Duitse herbewapening nu legaal Instemming in Moskou met conferentieplan-Eisenhower Vele tienduizenden Belgen betoogden tegen de regering Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Boek Premier Nehroe in Juni naar Moskou Franse Senaat aanvaardde Parijse accoorden Premier Faure stuurt thans aan op een conferentie tussen Oost en West Het woord is aan Churchill hoopt nog lang aan te blijven Een nieuwe lente.... Boelganin juicht denkbeeld van overleg der Grote Drie toe Verrassing in Londen en Washington Rumoerige manifestatie zonder ernstige incidenten Voorbeeldige discipline van de politie Duurdere eierkolen pas na 1 Mei Stemverhouding Weerrapport 9e JAARGANG No 221 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor la Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. phfcteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 28 MAART 1955 4... -* Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 68 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman lET DEZELFDE TROUW waarmee beurzen, de Luilakmarkt, Moederdag, derdag en Dierendag geregeld tot ons kerkeren bevangt ons jaarlijks de Boe- eek. Ik bedoel daar niets onaardigs 91 maar wil de overeenkomst in com- prciëel streven niet verdoezelen. Nu en wjj dus weer in de Boekenweek, het Lkenbal is reeds gehouden en het Ge- nk verschenen en een sterk-samen- rtende statistiek heeft ons voorgehouden wij een der meest boekkooplustige Jken ter wereld zijn, al blijven wij ver Iter bij de iJslanders. Maar nu ja, op kland is het zo koud en men heeft er L Zoveel afleiding. Onze positie als Boe- njand temidden der andere zou aan ging kunnen geven tot grote zelfvol- ening, ware het niet dat die statistiek veel samenvat. Hoe verhoudt zich bij .'die volken de belangstelling voor de man de gedichtenbundel, het reisver- ial de sportlectuur, het wetenschappe- jke' boek en het detective-verhaal,, om aar enkele soorten te noemen? Er komen idere factoren in het geding. Zeker is 3t de boekfén-leeslust zich niet zó alge meen in het Nederlandse volk voordoet, jt van een eendrachtig streven naar ho er cultuur en een allen-bezielende leer- ierigheid gesproken kan worden. Zoiets ook wel erg braaf klinken. Laten wij dus niet op de borst slaan; dat doen aües al veel te vaak. Als zij het eens wat alieten zouden zij kunnen beginnen met kaar beter te begrijpen. Er zijn mensen die het Boek kopen en et aandachtig en met toewijding lezen, r zijn anderen die het eveneens kopen en et slordig en haastig lezen. De vrees is aak geuit, dat de laatsten ver in de meer- erheid zijn. Zij lezen veeleer verticaal ian horizontaal. De onrust, de spanning het rumoer der tijden leiden daartoe, lok zijn er mensen die het Boek kopen a het volstrekt niet lezen; zij schaffen et zich aan als een boekenkast-vulling, "ie goed staat en wat kleurig moet zijn, efst in dure bandjes. Zij komen voor in lie rangen en standen der samenleving, is de Commissie voor de Propaganda het Boek commerciëel bezield, toch ëloof ik te mogen zeggen dat deze cate- orie haar geen voldoening verschaft. Hoe- eel leden zij telt, welk percentage der olwassen bevolking zij vertegenwoordigt, niet bekend. Het zou interessant zijn te veten, of dat percentage in de laatste tien f twintig jaar is gedaald. Maar zelfs de tatistici deinzen voor onderzoek van dit oort zaken terug; het is te moeilijk. Denkend aan de Nederlandse roman ge- oof ik niet dat de vaderlandse belang- telling in de romankunst de overeenkom- tige belangstelling in menig ander land naar verhouding) evenaart. Gij zoudt dat ;unnen toeschrijven aan de lectuur van zoveel buitenlandse romans, zowel in de oorspronkelijke talen als in vertalingen een lectuur die ongetwijfeld sterk toe genomen is door de goedkope uitgaven. Maar die verklaring is zeker niet afdoende. Nog immer is het waar, dat de roman kunst op Nederlandse bodem niet welig tiert, zij het dan minder schraal dan die des toneelschrijvers. Het is de vaderlandse sfeer die haar belet te gedijen, niet alleen het essentieel-burgerlijke karakter van ons volk dat Huizinga indertijd in „Nederlands Geestesmerk" heeft geschetst