ZE VEN DA GEN Grondoverdracht Gerrit Barger-Ulo HOOVER „ER NAAST ZITTEN 5,ER BOVEN STAAN" JEUK 'T SILVER STOEPKE Altijd in eigen licht H. P. Baard 25 jaar in overheidsdienst Geen woningbouw aan Laan van Insulinde De Stadsschouwburg is een perfect geordend wereldje Yam mensen en dingen onder de Damiaatjes niet droos Georgette Hagedoorn weer in Haarlem Sportmodellen van Constandse VRIJDAG 25 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Meubilair en leermiddelen voor twee Heemsteedse bijzondere scholen Slavenburg's Bank had een gunstig jaar Burgerlijke Stand van Heemstede A anbestedingen mislukt Vier maanden geëist tegen Zaanse fabrieksarbeider vanaf ƒ45.50 30 Maart intrede van ds. D. J. Roos Waar moet een automobilist stoppen als agent het gebied? Aprilgrap Geen Aprilgrap Sigaren en paai'len Bridgedrive Zeldzaam Kindje verkouden? pe Heemsteedse gemeenteraad zal in zijn ,frstvolgende vergadering moeten beslis- over een tiental voorstellen van B. en If, die betrekking hebben op het onder is. Voorgesteld wordt een terrein aan de Uoediefslaan, groot drieduizend vierkante jeter kosteloos over te dragen aan de Ver eniging Bijzondere Protestantse School om laarop een bijzondere ulo-school te hou sen. (Gerrit Barger-Ulo-school). pe Stichting Rooms-Kalholiek Avond onderwijs „St. Augustinus" te Haarlem eeft een subsidie gevraagd ten behoeve ;3n uit Heemstede afkomstige leerlingen. 3 en W. zijn van oordeel dat het gegeven inderwijs aan zware normen van deugde- iifieicl en betrouwbaarheid voldoet. Daar- !^a wordt voorgesteld tot wederopzeggens ¥n subsidie te verlenen ter grootte van het verschil tussen de brutokosten voor elke iieemsteedse leerling en de door of voor ■5em betaalde schoolgelden. "Ten behoeve van de St. Aloysiusschool San de Molenwerfslaan worden voor de vg'l.o.-afdeling (7e en 8ste leerjaar) gel- jen gevraagd voor het aanschaffen van meubilair, t.w. vijftig éénpersoonssets (los- s tafels en stoelen), twee bureautafels op Kidium en een bordstelling. Ten behoeve van de laagste drie leerjaren van de Bosch va Hovenschool zullen een vloeistofdupli- ator met materiaal en zes zandtafels wor den aangeschaft. Deze hulpmiddelen zijn nodig om te geraken tot modernisering van jet onderwijs daar zij geëigend zijn voor jen sterkere individualisering en activering jan de leerlingen. Voorts zijn er een serie administratieve voorstellen tot toekenning aan de bijzon dere scholen van voorschotten op de ver goedingen van exploitatiekosten, vakonder wijs enz. voor het gewoon lager, het voort gezet lager en het buitengewoon lager on derwijs. ADVERTENTIE is erger dan pijn. Met krabben verdubbelt U de prikkel. DÉBRAL1NE stilt de jeuk en is daar door een ware uitkomst. Voor de Slavenburg's bank was het jaar 1954 er een van een krachtige ontwikkeling. Het geplaatste kapitaal zowel als de reserves namen belangrijk toe. Het bruto winstcijfer steeg van f 2.6 millioen in 1953 tot f 3.2 mil- lioen in '1954. Het cijfer van de toevertrouwde gelden steeg tot bijna 44 miilioen gulden. Aan aandeelhouders wordt voorgesteld over 1954 een dividend uit te keren van 8 plus 1% uit de agio reserve. In Haarlem heeft de bank inmiddels de beschikking gekregen over een in het cen trum van de stad gelegen pand, namelijk Nieuwe Gracht 98, waarin zij binnenkort een kantoor hoopt te openen. Het kantoor Scho- terweg zal blijven bestaan. ADVERTENTIE De HOOVER strijkbout maakt invochten overbodig! De helft van het werk wordt U bespaard door de Hoover strijkbout die invocht en strijkt tegelijk! Bovendien: even de scha kelaar omen hij strijkt droog - op de juiste temperatuur voor elke stof. Twee bouten voor één geld dus. Vraag bij Uw Hoover e m dealer om demonstratie. 