Nog geen beslissing over bouw van nieuw raadhuis te Bloemendaal Geruchten over een nieuwe toerweg in Aerdenhout Kort en bondig J Het Kamertoneel uit Brussel Stemmen staakten (acht tegen acht) in vergadering van gemeenteraad Raad van Bloemendaal Volgens burgemeester onderzoek naar mogelijkheden wegenaanleg Herziening salarissen hogere functies S.A.C. speelde „Het verleden spreekt" VRIJDAG 2 5 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Betaling abonnementsgeld per giro Ongeveer 500 schoolkinderen doen verkeersexamen Haarlemse orgeltraditie op 7 April hervat Buitenlandse journalisten bezochten Polvgoonfabriek Eervol ontslag voorzitter Rijksverzekeringsbank Heemsteeds gemeentepersoneel Nieuwe sportvelden aan Wagnerkade in Heemstede Ambtenaren gehuldigd Aansluiting Heemstede bij tuinbouwwaarborginstituut Muziek bij begrafenissen in Heemstede duurder H. J. van Galen 25 jaar in gemeentedienst A mateurtoneel Mattheus Passie in Immanuelkerk Mevrouw Van Andel Smits vandaag 103 jaar Biljarten Om de Wilhelmina-beker De gemeenteraad van Bloemendaal heeft nog geen beslissing genomen inzake de bouw van een nieuw raadhuis, waarvan „Bloemenheuvel" een onderdeel zou vormen.; in de Donderdagavond gehouden vergadering staakten de stemmen (acht tegen acht) over het voorstel van B. en W., om het door ir. A. M. de Rou- ville de Meux gemaakte ontwerp voor de bouw van het nieuwe raadhuis te aan vaarden en een crediet te verlenen, voorlopig tot een bedrag van f 1.200.000, waarin is begrepen het reeds destijds voor raadhuisbouw verleende crediet van f 739.511. De bezwaren van de tegenstemmers waren speciaal van financiële aard; de uitgave, die volgens enige leden tot twee millioen gulden kan stijgen, werd te hoog geacht. De heer Van Holten (VVD) woonde de vergadering niet bij. Als de gemeenteraad binnenkort opnieuw bijeen komt zal over het voorstel weer gestemd worden. Des middags had die gemeenteraad zes entwintig van de uit zevenentwintig pun ten bevattende agenda behandeld; om half zes hadden de led'en zich naar hotel „Roo- zendaal* begeven voor het gebruiken van de maaltijd. Om tien minuten over half negen, veertig minuten later dan gecon voceerd was, kwamen de leden in de raads zaal, waar zij op de publieke tribune vele ambtenaren zagen, d>ie belangstellend wa ren, om te weten welke beslissing de raad zou nemen over het resterende punt dei- agenda. Om even 11 uur begon de stem ming. Tegen het voorstel waren de vier leden van de fractie van de Partij van de Arbeid, drie van die der KVP (wethoud ster. mei. dr. Nolte stemde voor) en ir. Tirion (V.V.D.). Voor het voorstel stemden vijf leden van de V.V.D. en de drie leden van de Protestants Christelijke fractie. Centrum der gemeente Burgemeester dr. D. H. P e e r e b o o m Voller, die de vergadering leidde, heeft drie maal het woord gevoerd. Na de her opening van de bijeenkomst heeft hij het voorstel bij de raad aanbevolen. Daarbij vestigde hij de aandacht op de belangrijke plaats, die het raadhuis in de toekomst zal innemen. „Wij wensen een ander gebouw, waar niet alleen de secretarie is gevestigd, maar dat ook een levend centrum van de gemeente wordt. Dat blijkt b.v. uit het stichten van een burgerzaal". In eerste instantie heeft dr. Peereboom Voller gesproken over de zware taak, die de architect had te vervullen na de op dracht, die de raad op 1 April 1954 had gegeven. Geen ander architect in Neder land had die taak zo goed kunnen vervul len als ir. RouviHe de Meux. „Bloemen heuvel" moest behouden blijven en met een kleine wijziging heeft hij die villa aan gepast aan deze tijd; Te duur De heer Pin x ter (K.V.P.) gaf een resumé van het verloop der besprekingen in de gemeenteraad sedert 25 Mei 1950, toen besloten is tot aankoop van „Bloemen heuvel" voor 159.000 en een crediet van 497.000 is beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuw administratiegebouw, aansluitend bij „Bloemenheuvel". De gang van zaken is bijzonder vreemd geweest. In de afgelopen vijf jaar is weinig aandacht besteed aan begrotingen en thans wordt een crediet