met melk meer mans! Richtlijnen voor nationale herdenking op 4 Mei Agenda voor Haarlem Symphonie-Orkest „Haerlem" Officier eist levenslang; recht bank stelt verdachte in vrijheid Reeds 150.000 vrijwilligers voor nieuwe Duitse leger Ruton Stofzuigers Ex-nazi-officieren genoemd als candidaten voor opperbevel Jaarlijkse serie zomerpostzegels A. Pieters overleden ZATERDAG 26 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Herdenk i ngszegel Versiering en verlichting op 5 Mei «n 91 U Z 2 al i i ■X Eerste Poolvlucht naar Amsterdam volgeboekt Langer vissen op rivieren Nieuw overleg over de Saar geëist Opperman verdacht van moord op zijn vrouw DRAADOMROEP .56 Saarlandavond van NTKC Verrassend nieuwtje Onkreukbare katoenen stof - Engelse vondst Onze Puzzle Oprichter Nederlandse R eis ver en igi ng Strafvervolging verzocht tegen KPM-directie De Commissie Nationale Herdenking heeft, onder goedkeuring van de minister president, richtlijnen vastgesteld voor de nationale herdenkingsavond op Woensdag 4 Mei 1955. Herdacht zullen worden de militairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zee lieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militairen, en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog voor de vrijheid van het koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onderdaan ten gevolge van te gen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. Van des avonds 18 uur tot zonsondergang zullen van alle openbare gebouwen, parti culiere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. Te 19-30 uur zal een ieder kunnen deel nemen aan een „stille tocht" welke zal be ginnen van een punt, niet verder dan on geveer 30 minuten verwijderd van die plaats in de gemeente of naburige gemeen te, waar Nederlandse militairen, verzets strijders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben gevonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van het voor elke ge meente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigde op de plaatsen der her denking gedurende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij wordt verzocht, deze plechtige stilte overal en algemeen te betrachten. In overeenstemming met de geest, welke de gevallenen die naamloos streden, beziel de, zullen geen toespraken worden gehou den. De weg naar de plaats der plechtig heid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Het brengen van een eenvoudige hulde door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking door de deelnemers, kan worden toegestaan. Deze „stille tocht" kenne rang noch stand. Alleen de rechtstreeks nabestaanden der gevallenen of de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden zullen een bijzon dere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen innemen. In de kerken of andere gebouwen van elke gemeente zullen herdenkingsbijeen komsten worden belegd. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkingsavond is het gewenst, dat de burgemeester die avond van 18 uur af geen openbare vermakelijkheden toela ten en dat alle verkooplokaliteiten zijn gesloten. De Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanver wante bedrijxen „Horecaf", de Nederland se R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restau ranthouders en Slijters „Hocres" en de Nederlandse Bond van Exploitanten van Hotels, Café's, Restaurants, Slijterijen en aanverwante bedrijven hebben hun leden verzocht, in de avond van Woensdag 4 Mei 1955 van 19 tot 21 uur vooral het cafébe drijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beperken. Van 19 uur af zal de buitenverlichting gedoofd moeten zijn en mag in de inrichting geen andere muziek ten gehore gebracht dan die van de officiële Nederlandse radio-program- ma's. De Nederlandse Bioscoopbond heeft zijn leden verzocht op Woensdag 4 Mei de thea ters van 18 tot 21 uur te sluiten en gedu rende die avond geen lichtreclame te ont steken. Op verzoek van