Vishal uitstekende expositie-ruimte voor moderne beeldende kunst STENO-TYPEN AMBON KOMT VRIJ Nederlands bollenfilmpje boekt groot succes in Verenigde Staten Kerkdiensten Kort en bondigj De Groep tot Haarlemse raad: Amerikanen zien tuin als middel om technische snufjes te proberen De klok is weg KAPTEIN MOBYLETTE Fa C. van Maren 12 KLEDING Scandinavische journalisten bezoeken Haarlem Actie plaatsen van sigaretten-automaat Lustrumviering van padvindersgroepen Burgerlijke Stand van Haarlem Nachtdienst apotheken ZATERDAG 2 6 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 In de, overigens niet al te geanimeerde, discussie over de bestemming van de Haar lemse Vishal heeft de Vereniging van Haarlemse beeldende kunstenaars „De Groep" een nieuw element gebracht. In een Vrijdag verzonden adres aan de leden van de Haarlemse raad voert zij het pleit voor de inrichting van de Vishal tot expositiegelegenheid voor moderne beel dende kunst. De verbouwing daartoe behoeft niet kostbaar te zijn. „De Groep" voert aan, dat tot nu toe in Haarlem een gunstig gelegen expositieruimte voor moderne kunst ontbrak, zodat Haarlem naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde kunstenaars in dat opzicht wat in te halen en goed te maken heeft. Het ligt, zo meent „De Groep", voor de hand, dat de Vishal een bestemming dient te krijgen, die in overeenstemming is met de bijzondere betekenis, die het gebouw door deze eigenschappen bezit. In het kader van de Grote Markt, die zowel voor Haarlemmers als bezoekende vreemdelingen uit binnen- en buitenland door haar pittoreske bekoring een onver gelijkbaar punt van vertrouwen is, vraagt de Vishal een bestemming, die de attrac tiviteit van de Grote Markt verhoogt en tegelijk in cultureel opzicht de „standing" van de Grote Markt honoreert, die aesthe- tisch niet in overeenstemming is met het aspect van Haarlems centrum. Gezien het schromelijk tekort in Haar lem aan mogehjkheden om kunstuitingen, die om expositieruimte vragen, aan het publiek voor te dragen, meent „De Groep", dat zich thans een unieke gele genheid voordoet om zulk een mogelijk heid in het centrum van Haarlem te scheppen. De gemakkelijke bereikbaar heid en de als het ware zichzelf aandie nende toegankelijkheid van de Vishal, ge voegd bij de beschikbare ruimte in het ge en Vleeshal werden gehouden, waren daarentegen eclatante successen. Ondanks intensieve propaganda waren de tentoon stellingen van leden van „De Groep" in het Huis Van Looij steeds weer grote teleur stellingen, wat eveneens geldt voor de overige exposities. Dit is een omstandigheid, die Haarlem ontsiert. De bezoeker heeft recht op een duidelijke, gemakkelijk te bereiken cul turele belevenis en de naam van Haarlem als historische stad met een cultureel ver leden dient zoveel en zo nadrukkelijk mogelijk een accent te vinden in de mani festatie van de moderne kunst, naast de ongetwijfeld zeer waardevolle demonstra tie der historische kunst in het Frans Halsmuseum. A llure „De Groep" stelt zich voor, dat in de Vishal tentoonstellingen van allure zouden kunnen worden gehouden, die zowel bin nen- als buitenlandse kunstenaars zouden betreffen. Een permanente gelegenheid tot exposeren dus, waar het publiek ken- bouw, maken haar tot een aangewezen nis zou kunnen maken met het waarde- punt van cultureel demonstratief allure, volste wat op het gebied der moderne beel- waar het publiek zonder noemenswaardige moeite en initiatief binnenkomt. Wanneer men in dit opzicht de ligging van de Vis hal vergelijkt met bijvoorbeeld het Huis Van Looij, spreekt het voordeel van de Vishal onmiddellijk. „De Groep" meent, dat de Vishal een expositiegelegenheid zal kunnen bieden voor moderne beeldende kunst, waarnaar men in de toekomst tevergeefs zal zoe ken. Zó gunstig gelegen immers krijgt men zelden een gebouw beschikbaar en ook bij eventuele nieuwbouw zal een der gelijke centrale ligging moeilijk te ver wezenlijken zijn. A chter stand Het moet daarbij „De Groep" van