot klinken kan brengen, met al de leven- i stuwing, het brutale effect, de verras sende tinten en het raffinement der moderne expressiviteit. Het was een ge weldige prestatie, zó overdonderend van effect, dat hetgeen daarna nog moest komen er hopeloos door bedorven werd. Dit raakt de interpretatie noch de sublieme technische bijzonderheden, die Bruins ten koste legde aan de Sonate in Bes van Schubert, welke als laatste nummer op zijn Programma stond. Maar als men regelrecht van een uitbundig Russisch Carnaval bij een melancholieke romanticus terecht komt, wiens omzwervingen in het idyllische rijk van de schone „Wohlklang" eindeloos 'ijken, is men waarachtig niet in de stem ming om zijn zwaarmoedig betoog op zich te laten inwerken, al is het dan nog zo rijk aan harmonische wendingen en al fleurt hij kat met een nog zo beminnelijk Scherzo op. Ru, dat was beslist een stijlfout in het pro- Pamma. Bruins had zijn recital geopend met de Chromatische Fantasie en Fuga van Bach eu de uiterste spanningen van de declama torische barokstijl, in toom gehouden door ha souvereine geest van orde in het contra- Puntisch verloop, schitterend gerealiseerd. Daarna tracteerde hij ons op een weer gave van Mozart's Variaties over „Ah! vous d'rai-je, Marxian" naieve speelmuziek ronder diepere inslag, maar schoon door prille klank. De grote sprong naar Strawinsky kwam vervolgens tamelijk voorbarig. De volgorde: Mozart, Strawinsky, Schubert ging aan beide kanten mank. Wat met wegneemt dat Bruins elk der drie wer ken prachtig gespeeld heeft. uitgangspunt was genomen door de archi tect een opdracht te verstrekken als thans is geschied en dat mitsdien deze opdracht geen bevredigend resultaat kan geven, meent zij dat het ontwerp waartoe ir. De Rouville de Meux thans gekomen is, geen afbreuk zal doen aan het aanzien en de welstand van de gemeente Bloemendaal. Een geheel ander geluid aldus ver volgen B. en W. deed de Monumenten adviescommissie horen, die zich eenstem mig zonder voorbehoud, met dit ontwerp kan verenigen en van mening is dat vol gens dit ontwerp niet alleen een bestaand monument op verantwoorde wijze in stand gehouden wordt, maar ook dat het zeer toe te juichen is, dat een nieuw monument door zijn bestemming een actieve functie zal gaan vervullen in het gemeentelijk leven. B en W. delen mee dat de Woningwet commissie het ontwerp behandeld heeft, doch uit het ons toegezonden voorstel blijkt niet wat het standpunt is wel dat er vra gen en opmerkingen gemaakt zijn, waarop in de toelichting een antwoord wordt ge geven. In hotel Spoorzicht is Woensdagavond een bijeenkomst geweest van de afdeling Haarlem en omstreken van de Wereld federalisten Beweging. Na de pauze - waar vóór de agenda was afgewerkt - vormden de heren J. A. Jacobs, B. Deen, ir. J. Roo- senschoon en F. E. Spiering een forum waarin later op de avond de heer B. Deen wegens vertrek ontbrak. Een twaalftal aanwezigen legde het forum vragen voor. Een interessante opmerking werd door een der leden gemaakt, die zei, dat de enige mogelijkheid om iedereen van het belang aer beweging te doordringen was, dat be lang zo te propageren dat ieder inziet dat 't zijn eigen belang is. Het propageren van idealen en edele motieven doet de mensen niet inzien dat het hun eigen belang is. Het gesprek leidde tot de gebruikelijke conclusie, dat ieder voor zich de taak heeft zijn idealen uit te dragen, zodat er een stroom ontstaat in groepen, volkeren ten slotte. Het nationale is alleen nog vorm, in feite is elk land al geheel een radertje in de grote economie, die de wereldbol steeds verder omsluit. We mogen het niet zo ver laten komen, dat we als het ware lichamelijk tot wereldfederalisme gedwon gen worden, nadat we de kans verzuimd hebben ons die geestelijk eigen te maken, was de belangrijkste conclusie. Enige tijd geleden hebben Gedeputeerde Staten voorgesteld het in Bloemendaal werkzame provinciale