GEUR EN SMAAK IN NAARDEN Griesmeelpudding Hakken maken de schoenenmode Een heerlijk toetje zATERDAG 26 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Viooltjes met gezichtjes Naaldhak 7-8 cm. S Silhouethak 6 cm. Watteauhak 3'/2-4 cm. Pinethak l'h-I'li cm. *de „Man van de Wereld" In de <$wc „Man about Town" pantalon Regering niet verantwoordelijk Nieuwe spin-machine Ongenode weekend-gast van warenhuis nu in arrest De meeste Vrouwen zijn te goed van vertrouwen Joegoslavische Gezant terug naar zijn land C. 3. OERLEMANS Een jaar voor beschonken chauffeur Verfcooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 5/6 APRIL 1955 Directeur verdacht van verduistering Bonn betwist gelding van socialistisch verzoek oer dePJ rouw Onze tuin- en kamerplanten KOMT MEN OP IIET TERREIN van de N.V. Chemi sche Fabriek „N aarden", dan waaien allerlei geheimzin nige geuren u al tegemoet. Net bekomen van een peper- muntlucbtje, verzeilt men in een wolk van hyacintengeur. Vlak daarop wordt uw neus geprikkeld door het scherpe aroma van azijn en vervolgens gaat deze te gast aan vanille. Ik word door een wirwar van gebouwen en lokalen naar mevrouw dr E. H. Verbeek gebracht. Zij heeft al jaren lang de leiding over de afdeling smaken en zal mij het een en ander vertellen over haar werk. Als ik tegenover haar aan haar bureau zit, krijg ik de eerste verrassing door haar mededeling, dat er zich liefst zevenduizend TANDPASTA MET een frambozen- smaak, speciaal voor kinderen, leverde geen bijzondere moeilijkheden op, maar anders was het gesteld met kauw gom, een product, dat aan de eis moet voldoen zeer lang zijn smaak te be houden. „Wat is eigenlijk smaak?" ontvalt me en prompt komt het antwoord als e^n wetenschappelijke stelling: „De oplosbaarheid van het aroma der pro ducten in het speeksel van de mond". Met deze definitie kunnen we het doen! Smaakstoffen moeten natuurlijk in de eerste plaats onschadelijk zijn voor menselijke consumptie. In de flesjes, die ik in duizelingwekkende aantallen om me heen zie staan, bevinden zich uitsluitend niet-giftige stoffen. „Er is een tijd geweest", vertelt dr. Verbeek, ,,dat botergeel bij mensen, die er aan leg voor hadden, een ziekte kon verwek ken. doordat het zich daarin bevinden de gif "iet door het lichaam werd afge scheiden, zich dus steeds ophoopte en voortdurend zijn gevaarlijke werking uitoefende. U hoeft daar nu niet bang meer voor te zijn: tientallen jaren ge leden is er een einde aan gekomen. Er is in Nederland thans een zeer strenge keuringsdienst, die zorgvuldig over de producten waakt". Hoeveel smaken er ook bestaan, steeds worden er nieuwe gevraagd en steeds weet men aan alle wensen te voldoen. Opmerkelijk is, dat het pu bliek lange tijd nodig heeft om aan een nieuwe smaak te wennen. De ervaring heeft dit geleerd. Dat dit bedrijf een eigen terminolo gie heeft, wordt mij spoedig duidelijk gemaakt. Als dr Verbeek spreekt over de „groene" smaak van snijbonen en komkommers, de „fluwelige" van fram bozen, de „hoge" van peerdrups en si naasappels en de .bruine" van koffie, maar ook van stoofperen en appeltjes, staan we even vreemd te kijken. Bij nadere beschouwing zijn deze termen echter lang niet zo gek gevonden, men voelt ze als het ware aan. Eigenlijk bestaan er maar vier sma ken: bitjer, zoet, zout en zuur. De vele variaties hiervan ondergaat men vaak onder invloed van de reuk, want reuk en smaak zijn zeer verwant. Verschil len in smaak kunnen zowel individueel als in groot verband worden waarge nomen. Een blanke heeft een andere smaak dan een kleurling of neger. Zelfs het Noorden en het Zuiden van ons land zijn verschillend: cherry bran dy moet in Groningen meer een pitten- smaak hebben, in Limburg zoeter zijn. DE AFDELINGEN