Boekenweekavond even wel sprekend als boekdelen BABYDAG 29 MAART Veel animo voor deze zwemlessen in Haarlems Sportfondsenbad Plantsoenaanleg in Haarlem-Oost heeft aandacht van de gemeente Kort en bondig H. Hylkema met pensioen Amsterdamse Beurs VEEL LANGER „De Spaarnestad" Fietsen op trottoirs worden verwijderd Bloemendaal DINSDAG 29 MAART 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 „Steekspel der welsprekendheid" in de Vleeshal Voorlichtingsavonden omtrent kamerplanten en bloemen Nog twee ladelichtingen Twee jubilea bij PTT Twee jubilarissen in het Diaconessenhuis Medisch zzvemmen voor lichamelijk gehandicapten Comité van aanbeveling in „Dreefzicht" geïnstalleerd Burgerlijke Stand van Haarlem Schoolfilmvoorstellingen Ambtenaar kinderwetten legt zijn functie neer WÏC^NARIS VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Politie grijpt in Mevrouw Neudorfer 25 jaar bij kleuteronderwijs Artsen beginnen op 1 April Zondagsdienst Bestuursverkiezing in Katholieke Volkspartij Sport in 't kort „Het steekspel der welsprekendheid" - in het kader der Haarlemse Boeken week Maandagavond in de Vleeshal gehouden werd door Godfried Bomans, praeses-in-ruste en bestuurslid van de organiserende sociëteit Teisterbant. kern achtig afgestoken met onder andere de zinsnede: „Wij zijn een volk van stotte- Welnu, een vreemde doorsnede van dit volk, namelijk boekininnend raars Haarlem, was in grote getale naar de Vleeshal gekomen om acht sprekers en een spreekster te bewonderen, die zich bereid hadden verklaard te scher mutselen op het smalle front, waar welsprekendheid en stotteren snel bereid zijn elkaar de hand te reiken: het front der improvisatie. Er heeft niemand gestot terd. En er is zelfs zo bezield gesproken, dat de Haarlemse welsprekendheid weer een argument temeer heeft gekregen voor de stelling de voorzitter: „Het Nederlandse volk stottert" met dien verstande, dat de aanvulling moet zijn: „Maar terecht kunnen alleen de Haarlemmers dat beoordelen". enkel spreker werd er zelfs door in staat Drs. Barend Rijdes, redenaar bü uitstek, de man wiens spreken is als een open geslagen boek van voortreffelijke inhoud, letter en bladspiegel, heeft zich met zeker heid onder de erepalm gepraat. Dr. P. Schroder wist zich van des palms schaduw te verzekeren door een improvisatie, die tot stand kwam op de grens van volle en dolle ernst en mr, Phaff behield alle be wegingsvrijheid, die een bekroning maar laten kan, door de derde prijs te winnen met een uitmuntend op gelegenheid en publiek afgestemde voordracht, een har monieuze feilloze improvisatie. Negen sprekers, die elk vijf minuten te vullen hadden, een boeiende heldere lezing, die groot succes oogstte, over „De poëzie in het kind" van de dichteres Harriet Laureij en het tellen der cijfers door het publiek aan de improvisatoren toe gekend vulden de avond tot na het middernachtelijk uur, maar het was een zeer geslaagde avond. Natuurlijk valt er te redetwisten of het geven van onderwer pen, die de inleiders op het lijf geschreven zijn, het improvisatorisch karakter niet schaadt, maar uiteindelijk was het onvoor bereid zijn slechts een middel om het doel der welsprekendheid onbevangen te be reiken. Niettemin gaf dat voorsprongen en achterstandjes, waarvan ongetwijfeld de leraren niet het minst profiteerden, af gezien van het probleem of dat voordeel al- of niet-inspirerend op hen zou werken. De schrijver Harrie Muliseh ondervond hinder van het gemak bijvoorbeeld, want een schrijver lost de vraag „Moet een schrijver rekening houden met zedelijke normen" liever interpreterend met de pen, dan analyserend als docent op. Een bij zondere prestatie leverde mevrouw Roo- zen-van