personeel in te delen in de eerste klasse der salarisregeling, hoewel volgens rijksnormen Bloemendaal in de tweede klasse is ingedeeld. Wij hebben bij die gelegenheid reeds gewezen op de toenemende inconsequentie der gemeenteclassificatie, omdat alle redenen om de randgemeenten van Haarlem een klasse lager te noteren dan Haarlem reeds lang vervallen zijn. Door de thans door Gedeputeerden genomen maatregel ingegeven door de vrees dat er een groot verloop onder het provinciaal personeel zou ontstaan wordt die inconsequentie nog verder toegespitst, omdat dan het provinciale personeel wèl volgens de voor eerste-klasse geldende loonschalen zal worden bezoldigd en het gemeentelijke niet. Dit hebben B. en W. van Bloemendaal ook ingezien, zoals uit een bij de raad inge diend voorstel om de salarissen op te voeren tot het niveau dat voor eerste-klas- gemeenten geldt ook blijkt. Hiermee is voor Bloemendaal een uitgave van tiendui zend gulden per jaar gemoeid. Aan de toelichting ontlenen wij: „Theoretisch is de mogelijkheid aanwe zig, dat de voorgestelde voorziening zal worden aangemerkt als een exces, in welk geval dezelfde figuur zou ontstaan als ten aanzien van de gemeentelijke kindertoe lageregeling, nl. dat de raad bij Koninklijk Besluit wordt aangemaand de getroffen regeling in te trekken. De provinciale re geling loopt dit zelfde risico, doch kenne lijk zijn Gedeputeerde Staten van mening, dat zij het hier nu maar eens op aan moe ten laten komen. Trouwens de kans dat een dergelijk Koninklijk Besluit zal wor den uitgelokt wordt wel zeer gering, nu de verantwoordelijke Minister zelf heeft aan gekondigd een regeling voor de herclassi ficatie welke overigens maar steeds op zich laat wachten te zullen treffen. Het zou immers wel een vreemde figuur op leveren, indien de Minister een regeling van gelijke aard als die welke hij zelf in het vooruitzicht heeft gesteld, onaanvaard baar zou verklaren. Niettemin menen wij ook met de theore tische kans dat het voorgestelde raadsbe sluit geen instemming zal kunnen vinden, volledig rekening te moeten houden. Het ontwerp-besluit is daarom zo geredigeerd, dat het inwerkingtreden ervan is bepaald op de datum, waarop de gebruikelijke mi nisteriële verklaring van geen bezwaar is ontvangen. Uit het verslag over 1954 van de Nazorg voor Lichamelijk en Verstandelijk Misdeel- dèn te Haarlem blijkt de geleidelijke over gang van deze gemeentelijke dienst naar een intergemeentelijke, regionale vorm, waarin ook de gemeenten Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort gaan deelnemen. Uit deze gemeenten heb ben tevoren al verscheidene kinderen „clandestien" van de diensten der Haar lemse nazorg geprofiteerd. Op 1 Januari stonden er 1593 mannen ingeschreven en 736 vrouwen, allen oud leerlingen van de scholen voor buitenge woon onderwijs. In dat verslagjaar ver lieten 66 jongens en 34 meisjes de scholen, zodat er per 31 December van het verslag jaar 1659 mannen en 770 vrouwen stonden ingeschreven, waarvan respectievelijk 392 en 176 onder de 21 jaar. Een ander facet van het werk, de avond verzorging, ondervindt nogal eens moeilijk heden omdat er onvoldoende b.l.o.-leer krachten voor beschikbaar zijn, omdat dezen in vele gevallen al zo overbelast zijn. In 1954 werden 31 jongens en 12 meisjes tot de avondverzorgingscursussen toege laten. Dertien groepen met een totaal van 168 leerlingen volgden weer de lessen, en wel vijf klassen in de Dr. Huetschool, vier klassen in de R.K. school voor B.L.O.twee klassen in het gebouw van de Werkinrich ting aan de Botermarkt, en twee klassen aan de Prinses Marijkeschool van de Chris telijk B.L.O. Met grote dankbaarheid wordt gewaagd van het werk dat vierendertig jaar lang voor de avondverzorging verzet werd dooi de heer H. Paul, die in het verslagjaar met pensioen ging. De verkoop van de producten der werk inrichtingen vertoonde een stijging ten op zichte van 1953 