'T SILVER STOEPKE Benelux moet bijdrage leveren voor Europese economische eenmaking N.V. Philips: Een pijnlijke situatie voor radiobranche' van smaak! PANDA EN DE MEKSTER-ZANGERS Wereldnieuws nTTTTÏÏI „Kan iemand bewogen worden tot „afgifte" van taxivervoer?" Prof, mr. J. van Houtte: De schorsing der radiokartels HALF ZWARE SHAG Officier van Justitie: ZccU ió liet zo r~ J De radio geeft Zaterdag Wegens heling 4 maanden geëist tegen koopvrouw Derde pontverbinding over het IJ te Amsterdam Examens Rijkskeur op koplampen Schoonmaak tijd Klokkentijd Ambulance-chauffeur ging in hoger beroep Eis: drie weken hechtenis en twee jaar niet rijden Handelsmarge-beschikking onbillijk voor de detailhandel Huidklachten EEN SCHIPPER VRiJDAG 18 MAAftT l**i De oud-premier en oud-minister van Financiën van België prof. mr. J. van Houtte heeft als voorzitter van het Bel gische comité voor Belgisch-Nederlands- Luxemburgse Samenwerking, te Scheve- ningen een voordracht gehouden voor de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg over het onder werp ,.De Europese toekomst van Bene lux". Hij zei dat men in 1954 op de weg naar Europese integratie zeker niet voor uitgegaan was. De Benelux heeft met de douane-over eenkomst en met de voor-unie nog de beste concrete resultaten bereikt op het gebied van regionale economische samen werking. Over het geheel genomen zijn de vruch ten van de Benelux-samenwerking nu zo talrijk en zo belangrijk dat niemand er nog aan zou denken de klok terug te zet ten. De economieën van de drie landen zijn na tien jaar zo aaneengestrengeld dat prof. Van Houtte betwijfelde of dat nog zou kunnen. Het landbouwprotocol is een aspect van de tegenstellingen tussen Noord en Zuid op het gebied van de sociaal-economische politiek. Nu zijn de kostprijsverschillen nog aanzienlijk, zodat afschaffing van het landbouwprotocol een ware ramp voor de Belgische land- en tuinbouw zou be tekenen. Prof. Van Houtte was van mening dat de dialoog tussen Nederland en België- Luxemburg zeker niet kan gevoerd worden alsof de partners alleen ter wereld waren. Prijzen en afzetmogelijkheden hangen veel minder af van interne Beneluxbeslissingen dan van de handelspolitiek, zelfs van de algemene economische politiek van de Europese en andere partners. Het is zijn overtuiging dat de beperkt heid van de Beneluxmarkt en zijn samen stelling niet toelaten zekere integratiepro blemen op te lossen waarvoor een oplossing wel te vinden is op een ruimere markt. Een zwak punt in de Benelux is dat Ne derland en België grotendeels dezelfde hoofdproblemen hebben: werkverschaffing in gebieden met snelle aangroei van de bevolking en het zoeken naar afzetgebie den voor de toenemende productie van landbouw en industrie. De ongelijkheid tussen het Nederlandse en het Belgisch- Luxemburgse prijzenniveau zou zeker ge makkelijker verteerd worden, wanneer de douane-une zich niet tot drie landen van ongeveer gelijke economische betekenis beperkt, maar wanneer het Nederlandse loonpeil een tendentie zou vertonen om aangetrokken te worden naar het Europese. Plicht tegenover Europa Prof. Van Houtte geloofde dat Benelux ook een plicht te vervullen heeft tegenover ADVERTENTIE U wilt toch wel graag dat er iets van U „uitgaat", wanneer U eens uit gaat. Die regenmantels van LIP P I T S geven U niet alleen dat pret tige gevoel, maar ook die zekerheid. anno 1896 KRUISWEG 72 HAARLEM HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15. Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11 10 Altviool en piano 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Jazzmuziek 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte mu ziek. 15.00 Streekuitzending. 15.25 Het volle pond, causerie. 15.40 Lichte muziek. 16.00 Boekbespreking. 16.15 Kamerorkest en solist. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Accordeonorkest. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passeoar- tout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk -boek. causerie. 