Concertpodium vier meter boven Kruisweg Samensmelting van twaalf orkesten tot vier of vijf formaties Haarlemse muziekverenigingen: „Pak aan Woonwensen Haarlemse alleenstaanden S. van Zwanenberg ere doctor in de geneeskunde De Jong trekt zich terug, Laros leidt Vijfhuizen Haarlemmermeer Hi lie gom Bennebroek Bloemendaal Lisse Gladiolen cultuur en -export Aanmeldingsformulier HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT W eerklank ^4Xf^HARIS Zomerpostzegels Jaarverslagen van pensioenfonds voor bloembollenbedrijf Grootscheepse actie Gunstige reacties op enquête Twee zilveren jubilarissen bij het Energiebedrijf Vijf maanden geëist tegen chauffeur Levensduur van gloeilampen Wielrijdster veroorzaakt aanrijding met dodelijk gevolg Om de damtitel Enkele biljarters vinden hun sport te duur Ronde van Lisse op Bevrijdingsdag Sport in 't kort HIER HELPT Russen schoten niet scherp Christelijke Bedrijfs groepen Centrale Brieven aan de Redactie ZATERDAG 26 MAART 1955 99 ER IS GROOT NIEUWS uit het Haarlemse muziekleven: de actie van de ver eniging „Haarlems Entree" (Kruisweg en Stationsplein) om te komen tot de iniïormering van enige Haarlemse muziekcorpsen heeft er reeds toe geleid, dat ie besturen van twaalf bij de Federatie van Haarlemse muziekverenigingen ingesloten corpsen in principe hebben besloten tot een fusie op grote schaal, waardoor het mogelijk zal zijn te komen tot vier of vijf grote harmonie-orkesten van minimaal zestig man, die geüniformeerd zullen worden. Gevormd zullen worden een Protestants-Christelijk corps, een Rooms-Katholiek orkest, het reeds bestaande harmonie-orkest „Haarlem" zal de kern vormen van oen formatie, waarvan de leden in het algemeen een democratisch-socialistische maatschappijbeschouwing huldigen, terwijl daarnaast één, ten hoogste twee neutrale corpsen geformeerd zullen worden. Zo schijnt het samengaan van Harmonie Crescendo" met „Apollo" welhaast zeker. De actie van „Haarlems Entrée" om een n te maken met het vormen van een stevige kas voor het aanschaffen van onge veer vierhonderd uniformen waarmee een bedrag van vijftigduizend gulden is ge moeid zal waarschijnlijk op Vrijdag avond 22 April worden ingezet en twee weken duren. Zij wordt gevoerd onder het korte en krachtige motto „Pak aan!" Zoals vij reeds hebben bericht zullen de bij Haarlems Entrée" aangesloten zakenlieden i,i die weken één procent van hun omzet voor dit doel afstaan. Het bestuur van „Haarlems Entrée" is iarbij niet voor een kleintje vervaard ge bleken. Natuurlijk kan zijn actie het best jesteund worden door muziek, veel muziek door de corpsen die een jvaar lang die tijd denkt men nodig te hebben om het be- rag bij elkaar te krijgen in het middel punt der belangstelling zullen staan. Maar in de omgeving van Kruisweg en Station s het door het verkeer onmogelijk straat concerten te geven. Daarom zal een stoutmoedige gedachte van de voorzitter van „Haarlems Entrée", je heer B. van der Wal, worden gereali- eerd. Door de belangloze medewerking van de op de Kruisweg gevestigde Eerste Nederlandse Stalen Steiger Holland N.V. en je Bremer Houthandel zal ter hoogte van de Herenstraat een platform vier meter loven het wegdek van de Kruisweg worden icbouwd. Het verkeer zal dus ongehinderd uinnen passeren onder de vrolijke klanken an de Haarlemse harmonie-orkesten! Het platform, waarop gedurende de actie zo mogelijk dagelijks concerten zullen worden egeven zal ongeveer 120 vierkante meter groot zijn en de gehele breedte van de Kruisweg overspannen. Hout en staal lullen door een fraaie bloemenversiering worden gemaskeerd, zodat de constructie evens een aantrekkelijkheid van de voor de bollentijd