van 1.200.000 gevraagd'. Vol gens de mening van velen is dit bedrag te laag en misschien zal wel voor inrichting enzovoort bijna twee millioen gulden nodig zijn. Daarbij komen de ieder jaar terug kerende exploitatiekosten en bedragen voor verwarming en voor onderhoud. A esthetische aspecten Ir. De Vassy (Arbeid) besprak de aesthetische aspecten en herinnerde er aan, dat de vier architecten uit de Schoonheids commissie het betreurd hebben, dat ir. De Rouville de Meux moest voldoen aan de opdracht van de gemeenteraad. Met het advies dezer commissie kon spreker zich verenigen. De heer S c h u 1 z (Arbeid) uitte bezwa ren tegen het bedrag, dat B. en W. gevraagd hebben; het zal ongetwijfeld te laag zijn en dan moet de raad later nieuwe bedra gen beschikbaar stellen. Er dient gezocht te worden naar een oplossing, waardoor een ontwero gemaakt wordt, dat financieel uitvoerbaar is. De gemeentebegroting sluit met een tekort en daarom mag niet een te groot bedrag beschikbaar worden gesteld. Ir. Tirion (V.V.D.) merkte op, dat hij het nrettig had gevonden, als hij zich voor 100 achter het voorstel had kunnen scharen; dat. is hem niet mogelijk. Men dient een raadhuis te bouwen, waarbij men waar voor zijn geld krijgt. Als.dan op de goede wei De heer Smidtvan Gelder (V.V.D.) schaarde zich achter het voorstel en zeide, dat als de raad het goedkeurt men op de goede weg is. Geschiedt dat niet, dan is dat zeer te betreuren. Wat de kosten be treft merkte spreker op, dat men rekening moet houden met de waarde van het geld. Een gulden van 1937 is thans dertig cent waard; bekijkt men zo het gevraagde be drag van ruim een millioen, dan vallen de kosten mee. Geen begrafenistoespraken Mr. De Jong Schouwenburg (C. H.) zeide in zijn inleiding, dat hij, alvorens de heer Smidt van Gelder gehoord te heb- öiooococccoca r^--rrr/xxyryynccc<yyyxc<xccccoxccoxca U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarm.ee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ben, redevoeringen voor een begrafenis beluisterd heeft in plaats van toespraken bij een geboorte. De architecten uit de Schoonheidscommissie mogen bezwaren hebben, maar men bouwt toch voor de bevolking en het is belangrijker te weten of zij van mening is, dat het ontwerp als een kunststuk beschouwd kan worden. Spreker heeft er waardering voor en steun de het voorstel. De voorzitter beantwoordde vragen over de prijs; er is gedacht aan een 66 per m3. Dit bedrag is gebaseerd op de bouw van een raadhuis te Pijnakker van dezelfde architect en aan welke bouw be gonnen is. De burgemeester gaf nogmaals een uiteenzetting van het ontwerp, dat hij bij de raad aanbeval. In de „tweede ronde" voerden de hier boven genoemde leden nogmaals het woord, evenals de heer F ij e n (K.V.P.die de financiële bezwaren toelichtte. De finan ciën laten het niet toe ruim een millioen gulden beschikbaar te stellen. Het doel der vergadering „Het doel van deze vergadering is eén raadhuis te bouwen," aldus merkte de burgemeester tenslotte op. „Daarbij moet niet gelet worden op de woorden va.n de diverse sprekers. Men dient te kijken naar de tekeningen, de maquette (in de raadzaal storid er een van suikergoed) en naar de voorstellen. Een bedrag van 1.200.000 wordt gevraagd en zeven ton was reeds gevoteerd. Wij moeten gaan bouwen en nu; wij moeten een daad durven te stellen en durven een raadhuis te bouwen, omdat de gemeente daaraan dringend behoefte heeft'', aldus spreker. Hierna volgde de stemming met het reeds bekende resultaat: de stemmen staakten. Bij de bespreking over het voorstel van B. en W. van Bloemendaal in de Donder dagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad, die ook na een langdurige afwezigheid wegens ziekte door ir. De Vassy werd bijgewoond, over de voorlopige vaststelling van het partieel uitbreidingsplan in onderdelen BovenwegVan Haem- stedelaan, heeft mr. De Jong Schouwenburg (CH) meegedeeld, dat hij vernomen heeft, dat er plannen zouden bestaan een nieuwe weg door Aerdenhout aan te leg gen. Deze weg zou bij het station HeemstedeAerdenhout