19 55 Deze wee':, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar.. 22.5 Volks muziek. 22.40 Gevaarlijk ijs, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Piate- HILVFFSUM II, 298 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerbericht cn Katholiek nieuws 8.20 Platen. 8.55 Plechtige Hoogmis. 10.15 Platen. 10.30 Voor de kleuters. 10.45 Platen. 31.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metronole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14 00 Boekbespreking. 14.10 Lichte mu ziek. 14.20 Enge1 se les. 14.40 Amateurspro gramma. 15.15 Kroniek van I -tteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.00 Reportage van het Congres der Inter nationale Katholieke Or^ani^hes 17.10 Pla ten. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pla ten. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Pla ten. 18.45 Regeringsuitzenaing: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19 00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19 30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Sint Jozef van Smakt, klankbeeld. 20.00 Platen. 20.40 Actua liteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Geva rieerd programma. 23 00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23 22 Platen. 23.30 Lof bij ge legenheid van Stille Omgang. 23.5524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) Eurovisie 14 4315.45 Internationale Wie'erwedstriid op de weg „MilaanSan Rmno. 20 00 Platen. 20.15 Quiz. 21.15 Actualiteiten. 21.30 Pauze. 21.35 Nationaal Hongaars Zang- en dans ensemble. uit Boedapest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.20 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muziek Kaleidoscooo. 14.30 Journaal. 15.00 Kamerorkest en solist. 15.35 Platen. 15.45 Accordeonmuziek 16 00 Platen. 16.15 Ac- cordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Beiaardmuziek, 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Vocaal Dubbel- kwartet. 17.45 Omroeo-orkest. 18.00 Vocaal Dubbelkwartet. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19 40 Platen. 20 00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24 00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 224 en 49 m.). 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Op de planken. (Op 224 m.). Europa. De gebeurtenissen van 1954. in het bijzonder de mislukking van de E.D.G., hebben de vele hindernissen doen uitkomen op de weg naar Europese integratie. De voorkeur moet nu beslist naar het econo misch terrein gaan. De Beneluxlanden zou den een initiatief moeten nemen dat zou bijdragen tot de Europese economische eenmaking. Dit initiatief zou zich moeten bewegen op het klassieke terrein van de douane unie. In dat opzicht zou het voorstel, dat gericht zou moeten worden tot alle landen van de O.E.E.S., veel gelijkenis vertonen met het voorstel tot uitbreiding van de douane-unie, dat ongeveer een jaar ge leden door minister Beyen werd gedaan. Nu zou echter het voorstel niet verbonden zijn aan de Europese politieke instellingen. De argumenten voor een supranationale organisatie van West-Europa hebben aan kracht niets verloren sedert verleden jaar, maar men moet rekening houden met het feit van de tegenslag met de E.D.G. Een douane-unie biedt het voordeel dat bij het begin een supra-nationale instelling niet bij voorbaat als vaststaand moet beschouwd worden. Indien de Beneluxstaten het initiatief nemen voor een dergelijk voorstel en ver der de stuwende motor blijven voor het streven naar een horizontale Europese in tegratie, dan zouden zij een grote dienst bewijzen niet enkel aan Europa, maar ook aan zich zelf. aldus prof. Van Houtte. De normalisering van de concurrentie voorwaarden in de drie Beneluxlanden zou vergemakkelijkt worden, zodat er geen en kel bezwaar meer zou bestaan tegen de volstrekte economische unie, het woord „economisch' in een zeer ruime beteke nis opgevat, waaronder ook begrepen alle vormen van toenadering op sociaal, cultu reel en zelfs politek gebied. Prof. Van Houtte wilde