maar ook de sfeer van dijken, polders en sloten en nuchtere klaarte overal: geen raadsel, geen mysterie. Menige romanschrijver is naar het buitenland getrokken. Menige roman schrijver kon de Hollander, die hij was, er niet kwijt raken. Des te meer erkenning verdienen die Hollandse romanciers, wier scheppings kracht tót waarlijk grote hoogte gestegen is, En men zou wensen dat de Neder landse dichtkunst, die op zo rijke vrucht baarheid kan bogen, meer weerklank in ons volk vond. „Het koele hart" schreef een Utrechtse hoofdredacteur onlangs bo ven het artikel, waarin hij evenals op deze plaats geschied was criek uit oefende op het verzwijgen, in officiële redevoeringen, van de naam van de kun stenaar bij de onthulling van een groots monument. En hij citeerde het oude woord dat zegt, dat België het hart, Nederland het hoofd der Lage Landen is. In andere vorm uitte later een onzer hoogleraren overeenkomstige gedachte: de Belgen leven zonder te denken, de Nederlanders denken zonder te leven. Op zulke krasse uitspra ken valt altijd af te dingen, maar dat ver oordeelt ze nog niet. In de kern die zij geven nopen zij tot.nadenken. Ongetwijfeld ge tuigt de grote belangstelling, die het Boek in zijn veelsoortige totaliteit in ons land geniet, vooral van de overheersende er kenning van de wetenschap, de techniek, het verstand, het denken. Fantaisie, ook in de vertaling verbeeldingskracht, blijft voor velen een begrip dat hen met arg waan vervult, min of meer synoniem met onwaarheid, met iets onmaatschappelijks. En het is juist dat, geloof ik, dat in de loop der tijden bij ons land bezoekende Engel sen, Fransen, Duitsers, Italianen, Belgen, die poogden onze volksaard te begrijpen, de meeste verwondering wekte. Het is lang geleden dat bij de officiële ontvangst in Nederland van de Zweedse schrijfster Selma Lagerlöf Amsterdams toenmalige burgemeester Tellegen, haar toesprekend, zeide dat een zozeer met fantaisie begaafde vrouw als zij was juist in ons land zo grote bewondering wekte, omdat die gave maar bij zo weinigen in ons volk leeft. Ik her inner mij zijn preciese bewoordingen niet meer, wel de strekking en het hevige pro test dat zij bij sommigen uitlokten. Wij leefden in die tijd in meer beslotenheid dan nu en kenden onszelf daardoor min der. Maar de ramen kunnen nog altijd wijder open. Veel wijder. Dit is niet de minst-belangrijke overweging die doet streven naar de schepping van Federale Unie in Europa. Voor mij is het een der belangrijkste. R- PARIJS (AFP) De premier van India, -Vehroe, zal begin Juni een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen, aldus wordt in een communiqué van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. De afgelopen dagen zijn tussen de rege ringen van de Sovjet-Unie en India be sprekingen gevoerd. Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk is, na aarzelingen die vijf jaar hebben geduurd, gistermorgen om halfzes eindelijk over de brug gekomen. Met royale meerderheden werden namelijk in de Senaat de vier accoorden aangenomen waardoor de Duitse herbewapening in het raam van de NAVO mogelijk wordt, een West-Europese Unie van zeven landen kan worden opgericht en de Saarkwestie in grote lijnen werd bijgelegd. Het hoofdstuk, dat het zwaarste te verteren was, te weten de overeenkomsten inzake de West-Duitse herbewapening, ondervond natuurlijk ook de meeste tegenstand maar werd toch nog met de ruime meerderheid van 220 tegen 114 stemmen aangeno;"'.en. De zes amen dementen, waarvan de aanvaarding tot consequentie zou hebben gehad dat de Na tionale Vergadering de accoorden opnieuw in behandeling had moeten nemen, zijn na een overtuigende interventie van premier Faure, allen verworpen. Na 40 uren debatteren, waarbij 52 sena toren het woord hebben gevoerd, zijn de beide Kamers nu dus over al hun bezwa ren heen gestapt, zodat president Coty al leen nog maar zijn handtekening onder de teksten behoeft te plaatsen om de Parijse accoorden, die in September j.l. door Mendès-France en Eden ontworpen, kracht van wet te verlenen. De Franse minister-president, Edgar Faure, heeft in zijn