1 ww« Stoom-of Droogstrijkbout Op 1 April zal de heer H. P. Baard, in December 1945 tot directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem benoemd, een ■wart eeuw in overheidsdienst zijn. De jubilaris, Amsterdammer van geboorte, bezocht de vijfjarige H.B.S. in de hoofdstad en in Haarlem, nam vervolgens lessen in de oude talen en ging naar Parijs om kunstgeschiedenis te studeren. Terugge keerd in Nederland was hij enige tijd in de kunsthandel werkzaam, waarna hij als volontair in dienst van het Rijksmuseum te Amsterdam trad. Tijdens de oorlog was de heer Baard, belast met de algemene zorg voor de eva cuatie van Nederlandse kunstschatten naar veilige bewaarplaatsen. Achtereenvolgens hield hij het toezicht over regerirugsdepöts van schilderijen in Medemblik, Castricum en Steenwijk. Hij heeft de geschiedenis van de omzwervingen der Nederlandse kunstschatten van 1939 tot 1945 kort na de bevrijding te boek gesteld. Onlangs bege leidde hij de tentoonstelling van Neder landse schilderijen naar de Verenigde Sta ten van Amerika. Dit jubileum wordt niet officieel gevierd, maar ongetwijfeld zullen de talrijke vrien den die de heer Baard zich in Haarlem zowel door zijn kunstkennis en kunstliefde als door zijn innemende en zwierige per soonlijkheid verwierf, hem van hun mede leven met deze heuglijke daitum laten blii- ken. Tenslotte wordt voorgesteld een onder wijzeres te benoemen aan de Voorweg school en aan de Crayenesterschool. De voordrachten luiden: Voorwegschool: 1. mej. B. Th. Nottrot te Eindhoven, 2. Mej. K. Duijff te Heemstede; 3. mevr. A. Graaf- stal te Rijk. Crayenesterschool: 1. mej. K. Duijff voornoemd, 2. mej. B. Th. Nottrot voornoemd, 3. mevr. J. H. MaierEnnen te Zeist. Voor een benoeming tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden voorgedragen mej. A. J. Bossaert en de heren D. Kikkert, J. Dalman, J. A. A. M. v. d. Weiden, J. Kijne, K. Blom en P. Krolis. ONDERTROUWD: J. H. van der Linden en A. P. Knapen; J. Stam en A. M. van dei- Linden; C. J. op de Coul en E. E. van Elk. GETROUWD: J. P. E. du Puis en M. Ni. de Wolf. OVERLEDEN: G. Oudakker, 85 j„ Madoe- rastraat 1; P. G. Smit, 75 j., Binnenweg 68; Mevr. A. G. P. Berendes, 72 j., Crayenester- singel 24; Wed. M. A. van BeijkJansen, 84 j., Wipperplein 14; Mevr. J. W. H. de Wit van der Linden, 79 j., Kerklaan 101: A. J. Leih, 70 j., Bosb. Toussaintlaan 57; Mevr. G. P. WinthouwerEnsink, 75 j., Laan van Ro- Kons voor doortrekking Catnplaan Ook in Heemstede zijn enkele woning- bouw-aanbestedingen mislukt. Het gemeen tebestuur is er nu in geslaagd de bouw van 21 woningen ten Zuiden van de Bankastraat ondershands aan te besteden. Wat de voor genomen bouw van de 16 woningen aan de Laan van Insulinde betreft, waarvan de aanbesteding eveneens mislukt is, wordt thans aan de Heemsteedse raad voorgesteld het bouwplan in te trekken. Indien de raad dit voorstel aanvaardt zal tevens voldaan kunnen worden aan het ver langen van de adressanten van de Camp- laan, die, zoals wij Dinsdag uitvoerig heb ben bericht, een doortrekking van de Camplaan naar de Borneostraat voorstaan. Naar wij vernemen beoogt het voorstel tot intrekking van het bouwbesluit nog geenszins de bedoelde doortrekking tot stand te doen komen. Wel wordt er natuur lijk de mogelijkheid door geopend en als onmiddellijk resultaat van hun actie kun nen de adressanten met dit voorlopige succes in hun nopjes zijn. Voor de terreinen Oostelijk van de Herenweg, Zuidelijk van Groenendaal en de Van Merlenlaan en niet begrepen in het r. wiiiuiuuwciejiiüiii*, to j., uddii vdii uw- zenburg 10; J. W. N. Klooster, 81 j., Dr. zogenaamde Glipplan is thans een komende - herziening van het vigerende uitbreidings plan afgekondigd terwijl tevens een par tiële herziening zal worden