niet de Benelux vervangen door een ruimere Europese or ganisatie. Hij meende dat Benelux een rea liteit is die niet geroepen is om vroeg of laat in een Europese smeltkroes te ver dwijnen, wel om een leidende kracht te worden in de organisaties van de vrije volken van Europa. De vijftigjarige Haarlemse koopvrouw M. L„ die Donderdag onder verdenking van heling voor de Haarlemse rechtbank terecht stond ontkende halsstarrig, dat zij een verrekijker van twee jongetjes ge kocht had en zij bleef ontkennen ook na dat de jongens de veertienjarige C. V. en de twaalfjarige D. J. R. beiden uit Haar lem hadden verklaard, dat zij in Novem ber van het vorig jaar de kijker, die van diefstal in een school aan de Dreef af komstig was, in de uitdragerij van de koopvrouw voor twee gulden hadden ver kocht. De verdachte bleef ontkennen, maar de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende toch, dat er van heling sprake was en eiste een gevangenis straf van vier maanden met aftrek van het voorarrest. De raadsvrouwe, mr. S. Boekman, was van oordeel dat aan haar cliënte een te grote listigheid werd toegekend en vroeg vrijspraak, subsidiair een lichtere straf. De rechtbank zal op 31 Maart uitspraak doen. - De wethouder voor de gemeentebedrijven te Amsterdam, mr. F. H. G. van Wyck, heeft de eerste der drie honderd palen ge heid voor de fundering van een toegangs steiger in de houthaven voor de Tasman straat in Amsterdam-West ten behoeve van de derde pontverbinding over het IJ. Verwacht wordt dat de verbinding in September 1956 gereed zal zijn. Drie grote Diesel-electrische ponten zullen dan het verkeer van de Tasmanstraat over het IJ naar de Distelwcg en omgekeerd vervoeren. Deze drie ponten zullen zeven millioen gul den kosten. Leiden. Doctor in de letteren en wijs begeerte op een proefschrift getiteld „Clau dius Marius Victorius Alethia", P. F. Ho- vingh te Rotterdam; tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Een achttiende-eeuwse Kroniek van Wadjo", J. Noorduyn te Oegsgeest. De promotie ge schiedde cum laude. Doctoraal examen phar- macie de dames L. H. Fikenscher te Den Haag: M. J. de Baan te Leiden en de heren E. H. M. Geirhaerdt te Leiden en G. W. P. Linn te Leiden. De N.V. Philips te Eindhoven betreurt het, aldus deelt de persdienst van Philips mede, dat de minister van Economische Zaken zich genoodzaakt heeft gezien de marktregelingen in de radiobranche te schorsen als gevolg van de oo de Neder landse radiomarkt ontstane situatie. Deze regelingen immers, aldus de N.V. Philips, hebben hun doelmatigheid tot het in stand houden van gezonde marktverhoudingen voor fabrikant, importeur, détaillist en particulier gedurende talrijke jaren be wezen. Ook economisch waren zij alleszins verantwoord. Omstreeks 1950 echter zijn op de Neder landse markt meerdere nieuwe merken verschenen, waarvan een aantal de be staande op natuurlijke wijze gegroeide en algemeen geaccepteerde normen onder mijnden. Men kan het de Nederlandse fa brikanten moeilijk ten kwade duiden, aldus Philips, dat zij tenslotte, overigens eerst :n 1954, trachtten hun aandeel in de markt enigermate veilig te stellen, zonder hierbij uiteraard in excessen te vervallen. De radiobranche bevindt zich op dit ogenblik in een vrij pijnlijke situatie. Het publiek aarzelt nieuwe toestellen te kopen, boven dien heerst er verwarring, omdat de me ning heeft postgevat, dat de kartels ook betrekking hebben op de andere produc ten, die de electronische industrie fabri ceert, hetgeen niet het geval is. Het is wenselijk, dat ieder voor zich de juiste maatregelen treft om aan de huidige on zekerheid ten aanzien van de radiobranehe ten spoedigste een einde te maken, zo be sluit de N.V. Philips haar commentaar op de schorsing van de radiokartels. De Nederlandse vereniging van Radio Détailhandelaren (N.V.R.D.) zal al het mogelijke in het werk stellen om de schor sing van de bedrijfsregelingen van de dé- railhandel zo spoedig mogelijk op te heffen. De gevolgen van het ministeriële besluit acht