het hart, dat Haarlem in het opzicht van de moderne beeldende kutist verre ten achter staat bij wat andere, meestal kleinere plaatsen in ons land demonstreren. Een museum voor moderne beeldende kunsten zal immers in een stad als Haarlem met tertijd niet mogen ontbreken en uitbrei ding van het aantal gunstig gelegen expo sitie-ruimten evenmin waarbij thans een naar verhouding niet-kostbare ver bouwing van de Vishal reeds een uitzon derlijke gelegenheid biedt. De ervaring leert, dat in het Huis Van Looij te weinig bezoekers komen om van geslaagde exposities te kunnen spreken. Ongetwijfeld is de ongunstige ligging daar één der hoofdoorzaken van. De weinige exposities op het gebied der beeldende kunsten die in de loop der jaren in Vis- dende kunst wordt voortgebracht. Het lijkt „De Groep" te enen male on gewenst, om de Vishal gedeeltelijk voor expositiedoeleinden en voor het andere deel voor niet-culturele belangen te ge bruiken. Ten eerste schuilt daarin het ge vaar van discriminatie, doordat het cachet wordt neergehaald, ten tweede is de ruim te daartoe niet groot genoeg. Het zou te ver voeren, zo besluit „De Groep" een gedetailleerd plan over te leggen van de vorm, waarin „De Groep" zich dit alles gedacht heeft, doch het be stuur van deze vereniging is gaarne be reid daarover nadere inlichtingen te ver strekken en zich met daartoe aangewezen instanties over een en ander te beraden. „De Groep" verwacht, dat de Haarlem se gemeenteraad het belang van dit plan zal inzien en daarbij zal willen overwe gen, dat een zó gunstige gelegenheid om positief en waardevol werk in het belang der stad te doen, zich slechts zelden aan dient. ADVERTENTIE r Vraag reeds heden Uw gratis toegangsbewijs aan om zeker te zijn van een plaats. Richt Uw aanvraag tot het Comité van Actie, Prinsegracht 4, Den Haag, Tel. 1x2739 of tot de plaatselijke afdelingen. Organisaties en groepen, die ge zamenlijk per bus of trein (gezel schapsbiljet) naar de Houtrust- hailen in Den Haag gaan, kunnen de gratis toegangsbewijzen voor alle gegadigden centraal aan vragen. Laat ook Uw stem klinken In daden Stort Uw bijdrage per postwissel of per postgiro op no. 426 van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", Eindhoven. ADVERTENTIE NAAR MAAT Zonder vooruitbetaling Coupaunbezoek »«n huls DE KLEDINGSPECIALIST KINKERSTRAAT 26 - AMSTERDAM Tel. 87242 - Na 6 uur: 126039 (Van onze correspondent in de bollenstreek) Met een beetje overdrijving kan men zeggen, dat er in Haarlem een succesvolle filmmaatschappij is gevestigd op Wilhelminastraat 13 rd. Daar zetelt namelijk de af deling Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollen Comité en men rekent daar alleen met films die tienduizenden keren worden vertoond. Het laatste succes is de film „Een geschenk van Dirk" die op het ogenblik in de Amerikaanse bioscopen draait. Intussen staat er al weer een nieuwe film op stapel. Het CBC verdient er niet aan, men hoopt hierdoor alleen de Amerikanen te animeren om bloembollen te kopen. De klok is weg. Het is met omzichtigheid en behoed zaamheid wel verscholen achter een in allerijl opgetrokken omheining geschied, alsof de opdrachtgevers tot en hun tra wanten bij dit schandstuk in hun gemoed het misnoegen van het Haarlemse volk vreesden. De omheining is thans weer afgebroken en cp de plaats van de klok tergt thans verse steen, waarop regen en wind nog een milde glans moeten brengen, het oog van de zoeker naar de tijd. Men zal het al begrepen hebben: het gaat om de negentiende eeuwse, nuchtere klok in de zeventiende eeuwse partij van de voorgevel van het Haarlemse Stadhuis. Sinds mr. Phaff met critische ogen door het gemeentehuis waart, speurende naar aesthetische en cultuurhistorische orge- rechtigheden was haar bestaan, dat voel den wij wel, wankel geworden. Gelukkig echter, dat de heer Phaff de Haarlemse esprit-de-klok na korte tijd voldoende door had, om zich niet de handen te wil len branden aan dit specimen van open bare