versierde stad zal zijn. In de ivonduren zal het platform ook verlicht worden. De actie van „Haarlems Entrée" heeft eel weerklank gevonden bij allen die met de muziekbeoefening in „harmonisch" ver band in Haarlem te maken hebben: het entrumcomité „Koninginnedag", het Comi- lé voor Nationale feesten, Haarlems Bloei n het gemeentebestuur. Tussen deze instanties en instellingen heeft dan ook reeds overleg plaats gehad, welk overleg werd gevolgd door een be spreking met het bestuur van de Federatie van Haarlemse muziekgezelschappen. Dit heeft inmiddels geleid tot het principe besluit, waarvan wij in de aanhef reeds melding maakten. Ook werd een Initiatief comité gevormd, waarvan de wethouder van de kunstzaken, tevens voorzitter van Haarlems Bloei, de heer D. A. J. Geluk, voorzitter is. Voorts hebben daarin zitting mr. J. A. P. C. ten Bokkel (Centrumcomité „Koninginnedag'), en de heren E. H. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BAR REVO ETESTRAAT M919 OPGERICHT 1697 TE-L.1S051 Van 25 April tot en met 24 Juni zullen romerpostzegels worden uitgegeven in de 'ankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent, «elke met een toeslag boven de frankeer - waarde van respectievelijk 3, 3, 5, 5, en 8 tent zullen worden verkrijgbaar gesteld. De netto-opbrengst boven de frankeer- 'aarde is bestemd voor steun aan Neder- andse verenigingen, instellingen of orga nisaties, die een cultureel belang dienen, op et terrein der volksgezondheid werkzaam zijn of het maatschappelijk werk bevor- ceren. De zegels dragen afbeeldingen van een 'iiftal architectonisch belangrijke, moderne gebouwen: de zegel van 2 3 cent de af beelding van een fabrieksgebouw te Rotter dam, de zegel van 5 3 cent de afbeelding an het postkantoor te 's-Gravenhage; de zegel van 7 5 cent de afbeelding van het beursgebouw te Amsterdam; de zegel van 5 cent de afbeelding van het stadhuis e Hilversum en de zegel van 25 8 cent de afbeelding van een kantoorgebouw te ■Gravenhage. De kleuren der zegels zijn respectievelijk Vijs, lichtgroen, donkerkarmijn, groen blauw en rood-violet. De zegels van 2 en 25 cent zijn ontworpen oor F. Lammers, te Haarlem, de drie iverige zegels door A. Frederiks te Utrecht. De zegels zijn, ook in het verkeer met het buitenland, voor de frankering geldig tot met 31 December 1956. Uit het pas verschenen verslag over de jJren 1952, '53 en '54 van de stichting pen sioenfonds voor het bloembollenbedrijf blijkt, dit fonds zich in gunstige zin biijft kwikkelen. Daarom mag verwacht worden, dat het bestuur reeds over drie jaren enkele verbe- jringen in de verhouding tussen de uit dringen en de premiën in overweging kan Jemen. Op het tijdstip, waarop de verbetering van eracht zal kunnen worden is de vervanging dn de Noodregeling Ouderdomsvoorziening zoor de definitieve bodempensioenregeling ''Jn bijzonder grote invloed. De indiening dn een ontwerp van wet kan in de loop van -k jaar worden verwacht. De premie-ontvangst bewoog zich ook in e jaren 1952 tot en met 1954 in stijgende lijn. 'J 1952/1953 werd reeds f944.415 geïncas- l!erd en in 1953/1954 liep de totale premie ontvangst op tot f952.473. Het aantal ingeschreven verzekerden be- zoeg per 28 Februari 1954 totaal 12186 tegen 1789 per 1 Maart 1952. Als bijzonderheid ''snt opgemerkt te worden, dat van een Rerke toetreding van nieuwe verzekerden ln de lagere leeftijdsklassen gesproken kan Worden. Tenckinck (Comité voor nationale feesten), B. van der Wal, H. Lankamp en J. Ram (Haarlems Entrée), D. L. M. Smit en W. van Willige (Haarlems Bloei), H. Cnossen, J. Duineveld en B. J. M. Walker (Federatie van Haarlemse muziekverenigingen) en Jos de Klerk. De heer J. Duineveld treedt als secretaris op. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de heren Geluk, Tenckinck en Van der Wal. Het bureau van Haarlems Bloei zal de administratie ver zorgen. Na de inleidende actie van „Haarlems Entrée" zullen successievelijk ook de andere wijken van de stad worden bewerkt. Ook zal men door middel van circulaires particulieren, verenigingen, bedrijven en andere belangstellenden met het doel van „Pak aan!" bekend maken. Tijdens de door Haarlems Bloei te geven taptoe's in de bollenweken zal gecollecteerd worden voor de uniformering. Ook woi'dt gedacht aan een voetbalwedstrijd bij avond. Geen enkel middel zal onbeproefd gelaten worden om Haarlem eindelijk een aantal goed geüniformeerde muziekkorpsen te be zorgen. In dat opzicht staat Haarlem een flink eind bij andere steden ten achter. Men moet ook de gunstige invloed van de uni formering op de animo waarmee gemusi ceerd wordt, niet onderschatten. Om misverstand te voorkomen delen wij aanstonds mede, dat drie „speciale" orkes ten natuurlijk buiten de fusie blijven: de politiekapel, de Postfanfare en de N.Z.H.- kapel. Het bedrag dat bijeen moet komen moge op het eerste gezicht hoog schijnen, in wer kelijkheid is het een peuleschil. Als elk Haarlems gezin één gulden bij penning meester Van der Wal brengt, is men er al. „Pak aan!" moet slagen. Het Noorse passagiersschip „Venus" liep dezer dagen in een storm van 100 km per uur nabij Plymouth in Engeland aan de grond. Het 6.272 ton metende schip was met 174 passagiers op reis naar Madeira. Het gestrande schip, omlijst door grimmige rotsen. De volgende week gaan de laatste acht honderd enquêteformulieren naar de Haar lemse alleenstaanden de deur uit van het bureau van de adviseur voor maatschap pelijk opbouwwerk Zoals wij reeds eerder schreven zijn er op het ogenblik twee enquêtes gaande, een naar de situatie der Haarlemse bejaarden, de andere naar die van de alleenstaanden. In beide gevallen gaat het erom een voor alle leden van de betrokken groepen represen tatieve steekproef. In zonderheid de en- auête naar de alleenstaanden schijnt door de ondervraagden goed ontvangen en gun stig beoordeeld te zijn, in weerwil van de vrees van de a.m.o, drs. W. Hazevoet, dat een schertsende episode in de lotgevallen van de Familie Doorsnee, waaraan een en quêteur te pas kwam en die juist werd uit gezonden voordat de eerste zending vra genlijsten werd verzonden, een minder se rieuze beantwoording van zijn goede be doelingen zou uitlokken. Dagelijks bereiken de a.m.o. telefoontjes en brieven van alleenstaanden die nadere inlichtingen willen hebben en ook komen zij wel eens op bezoek. In alle gevallen zien drs. Hazevoet en zijn medewerksters kanr de vragenstellers naar genoegen te advi seren. De verhouding tussen verstuurde en terugontvangen ingevulde vragenlijsten is ook bijzonder gunstig. Meermalen laten de ondervraagde alleenstaanden blijken, dat zij het op prijs stellen dat er een onder zoek gaande is naar hun woon- en ver zorgingsbehoeften. In April zijn er twee zilveren jubilaris sen bij het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem. De eerste die deze heuglijke dag viert is de heer P. G. van IJsseldijk die op 1 April 1930 als tijdelijk onderopzichter bij het Electriciteitsbedrijf kwam en een jaar latei- in vaste dienst trad. In 1936-'37 werkte de heer IJsseldijk als klerk bij de gemeente lijke dienst voor de werkloosheidsbestrij ding, daarna keerde hij weer bij het GEB terug, waar hij op 1 Januari 1939 werd be vorderd tot adjunct-inspecteur, op 1 Jan. 1944 tot inspecteur (later gewijzigd in tech nisch ambtenaar) en op 1 Januari van het vorige jaar tot