met 9.424,54. In het totaal werd voor 72.124,01 aan artikelen van de arbeidsinrichtingen verkocht, waar van de gemeentelijke diensten en bedrijven voor 14.312,14 afnamen en de overige JöS. DE KLERK tachtig percent door particulieren. Voor de onderwijzers en het personeel van de. politie heeft de voorgestelde maat regel generlei effect, aangezien de bezol diging van deze groepen wordt geregeld bij algemene maatregel van bestuur, zo dat een gemeentebestuur hierin geen wij ziging kan aanbrengen. De lonen van de groepen wier loon per week wordt uitbe taald (werklieden en vaklieden) zijn reeds op het niveau van de gemeenten der eerste klasse gebracht". Naar aanleiding van dit Bloemendaalse voorstel hebben wij de Heemsteedse wet houder van personeelszaken, mr. O. H. van Wijk, gevraagd hoe hij over deze kwestie denkt. Heemstede verkeert im mers in dezelfde situatie. De heer Van Wijk heeft verklaard, dat hij in principe achter de in dit voorstel geuite verlangens staat, maar dat hij de vorm onjuist acht. Hij vindt het niet zo elegant om de rege ring in een tijd, dat deze toch al zoveel zorgen aan het hoofd heeft, voor de benen te gaan lopen met allerlei maatregelen welke het algemeen beleid doorkruisen. De Heemsteeds wethouder staat geheel achter de materiële kant van de zaak, maar meent dat, als iedereen maar zijn eigen gang gaat, een chaos zal ontstaan. In de Woensdagavond onder leiding van de heer C. Spaargaren gehouden jaarvergade ring van de afdeling Haarlem van de Neder landse Reisvereniging heeft de secretaris de heer W. E- Zuurendonk het jaarverslag uit gebracht en de gebeurtenissen gememoreerd van het afgelopen jaar. Het aantal leden is met enige honderden gestegen en de belang stelling voor excursies was groter dan vorige jaren. De lezingen werden door een groot aantal leden bijgewoond en hadden de bij zondere interesse. Ook was er grote animo voor de ontspanning (kienen, toneel enz.). Blijkens het financieel verslag, uitgebracht door de heer A. van Dijk, is het jaar met een saldo afgesloten. De periodiek aftredende bestuursleden de heren A. van Dijk, C. Ligtvoet en P. van Wijngaarden werden herkozen Dr. G. Wallagh, lid van hef hoofdbestuur van de N.R.V., woonde de bijeenkomst bij en deed mededelingen over het zomerpro- gramma. Er zijn vijftienhonderd reizen uit geschreven. Bijzonderheden worden in de dezer dagen verschijnende zomergids bekend gemaakt. Mr. J. G. Bettink hield na afloop van het huishoudelijk gedeelte een voordracht over de kastelen langs de Loire. Hij deelde histo rische bijzonderheedn mede over de streek, oover het leven der Franse Koningen en ver telde van div. bouwstijlen. De spreker had een aantal gekleurde foto's gemaakt, die hij ver toonde. Met belangstelling werden het gespro kene en het vertoonde gevolgd. GEBOREN: Maria Juliet, d. van J. van Leeuwen en C. E. van Straaten; Anna, d. van A. Koren en H. van IJperen; Franciscus Hen- dricus Jozef. z. van H. R. M. van der Weiden en E. E. Vermeulen; Benedictus Mattheus Maria, z. van W. J. Pollé en J. C. T. van Empelen. OVERLEDEN: D. A. Moorhoff, 73 j., Groe- nendaalkade 6; C. Sluijter, 74 j., Dr. Droog- plein 4; W. Hartsuijker, 81 j., Binnenweg 264; J. van Golen, 54 j., Herenweg 126; G. G. Veldt, 81 j., Laan van Rozenburg 35; Mevr. F. WiersmaKuperus, 70 j„ Brabantlaan 4. ONDERTROUWD: A. Oosten en C. Bak ker; B. de Graaf en T. Gemke. GETROUWD: A. Ruighaver en J. E. Phi- lippo; C. J. Heijbroek en V. J. Bosch; H. Visser en N. Davelaar. In Haarlem gemiddeld 1420 werkz Het verloop van de bij het gewestelijke arbeidsbureau Haarlem geregistreerde arbeidsreserve van mannen, vertoonde in het vorig jaar, aldus het jaaroverzicht 1954, een bijzonder gunstig beeld. In 1953 bedroeg de gemiddelde arbeidsreserve 2273 en in 1954 was dit gemiddelde ge daald tot 1420. Direct na afloop van de vorstperiode in Februari nam de activiteit in de bouw nijverheid sterk toe, waardoor