tijdaanwijzing. Een goed diplomaat weet zijn tijd af te wachten en vertrouwt dat andere machten hem te hulp zullen komen. De gemeente-secretaris zal dan ook wel geen spier vertrokken hebben toen namens Openbare Werken hem werd meegedeeld, dat juist door de aanwezig heid van de gewraakte klok der afspraak jes de stevigheid van dat deel van de zetel van het gemeentebestuur ernstig in ge vaar werd gebracht. Zo ernstig zelfs, dat gevreesd moest worden, dat de vloer van de kamer van Haarlems burgemeester met alles wat zich daarop bevindt een tuime ling a la de Vijzelstraatflats zou kunnen maken. Die onheilspellende mededeling heeft het lot van de klok bezegeld. De *tadsklok- opwinder behoeft straks niet de hoogspan ning in het kantoor van Haarlems Bloei te onderbreken, omdat het uurwerk (waar van de achterzijde in het toekomstige tij delijke werkvertrek van Haarlems vreem delingenverkeer uitmondt) enige regulari- satie behoeft. Wie nu op de Grote Markt wil weten hoe laat het is ondanks de verzekering van Mari Andriessen in dit blad, dat wij Haarlemmers dat toch wel weten, wende de blik in Zuidoostelijke richting omhoog. Want d'oude Baaf is nog daar om ons bij de tijd te doen zijn. En nu is het wachten op de ingezonden stukken. De directeur van dit bureau Onpersoon lijke Reclame, de heer W. Roozen, kent Amerika en hij weet zeer goed, dat de taak, die men hem op de schouders heeft gelegd, bijzonder moeilijk is. Er zijn na melijk niet weinig Amerikanen, die een tuin geweldig vinden, omdat er zoveel technische hulpmiddelen kunnen worden gebruikt. Het is helemaal niet overdreven als iemand eerst een electrische hage- schaar koopt en dan pas een haag gaat zetten. Vele Amerikaanse tuinen zijn dus geen doel, maar een middel. De film „A Gift from Dirk", die twee jaar geleden in Amsterdam en op de Keu kenhof werd opgenomen, heeft dus ten doel de Amerikanen de schoonheid van de bloembollen te laten zien. Men heeft dit op vrij geraffineerde wijze gedaan. Dit filmpje van een kwartier laat de toe schouwer eerst een binnenvarende tjalk zien, die. zich moeizaam door de Amster damse grachten worstelt. De schipper heeft een zoontje, dat loopt te piekeren over het mooiste geschenk van de wereld voor zijn moeder. Vader moet uitkomst brengen en hij herinnert zich de geschiedenis uit de dwaze tulpen handel, waarbij bijzonder veel geld wordt neergeteld voor één tulpebol. Zo'n tulp moet dan wel erg mooi zijn en Dirk besluit deze bol te kopen. Vader, moeder en Dirk gaan met de bus naar Keukenhof. Men rijdt door de bollen velden naar deze tentoonstelling, waar Dirk op zoek gaat naar de Red Parrot. Het slot van het verhaal is dan, dat Dirk de Red Parrot te pakken krijgt. Het filmdistributiekantoor Universal In ternational in New York heeft dit voor filmpje in roulatie gebracht. Reeds bij de première in Baltimore verleden jaar Oc tober bleek dit een gelukkige greep te zijn. Het publiek was enthousiast en liet dit duidelijk blijken. Sinsdien draaide de film al in ongeveer tienduizend bioscopen. Gesteund door dit succes heeft men al weer een nieuwe film op stapel staan. Een Amerikaans echtpaar betrekt een nieuw ADVERTENTIE Locomotief - Sachs Sparta - J.L.O. Vesting - H.M.W. de mooiste collectie Bromfietsen bij oVERVEEN Betaling in overleg ADVERTENTIE Cf eïJTEL weg? „DE SLEUTEL SPECIALIST" Op 18 April zullen vijftien Finse journa listen, die in ons land vertoeven ter gelegen heid van de opening van de luchtlijn Am sterdam—Helsinki, een bezoek aan Haarlem brengen. Zij zullen worden rondgeleid in het Frans Halsmuseum, zullen in de Grote Kerk een kort orgelconcert beluisteren en worden ten slotte op het stadhuis ontvangen. Óp 28, 29 en 90 April zullen een Zweedse journalist en een fotograaf, die naar ons land LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 huis en de vrouw beslist, dat haar man maar eens bij de tuinliefhébbersclub in lichtingen moet gaan inwinnen om de tuin van een woestenij te herscheppen in een lustoord. De man