faveden Amerikaans senator dringt aan op besprekingen met Rusland Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stassen minister voor ontwapening Ben W van Oss (2000 woningen tekort) laten illegale woningen afbreken Conferentie op hoogste niveau, eventueel deelneming van Peking China, geopperd Gerechtshof KSG veroordeelt Nederland Hogere rijksambtenaren overwegen actie Egypte wil wel voor het Westen kiezen Het woord is aan Nieuwe geruchten over Churchills aftreden Brits geleerde waarschuwt tegen atoomontploffingen Amerikaanse primeur Vliegtuigen krijgen filters tegen radio-activiteit KLM-vliegcr doodgeschoten in Djakarta Klacht inzake koienprijzen „Strikte uitoefening van het ambt Voorwaarde is een verbinding naar andere Arabische landen Slachtoffer tramongeluk overleden te Purmerend Sir Anthony Eden zou hem over enkele weken opvolgen Weerrapport Raadfracties hebben reeds interpellatie aangevraagd |9e JAARGANG NO 215 Hoofdiiiitoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie» Redactie en Administratie. Bijkantoor ta Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. pj^cteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 21 MAART 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 62 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman nE ZWEEDSE Koning en Koningin zul- onzc Koningin en ons land binnenkort n staatsiebezoek, zoals dat heet, komen 'gen. Zij zijn door anderen voorgegaan l (je reeks der bezoekende staatshoofden. jaar deden vier hunner Nederland eer aan: achtereenvolgens die van lenemarken, Frankrijk, Noorwegen en Er zal niettemin grote belang- •elling voor dit Zweedse hoge bezoek zijn. zal ook in dit blad blijken: wij zullen g heel wat over Zweden te vertellen lebben. Het is een groot land, in omvang rergelijkbaar met het Britse eiland, met ■en bevolking evenwel van maar 71/2 mil ten. Er wordt belangrijke industrie in jcdréven, ook bélangrijke landbouw, bos bouw en veeteelt. Men delft er ijzer, koper, ■ink, zelfs zilver en goud. Het volk is cul- lureél en technisch hoog ontwikkeld. Het bezit een mooi wegennet, een mooi spoor wegnet en een ontzaglijk aantal telefoon- ioestellen, die het in eigen land heeft ver vaardigd. Naar verhouding moet dit volk L meest telefonerende ter wereld zijn. jje hoofdstad Stockholm is, ronduit gezegd, Kn prachtige stad, gebouwd op eilanden er) doorkliefd door een onstuimige rivier genaamd Malaren. Het koninklijk paleis, massaal en barok, verheft zich daar boven. Het stadhuis, in de huidige eeuw gebouwd, ligt lager en is een schone schepping van Zweedse bouwkunst dezer eeuw. Er is een weelderige nabije badplaats geheten Salts- aan de Oostzee, er is ook, niet er van Stockholm, een groot gebied van kleine eilandjes dat de Zweden Archi pelago noemen; zij hebben daar talloze zomerhuisjes gebouwd. Hun grote land is rijk aan machtige bossen, aan grote meren en aan winter. Stockholm, dat ver van de Zuidkust ligt, verkeert gedurende menig jaar maanden ichtercen in sneeuw en dat doet het groot ste deel des lands. De winterdagen zijn er kort; dat valt niet mee, evenmin als de monotonie der sneeuw en zij, die zich dat teroorloven kunnen, brengen in het barre aargetijde langdurige bezoeken aan mil ler Europese streken. Ook aan Parijs. Het wil niet zeggen dat hun land hun niet zeer dierbaar is en als gij het als buiten lander bezocht hebt zelfs 's winters kunt gij daarin meevoelen. Het heeft een bijzondere charme, die u aangrijpt. Gij zoudt kunnen pogen, die te verklaren door te gaan uitweiden over de schoonheid van meren en bossen en over steden als Göte- borg, dat wonderlijk aan Holland herinnert door zijn grachten en oude Hollandse hui zen. Ook door geestdriftig te worden over de intimiteit van dorpen met