vastgesteld van het uitbreidingsplan voor de industrieter reinen aan de Cloosterweg. Haarlemse rechtbank De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste Donderdagmiddag tegen de 39-jarige fa brieksarbeider P. W. uit Zaandam een ge vangenisstraf voor de tijd van vier maan den wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. W. zou tezamen met enkele kennissen en zijn echtgenote op Zondag 27 Juni een fietstochtje ondernomen hebben en zou op de terugweg zijn vrouw in de berm van de weg hebben geduwd. Mevrouw W. werd daarbij zo ernstig aan de arm gewond, dat zij vijf weken in het ziekenhuis moest doorbrengen. De getuigen bevestigden desgevraagd voor de rechtbank, dat de verhouding tus sen de heer en mevrouw W. niet al te best was en voorts bleek dit wel uit de verkla ring van de raadsvrouwe mr. li. Felhoen KraalOtto, die mededeelde, dat de beide echtelieden in een echtscheidingsprocedure gewikkeld zijn. De raadsvrouwe bepleitte vrijspraak omdat zij van mening was, dat er van een ongelukkige samenloop van omstandigheden sprake was. De rechtbank zal op 7 April uitspraak doen. Droogplein 5; Wed. A. de WildeBeek, 82 j., Voorweg 53. GEBOREN: Lily Maria Pia, d. van F. C. Bosman en J. C. M. van Tol; Evelyne Mo nique, d. van W. Brandt en E. Meulenbelt. ADVERTENTIE KLEINE B 1MB AM PENDULES Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem De kleine zaak met de grootste keuze Op Woensdagavond 30 Maart wordt in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht ds. D. J. Roos uit Sleen door ds. L. Hoorweg bevestigd tot predikant van de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Zuid. Na de intrede wordt er een begroetingssamen komst gehouden. ANWB wil proefproces uitlokken Naar alle waarschijnlijkheid zal de ANWB een proefproces uitlokken over de verplichting tot stoppen van weggebrui kers, daar, waar een bevoegde ambtenaar hen beveelt te stoppen. Het is namelijk gebleken, dat een dergelijke ambtenaar als „statisch element" niet altijd de situatie en de snelle verandering daarin op de we gen kan overzien, zo zegt de ANWB. Ver schillen van inzicht tussen in hoofdzaak politie-ambtenaren en weggebruikers heb ben reeds enige keren tot veroordelingen van die weggebruikers geleid. De politie stelt zich op het standpunt, dat bij het ge ven van een stopteken onmiddellijk en vóór de signaal gevende ambtenaar op een aangegeven plaats dus. halt gehouden moet worden. Vele weggebruikers en ook de ANWB zijn van mening, dat op grond van de voorschriften voor de vrijheid en veiligheid van het verkeer de weggebrui ker op een ongevaarlijke plaats in de buurt van de ambtenaar, die het stop teken geeft, halt moet houden. De vraag, wie bij onmiddellijk stoppen vóór de ambtenaar aansprakelijk is voor de gevol gen van eventuele aanrijdingen, enz speelt daarbij ook een rol. ADVERTENTIE Achter de coulissen is een onbekend leven, tenminste voor de meesten onder ons. De smalle coulissen vormen de hechte grens tussen twee werelden. Bijvoorbeeld deze twee: Sabrina wordt opgevoerd door de toneelgroep Theater; Jo Sternheim loopt in een chauffeurs-uniform in de gaanderij langs het toneel. Hij kijkt ons aan; tuurt naar het blitz-apparaat van de fotograaf en zegt, wijzend naar zijn schmink: „Dit is een ellendig beroep, maar dat van jullie is nog erger". Gedrieën lachen wij, tot Sternheims gezicht volledig verandert. Hij wandelt het toneel op en met een van smart ineengestort ge laat zegt hij, de chauffeur Fairchild, dat hij zijn dochter niet kan toestaan te huwen met de zoon van zijn meester. Hij komt terug en zegt, weer lachend: „Hoewel Wij hebben daar achter de coulissen genoten van dat vreemde spannende bedrijf. Zö, dat we pas heel laat de man opmerkten, die rustig