rede, die met intense belangstelling werd gevolgd, er zich niet toe bepaald nogmaals de critiek te weer leggen die van zovele zijden op de ac coorden was uitgeoefend. Hij heeft boven dien een aantal richtlijnen geformuleerd die Frankrijks buitenlandse politiek in de komende maanden zullen bepalen. De re- gering-Faure beschouwt de accoorden niet als een eindpunt, maar als een begin van de grondslag waarop een verenigd Europa zal moeten worden opgetrokken. Faure wees daarom op het eminente belang dat de regering hechtte aan een West-Europese wapengemeenschap en Frankrijk zal er daarom bij de zes andere landen op blijven aandringen dat dit plan zo spoedig mogelijk zal worden verwezen lijkt. Parijs zal voorts voorstellen doen om de militaire samenwerking onder de zeven landen van de West-Europese Unie ook een duidelijke politieke inslag te geven. In dat verband wil Frankrijk in overleg dus met zijn Westelijke geallieer den zo spoedig mogelijke besprekingen met Mouskou bevorderen, en de premier bleek zelfs wel enige hoop te hebben dat zo'n conferentie al in Mei zou kunnen plaats vinden, het tijdstip dus dat Mendès- France in zijn rede voor de UNO het vo rige jaar genoemd heeft. Faure verklaarde ook nog dat zijn re gering de andere Westelijke landen al over een gesprek met Moskou heeft gepolst en dat de antwoorden in beginsel wel be moedigend zijn geweest. De eveneens hoop gevende reactie van de Russische re geringschef Boelganin op Eisenhowers sug- rijs brengt Frankrijk op het „gevaarlijke pad, dat kan leiden tot een herhaling voor dit land van de jaren 1914 en 1940", aldus de radio. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken gewaagde van „een beslissende stap in de richting van uiteindelijke verwezen lijking van de eenheid en kracht van het Westen waarnaar zovele landen hebben gestreefd". Ook bondskanselier Adenauer sprak van „een beslissende stap". Hij voorspelde dat over enige weken een souverein Duitsland zal zijn opgenomen in de NAVO, de West- Europese Unie en in de gemeenschap van vrije volken. Dan zal een nieuw historisch tijdperk beginnen, zei hij, dat Duitsland nieuwe taken oplegt. Adenauer sprak de hoop uit dat tegen gram voor overleg tussen Oost en West. ooooooooooocooooocooooocococooocooococoo 8 - d Bij de stemming in de Franse Senaat d over het voornaamste protocol, dat 'i voorziet in bewapening van West-Duits- j land, stemden alleen de communisten' d en bloc tegen. Van de gematigd conservatieven stem- den er 58 voor en 25 tegen. Van de socia- listen 47 voor en 10 tegen. Van de radi- d calen 4C> voor en 21 tegen. Van de volks- g republikeinen 17 voor en 4 tegen. Van\ de Gaullisten elf voor en 30 tegen. 9 OODOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCODCCOOOOCOOODCCOCOOCOOOO de komende herfst de eerste West-Duitse legereenheden op de been zullen zijn. Hij zei dat hij in de Parijse accoorden de grondslag ziet voor nieuwe pogingen ter vermindering van de spanningen tussen Oost en West. Het is een eerste vereiste, aldus de Bondskanselier, dat het Westen, alvorens Moskou te benaderen, zich eerst samen met West-Duitsland beraadt op een pro- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Mark Twain Hoe ouder wij worden, hoe meer wij ons verbazen over de hoe veelheid onwetendheid die wij bevatten kunnen zonder dat onze kleren barsten. LONDEN (Reuter) Sir Winston Chur chill heeft Zaterdag op een bijeenkomst in zijn kiesdistrict te Woodford (Essex) ver klaard, dat hij de kiezers, die hem hebben afgevaardigd, dertig jaar heeft gediend en dat hij „alle hoop heeft dit nog langer voort te zetten". De aanwezigen juichten hierop de oude staatsman luide toe. gestie ten aanzien van een spoedige samen komst tussen de voornaamste Westelijke en Russische leiders verlenen een bijzon der relief aan Faure's verklaringen. Het is toch te vroeg om te kunnen be oordelen of zo'n conferentie nu inderdaad tot de onmiddellijke mogelijkheden be hoort, en of daarbij het verlossende woord zal kunnen worden gesproken. Maar wel schijnt nu al wel opgemerkt te mogen worden dat de vrees van zovele Franse tegenstanders