Zijl, die een verhinderde spreker op stel en sprong verving, sprekend over „liever een oorspronkelijke dan een ver taalde roman?" en dat met grote verve. Het woord werd gevoerd door drs. Fran ken, drs. Siegfried van Praag, dr. B. Delf- gaauw en de heer Quakernaat, buiten de reeds genoemden. De drie winnaars hadden tot onderwerp: drs. Barend Rijdes: Eloquentia en hu- manio a; hij verklaarde beide begrippen in hun oorspronkelijke betekenis, en daar uit het natuurlijk verband, om vervolgens de stroom die tussen beiden moet bestaan als inhoud te bepalen tot op het heden dat dë oorspronkelijke begrippen anders geladen heeft toe; dr. P. Schroder sprak over „Wat leest de eenvoudige man en moeten we hetgeen hij leest niet op hoger peil brengen"; hij constateerde, dat de gewone man evenals vele niet-gewone- mannen leest om uit zijn eigen wereldje weggebracht te worden en spreker vond dat prachtig. Hij weigerde er iets aan te doen en zwoer als zodanig bij Courths Mahler; mr. Phaff moest verklaren waar om het instituut der sociale opdrachten zich alleen tot de beeldende kunsten richt en de litteratuur er buiten laat vallen"; „dat komt", zei spreker, „en vertel het niet verder, omdat de overheid bang is voor litteratuur, als uiting van ongebon den vrijheid dikwijls strevend naar aan tasting van het natuurlijk vermogen der staat, om vrijheid in banen te leiden. De staat immers heeft een verzoenende func tie tussen tegenstrijdige belangen; dat is bijna onmogelijk, in ieder geval steeds on dankbaar. Zoals passend, stonden alle onderwer pen in het teken van het boek en het pleit voor het inzicht van Godfried Bomans in het karakter der improvisatie, dat enkele sprekers slechts een dag of niet veel meer gegund werd zich zenuwachtig te maken over het feit, dat ze zouden spreken. Een gesteld een ontroerend tafereel te schil deren van een zieke vader, een wanhopige moeder en twee bloedjes van kinderen. En is in de loop der eeuwen daar al niet geweldig veel eloquentie aan besteed? Prysu'innaar B. Rijdes aan het woord tijdens de Oratorische wedstrijd. De afdeling Haarlem en Omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft om de belangstelling en het juiste gebruik van kamerplanten en bloemen te bevorderen avonden georganiseerd, die voor iedereen gratis toegankelijk zijn. Aan de hand van gekleurde lichtbeeld n wordt door een deskundige voorlichting ver strekt. De eerste van deze avonden wordt ge geven op Woensdag 30 Maart in het vereni- ebouw in de Faradaystraat (Haarlem rijdagavond 1 April in het gebouw van de Christelijke finy-gei uid-W, est) en voorts heeft op Vri, Jongemannenvereniging in de Lange Marga- rethastraat een dergelijke voorlichting plaats. HUURKOOPOVEREENKOMST MISBRUIKT Een 22-jarige Haarlemse los werkman is door de recherche aangehouden, verdacht van verduistering van een aantal horloges. Hij zou deze horloges een paar weken ge leden op huurkoopovereenkomst hebben ge kocht en daarna meteen weer hebben ver kocht. De man is ingesloten. ADVERTENTIE ALS RECLAME voor onze Babydag heden, hebben wij uitsluitend deze week. enkele speciale aanbiedingen. Onderleggers kwaliteit Teddy., 1.15 Pyama,jasjes1.45 Reiszak Teddy ƒ19.25 Wieggarniturenf 2.89 Ledikantgarnitnren3.95 Dekenklemmen 2.40 Bretelbroekjes1.29 Heerlijk zachte luier, bijzonder geschikt vor>r de eerste maanden 0.79 VOOR D6 BABy Anegang 46 - Tel. 14651 Grote Houtstraat 116 - Tel. 13339 Maandag maakten wij melding van een ladelichting, gepleegd in een sigarenwinkel in Haarlem-Oost. De jongeman, die bekend heeft zich aan de bewuste diefstal te heb ben schuldig gemaakt, blijkt soortgelijke diefstallen te hebben gepleegd in een da meshoedenzaak in de Gierstraat