beginnen en lopen achter de Waal Malefijtlaan, naar het Wethouder Laanplantsoen, langs een gedeelte van het aan de orde zijnde uitbreidingsplan Bovenweg (de Vondelschool of de Kleuter school zou moeten worden afgebroken), achter het Aerdenhoutse Kopje en met een viaduct naar de Bentveldseweg. Burgemeester dr. D. II. Peereboom Voller heeft ge antwoord, dat de Rijks- en de Provinciale Waterstaat inderdaad de mogelijkheden onderzoeken van aanleg van wegen in en om Haarlem, maar dat er nog geen plan bestaat. Van de weg door mr. De Jong Schouwenburg genoemd, had spreker ook wat vernomen. Zodra een definitief plan is samengesteld zullen B. en W. de raad in lichten. Mr. De Jong Schouwenburg merkte op, dat er eilanden in Aerdenhout zullen ontstaan, als de weg, die als toer weg beschouwd zal worden, aangelegd is. Gebouwen moeten gesloopt worden, be langrijke terreinen worden vernield en kunstwerken worden aangelegd. Wanneer het project doorgevoerd zou worden, dan wordt Aerdenhout als het ware gedegra deerd. Spreker achtte de berichten zeer verontrustend en hij vond het nuttig, dat de raad zal vernemen wat er zal gebeuren in de toekomst. Ir. De Vassy (Arbeid) vroeg of er geen aanleiding was een besloten vergade ring te houden, om het onderwerp verder te bespreken. De voorzitter antwoordde, dat daar aan geen behoefte bestaat. Het alarmerend bericht is het college niet onbekend. Er worden allerlei mogelijkheden onderzocht en naar oplossingen gezocht voor de aan leg van wegen naar Velsen, Den Haag, Zandvoort en Amsterdam. Hoe men deze wegen ook zal denken, Bloemendaal zal in het kruispunt komen te liggen. In tegen stelling met vroeger is het college van B. en W. op het ogenblik goed op de hoogte van de gang van zaken. Het heeft een be spreking bijgewoond bij het provinciaal bestuur en toen is niet één plan, maar er zijn enige plannen voorgelegd. Men is op het ogenblik nog niet zo ver, dat er mede delingen kunnen worden gedaan, evenmin in besloten zitting. De instanties, die de plannen voorbereiden, weten ook nog niet, wat er zal gebeuren. Het door mr. De Jong Schouwenburg genoemde tracé staat evenmin vast. Ir. De Vassy dankte de voorzitter, die hem gerust gesteld heeft, maar mr. D e Jong Schouwenburg was echter nog niet gerust. Hij blijft huiverig voor de toekomst, want als het plan ingediend zou worden dan staat het besluit reeds voor een deel vast. Dan kan het wel eens te laat zijn, om zijn stem er tegen te verhef fen. Wat het voorstel van B. en W. betreft over het vaststellen van het partieel uit breidingsplan in onderdelen Bovenweg Van Haemstedelaan, zeide ir. Tirion (WD), dat het jammer is, dat de gemeen te niet beschikt over een ambtenaar, die zich uitsluitend met uitbreidingsplannen bezig houdt; een deskundige buiten de ge meente ontwerpt ze en daaraan zijn be zwaren verbonden. Voorts uitte spreker bezwaren tegen het plan. De heer Smidt van Gelder en me vrouw Poulus (beiden VVD) stelden vragen over de mogelijkheden van huis vesting van bewoners in het nieuwe uit breidingsplan. De voorzitter deelde mee, dat amb tenaren van Publieke Werken, die dus goed op de hoogte zijn van de plaatselijke situatie, het eerste ontwerp van uitbrei dingsplannen maken en daarna werkt de deskundige het uit. In Bloemendaal zijn te weinig werken voor een speciale ambte naar. De Planologische dienst heeft reeds goedkeuring aan het plan verleend. Wethouder H ij s z e 1 e r (AR) zeide, dat bij het ontwerp uitbreidingsplan rekening is gehouden met de behoefte aan wonin gen; het is de bedoeling de woningen te bestemmen voor inwoners, behalve als er zich ruiling van woningen zou voordoen. Met de stem van ir. Tirion tegen werd het voorstel goedgekeurd. B. en W. werd een crediet verleend van 5000 wegens aanbieding van een ge schenk aan de leerlingen der lagere scho len, ter gelegenheid van de herdenking der bevrijdingsdag; het college kreeg machtiging te bepalen welke geschenken aangeboden zullen worden. Bus langs Elswoutslaan In antwoord op een vraag van ir. Tirion over de eventuele route van de bus over de