Oude Race Belgisch leger geconsigneerd - de hoofdstad hermetisch afgesloten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijftigduizend gulden gestolen uit kasteel te Zoelen Franse Senaat beslist dit week eind over Parijse accoorden Brussel wacht de storm af Inbrekers pakten brandkastsleutels weg naast het bed van slapende kasteelheer Nieuw geheim wapen in de V.S. beproefd Men weet niet wat men zegt Het woord is aan Nieuwe terreuracties van „Leger van Allah Gromyko in Zweden Belgisch-Nederlandse grensposten gebarricadeerd Zweden neemt maatregelen tegen spionnage Verkeer met België gestremd Laatste waarschuwing van Pinay „Rebel" Bevan voor een commissie van onderzoek Vliegtuig neergestort op woonwijk in Texas Peking gereed voor aanval op kusteilanden? Indonesisch diplomaat in Tokio overleden Londenaars zonder krant „ERBIJ" Maandag er bi/ In de kustprovincies wellicht regen Weerrapport ozo 9 0,1 0 8 11 zw 5 zzw 2 1 zw 0.1 11 8 0 0 0 zzw 6 0 zzw 0 z 2 0 0 0 8 0 0 8 0 Rowo_ ^9e JAARGANG No 220 hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor fc Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 26 MAART 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 67 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANMIDDAG ZULLEN DE snelvarende chien va'i de twee oudste Engelse uni- pjsiieiten, Oxford en Cambridge, elkaar de Theems in Londen bekampen. Die xijd is vaak gestreden, zelfs al honderd iaa]. Vierenvijftig keer heeft Cambridge .jonnen, vijfenveertig keer Oxford en ens kwamen de neuzen der beide gieken redes gelijk over cle eindstreep. Dat oemrijke resultaat deed zich achten- eventig jaar geleden voor. Het zal zich 'et meer herhalen. Bij alle bijzondere Weikampen en deze is zeer bijzonder -ordt al sinds lange jaren een film aan et eindpunt gedraaid en bij zo nauwkeu- ge vaststelling is er altijd enig verschil aankomst tussen de kleine koperen neu- der boten. Het blote oog der menselijke 'aarneming is minder betrouwbaar; die dead-heat" in den jare 1877 zal dan ook •el een onjuiste beslissing geweest zijn. jat doet er niet toe. Jammer is veeleer, t de moderne techniek ook dit element n onzekerheid heeft vernietigd. Als Jeemaal acht jongelui, na lange maan- ler. voorbereiding, eikaar in geconcen- reerde wedijver gedurende twintig mi jten over een afstand van bijna zeven jlometer hebben bestreden en het ver- ;hil tenslotte zó gering is, dat het mense- jk oog het niet kan zien is er alle reden n beide ploegen de erepalm toe te ken en hetgeen in de realiteit der roei- port betekent: de médailles door te zagen i iedere roeier een halve te geven. Bo- ndien zijn alle raceroeiers daar altijd zeerste op gebrand geweest. Ik heb er ekend die wel veertig of vijftig eerste rijzen hadden gewonnen, maar zo'n halve •idaille altijd als het pronkstuk van hun erzameling bleven beschouwen. Geen ronder: welk overtuigender bewijs van elle kamp-tot-de-eindpaal zou denkbaar ljn? Zelfs is het in de Nederlandse historie er roeisport éénmaal geschied, dat drie iloegen gelijk aankwamen. Het waren «reeën, tweeën met stuurman en het ge- eurde op de Arnstel. Toen werden „de ikken" in drieën gezaagd. De commis- aris van aankomst riep. toen hij de strij- ende trits zag naderen, twee adviseurs zich. Drie man speurden van vlagge- nast tot vlaggernast. Zij gaven alle drie ead-heat. Een onvergetelijk geval. Waarom in Engeland zo enorme be- igstelling bestaat, ieder jaar weer, voor resultaat van „the Boat Race" kan ik iet uitleggen. Een troost :s dat niemand