vriendelijke, schuchter ten hemel tastende kleine klokketorens. Maar het zou alles niet ba ten, want er is dat laatste, dat niet te om schrijven valt, gelijk ook Parijs het bezit, maar anders. Daar schrijven wij het raad sel gaarne aan de historie toe, die er levend schijnt te zijn gebleven. In Zweden zijt gij geneigd uw zoeken te verhullen in het zo moeilijk te begrenzen begrip romantiek. Gi.i voegt er. verder tastend, de geheim zinnigheid der legenden aan toe en denkt, als gij tot de ouderen behoort en dus Sel- ma Lagerlöf in uw jonge jaren met over gave hebt gelezen, aan Gösta Berling en de kavalieren van Ekeby, in de landstreek Dalecarlia waarvan gij later met enige te leurstelling hebt ervaren, dat zij in Dalar- na herdoopt is. Ook komt de herinnering der kinderjaren op, die zich in Nils Hol- gersron's Wonderbare Reis verblijdde, vol horschepping van Zweedse volksverhalen. De Zweedse roman is in deze eeuw tot grote bloei gekomen: een reeks namen van ro manciers dient zich aan. Roman en lyriek hebben de litteratuur veeleer beheerst dan de schaarse toneelschrijvers. Onder de Nobelprijzen voor litteratuur, toegekend sinds een halve eeuw, vindt men er vier op Zweedse namen: Lagerlöf, von Heiden- stam, Karlfeldt, Lagerquist. De Zweedse historie is in de loop harer vele eeuwen van tal van stormen vervuld geweest, stormen die de regerende konings huizen vaak hevig beroerd hebben. Het volk is in vele oorlogen betrokken geweest, gelijk het onze; alleen sommige primitieve volken zijn daaraan ontsnapt. En iedere ontwikkelde Nederlander herinnert zich de naam van de grootste legeraanvoerder onder Zwedens koningen: Gustaaf Adolf, uit het Huis Wasa, die in 1632 in de slag bij Lützen sneefde nadat hij zijn aarts vijanden Denemarken, Polen en Rusland veelvuldig met succes bestreden had. Me nig ontwikkeld Nederlander, tenminste onder de ouderen, moet aan een nog vroegere Zweedse vorst kunnen denken: (ie jonge koning Erik XIV, die in de zes tiende eeuw een kort. en wild bewind voerde, waarbij hij in conflict met de adel kwam en tijdens de Rijksdag te Uppsala vele edellieden liet vermoorden nadat hij zelf de jonge graaf Nils Sture, zijn beste vriend, had ter dood gebracht. De Rijks dag zette hem af en hij stierf jaren later in gevangenschap. Dat zijn tragische le vensloop later zoveel lezers in ons land heeft gevonden is te danken geweest aan Adèle Opzoomer, bijzonder begaafde schrijfster van historische romans, die onder haar pseudoniem A. S. C. Wallis de roman Vorstengunst aan hem wijdde. Dat werk in drie delen verscheen in 1883, toen de schrijfster pas zesentwintig jaar was; bet zou zeer lang lezers blijven vinden cn menige Hollander, die Zweden bezocht en er de ruime gastvrijheid des lands ge noot, heeft zijn gastheren verbaasd met z'jn gans-onverwachte kennis van een zo oude episode in hun landshistorie. Waar- san toegevoegd moet worden dat de grote maar in zijn vaderland niet zeer geliefde auteur August Strindberg een wel dieper doordringend werk aan Erik heeft gewijd. De Koning van Zweden die straks ons 'and bezoeken zal, Gustaaf VI Adolf, is al 72 jaar oud en heeft pas in 1950 de troon bestegen, toen zijn vader Gustaaf V °P 92-jarige leeftijd gestorven was. Zijn gemalin was vóór haar huwelijk Lady Louise Mountbatten, een Engelse prinses. Deze koningen stammen uit het regerende Huis Bernadotte: uit de Zweedse dynastie die gevestigd werd door die merkwaardige i.soldat de fortune" uit het leger van de grote Napoleon. De maarschalk Berna dotte, zoon van een advocaat uit het Zuid- Franse stadje Pau, roerige zoon van het roerige land van Gascogne, schiep ten slotte de enige blijvende dynastie die uit d» grote Napoleontische tijd voortkwam. Misschien was wel het wonderlijkste van Dij