der Parijse accoorden, die tegenwierpen dat door de West-Duitse her bewapening de deur voor nader overleg met Moskou definitief in het slot zou wor den geworpen, i-eeds door de feiten is weerlegd. Het ziet er eerder naar uit dat de Russen opnieuw willen bewijzen dat zij soepele en realistische politici zijn en dat in hun ogen een voldongen feit als de Duitse herbewapening geen onoverkome lijk obstakel mag vormen om met hun Westerse tegenstanders in overleg te tre den. Wanneer deze veronderstelling juist zou blijken dan kan men de naaste toe komst weer met enig vertrouwen tege moet zien. Want dan zouden twee dingen kunnen blijken: ten eerste dat het Weste lijke blok door de Parijse accoorden een degelijker samenhang verzekerd wordt, en ten tweede dat de toenadering tot de Sov jets door die accoorden niet direct in de weg behoeft te worden gestaan, maar er zelfs door bevorderd kan worden. In elk geval is het in deze geestesgesteldheid, zo als uit alle commentaren in de ochtend bladen duidelijk blijkt, dat Frankrijk nu eindelijk zijn ja-woord aan de Parijse ac coorden en de herbewapening van Duits land heeft gegeven. (Reuter) Radio-Moskou verklaart, dat het besluit van de senaat „niet de werke lijke wil van het Franse volk vertegen woordigt en slechts het resultaat is van verscheidene manoeuvres en druk op de Franse parlementsleden door het buiten land". Ratificatie der overeenkomsten van Pa- De Sovjet-Russische premier maarschalk Nicolai Boelganin heeft Zaterdag in ant woord op een door Tass, het Russische persbureau, gestelde vraag gezegd dat hij „het denkbeeld van een conferentie der grote mogendheden, zoals door Eisenhower geopperd is, toejuicht, mits dit zou bijdragen tot een vermindering van de spanning in de wereld" De maarschalk wees er op, dat de Sovjet-Unie reeds een dergelijke conferentie in de naaste toekomst had voorgesteld ter regeling van het Oostenrijkse vredesverdrag. De verklaring werd uitgesproken op een conferentie van buitenlandse persvertegen woordigers. Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat president Eisenhower de hoop, dat op een nieuwe conferentie constructieve stap pen zullen worden gedaan, niet moet opgeven. Hij zei dat de verklaring van Boelganin het antwoord is op de uitlating van Eisen hower, dat een conferentie zonder agenda van de regeringshoofden der drie grote mogendheden zou kunnen worden belegd ter bespreking van alle hangende kwesties. Zowel van de zijde van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken als in diplomatieke kringen te Londen heeft men met „verrassing en instemming" de verkla ring van Boelganin begroet. Men acht het opvallend, dat in de verklaring niet wordt gezegd, dat een internationale conferentie alleen zin heeft vóór de bekrachtiging van de Parijse accoorden, zoals de communisti sche leiders reeds zo vaak hebben betoogd. Hieruit leidt men af, dat de Russen blijk baar de hoop hebben opgegeven, dat de op neming van West-Duitsland in de West- Europese verdediging nog kan worden voorkomen. Ook is het functionarissen tc Washington opgevallen, dat door Boelga nin niet gesproken is over het deelnemen van communistisch China aan een confe rentie van de grote mogendheden, zoals de Russen dit de afgelopen jaren steeds heb ben geëist. Westelijke diplomaten in Moskou zien in de wyze, waarop de Sovjet-premier zich uit drukte een sterke aanwijzing dat de Russen werkelijk willen proberen tot een verlich ting in de internationale, spanning te ko men, zodat de regering zich op de binnen landse vraagstukken zal kunnen werpen. Wel geloven sommige diplomatieke waar nemers dat de verklaring van Boelganin mogelijk het begin betekent van een poging om de herbewapening van West-Duitsland te verhinderen, te vertragen of te beperken. van een overeen- misschien door middel komst der grote vier. Al met al gelooft men in Westelijke krin gen dat een wezenlijk compromis voor de hereniging van Duitsland nog zeer ver ver wijderd is. Verklaring van Worosjilov De president der Sovjet-Unie, maar schalk Worosjilov, heeft Zaterdag het Wes ten gewaarschuwd, dat een oorlog het