GEUR EN SMAAK zijn angstvallig van elkaar gescheiden. Het kan bijvoorbeeld gebeuren, dat een nieuwe loopjongen, die van Geur komt en Dij Smaak moet zijn, argeloos bin nenloopt en met protestkreten wordt ontvangen, bijna weggejaagd. Dat is logisch, want hij ruikt zó doordringend naar alle mogelijke lekkere luchtjes, dat het proefvermogen op de andere erdoor geschaad wordt. Een zekere aanleg om goed te kunnen proeven moet beslist aanwezig zijn. Al te lang achter elkaar gaat ook niet. De beste tijd schijnt 's morgens tussen tien en twaalf uur te liggen en dan mag u mij beslist niet vragen waarom. Mis schien ontstaat er ook een zekere proef- vermoeidheicl. Wanneer ik me van deze interessante afdeling naar die van de reuken heb begeven, tref ik mejuffrouw C. van Oudheusden achter haar reukorgel. Deze uitstalling van potjes en flesjes, trapsgewijze opgebouwd, heeft inder daad iets van een orgel. De honderden flesjes bevatten evenzovele lieflijke geuren: muskus, amber, wierook, al lerlei bloemen. essences in het archief bevinden, allemaal in de loop van de tijd bijeengezocht. Fabrieken, die zich willen toeleggen op de fabricage van een nieuw artikel, (althans een artikel, dat nieuw is voor die betreffende zaak), bijvoorbeeld een likeur van een bijzondere smaak, een tandpasta, soeppasta, nemen con tact op met „Naarden", waar de uitgebreide researchafde ling intensief gaat onderzoeken, mengen en combineren. Dat dit in sommige gevallen een massa tijd kost, spreekt vanzelf. Het komt wel voor, dat men alle bestanddelen bij elkaar heeft en dat er toch nog net een kleinigheidje aan ontbreekt. Er zijn dan nog vele andere combinaties mogelijk om precies het verlangde te bereiken en men geel t de moed nooit op! Dr. E. H. Verbeek zwaait de scepter in de afdeling smaken. Mejuffrouw van Opheusden is expert op het gebied van reukcomposities die een fabrikant later weer in zijn zeep, tandpasta, parfums, crème en ook inkt of schoensmeer verwerkt. Behalve over plantaardige en synthetische stoffen beschikt zij over dierlijk materiaal: een extract uit kattenklieren is slechts een van zeer vele. De hele dag is zij aan het combineren om de fabrikanten het ge wenste aroma te bezorgen. Zij mengt bloemengeuren met dierenluchtjes, voegt hier wat aan toe en neemt daar wat af, net zo lang tot zij tevreden is. Zij draait haar hand niet om voor een brandluchtje in de inkt, bestemd om er oen foldertje van een verzekerings maatschappij mee te drukken. Wil men een lekker luchtje om de vieze geur vah lak van een kinderwagen te compense ren (of van touw, of van schoensmeer of noemt u maar op), dan tovert zij dat voor elkaar, hoe lang haar dat ook soms duurt. Warme griesmeel pudding. 100 gr. griesmeel, y2 1. melk, 60 gr. suiker, 2 eieren, 30 gr. marg., 40 gr. rozijnen, zout. Van griesmeel, melk en suiker een pap koken, die zo dik moet zijn dat ze niet meer uitvloeit. Deze pap afmaken met de eidooiers, de margarine en de goed ge wassen en uitgelekte rozijnen. Klop het eiwit stijf en schep hier tenslotte de pap heel voorzichtig doorheen. Een war me puddingvorm inboteren en met pa neermeel bestrooien. De massa snel in deze vorm overdoen en zorgen dat de vorm niet verder dan voor 2/3 gevuld is. De pudding „au bain Marie" in on geveer 2 uur gaarkoken. De pudding voor het keren even laten opdrogen en voorzichtig van de kanten los maken. Keren op een verwarmde stenen schotel. Deze pudding wordt gegeten met warme vruchtensaus of met warme wijnsaus. „Soms worden al die luchtjes wel eens te veel", zegt zij. „Dan ruik je je doof en dan is het maar het beste een wandelingetje in de frisse lucht te ma ken". TINEKE RAAT Viooltjes in bloei. Hebt u er wel eens op gelet dat viool tjes zo echt naar je kunnen