krijgt uiteraard het ad vies om ook bloembollen te planten en ten slotte ziet men een gelukkig echtpaar trots in de tuin met tulpen, narcissen en hyacinten staan. Boek Het loopt de Onpersoonlijke Reclame wel mee daar in Amerika. Men heeft na melijk een boek laten schrijven, ook over bloembollen en het bijgoed door een des kundige Amerikaan, T. H. Everett, waar in vele tips staan voor het gebruik van bloembollen. Dit boek is door „de Boek van de Maand-club" uitgeroepen tot boek van de maand. Een eer, die nog geen tuin- bouwboek te beurt is gevallen. Maar met dat alles is het budget te klein gebleken om ook nog reclame te maken voor de gesneden tulpen, narcissen en hy acinten. Men probeert echter door middel van een public relations-man overal af beeldingen van bolbloemen geplaatst te krijgen. Het lukt ook aardig, want in di verse televisieprogramma's worden tulpen gebruikt als garnering van een bepaalde scène. Afbeeldingen op de voorpagina's van week-damesbladen zijn ook een ge liefd object. De concurrentie van andere tuingewas sen is zwaar en men dient geen terrein te verliezen. Het scherpt echter de geest en men heeft goede hoop, de strijd met rede- llijk succes vol te kunnen houden. Naar aanleiding van het bericht over het uitlokken van een proefproces over het plaatsen van een sigaretten-automaat bij het sigarenmagazijn Schoen aan de Spaarnwou- derstraat verzoekt de heer L. van Berkel namens de besturen van de afdelingen Haar lem van de drie sigarenwinkeliersbonden mee te delen, dat zij de actie niet steunen. Een beperkt aantal Haarlemse sigarenhan delaren wil over een automaat beschikken maar de meeste stellen er prijs op te wer ken zonder automaat. Twee groepen in het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" zullen vandaag, Zaterdag 26 Maart, en de volgende week, Zaterdag 2 April, een lust rumviering houden. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum wordt vanavond in het Hervormd Jeugdhuis in IJmuiden-Oost, nabij de Zeeweg, een ouderavond gehouden van de padvinders- groep „De Kennemers". Welpen en verken ners zullen daar onder leiding van de waar nemend groepsleidster, akela H. Weyburg, activiteiten uit het padvindersleven voor het voetlicht brengen. Het tweede lustrum van groep 24, „Witte van Haemstede" wordt gevierd op Zaterdag- avond 2 April in het gebouw van de H.J.M.V. in de Lange Margarethastraat. Behalve de verkenners en welpen zal de districtsband Haarlem onder leidinig van hopman J. J. den Doelder medewerking aan deze feestelijke bijeenkomst verlenen, evenals „de Moun'.ies", de gezamenlijke stam van de groepen Els- wout, Vliegende Pijl en van de jubilerende groep De Mounties brengen onder leiding ZONDAG 27 MAART 1955 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Brons geest. Bevestiging van nieuwe lidmaten. 7: Ds. W. M. van Asperen. Noorderkerk, Vel- serstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. W. M. van Asperen. 7: Ds. R. Bijl. Bevestiging van Ambtsdragers. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. G. Snijders. 7: Geen dienst. Bakenesser- kerk, Vrouwestraat. 8.45: Repetitie van het Kinderkerkkoor. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Burger. 10.30: Jeugddienst. Ds. D. ter Steege van Santpoort. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. H. de Boer van 's Gra- venhage. Zangdienst. Kapel Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. de Nie. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. G. J. Waardenburg. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, Zo merkade 10: Ds. A. J. van Rhijn. West, Leid- sestraat 10: Wika W. Veenstra. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. W. C. de Groot. Egli- se Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Kir- chengemeindc, 29 Maart, Waalse Kerk, 8 Uhr: Gemeindeabend. The Bethel Pentecos tal Temple, Tempeliei'sstr. 55 rood. 3: Bijeen komst. Woensdag 7: Bidstond o.l.v. Br. A. Wallaart. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag. Lange Veer- straat 16. 8: Avondbijeenkomst. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Ds. Klein Kranenburg, van Hilversum. Woens dag 7.30: Ds. A. J. Wijnmaalen. van Maar tensdijk. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Ge- repatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking in de Broederkerk, Parklaan 34 Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Dhr. v. Sanders, van Den Helder. Woensdag 8: Dhr. F. L. Visscher. Zuiderka pel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag, met zang door de dames A. Punt en Annie Verboom, uit Amsterdam. 5: De zelfde met zang door de dames Punt en Ver boom. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Miss A. Punt en Annie Verboom, van de Bijbelclub- beweging. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Ds. H. Schutz. Aannemingsdienst. 12: Zondagsschool en Jeugddienst. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelm straat 3. 10 en 4.30: Dhr. H. Raven. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Bevestiging van nieuwe leden en H. Doop. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. 10.30: Peuzelaar- steeg 3. Ds. C. P, Hoekema, Jeugddienst. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. W. Mackenzie,; van Amsterdam. Geref. Kerk. In alle Zondagsdiensten H. Avondmaal. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10 en 5: Ds. H. R. Zijlstra, van Koudekerk a. d. Rijn. Woensdag 8: Ds. L. Hoorweg Jr. en Ds. D. J. Roos. Bevestiging en intrede van Ds. Roos. Zuid-Oosterkerk, Richard Hol- kade 125. 10 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Ly ceum-Aula, ingang van Merïenstraat. 9 en :5 Ds. C. Goeman. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 4: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. J. B. Bel. Ger. Gem., L. Margare thastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Lees dienst. Dinsdag 7.30: Ds. E. du Marchie v. Voorthuysen, uit Leersum. Bidstond. Bap tistengemeente, Begijnhofkapel. Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. J. Bosma, van Leeuwarden. 8.15: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst.. De sa menkomsten staan onder leiding van Briga dier G. Clayes, van Amsterdam. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamenkomst. Iedere Zondag Kindersamenkomsten om 12 uur. Leidster van de" jeugd M. Bruis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Samenkomst. Dhr. E. Schuurman. 7.30: Grote Jeugd-Rally van het Ned. Pinkster Jeugdverbond. Spr. HAARLEM, 25 Maart 1955 ONDERTROUWD: 25 Mrt. C. A. A. van Hoogdalen en D. A. Horn. GEHUWD: 25 Mrt. H. W. Stolvoort en A. E. Koelemij. BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt, N. Crombeende Looze; 24 Mrt, B. de Boo van Gelder; E. J. KuijkMarchand; A. P. van EsLoogman; W. SteinbachWijtkamp. BEVALLEN van een dochter: 23 Mrt, N. Schreudervan der Pol; 24 Mrt, E. E. E. Hetemdo Vreede; G. Chr. E. Hoevens Heijmel; A. M. GoosensKlerk; E. J. Colier van Kouteren; 25 Mrt. J. J. Boumavan Kempen; G. van der MolenMoorman. OVERLEDEN: 22 Mrt. K. Berkhout—Hol- zer, 47 j.. Kamperlaan; 23 Mrt, G. J. Zondag, 67 j., ten Katestraat; A. Neep—Harteveld. 78 j., Kamperlaan; 24 Mrt, J. J. de Vries van Veen, 93 j., Drususstraat; G. Uitendaal Meijer, 67 j., Westerhoutpark; P. van Leeu wen, 80 j., de Clercqstraat; B. Krap—van dei- Veen, 69 j., Baljuwslaan; C. J. Lensen, 83 j., Hagestraat. hoff. Stichting „Petra", Woensdag 8: In ver band met verbouwing der zaal, samenkomst Maasstraat 8. Geref. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. 8.45: Ds. M. Vrieze. 5: Ds. H. W. Wierda. Noorderk, Velserstraat. 8.45: Ds. P. dc Ruig. 5: Ds. M. Vrieze. Sionskerk, Ek sterstraat. 8.45: Ds. H. W. Wierda. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. 10.15: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskam, bev. v. lidm. 15: Ds. van Dijl en Ds. J. A. de Klerk (bev. en intrede van de predikant van Meer en Bosch, Ds. de Klerk). 