men funest voor de 4500 aangesloten handelaren en hun personeel. Marges van 60 percent en zelfs 100 percent en meer zoudpn volgens de N.V.R.D hoofdzakelijk betrekking hebben op overjarige toestellen, die moesten worden opgeruimd. Zoals de N.V.R.D. ree-'* berichtte, komen transac ties met deze kortingen bij zeker 4400 van de 4500 aangeslotenen nimmer voor. Een en ander zou betekenen een terugkeer naar de deplorabele toestand van 1938, toen de concurrentieverhoudingen zodanig waren, dat er zo goed als geen sprake was van enige winst voor de bonafide détailhandel. De détailhandel ziet zich thans de dupe worden van de regeringsmaatregelen tot verlaging van de détailprijzen. De détail handel heeft echter geen enkele bemoeienis bij het vaststellen van de prijzen. Deze worden bepaald door de fabrikanten en de importeurs, aldus deelt men van de zijde der N.V.R.D. mede. Er resten de bezitters van motorrijtuigen nog slechts twee weken om de koplampen op een der aangegeven adressen van het overigens reeds sinds 1 Januari ver plichte rijkskeur te laten voorzien. De termijn, waarbinnen dit mogelijk is, loopt 1 April a.s. af. Na deze datum zal er, ingevolge de des tijds vastgestelde regeling, geen gelegen heid meer bestaan dit keurmerk te laten aanbrengen, hetgeen in feite betekent, dat men dan verplicht zou zijn overigens wel licht goede doch ongekeurde lamp sets door een geheel nieuwe tevoren ge keurde installatie te doen vervangen. Uiteraard brengt dit aanzienlijke kosten met zich. De lampen van vooroorlogse wagens en motoren, die destijds reeds van een keur merk zijn voorzien, voldoen, indien het keur aanwezig is, aan de wettelijke voor schriften en behoeven dus niet opnieuw gestempeld te worden. ADVERTENTIE Wij hebben nu echt een pracht sortering zowel voor grote als kleine schoorsteenmantels. Electrische klokken vanaf 27. Kleine Bim Bam klokken v.a. 45. Kockoekklokken (met volledig slagwerk en koekoek ƒ26.50 Prima wekkers voor 7.50 Jaarpcndules (loopt 400 dagen) ƒ67.50 Portefeuille reiswekkers18.50 Komt U maar eens kijken bij De kleine zaak met de grootste keuze. Grote Houtstr. 49 - Haarl. - TeL 20049 ADVERTENTIE M „Ons pa heeft een kleermakersbedrüf in Eindhoven en die zal de rit wel betalen"". Dit waren de woorden van de 35-jarige L. van der K. nit Haarlem toen hij verleden jaar op 28 October In Rotterdam in een taxi stapte en naar de lichtstad in Brabant gebracht wilde worden. Eerst leende Van der K. echter nog een tientje van de chauf feur, bezocht nog enkele café's en liet zich toen rustig naar Eindhoven rUden. Onder weg zou hij nog verteld hebben, dat de rechter van instructie in Den Bosch een beste klant van zijn vader was evenals de hoofdcommissaris van politie in Eindhoven. Een gedeelte van dit verhaal bleek ech ter verzonnen te zijn, want de ouders van Van der K. wilden niets meer met hun zoon te maken hebben, lieten hem het huis niet binnen en de taxichauffeur kreeg geen cent. Van der K. zou echter, aldus de dag vaarding, de smaak van het taxi-rijden te pakken hebben gekregen, want korte tijd later vertelde hij aan een chauffeur in Amsterdam dezelfde historie. Weer reed hij naar Eindhoven, maar daar aangeko men, gaf hij de taxichauffeur opdracht om maar direct door te rijden naar het po litiebureau omdat het verhaal toch maar gelogen was. Bovendien was aan Van der K. die reeds vijfmaal eerder was veroordeeld, ten laste gelegd, dat hij in Den Haag een fiets, De Haarlemse rechtbank behandelde Donderdagmiddag de zaak in hoger beroep tegen de 33-jarige chauffeur P. F. S. uit Lisse, die ervan verdacht werd dat hij op 16 Mei 1954 op het kruispunt van de Delftweg en Loosderweg-Noord bij Lisse geen gevolg had gegeven aan het bevel van de wachtmeester der Rijkspolitie E. V. om te stoppen en een groep wandelaars gelegenheid te geven om de weg over te steken. De chauffeur zou met de voorkant van de wagen de agent een duwtje gegeven hebben om deze aan te manen op te schie ten omdat in de auto een in levensgevaar verkerende zieke lag. De wachtmeester verklaarde op de zit ting echter, dat hij hiervan niet op ae hoogte was en dat hij ook niet aan de wagen had gezien, dat er een ziekenauto voor hem stond. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende, dat de chauf feur niet op de weg thuishoorde, zich overgaf aan machtswellust en het open baar gezag aantastte. Daarom eiste hij drie weken hechtenisstraf en de intrek king van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. Het vonnis van de kantonrechter luidde: f 75.boete en een half jaar niet rijden. De verdediger, mr. A. W. Hellma, be twistte dat de bijkomende straf in dit ge val opgelegd kon worden en was van oor deel, dat wanneer er een mensenleven op het spel staat, waarbij de auto zeer zeker als ziekenwagen was te herkennen, er zeker van overmacht sprake was. Boven dien meende hij dat de discussie over het conflict tussen rechtsbelang en rechts plicht niet boven het hoofd van de ver dachte uitgevochten mocht worden. Mr. Hellema bepleitte tenslotte ontslag van rechtsvervolging subsidiair vrijspraak. De officier van Justitie, voerde hierna nog aan, dat de ernst van deze zaak ge legen was in het feit, dat de chauffeur na de aanrijding een vrij vreemde houding had aangenomen, maar mr. Hellema voer de tegen dit argument weer aan, dat de verdachte in geen geval het slachtoffer mag worden van zijn vasthoudendheid aan zijn standpunt. Op 31 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. welke hij in bruikleen had gekregen, had verkocht. Economisch goed? De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vroeg, vooral in het be lang van de taxichauffeurs, aan de recht bank een duidelijke uitspraak over de vraag of het taxivervoer als een econo misch goed beschouwd kan worden en of men van de stelling kon uitgaan, dat iemand tot „afgifte" van taxivervoer be wogen kan worden. De officier van Justitie eiste vervolgens wegens oplichting een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden en de on voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de verdachte aan de regering wegens de bijna ongeneeslijke drankzucht van Van der K. De verdediger, mr. K. Heimig, voelde meer voor een gecombineerde straf en een voorwaardelijke terbeschikkingstel ling, waaraan dan de voorwaarde verbon den zou kunnen worden, dat de verdach te een anti-alcohol-kuur zal ondergaan. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 31 Maart. Hoofdbestuur K.N.M.B. Naar aanleiding van de Prijzenbeschik king Handelsmarges heeft het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond een verklaring gepu bliceerd, waarin onder meer wordt ge zegd, dat gedurende de afgelopen jaren door de regering een politiek is gevoerd, die de zelfstandigheid op onvoldoende wijze heeft bevorderd en de lasten op het middenstandsbedrijfsleven door het vroe gere prijsbeheersingsbeleid en door het fiscale beleid op niet gerechtvaardigde wijze heeft doen drukken. Hierbij is vrij wel geen compensatie verleend voor de in de afgelopen jaren sterk gestegen kosten en lasten, waarvan doorberekening grote moeilijkheden met zich meebracht. Het hoofdbestuur is echter van mening, dat de ontwikkeling van het loon- en prijs peil terecht de voortdurende zorg van de regering en de organisaties van het be drijfsleven vereist en dat aller medewer king geboden is om uit de spiraalbewe ging te geraken. Het hoofdbestuur ziet het treffen van de detailhandel door de prijzenbeschikking Handelsmarges als een onbillijkheid, voor zover zij slechts tegen deze laatste schakel in het distributieproces is gericht. De situatie in de detailhandel als geheel rechtvaardigt het uitvaardigen van deze beschikking niet. Het hoofdbestuur wil desalniettemin in het algemeen belang een beroep doen op de leden en aangesloten vakorganisaties, zoveel als in hun vermo gen ligt aan de in de beschikking neerge legde richtlijnen gevolg te geven. Het zal zich echter principieel keren te gen elk verder afglijden naar een systeem van prijsbeheersing en met kracht blijven