het begin van de lente mag de traditionele lentefoto niet ontbreken. Juist nu, hoe guur ook de wind, hoe beneden nor maal ook de temperatuur. Aan de rand van Heemstede zijn de crocusjes te vinden, wier bloei u hier tot troost en goede moed zal strekken. WASHINGTON (United Press) Senator Walter F. George (Democraat), voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen in de Amerikaanse Senaat, heeft Zondag in een televisie-programma een oproep gedaan voor een nog dit jaar te hou den bijeenkomst van president Eisenhower, premier Nikolai Boelganin van de Sovjet-Unie en premier Sir Winston Churchill van Groot-Brittannië ter voorkoming van een derde wereldoorlog. Zijn oproep liet de mogelijkheid open tot deelneming van leidende staatslieden uit belangrijke mogendheden zoals Frankrijk en Peking- China aan een dergelijke conferentie. Engeland en Frankrijk hebben reeds lang op een dergelijke bijeenkomst op hoog niveau met een leidende Russische staatsman aangedrongen, teneinde bepaal de critieke problemen tot een oplossing te brengen, maar een dergelijk plan heeft tot dusverre steeds een koel onthaal bij de Amerikaanse regering gevonden, hoewel deze te kennen heeft gegeven eventueel tot een dergelijke conferentie bereid te zijn nadat de Parijse accoorden inzake herbewapening van West-Duitsland vol ledig geratificeerd zouden zijn. George zeide, dat volgens hem „de wer kelijke hoop om oorlog te voorkomen nu gelegen was in „conferenties op hoog niveau tussen de leidende mogendheden". Toen hem gevraagd werd of hij hiermee doelde op de leiders der Britse, Franse, Russische en Amerikaanse regering, ant woordde George: „De grote mogendheden, die een vitaal belang hebben bij een we reldvrede, dienen zo spoedig mogelijk bij elkaar gebracht te worden". In Franse kringen is de oproep van cte Amerikaanse senator George gunstig ont vangen, maar men liet er in deze kringen geen twijfel aan bestaan, dat men slechts voor een dergelijke conferentie voelde, wanneer Frankrijk hieraan zou kunnen deelnemen. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf geen onmiddellijk commentaar op de suggestie van George, maar in bo vengenoemde kringen zeide men. dat Frankrijk er in ieder geval op zou staan om op zulk een conferentie vertegenwoor digd te zijn. Franse functionnarissen hebben de af gelopen week in persoonlijke verklaringen zich zeer geprikkeld getoond over het feit, dat uit de gepubliceerde documenten der LONDEN (United Press) Professor Frederick Soddy een geleerde die mede gewerkt heeft aan de eerste proefne mingen met kernenergie in 1902 heeft gezegd dat de proeven met, A- en H- bommen het gevaar met zich meebrengen dat de wereld-atmosfeer vergiftigd wordt met radio-actieve stof waardoor de dood van millioenen mensen en dieren kan worden veroorzaakt. Politici en technici storten zich overhaast in proefnemingen waarvan zij de draagwijdte in de verste verte niet beseffen. „Wat wij nodig heb ben is een internationaal toezicht op wat de geleerden in de wereld verrichten door een betrouwbaar internationaal lichaam", zei hij. al, dat deze vurige Zuiderling de Noorde lingen zozeer verstond en gedurende zijn lange, bekwame regering als koning Karei XIV Johan hun volslagen achting en toe wijding verwierf. Blijkbaar weten maar weinigen dat een latere koning van Zwe den, Karei XV, de kleinzoon van de Franse maarschalk, gehuwd was met een prinses van Ox-anje, dochter van pi-ins Frederik, die de broeder was van onze koning Wil lem II. Zij was koningin Louise van Zwe den van 1859 tot 1871. De enige zoon van dit koningspaar stierf jong en Karei XV werd door zijn broeder (Oscar II) opge volgd. Het Zweedse koningspaar zal van 26 tot 29 April a.s. ons land bezoeken. Dit artikel gelde als een