ook in de daarbij behorende bedrijfstakken zoals de steenfabricage, de houtbewerking, trans port en handel extra werkgelegenheid ont stond. In de confectie-, textiel-, grafische, pa pier- en chemische nijverheid viel een analoge ontwikkeling te constateren. De seizoenwerkgelegenheid onder meer in de groenten-, fruit- en visconservenindus- trieën, de landbouw, visserij en horeca bedrijven bereikte gedurende de zomer periode haar hoogtepunt en als gevolg van deze ontwikkeling is de werkloosheid snel gedaald. Zij bereikte een minimum tegen het einde van Augustus. Alle enigszins bruikbare arbeidskrachten konden toen na melijk, mede dankzij een sterke vermin dering van de eisen van de werkgevers, geplaatst worden. Desondanks had men in diverse bedrijfstakken nog met perso neelstekorten te kampen. Na een aanvankelijke stijging van de ge registreerde arbeidsreserve in de maand September met het oog op de afloop van het horeca-seizoen nam het aanbod in Oc tober weer af als gevolg van de door de natte zomer ontstane achterstand in het binnenhalen van de aardappel- en bieten- oogst. Door inschakeling van vrijwel alle voor deze werkzaamheid geschikte arbeids krachten, waartoe de objecten voor aan vullende werkgelegenheid nagenoeg wer den stopgezet, kon de oogstcampagne 1954 tijdig worden afgesloten. De afloop van andere seizoenwerkzaam heden en het gereedkomen van verschillen de bouwwerken hadden een verdere stij ging van de werkloosheid in de laatste twee maanden van het verslagjaar ten ge volge. In vergelijking tot vorig jaar is deze toe neming echter opvallend gering geweest. Enerzijds is dit te verklaren uit het feit, dat de campagne bij de Suikerfabriek te Halfweg in tegenstelling tot voorgaande jaren aan het einde van het verslagjaar nog niet was geëindigd (als gevolg van de stagnatie in de oogstwerkzaamheden), en anderzijds is gebleken, dat talrijke aanvan kelijk voor tijdelijk werk aangenomen ar beidskrachten tot de vaste bezetting zijn gaan behoren. TJit het voorgaande moge blijken, dat de in het begin van het verslag jaar ingetreden hoogconjunctuur zich min of meer heeft gestabiliheerd. A.H.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'darn Rubber Roll. Amer. Lijn NT. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 100V:>- 312 - 392 360)4 604 112% 180% 178 148% 142% 249% 227 217 231% 52% 126 82% 61% 27 V» 76% ex.d 100% 310 392% 363% 612 112% 184% 181 148 143 249% 227 217 231% 52% 129% 81*/» 62 27% 78 ex.d DJAKARTA (Un. Press) De Ambo- nese getuige Willem Manoch heeft tijdens de tweede zitting van het proces tegen de Nederlander Leon Jungschlager, getuigd, dat Amerikaanse, Britse en Nederlandse vliegtuigen wapens, levensmiddelen en medicijnen hebben afgeworpen voor anti- regeringsgezinde rebellen. Hij zeiae tussen midden 1952 en December 1953 bij twaaif „droppings" voor rebellen in Java en Su matra aanwezig te zijn geweest. Volgens hem hadden een toestel van de Amerikaanse ambassade, een toestel van de Britse ambassade en een vliegtuig, dat ter beschikking stond van de Nederlandse militaire missie, elk tweemaal materiaal uitgeworpen. De zes andere droppings zijn volgens Manoch uitgevoerd door een toe stel van de B.P.M. Manoch handhaafde hiermee de verkla ringen die hij tijdens het vooronderzoek aflegde, en die reeds m Januari werden gepubliceerd. De Amerikaanse ambassade in Djakarta ontkende de beschuldiging onmiddellijk. Manoch had ook verklaard, dat de Ame rikaanse ambassade 225.009 dollar aan de rebellen had gegeven, maar deze beschul diging kwam nu niet ter sprake. Men ver wacht dat Manoch volgende week Donder dag een kruisverhoor over zijn getuigenis zal ondergaan. Naar wij vernemen zullen ter gelegen heid van Koniginnedag (30 April) en Be vrijdingsdag (5 Mei) in de Grote kerk te Haarlem in de vroege morgenuren korte kerkdiensten worden gehouden. Op 30 April zal de dienst worden gehou den van 8 uur tot 