ein de zal betekenen, „niet van de beschaving zoals de Westelijke landen verklaren, doch van „het kapitalistische stelsel dat zich zelf heeft overleefd". Sprekend in het Kremlin op de slotzitting van de opperste Sovjet, verklaarde het staatshoofd, dat de communistische landen geen vrees kan worden ingeboezemd door de Westelijke waarschuwingen betreffende „de vernietiging van de beschaving". Onder de vooraanstaande Sovjet-leiders die de slotbijeenkomst bijwoonden bevond zich niet oud-premier Malenkov. Bij de ope ningsvergadering op Woensdag j.l. was •Malenkov wel tegenwoordig geweest. Worosjilov zeide, dat de Sovjet-Unie haar betrekkingen met China en de volksdemo cratieën zal versterken, doch dat zij tevens Len'ins politiek van vreedzaam naast el kaar bestaan en samenwerking met de ka pitalistische wereld zal voortzetten. De Opperste Sovjet keurde de begroting van de Russische federale republiek goed. Voorts werden een nieuwe regering voor de federale Sovjet-republiek en een nieuw presidium goedgekeurd. Naar het schijnt, zijn er geen belangrijke wijzigingen aange bracht (Van onze correspondent in Brussel) De regering-Van Acker heeft Zaterdag een duidelijke nederlaag geleden. De voor zitter van de C.V.P. en van het overkoe pelend orgaan der katholieke organisaties, het comité voor Vrijheid en Democratie, Theo Lefèvre, zei ons, dat er tussen de 50.000 en 100.000 betogers in Brussel, en voornamelijk tussen het Noord-station en de Beurs, hebben gemanifesteerd, ondanks het verbod van samenscholingen van meer dan vijf personen en het verbod voor de „buitenlui" om naar Brussel te komen. De grote boulevard, welke het Noord-sta tion met het Zuid-station verbindt was precies klokslag 12 uur bezet door een machtige menigte, die luid protesteerde te gen de onderwijs-ontwerpen van de re gering. De gendarmes hebben, op enkele uit zonderingen na, blijk gegeven van veel discipline en begrip voor de situatie. Om 12 uur begon het geroep in de straten en op de boulevards: „Weg met Collard". Vlaamse strijdliederen weer klonken, ondermeer de voorturend her haalde „Vlaamse Leeuw", de Brabangon- ne en „Naar wijd en zijd". Er werd geroe pen „Collard naar Moskou", gescandeerd werd er geschreeuwd „De gendarmes met ons", „Harmel" (de naam van de vorige katholieke minister van onderwijs), en meer van dien. Het Brouckèreplein werd op een gege ven moment door een charge van de be reden rijkspolitie ontruimd, die de mani festanten scheidde in twee grote groepen. De eerste groep bezette de boulevard van het Noord-station tot aan het de Brouckè replein, de tweede groep van het de Brouckèreplein tot aan de Beurs en verder tot het Zuid-station. Sabelhouw voor ex-minister Alle katholieke leiders, staatsministers, parlementsleden, oud-ministers en de voorzitters der grote katholieke organisa ties bevonden zich aan het hoofd der ver schillende optochten, welke op de Boule vards werden gehouden. De ex-premier Jean Duvieusart kreeg een sabelhouw van een gendarme te paard. De 75-jarige minister van staat Frans Van Cauwelaert en zijn dochter, de ex- minister, prof. Jean van Houtte, en de meeste leden van de vorige homogene katholieke regering bevonden zich tij dens deze charge van de ruiter-gendar- mes in de bekende Rue Neuve. Traangas retour Aan het Noord-station en het Zuid-sta tion hebben de gendarmes een ogenblik gebruik gemaakt van het waterkanon, dat een aantal verhitte demonstranten klets nat spoot. De katholieke oud-minister van Binnenlandse Zaken haalde de rijkswacht echter over, het kanon weer buiten ge bruik te stellen. Op een ander moment gooiden de gendarmes met traangasbom- men, maar voordat de bommen waren ont ploft werden ze door stoutmoedige mani festanten gegrepen en naar de gendarmes teruggegooid Ernstige incidenten deden zich gelukkig niet voor. Behalve enkele lichtgekwetsten, de aanhouding van 200 katholieke beto gers in de ochtenduren (die spoedig weer werden vrijgelaten) en de arrestatie van 60 socialistische „Jonge Wachten", die in de late namiddag tegen-betoogden, werden geen incidenten gemeld. Hoe zijn de manifestanten overigens in