eerste uiting, in dit blad, van onze grote belangstelling voor het bezoek. R. P. Jalta-conferentie gebleken is dat Frank rijk destijds min of meer als een ..quantité négligeable" werd beschouwd. Deze ge prikkeldheid duurt nog onverminderd voort en elke suggestie om Frankrijk niet aan een ccn'erentie der grote mogend heden te laten deelnemen, zou hier zeer slecht ontvangen worden. Gezaghebbende bronnen te Londen hebben in commentaar op de oproep van senator Walter George gezegd, dat Enge land absoluut bereid zou zijn om na do bekrachtiging van de Parijse accoorden de mogelijkheid van een dergelijke confe rentie te overwegen. Deze bronnen zeiden voorts, dat indien premier Sir Winston Churchill inderdaad het premierschap wil overdragen, hij een dergelijke stap niet uit zal stellen van wege de mogelijkheid, dat er in de loop van dit jaar een conferentie der grote mo gendheden gehouden zal worden. (Van onze correspondent in Londen) De Britse luchtmacht is in de strato sfeer op jacht naar radio-actieve deeltjes, afkomstig van de grootste ontploffing van de serie atoomproeven in de Amerikaanse staat Nevada. Dit onderzoek houdt verband met het plan om vliegtuigen uit te rusten met fil ters die moeten voorkomen dat radio actief geladen lucht in de cockpit en de overige ruimte van het vliegtuig naar bin nen wordt gezogen. DJAKARTA (United Press). J. van Heyningen, een 24-jarige derde vlieger van de K.L.M., is Zaterdag doodgeschoten door een militaire schildwacht toen hij in een auto per abuis na het invallen van de duisternis het verboden havengebied van Priok was binnen gereden. Van Heyningen had juist zijn eerste vlucht van Amsterdam naar Indonesië vol bracht. Hij geraakte verdwaald toen hij zocht naar'een bekend Chinees restaurant in het centrum van de stad. Hij zat samen met zijn broer achter in de auto. De be stuurder van de auto beweert dat hij geen ..verboden toegang"-bord heeft gezien. De bestuurder van de auto en de broer die in Djakarta woont bleven ongedeerd. Van Heyningen wordt vandaag begraven op Mcnteng Poeloe. Onze correspondent te Djakarta meldt nog, dat Van Heyningen oorspronkelijk naar Sydney zou vliegen. In Bangkok werd hij echter overgeplaatst op het toestel voor Djakarta. Het slachtoffer woonde te Am sterdam en was in December gehuwd. De klacht, die de Nederlandse regering verleden jaar Mei tegen de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap heeft ingediend in verband met haar prijsbepalingen voor steenkolen, is heden, Maandag, door het gerechtshof van de Kolen- en Staalgemeenschap verworpen. De Nedei-landse regering is als verliezende partij veroordeeld tot de betaling der kosten. WASHINGTON (A.F.P./Reuter) Pre sident Eisenhower heeft Harold Stassen Zaterdag benoemd in de nieuwe functie van speciale assistent van de president voor ontwapening. Stassen zal de titel van mi nister dragen en zich volledig wijden aan de ontwikkeling van de ontwapeningspoli- tiek. Stassen, thans directeur van het orgaan voor de hulp aan het buitenland, zal zijn r.ieuwc werkzaamheden onmiddellijk be ginnen en voorlopig hoofd van genoemd orgaan blijven, tot het nieuwe program voor de hulp bij het Congres is ingediend. Het orgaan voor de hulp aan het buiten land houdt eind Juni op te bestaan. In de vei-klaring van het Witte Huis wordt verder gezegd: „Van Stassen wordt verwacht, dat hij rekening houdt met de volledige consequenties van de nieuwe wapens in bezit van andere landen, zowel als van de V.S., dat hij d<£> toekomstige waarschijnlijke ontwikkelingen van de be wapening en de gezichtspunten overweegt van de militairen, burgers en functionaris sen van onze regering en van andere rege ringen". De perschef van de president, James Ha- gerty, zei, dat Stassen in zijn