en een lampekappenzaak in de Spaarnwouder- straat. De buit bedroeg in deze gevallen veertig en tien gulden. Donderdag 31 Maart zal het vijfentwin tig jaar geleden zijn, dat de heren M. Leu- rr.es en T. van de Brink in dienst traden van de P.T.T. De heer Leumes, die in Leeuwarden voor het eerst voor de P.T.T. aan het werk ging, begon evenals de heer Van de Brink als adspirant vakwerkman. Thans vervult de heer Leumes. wonende in de Reigerstraat 76 te Haarlem de functie van chef monteur van de huistelefoon afdeling. De heer Van de Brink werd pas kortge leden uit IJmuiden, waar hij thans nog woont in de Cederstraat 49. overgeplaatst naar Haarlem. Ook hij heeft allerlei ran gen doorlopen en is thans opzichter bij de afdeling huistelefoonprojecten. De viering van deze jubilea zal bij de heren Leumers en Van de Brink plaats hebben. Op Vrijdag 1 April wordt in het Diaco nessenhuis feest gevierd met zuster Minke Zuidema en mejuffrouw Gertenbach. Het is in dit jaar 25 jaar geleden, dat zij aan het Diaconessenhuis werden verbonden. Zuster Minke is wijk-diacones geworden en de wijk bij de Oosterkerk kent en waardeert haar trouwe en bekwame ar beid. Mejuffrouw Gertenbach is hoofd van de eetkamer, waar zij leiding geeft aan de assistenten van de hulshouding. Dat zij beiden zeer gewaardeerde krach ten zijn in de gemeente en in het huis zal zeker ook blijken tijdens de receptie die op 1 April om halfvier wordt gehouden in de zitkamer van het Diaconessenhuis. WANDELTOCHT P.S.C.B. Enkele dagen geleden maakten wij melding van de jaarlijkse wandeltocht van de Politie Sportclub Bloemendaal op Zaterdag 23 April. Het bestuur van de PSCB verzoekt ons te willen melden, dat men voor deze wan deltochten over tien en vijfentwintig kilo meter vóór 13 April kan inschrijven bij de héér W. Vleghert, Tetterodeweg 21, te Overveen. HAARLEM, 28 Maart 1955 ONDERTROUWD: 28 Mrt, A. C. H, M. Martens en A, M. Kuijl; J. Lokersr en C. W. Florie. BEVALLEN van een zoon: 26 Mrt, M. F. H. BankLigthart; N. Faberde Koomen; 1 i Mrt, C. G. P. van Maris—Elferink; D. C. DorlanatHoogduin. BEVALLEN van een dochter: 25 Mrt, C. Nederstigt—van der Drift; 26 Mrt, C. Mole naar—ten Haaf; Y. S. Slieker—Delissen; 27 Mrt, H. J. Diisterbeck—van Oosten; J. A. C. PoldermanCrama; E. Muisde Bell; E. Bakkervan der Blom: W. H. Dijkstra Ligthart; 28 ITrt, K. Kerkhoff—Brandsma. OVERLEDEN: 25 Mrt. A. C. Dirks—van Bruggen, 58 j.. Steenbokstraat; 26 Mrt, E. C. Schmidtvan Santé. 53 j., Goltziusstraat; F. B. M. Wijdeveld—Wigger. 73 j.. Raafstraat; K. F. Herzog, 78 j., Nassaulaan; J. E. J. Mor- sink, 62 j., 2e Emmastraat; 27 Mrt, M. J. Loogman, 66 j.. Korte Zijlstraat; A. M. Bee- len—Bouman, 76 j-. Brouwersvaart; J. Smink, 67 j., Pladellastraat. De afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond is er, na vele schijnbare onoverkomelijke moeilijkheden overwonnen te hebben, in geslaagd om voor lichamelijk gebrekkigen wekelijkse zwem lessen in het Haarlemse Sportfondsenbad te organiseren. Dit medisch zwemmen voor lichamelijk gehandicapten is reeds vanaf 10 Januari aan de gang en wel iedere Maandag van 17.30 tot 19.00 uur. Om hier aan grotere bekendheid te geven besloot het bestuur van de afdeling Haarlem een comité van aanbeveling te vormen, bestaan de uit vooraanstaande personen, zowel uit medische als uit particuliere kringen. Maandagmiddag 28 Maart hield het be stuur in café-restaurant „Dreefzicht" een bijeenkomst waarvoor tevens de leden van het comité waren uitgenodigd, onder wie wij de wethouder van Financiën en Volks gezondheid van Haarlem, de heer W. C. Bakker, opmerkten. Zij werden welkom ge heten door de voorzitter van de afdeling Haarlem dr. J. P. W. A. van Braam