de ^?este Z?romfiets H Wettelijke regeling van adoptie Gordijnstoffen 1955 Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-/ANGERS Belang van het kind primair 'T SILVER STOEPKE Meerderheid van Kamercommissie stemt in met wetsontwerp t Wordt tijd... Wij étaleren ^ocA ió liet zo J VRIJDAG 25 MAART 1955 BAKKER'BEHANG De radio geeft Zaterdag Examens Noors schip bij Plymouth aan de grond gelopen Jeugdige inbrekers aangehouden 1.95 69ct. 13.25 3.25 KRUISSTRAAT 11 Sovchosen in de Russische federatie op eigen benen Poujadisten veroordeeld Mijnenveger „Drachten" te water gelaten LIKDOORNS WONDEROLIE ZO VERLICHT SLOAN'S LINIMENT JICHT Vragen over het rapport specialisten-honoraria Belgische ambassadeur in Den Haag JUISTE RICHTING ADVERTENTIE U v. W VERSCHENEN IS het Voorlopige Verslag van de Vaste Commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot invoering van de mogelijkheid van adoptie. Een grote meerderheid van de commissie wenst, dat de mogelijkheid van aanneming van een kind als eigen kind in het Nederlandse leven en recht zijn intrede zal doen. Daarbij dient het belang van hen, die geadopteerd worden, voor te gaan bij dat van hen, die adopteren. Een regeling van de adoptie, die op deze ge dachte is gebaseerd, zal dan ook principieel van een geheel ander karakter zijn dan die, welke in onze rechtsgeschiedenis bekend is en welke in de meeste buitenlandse wetgevingen wordt gevonden. De „moderne" adoptie is gedacht als een maatregel van kinderbescherming welke een rustig tehuis aan het kind wil verschaffen en daarom zekerheid wil brengen in het gezin, waarin het pleegkind is opgenomen. De commissie heeft in haar rapport het vraagstuk der onherroepelijkheid der adop tie voorop gesteld. De mogelijkheid van herroeping door adoptie-ouders werd unaniem afgewezen. De commissie was voorts van mening, dat een herroeping door de ouders in beginsel dient te worden afgewezen. Het is echter ook mogelijk, dat het kind de adoptie vol ledig ongedaan zou willen maken. Vele leden waren van mening, dat in dat laatste geval herroeping mogelijk moet zijn, maar alleen indien het kind meerderjarig is ge worden. In de wet moet voor dat geval een bepaling opgenomen worden. Zeer vele leden konden er zich niet mee verenigen, dat een verzoek tot herroeping geweigerd of afgewezen zou kunnen worden. Adoptanten Volgens het wetsontwerp mag alleen een echtpaar of in bepaalde omstandig heden een weduwe of weduwnaar een kind adopteren. In het algemeen zijn uitgeslo ten zij, die niet gehuwd zijn. De meerderheid van de commissie ver klaarde het juist te achten, dat in beginsel een kind alleen geadopteerd kan worden door hen, die een gezin vormen. Een kleine minderheid van de commissie meende echter, dat uit het oogpunt van kinder bescherming het idee van de ongehuwde vrouwelijke adoptant niet geheel verwer pelijk geacht mag worden. Het wetsontwerp stelt voorts de voor waarde: „dat op de dag van het verzoek het kind reeds meer dan drie jaren feite lijk door de adoptanten tezamen is ver zorgd en opgevoed". In het algemeen kon de overgrote meer- ADVERTENTIE voor een NIEUW BEHANG Gen. Cronjéstr. 135 - Haarl. - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 94.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 Orgelconcert. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Vcor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte mu ziek. 15.00 Orgel en zang. 15.25 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.40 Fagot en piano. 16.00 Van de wieg tot het graf. 16.20 Omroep orkest en solist. 17.00 Radioweekjournaal. 17.30 Accordeon-orkest en solist. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Ballroom-orkest. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 14 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistiek- staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek. causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22 40 De Odeon-Moor- den, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Filmmuziek. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Orgel en zang. 13.35 Lichte muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Muzikale causerie. 15.05 Kroniek voor Letteren en kunsten. 15.40 Fanfare orkest. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vrouwenkoor. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nederlandse liedjes. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. Avond gebed en liturgische kalender. 19.45 Omroep orkest en soliste. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Lichte muziek. 21.30 De Katholiek in het openbare leven van deze tijd, causerie. 22.00 Platen. 22.20 Gesprek over „Ook kinderboeken hebben hun historie". 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.30 De zingende stift. 20.35 Zo zijn onze manie ren, T.V.-spel. 21.00 Mensen, dingen nu! 21.05 Baantjes jagen. 21.25 Film. 21.35 Pauze. 21.40 Variétévé, T.V.-show. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ge varieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Journaal. 15.00 Lichte muziek. 15.45 Accordeon-muziek. 16.00 Nieuws. 16.15 Ac- ïordeon-muziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17 00 Nieuws. 17.10 Symphonisch orkest. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelcon cert. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Platen. 21.00 Verzoekprogramma. 22.15 Platen. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m:). 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag. en: Vorm en kleur. The Boat Race. (Op 224 m.h derheid van de commissie zich met deze voorwaarde verenigen. De commissie is van oordeel dat een in beginsel onherroepelijke beslissing niet te snel genomen mag worden. De moeder heeft ook een recht om haar eigen kind te verzorgen en op te voeden. Het wordt dan ook als juist gevoeld, dat het wets ontwerp bepaalt, dat een kind, dat de leeftijd van 6 maanden nog niet bereikt heeft, in beginsel niet van de moeder mag worden weggenomen. Blijkt het echter, dat de moeder in het geheel niet in staat ge acht kan worden om haar kind te ver zorgen en op te voeden, dan zal uiteinde lijk, doch op zijn vroegst na 3 jaar, de band tussen moeder en kind definitief kunnen worden verbroken. In het algemeen zal een kind volgens de voorgestelde regeling dus ten minste 3y2 jaar oud zijn voordat een verzoek tot adoptie kan worden gedaan. Het wetsontwerp stelt de eis, „dat het kind niet is een afstammeling van een der adoptanten". Dientengevolge is het al thans volgens het wetsontwerp uitge sloten, dat adoptanten hun wettig klein kind, wettig stiefkind of onwettig kind als eigen kind aannemen, ook al bestaat de verwantschap alleen maar ten aanzien van een der adoptanten. De meerderheid van de commissie zou het voorgestelde artikel geschrapt willen zien, omdat zij de mogelijkheid van adop tie van een afstammeling in beginsel open wil houden. Een minderheid wil deze voorwaarde handhaven, omdat zij vreest, dat door schrapping de grondslagen van huwelijk, gezin en familie kunnen worden aangetast. Personen- en familierecht De grootst mogelijke meerderheid van de commissie achtte het juist, dat het adoptie-kind, evenals een kind, dat bij huwelijk is gewettigd, èen wettig kind is en op één lijn zal staan met het kind dat uit het huwelijk is geboren. Deze leden stemden dan ook volledig in