19: Geen dienst. Kapel Nieuw Vredcnhof 10.30: Ds. R. H. Ol- deman, Zandvoort. 19: Ds. A. J. van Rhijn, Haarlem. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Irene, Meer en Bosch 10: Ds. A. Hoekert, van Voorburg. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. H. J. Kater, Hv., Amsterdam. Ned. Chr. Gc- meenscliapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Maandag 3: Samenkomst. Geref. Kerk. Koc- diefslaan. 10 en 5: Dr. A. Dondorp, H. Av. Camplaan. 10 en 5.30: Dr. P. J. Richel, H. Av. Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. H. Knoops. H.Av. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Zondagsschool, Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. A. Vis, Dg. Beverwijk. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. D. C. v. Wijngaarden, van IJmuiden. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 10.15: Jeugdkerk 16—20 jaar in Maranatha. Dr. C. Spoelder. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar, Kleuterschool Boslaan. 7-12 j. Jeugdh. en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Pot gieter w. 4. 10.30: Ds. J. C. A. Fetter, Rem. den Haag. Ger. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Ds. R. Groeneboer, van Weesp. Voor bereiding H.A. 7.30: Ds. G. van Duinen, van Wassenaar. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10.15: Zondagsschool Julianakwar- tier, Kon. Wilhelminaschool Dompvloeds- laan. 1213: Zondagsschool Ramplaan- kwartier, Beatrixschool en Irene. Marine Hospitaal. 10: Ds. H. Woldendorp. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Brouwer, H. Doop, 19: Ds. Knottnerus, zang dienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerhard, van Hillegom. 7: Ds. J. C. Salverda. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mevr. Ds. N. Treffers-Mesdag. Beliideniszondag. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. G. Koch, van Haarlem- Noord. Abbenes 9.30: Ds. K. J. H. Burgy, van nÏpVv1 aDen Haag. 3: Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Nico v. d. Brugge, Den Haag. Muzikale nc A A Tfnntin«P1,c „3tl n.,H® medewerking van de Pentecostal sisters en Co de Jong. Vergadering van Gelovigen, Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Ge meente Gods, 10: Cultureel geb. IJmuicren. 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten. De Chris tengemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensen- wijdingsdienst. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Samenkomst. Dhr. J. Zeegers. 1213: Zondagsschool. 7: Op wekkingssamenkomst. Dhr. W. Zegers. Ze- vende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendags-Baptis- ten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente. Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienst oefening. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9 10.30: Zondagssch. 5: Dienst. Soefi-Beweging 11: Universele Eredienst in de Aula van het Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. C. H. v. Rijswijk Rotterdam. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10.30: Dr. G. Ph. Scheers, bevesti ging nieuwe lidmaten. 7: Dezelfde, H. Av. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. van der Loos. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Samenwerkende Klei nere Kerken, Sions-kapel. 19.15: Ds. Spliet- Ds. A. M. Knottnerus, van Oude Wetering. Bevestiging lidmaten. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda en Vic. L. C. Baljé, openbare geloofsbelijdenis. 7: Vic. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Prof. Dr. G. C. Berkouwer, van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk .10.30: Ds. Mr. G. A. Alma, Amster dam-West. 7: Ds. D. ter Steege. „De Toorts" 9: Ds. J. H. Klein Wassink, Alkmaar. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon, Bev. n.we lid maten. West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord Bev. n.we lidmaten. 19: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. de Ru. Bevest. van lid maten. Medew. v. h. Kerkkoor. 