technische ambtenaar eer ste klasse. De andere jubilaris is een collega van de heer Van IJsseldijk, namelijk de heer T. J. de Maar, die een bijna gelijke carrière maakte. De heer De Maar kwam op 16 April bij het Electriciteitsbedrijf in tijde lijke dienst als onderopzichter, trad ook een jaar later in vaste dienst, werd op 1 Januari 1938 adjunct-inspecteur en op 1 Januari 1944 inspecteur. Hij werd daarop op 1 Januari 1951 tot technisch ambtenaar eerste klasse bevorderd. De industrieel S. van Zwanenberg is Vrijdagmiddag op voordracht van de faculteit der geneeskunde honoris causa gepromoveerd tot doctor in de geneeskun de aan de universiteit van Utrecht. Meer dan 1000 belangstelleriden woonden de plechtigheid in de Domkerk bij, waar de promotor prof. dr. W. G. Sillevis Srnitt de rede uitsprak en prof. J. Jongbloed de jonge doctor de rode kappa omhing. Prof. Sillevis Smitt noemde de redenen, die leidend waren geweest voor de voor dracht tot promotie. De heer Zwanenberg heeft afvalstoffen van zijn industrie weten dienstbaar te maken voor het heil der mensen, door een nevenindustrie te stich ten, de N.V. Organon te Oss, waar afval stoffen tot geneesmiddelen worden ver werkt. Het is uniek dat een man, die geen me dicus is en geen universitaire studie heeft gevolgd, verheven wordt tot de doctors graad. Dr. Zwanenberg zei in zijn dankwoord, dat hij zijn levenstaak steeds heeft be schouwd als „het werk van anderen te be vorderen". Hij zei het steeds als een groot gemis gevoeld te hebben, dat hij niet krachtens medische studie tot „helpen der mensheid" was opgeleid, maar dat hij steeds heeft getracht dit gemis aan te vul len op de enig mogelijke wijze voor een in dustrieel: het steunen van jonge academici. De 41-jarige chauffeur H. C. uit Dieren heeft voor de rechtbank te Utrecht terecht gestaan, beschuldigd van het veroorzaken van een verkeersongeval met dodelijke afloop. Tegen hem werd vijf maanden ge vangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor drie jaar geëist. In de ochtend van 7 December 1954 reed hij met een vrachtwagen over rijksweg no. 12 nabij Amerongen. Hij wilde een grote melktank wagen passeren, d'ie een lengte had van 16.5 meter. Er was die dag slecht zicht, hoogstens 100 meter. Tijdens het passeren van de tankwagen zag hij plotse ling uit de tegenovergestelde richting een personenauto naderen. De bestuurder hier van remde, toen hij de vrachtwagen zag aankomen, de auto slipte, draaide twee maal om en kantelde vervolgens tegen de door verdachte bestuurde wagen. De 50- jarige mevrouw S. Smulders werd door de botsing uit de personenauto geslingerd. Zij stierf kort nadien. De officier van justitie laakte het dat de verdachte met zijn wagen de linker weg helft in beslag had genomen, waardoor zijn inziens het ongeval was ontstaan. Hij wilde in het midden laten of de bestuurder van de personenauto verkeerd heeft ge reageerd! en sprak van „een vrij grove overtreding". De raadsman mr. Netze zag geen causaal verband tussen de handelwijze van zijn cliënt en het ongeval. Naar zijn mening had de bestuurder van de personenauto de tegenliggers niet tijdig opgemerkt. Uit spraak 1 April, Duizend branduren is normaal De minister van Economische Zaken heeft een onderzoek laten instellen naar de levensduur van de in Nederland afgelever de lampen. Het resultaat heeft de minister thans aan de Tweede Kamer medegedeeld. Hij zegt dat de levensduur van gloeilampen een factor is die samenhangt met de licht- efficiency (de hoeveelheid licht, die de lamp per Watt voortbrengt). Bij overigens gelijkblijvende hoedanigheden gaat het verhogen van de levensduur gepaard met een daling van de