Elswoutslaan, als een viaduct in Heem stede wordt gebouwd en de tramlijn opge heven is, antwoorde de voorzitter, dat het besluit van de minister Van Verkeer en Waterstaat over de opheffing van de tram nog niet gevallen is. Ook is nog niets bekend over de ophoging van de spoor baan. Wel is de eventuele route van de bus onderzocht en er zijn gedeelten bij, die niet geschikt zijn. Mevrouw Poulus informeerde naai de vorderingen van de bouw van een kleu terschool te Overveen; het antwoord van mej. Nolte was: „De inspectrice voor het kleuter enderwijs heeft de plannen goed gekeurd en deze zullen spoedig in de raad komen". De secretaris van de Onder wij sverkeers- commissie in de gemeente Bloemendaal stelde ons enige gegevens ter hand over net verkeersexamen 1955 voor de leer lingen uit voornamelijk de zesde klassen der vijftien scholen voor openbaar en bijzonder lager onderwijs in deze gemeen te. Aan het onlangs gehouden schriftelijk examen, dat gelijktijdig op alle scholen in het gehele land plaats vond, namen in Bloemendaal 496 schoolkinderen deel. Hiervan waren er slechts vierenveertig die geen fouten in de schriftelijke opgaven maakten. Het practisch deel van het verkeers examen zal dit jaar worden gehouden van Maandag 23 tot en met Donderdag 26 Mei. Het af te leggen parcours zal in grote lijnen gelijk zijn aan dat van vorige jaren, alleen zullen er wat andere „moeilijk heden" worden uitgezet. In de maand Juni, waarschijnlijk op de eenentwintigste, zullen de geslaagde leer lingen op twee bijeenkomsten samenkomen in het gebouw „Domi" te Overveen, waar hun enige prettige uren worden geboden, voorafgaande aan de uitreiking van de behaalde diploma's. Op Donderdagmiddag 7 April heeft het eerste van de reeks kosteloos toeganke lijke orgelconcerten in de Grote- of St. Bavokerk te Haarlem plaats. Deze concer ten worden, der traditie getrouw, in de maanden April tot en met September op Donderdagen van 15 tot 16 uur gegeven en bovendien van Mei tot en met Septem ber ook op Dinsdagavonden van 20 tot 21 uur. Gedurende October zullen deze concerten plaats vinden in de Gemeentelijke Con certzaal op elke Woensdagmiddag van 15 tot 16 uur. Een aantal buitenlandse corresponden ten, leden van de buitenlandse pers vereni ging in Nederland, heeft een bezoek ge bracht aan de Polygoon filmfabriek in Haarlem. Zij werden daar rondgeleid door de directeur, mr. J. M. Landré, die hun na afloop in de sociëteit „Teisterbant", een diner aanbood. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Juli 1955 aan mr. G. Jansen te Heem stede op zijn verzoek eervol onslag ver leend als lid en voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, onder dank betuiging voor de gewichtige diensten, als zodanig bewezen. I B. en W. van Heemstede hebben aan de raad een uitvoerig voorstel gedaan over de salariëring van de gemeente-ambtenaren. In de toelichting op het voorstel schrijven B. en W. onder meer: nu de jaarwedde- regeling opnieuw enkele wijzigingen moet ondergaan meenden wij deze gelegenheid te moeten aangrijpen haar geheel opnieuw door de raad te doen vaststellen. Ten op zichte van de thans geldende verordening vertoont het ontwerp de volgende verschil len: in klasse 1 is opgenomen de functie van hulpassistente bij de gemeentelijke leeszaal en bibliotheek, nodig geworden door de gestadige uitbreiding van de werk zaamheden bij deze instelling. Ook hebben de bedragen van klasse 14 en hoger een verhoging ondergaan als gevolg van de daartoe door de minister van Binnenlandse Zaken geschapen mogelijkheid. Deze mo gelijkheid heeft slechts betrekking op en kele (hogere) rangen. Sedertdien is geble ken dat destijds reeds voorstellen aanhan gig waren om ook voor lagere groepen tot een salarisverhoging te komen, met name voor de laagst bezoldigden en voor de mid dengroepen. Hierover kreeg het college van B. en W. nog geen nadere inlichtingen van de minister zodat deze groepen he laas! niet in de nu aan te brengen her ziening konden worden betrokken. Mede daardoor beperkt de voorgestelde herziening zich tot de hoogste