Houck- gcest. De voorzitter vroeg de leden van het comité of zij ermee accoord konden gaan dat in de vervolge bij het voeren van pro- paganda-acies en dergelijke, in dienst van het „medisch zwemmen lichamelijk gehan dicapten", hun namen genoemd zouden wor den. Geen der aanwezigen uitte hiertegen i i De heer Van Braam Houckgeest OOP OlOCmendUQlSC JCU^U dam, die de eerste stoot tot dit medisch zwemmen in Haarlem gegeven heeft. Op de vraag of alle deelnemers aan dit zwemmen ook lid van de bond waren, werd ontkennend geantwoord. Voor de Algemene Nederlandse Invaliden Bond is dit geen be zwaar. Nog vele lichamelijk gehandicapten nemen niet deel aan de zwemlessen. Men is van plan, nu de mogelijkheden in het Sportfondsenbad bekend zijn, meer propa ganda te maken. Hierna toonde de heer J. M. Schmidt, oud-directeur van het Sportfondsenbad, een filmpje over het zwemmen van invaliden in bet Sportfondsenbad. Dit werd jaren gele den opgenomen, toen de heer Schmidt in samenwerking met een Haarlemse arts reeds aan verschillende lichamelijk gebrek kigen zwemlessen gaf. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het Sportfondsen bad, waar de bedoelde zwemlessen juist be gonnen waren. Hier kreeg men een indruk van de aard en vorm der lessen en de pres taties der lichamelijk gebrekkigen in het water. bezwaar schetste in het kort hoe het wekelijks zwemmen voor Haarlemse invaliden tot stand gekomen is en in stand gehouden wordt. Aan totaal acht en twintig gebrek kigen is nu een deelnemerskaart uitgereikt. Het gemiddeld aantal bezoeken per week bedraagt vijftien. Zeven deelnemers worden per auto van en naar het Sportfondsenbad gebracht. Spreker noemde het medisch zwemmen vdbr de lichamelijk gehandicapten uiterst belangrijk. Het draagt ertoe bij de invalide psychisch en physisch weerbaar te maken en geeft hem de kans om zijn gevoel van eigenwaarde te hervinden. Maar met zwem men alleen komt men er niet. Het revali- datieproces is omvangrijker. Zeilen bijvoor beeld, dat een belangrijke nevenrecreatie is. De heer Van Braam Houckgeest bedank te alle aanwezige leden van het comité voor hun medewerking en welwillendheid, waar bij hij een bijzonder woord van dank sprak tot mejuffrouw J. Tobi, sociaal werkster der stichting Gebrekkigenzorg te Amster- In de gemeente Bloemendaal bestaat al meer dan een kwart eeuw een school bioscoopcommissie, die er voor zorgt, dat de leerlingen van de zesde en zevende klassen van de scholen voor lager on 'erwijs alsmede van alle klassen van de onderwijsinstellingen voor uitgebreid lager onderwijs een film voorstelling kunnen bijwonen. Op het ogen blik bestaat deze commissie uit de heren S. Wilson, oud-hoofd van de Bloemendaalse schoolvereniging, J. A. C. Bleeker, hoofd van de Vondelschool, Th. Remmerswaal. hoofd van de Katholieke jongensschool in Aerden- hout en G. d' Olivat, hoofd van de school voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs in Bloemendaal. De Nederlandse Schoolbioscoop in Amster dam komt deze week in Bloemendaal gedu rende drie dagen films voor de schooljeugd vertonen, waaronder de volledige bevrij dingsfilm. Op Donderdag 31 Maart zijn er voor stellingen ii. Aerdenhout en in Overveen (gebouw Domi). Op 1 en 2 April zijn er samen vijf voorstellingen in het Jeugdhuis aan de Donkere laan te Bloemendaal. De derde openbare bijeenkomst van het Wijkcomité Haarlem-Oost die Maandag avond in het Parochiehuis Sint Jan aan het Teyierplein werd gehouden, was gewijd aan de plantsoen-aanleg en tijdens de be sprekingen hebben diverse bezoekers ge legenheid gekregen hun mening kenbaar te maken of vragen te stellen over de plant soenen in het Oostelijk deel der gemeente. Tevoren had de