7: Geen dienst, 9.30: Jeugdkapel. Mej. A. H. Jansen. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga, van Haarlem. 7: Jongerendienst. Voorg, Mej. Ds. C. Soutendijk. van H'lem. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond in „Ons Huis". Dinsdag 8: Mej. J. E. C. Kunne. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Vica ris Wolfensbergen. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Dhr. J. B. Schouwink, van Schiedam. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. V. v. d. Zaal, van Harlingen. De enige plaats in de wereld waar men de equator werkelijk kan zien vindt men bij het monument, dat in 1936 werd gebouwd in Ecuador op 15 mijl ten Noorden van Quito. Deze granieten „merkpaal" staat precies op de equator, op de kruising hiervan met een meridiaan. Overigens heeft deze plaats nog een andere bijzonderheid, die het een bezoek en zelfs langdurig verblijf ruimschoots waard maakt! Men bevindt BINNENLAND De gemeenteraad van Tilburg heeft het schouwburgplan, waarvan de kosten zijn ge raamd op 3.500.000 gulden, zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Vrijdgavond is te Maastricht in het Bonnefanten Museum in tegenwoordigheid onder anderen van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, dr. F. Houben en de Belgische consul te Maastricht de heer J. H. Ubachs, aan de gouverneur van Belgisch Limburg, mr. L. Roppe uit Hasselt, het erelidmaatschap aangeboden van het Limburgs Geschied- en Öudheidkundig Ge nootschap. Eveneens werd deze onderschei ding verleend aan de Luikse hoogleraar in archaeologie prof. J. Hamal Nandrin. Op 13 April hoopt professor mr. P. s. Gerbrandy 70 jaar te worden. Het Centraal Comité van Anti-Revolutionnaire Kiesver enigingen zal hem een receptie aanbieden. Dr. J. Schouten zal op de receptie het woord voeren. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld de directeur van Publieke Werken, ir. J. W. Clerx, die in No vember 65 jaar is geworden, met ingang van 1 Juli 1955 eervol ontslag te verlenen. Ter vervulling van de vacature wordt aanbevo len ir. A. van Walraven, adjunct-directeur van Publieke Werken te Amsterdam. De „Westerdam" van de Holland-Ame- rika Lijn wordt Dinsdag 29 Maart te Rotter dam verwacht. Bij de passagiers zijn luite nant-generaal A. Baretta van de Lucht machtstaf en de heer D. J. von Balluseck, tot voor kort Nederlands permanente gedelegeerde bij de U.N.O. Op 3 Mei 1955 zal het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond te Enschedé bijeen komen. Dan zal het feit worden herdacht, dat het C.S.W.V. in zijn huidige organisato rische vorm tien jaar geleden is opgericht. Op deze herdenkingsbijeenkomst, zal onder meer het woord worden gevoerd door mr. D. U. Stikker, ambassadeur te Londen en voorzitter van het C.S.W.V. van 19451948. Toen de 60-jarige heer D. van der Male uit St. Annaland 's avonds na zijn arbeid op zijn bromfiets naar huis reed, brak een as. Hij viel en werd zo ernstig gewond dat hij enkele ogenblikken later overleed. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak heeft in principe toegezegd te willen deelnemen aan het van 19 tot 21 Mei in Valkenburg te houden na tionaal bevrijdingscongres van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig Verzet Nedex-land. De oud-voorzitter van het N.V.V. en oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. de heer R. Stenhuis. viert vandaag, Zaterdag 26 Maart, in Apeldoorn zijn zeventigste vei-jaardag. Hoewel de heer Stenhuis sinds 1943 is gepensionneerd, heeft hij het nog steeds druk, doordat hij zich op organisatorisch gebied nog overal verdienste lijk maakt. Het motorschip „Cottica" met aan boord het tweede détachement van de eerste Suri- name-compagnie 1954 zal in plaats van op 27 Maart op 28 Maart in Amsterdam aankomen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden begint de ontscheping Maandag 28 Maart om 9 uur 's morgens. Het aantal tot nu toe voor het studie jaar 19541955 