kan uitleggen, ook geen enkele Brit. len beroept zich in zulke gevallen op het legrip traditie en noemt de wedstrijd llassiek. Deze woorden helderen niets op, naar het is goed zo. De hemel beware ons oor een uitvinding die ook zulke dingen erklaren zou; er bestaat geen behoefte an. Het is eveneens traditie dat de strijd vordt gestreden op het stadsdeel van de Theems tussen Putney en Mortlake. Een nberekenbaarder wedstrijdbaan is waar- ijk nauwelijks denkbaar. Zij is rijk aan bochten, de invloed van het getij doet zich grillig gelden; de wind haalt capriolen uit lij hoge en lage oever-gedeelten en tus sen hoge en lage gebouwen door. Van de jeide stuurmannetjes wordt niet alleen ehendigheid maar ook fantasie gevergd; e rivier is breed en zij moeten hun koers aak naar toevallige omstandigheden wij- igen. Van een tevoren berekende en ge waarborgde zuivere krachtmeting is dus [een sprake. Rekenaars hebben studies [epubliceerd over die roeibaan en haar [rillen. Het heeft hun niet mogen baten; de geliefde onzekerheid is blijven bestaan. Een aantal genodigden pleegt aan boord van een vloot boten en bootjes achter de strijders mee te varen. Zij kunnen slecht waarnemen wie voor ligt. Honderdduizen den toeschouwers bevolken de Theems- oevers. Zij zien allen maar een klein itukje van de wedstrijd; de bochten be letten meer waarneming. Maar zij komen Itijd weer. Zij dragen donkerblauwe ro zetten (Oxford) of lichtblauwe (Cam bridge). Op een klein aantal uitzonde- ingen na hebben zij niet aan de universi- 'eiten gestudeerd, maar allen trekken par tij, zelfs fel partij. Zij weten niet waar om, maar het is een gebruik. Hun vaders en moeders, grootvaders en grootmoeders en zo verder terug in de familie historie hebben het ook gedaan en evenmin geweten waarom. Dit is niet spe- iaal-Engels en evenmin beperkt tot roei- Vedstrijden, maar dat wilt u zelf wel eens verder bepeinzen. De mens is maar in be merkte mate een logisch-denkend wezen. Er worden in Engeland voorspellingen over de uitslag van de strijd gedaan, die soms eendrachtig luiden maar ook in zulk geval vaak niet uitkomen. In de twintiger sn dertiger jaren heeft Cambridge een ange reeks overwinningen behaald en in de totale optelling de leiding genomen. Ir 1937 en '38 won Oxford. Er kwam eer jarenlange onderbreking in oorlogstijd en in 1946 won Oxford opnieuw, maar toen volgde een nieuwe Cambridge-reeks van zes victories. Daarna kwam er weer wisse ling: 1952 Oxford, 1953 Cambridge, 1954 Oxford. Ditmaal vinden de experts de Oxford-ploeg in eenheid en stijl superieur, maar Cambridge is zwaarder en krach tiger. Men twijfelt dus. Er zijn trouwens de bochten, de wind, het getij en moge lijke verschillen-in-inspiratie bij de stuur lieden. Nu heb ik dus iets over dit op deze plaats wat ongebruikelijke onderwerp ver teld, dat u wellicht aanleiding zal geven om speciaal op de uitslag te letten. Mis schien hoopt u nu al dat Oxford zal win nen, of Cambridge? Ik heb ook een voor keur en ik weet ook niet waarom. Altijd gehad. R. P. STOCKHOLM (United Press). Andrei Gromyko, de Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag een on derhoud van 12 minuten met Koning Gus- taaf Adolf van Zweden gehad. Na het bezoek ann de Koning bezocht Gromyko achtereenvolgens de minister van Buitenlandse Zaken Unden, en zijn onder minister Lundberg. De Russische ambas sadeur in Stockholm Rodionow was aan wezig bij het onderhoud, dat bijna een uur duurde en waarbij men over de politiek m het algemeen heeft gesproken, zo