met hetgeen prof. Meijers in zijn toelichting heeft ge schreven, namelijk dat „onder de wettige kinderen zijn de gewettigde en zij die door adoptie wettig kind geworden zijn begre pen. Onder wettige kinderen wil de minis ter uitdrukkelijk ook de gewettigde en ge adopteerde kinderen verstaan. In beginsel is de commissie van mening, dat het adoptie-kind, dat de geslachtsnaam van de adoptie-vader draagt, eveneens de adellijke titel, die aan het geslacht en de naam van zijn adoptie-vader is verbonden, zal dragen. Overgangsrecht Het wetsontwerp schept de mogelijkheid gedurende twee jaar na het inwerking treden van de wet een meerderjarige te adopteren. De commissie was het er mede eens, dat deze mogelijkheid zal worden ge schapen omdat het inderdaad voor het pleegkind en voor de pleegouders hard is, indien dit kind niet de rechtspositie zou kunnen verkrijgen, welke de wet bereik baar heeft gemaakt voor die kinderen, welke op het moment van het inwerking treden van de wet nog minderjarig zijn. Enige leden van de commissie achtten het geenszins onjuist, dat de meerderjarige alsnog een „echt kind" van de adoptanten zal worden met alle familie- en vermogens rechtelijke gevolgen van dien. Zij waren echter van mening, dat hier geen sprake meer is van een maatregel van kinderbe scherming en dat dientengevolge ook de eis van „kennelijk belang van het kind" beter zou kunnen vervallen. De stelling is wel verdedigd, dat de wet van het land van de geadopteerde de ge volgen der adoptie beheerst. De meerder heid det commissie is echter van mening, dat de adoptie en haar gevolgen bepaald dienen te worden door de wet van het land van de adoptant. Zij vraagt de minister alsnog een regeling hiervoor tot stand te brengen. De instelling van een centrale adoptie- raad acht de commissie zeer gewenst. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde J. Ugelstad, geboren te Drontheim (Noorwegen) en thans wonende te Eindhoven. Geslaagd voor het doctoraal examen Ne derlands recht de dames H. J. Streef te Den Haag, A. van Pelt te Rotterdam. M. A. Herfst te Schiedam, E. van Dijk te Den Haag en de heren A. Jeswiet te Den Haag en E. Mul der te Scheveningen. Geslaagd voor het candidaatsexamen kunstgeschiedenis mej. J. G. Berfelo te Rijswijk (Z.H.). Geslaagd voor het candidaatsexamen god geleerdheid de heer J. C. Nennie te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen ethno- logie de heer Gan Tjiang Tek te Leiden. Rotterdam. Geslaagd voor het candidaats examen in de economische wetenschappen C. J. Melcherts te Rotterdam, H. Sloff, Den Haag, M. Davidse Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen A. van der Noordt, Rotter dam, A. H. Wijnberg, Middelburg, P. F. Boon, 's Gravenzande, N. S. Zondervan, Lei den, G. M. Mosselman, Rotterdam en J. Hoogerwerf te Rotterdam. Bemanning en passagiers veilig PLYMOUTH (Reuter) Het 6.269 ton metende Noorse schip „Venus" is Woens dag in een zware storm bij Plymouth aan de grond gelopen. De gehele nacht heeft personeel van de Royal Air Force met drie zoeklichten bij het gestrande schip ae wacht gehouden. De zee bleef woelig doch gedurende de nacht deden zich geen moei lijkheden voor. De twee pogingen om het schip vlot te krijgen zijn mislukt. De weers omstandigheden worden weer slechter. Vanavond zal een derde poging worden ge daan. Er worden maatregelen getroffen om de passagiers van de „Venus" langs andere weg naar hun bestemming te brengen. Men neemt aan, dat, als het schip vlot komt, er reparatiewerkzaamheden verricht moeten worden. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOGOOOOOOOOOOGOOGOOOOOOGGOGOOOOOO De nieuwe voorjaarscollecties De politie te Rotterdam heeft vijf jon gens van 17, 18 en 19 jaar aangehouden, die ongeveer twintig inbraken hebben ge pleegd, in hoofdzaak in cantines. Zij heb ben voor een waarde van ongeveer twee duizend gulden gestolen. Drie van hen werden aangehouden, toen zij op het punt stonden in een woning in te breken. Zij waren in het bezit van valse sleutels, zak lantaarns, een boor, maskers, handschoe nen en inbrekerswerktuigen. Het grootste deel van de gestolen goe deren verkochten zij aan een 35-jarige kellner in een café, waar zij vaak kwamen biljarten. Het geld, dat zij ontvingen, werd opgemaakt aan cafébezoek en bioscopen. De jongens, allen uit keurige gezinnen, hadden een gedeelte van de buit op aller lei verborgen plekjes thuis verstopt. Een van hen, die werkte bij een grossier in horloge-onderdelen, had een deel van de buit verborgen op een vliering in de zaak van zijn patroon. Hier werkte een 67-jarige horlogemaker, die gemerkt had, dat het verstopte van inbraak afkomstig was. De man, die in de avonduren voor vrienden en kennissen horloges repareerde, dwong de jongen daarna voor hem horloge-onder delen te stelen. De kellner en de horlogemaker zijn eveneens ter beschikking van de officier van justitie gesteld. Chinese zeerovers hebben injJ ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSÏR. 48 A DAM TEL. 717162 MOTOR BROMFIETSKLEDING thans in ons bezit JACQUARD OVERGOR- DIJNSTOF, 120 breed in diverse kleuren CRETONNE, fris gebloemd, 90 breed ZIJDEN DAMAST in mo derne kleuren, 120 breed MARQUISETTE met schulp, 90 breed 2„95 1.7S 5.95 KATOENEN VITRAGE, 90 breed, diverse dessins RODIA, de nieuwe glas- A 25 gordijnstof, 90 breed ZONECHTE OVERGOR- DIJNSTOF in opgewekte <2 85 kleuren CRETONNE, vrolijk ge- 98 bloemd, 120 breed m RODIA GLASGORDIJN STOF, prachtig gebor duurd, 160 hoog MARQUISETTE met banden, 180 hoog HAARLEM TELEFOON 11491 •JOGGGGGOGGOOOOOOGOOOOOOGOGGGGGOGGGOGGGOOGOGGGGGOGGGGGGGGO' MOSKOU (AFP) Fadejev, de minis ter van Financiën van de Russische fede rale republiek, de grootste der Sovjet republieken, heeft bekend geimaakt, dat de Sovchosen (staatsboerderijen) van deze republiek geen subsidies van de staat meer krijgen. Zij moeten voortaan hun be hoeften uit eigen middelen dekken. De ministers van Cultuur en Industrie van de Sovjet-republiek Tadzjikistan zijn ontslagen omdat zij hun werk niet naar behoren hebben verricht, aldus een de creet van de Opperste Sovjet van die re publiek. PARIJS (Reuter) Vijf personen, die beschuldigd waren van verzet tegen con trole door belastingambtenaren, zijn door rechtbanken te Clermont-Ferrand en Mayenne veroordeeld. Een winkelier en voorzitter van de afdeling Clërmont-Fer- rand van de beweging-Poujade, kreeg een maand hechtenis. De anderen kregen voorwaardelijke straffen. De politie in geheel Frankrijk stelt een onderzoek in naar berichten over botsin gen van Poujadisten met belastingambte naren, notities van vergaderingen van aanhangers van Poujade en naar vlug schriften, die zij verspreiden. In Hellevoetsluis is de voor de Konink lijke Marine in aanbouw zijnde mijnen veger „Drachten", te water gelaten. De „Drachten" is de eerste der twee mijnen vegers, die op de voormalige rijkswerf door de scheepsbouwer J. Niestern uit Groningen worden gebouwd. De „Drachten" is gebouwd in een loods. Het schip is naar buiten gerold en dwars scheeps te water gelaten. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET Weg met onhandige liluJoornrliigen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- raiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (60) Op 30 Maart hoopt Bussum's oudste inwoner, de heer P. van Stuyvenberg. 