inleider van dc bijeen komst, de heer L. Adriaanse een en ander verteld over de plannen in Haarlem-Oost en bij gekleurde foto's had hij de gasten een indruk gegeven van dc werkzaamheden van Hout en Plantsoenen en de Begraaf plaatsen. In zijn inleiding deelde de heer Adriaanse mee. dat aan het verzoek van het Wijk comité om te spreken over de toekomstige recreatie in het Burgemeester Reinaldapark nog niet voldaan kon worden; die bespre king dient uitgesteld te worden tot de plan nen uitgewerkt worden. Wel kon spreker mededelingen doen over de werkzaam heden die binnenkort en op het ogenblik in Haarlem-Oost worden uitgevoerd. Voor af gaf de heer Adriaanse een overzicht van de taak van zijn dienst. Die werkzaam heden zijn bijzonder uitgebreid, want zoals de naam reeds zegt heeft men te maken met de Hout, de plantsoenen en de be graafplaatsen. In alle jaargetijden heeft het personeel bemoeienissen met de takken van dienst. Tijdens de winter en vorst wor den begrotingen e.d. gemaakt en zodra de grond weer te bewerken is trekken hove niers er op uit. Er is thans een achterstand in de natuur door de vorst en in het werk. Begonnen is met planten en het maken van een grasmat kan nog wat uitgesteld worden. Sprekende over Haarlem-Oost deelde de heer Adriaanse mee, dat onlangs langs de Schipholweg lindebomen geplant werden. Het duurt geruime tijd voor ze groot zijn. Daarom worden er ook populieren ge plaatst, die sneller groeien; zij worden later verwijderd. Het is echter niet gemakkelijk langs de Schipholweg te werken, omdat er huizen in aanbouw zijn. Zand wordt aan gevoerd en dat is een vijand voor de dienst van Hout en Plantsoenen. Als er in de stad zandbakken worden aangelegd, dan ver dient het aanbeveling, dat ze op plekken liggen, waar het zand niet kan wegwaaien. De grasmat kan er door vernield worden en als er zand in de grasmachines komt,, dan raken deze machines onklaar. Op 't Van Zeggelenplein kan men reeds een goed beeld krijgen hoe de plantsoenen daar worden; het plein is ruim aangelegd. Achter de scholen komt een plantsoen en in werktuinen kunnen de leerlingen tuinieren. In Haarlem-Noord bestaan grote school tuinen, maar bij het Van Zeggelenplein kunnen de meisjes en jongens uit de hoog- Wegeus het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer II. Hylke ma op 1 April officieel zijn functie neer leggen als ambtenaar van de kinderwet ten; hij heeft echter reeds in October 1953 om gezondheidsredenen zijn werkzaam heden moeten beëindigen. Zijn arbeid voor dc jeugd uit Haarlem en omgeving is van bijzondere waarde geweest en het is te betreuren, dat hem daarvoor op dit ogen blik in een bijeenkomst geen dank en hulde gebracht kan worden. Mogelijk doet de gelegenheid zich alsnog voor. Van 1920 af is de heer Hylkema bij Pro Juventute werkzaam geweest. Hij was opgeleid tot Doopsgezind predikant, maar zijn belangstelling ging meer uit naar het werk voor de jeugd. De heer Hylkema werd ambtenaar en zijn arbeid bestond onder andere uit het maken van rappor ten over kinderen, die in aanraking kwa men met de politie. De werkzaamheden breidden zich in de loop der jaren uit en op het ogenblik zijn er vier ambtenaren voor de kinderwetten. Aanvankelijk was Pro Juventute Haarlem werkzaam in het arrondssement. Daarin is verandering ge komen en de vereniging bepaalt haar werkzaamheden thans tot het kanton Haarlem. In de Zaanstreek is ook een ver eniging Pro Juventute. De heer Hylkema heeft zich niet beperkt tot het maken van rapporten integendeel hij heeft speciaal vóór de oorlog zijn krach ten gegeven de jeugd op te voeden in ge meenschap. In het gebouw aan de Morin- nesteeg werden op twee avonden in de week bijeenkomsten