naar het spel zat te kijken tussen twee schermen door. Een man met een lang koord om zijn rug gewikkeld, een helm naast zich, een bijl aan de riem: de brandwacht. „Al 31 jaar ben ik brandwacht", zegt hij. Gerrit Helmers is nu 56 jaar 2n hij heeft vermoedelijk meer toneel gezien, dan wie ook in de zaal. Hij ziet namelijk alle amateur- èn beroeps-voorstellingen in de schouwburg. Hij weet wat hij zegt als hij ons toever trouwt: „Ik zie liever beroeps!"Hij heeft al zoveel toneel leven zich zien afspelen dat hij, in alle bescheidenheid, overi gens, weet: „Ik kan er wel critiek op uitoefenen". Als je nu altijd achter de coulissen zit, zou je dan niet eens over die grens heen willen? Wijzelf hadden lust om heel rustig het toneel over te wandelen, tussen Sabrina en een zekere Labbaree door te stappen, en dan rustig aan de andere kant weer vei lig tussen de coulissen gaan zitten te kijken wat het nou had uitgehaald. Zou je dat kunnen weerstaan als je jaar in, jaar uit zit te kijken? Als we Helmers vragen of hij wel eens op het toneel heeft moeten ingrijpen voor brand per saldo mag hij dan niet alleen, dan moét hij het toneel op dan krij gen zijn ogen een dromerige uitdrukking. Eén keer, zegt hij. Nou, daar willen we van horen. Er was eens een stuk en daar kwam een lantaarn bij te pas. Er was niets aan de hand in het begin, maar Helmers hield het ding toch in de gaten, zo tussen het spel door. Hij denkt „Dat gaat mis" en jawel, daar komt ineens een klein lekkend vlammetje om de hoek gespeeld. „En toen rende u het toneel op, vliegens vlug, kon u die bijl wel gauw genoeg losmaken?", vragen wij. Hij kijkt ons misprijzend aan. „Ik kon me zover uitrekken dat ik er bij kon zonder op het toneel te komen", zegt hij, „ik pakte 'm en heb het fik je hier uitgemaakt". Dat krijg je natuurlijk op den duur: als je lang achter de cozilissen geleefd hebt, krijg je zó'n oog voor wat je er vandaan zou kunnen lokken, dat je het in de kiem al kunt smoren. En daar word je meester op je terrein. „Fanny vond. ik een prachtig stuk", zegt Gerrit Helmers, „zo heette het toch hé. Peter", roept hij naar boven. En daar zagen we Peter van Warmendam. Langs een klein stalen lad dertje klommen wij naar bo ven. In de zaal barst juist het applaus los en Peter van War mendam staat vanaf zijn pla- teautje naar het toneel te kij ken. Het applaus vermindert en hij keert zich om. „Oei, hij haalde 'm nog een keer en er werd al bijna niet meer ge klapt". Dat geldt de man, die aan de andere kant van het to neel het gordijn haalt en laat zakken tijdens het applaus. Van Warmendam draait zeer snel aan een aantal knopen, haalt handles over en op het toneel, waar zich zojuist nog in stra lend licht het leven van Sabri na afspeelde heerst een sche merdonker. De brandwacht laat het „ijzeren gordijn naar beneden rollen. Pauze. Van Warmendam laat ons een blocnote zien. Hij bladert er in en tientallen toneeldé cors, kleine waterverf-diepge- zichtjes, worden opengevou wen; de 31-jarige. „bewoner" van de lichtcabirie in de stads schouwburg „ontwerpt". Hij ontwerpt als hij niet doende is met een of meer van de 48 weerstanden, waarmee hij het licht op het toneel moet rege len. Talrijke amateurgezel schappen vragen hem om dé cors. Hij hielp bij de décors van het grote Teisterbant-Rovers- bal. Nu is hij al bezig kamer décors te ontwerpen voor de grote Vleeshal-tentoonstelling „Madame". Boven het grote schakelbord hangt een papiertje. Een sche ma is het van de benodigde iicht-effecten bij Sabrina. Voor elk stuk wordt zo'n schema gemaakt, en als een muzikant leest men in de lichtcabine die „partituur". In die kleine ca bine heerst de meester over het licht en donker van die telkens veranderende wereld op het toneel. Peter