het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955" hebben de Vereniging voor Handenarbeid en de Werkgemeenschap voor Vernieuwing in handenarbeid een viertal van de door hen uitgegeven bladen gewijd aan feestversie ring en -verlichting. Door de steun van het Prins Bernhard Fonds heeft men aan alle gemeentebesturen en plaatselijke 5 Mei- comité's deze bladen doen toekomen. Het nationaal comité heeft er naar ge streefd zo eenvoudige suggesties te geven dat zeer velen (op scholen, in jeugdorgani saties, ziekenhuizen, sanatoria, enz.) bij de vervaardiging der versiering betrokken kunnen worden. Bij het samenstellen der voorbeelden is rekening gehouden met de wens dat de versieringsmotieven gemakkelijk moesten kunnen worden opgehangen, daar zij pas op 5 Mei 's morgens moeten worden aan gebracht. LO -K.' - ..v iii 'V1 O 1 i Ter herdenking van het feit dat het op 5 Mei 1955 tien jaar geleden zal zijn dat geheel Nederland werd bevrijd, geeft de PTT een speciale zegel zonder toeslag uit in de waarde van 10 cent. De zegel is ont worpen door R. Draijer en heeft als hoofd motief een vlammend zwaard. De kleur is scharlakenrood. Van 4 Mei af zullen de zegels de gehele maand Mei aan de post- kantoren verkrijgbaar zijn. De grootte van de beeldrechthoek is 21.25 bij 28.55 mm. VANCOUVER (United Press) De eer ste lijnvlucht, die de Canadian Pacific Air lines deze zomer via de Noordpool van Vancouver naar Amsterdam zullen onder nemen, is reeds geheel volgeboekt. Ook voor de tweede vlucht die een week later zal plaatsvinden, zijn reeds bijna alle plaatsen uitverkocht. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat de gesloten tijd in de rivieren voor het vissen met de ankerkuil, wargarens, visfuiken, de viszegen, en met één hengel dit jaar in plaats van op 1 April zal ingaan op 10 April. Ook voor enkele vissoorten is de datum van ingang van de gesloten tijd ge steld op 10 April: deze vissoorten zijn bar beel, blankvoorn, brasem, kolblei, meun, ruisvoorn, serpeling en winde. De verlenging van de vistijd voor de ge noemde vistuigen geldt alleen voor de rivieren, terwijl dan nog slechts de gevan gen barbeel, blankvoorn, brasem, kolblei, meun, ruisvoorn, serpeling en winde zal mogen worden behouden. Alle andere ge vangen vis, waarvoor de gesloten tijd geldt, moet onmiddellijk in hetzelfde water wor den vrijgelaten. De maatregel heeft geen betrekking op de binnenwateren. Slechts indien in vistuigen, waarvoor in de binnen wateren geen gesloten tijd van kracht is dat zijn dus alleen de aalvistuigen een der hierboven genoemde vissoorten even tueel zou worden medegevangen, mag men deze tot en met 9 April behouden. Van deze vissoorten komt in de binnenwateren alleen de brasem, de kolblei en de voorn voor. Wat de sportvisserij betreft, wordt nog in het bijzonder vermeld, dat de verlenging van de vistijd tot en met 9 April dus uit sluitend geldt voor de rivieren en dan alleen voor het vissen met één gewone hengel (dus niet voor een hengel geaasd met vis of een sleephengel) en dat slechts de bovengenoemde vissoorten zullen mogen worden behouden. Door West-Duitse socialisten BONN (Reuter) De West-Duitse so cialistische oppositie wier klacht tegen de Saar-overeenkomst Maandag door het con stitutionele hof te Karlsruhe wordt behan deld, heeft Vrijdag nieuwe Frans-Duitse besprekingen over de gehele Saai-kwestie geëist. Het partijbestuur is Vrijdag bijeengeko men en zal ook vandaag vergaderen. ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publlcati* Zu Het muzikaal amateurisme manifesteer de zich Vrijdagavond in het Haarlems Concertgebouw bij het optreden van het onder leiding van Marinus Adam staande symphonie-orkest „Haarlem" op zeer ge lukkige wijze. Dit omvangrijke ensemble, dat zich kan verheugen in een complete blazersbezetting en in een strijkersgroep, waarop qua zuiverheid en handigheid te bouwen valt, kwam voor het publiek met een verantwoord programma, dat men vrij goed aankon. Het deed ons genoegen dat men ook uit de vergeten orkestlittera tuur een werk opgediept had, waaraan voor amateurs nog heel wat plezier te be leven valt. Ik bedoel de Deense componist Niels Gade, die, evenals onze Verhulst, onder Mendelssohn's hoede te Leipzig tot ontwikkeling kwam. Deze symphonie is geen meesterwerk, maar zij bezit eigenschappen, die in een bepaald geval niet te versmaden zijn. Er wordt tegenwoordig enorm veel werk uit de baroktijd aan het licht gebracht en uit- gevoerd, zonder dat men zich altijd wel afvraagt of de nieuwe ontdekking effec tieve waarde heeft. Waarom dan ook eens niet gaan grasduinen in de nalatenschap van de romantiek, voor zover deze in de vergetelheid geraakte. Het kan blijken, ADVERTENTIE „Waar zou Vader zijn?" Wees gerust, E velt entje. Hij is in de kamer. Hoor je? Hij vertelt een mop - we zijn veilig." „Ach, Theobald, ik weet het niet. Sinds we Draadomroep hebben is het allemaal zo moeilijk Onze liefde, Eveliene „Nee, Theobald. Maar het geluid van Draadomroep is zo écht - je weet gewoon niet of het uit de huis kamer of uit de studio komt!" Ja, zo iets kan U met Draadomroep gebeuren. WantDraadomroepgeeft U studioklank, het levensechte geluid-over-de-volle-bandbreedte*. Beschermde toevoerlijnen sluiten iedere storing uit. Dat betekent: geen gekraak of geruis, maar on gestoord luistergenot. Ook als U al een toestel bezit, is Draadomroep ideaal. U houdt de vrije keuze, maar U krijgt boven dien alle 4 programma's van de Draadomroep - Nederland en buitenland - in stralende, storing- vrije studioklank. Neem ook een aansluiting en U hoort het fijnste het best! *AIs U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank De voortgezette openbare behandeling van de strafzaak tegen de 32-jarige op perman M. van der V. uit Eindhoven, die beschuldigd wordt van moord, subsidiair doodslag op zijn vrouw, eindigde Vrijdag middag met de vrijlating van verdachte, tegen wie de officier drie uur tevoren le venslange gevangenisstraf wegens moord had geëist. Na het horen van enkele getuigen en het voorlezen van verschillende verklaringen werd verdachte door de rechtbank gister morgen aan een streng kruisverhoor on- derworpen. De klok speelde in deze zaak een overwegende rol en men trachtte vast te stellen, wat verdachte heeft gedaan in het tijdsverloop tussen 's avonds kwart voor elf en half twaalf op 9 October vorig jaar. In deze periode zou de vrouw door een messteek in de borst dodelijk zijn getroffen. Van der V. bleef bij zijn ver klaring, volkomen onschuldig aan de dood van zijn vrouw te zijn. Hij had, zo ver klaarde hij, op die bewust avond omstreeks elf uur het café Z. in het stadsdeel Gestel verlaten en was om tien voor half twaalf aangekomen aan de woning van een van zijn kennissen in hetzelfde stadsdeel. De vrouw van verdachte werd in het stads deel Woensel, ongeveer vier km. verder, stervende aangetroffen door een passeren de militair. De waarnemend substituut-officier mr. H. G. van Everdingen, ging in zijn requi sitoir, dat drie kwartier duurde, punt voor punt na uit de belastende getuigenver klaringen. „Voor de periode van kwart voor elf tot half twaalf kan verdachte niet precies zeggen, waar hij is geweest en wat hij heeft gedaan. Hij is in staat geweest in die tussentijd tussen de beide stadsdelen op en neer te fietsen. De legkaart past in elkaar", aldus mr. Van Everdingen, die vaststelde, dat geen ander de moord ge pleegd zou kunnen hebben. De relatie, die verdachte had met een andere vrouw, zou de ooi-zaak van de ruzie tussen Van der V. en zijn echtgenote zijn geweest. „Ver dachte heeft twee zware veroordelingen achter de rug", aldus de officier. „Deze misdaad werd met voorbedachten rade gepleegd en daarom eis ik levenslange ge vangenisstraf". De verdachte bleef onder deze eis even kalm en nuchter als zijn houding is ge weest tijdens de langdurige openbare be handeling van zijn