rangen ter secretarie, enkele daarop aansluitende rangen bij de gemeentelijke diensten en bedrijven en tot enkele geheel afzonder lijk staande functies als die van de direc teur der Sportparken, de hoofdzuster van het Gezondheidshuis, de concierge van de Bronsteeschool en dergelijke. Voorts zal, als de gemeenteraad alle voorstellen van B. en W. aanvaardt, de mogelijkheid worden geschapen om aan bepaalde werklieden een tijdelijke of vaste toeslag op het gewone loon toe te kennen. Tenslotte stellen B. en W. voor aan amb tenaren en werklieden, die jonger zijn dan 35 jaar, en die een studie willen volgen die naar het oordeel van B. en W. in het belang van de gemeente is en waarvan het opleidingsinstituut deugdelijk wordt geacht, een tegemoetkoming in de studie kosten te verlenen. Worden ingewijd met wedstrijd tussen ambtenaren De gemeente-ambtenaren van Bloemen daal zullen Zaterdagmiddag voor het eerst in dit jaar weer in het voetbalstrijdperk treden. Tegenstanders zijn de collega-amb tenaren van de gemeente Heemstede, die met deze vriendschappelijke wedstrijd de nieuwe gemeentelijke sportvelden inwijden aan de Wagnerkade in Heemstede. Het is waarschijnlijk, dat dit met enige feestelijk heden gepaard zal gaan en dat de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. rid der van Rappard, de aftrap zal verrichten. In April zullen de leden van de voetbal club Gemeente-ambtenaren Bloemendaal de zomeravondvoetbalwedstrijden in vrien- schappelijk verband weer op de Vrijdag avond gaan hervatten. Het ligt in de be doeling, dat een prijs wordt uitgeloofd voor dat team, dat tegen het Bloemendaalse ge meentevoetbalelftal de beste wedstrijdre sultaten zal weten te bereiken. Tijdens een Donderdagavond in het café- taria-restaurant te Heemstede gehouden feestelijke bijeenkomst van de afdeling Heemstede van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) zijn zes leden gehul digd naar aanleiding van het feit, dat een van hen veertig jaar lid van de bond is en vijf vijfentwintig jaar lid der organisatie zijn. De heer W. B. van Doorn, die veertig jaar lid is, ontving het gouden insigne en de heren L. Beck, F. v^p Dordt, L. Brui- neel, G. Kerkman en A. Treffers, die hun zilveren jubileum als lid vierden, werd het zilveren bondsinsigne aangeboden. De heer Dutman. lid van het hoofdbestuur heeft de onderscheidingen uitgereikt. De dames der jubilarissen ontvingen lepeltjes. Het programma bevatte verder de vertoning van films. Borg, borg, borg Als 21ste punt van de agenda doen B. en W. aan de Heemsteedse raad een voor stel onder de ietwat duizelig makende titel: Waarborg van borgstellingen van het waarborginstituut voor de tuinbouw in Noordholland. Beoogd wordt dat de gemeente zich zal verplichten aan de Stichting Waarborg instituut drie achtste deel te vergoeden van de verliezen, die deze stichting eventueel zal lijden op borgstellingen ten gunste van banken voor credieten die door deze zijn verleend aan in Heemstede wonende tuin ders, en dit tot een totaalbedrag van 5.250. Het betreft hier een provinciale regeling, waarbij het risico voor 15 °/o komt ten laste van de provincie, voor 10% ten laste van de veilingen, voor 10% ten laste van de betrokken bank. voor 50 ten laste van het landelijke Borgstellingsfonds voor de Landbouw en voor de resterende 15 ten laste van de woongemeente van de debi teur. De regeling wordt in het leven ge roepen ter voldoening aan de credietbe- hoefte van tuinders, die niet in staat zijn de in hun bedrijven noodzakelijke moder niseringen en verbeteringen uit eigen mid delen te financieren en evenmin de mo gelijkheid hebben om op meer normale wijze credieten op te nemen. Kort geleden heeft de gemeenteraad van Heemstede besloten om ten behoeve van de aula op de algemene begraafplaats een nieuw orgel en een gramofooninstallatie aan te schaffen. Hiervoor was een bedrag van f 6.600 nodig; de bediening van de aangeschafte instrumenten zal jaarlijks f 1.720.vergen. B. en W. stellen nu voor, voor de bespeling van de aangeschafte instrumenten, een vergoeding te vragen