deelde het ministerie van Buitenlandse Zaken na afloop mede. Later in de middag bezocht Gromyko eveneens de Zweedse premier Tage Erlander. BRUSSEL (United Press/AFP) Het Belgische leger is van Vrijdagavond af ge consigneerd. Alle verloven zijn ingetrokken. Het bevel geldt voor alle troepen op Belgisch grondgebied. Te Brussel was het Vrijdagavond rustig en er werd geen enkel incident gemeld. De versterkingen van de rijkswacht kwamen in de stad aan en verzamelden zich, waarna zij naar de haar aangewezen plaatsen werden vervoerd. Rondom het parlement hebben de straten veel weg van een legerkamp. Hier ziet men detachementen van de bereden rijkswacht en tanks van de rijkswacht welke voorzien zijn van waterkanonnen. Omtrent concentraties van demonstranten is tot dusverre nog niets vernomen. Slechts van de Nederlands-Belgische grens Is een bericht binnengekomen dat studenten het verkeer tussen België en Nederland ge stremd en sommige grensposten gebarricadeerd hebben. (Reuter) Zwedens minister van Bui tenlandse Zaken, Oesten Unden, maakte Vrijdag in het parlement bekend, dat als gevolg van de jongste spionnage-affaire voorlopig geen Tsjechische militaire atta che's tot Zweden toegelaten zullen worden. Bij de spionnage-zaak waren leden van de Tsjecho-Slowaakse ambassade en een Roemeens onderdaan betrokken. Alle extra-treinen naar Brussel C.V.P. had er meer dan 100 besteld zijn door de regering verboden. In de gewone treinen en in de buurttrams oefent de rijks wacht een scherpe controle uit. Van ver dachte personen wordt de naam opgeschre ven, terwijl studenten moeten uitstappen. Aan de eerste veiligheidsgordel, die ge legen is op ongeveer 15 km uit het centrum van de stad, zijn reeds enkele autobussen met manifestanten teruggezonden. Het wa ren meest personen tussen de 30 en 50 jaar uit het Vlaamse land, die zich zeer kalm gedroegen. Na het verbod door te rijden bleef hun niets anders over dan enige kilo meters terug uit te stappen en te trachten Brussel te voet of met de „boerentram" te bereiken. Nergens is het tot nu toe te Brussel tot 'ncidenten gekomen. Op de Hooikaai had Vrijdag een bijeenkomst van de C.V.P. plaats. Op een halve kilometer afstand, in de Duquesnoystraat, werd een socialisti sche bijeenkomst gehouden. De orde werd gehandhaafd door talrijke politie-agenten, alsmede door socialistische militanten, die, met rode armbanden, op de trottoirs ston den. De Katholieke bijeenkomst werd door 5000 personen bijgewoond; de socialistische vergadering trok 3000 mensen. Zij werd bijgewoond door premier Van Acker en de minister van Buitenlandse Zaken, Spaak. De minister van Onderwijs, Collard, ver klaarde: „als wij deze slag winnen, zullen de wetsontwerpen ter herziening van het schoolwezen gehandhaafd blijven". De vice-voorzitter van het Belgische ka tholieke Vakverbond. Dereau, verklaarde Vrijdag op een persconferentie, dat 300.000 vakverenigingsleden naar Brussel zullen trekken. Hij gaf toe, dat slechts een klein aantal demonstranten tot de stad zelf zal kunnen doordringen, gezien de tegenmaat regelen van de regering. „De demonstran ten zullen, onder leiding van de 800 Bel gische katholieke burgemeesters vreedzaam betogen," zo zei hij, „doch natuurlijk weten wij niet wat zal gebeuren, als zij worden aangevallen." Het verkeer over de Belgische grens via de posten Baarle-Nassau en Goirle-Poppel is gestremd. Belgische burgers hebben de wegen gebarricadeerd, zodat er geen ver- De keer door kan. De Belgische rijkswacht in dit gebied is vrijwel