zaak. Zijn enige com mentaar op deze eis: „Ik heb mijn vrouw niet van het leven beroofd". De raadsman, mr. P. Scheefhals uit Den Bosch, betwijfelde of aan verschillende getuigenverklaringen wel die waarde ge hecht mag worden, die de officier er aan hecht. De officier, aldus de raadsman, ï-ept in zijn requisitoir met geen woord over een motief. Er is dan ook geen motief aan te voeren. De troef van de officier, aldus mr. Scheefhals, dat verdachte niet in staat is precies te zeggen wat hij deed en waar hij was in de tijd tussen tien voor elf en ongeveer half twaalf is geen bewijsvoe ring voor een dergelijke eis. De bewijscon- structie achte de raadsman zeer onvol doende. Hij concludeerde dan ook tot vrij spraak ear vroeg de onmiddellijke invrij- heidsstelling van verdachte. Na een kwartier in raadkamer te zijn ge weest deeldo de president mr. J. Huizinga mee, dat de rechtbank pas in de namiddag haar standpunt bekend zou maken. Na de heropening stelde de pi-esident nogmaals de vraag aan verdachte, wat hij te zeggen had. „Ik ben onschuldig aan de dood van mijn vrouw was het antwoord, waarop mr. Huizinga het besluit van de rechtbank meedeelde, dat verdachte onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld. Verdachte kon zijn tranen niet meer bedwingen, toen hij zijn verdediger de hand drukte. De rechtbank zal op 7 April a.s. uit spraak doen. ADVERTENTIE Alle modellen voorradig bij KEfe: HAARLEM TELEFOON 11828 De jaarlijkse rallye van de F.I.C.C., de in- tex-nationale organisatie van kampeer- en caravanverenigingen, zal deze zomer in Saarland worden gehouden. In restaurant Brinkmann houdt de afdeling Kennemerland van de Nederlandse Toeristen Kampeei-club op Zaterdagavond 2 April een Saarland avond, waar na een inleiding door mevrouw S. de Kreuk uit Den Haag films over Saar land en de aangrenzende Franse provincies zullen worden gedraaid. Tevens zal van ge dachten worden gewisseld over de door de N.T.K.C. van 23 tot en met 26 April in Haar lem (op het ijsclubterrein aan de Kleverlaan) te houden tentoonstelling en demonstratie kamp. Inmiddels heeft het bestuur van de N.T.K.C. in deze afdeling van baron F. van Tuyll van Serooskei-ken bericht ontvangen, dat het kampeerterrein „Beeckesteyn" van 1 Mei af weer als clubterrein mag worden gebruikt. Iemand propte een jurk van katoen In de zak van zijn colbert. Even later diende hetzelfde jurkje tot vloermat, waarna men het nogmaals in elkaar gefrommeld, op een stoel legde en er op ging zitten. Waar dit allemaal toe diende? Louter en alleen om tijdens een demonstratie voor de pers te laten zien, dat het 100% katoenen mate riaal van dit jurkje onkreukbaar is. Het heet Super Tremendo en komt uit Enge land, waar het enkele maanden geleden enorme opschudding verwekte. Nu is het nieuwtje dan ook tot Neder land doorgedrongen. Een Rotterdamse confectiezaak heeft het hier geïntroduceerd in de vorm van geconfectionneerde japon nen. Een deputatie van de Engelse pers, onder andere van de Daily Mirror en het weekblad Woman was speciaal voor deze demonstratie naar ons land overgekomen. Mr. Hei-bert Licht van de firma Neuss- Ilesslein uit Manchester, waar deze bewer king is uitgevonden, was de man, die ons op bovenvermelde manier de voordelen van Super Tremendo toonde. Er werd daarna een jurkje in een wasketel gestopt, gewassen en snel gedx-oogd en het kwam indei-daad zonder kreukels uit de strijd, wat betekende, dat het niet gestreken hoef de te worden. Dat zal namelijk het bijzon- dei-e zijn van kleding, vervaardigd van deze stof: men kan deze 's avonds als een paar nylons wassen en ze na droging 's moi-gens zo weer aanti-ekken. Dat is toch wel een nieuwtje, waar iedere vrouw voor moet voelen: een zuiver katoenen stof, met de eigenschappen van nylon en het voordeel, dat dit materiaal niet de huid afsluit, dus niet benauwd zit. Uit talrijke proeven zou zijn gebleken, dat Super Tremendo deze eigenschappen blijft