ingeschreven studenten aan de Technische Hogeschool te Delft bedraagt 4926 tegen 4877 op dezelfde teldatum van de vorige cursus. De grootste vermindering toont de richting electrotechniek 755 (786), de grootste stijging die der natuurkunde 377 (339). Het aantal vrouwelijke studenten daalde van 81 tot 75. Het aantal voor de eerste keer ingeschrevenen bedraagt 823 tegen 723 in de vorige cursus. Een 45-jarige bewaker van de N.V. Werkspoor is om het leven gekomen toen een 22 m. lange stalen heistelling, gemon teerd op een ponton in de Wittenburgervaart te Amsterdam, tijdens de werkzaamheden omsloeg. Twee arbeiders moesten gewond in het OLV-gasthuis worden opgenomen. Thans is ook de Rotterdamse politie van plan geüniformeerde vrouwelijke politie agenten in dienst te nemen. Reeds geruime tijd zijn er bij de kinderpolitie inspectrices en andere vrouwelijke politiebeambten, maar zij lopen uiteraard in burgerkleding. Het nijpende personeelsgebrek noodzaakt de politie echter het tekort aan in uniform lo pend personeel voor de straatdienst aan te vullen met een tiental vrouwelijke krachten. Op 82-jarige leeftijd is in Den Haag overleden generaal-majoor der artillerie tit. b. d. K. E. Oudendijk, voorzitter van de Ko- ninklüke Nederlandse Vereniging „Ons Leger". Generaal-majoor Oudendijk was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De begrafenis is in alle stilte geschied. Bij Koninklijke Besluit zijn opnieuw benoemd: met ingang van 16 April 1955 tot burgemeester der gemeente Oud-Beijerland S. Hammer; met ingang van 16 April 1955 tot burgemeester der gemeente Landsmeer G. G. Post, tevens secretaris dier gemeente; met ingang van 1 April 1955 tot burgemees ter der gemeente Renswoude J. A. Hosang, burgemeester der gemeente Woudenberg; met ingang van 1 Anril 1955 tot burgemees ter der gemeente Peize P. D. Edel, tevens secretaris dier gemeente; met ingang van 16 April 1955 tot burgemeester der gemeente St. Odiliënberg E. M. J. Prick, burgemeester der gemeente Posterholt. Bij K. B. is aan mr. S. N. van Opstal), op zijn verzoek, met ingang van 17 Maart 1955 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van raadsheer in het gerechtshof te Amster dam, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. De kring Haarlem van de Nederlandse Katholieke Vakbond voor de Textieldétail- handel houdt voor de leden van de Neder landse R.K. Middenstandsbond te Haarlem op 28 Maart in het gebouw Cultura aan de Jansstraat een voorlichtingsavond over Ame rikaanse détailhandel. Spreker is de heer G. S. Scheltema. De lezing zal geïllustreerd worden met muziek en film. Ds. H. S. J. Kalf te Bennebroek, die beroepen was bij de Nederlands Hervormde gemeente te Katwijk aan Zee, heeft voor het beroep bedankt. HAARLEM EN OMGEVING In het raam van de „bliksemactie" van de Katholieke Volkspartii wordt op 22 Anril in gebouw St. Bavo +e Haarlem een propa- gandabijeenkomst gehouden. Dc afdeling Overveen van de Neder landse Christen Vrouwen Bond houdt haar maandelijkse ledenvergadering op Woensdag 30 Maart ten huize van mevrouw van Giffen, Julianalaan 5. Overveen (bij de Bloemendaalseweg). Als snreekster treedt op zuster Sondorp over: „Leven en werk in onze psychiatrische inrichtingen". komen wegens het bezoek van het Zweedse van baas D Bonnes oen half uur non stop e", 'y ruun^nuuua auu™ oeuinui koningspaar aan Nederland, in Haarlem te j cabaret, waarmee zij reeds eerder op pad- ztch namelyk in het Andes-gebergte op een hoogte van ruim 2700 meter en kan gast zijn. I vindersbijeenkomsten veel succes oogstten.! genieten van een constante temperatuur van 70 graden F. het gehele jaar door.1 A nr7i?TfTF^TIE PMNia Wilhelminastraat 47 - Tel. 1S441 Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomcijer en Zoon, Zijlweg 34. telefoon 12495. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19. telefoon 25711. Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, tel. 11174.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 14