geheel afwezig, omdat de manschappen in Brussel zijn samenge trokken. Ook het verkeer via de grenspost Reusel zou zijn gestremd. Voorbij het Bel gische douane-kantoor hebben burgers de wegen versperd met putringen, omgekeer de boerenkarren en omgehakte bomen. Bij de grenspost Goirle-Poppel is het de hele nacht onrustig geweest. Aan de Belgische zijde van de post zijn de bomen langs de weg over een lengte van 100 meter omge hakt en over de weg gehaald. De telefoon is afgesneden. Honderden mensen staan ot de weg. Het is echter, voorzover tot nu toe bekend, nergens tot handgemeen gekomen. Enige vrachtauto's, die geprobeerd hebben door de versperringen te komen, zijn on derweg blijven steken. Een Nederlandse vrachtwagen bereikte de grens via de bos sen. Aan de Nederlandse zijde van de grens staat een groot aantal auto's te wachten, sommige wagens keren terug om te pro beren elders over de grens te komen. Tot nu toe werd slechts bericht ontvangen over Aan de invalswegen van de Belgische hoofdstad staat politie gereed om alle auto's, welke Brussel binnen willen rijden te controleren en eventueel te doorzoeken. versperde wegen bij de posten Baarle- Nassau, Goirle-Poppel en Reusel. De grens posten zijn officieel niet gesloten, maar het werk ligt er stil, omdat het verkeer in België niet verder kan. Ruim twee weken nadat er een overval werd gepleegd in het postkantoortje te Zoelen is dit Betuwse dorpje opnieuw in opschudding gebracht door een zeer brutale inbraak in de nacht van Donderdag op Vrijdag in het kasteel Zoelen. De inbrekers maakten daarbij f 36.000 en voor een waar de van ongeveer 15.000 aan sieraden buit. Met een ladder zijn de inbrekers naar een balkon geklommen. Daar vernielden zij een ruit en drongen de slaapkamer van de kasteelheer, de heer H. G. J. Völcker van Poelen binnen. Deze sliep en heeft niet gemerkt dat de indringers de sleutel van de brandkast, die op een nachtkastje naast het bed lag, wegnamen. In de brandkast lag de sleutel van cle kluis. Toen de in brekers in het bezit waren van de brand- kastsleutel, kon ook de kluis geopend wor den. Nadat de dieven het geld en de siera den eruit hadden gehaald, hebben zij het PARIJS (United Press) De Franse Raad van de Republiek (Eerste Kamer) is vannacht met zijn algemene debat over de Duitse herbewapening klaar gekomen en zal vanavond of varmacht een serie stem mingen houden over de pacten die over Frankrijk's toekomstige plaats in de Atlan tische alliantie zullen beslissen. Vannacht om drie uur hebben de sena toren het aleemene debat van drie dagen afgesloten. Minister van Buitenlandse Za ken Antoine Pinay heeft Vrijdagavond nog gewaarschuwd dat zowel de Atlantische alliantie als het woord van Frankrijk op het spel staat. Pinay waarschuwde dat in- lien de Verenigde Staten en Engeland zich -ouden terugtrekken tot een „peripherie- drategie", het lot. in geval van oorlog, voor Frankrijk zou beslissen of dit land in sla vernij zou moeten leven of bevrijd zou worden in ruïnes. Na afsluiting van het debat werd de zit ting verdaagd tot vanmiddag vier uur. Dan zal begonnen worden met discussie en stemming over vijf voorgestelde amende menten, en vervolgens zal, artikelsgewiize. gestemd worden over de drie ratificatie wetsontwerpen. Allereerst zal gestemd worden over een communistische motie die ten doel heeft de accoorden te doen sneuvelen voor ze zelf in stemming kunnen komen precies zo als de E.V.G. vorig jaar in de Nationale Vergadering getorpedeerd werd. De verwerping van de communistische