behouden. Het T.N.O. te Delft heeft deze stof onlangs onderzocht en goedge keurd. In Engeland is deze stof thans ook reeds aan het stuk verkrijgbaar en binnen een maand of vier zal Nederland er eveneens van kunnen profiteren, zij het voorlopig op bescheiden schaal, want de fabriek kan de vraag uit allerlei delen van de wereld niet bijhouden. Mr. Herbert Licht toonde ons vol trots zijn overhemd, ook van Super Tremendo. Volgens zijn mededeling was dit reeds vijfenzestig keer gewassen en het had nog nooit een strijkbout gezien. Het was zonder één kreukje. Een plezierig bericht voor de heren, vooral voor hen, die veel reizen en zo bedreven zijn in huishoudelijk werk, dat zij zelf hun overhemd kunnen wassen. Wellicht opent dit ook perspectieven voor ons beddegoed en tafellinnen. Belangrijk is de pi-ijs deze ligt niet hoger dan die van normale geconfection neerde katoenen jux-kjes. dat die vergetelheid gerechtvaardigd was, maar ook, dat onvermoede schoonheden mee de doofpot ingingen. Het een kan tegen het ander opwegen. Zulke speur tochten acht ik voor een amateurorkest belangrijker dan dat het de geijkte réper toire stukken van de beroepsensembles voor het publiek zou brengen, werken die iedere muziekliefhebber in geperfection- neerde uitvoeringen kent. Vooral wanneer het amateurgezelschap de vereiste bezet ting heeft, lijkt mij een dergelijke exploi tatie van de vergeten romantiek vrij aan lokkelijk. Met dat al bleek de symphonie van Gade voor de executanten een hele kluif: Vooral de celli hadden een krachtproef te doorstaan. Veel lof verdiende het en semble voor zijn rhythmische beheersing en ik kan niet nalaten een speciaal com pliment te geven aan de blazers voor hun pittige articulatie. Bovendien en dit geldt voor de hele avond kon men zich verbazen over de zuivere stemming van „hout" en „koper". De hoboïst maakte een prachtige beurt in het Andantino, waarbij de overige blazers: fluit, klarinet, hoorn en fagot, zich klankschoon aansloten. Het strijkorkest had zijn voorname kwaliteiten gedemonstreerd met de uit voering van de Serenade opus 20 van El- gar, een bezielde compositie, die de warme sonoriteit vraagt welke men haar in hoofdzaak wel verleende. De ouverture „Anacréon" van Cherubini, waarmee de avond inzette, werd zeer geacheveerd ver tolkt. Het lichte spiccato-spel van de violen was daarbij opmerkelijk. Tenslotte kunnen wij gewagen van een succesvol optreden als soliste, in het Eerste Pianoconcert van Mendelssohn, van He- lene Hubbeling uit IJmuiden, een pianiste, die met vaardige techniek toegerust zicht zelfbewust weet uit te leven en bij dit alles een dappere beheersing toont. Wat het orkest hierbij presteerde, kan tevens met veel lof vermeld worden. Het aandeel van de solocellist en de eerste hoornist was in het Andante bijzonder te prijzen. Veel succes voor de soliste, voor dirigent Adam en voor het ernstig stre vend symphonie-orkest „Haarlem". JOS DE KLERK Horizontaal: 1. landengte (Latijn). 6. bij woord, 7. boom, 9. voorvoegsel. 10. vogel, 12. muzieknoot, 13. gemeente in Geldex-land, 15. vervoermiddel, 16. meisjesnaam. 17. inwen dig lichaamsdeel, 19. maanstand, 21. oude lap, 22. muzieknoot, 23. een stuk linnen, 25. gemeente in Noox-d-Brabant, 26. dikke brij van maïs of griesmeel. Verticaal: 1. electrisch geladen atoom, 2. afkorting voor selenium. 3. hoofddeksel, 4. bolgewas, 5. zoon van Noach, 6. vijandig, gekant tegen, 8. siertoren/tje, 10. het uit spansel, 11. bijwoord, 13. overdekte markt, 14. zie 21 horizontaal, 18. ploegsnede, 20. hoofddeksel, 22. meisjesnaam. 24 rivier in Italië, 25. berg (Frans, afkorting). Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f 7,50, f 5,en f2,50, dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux; in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemer- laan 186. De oplossing van onze vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. amper, 5. neb, 7, rij, 8. gaas, 10. Hans, 11. de. 12. vaas, 13. pol, 14. vaal, 15, bord, 16. ram, 17. vore, 18. en, 19. part, 21. Daan, 22. do, 23. sim, 24. keper. Verticaal: 1. arm, 2. mij, 3. egaal, 4. rans, 5. N.S., 6. beeld, 9. as, 10. haam, 11. doré, 12. vaan, 13. port, 14. vrees, 15. Borne, 17. vaak, 19. pa, 20. hor, 21. dm, 22. de. De prijzen werden na loting als volgt toe gekend: A. A. Ramakers, Graafschapstraat 56, Haarlem 7,50, mej. G. Zijlstra, Koning straat 16, Zandvoort ƒ5,en I. Lemmers, Roskamstraat 37, Haarlem-Noord ƒ2,50. FRANFORT (United Press) De nieuwe Duitse „generale staf" zal spoedig worden samengesteld door een speciale raad, „waarvan wellicht enkele leden burgers zullen zijn," aldus is door een functionaris van het pseudo-ministerie van Defensie medegedeeld. Dr. Eberhard Barth, hoofd van het Amt Blank, het schaduw-ministerie van Defen sie in Bonn, vex-telde aan een politieke bij eenkomst dat verkiezing van enkele offi cieren „wellicht een probleem zal opleveren gezien hun nazi-vei-leden". „We vertrouwen er echter op, dat de raad liet onderscheid zal weten te maken tussen bonafide mili taire leiders en zij die onveranderd nazi- politieke principes aanhangen," zeide hij. De vroegere luitenant-generaal Ludwig Crüwell, 64 jaar oud, wordt genoemd als stafchef van het nieuwe West-Duitse leger dat 500.000 man zal omvatten. Crüwell is een vetei-aan van Rommels „Afrika-korps". Tijdens zijn lezing zei Barth dat de nieuwe Duitse strijdkrachten op een „democratische basis zullen worden ge schoeid, hetgeen iets nieuws is voor Duits land." Bijzondere hoven zullen worden in gesteld waarop soldaten zich zullen kunnen beroepen indien zij van mening zijn onjuist te worden behandeld. Speciale wettelijke voorzieningen zullen eveneens nodig zijn om die dienstplichtigen vrij te stellen, die waarachtige geweten bezwaren aanvoeren, aldus Barth. Hij vervolgde: „Tussen 80 en 90 procent van de Duitse jeugd is tegen dienstplicht, een situatie die is ontstaan doordat deze generatie geen militaire of historische traditie kent waarop zij steunt." Recente rapporten uit Bonn meldden dat zich reeds 150.000 jonge Duitsers opgaven ais vrijwilligers en dat nieuwe aanmeldin- De oprichter van de Nederlandse Reis- vereniging, de heer A. Pieters, is op 80- jarige leeftijd te Wageningen overleden. Van 1906 tot 1922 is hij algemeen voor zitter van de N.R.V. geweest. Sedert 1907 was hij redacteur van het door hem ge stichte blad „Reizen en Trekken". Tot 1940 was de heer Pieters directeur van het Cen traal bureau der Nederlandse Reisvereni- ging. Daarna was hij adviseur van de ver eniging. Hij publiceerde axtikelen in tal van toeristenbladen en bewerkte boeken op reisgebied. Hij had een belangrijk aandeel in de totstandkoming van de derde-klas- dagverbinding tussen Nederland en Parijs in 1937. De stichting „Door de Eeuwen Trouw" deelt mede, dat deze stichting en het Vete- i-anen Legioen Nederland in een gezamen lijk ondertekende aanklacht de officier van justitie in Amsterdam verzocht heb ben een strafvervolging in te stellen tegen de directie van de KPM op grand van „de collaboratie van de KPM aan de oorlogs handelingen van de republiek Indonesië tegen de republiek Zuid-Molukken en de infiltraties in Nieuw-Guinea". Wat dit tweede punt betreft wordt in de aanklacht aangevoerd, dat aan deze infiltraties ook is deelgenomen door eenheden van de In donesische strijdkrachten, die onder an dere door KPM-schepen op het grondge bied van de RMS zijn aangevoerd en van daaruit (Kei- en Aroe-eilanden) zijn ->e jaarlijkse serie Zomerzegels, met toeslag, waarvan de extra opbrengst ten goede overgestoken naar Nieuw-Guinea (de komt aan culturele en sociale doeleinden, beeldt ditmaal een aantal gebouwen uit Etna-baai). Naar de mening van de aan- die representatief zijn voor de Nederlandse architectuur van de laatste vijftig jaar. klagers heeft de KPM zich door deze han- Van 25 April tot en met 24 Juni 1955 zullen de zegels