opkomen voor verlichting van de op het middenstandsbedrijfsleven drukkende las ten. 34. De roerganger van het passagiers schip kreeg het erg onpleizierig onder het bombardement met rode kool. Onophou delijk dreunden in de verte de kanonnen van het kaperschip en elke knal beteken de een nieuwe voltreffer met het zware, voedzame gewas. „Bah", gromde hij, „en te bedenken, dat ik een hekel heb aan rode kool! Als dit niet ophoudt, schei IK ermee uit!" Aan boord van de Zwarte Haai zag Panda met schrik, dat zijn goed bedoelde poging om het passagiersschip te sparen, faliekant was uitgekomen. „Had ik maar nooit de kanonskogels door rode kool vervangen", dacht hij wanhopig. „Maar wie had ook kunnen denken, dat je zo goed met kool kan schieten?! O, o, daar heb je het al.... het schip stopt! Nu zal het beroofd worden!" Het zag er inderdaad slecht voor het passagiersschip uit. Met volle zeilen kwam de „Zwarte Haai" op haar hulpeloze slachtoffer af. „Ha, ha!", riep Enrico, in wie het zeero- versbloed van zijn beruchte voorvader be gon te bruisen. „Klaar maken om te enteren, m'n duifjes! De regering draagt dê kosten!" Atoomvliegtuig. De Amerikaanse lucht, macht heeft een contract gesloten mèt de onderneming Curtiss-Wright te New York voor het verrichten van onder- zoekingen met het oog op de voortbe" weging van vliegtuigen door middel van kernenergie, ald'us is officieel mede gedeeld. Lustig. De politie van Milaan is een actie begonnen om de stad te bevrijden va'n talrijke bedelaars, die overdag de in woners van Milaan lastig vallen om aalmoezen en die, volgens de politie 's avonds een lustig leventje leiden. Overleden. Prins Alois van Liechtenstein is op 86-jarige leeftijd te Vadus (Liech tenstein) overleden. Hij was de vader van de huidige regerende prins vsn Liechtenstein, Franz Joseph II. Pinns Alois is gehuwd geweest met aartsher togin Elizabeth van Oostenrijk, doch- ter van de in 1914 vermoorde aartsher. tog Ferdinand. Uit dit huwelijk werden zes zoons en twee dochters geboren. Griep. Aan griep zijn in Zwitserland reeds 27 mensen overleden. Sedert het begin van dit jaar zijn in het land reeds meer dan 13.000 gevallen van griep geregi streerd. Vertrokken. Kapitein Zdenek Jansa, ad junct-militair attaché en Sladek, chauf. feur van de Tsjechoslowaakse legatie te Stockholm, tegen wie een uitwijzing, bevel was uitgevaardigd na de ontdek king van een spionnage-affaire in Zwe den, zijn met een speciaal vliegtuig naar Praag vertrokken. Zestier. De ministers van Buitenlandse Zaken van alle zestig landen, die lid zijn van de UNO, zullen worden uitge nodigd om in Juni in San Francisco de feestelijkheden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de wereldorgani satie bij te wonen. De feestelijkheden zullen duren van 20 tot 26 Juni. Erfelijkheid. Prof. Guido Pontecorvo, een broer van de oorspronkelijk uit Italië afkomstige atoomgeleerde dr. Bruno Pontecorvo, die onlangs te Moskou mee- deelde dat hij Sovjet-staatsburger was geworden, is gekozen tot lid van de Britse „Royal Society", het voornaam ste wetenschappelijke genootschap van Groot-Brittannië. Prof. Pontecorvo is lector in de erfelijkheidsleer aan d; universiteit van Glasgow. Onweerstaanbaar. Een voormalige auto- buschauffeur In Manchester, Leslie Winkinson, verklaarde voor de rechter, dat hij „een onweerstaanbare drang" had om autobussen te stelen. De rechter noemde dit echter „klinkklare onzin" en veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf. Wilkinson was be schuldigd van het wegnemen van een „dubbeldekker". Ernstig. De vakvereniging van West-Duit se mijnwerkers heeft bekendgemaakt, dat haar leden Dinsdag zullen stemmen over de vraag of zij in staking zullen gaan ter ondersteuning van looneisen. Bij een staking in de kolenindustrie zouden 700.000 man betrokken zijn. Een staking zou een dagelijks productiever, lies van meer dan 400.000 ton kolen betekenen en ernstige gevolgen voor de gehele Duitse economie kunnen hebben. Raadsel. Bij het eiland Anjoean in de In dische