8.45 uur, de voorganger is ds. W. M. van Asperen. Op 5 Mei heeft de dienst plaats van 9 uur tot 9.45 uur. Dan zal ds. R. Bijl voorgaan. Beide predikanten behoren tot de Nederlands Hervormde ge meente. De tiende huishoudbeurs in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam is hedenmorgen door mevrouw B. Kortekaas-de Haan ge opend, presidente van de Nederlandse huishoudraad. De officier van justitie aan de rechtbank te Groningen heeft Donderdag tegen een echtpaar twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en tegen de vrouw bovendien nog een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering met een proeftijd van 3 jaar. De twee echtelieden, de 26- jarige smidsknecht A. ten C. en zijn 24- jarige vrouw M. J. ten C.-Van der H. uit Hogerwilde, werden er van beschuldigd, zich in de jaren 1946 tot 1954 in Zuidibroek en omgeving te hebben schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstallen van geld en goederen. Zo bestal de smidsknecht zijn werkgevers op grote schaal. De smid S. te Zuidbroek werd in totaal voor 2500 be stolen, want verdachte wist de sleutel van de brandkast te pakken te krijgen en nam geregeld bedragen mee. Een andere werk gever werd voor ruim 500 bestolen. Het echtpaar bestal voorts een aantal vrien den en kennissen van geld en goederen. Ook was de smidsknecht ten laste gelegd verduistering van een bedrag van 250, welk bedrag hij ondier zich had als pen ningmeester van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond, afdeling Zuidbroek. 99 99 De heer Joh. M. Schmidt, de voorzitter van de Haarlemse reddingsbrigade, heeft het initiatief genomen om tc trachten voor verenigingen, die een maatschappelijk be lang nastreven, in de eerste helft van de maand September een gezamenlijke pro- pagandaweek te houden. Om zich hierover te beraden kwamen Donderdagavond in de raadzaal van het Haarlemse stadhuis de vertegenwoordigers van zestien van de ruim dertig uitgenodigde verenigingen bij elkaar. In zijn inleiding zei de voorzitter, Haar lems burgemeester mr. P. O. F. M. Cre- mers, dat alles wat gebeurt bij het naar buiten treden van organisaties meestal wordt gedragen door een handje vol men sen. Hij juichte daarom het plan van de heer Schmidt toe, dat beoogt een grote manifestatie van de verenigingen, die in hun wapen het „tot dienen bereid" mee voeren. De burgemeester was er van over tuigd enerzijds over de activiteit van Haarlemse verenigingen niet te klagen te hebben, anderzijds was men naar zijn me ning nog zeker niet op de plaats die men wil bereiken en die men waarschijnlijk ook nooit zal bereiken. Vei'volgens zette de initiatiefnemer, de heer Schmidt, uiteen hoe hij zich de grote verenigingsmanifestatie had gedacht. In overleg met de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, was daar voor een week gekozen in de eerste helft van de maand September. Getracht moet worden, de duizenden die nog niets weten van het werk van de maatschappelijke ver enigingen, hiervan een inzicht te geven. Elke avond zullen demonstraties worden gegeven door groepen, die hetzelfde doel nastreven. Om dit met een voorbeeld dui delijk te maken, zal het Nationaal Insti tuut Steun Wettig Gezag samenwerken met de reservepolitie en de nationale re serve. De Haarlemse Reddingsbrigade zal bijvoorbeeld in samenwerking met de On- gevallendienst en Snelverband kunnen de monstreren hoe men bij een groot ongeluk optreedt. Het uitgebreide werk van het Rode Kruis zou goed kunnen worden sa mengevoegd met het optreden van de in Haarlem zo'n goede naam hebbende UW. Verder dacht de heer Schmidt aan film voorstellingen in de verschillende wijken van de stad en dat hij bij dit plan niet over éen nacht ijs was gegaan kon men opmaken uit zijn mededeling over de reeds verkregen medewerking van een aantal Haarlemse winkeliers, die hun étalage in de manifestatieweek beschikbaar willen stellen om de verenigingen