kijken? Allerliefste tuinplantjes waarvan men in elk klein tuintje veel plezier kan hebben Bekend zijn de tweejarige vio len; de bloemist heeft die verleden jaar al gezaaid en die kunnen dan nu al volop bloeien; na de bloei sterven ze dan af. Laat uw kostbare bloembakken nu eens niet meer leeg staan doch doe er goede tuinaarde in en beplant ze dan eens met gele en blauwe violen; u zult eens zien hoe veel vrolijker uw omgeving er door zal worden; al die vriendelijke gezichtjes daar kan ten slotte geen mens tegenop. Violen kan men overigens in alle mogelijke soorten bestellen. Denk maar eens aan het Maartse viooltje met haar prachtige blauwe bloempjes die bovendien zo'n heerlijke geur verspreiden. Dan zijn er ook nog de vasteplant-violen; Maartse viooltjes zijn trouwens ook vaste of overblijvende planten. Vasteplant-vio- len kan men vele jaren pleizier van heb ben en elke voorzomer zult u op een schat van bloemen in allerlei kleuren kunnen rekenen; ze voldoen zelfs nog op een minder zonnig plekje. Het wordt nu tijd hen aan te planten. De grond goed los maken en wat bemesten; oude mest is nuttig doch in een stad moeilijk verkrijgbaar en dan bereikt men goede resultaten met de bekende tuin- en ga- zonmest. G. KROMDIJK Cora van Opheusden achter haar reukorgel. De nieuwe schoenenmode manifesteert zich vooral als hakkencoilectie, waaraan de leestvor men, die slanker zijn geworden, zich hebben aangepast. De vorm van de pump is dieper uit gesneden, dus magerder. Dit krijgen wij te horen tijdens de show van het modecentrum voor de schoen- en leder branche. Om u nu maar meteen met al deze momenteel zeer populaire haktypen vertrouwd te maken, plaatsen wij ze hierbij op een rijtje. De kleuren zullen deze zomer vooral kersrood en gedekte grijze tinten zijn, daarnaast beige en lichtbruin. Voor wie echter in alle opzichten de de vreten van de mode wil volgen, geven wij hier de. uitgesproken modekleuren: bleu en rose. Hoewel het half hoge hakje, het Queenie-tvpe, zeer en vogue blijft, handhaven zich de balleri na's, vaak met ingebouwde hakjes. Er zijn weer heel wat nieuwe variaties, zoals het ballerina model, dat als een doorgezaagd weesmeisje half blauw, half rood is (blauw aan de binnen- en rood aan de ouitenkanten). Echt lief staan de modelletjes van soepel rose leer met een kleine zwart randje afgebiesd. Meermalen worden twee kleuren gecombi neerd, zoals bleu of rose met wit of een rood loafermodel met wit voorblad. Zowel schuin ver werkte ruiten in combinaties van wit, rose en bleu, als „candy-stripes" zullen het komend sei zoen de damesvoeten sieren. Deze ruit of streep is in het leer geperst en wordt toegepast bij de geklede modellen. Het staat erg aardig, maar een dergelijk schoentje kan natuurlijk niet neu traal zijn. Een kleine gesp op het voorblad of een strikje in afstekend streepje of spikkeltje vormen vaak de enige versiering, zodat wel vaststaat, dat het schoeisel deze zomer eenvoudig en rustig is. Een aardig effect krijgt men door op zo'n effen schoentje een strikje in het dessin van de jurk te dragen. Nieuw zijn ook de houten of rubber zolen met een band van textiel om de bovenvoet, 'en het allerlaatste snufje is een schoentje, bestaande uit koordjes van textiel, omhuld met een laag doorschijnend plastic. Voor de heer wint het loafermodel zonder slui ting. maar met elastiek erin verwenct hoe lan- ;er hoe meer terrein. Men streeft naar soepele op Italiaanse leest geïnspireerde modellen, aan gepast aan de Nederlandse voet. Zwart is voor ie herenschoen de belangrijkste kleur. T. R. Y Surinaamse pudding (warme be schuitpudding), 125 gr. marg., 3 eieren, 60 gr. suiker, 60 gr. zelfrijzend bakmeel, 5 beschuiten, 100 gr. kren ten en rozijnen, 50 gr. amandelen, V2 dl