nieuwe functie de bijeenkomsten van de nationale veiligheidsraad en het kabinet zal bij wonen. De staf van de veiligheidsraad, die de plannen opstelt, zou hem helpen bij het formuleren van zijn politiek, maar hij zou waai-schijnlijk later zijn eigen organisatie in het leven roepen. Volgens Hagerty is dit de eerste functie op kabinetsniveau, welke ooit door een re gering voor de ontwapeningspolitiek is in gesteld. In de verklaring van het Witte Huis wordt nog gezegd, dat Stassen de verant woordelijkheid voor de ontwikkeling van de Amerikaanse ontwapenings-politiek zal hebben namens de president en het minis terie van Buitenlandse Zaken. Wanneer nodig zal het Congres worden geraadpleegd en zijn goedkeuring gevraagd, vooi'dat er maatregelen worden genomen of een poli tieke gedragslijn bekend gemaakt. De functie van Stassen zal „minister voor ontwapening" zijn. De president heeft hem opdracht gegeven, onmiddellijk aan het werk te gaan en ontwerp-aanbevelin- gen voor ontwapening op te stellen. Vol gens een verklaring van het Witte Huis zullen deze aanbevelingen, indien zij door regering en congi'es worden goedgekeurd, als „basis-politiek" dienen. Het bestuur van de Centrale van Hogere Rijksambtenaren heeft Zaterdag verga derd om zich nader te beraden over de situatie, die ontstaan is door het misluk-/ ken van de onderhandelingen met de re gering over de verbetering der salarissen. Het bestuur besloot op 2 April in Den Haag een buitengewone verenigingsraad van de Centrale van Hogere Rijksambte naren te houden. In deze vergadering zal het bestuur opening van zaken geven en het voorstel doen, dat de leden zich in het vervolg uit sluitend zullen bepalen tot de strikte uit oefening van het door hen aanvaarde ambt, voor zover dat binnen de officiële geldende werktijd uitvoerbaar is en voor zolang verdergaande salarisverbeteringen zullen uitblijven. Na de bestuursvergadering van Zaterdag werd het volgende medegedeeld: „Er van uitgaande, dat de regering zien de blind en harende doof is, omdat, moet worden vastgesteld, dat met name aan de hoofdambtenaren door de maatschappe lijke ontwikkeling en de daarmee gepaard gaande toenemende belasting, van het rijksoverheidsapparaat, alsmede door het grote aantal vacatures van hoofdambte naarsfuncties en die van middelbaar en lager personeel, steeds hogere eisen wor den gesteld, is het bestuur de stellige overtuiging toegedaan dat de verlangens tot rechtvaardige saJarisverbetering, aan de regering zeer wel bekend en mede ge baseerd op de inkomens in de particuliere sector, alleszins verantwoord zijn, mede vanwege de vele extra uren buiten de of ficiële werktijd, welke zij onder deze om standigheden in het algemeen belang ge ven zonder extra honorering. Het bestuur moet voorts constateren, dat de regering zo weinig het belang in ziet van een redelijke bezoldiging van de ambtenaren, dat op de vervulling van vele vacatures niet mag worden gerekend. De steeds sterker optredende overgang van hoofdambtenaren naar particuliere bedrij ven zal er in tegendeel eerder toe leiden, dat de overbelasting van de hoofdambtena ren in de naaste toekomst zal toenemen. Naar het oordeel van het bestuur is het niet aannemelijk te achten, dat met name bekwame krachten op de geldende salaris basis tot de rijksoverheidsdienst zullen toetreden. Het bestuur heeft daarom besloten een buitengewone verenigingsraad van de Cen trale van Hogere Rijksambtenaren bijeen te roepen op 2 April te 's-Gravenhage". CAIRO (Reuter) De Egyptische mi nister van Voorlichting, Salah Salem, heeft verklaard, dat Egypte een verbinding over land met alle Arabische landen dient te hebben, voordat de Arabische landen open lijk de zijde van het Westen zouden kun nen kiezen en hun volledige aandeel