variërende van f 5.tot f 22.50, al naar gelang de klasse van de begrafenis, waar bij muziek ten gehore wordt gebracht. Donderdag 24 Maart vond de officiële huldiging plaats van de heer H. J. van Ga len ter gelegenheid van het feit dat hij vijf cn twintig jaar geleden in dienst van de gemeente trad. De heer Van Galen, die spe ciaal belast is met de loonadministratie bij de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst, werd op feestelijke wijze met zijn echtgenote en vier kinderen van huis gehaald. De waarnemend directeur van de Geneeskundige en Gezondheids dienst, dr. H. Piccardt bood als eerste spre ker de jubilaris een oorkonde aan en een geschenk in enveloppe en tevens namens het personeel een vulpen en vulpotlood in étui. De heer J. P. F. Regter, chef van de administratie, bood eveneens namens het personeel een fiets aan. Vervolgens wenste de heer J. J. Loerakker uit naam van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren bond de jubilaris geluk en overhandigde een mand fruit. De rij der sprekers werd gesloten door dr. O. H. Dijkstra, chef van het laboratorium en de heer F. van Eg- mond, chef van de afdeling Personeelsza ken van de gemeente. Goed bedoeld, maar niet bijster geluk kig was de uitvoering die het dilletanten- ensemble SAC (voor Spoorweg-Aio-Com binatie) gisteren in de Leeuwerik zijn donateurs voorzette. Reeds ernstig ge handicapt door het feit, dat het groepje slechts over acht goeddeels onervaren spelers en speelsters beschikt, had men bovendien een stuk gekozen dat vrijwel geen enkele mogelijkheid bood, namelijk „Het verleden spreekt" van Jos Smits. Dit oudeschool-melodrama bleek een dermate onbenullig samenraapsel van onwaar schijnlijkheden en sentimentele cliché's, dat het geen enkele zin zou hebben, nader op de inhoud in te gaan. Wij volstaan dus maar met de vaststelling, dat het moedige achttal ijverig zijn best deed, het bloed- arme spelletje nog enig leven in te blazen, zonder daar echter in te slagen. De aar digste vertolking was nog die van Ans Terpoorten als de goedhartige, bemoede rende hospita. Ook Ton van Kooten als de jonge arts en Lenie Schenau als de bankiersdochter sloegen zich met veel flair door de onwaarschijnlijkheden van de intrige heen. Regisseur Martien Langeveld, die de hoofdrol van de blinde kunstenaar speelde, gaf, evenals Janny Bakker als diens vrouw Agnes, wel eens wat teveel van het goede in hun emotionele uitbarstingen, maar had den toch ook wel goede momenten. Beslist beter had men zich het décor in de eerste drie bedrijven gewenst: een oningelijste plaat die als wandversiering bedoeld was, hing b.v. zelfs half over de deurpost heen. Na afloop van de voorstelling werd regisseur Langeveld, die 25 jaar op de planken staat, uitvoerig gehuldigd en in de bloemetjes gezet, waarin ook zijn echt genote deelde. H. C. BINNENLAND Dr. ir. A. E. Loen, directeur van de rijks HBS te Den Helder, is benoemd tot hoogleraar in de theologie aan de rijks universiteit te Utrecht. Hij promoveerde in 1927 te Leiden in de faculteit der letteren en wijsbegeerte op het proefschrift „Wijs begeerte en Werkelijkheid", waarbij als pro motor optrad professor dr. A. J. de Sopper. In 1931 volgde zijn benoeming tot directeur der rijks hogere burgerschool te Den Helder. Behalve vele artikelen in periodieken, ver schenen van zijn hand in 1946 „De vaste grond" en in 1949 „Inleiding tot de wijs begeerte". Een praalwagen die meereed in het bloemencorso, dat jaarlijks in Los Angeles wordt gehouden en geheel aan Nederland was gewijd heeft de eerste prijs, de „Nations Trophy" gewonnen. De wagen was bemand door zes studenten, waarvan er vijf uit Lei den kwamen. Deze studenten waren door bemiddeling van de algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer naar Amerika gegaan. In Burgers Dierenpark te Arnhem zijn twee Australische struisvogelkuikens ter wereld gekomen. Het is een grote zeldzaam heid, dat deze vogelsoort in gevangenschap broedt. Twee van de acht eieren zijn uit gekomen. Het mannetje heeft 65 dagen op de eieren gebroed. De kuikens