licht-efficiency. Het be lang van deze twee factoren voor de con sument wordt dus enerzijds bepaald door de kosten van de electrische stroom en anderzijds door de hoogte van de prijs van gloeilampen. De consument is dus niet al tijd gebaat bij de productie van gloeilam pen met een zo groot mogelijke levensduur. Het is doeltreffender lampen te gebruiken met een grote licht-efficiency en een daar mee samenhangende kortere levensduur. Wetenschappelijke onderzoekingen heb ben aangetoond, dat voor huishoudelijk gebruik in West-Europa lampen met een levensduur van 1000 branduren economisch het meest verantwoord zijn. Reeds lang is de levensduur dan ook internationaal op 1000 branduren gestandaardiseerd. Uit de regelmatige controle, die de N.V. tot Keu ring van Electrotechnische Materialen (KEMA) bij de voornaamste gloeilampen- producenten in Nederland toepast, blijkt, dat ook de lampen van deze ondernemin gen op 1000 branduren zijn gestandaardi seerd. Doordat de prijzen van de gloeilampen in ons land, vergeleken met vóór de oorlog, sterk zijn gedaald, terwijl de kosten van het stroomverbruik zijn gestegen, zou een verlenging van de levensduur der lampen en een daarmede gepaard gaande vermin dering van de licht-efficiency niet ten voordele van de verbruiker zijn. Voorzover kon worden nagegaan, bestaan in de gloeilampenindustrie thans geen in ternationale kartels. Ook in het binnenland zijn geen kartelafspraken tussen de fabri kanten van gloeilampen bekend. Deze fa brikanten hebben evenmin bindende af spraken met hun afnemers, die het handels verkeer beperken. De invoer van buiten landse lampen is geliberaliseerd en het in voerrecht is niet zo hoog, dat daardoor invoer beperkt wordt. De 50-jarige Anna B. heeft Vrijdag door de officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht een hechtenis van een week tegen zich horen eisen, om dat zij op 1 October j.l. door grove on voorzichtigheid een dodelijke aanrijding heeft veroorzaakt. Zij reed omstreeks kwart over vijf in de middag op het rijwielpad langs de Mij- drechtse Ruwe en wilde de middenweg oversteken. Omkijkend zag zij een motor rijder naderen, doch zij meende dat zij nog kon oversteken en deed dat zonder richting aan te geven. De motorrijder de heer R. G. trachtte naar links uit te wijken, doch hij kon een botsing niet meer vermijden. Hij werd van die motor geslingerd en zo erhstig gewond, dat hij kort daarna overleed. Verdachte gaf haar foutieve handelwijze toe. Mr. dr. E. van Scha ik, de verdediger, betwistte of hier wel van grove onvoor zichtigheid sprake was. Volgens hem had zijn cliënte zich in de afstand vergist. Hij drong er op aan, haar geen hechtenisstraf op te leggen. Uitspraak 1 April. De Haarlemse dammer W. de Jong heeft aan de wedstrijdleider van het tournooi om het persoonlijke damkampioenschap van Ne derland meegedeeld, dat hij wegens ziekte niet in staat is de reeds uitgestelde partijen tegen Verhoeven en Van Dijk alsnog te spe len. Ook de voor vandaag vastgestelde partij AnsemsDe Jong zal niet kunnen doorgaan. Overeenkomstig de reglementen zullen de partijen worden beschouwd als te zijn ge wonnen door de tegenstanders van De Jong. Na 12 ronden luidt de stand aan de kop nu: 1. Laros 15 punten; 2. Keiler 14 punten; 3. Van Dijk 13 punten. Vandaag werdt de dertiende en tevens laatste ronde gespeeld. De overige deelne mers zijn al uitgeschakeld voor de titel. Onder een aantal bekende biljarters, zowel tot de oude als tot de jonge garde behorend, leeft sinds enige tijd de gedachte dat het wenselijk is iets te vinden dat het hun mo gelijk zal maken hun sport te blijven be oefenen zonder dat zij er te veel geld moeten bijleggen. Sinds