aan de verdediging van het Midden-Oosten op zich nemen. De huidige verbinding van Egypte met de andere Arabische landen loopt over de golf van Aqaba. De kust streek van Gaza en de driehoek van Zuid- Irael dienen aan Jordanië te komen, zodat Egypte en Jordanië een gemeenschappelij ke grens van ongeveer tachtig kilometer zouden krijgen. Hierdoor kunnen de poli tieke en militaire problemen van het Mid den Oosten opgelost worden en kan het Midden-Oosten een hechte schakel in de defensiegordel van de NAVO naar de ZOAVO vormen. Salah Salem zeide verno men te hebben, dat Israel zich bereid ver klaard heeft door de Negebwoesfijn een corridor ter beschikking te stellen. Dit is echter voor de Arabische landen onaan vaardbaar. Egy pte is bereid het Turks-I ra akse ver drag als een voldongen feit te aanvaarden als Turkije en Irak het verdrag tussen Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië aanvaar den. Voorlopig kunnen deze verdragen naast elkaar voortbestaan, maar op den duur moeten zij met elkaar verbonden worden. De ploegbaas van de NZHVM, de 58- jarige H. Groot uit Monnikendam, die bij het tramongeluk tussen Monnikendam en Broek in Waterland op 9 Maart ernstig ge wond werd, is Zaterdag in het St. Liduina- ziekenhuis te Purmerend overleden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Ds. van Gheel Gildemeester Wie God dient om loon, die dient de duivel om loonsverhoging. In Groot-Brittannië doen opnieuw geruch ten de ronde dat Sir Winston Churchill bin nenkort zal aftreden. De omstandigheden zijn er ook naar. De conservatieven hebben, ge zien de crisis in de Labourpartij een gevoel van „nu of nooit". Nieuwe algemene ver kiezingen zouden volgens de optimisten de Tories een overwicht van dertig tot veertig zetels in het Lagerhuis kunnen bezorgen, in plaats van de magere voorsprong van achttien zetels, waarmede zij het tot nu toe hebben moeten stellen. Sir Anthony Eden moet als Sir Winston's opvolger de verkie zingscampagne leiden en eerst gelegenheid krijgen zich als premier in te werken. Ook zonder Labour-crisis zou het tijdstip voor Churchill's aftreden snel naderen want hoe langer hij aanblijft, hoe groter de onzeker heid wordt in eigen rijen, waar vele bekwa me jongeren popelen van ongeduld een aan deel in de regering te krijgen. Sir Anthony moet de regering, die al enige malen is op gelapt, definitief repareren. Sir Winston's aanhangers oefenen allang druk uit hem tot aftreden te bewegen. Ve len verwachten geen heil meer van zijn po gingen om tot een gesprek met de heersers van het Kremlin te komen, hetgeen een van zijn redenen is waarom hij is aangeble ven. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat Sir Winston na zijn aftreden aan zijn doel blijft vasthouden. In dat geval zal hij waarschijnlijk als Lagerhuislid zijn plaats innemen op de achterste banken. Sir Winston bezit voldoende gezag, ook al is hij geen premier meer, om zijn land op een top-conferentie te vertegenwoordigen, waarbij Sir Anthony niet zal ontbreken. De jongste geruchten in de dagbladen willen dat Sir Winston zijn plannen bin nen enkele weken bekend zal maken, Sir Anthony de leiding der regering zal over nemen en voorlopig minister van Buiten landse Zaken zal blijven zulks om de minister van Defensie MacMillan, die hem later zal opvolgen, gelegenheid te geven de verdediging op atoomleest te schoeien en de minister van Financiën, Butler, vice- premier zal worden. Er zijn vele conserva tieven, die de voorkeur geven aan de rus tige Butler als premier in plaats van de minder evenwichtige Sir Anthony, die zo zeer met zijn Foreign Office is vergroeid, dat hij nergens anders geschikt voor lijkt. Verkiezingen Sir Anthony's eerste taak als premier zal zijn het vaststellen van de