gehouden, waar de jeugd zich kon wijden aan huisvlijt en aan spelen. Filmvoorstellingen werden gege ven, toneelspelen opgevoerd enzovoort. Iedere zomer trokken jongens naar „Al- lardsoog" en vele Haarlemmers zullen nog aangename herinneringen bewaren aan de kampen en aan de bijeenkomsten onder leiding van de heer Hylkema. Hij werd in zijn werk door enige dames ter zijde ge staan. MMevrouw A. A. M. J. Delbaere- Jiskoot heeft veel werk verricht. Tijdens de oorlogsjaren konden de bijeenkomsten geen doorgang meer vinden. Voor de heer Hylkema bleef er nog veel werk. Rapporten moesten worden uitge bracht voor de kinderrechter en de voog dijraad. Het toezicht diende geregeld te worden en contact worden onderhouden met ouders. Zondag j.l. heeft de heer Hylkema on der vele blijken van belangstelling zijn vijfenzestigste verjaardag gevierd en met ingang van 1 April is hem pensioen ver leend na zijn arbeid met veel liefde, trouw en volharding vervuld te hebben. ste klasse vlak bij school in de tuinen werken. In de omgeving van de Richard Holkade zijn plannen voor het maken van een groot gazon, waar kinderen kunnen spelen. Bal spelen zullen verboden zijn, omdat de grond dan spoedig vernield wordt. Ook be staan er plannen voor het maken van een pad voor autopeds. Langs de Gouwwetering komt een lang talud. Ook vertelde de heer Adriaanse bijzon derheden over de werkzaamheden van tuinaanleg bij woningblokken. Een samen werking met woningbouwverenigingen is ontstaan. Uit de mededelingen van de spreker bleek, dat er veel voor de dienst te doen is; of alles zo vlot zal verlopen als men gaarne zou willen is een vraag, omdat er een ge brek is aan goede arbeidskrachten. Kort geleden is het gebeurd, dat leden van het personeel een betere betrekking in andere gemeenten aanvaardden; het is niet gemak kelijk vervangers aan te stellen. Nadat foto's waren vertoond over vele plekjes uit de gemeente (jammer genoeg waren er nog niet bij uit het Oostelijk deel van Haarlem) bestond er gelegenheid tot stellen van vragen. Daarbij kwam aan de orde het maken van plantsoenen op het Teyler- en het Drilsmaplein. Het raadslid de heer I-Iennevelt herinnerde aan de toe zegging van de wethouder voor plantsoenen tijdens de begrotingsbehandeling in de ge meenteraad, dat de pleinen nog dit jaar in orde zullen komen. De heer Adriaanse merkte op, dat de plannen hem nog niet bekend zijn. Zoals men weet is er de laatste tijd gesproken over het maken van sportvelden op een groot aantal pleinen in de stad. Daarbij /.ijn ook de namen van pleinen in Haar- lefri-Oost genoemd. Het Wijkcomité besloot een brief te zenden aan het gemeentebestuur, waarin gevraagd wordt een spoedige oplossing te bevorderen voor het Teyierplein en het Drilsmaplein. De heer Willemse, eveneens lid van de gemeenteraad, bracht de vernieling door de jeugd, ouderen en honden in plantsoenen ter sprake en hoopte, dat een ieder zal meewerken de plantsoenen in goede staat te houden, met welke opmerkingen de heer Adriaanse van harte instemde. Tijdens zijn inleiding had hij al de aandacht op ver nieling door honden gevestigd. Andere punten De secretaris van het Wijkcomité de heer W. Mulder gaf een overzicht van de werk zaamheden in de afgelopen maanden. Met het gemeentebestuur en de NZH is gecor respondeerd over de nieuwe autobusroute in Haarlem-Oost en bericht ontvangen, dat een wachthuisje op het Van Zeggelenplein geplaatst zal worden. Op een verzoek aan de hoofdcommissaris van politie over het instellen van een verkeerspost tijdens de spitsuren op de Amsterdamsevaart bij de tramhalte werd geantwoord, dat de inten siteit niet van dien aard is, dat er een verkeersagent dienst moet doen. Enige tijd