motie wordt als vrijwel vaststaand be schouwd, maar de regering kan in moei lijkheden geraken door de amendementen welke bij goedkeuring zouden bete kenen dat in de Nationale Vergadering an dermaal over de Parijse accoorden gestemd zou moeten worden. Het is niet zeker dat de Assemblée de accoorden dan ten twee den male zou goedkeuren. Het gevaarlijkste amendement is dat van de radicaal socialist André Armen- gaud. Hij wil dat men het eerst eens wordt over een wapen-pool, voor de Parij se accoorden van kracht worden. De wa pen-pool, een Frans stokpaardje, wordt door een internationale conferentie bespro ken, maar overeenstemming is nog niet bereikt. Als wel geratificeerd wordt, zo zeide Pinay, d?.n zullen de bondgenoten Frank rijk overal steunen, speciaal in Noord- Afrika, en de Europese eenheid zou gelei delijk worden opgebouwd via de West- Europese Unie. Verwacht wordt dat de commissie van Buitenlandse Zaken vanmiddag kort voor de zitting vergaderen zal om de amende menten op de ratificatiewetten te onder zoeken. Pinay naar Duitsland De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, zal zich „zeer kort na Pasen" naar Duitsland begeven voor besprekingen met bondskanselier Aden auer. Hij verklaarde tegenover journalis ten in de Snaat, dat al enige tijd plannen voor deze bijeenkomst hebben bestaan en dat nu is overeengekomen, deze in Duits land te houden. De juiste datum zal bin nen enkele dagen worden vastgesteld. Bonn tekent De Parijse accoorden zijn Vrijdag wet geworden in West-Duitsland. De overeen komsten werden gepubliceerd in het of ficiële staatsblad. Eveneens gaf men de Saar-overeenkomst vrij. Alle verdragen werden Vrijdag door president Heuss ge tekend. Aneurin Bevan, leider van de linkervleu gel van de Britse Labour Party, heeft er in toegestemd, Dinsdag voor de speciale commissie van acht leden van het bestuur van de partij te verschijnen. Deze commis sie werd Woensdag gevormd, nadat het be stuur met 14 tegen 13 stemmen had be sloten Bevan voorlopig niet te royeren. De commisie zal de „rebel" horen over de ge dragslijn die hij in de toekomst denkt te volgen en vervolgens Woensdag rapport uitbrengen aan het bestuur. EL PASO (Texas) (United Press) Een zesmotorige straalbommenwerper die verbouwd was tot verkenningsvliegtuig is Vrijdagavond neergestort en in brand ge raakt in een dichtbevolkte woonwijk in het Noord-Oosten van de stad El Paso. De drie inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven, een vrouw liep brandwonden op door gloeiende stukken metaal die van het toestel afvlogen. De wrakstukken van het vliegtuig lagen ver spreid over drie huizenblokken. kasteel door een keukendeur verlaten. Zij hebben het gouden horloge en de gouden cigarettenkoker van de heer Völ cker, welke voorwerpen eveneens op het nachtkastje lagen, laten liggen. Toen de heer Völcker Vrijdagmorgen om half vijf ontwaakte ontdekte hij dat zijn sleutels van het nachtkastje verdwenen waren en dat de brandkast en de kluis openstonden.Toen hij de politie wilde waarschuwen, bleek de telefoon niet te werken. De inbrekers had den de leiding doorgesneden. De sleutels van de brandkast vond men bij de open brandkast terug. De sleutels van de kluis lagen op de binnenplaats. Men neemt aan dat de daders met een auto naar het kasteel zijn gekomen. Een voorbijganger heeft 's nachts een auto in de nabijheid van het kasteel zien staan. Elke avond gaat een tuinknecht, die on geveer achthonderd meter van het kasteel af woont, over de brug welke