twee seizoenen worden hun voor tournooien de reiskosten vergoed, ter wijl zij tevens een financiële tegemoetkoming voor de verblijfkosten ontvangen. Hiermee komen zij echter niet uit wanneer men in aanmerking neemt wat de biljart- sport hun in het algemeen kost. Een moge lijkheid tot verbetering zien zij in het ver krijgen van grotere vrijheid voor het geven van demonstraties en het spelen van wed strijden, ook maar dan met toestemming van de Kon. Ned. Biljartbond wanneer deze door niet bij de bond aangesloten ver enigingen zouden worden georganiseerd. Hiervoor zouden zij dan een redelijke on kostenvergoeding, eventueel ook een vergoe ding wegens loonderving, wensen te ont vangen. De betrokken spelers zijn van plan hierover besprekingen te voeren en zich daarna met dé bond in verbinding te stellen teneinde te onderzoeken of er een moge lijkheid bestaat hun wensen te verwezen lijken. Na het succes van verleden jaar hebben het Sportcomité in Lisse en de Haarlemse Sportvereniging „De Kampioen" besloten orq voor de tweede maal in Lisse een wieler ronde te houden. Aan deze wedstrijd, die op 5 Mei (Bevrij dingsdag) gehouden zal worden, wordt deel genomen door renners van het Amsterdamse „Olympia" en het organiserende „De Kam pioen". De gebr. Peters, Rusman, Steenvoor den, Van 't Hof, Eelsing etc., hebben reeds toegezegd aan deze wedstrijd te zullen deel- neemn. Ook de winnaar van verleden jaar, Adrie Voorting, zal naar alle waarschijnlijk heid weer aan de start verschijnen. MARY KOK NOG STEEDS OP RECORD- JACHT. Maandagavond 28 Maart zal Mary Kok in het bad aan de Kapelstraat in Hilversum een poging doen om het record op de 4 x 100 m. wisselslag voor dames te vestigen. De limiettijd voor het Nederlands record is 5 min. 54 sec. ADVERTENTIE Eén enkel tabletje in de mond geeft reeds ver lichting. Handige platte doosjes d 50 ct bij Apoth. en Drog. POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Russische piloten en infanteristen die in de Russische bezettingszone van Oostenrijk nanoeuvres hielden, schoten daarbij vrije lijk met scherp over dorpen en straten. De bewoners waren in de huizen gevlucht. Vrijdagavond hield de afdeling Vijfhui zen van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale (CBC) haar jaarvergadering in het jeugdgebouw der Nederlands Her vormde kerk. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der plaatselijke afdeling van de Christelijke Landarbei- dersbond, de heer W. Weima, die in zijn openingswoord wees op de zegeningen, die ook wat het werk van de vakorganisaties betreft, steeds weer worden ondervonden. De heer A. van der Woude bracht ver slag uit van het werk der CBC. Hij wekte op de organisatie niet alleen door het be talen van contributie te steunen, maar vooral daadwerkelijk. De propaganda- commissie heeft veel succes gehad, daar het ledental met 25% is toegenomen. In verband met mutaties in het bestuur werd de heer C. Johannesse gekozen als pen ningmeester en de heer W. Verschoor als tweede voorzitter. Hierna bracht de pen ningmeester verslag uit en werd door de voorzitter wegens ziekte van de betref fende bestuursleden het financiële ver slag van de Landarbeidersbond voorge lezen. De heer P. Broeksma, hoofdbestuurslid in algemene dienst van de CBC hield een toespraak. Spreker begon met er op te wijzen dat de christelijke organisatie, zo als Nederland deze kent, enig is in de gehele wereld. Deze bond legt een stempel op het volkskarakter, omdat steeds wordt gestreefd naar samenwerking en overleg. Op deze grondslag werd het werk 45 jaar geleden begonnen. Hierbij was de Bijbel het richtsnoer en het dienen van de naaste het doel. Men streefde