verkiezingsda tum. Volgens sommigen zou binnenskamers reeds besloten zijn de verkiezingen in Juni te houden. De conservatieven hebben da beide zomer-verkiezingen van deze eeuw verloren, maar nu Labour er zo slecht voor staat, durven ze het risico blijkbaar aan. In het algemeen gelooft men echter dat einde October het beste tijdstip voor ver kiezingen zal zijn, omdat Butler dan over tuigend kan hebben aangetoond dat hij de juiste financiële koers volgt. Op 19 April zal hij zijn begroting indienen, die, naar men aanneemt mede met het oog op de verkiezingen, een zo bemoedigend mogelijk karakter zal dragen. (Van hedenmorgen 7 uur) Teneinde het euvel van het clandestien bouwen en betrekken van noodwoningen (kippenhokken, stallen, houten keten en barakken) tegen te gaan, hebben Burge meester en Wethouders van Oss besloten twee houten woningen, die door jonge ge zinnen ongeveer een maand geleden zijn betrokken, te doen afbreken. Beide zijn in de landelijke buitenwijken van Oss ge legen. Een der woningen, bewoond door het echtpaar C. van der HurkWitlox, is reeds afgebroken. Nadat het echtpaar de eerste nacht na de afbraak in de open lucht had doorgebracht, heeft het Zaterdag de helft van een leegstaande duplexwoning aange wezen gekregen. De andere houten woning zou Zaterdag worden afgebroken, maar wegens de toen woedende sneeuwbuien is dit uitgesteld. In deze woning woont het echtpaar H. van Dijk met een baby van vier maanden. Beide woningen hadden een aanschafprijs van bijna vierduizend gulden. De afbraak geschiedt op kosten van de clandestiene bewoners. Het gemeentebe stuur acht de genomen maatregel hard maar noodzakelijk nm geen precedenten te doen ontstaan. Overigens erkent het, dat de woningsituatie voor de zich snel uit breidende gemeente hopeloos is. Het wo ningcontingent bedraagt 171 woningen per jaar. Er zijn 4900 gemeentelijke en parti culiere woningen, doch er staan 1356 aan vragen om een nieuwe woning officieel ge registreerd. Het reële tekort bedraagt ech ter ruim 2000 woningen. Een onderzoek, dat nog niet geheel is af gesloten, heeft aangetoond, dat in de ge meente Oss gedurende de laatste jaren meer dan vijftig clandestiene noodwoningen zijn gebouwd en betrokken. De woningen, die onder het afbraakbevel van B. en W. vallen, dateren uit dit jaar. Over het afbraakbevel van B. en W. heb ben de raadfracties inmiddels een interpel latie aangevraagd voor de eerstvolgende vergadering. weers- Sc P toestand £t> B i-c i u m S3 2S Helsinki mist windstil -8 0 Stockholm sneeuw NNW 4 -7 2 Oslo onbewolkt windstil -11 0 Kopenhagen licht bew. ozo 6 -5 0,1 Aberdeen sneeuw w 3 -1 6 Dublin licht bew. w 3 -1 0,4 Londen onbewolkt NNO 2 -3 0 Amsterdam zwaar bew. O 5 -2 1 Brussel zwaar bew. O 5 -1 0 Parijs regen ONO 2 2 3 Bordeaux regen ZW 4 9 3 Grenoble regen zw 10 10 1 Nice regen z 5 12 27 Berlijn geheel bew. ozo 4 -5 0,2 Frankfort sneeuw O 5 -1 0,1 München geheel bew. O 2 -3 0 Zürich geheel bew. NW 4 0 0 Genève regen wzw 2 2 1 Locarno regen windstil 3 5 Wenen geheel bew. zzo 12 0 0 Innsbruck zwaar bew. w 4 -1 0,5 Rome geheel bew. zo 14 12 0 VANNACHT LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later weer meer bewolking met kans op enige regen in het Zuiden van het land. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Mor gen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind tussen Zuid en Oost. 22 Maart Zon op 6.43 uur. onder 18.57 uur. Maan op 5.37 uur, onder 17.16 uur. Maanstanden 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog ea laag water in IJmuiden Maandag 21 Maart Hoog water: 2.01 en 14.18 uur. Laag water: 9.39 en 22.12 uur. Dinsdag 22 Maart Hoog water: 2 40 en 14.53 uur. Laag water: 10.28 en 22.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1