verkrijgbaar zijn en zij zijn tot 31 December 1956 geldig. De zegels van 2 en 25 cent zijn ontworpen door F. Lammers te Haarlem, die van 5, 7 en 10 cent door A. Frederiks te Utrecht. De waarden, voor stellingen en kleuren zijn de volgende: 2 3 cent fabrieksgebouw te Rotterdam, grijs; 5 3 cent postkantoor te 's-Gravenhage, lichtgroen; 7 5 cent Beurs te Amsterdam, donker kar mijn; 10 5 cent stadhuis te Hilversum, groenblauw; 25 8 cent kantoorgebouw te 's Gravenhage, roodviolet. De zegels zijn uitgevoerd in plaatdruk. De grootte van de beeldrechthoek is 21.25 bij 28.55 mm. gen met een gemiddelde van 350 per dag daaraan moeten worden toegevoegd. De gehele bevolking van West-Duitsland om vat ongeveer 49 millioen zielen. Opx-ichting van een vrouwenkorps wordt niet ovenvogen. Speculaties op de samenstelling van de lei ders der toekomstige Duitse strijdkrachten noemen o.m. luitenant-generaal Adolpb Heusinger, eens Hitler's chef-operaties, als stafchef van het nieuwe leger, en kapitein Adolf Zenker als bevelhebber van de beperkte kustvloot. Aan wie de post van commandant der nieuwe 1500 vliegtuigen en 80.000 man om vattende luchtmacht zal worden toebedeeld, verkeert men in het onzekere. De meest genoemde candidaat is de vroegere gene- raal-majoor van de Luftwaffe Adolph Gal land die onlangs na een verblijf van zeven jaar in Argentinië in Duitsland terugkeerde en die gezegd heeft „de aanbieding in be raad te zullen houden" wanneer hij ge vraagd zou worden. Bonn heeft over de zaak tot nu toe het stilzwijgen bewaard. delingen schxïldig gemaakt aan de misdrij ven, genoemd in de artikelen 93, 97a, 100, 102 en 107a van het Wetboek van Straf- recht (handelend over misdrijven tegen de veiligheid van de staat). Als raads man van de aanklagers treedt op mr. dr. C. Berkhouwer uit Alkmaar. ZATERDAG 26 MAART Stadsschouwburg: „De repetitie", Neder landse Comedie, 8 uur. Palace: „Désix-ée", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het doden- dal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Wij zoeken millionnairs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Minderjarig meisje vermist", 18 jaar. 23.30 uur. Studio: „Les enfants du Pai-adis", 18 jaar, 2 en 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wij zondaren", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „IJsco- toeristen", alle leeft., 2.30 uur; „Berlijn..., Oostzöne!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 27 Maart Stadsschouwburg: „De repetitie", Neder landse Comedie, 8 uui\ Zuiderkapel: Ed. W. Pera, 10 en 5 uur; jeugdsamenkomst, 8 uur. Nieuwe Kruisstraat 14: Jeugd-rally, 19.30 uur. Schagchelstraat 26: Leger des Heils, 10 en 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Har- monia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het dodendal", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Grote Parade", alle leeft., 11 uur; „Wij zoeken millionnairs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Rigoletto", 14 jaai\ 11 uur; „Les enfants du Paradis", 18 jaar, 1.15, 4.30 en 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dombo en de Bevervallei", alle leeft., 11 u.; „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wij zondai'en", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „IJsco-toeristen", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „BerlijnOostzóne!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 28 MAART Palace: „Désirée", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moordende beschei'ming", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Wij zoeken millionnairs", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Les enfants du Paradis", 18 jaar, 2 en 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odynee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Anna", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Waterloo-bridge", 18 jaar, 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5