de ge legenheid te geven over hun werk iets te kunnen tentoon stellen. De heer Schmidt verwacht veel meer be langstelling voor de grote manifestaties dan wanneer elke vereniging afzonderlijk iets van het eigen werk gaat demonstreren. Om de belangstelling zoveel mogelijk te wekken heeft de initiatiefnemer zijn ge dachten laten gaan over de verschijning van een programmaboekje, waarin boven dien elke vereniging op een of twee blad zijden iets over het eigen werk kan schrijven. Bij een na een korte pauze gehouden verdere bespreking bleken de vertegen woordigers van de aanwezige verenigingen zeker voor het plan te voelen en zij zegden ook alle medewerking toe dit te onder steunen. Snelverband zou graag propaganda maken voor de boottocht voor lichamelijk gebrekkigen, een jaarlijks terugkerende ge beurtenis, waarvan honderden Haarlem mers het bestaan nog steeds niet blijkèn te kennen De vertegenwoordigster van het U.V.V. vroeg naar de financiële consequenties en kreeg ten antwoord dat op een subsidie van het gemeentebestuur wordt gerekend. Hierbij keek de heer Schmidt voorzichtig naar de burgemeester, die met een lachend gebaar de opmerking maakte, dat in de zaal ook een raadslid mr. G. H. J. de Leeuw aanwezig was. Mr. De Leeuw, die de Nationale Reserve vertegenwoordigde, vroeg waarom de Dierenbescherming niet op de lijst voor kwam. De vereniging zal door de heer Schmidt alsnog aan de namen op de lijst worden toegevoegd. Ook maakte mr. De Leeuw nog de opmerking, dat de Haarlem mers destijds zoveel gemeenschapsbesef hebben getoond bij de burgerzinlening, maar dat aan de met deze lening gebouw de woningen verder nooit bizondere aan dacht is besteed. Hij achtte het een goede gedachte als men deze aandacht in de bur gerzin-week hieraan nog wel eens zou willen verlenen. BINNENLAND Van een der hellingen van de N.V. Ver- schure en Co's Scheepswerf en Machine fabriek te Amsterdam is de in aanbouw zijnde zelfvarende grijperhopper „S. D. Kar- nafully", bestemd voor Pakistan, te water gelaten. De hopper zal waarschijnlijk tegen het einde van de zomer opgeleverd worden en op eigen k-acht naar Pakistan varen. De 61-jarige mevrouw P. van SonEls- hoven te Rotterdam stapte Donderdag ochtend op een reeds in beweging zijnde tramwagen aan de Brielselaan. Zij stapte mis, doch hield de handgreep vast. Daardoor werd zij ongeveer twintig meter meegesleu.d, waarbij haar linkervoet onder de wielen kwam. In ernstige toestand moest het slacht offer in het Zuiderziekenhuis worden op genomen. Een delegatie van de Franse organisatie van internationaal vervoer is op bezoek ge weest bij de Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie NIWO te Den Haag. De besprekingen waren gericht op grotere samenwerking, in het Frans-Nederlandse wegvervoer dan tot dusverre het geval is. Tijdens de discussies is ook de suggestie ge opperd om een Nederlands retourvrachten centrum voor Frankrijk te stichten in na volging van het Centre Routiers te Le Bourget bij Parijs. Deze en andere kwesties zijn in studie genomen. Na de order van 6 millioen gulden uit Chili, aan welker uitvoering nog steeds ge werkt wordt, heeft de automobielfabriek de N.V. Van Doorne thans een order ontvangen van bijna 1,5 millioen gulden uit Argentinië van het IAPI, het ^egeringsaankoopbureau. De order omvat de levering van 59 speciale trucks met 4-wielaandrijving, waarvan er 40 voorzien zullen zijn van een hydraulische kipinstallatie. HAARLEM EN OMGEVING In aansluiting op ons bericht van Woensdag betreffende de ontspanningsavond van de Algemene Bond van Ouden van Da gen op Donderdag 24 Maart delen wij mede, dat deze óók op Woensdag 23 Maart wordt gehouden. Morgen, Zaterdagmiddag 19 Maart, wordt in het Waaggebouw te Haarlem een expositie geopend van werken van B-leden van het genootschap „Kunst zij ons doel". Voor het aanleggen van een toegangsweg, het maken van een afrastering en het doen