Oceaan is opnieuw een coela- canth een „vis met pootjes' -ge vangen, ditmaal een vrouwelijk exem plaar dat nog meer dan zestig eitjes bij zich had. Het exemplaar, het vijfde dat tot dusverre in dit gebied is gevangen van een vissoort die tot voor kort nog als uitgestorven werd beschouwd, is naar Tananarive (Madagascar) gezon den. Geleerden hebben het raadsel van het voortbestaan van deze vissoort nog niet kunnen ontsluieren. Bompakket. Twee typistes zijn door een ontploffing gewond, toen zij een pakje openmaakten, dat bestemd was voor Hubert Schwennicke, de Berlijnse voor zitter van de vrije democratische partij (liberalen). Het pakje was gestuurd naar Schwennicke's bureau in een fa briek van Siemen's te Berlijn, waarvan hij directeur is. ADVERTENTIE fgeneest U goed en snel met DÉBRALINE (geen vlekken, geen gaas of fHf pleisters!) en wassen met DÉBRALINE-HUI DZEEP (overvel en ontsmettend). Tot burgemeester der gemeente Wie- ringermeer is met ingang van 16 April be noemd de heer F. Omta, thans burgemeester der gemeente Stedum (Groningen). DE SCHIPPER, of schippersknecht die een stalen kabel enige malen om een bol der of een meerpaal slaat om de vaart van het schip af te remmen, is een zó normale aanblik in ons waterrijk land, dat we daar over werkelijk geen nieuws kunnen be richten. We zijn echter wèl in staat er een vraag over te stellen. Want het is ons opgevallen dat het de schippersknecht be hoorlijk wat inspanning kost de kabel niet uit zijn handen te laten trekken, indien de staaldraad enkele slagen om de bolder is gewonden. Is er echter nog één slag aan toe gevoegd. dan schijnt de man ineens bij machte te zijn de enorme kracht die door het voortdrijvende schip wordt uitgeoefend, in bedwang te houden. Die éne winding schijnt het 'm dus te doen? Laten we de vraag liever stellen, zoals we haar u gisteren hebben voorgelegd. Stel dat de knecht, door één winding van de kabel om de meerpaal te leggen, een kracht van 100 kg. in bedwang kan hou den door zelf een kracht van 10 kg. uit te oefenen. Hoeveel slagen zal hij dan om de meerpaal moeten leggen om 1000 kg. in bedwang te houden? We zijn geneigd hierop te antwoorden: 10 slagen, maar in werkelijkheid zou met twee windingen om de meerpaal kunnen worden volstaan, ter wijl met drie windingen 10.000 kg. kan worden bedwongen! Ter verduidelijking kunnen we beter een groter aantal meerpalen nemen, en om ieder daarvan één winding van de staal kabel leggen, dan hebben we in principe dezelfde figuur als met één meerpaal waarom verscheidene windingen liggen. Welnu, we zijn het er over eens dat één meerpaal een verkleining van de kracht van 1/10 bewerkstelligt, want 10 kg van de knecht houdt 100 kg. in bedwang dn aan de andere kant van de eerste meerpet*. trekt. Maar die 100 kg. tussen lste en 2de meerpaal is weer een verkleining van dc kracht die aan de andere kant van de -,f meerpaal trekt en die 10 maal zo groot is, zijnit 1000 kg. De kracht die tussen 2de en 3de meerpaal M' de staalkabel trekt is ech ter op zijn beurt weer I'M van de kracht die achte' de 3de meerpaal werkzaam u en die dus 10.000 kg. hit- draagt. Met andere woorden, iedere meer paal beteekent een vermenigvuldiging de kracht met 10. Van iedere slag die om één meerpaal wordt gelegd, kan dus het zelfde worden gezegd. Dit getal 10 is uiter aard willekeurig gekozen; het kan ook zyn (afhankelijk van de wrijving en materiaal), in welk geval vijf slagen de meerpaal voldoende zijn om, met kracht van 10 kg., 2430 kg. in bedwang te houden (n.l. 1x3x3x3x3x3). O ja, nog een zonderlinge berekenM stel dat u f 50 per week verdient, met tv opslag van f 1 per week. Uw buurman verdient echter f 500 per maand, met e& jaarlijkse opslag van f 100. Bent u nu te* klein tikkeltje jaloers? Dat moet u besltë niet zijn, want van het bedtag dat u in jaar tijds méér hebt verdient, dan hij kunt u zich een geriefelijke auto aanschaff Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILL 0*

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2