melk, zout. De boter tot room roeren en hierbij een voor een de dooiers voegen. Suiker en bloem goed mengen en ook toevoegen. De beschuiten fijn maken, krenten en rozijnen wassen en goed uit laten lek ken, de amandelen malen en dit alles door de massa roeren. Het eiwit stijf kloppen en dit laatste er voorzichtig door scheppen. Een warme pudding vorm in boteren en met paneermeel be strooien. De massa snel in deze vorm overdoen en zorgen dat de vorm niet ver-der dan voor 2/3 gevuld is. De pud ding „au bain Marie" in ongeveer 2 uur gaarkoken, laten opdrogen, losma ken en keren ADVERTENTIE dicteert ook de herenmode De succesvolle zakenman weet wat hij wil, ook in zijn kleding. Naar zijn eisen werd de Sturka „Man about Town" pantalon ontworpen. Slank op de voet, comfortabel ruim, met de athletisch-mckende coupe. Kostbaar? Voor minder don u denkt - 39.75 voor zuiver wollen kamga- rens, 49.75 voor fijne Engelse flan nels. Overal te vinden waar goede herenkleding wordt verkocht. Mode-tip: draag er een Sturka „charcoal" getint tweedcoibert bij met de nieuwe brede revers I De rijmprent-toezending aan school- en Gemeentebesturen Naar aanleiding van tot. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge richte vragen over de toezending van een rijmprent aan gemeente- en schoolbestu ren deelt het ministerie mede, dat deze toezending geheel buiten de regering om geschiedt en dat van de zijde der regering ter zake geen enkele aanbeveling tot de scholen is of zal worden gericht. Wel zal zoals reeds eerder i-s mede gedeeld de minister van O., K. en W- binnenkort zich richten tot de gemeente besturen en besturen van bijzondere scho len met een verzoek om medewerking bij de uitreiking van een plaat, waarop is af gedrukt de tekst der boodschap welke de koningin op 4 Mei zal richten tot de Ne derlandse jeugd. Deze platen zullen koste loos door de regering ter beschikking wor den gesteld. Een gezelschap van ongeveer honderd experts op het gebied van de wolspinnerij, afkomstig uit Nederland en België, heeft vandaag en gisteren een bezoek gebracht aan Enschedé om in een bedrijf aldaar een nieuw systeem voor het spinnen van kam- garen (het „Raper Drawing System") in werking te zien, dat in dit bedrijf voor het eerst op het vasteland van Europa wordt toegepast. Deze machine geeft een aanzien lijke arbeids- en ruimtebesparing. De be sparingen, die deze macihne geeft wat ar beid en plaatsruimte betreft,, bedragen circa 60 percent. Concurrenten van ge noemde N.V. zijn in de gelegenheid gesteld om de machine, die sedert kort in Enschedé is opgesteld, te bekijken. Politiehond snoof inbreker De 41-jarige G. L., los werkman en een goede bekende van de politie, werd op verzoek van de Velsense politie door de Amsterdamse recherche onlangs gearres teerd. Dank zij de politiespeurhond Arno (van de rijksspeurhondengeleider De Groot uit Santpoort) kwam toen tevens uit, dat hij de geveltourist is, die zich in het weekeinde van 1213 Maart toegang verschafte tot het Hema-warenhuis in Amsterdam. De man heeft halsbrekende toeren moe ten verrichten om het vijf verdiepingen hoge warenhuis in en uit te komen. Een maal binnen spreidde hij zich een bed van dweilen, snoepte wat worst, kaas, bonbons en limonade, stelde een wekker op 5.15 uur en legde zich te rusten. Maar hij versliep zich en was genoodzaakt de volgende avond af te wachten om het ge bouw te verlaten. Hij kortte zich de tijd met luisteren naar het radioverslag van de voetbalwedstrijd Nederland—Denemarken. In de avond maakte hij zich over de daken uit de voeten, aldus zijn eigen verhaal. Omdat hij werd gezocht voor een in braak, drie maanden geleden in IJmui- den gepleegd, liep hij de Amsterdamse recherche in de armen. Bonbons die op hem