103 jaar te worden. Hij is dan op één na de oudste mannelijke inwoner van ons land. De heer Van Stuyvenberg die zelfs nog zonder bril leest, is in Kesteren geboren, waar hij 90 jaar gewoond heeft. ADVERTENTIE GOUDEN HEREN ZEGELRINGEN vanaf ƒ29.75 Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem De kleine zaak met de grootste keuze ADVERTENTIE copyright U.S.A. De tekening links (gemaakt naar een infra-rood foto) laat U lien hoe Sloan's Liniment zuiverend bloed stuwt naar pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen genezen. Daardoor geeft Sloan's Liniment zo'n opmer kelijke vérlichting bij jicht, spierpijn, spit. rheumatiek. Sloan's helpt de natuur! Daarom is Sloan's sinds tien» tallen jaren het meest gebruikte Liniment. Haal het van daag nog, dan bent U altijd beschermd tegen pijn. JL. Pos op voor namaak, lel op de hand- tekening von Sloon op elke verpakkinq. Sloan's liniment Registered U.S.A Patents Office Het lid van de Tweede Kamer de heer Mol heeft aan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid de volgende vra gen schriftelijk gesteld: Is de minister bereid mede te delen wan neer het rapport van de „Commissie van Onderzoek ter zake de Specialistenhono raria" aan hem is uitgebracht? Is de publicatie van dit rapport en de vaststelling van de datum, waarop deze heeft plaats gehad, geschied in overleg met of met medeweten van de leden dezer commissie? Is het de minister bekend dat de kwestie der specialistenhonoraria op dit punt in een stadium verkeert, dat sterk verschilt met dat wat in het rapport wordt gesteld. Is het de minister bekend, dat de onder handelingen welke over deze kwestie sinds geruime tijd zijn gevoerd, zich ontwikkelen in een richting, die uitzicht opent op een vergelijk tussen de hierbij betrokken partijen? Acht de minister de publicatie van het rappoi't op dit moment en onder deze om standigheden bevorderlijk voor het berei ken van de nagestreefde overeenstemming? 15miilflK'-f 40. Opgewekt nam Panda de plaats ach ter het stuurrad in. „Ik ben blij, dat zij vergaten om dat schip te beroven", dacht hij. „Want al heeft Enrico een kaperver gunning, het is en blijft toch niet netjes om schepen aan te vallen en leeg te plun deren". De opera-piraten waren echter minder verheugd met deze afloop van hun eerste aanval. „Het is de schuld van de kapitein", zei een kleine piraat met een nijdige blik naar Enrico. „Misschien deugt hij niet voor zijn werk". „We zijn allemaal nog nieuw in het zeeroversvak", zei Enrico, „maar ik beloof jullie, dat we in het ver volg als goede piraten te werk zullen gaan. Ik heb hier het logboek van mijn grote voorvader Mulder de Bulder, dat zal ik voortaan als leidraad nemenwant als er één zeerover was, die zijn vak verstond, dan was HIJ het wel". Met deze woorden sloeg hij het logboek open en las vluchtig enkele bladzijden. „Hm", bromde hij, „wat schreven ze vroeger toch in een raar taal tje! Hier staat bijvoorbeeld: „Verspiedde Spanjool ende ataqueerde sonder compas sie". Enrico dacht even over deze zin na en toenkeerde hij zich om en sloeg het kompas lot gruzelementen! „Hela!", riep Panda verbaasd, „waarom doet u dat?!" (Van onze correspondent Naar wij vernemen zal de Belgische ambassadeur in Argentinië, baron Francis Vanderstraten-Waillet, tot ambassadeur in Den Haag worden benoemd. Baron Vanderstraten-Waillet begon zijn carrière als directeur van de federatie der katholieke werkgevers. Hij werd tot Twee de Kamerlid voor Antwerpen gekozen, werd minister van buitenlandse handel in het kabinet-Spaak-Eyskens, dat van 1947 tot 1949 aan het bewind was. Hij was voorzitter van de C.V.P. tijdens de roerige dagen van de Koningskwestie in 1950. Daarna