van Warmendam was voor de oorlog bakker, in de oorlog werkte hij in een schil dersbedrijf en nu heeft hij twee beroepen, die elkaar zeker niet „bijten": toneeldecorateur voor amateurs en „brenger van het licht" voor de schouwburg planken. „Zou je zelf niet de planken op willen?" „Och", zegt hij, en wijst naar het hoge vloertje van de cabine, „ik sta er boven". Helmers staat naast de „planken", Van Warmendam staat „er boven", de spelers staan er op, het publiek zit er voor; het is een prachtig ge ordend wereldje, zo'n schouw- burg. Het zit vol met de boei endste overeenkomsten en te genstellingen. Kijk maar, de lichten floepen aan. Alles is klaar voor Sabrina. En de mensen in de zaal zijn ook de zelfden. Op een kopje koffie na De heer Haga wijst ons te recht. Wij hebben gezegd dat op 1 April Al va zijn bril schijnt verloren te hebben, maar dat was geen bril, dat was Den Briel (1 April 1572). Op een April verloor Alva zijn bril is een woordspeling, zegt de heer Haga. Dat is 't, mijn heer Haga, dat was 't, dat zal 't altijd zijn. Dat was 't.bij ons ook. Maar een woord spelling moet men als een grapje beschouwen. Ofschoon ook Alva was geen grap jas. Mejuffrouw H. N. Machielse, Westergracht 33 rd. in Haar lem, zal op 1 April vijftig jaar in dienst zijn van de N.V. Modemagazijnen A. Funke Zn., Oranjeplein 12 in Haar lem. Zij deed haar intrede in de zaak als boekhoudster en is thans procuratiehoudster. Deze vijftig jaren zijn zeker een receptie ten volle waard. Welnu, die zal dan ook gehou den worden: men wordt ver wacht op 1 April op het Oranjeplein 12, tussen elf en één, uur. In de Grote Houtstraat heeft de heer W. Buts naast een winkel in rokersartikelen nu tevens een zaak in bijoute rieën, souvenirs en allerhande aardewerkproducten. Hierbij is hij, wellicht onbewust, ge leid door de gedachte thans zowel rookartikelen te ver kopen (een min of meer man nelijke aangelegenheid) als specifiek vrouwelijke zaken in de nieuwe winkel. Deze laatste, waarin vroeger ook reeds bijouterieën ver kocht werden, is voor de opening grondig vernieuwd, hetgeen grotendeels door de heer Buts zelf verricht werd. De wanden zijn van verschil lende pastelkleuren voorzien en dragen moderne, stijlvolle rekken waarop overzichtelijk de diverse artikelen staan. Hij is er op verrassende wijze in geslaagd van de lange, nog al smalle ruimte een aantrek kelijk en intiem winkelinte rieur te maken. De Stichting Adoptie Com missie Bejaarden organiseert, in samemverking met de voor zitter van de Bridgeclub „Boe kenrode," de heer M. A. J. Daniëls, een bridge-drive op Zaterdag 16 April 1955 in café-restaurant „Dreefzicht," aanvang 's avonds 7.30 uur. Het batig saldo wordt in zijn geheel aan het Adoptie Comité afgedragen en komt ten goede aan de Ouden van Dagen, waarvoor straks, in de zomer, een feest voor ongeveer 2000 bejaarden zal worden georga niseerd. Inschrijvingen voor deze bridge-drive kunnen on der andere plaats hebben bij: café-restaurant „Dreefzicht" te Haarlem. De directie-secretaris van het warenhuis Vroom en Dreesman, de heer J. Röben, stond gisteren achter het spiksplinternieuwe buffet in de lunchroom op de vijf de étage en schonk een paar kopjes koffie in. En hoewel dit hem bijzonder goed af ging, begrijpt iedereen toch onmiddellijk, dat het niet het dagelijks werk van de heer Röben is. Toch moet de oorzaak van dit onge wone tafereel niet gezocht worden in een plotselinge werkstaking van de ser veersters, want die waren ijverig aan het poetsen, vegen en schoonmaken van de glimmende asbakjes. Ook de koks stonden niet op hun plaats achter de for nuizen, maar sjouwden met stoelen en met plankjes en vertelden elkaar, dat het wel doorwerken zou wor den. omdat men anders nooit met het werk