worden thans streng bewaakt door pa struisvogel, die zelfs ma niet in de nabijheid van haar kroost duldt. Onder leiding van oud-minister prof. Lieftinck zal een missie van de Wereldbank een algemene studie maken van de economie van Jordanië. Dit onderzoek geschiedt op verzoek van de regering van het land. B. cn W. van Alkmaar hebben ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het aan mr. R. Veendorp wegens het bereiken van de pensioengerechtice leeftijd verleende ontslag, de volgende aanbeveling opgemaakt ter benoeming van een gemeente-secretaris: 1. mr. C. J. W ,A. Gast, referendaris ter secre tarie van Zwolle; 2. mr. H. N. M. Klooster, referendaris ter secretarie van Helmond. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor de verordening op de op slagplaatsen aan te vullen om het onmo gelijk te maken, dat op van de onenbare weg af zichtbare nlaatsen „oud panier, tuinvuil en on- of gedeelteliik bewerkt hout" wordt opgeslagen. B. en W. schrijven aan de raad dat het College deze aanvulling nodig heeft om „in bepaalde gevallen te kunnen in grijpen". De heer H. .T. Stuvel houdt voor de Bestuurdersbond Haarlem van het N.V.V. op de cursusavond van Woensdag 20 April een lezing getiteld „Gevecht met het water". Te vens wordt het Deltaplan besproken en zal ter illustratie een film worden vertoond. De wethouder van Sociale Zaken en Volkshuisvesting in de gemeente Bloemen daal mr. J. C. C. W. Hijszeler is verhinderd op Dinsdagavond 29 Maart ziin wekelijkse spreekuur te houden. Mr. Hijszeler zal op deze avond in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan vnor de leden van de A.R. kiesvereni ging „Nederland en Oranie" spreken over het woningvraagstuk in Bloemendaal. De eerstvolgende vergadering van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christenvrouwenbond wordt op Donderdag avond 31 Maart gehouden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Ds. H. A. Wieringa uit Baarn zal spreken over: Jezus en de vrouw. De Heemsteedse gemeenteraad zal een openbare vergadering houden op Donderdag 31 Maart. De agenda vermeldt niet minder dan 27 punten. In afwijking van het gebrui- keliike aanvangsuur zal deze vergadering beginnen om drie uur. Ruim twee jaar geleden had ik in Brus sel een gesprek met mijn collega van Het Laatste Nieuws, de dichter en romancier Jan Walravens, dat handelde over de toe stand waarin het Vlaamssprekende toneel in België verkeerde. Het was een tamelijk langdurige wisseling van gedachten, waar uit ik in ieder geval de conclusie mee naar huis nam, dat men zich onder de huidige verhoudingen terecht bij het Nederlandse en bij het Franstalige ten achter voelde. Uit die gevoelens van artitieke onvredfe is Het Kamertoneel ontstaan, waarvan mijn zegsman de leiding heeft en dat Donder dagavond op uitnodiging van de Heem steedse Kunstkring een voorstelling in het Minerva Theater gaf. Ik had er wel enig goeds van gehoord: Jan de Hartog bij voor beeld was zo enthousiast over de opvoe ring van zijn „Schipper naast God" dat hij andere Nederlandse dramaturgen voor dit groepje heeft pogen te interesseren. Eer lijk gezegd: na deze eerste kennismaking begrijp ik daar niet veel van. Talrijke be zoekers verlieten trouwens al tijdens de pauze de zaal om er niet meer terug te keren. Het is mij niet bekend in welke richting men zoekt bij de samenstelling van het ré pertoire. Vermoedelijk heeft men wel „ex perimentele" bedoelingen, maar het dient alleen ergens toe die te verwezenlijken bij volledige beheersing der bestaande tech niek en zekere doelbewustheid. De waarde van het thans vertoonde „vrolijke spel met een wijze inhoud" van Jacques Audiberti, getiteld „Quoat Quoat" en vertaald" door Edward Lear, is mij niet duidelijk gewor den, hetgeen mede een gevolg kan zijn van de zeer gebrekkige vertolking. De auteur van de inleiding in het programma noemt een subtiele comedie wat ik nu niet anders dan als een buitengewoon vervelend praat- stuk kan beschouwen, Maar misschien heeft men bij de lectuur of bij de instudering zulke zinnen als „De zee is de