kreeg hij een diplomatieke functie, werd tot minister van België in Argentinië benoemd en later tot ambassadeur in het zelfde land toen België en Argentinië we derzijds hun legaties tot ambassades ver- Zeerovers. buurt van Hongkong getracht"ëën tri^ portschip van de Amerikaanse mar», te kapen, doch zij namen de vlucht to? een ander schip naderde. Sinds eni? tijd is de Amerikaanse vloot Hongko gaan gebruiken als „ontspanningshave- voor de matrozen. Sinds eeuwen hebb- Chinese zeerovers geopereerd van l baaien en inhammen van de Zuid Chinese kust uit. Ook in recente tijde" hebben zij kleine kustvaarders aane» vallen. SB Loco-atoom-motief. De Amerikaanse com missie voor atoomenergie heeft ha- goedkeuring gehecht aan een industrie] studie, waarbij zal worden nagegaan o er een mogelijkheid bestaat om locome lieven met atoommotoren uit te rusten, Kind. De 17-jarige Russische jongen Va iery Lysikow, die onlangs naar het Wes ten is uitgeweken, heeft een wens ir vervulling zien gaan: hij maakte een ri in een Amerikaanse „slee" en bezoch het Amerikaanse vliegveld Temoelho' bij Berlijn. Deze zoon van een Russisch luitenant-kolonel vertelde dat hij piiO0' bij het Amerikaanse leger wilde worden. Hij reed in een Chevrolet met open dak naar Tempelhof en sprak daar me piloten van de Amerikaanse luchtmach door middel van een tolk. Hij vond d Amerikaanse toestellen fantastisch er zeide iets dergelijks op een Russisc] vliegveld nimmer te hebben gezien. Politiestaat. De Zuid-Afrikaanse Volksraat (Tweede Kamer) heeft met 76 tegen 4' stemmen in derde lezing zijn goedkeu, ring gehecht aan een wetsontwerp, da de politie grotere bevoegdhedenten aanzien van het betreden van vergader, lokalen verschaft. Enige artikelen van het ontwerp zijn door de oppositie fe bestreden en gebrandmerkt als stapper in de richting van een politiestaat. Gezonken. Het 3.675 ton metende Spaanse schip „Urola" is Donderdag voor d( Portugese kust gezonken na een aanva ring met de Russische vrachtboo „Vtoraya Pjatiletka." De bemanning var de „Urola" is door een Noors schip ge red. Kanon. Het Amerikaanse 216-de bataljon veldartillerie, dat is uitgerust met hel 280 mm atoomkanon, wordt heden te Bremen verwacht, zo is door het Ame rikaanse hoofdkwartier te Heidelberg bekend gemaakt. Het is het zesde batal jon met deze bewapening, dat in Europa wordt gelegerd. Met het atoomkanon kunnen zowel gewone granaten als granaten met atoomlading worden af geschoten. Alarm. De opstandige godsdienstige sek ten in Zuid-Vietnam hebben de blok kade van Saigon, evenals een algemene staking afgekondigd, beide aanstaande Zondag aan te vangen ten einde premier Diemh tot regeringswijzigingen te dwin. gen. Uit de omgeving van de drie sekten wordt vernomen, dat troepen van opstandelingen Saigon volledig zullen omsingelen en alle verbindingen zullen afsnijden. Het nationale Vietnamese leger werd onmiddellijk na het bekent worden van deze maatregelen in alarm, toestand gebracht en ook het Franse leger werd in de kazernes gehouden Europeanen in Saigon wordt aangeraden zich aanstaande Zondag niet op stras te begeven. Aanwijzing. Morgan Phillips, secretaris generaal van de Britse socialistische oppositiepartij, heeft Donderdag in een schrijven aan 660 afdelingen der partij in Engeland gewaarschuwd, dat alge mene verkiezingen spoedig zouden kun nen worden gehouden. „De gebeurtenis- sen van de afgelopen weken geven een duidelijke aanwijzing, dat een algemene verkiezing niet lang meer op zich zal kunnen laten wachten," aldus het schrijven. Vasthouden. Sir Winston Churchill heeh in het Britse Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelse regering vast besloten