klaar zou komen. In feite was alles op deze étage ietwat anders dan normaal. Op de plaas waar anders de serveersters met bladen roomsoezen, flesjes limona de en zalmsla'tjes rondtrip- pelen kropen gisteren na melijk parketleggers, tim merlieden, electriciens en schilders. Een leger nijvere mannen, die allemaal aan Iets heel kleins zaten te frutselen, maar samen toch bezig waren de hele lunch room een volkomen andere Indeling te geven. Twee maanden zijn zij nu al in le weer met planken, rode, iele en loodkabeltjes, met morme vensterruiten, maar wk met kleine plintjes, die, wlgens kenners, zo goed in iet geheel passen. Er is een volkomen nieu- ue vloer neergelegd, er tangen nieuwe lampen, al les is in bijpassende kleu ren geverfd, de buffetten zijn uitgebreid, de keuken werd groter en de vloer werd voor een groot gedeel te verhoogd, zodat men niet meer „op", maar „in" de goede stad, Haarlem kan kijken. Kortom, alles werd vernieuwd en aangevuld tot het personeel toe, want van morgen af zullen er twaalf werknemers meer in dienst staan bij V. en D. De belangrijkste verbete ring is echter het door vijf enorme tuimelramen afge schut terras. „Het zonne dek" noemde de bedrijfslei der, de heer Muller, deze nieuwe aanwinst en op die plaats zullen wij in de toe komst steeds weer al die werklieden, de aannemer en de firma's, die de mate rialen leverden, huldigen. Zij allen hebben het ver diend. U moet zelf maar eens gaan kijken en zitten. Vandaag om elf uur is de zaak heropend. Over enkele dagen volgt de nieuwe koek- en banketafdeling, ook op de vijfde étage en Dinsdag en Vrijdag worden in de nieuwe lunchroom, die. nu plaats biedt aan vijf honderd gasten (vroeger driehonderd)de eerste mo deshows gehouden. Midden in de stad, hoog boven de daken, in de zon. Het leven is er goed. Een 12V2-jarig jubileum is bijzonder in deze tijd als het geldt voor een hulp-in-de- huishouding periode. Juffrouw T. Wijsman is op 1 April 12V2 jaar de hulp in de heer K. Postuma's huishouding. Zeld zaam is 't, zeldzaam. Je komt het haast niet meer tegen. Betrekkelijk kort geleden uit het warme Indonesië teruggekeerd bevond Georgette Hagedoorns zich nog zodanig in de greep van de griep, dat zij Woensdagavond bij haar optreden voor de Haarlemse Kunstge meenschap in de .Stadsschouwburg enige clementie van haar talrijke publiek moest inroepen. „Het liefst zou ik alleen maar koetsiersüedjes willen zingen!" verklaarde zij geestig. Zoals steeds door Pierre Verdonck fijn zinnig aan de vleugel begeleid zong zij voor de pauze een veertiental „cabaret liederen uit alle landen en tijden". Voor mij waren dit allemaal oude en vaak zeer goede bekenden, waarover ik vroeger al eens of meermalen geschreven heb, zodat ik eigenlijk op dit door de toehoorders over het algemeen kennelijk zeer gewaar deerde programma geen nader commen taar behoef te leveren. Maar het is mis schien toch wel aardig hier de opmerking van de letterkundige en kenner van het fin-de-siècle Siegfried E. van Praag door te geven, die zich „Madame Arthur' nog van Yvette Guilbert herinnerde en mij nu vertelde, dat Georgette Hagedoorn welis waar de rollende r's van deze grote „di- seuse" heeft overgenomen, doch er overi gens een geheel eigen creatie van maakte. Waarbij nog vermeld moet worden, dat deze befaamde demi-mondaine thans in een nieuw toilet ten tonele werd gevoerd. In het bovenstaande had ik in plaats van „toehoorders" beter „toeschouwers" kun nen schrijven. Typerender dan de vocale expressie is immers bij haar de plastische transformatie, welsprekender haar leven dige gebarentaal. Zij is nu eenmaal in de eerste plaats actrice, beter nog: comedian- te. En het is helemaal niet zo wonderlijk, dat zij zich sterk tot de pantomime aange