verrichten van verdere werkzaamheden voor de vuilnisstortplaats aan de Zeeweg vragen B. en W. van Bloemendaal de gemeenteraad een crediet van f7500 beschikbaar te stellen. Donderdagavond 24 Maart houdt de R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem een passie-avond in Brinkmann. Mevrouw M. E. SteygersAsperslagh zal aan de hand van lichtbeelden spreken over „De echtheid van de lijkwade van Turijn". Op Maandagavond 21 Maart houdt de Vereniging voor Sportfokkers van pluimvee, konijnen en duiven „Haerlem" in Brinkmann een bijeenkomst voor leden en belangstel-, lenden waarop de heer J. C. Kuyken uit Bentveld een aantal sporthoenderrassen zal bespreken. Exemplaren van verscheidene rassen zullen ter demonstratie aanwezig zijn. Een dame uit Heemstede heeft cp 24 Februari op het Surinameplein te Amster dam een Zwitsers waterproof polshorloge verloren. De hoofdinspecteur van politie te Heemstede verzoekt de dame zich in ver binding te stellen met de recherche te Heem stede voor het verstrekken van inlichtingen. Bij de veiling op 3 Maart heeft de ge meente Bloemendaal aangekocht weiland en hakhout aan de Zwaluwenweg en een laan tje aan de Nachtegalenlaan te Aerdenhout, ter gezamenlijke oppervlakte van 4.32.95 ha. tegen een prijs van f29.693. B. en W. stellen dè gemèenteraad voor de aankoop te be krachtigen. In de vacature mr. J. Plantinga, die met ingang van 1 April een benoeming bij de gemeente Hilversum heeft aanvaard, zal op de afdeling Onderwijs ter gemeente- sacretarie Bloemendaal worden voorzien door de overplaatsing van de heer P. Everaarts, commies op de afdeling regis tratuur en archief. Als commies op laatstgenoemde afdeling is benoemd mejuffrouw IJ. Duker te Nieu- wer-Amstel, die op een nog later overeen te komen datum bij de gemeente Bloemen daal in dienst zal treden. (Verkort weergegeven) De sinaasappels van de Hoogovens. Het stukje van de heer F. J. Vooren moet nog even verbeterd worden. Het aanbod was 100 Jaffa's voor f 15 (vijftien gulden) en niet voor f 11.25 zoals de heer Vooren meldde. Deze f 15 worden in zes termijnen van het weekloon afgehouden, dus zes weken f 2.50. Er werd bij verrrjeld, dat deze j af fa's ten iioogste vier weken houdbaar waren. Gelijk heeft de heer Vooren als hij zegt dat f 15 in vier weken op te bikken aan Jaffa's, wel wat veel is voor een door snee-arbeidersinkomen, al werkt die dan ook op de Hoogovens. J. A. FORRER Hoogovenarbeider Naar aanleiding van het schrijven van de heer Vooren kan ik mededelen dat ik niet zozeer tegen het afbetalingssysteem voor de sinaasappelen van de Hoogovens protesteerde, maar tegen de leverantie zélf. Dit is volgens mij en ieder welden kend mens je reinste diefstal van de ver diensten van de kleine middenstander. En volgens mij ligt hier een taak voor de middenstandsorganisaties op een zo kort mogelijk termijn een einde aan deze on gezonde toestand te maken. J. DETMAR „Youth for Christ". Eigenaardige actie: bijna voorbij! Daar gingen dagelijks de scharen naar het oude Begijnhof (al is het de gemoderniseerde Begijnhof-kapel tegenover het oudste Haarlemse (Waalse) kerkje!). De toespraken in het Engels werden natuurlijk vlot vertaald! maar hoevelen hebben ook van de Nederlandse roepstemmen een zegen ontvangen? Heeft men het nog niet gezien en ge hoord? dan kan het nog net deze paar laatste dagen! (Zoals ik het zelf eens heb ervaren voor de sluiting der Tentoonstel ling bij het 700-jarig jubileum der stad, met dankbaarheid, dat ik het toch nog had kunnen meemaken!). Nu „Youth for Christ" mischien be grijpen velen dat niet eens: de jeugd v\$r Christus, „een internationale beweging", vol liefde en ijver. Gelukkig die jonge mensen, die de vrede en vreugde in de ziel vinden, reeds in hun jonge jaren! Daar van kunt gij nog horen hier in Haarlem in de Begijnhofkapel, tot en met Zondag avond! D. E. BOEKE

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15