uitlaatklap van de gemeenschap" voor fijnzinnige wijs heid aangezien. En de vrolijkheid bleef be perkt tot hilariteit om het optreden van één van de medewerksters als zonderling pratende „schone Mexicaanse". Aanleiding om op de inhoud in te gaan is er nauwelijks. De Pirandello-achtige handeling speelt zich af op een stoomboot met zeilen tussen Frankrijk en Amerika in 1869. Alle cerebrale verwikkelingen con centreren zich om een jonge archeoloog, die de millioenenschat van de gefusilleerde keizer Maximiliaan moet opsporen, doch tevens als schijnpion in dienst van een mis leidingsmanoeuvre terechtgesteld dreigt te worden. Ook de andere personen hebben De heer J. Mooij, wegwerker te Haar lem. is op 31 Maart 25 jaar in dienst van de Nederlandse Spoorwegen. Op Woensdagavond 39 Maart zal „Scho- tens Christelijk Gemengd Koor", dirigent Geert de Boer, in de Immamiëlkerk aan de Van Egmondstraat in Haarlem-Noord, ae Mattheus Passie van Schütz ten gehore brengen. Aan de uitvoering werken mede: Frans Müller, tenor; George Spijkstra, bas; orgel begeleiding Gosse Kroese. Wegens ziekte van de dirigent staat het geheel onder lei ding van Piet Halsema. In de Wijdingsdienst spreekt dr. G. Ph. Scheers, Hervormd predikant, een inlei dend woord. of zijn allemaal „dubbele persoonlijk heden" en zo wordt er veel en kwasi-diep- zinnig gesproken over de dood en over de „verantwoordelijkheid voor zijn daden als men niet weet wie men is". Misschien is dit filosofische clownerie, zoals de inhoud van „Wachten op Godot" metaphysische was, maar dan bedreven zonder het kunstenaar schap van Samuel Beckett. Het is mogelijk dat Het Kamertoneel op de één of andere wijze de beroepsstatus heeft aangenomen, maar in ieder geval zijn de spelers amateurs gebleven en niet eens zulke goede. Er is dan ook geen reden om nader op de persoonlijke prestaties in te gaan, te minder omdat het redeneren nog aan eventuele boeiende kracht verloor door de vaak slechte verstaanbaarheid. Kri; Betz heeft deze vertoning geregisseerd. Men mag uit het bovenstaande geen conclusie trekken ten aanzien van het toneel in Bel gië in het algemeen, welke specifieke te kortkomingen men daarin ook kan aanwij zen. De laatste tijd heb ik bij voorbeeld enige voorstellingen van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg bijgewoond, die het aanzien ten volle waard waren, misschien wat ouderwetser van doen dan de onze, maar daarom beslist niet minder boeiend en overtuigend. Tenslotte: het is te prijzen dat de Heem steedse Kunstkring naar „iets anders" heeft willen streven, maar ik ben ervan over tuigd dat men met een combinatie uit Haarlemse dilettanten en met een ook dra matisch interessantere keuze uit de wereld litteratuur belangrijker werk zou kunnen doen. DAVID KONING Vandaag is mevrouw A. van Andel Smits-Japinga, Haarlems oudste inwoon ster, honderd en drie jaar geworden. De jarige wordt reeds sedert enige jaren ver pleegd in het rusthuis „Boschkant" aan het Westerhoutpark, waar de burgemees ter van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, haar hedenochtend bezocht heeft. Mevrouw Van Andel Smits bedankte de burgemeester hartelijk voor de mand met fruit en bloemen, en zij heeft enige tijd gezellig gesproken over vroeger. Gisteravond zijn in hotel Hof van Holland in Haarlem de wedstrijden voortgezet om de Wilhelmina-beker. De resultaten van de tweede avond waren als volgt: Koster 300 18 96 16.66 Lunenburg 108 18 32 6.— Dollé 300 18 75 16.66 Doves 265 18 58 14.72 Dollé 287 32 45 8.96 Willemse 300 32 51 9.37 Doves 300 12 121 25.— Agema 282 12 99 23.50 Vooral de laatste partij was een uiterst spannende. Na acht beurten was de stand 135104 voor Agema en na de negende beurt zelfs 234126. Toen kwam Dover echter pas goed op stoot en maakte een bijzonder fraaie serie van 121, waardoor hij een voorsprong verkreeg. Met nog een fraaie serie maakte hij een einde aan de partij. Agema, die 21 caramboles nodig had voor een remise, kwam niet verder dan drie caramboles in de na- stoot.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13