trokken heeft gevoeld. Maar ook dit is al lemaal al eens eerder gezegd. De keuze van haar repertoire blijft met deze imita- tief uitbeeldende aard van haar kunste naarschap in overeenstemming. Als zo danig is zij op het gebied van de voor dracht van het chanson een aparte en graag geziene figuur. Rest mij nog hieraan toe te voegen, dat op veler verzoek de cyclus „l'Heure de I'anéritif" het tweede deel van de avond vulde. DAVID KONING. ADVERTENTIE Dan rug, keel en borstje in w r ij Ven met ■fc A In 776 voor onze jaartelling werd er al sport beoefend, al ging dat wel een beetje anders toe cian in onze tijd. Het was toen uitgesproken mannenwerk. Slaven en vrouwen werden niet bij wedstrijden toe gelaten. Deze en dergelijke beschouwende woor den sprak gisteravond in Dreefzicht de heer Constandse, als inleiding tot de show van sportieve kleding van zijn Heemsteed se sportshop. Om maar meteen de sprong naar het heden te maken: we kunnen thans volmon dig constateren, dat de vrouw er op spor tief gebied wel degelijk bij hoort. Uit de show, geheel ingesteld op sportkleding voor de vrouw, blijkt zelfs dat zich een hele industrie heeft ontwikkeld om op dit terrein aan haar behoeften te voorzien. „Goed sportmateriaal geeft zelfvertrou wen", aldus de heer Constandse en deze uitspraak is ook van toepassing op de kleding. Uit wat wij te zien hebben gekre gen, kunnen wij uiteraard slechts een greep doen. Een katoenen plooirokje, tot de knie rei kend, waarop een lang vallende witte trui wordt gedragen, vormt een ideaal tennis- tenue. Voor de watersport werden er vol op modieuse driekwart of zevenachtste broeken getoond, effen of gestreept. De windjacks zitten soepel in de schouders en lopen naar de heupen smal toe. De mou wen zijn veelal laag ingezet met een hoek. Heel practisch was een anorac met een grote dubbele kraag, waarin aan de ach terkant een rits. Haakt men deze los, dan kan men er een gezellige capuchon van maken, die goed cm het hoofd sluit. Voor jonge meisjes zagen we aardige rode en lichtblauwe duffeljasjes, terwijl ook het modieuse tinneroy vertegenwoordigd was. Een nieuwtje zijn de sweaters van perion pluche en een wijde jongemeisjesrok, be drukt met kleurige etiketten, waarop men naar willekeur handtekeningen van vriendjes of vriendinnetjes kan laten zet ten en naborduren. Shorts worden thans geleverd in gezellige streepdessins; de mo derne lange vestmodellen geven een non chalante allure. Als het deze zomer zómer wordt, kun nen we badpakjes in een reeds goedkope prijsklasse dragen. Ze zijn er in katoenen lastex effen, bedrukt of gestreept. Deze modellen, die al dan niet strapless kunnen worden gedragen, hebben meest aan de voorkant een rokje en soms een wijd pof- bi-oekje. Lastex faille werd zowel effen als bedrukt getoond. Wij moeten beslist een vierdelig strand- ensemble vermelden, bestaande uit plastron, short, een driekwart broek, die op de short kan worden geknoopt en een bolero. Ook een marine met wit gecombi neerd jak met omgeslagen rand op de heup, waardoor zakken worden gevormd, gedragen 00 een wit short, was bijzonder flatteus Verder waren er charmante bad pakken met bijpassende toppers van Pa nama linnen, bedrukt met kleurige scheep jes. Ook aan sportkleding voor grote maten was aandaent besteed. In de tuin van Dreefzicht stond een tent opgesteld in combinatie met een auto. Liefhebbers van kamperen hebben hier zeker hun hart aan opgehaald. De tent valt gedeeltelijk over de wagen, die door enkele vernuftige handgrepen in een slaapvertrek kan worden omgetoverd: de banken worden in elkaar geklapt en men legt er een bed op. Naast de auto blijft dan in de tent nog een a nart© woonruimte over T. R.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9