toen reeds naar overleg in de vorm die thans is uitgegroeid tot de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Nu worden hiervan de vruchten ge plukt. Bij al dit werk wordt vaak ver geten wat onze opdracht als Christen is, aldus spreker. Men vraagt niet naar de roeping maar naar de baten die het werk oplevert. Dit is een verkeerde houding. Lettend op de grondslag moet door samen werking de maatschappij worden gevormd, vooral nu gesproken wordt over de staats inmenging door nationalisatie. Veel werd bereikt en dit moet worden gehandhaafd. Het doel is als vrije arbeider in en door de arbeid te leven. Dit is alleen mogelijk wanneer de werknemer wordt betrokken in het hoe en waarom van zijn werk en is te verwezenlijken wanneer de arbeider zijn verantwoordelijkheid aanvaardt en een rechtvaardige beloning geniet. De verantwoordelijkheid voor de loon vorming moet berusten bij de samenwer king tussen werkgevers en -nemers, om dat bij het redelijke welvaartspeil van thans overheidsbemoeiing niet meer ge wenst is. Daarom is men ook een tegen stander van het staatspensioen; de arbei der moet in staat zijn om in zijn produc tieve tijd voor de oude dag te zorgen. Spreker eindigde met te waarschuwen tegen de neiging naar neutraliteit. Het koningschap van Christus moet ook op het terrein van de arbeid worden erkend. De heer. H. van Hooidonk, die namens de Christelijke Besturenbond Hoofddorp de felicitaties overbracht, leidde tevens het toneelgezelschap „Door de leden voor de leden" in, dat in Vijfhuizen deze avond voor het eerst optrad. Hetgeen dit pas opgerichte toneelgezelschap voor het voetlicht bracht, viel zeer in de smaak. Dit geldt in het bijzonder voor de keurig voorgedragen schets van Rie van Hooi donk, getiteld „Ik heb me verloot", en voor de zeer vlot gespeelde drie-acter „De ver rassing", waarmede de avond werd be sloten. DOKTERSDIENSTEN Voor Zondag worden de doktersdiensten als volgt waargenomen: Hoofddorp: dokter Bult, telefoon 6320. Nieuw Vennep: dokter Nugteren, tel. 220. Badhoevedorp: dokter Sabel. Zwanenburg-Halfweg: dokter Rijnders. „ER IS EEN TIJD VAN KOMEN Dinsdagavond 29 Maart zal in hotel „De Rustende Jager" te Nieuw Vennep vertoond worden de Nederlandse film over het kanker- vraagstuk „Er is een tijd van komen....". Dokter Van der Weg zal een inleiding hou den. Medewerking verleent het dubbelman- nenkwartet O.K.G. onder leiding van de heer G. van 't Hof. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 2 Maart te Bennebroek waargenomen door d: P. v. Aalst, Rijksstraatweg 53, tel. K 2502-30'. ZONDAGSDIENSTEN De artsendienst van de doktoren in Bloe mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur af tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts S. B. Drijber, Bloe- mendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door dokter D. K. Hee- ringa. Militairenweg 18, Overveen, tel. 24480 In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen. telefoon 12698; b.g.g. 14424. Wijk verpleegster voor Aerdenhout is dan zuster A. G. Haagsma, Roemer Visscherplein 1, telefoon 27900. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Bloemendaal, Overveen en Santpoort wordt van hedenavond zes uur af tot Zaterdag 2 April verzorgd door de Els- wout apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760, en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort-station, telefoon K 25608249. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de artsen wordt op 27 Maart te Hillegom waargenomen door dokter J. J. Versluys, Hoofdstraat 142, tele foon 5121. ZONDAGSDIENST De medische dienst wordt Zondag 27 Maart te Lisse waargenomen door dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. Sinds 18 December 1911 bestaat de Ne derlandse Gladiolus Vereniging, die zich als doel stelt de „gemeenschappelijke be langen te bevorderen". Er zijn daarentegen in deze vereniging twee richtingen van leden, die elk een ra dicaal tegenovergesteld belang voorstaan, waardoor het begrip „gemeenschappelijk" eigenlijk niet meer aanvaardbaar geacht kan worden Richting A omvat, om het maar kortweg te zeggen, de leden die de doelstelling in derdaad nastreven. Richting B omvat de leden, die er direct of indirect sterk bij geïnteresseerd zijn de Nederlandse Gladiolencultuur over te plaatsen naar het buitenland. De Neder landse belangen staan daarbij op het derde plan en de Nederlandse profijten worden misbruikt ten nadele van de Nederlandse faam. Ik meen, dat nu de tijd gekomen is deze scheiding te voltrekken en er de conse quenties van te aanvaarden. Gezien bovenstaande en gezien, dat naar mijn inzicht de Gladiool in de naaste toe komst de veruit belangrijkste Nederlandse Exportbloembol zal zijn, moge ik langs deze weg aan alle belanghebbenden een reorganisatieplan in overweging geven. De met Richting B bedoelde leden die nen geen lidmaat te mogen zijn van deze vereniging. De export van plantgoed dient verboden te worden. De Gladiolencultuur dient gestimuleerd te worden. Minder succesvolle kwekers kunnen op verzoek een adviseeur toegewe zen krijgen, teneinde het peil van hun re sultaten te kunnen opvoeren. Belangrijke nieuwe aanwinsten moeten spoedigst aan gekweekt kunnen worden met volledige medewerking van de winners. Aan elk lid wordt een ledenlijst uitge reikt, waarin de elitekwekers worden aan gemerkt. Een specifiek Gladiolen In- en Verkoopbureau (binnenland) wordt in overweging gegeven. De vereniging wordt gesplitst in twee groepen. Groep I Cultures en Groep II Ex port, waardoor op de vergadering van elke groep één uniform belang geldt. De twee groepen hebben elk een afzon derlijk programma. Alhoewel gescheiden, vormen deze groepen tezamen een natio naal belang en geheel. Groep I is juist even belangrijk als Groep II. Groep II dient een modus te scheppen, waardoor de mogelijkheid gerealiseerd wordt de kwaliteit van de te verzenden Gladiolen vanaf de levering tot het tijdstip van de ontvangst in het buitenland onver minderd te handhaven. Een gedétaileerd plan is reeds voorhanden. Gezien tot op heden de propaganda voor de export van Gladiolen nagenoeg geheel verwaarloosd werd, verzoekt de vereniging a. de opbrengsten van de z.g. Vakheffing ter beschikking te stellen van de vereniging Groep II; b. deze Vakheffing met 0,50% te verminderen. Groep II krijgt een specifieke Publici teitsafdeling voor het voeren der propa ganda. Het centrale punt is Groep II te Haarlem zonder filialen in het buitenland. De te voeren propaganda geschiedt met voorkennis der leden, waarvoor een 2/3 meerderheid vereist wordt. De nieuwe slagzin luidt: „Koop geen reproducties, maar de beste Nederlandse gladiolen". Binnen de kortste tijd dient elke kweker en exporteur zijn belang te kennen en lidmaat van de vereniging te zijn. Elk der twee groepen krijgt een afzonderlijk nieuw Centraal Bestuur. Daarboven staat, uit bei de Centrale besturen gevormd, een Hoofd bestuur. Overwogen wordt het Hoofdbe stuur te completeren met een gesalarieerde dr. in de Economische Wetenschappen van goede faam. WILLY KESSELS, Bloemendaal Ondergetekende: Naam: t Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op HQQrl6lTlS DqqIdIqcI OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zü. die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- ln kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15