over de slot gracht ligt en door de poort naar het kasteel om de verwarmingsinstallatie te verzorgen. Hij laat dan gewoonlijk de zware deur van de poort achter zich open. Men vermoedt dat de inbrekers daarop hebben gewacht en van de gelegenheid hebben gebruik gemaakt om binnen de slotgracht te komen. De politie maakt bij haar onderzoek ge bruik van speurhonden. WASHINGTON (Reuter) Autoritei ten van het Amerikaanse ministerie van Defensie bestuderen rapporten van de mi litaire inlichtingendienst, waarin de me ning wordt uitgesproken dat de Chinese communisten half April gereed zullen zijn de eilanden Quemoy en Matsoe aan te val len. Volgens welingelichte kringen wordt half April als de vroegste tijd genoemd voor een communistische aanval op deze door de nationalisten bezette eilanden onder de kust van het Chinese vasteland. LAS VEGAS (United Press) In de vlakten van Nevada is Vrijdag een nieuw geheim wapen getest. Er werd een zwaar explosieve lading, doch geen zuiver atoom materiaal tot ontploffing gebracht. De bedoeling van het nieuwe experi ment was het beproeven van een geheim wapen met een „kop" van kernsplitsings materiaal. De bom werd door een bommenwerper op zeer grote hoogte uitgeworpen en kwam op een hoogte van 30.000 voet tot ontplof fing. In totaal namen 40 toestellen van de Amerikaanse luchtmacht aan het experi ment deel. Deze toestellen hadden de taak een rook gordijn rond het bewuste gebied te leggen. TOKIO (United Press) De waarne mende afgevaardigde van Indonesië in de economische conferentie der UNO voor het Verre Oosten, Soenardi is Zaterdagmorgen plotseling in zijn hótel te Tokio overleden. Vermoedelijk is hij gestorven aan een hartaanval. De Japanse wet schrijft in dit geval een sectie voor. Tengevolge van een staking van de elec- triciëns zijn Vrijdag in Londen geen avond bladen verschenen en waarschijnlijk zullen de Londenaars ook dit weekeinde daardoor van kranten verstoken blijven. De vakver eniging der electriciëns eist een loonsver hoging van zes gulden per week, de typo grafen en drukkers willen 4.50 meer loon per week. Op een bijeenkomst van 600 man tech nisch personeel is Vrijdagavond besloten de staking voort te zetten. Dit houdt tevens in, dat er morgen ook geen Zondagsbladen zullen verschijnen. 000000000000000000" xxxoooooooooooooooooooooocy: Een samenloop van moeilijkheden, zo- S wel bestaande uit een overvloed aan i 5; kopy als een beperkte technische accom- modatie welke laatste, zoals bekcnd.% 3 binnenkort door de ingebruikneming- onze in aanbouw zijnde drukkerij 8 aanzienlijk zal worden uitgebreid i noodzaken ons vandaag ons wekelijks 8 3 bijvoegsel „ERBIJ" achterwege te laten. a Wij hopen de teleurstelling daarover 3 enigszins te kunnen wegnemen door de 8 Jmededelingdat „ERBIJ" in de krants 5 van Maandag zal worden gevoegd. XXX)COOOC<XX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCICOOOOOCXXX»OOOOOOOOOOC> DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Jean Jaurès: De voorbereiding tot de oorlog is een euvel, nauwelijks geringer dan de oorlog zelf. ALGIERS (United Press). De nationa listische vogelvrijen van het „leger van Allah" hebben een nieuwe golf van terreur ontketend in het Auresgebergte. Zij rich ten zich thans tegen de Franse communi caties. Uit de berichten, die uit het afge legen bergland zijn ontvangen, blijkt dat de rebellie, die sedert 1 November van het vorig jaar woedt, in een nieuw en critiek stadium is getreden. De Franse autoriteiten in Algerije heb- bij de regering