werden gevonden (niet afkomstig uit het bewuste warenhuis) brachten de recherche de Hema-inbraak in herinne ring. De juistheid werd bevestigd door de hond Arno. Deze herkende namelijk de lichaamsgeur van de man als dezelfde, die hij had waargenomen in de als bed ge spreide dweilen. L. heeft een volledige be kentenis afgelegd. ADVERTENTIE en daarom komen zij soms met dingen thuis, die zij helemaal niet bedoelden. Honderdduizenden huisvrouwen geven aan MAÏZENA DURYEA de voorkeur. Allemaal vragen zij hun winke lier dit wereldmerk, maar niet allemaal letten op wat ze krijgen. En toch is dat nodig. Er op toezien dat de naam DURYEA op 't pak staat. Want dat is de garantie van het originele product en voor een volledig slagen bij het bereiden en binden van groenten, van saus en soep. Met die naam DURYEA valt of staat het hele resultaat De gezant van Joegoslavië, de heer Mi lan Ristic, heeft Nederland verlaten, waar hij twee jaar lang vertegenwoordiger van zijn land is geweest. De gezant gaat naar Belgrado om daar zijn nieuwe post op het ministerie van Buitenlandse Zaken op zich te nemen. Tot de aankomst van de nieuwe gezant, die in de loop van April wordt verwacht, zal de heer Mihailo Lom par, eerste ge zantschapssecretaris, als charge d'affaires ad interim optreden. ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 De rechtbank te Assen heeft de chauf feur H. V. uit Zevenhuizen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid een auto te besturen voor de tijd van twee jaar, omdat hij in de nacht van 30 op 31 October dronken een auto be stuurde. De auto reed bij Nietap tegen een boom, tengevolge waarvan twee inzitten den om het leven kwamen. V. had met twee vrienden op de avond van de dertigste October in enkele cafés bier en cognac gedronken. Daarna had hij hen in de auto meegenomen. ADVERTENTIE Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdilkstraat bij de ZUlweg Haarlem Tel fK 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof eiste tegen een 52-jarige direc teur van een verzekeringsmaatschappij in Den Haag, J. P. K„ een jaar en acht maan den gevangenisstraf wegens verduistering en valsheid in geschrifte. Hij werd er van beschuldigd een hem niet toebehorende auto verkocht te hebben voor f 6000, een valse koopacte voor deze auto te hebben opgemaakt en voorts een bedrag van in totaal ruim 7000 gulden, dat agenten als premie aan hem hadden afge dragen, te hebben verduisterd. Het totaal verduisterde bedrag bedroeg volgens de procureur-generaal f 25.000 f 30.000 De rechtbank had K. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan hij thans één jaar in voorarrest heeft doorgebracht. De raadsman, mr. J. Th. Vermeulen, zag zijn cliënt veeleer als een lichtzinnig dan ais een misdadig man. Hij vroeg een straf gelijk aan die van het voorarrest en anders een gecombineerde straf. Het hof zal op 7 April arrest wijzen. Parijse verdrogen voor Karlsruhet BONN (DPA) De West-Duitse rege ring heeft een juridisch rapport goedge keurd, waarin gezegd wordt, dat de West- Berlijnse afgevaardigden in de Bondsdag niet het recht hebben hun handtekening te plaatsen op het socialistische verzoek aan het grondwetsgerecht te Karlsruhe, om de grondwettigheid na te gaan van het Saar- statuut. De ondertekenaars behoren het recht van stemming in de Bondsdag te hebben en de West-Berlijnse afgevaardig den hebben dit niet. De bondsregering zal het grondwetsgerecht van haar standpunt op de hoogte brengen. Mochten de elf West-Berlijnse handte keningen ongeldig worden geacht, dan ver valt ook het verzoek van de socialistische oppositie aan het gerecht, daar dan niet het vereiste handtekeningental van eea derde aanwezig is.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9