is de kroonkolonie Hongkong in haar bezit te houden. Wijlen president Roosevelt zeide tegen premier Stalin tijdens de conferentie van Yalta, dat Engeland er waarschijnlijk niet mede zou instemmen om Hongkong aan China te geven. „Het feit dat Roosevelt dit tegen Stalin zeide, is heel juist van hem gezien. Ik zou hier niet alleen bezwaren tegen hebben, doch de Engelse regering is vast besloten aan haar kroonkolonie vast te houden," zo deelde Churchill de parlementsleden mede. Terug. De Russen hebben Donderdag een Amerikaanse piloot, zijn Duitse passa gier en hun helicopter, die een week ge leden verdwaald raakte in de Russische zóne, teruggegeven. Om tien uur des morgens werden de mannen in Schwein. furt overgedragen aan de Amerikaanse autoriteiten. Om een uur des middags kwam de helicopter aan. WE HEBBEN de vorige maal gezien, dat een werkbij die op de honingraten van de korf een kwispeldans uitvoert, door het aantal draaiingen in een bepaalde tijdseen heid, aan haar soortgenoten kan kenbaar maken op welke afstand de door haar ont dekte honingbron van de korf is gelegen. Door uitstulping van de geurklier weten de andere werksters boven- dien dat die bron van grote betekenis is, en door de aard van de geur zijn zij tevens in gelicht omtrent de vraag wat voor een voedselbron de zo juist binnengekomen bij heeft bezocht. Een belangrijk punt is echter nog niet verklaard, t.w. de richting die de bijen moeten vliegen om de honingbron op de aangegeven afstand van de korf te ontdekken. Hierbij moeten we nog even herhalen, dat de bij een kwispeldans uit voert waarbij eerst een halve cirkel naar links beschreven wordt, waarna in een rechte lijn naar het uitgangspunt wordt teruggekeerd, vervolgens een halve cirkel naar rechts, enz. Het rechtlijnige loopje tussen de steeds wisselende draaiingen van het dier, blijkt de richting aan te geven waarin de voedselbron zich bevindt ten opzichte van de zon. Gaat het rechtlijnige loopje op de loodrechte honingraat naar boven, dan betekent dit dat de voedselbron in de richting van de zon ligt; gaat het naar beneden, dan moeten de werksters in tegengestelde richting, dus van de zon af vliegen. Wijkt de bij tijdens de kwispel dans 60 gr. naar rechts ten opzichte van de loodrechte richting, dan bevindt de honingbron zich aan de rechterkant win de korf op een lijn die 60 gr. maakt met de lijn korf-zon, enz. (Dit is eenvoudig en duidelijk beschreven in het boekje win Robert Nachtwey: „Het wonder van het instinct"). Het merkwaardige verschijnsel doet zich hierbij voor, dat bijen, die bij hun dansen v mathematisch te werk gaan, de vliegrichting (t.o.v. di zonnerichting) op de lood' recht hangende honingraten weten te projecteren! Maat dit is nog niet het enige, want het niet minder won derbaarlijke feit doet zich voor dat de oriëntatie op de zonnestand ook geschiedt bij bedekte lucht, dus wanneer de zon niet te zien is. Proeven van Von Frisch hebben verder aangetoond, dat dit richtingsgevoel ont breekt in diffuus licht, of bij volledige duisternis. Zolang echter in een donkere schuur ook maar een deel van de lucht (dus niet de zon zelf) zichtbaar was, ble ken de bijen zich te kunnen oriënteren trok onder die omstandigheden een wolk langs het heldere stukje lucht, dan verlo ren de bijen tijdelijk hun oriëntatiever mogen. Von Frisch kwam toen op de niale gedachte dat bijen zich wellicht op de polarisatierichting van het gereflecteer de zonlicht oriënteren. We kunnen hierop echter niet verder ingaan, aangezien dit te ingewikkeld zou worden. Maar wél kun nen we vi het algemeen nog iets zeggen over deze oriëntatie. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2