laten weten dat er dringend behoefte bestaat aan versterking van de politiemacht teneinde met succes te kun nen optreden tegen de opstandige groepen in het Aures- en het Kabylgebergte. In de afgelopen 24 uur heeft het „Leger van Allah" twee Franse militaire eenhe den in de omgeving van Tlemcen in een hinderlaag overvallen. Er zijn geen be richten ontvangen over verliezen. Tussen Arris en Batna, twee belangrijke plaatsen in het Auresgebergte, is het ver keer nog slechts mogelijk met militaire convooien. Dit geschiedt driemaal per week. De postdienst is gestagneerd, de kinde ren moeten binnen blijven. Een aantal Franse kolonisten heeft het gebied verla ten. Anderen weifelen nog, in afwachting van een krachtige regeringsactie om de benden te liquideren. Het K.N.M.I. deelt mede: Het begin van Maart was gekenmerkt door zeer koud weer. Deze week heeft een weeromslag te zien gegeven die een ander uiterste vertoont met voor de tijd van het jaar zeer warm weer. Het bijna zomerse weer was te danken aan een depressie die vrij Zuidelijk op de oceaan, tussen Spanje en de Azoren, warme tropische lucht naar West-Europa stuwde. Hoewel verschillende storingen in ons land nu en dan wat regen brachten, had de zon veelal vrij spel. De maximumtemperaturen liepen plaatselijk tot omstreeks 20 graden op. Ook in de af gelopen nacht bleven de temperaturen aan de hoge kant. In de kustprovincies draaide de wind naar Westelijke richtingen en voerde lucht van over de Noordzee aan. Door de lage zeewatertemperatuur koelt de lucht af tot ongeveer 6 graden en ont staat op uitgebreide schaal mist. Deze mist dreef vannacht en vanmorgen hier en daar de kustprovincies binnen. Voor de komende 24 uur wordt verwacht dat nieuwe storingen over Engeland naar de Noordzee zullen trekken en ook mor gen in ons land wat regen kunnen veroor zaken. In het Westen en in het Noorden van het land zullen de temperaturen in vergelijking met de afgelopen dagen lager zijn. In het Zuid-Oosten van het land daarentegen blijft het voorlopig nog zacht voor de tijd van het jaar. (Van hedenmorgen 7 uur) we€rs' |S sf toestand |o Helsinki mist windstil -13 0 Stockholm geheel bew. O 1 -2 0 Oslo sneeuw N 1 -2 1 Kopenhagen regen 2 5 Aberdeen regen N 4 4 Dublin zwaar bew. N 4 4 Londen zwaar bew. ZZW 7 Amsterdam nevel 9 2 Brussel zwaar bew. 12 Parijs regen 5 14 Bordeaux licht bew. windstil 2 Grenoble geheel bew. NW 14 Nice zwaar bew. NNO 4 11 Berlijn geheel bew. ZO 4 7 Frankfort zwaar bew. 15 München licht bew. 1 9 Zürich zwaar bew. 7 Genève zwaar bew. WNW 1 12 Locarno licht bew. O 1 3 Wenen half bew. windstil Innsbruck licht bew. windstil 5 Rome onbewolkt windstil Neerslag laatste 24 uur. als men zegt: De verdachte hing voor de rechter een kennelijk verwrongen beeld var zijn schoonmoeder op ccco:ooooccococcocxw*KrcTO->»coc WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met in het Noorden enige regen. In het Zuiden opklaringen. Vannacht hier en daar mist en lagere temperaturen. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. 27 Maart Zon op 6.31 uur. onder 19.05 uur. Maan op 7.33 uur, onder 28 Maart Zon op 6.29 uur. onder 19.07 uur. Maan op 8.16 uur. onder 0.13 uur. Maanstanden 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 Maart Hoog water: 5.01 en 17.18 uur. Laag water: 0.45 en 13.10 uur. Zondag 27 Maart Hoog water: 5.39 en 18.00 uur. Laag water: 1.24 en 13.52 uur. Maandag 28 Maart Hoog water: 6.23 en 18.49 uur. Laag water: 2.04 en 14.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1