Brussel gearriveerd? In de eerste plaats werden de normale treinen stormender hand bezet. Duizenden manifestanten uit West-Vlaanderen, Limburg, Antwerpen, Wallonië, wier autobussen op de snelwegen waren tegengehouden, liepen 10 tot 20 ki lometer om Brussel te bereiken. Zolang de manifestanten zich beperkten tot het zingen van strijdliederen of van Belgische volksliederen en slogans riepen, bleven de rijkswachters en de polietieman- nen rustig toekijken. Slechts hier en daar werd hardhandig ingegrepen, meestal te gen provocerende studenten. Om half drie hield Theo Lefèvre bij het Zuid-station een korte rede om het einde van de manifestatie aan te kondigen en de manifestanten te verzoeken rustig naar huis te gaan. Om drie uur gingen plotseling honder den ballonnetjes de lucht in. Zij voerden de wimpeltjes mee met de woorden „neen" of „non". De betogers ble ven echter, ondanks de woorden van Le fèvre, in de stad. Van het dak van een auto deed Theo Lefèvre op het de Brouckèreplein bij de beurs en elders later een nieuwe oproep tot kalmte en een verzoek tot ontbinding der optochten. Om vijf uur werd het eindelijk rustig in de binnenstad en toen tegen zessen een stortregen de meest verhitte geesten ver koelde, liepen alleen nog wat studenten rond. Op dat moment demonstreerden enkele honderden Socialistische wachten vooraf gegaan door vaandeldragers met de rode vlag en studenten van de vrijzinnige uni versiteit van Brussel. Om vier uur en in de volgende uitzen dingen van de nieuwsdienst werd een communiqué voorgelezen van de minister van Binnenlandse Zaken Vermeylen, waarin werd gezegd dat de orde gehand haafd kon blijven en dat de manifestatie was mislukt. Daarentegen verklaarden Lefèvre, Van Cauwelaert en August Kool voor tiental len buitenlandse correspondenten dat de manifestatie van het Comité voor Vrijheid en Democratie boven alle verwachtingen was geslaagd. Ik wil hopen, zeide ons nog Frans van Cauwelaert, dat de regering thans tot be zinning komt voor er onherstelbare din gen gebeuren. Arrestaties In Brussel zijn Zaterdag meer dan 1000 personen door de politie gearresteerd in een poging om verdere ongeregeldheden te voorkomen. De demonstranten werden op Charge der gendarmes in het centrum van Brussel. open vrachtauto's naar politie-bureaux en kampementen overgebracht. Volgens de douane te Wernhout zou ook het verkeer via de grenspost Nispen (bij Roosendaal) hinder ondervinden van ver sperringen op de Belgische wegen. Het ver keer over Wernhout kan ongehinderd door. Ook bij Putte kan normaal worden gepas seerd. Er zijn verder geen oerichten, dat het verkeer vanuit Zeeuws-Vlaanderen naar België moeilijkheden zou ondervinden. EGKS verlengt compensatie regeling Het hoge gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor kolen en Staal heeft besloten Nederland toe te staan de com pensatie-regeling voor huisbrand-kolen nog te handhaven tot en met 30 April. De termijn zou per 1 April verstreken zijn waardoor de te verwachten prijsver hoging van eierkolen nog in het stook- seizoen gekomen zou zijn. Deze prijsverho ging valt nu niet voor 1 Mei te verwach ten. (Van hedenmorgen 7 uur) 3 toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. regen T3 T5 O 5 o 5 in NNW 5 windstil N W NW ONO NNO N NNO NO WNW C-tJ D a S'Q 25 -6 1 -11 0 -4 0 0 zwaar bew. windstil nevel licht bew. half bew. regen regen zwaar bew. mist regen regen windstil N NNO NNW WNW ZZW windstil NNW 4 O 2 zwaar bew. windstil -2 2 2 0 -2 -2 1 11 8 12 -1 1 3 5 9 3 3 6 12 0 0 0 0 0,3 6 0,1 5 0 3 0,1 5 13 0 4 4 0 Neerslag laatste 24 uur. ZONNIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht lichte vorst en hier en daar mist. Morgen droog en over het alge meen zonnig weer. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 29 Maart Zon op 6.26 uur, onder 19.09 uur. Maan op 9.10 uur, onder 1.25 uur. Maanstanden 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 Maart Hoog water: 6.23 en 18.49 uur. Laag water- 2.04 en 14.33 uur. Dinsdag 29 Maart Hoog water: 7.11 en 19.40 uur. Laag water: 2.47 en 15.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1