is het ter plaatse wel druk geweest, toen de Nagtzaamstraat opgebroken was; er reden vele auto's naar de Amsterdamse poort. Van bewoners van de Wicherstraat was een klacht binnengekomen over het ont breken van brievenbussen in de huizen. De postbode wierp de brieven door het WC- raampje, als het geopend was. Aan B. en W. is de klacht doorgegeven en met goed resultaat. Inmiddels zijn brievenbussen aangebracht. De voorzitter de heer H. J. Loppersum deed mededelingen over het houden van een stille tocht op 4 Mei. Overleg is ge- pieegd met het plaatselijk comité van de Nationale Herdenking. Spreker hoopte, dat vele bewoners uit de wijk aan de stille tocht zullen deelnemen. Zondagavond slipte de 18-jarige H. K in Bussum met zijn bromfiets, doordat hij in de Nassaulaan in aanraking was gekomen met het trottoir. Met een schedelbasisfrac- tuur werd hij in het ziekenhuis opgenomen waar hij later aan dc gevolgen is overleden, Donderdag 31 Maart zal op de Rijksweg no. 4. Den Haag—Amsterdam, ter hoogte van Sloten, een onderzoek ingesteld worden naar de herkomst en de bestemming van alle auto's welke van 719 uur Amsterdam bin nenkomen. Een deel van de automobilisten zal persoonlijk ondervraagd worden en aan het overige deel zal een briefkaart uitgereikt worden. Op deze briefkaart zal gevraagd worden het begin- en eindpunt van de rit in te vullen. Over enkele maanden zullen alle belangrijke in- en uitvalswegen van Amsterdam op dezelfde wijze onderzocht worden. In het oude- en nieuwe gasthuis te Delft is overleden de 22-jarige schilder J. W. uit Amsterdam. Hij was ernstig gewond toen hij Donderdag in het windtunnolgcbouw van de Technische Hogeschool te Delft van een hoogte van ongeveer viereneenhalve meter was gevallen. De man was acht maanden ge leden in het huwelijk getreden. In de algemene vergadering van aan deelhouders der Amsterdamse Rijtuig Maat schappij N.V. welke in Mei zal worden ge houden. zal voorgesteld worden, over het boekjaar 1954 een dividend van 6 pet uit te keren. Over 1953 werd 4 pet. uitgekeerd In Den Haag is een 37-jarlge glazen wasser bij het verrichten van zijn werkzaam heden van een hoogte van twaalf meter ge vallen, doordat het bovenste gedeelte van de ladder, waarop hij stond. brak. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij enige ribben had gekneusd. HAARLEM EN OMGEVING „De Fantasten", cabaretgroep van „De Oosthoek", Overijselse-, Gelderse-, Drentse vereniging te Haarlem, brengt op Zaterdag avond 2 April een bont revuo-programma tijdens een feestavond van deze vereniging in café-restaurant „Dreefzicht". 1-3 Nederl.'47 AK.U 'Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 305% 394% 368 60514 114 188% 182% 147% 145% 250 229 217% 224% 58% 132 85% 62% 27% 80 ex.d Openings koersen 100% 302 390 365'/i 600 115 188% 181% 147% 145% 249 229 217 224 58 130 84% 64% 27% ADVERTENTIE BARK cVOETtSTRAAT MP19 OPG6RICKT 189Z TEL150SI ADVERTENTIE doet U met een mud kolen als U onze niet te overtreffen WALES anthraciet stookt. Neemt 'n proef met: (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H.L (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per H.L, Alleen-verkoop: BRA N D S T O F F E N H A N D EL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 Naar wij vernemen zal de Haarlemse verkeerspolitie streng gaan optreden tegen diegenen, die zonder op het overige ver keer te letten hun rijwiel op of tegen het trottoir voor de ijszaak in de Grote Hout straat tegenover de Korte Houtstraat plaat sen. Van diverse zijden bereikten ons reeds klachten over dit probleem en voorts ves tigde ook het gemeenteraadslid mejuffrouw Bolsius tijdens de behandeling van de be groting de aandacht van B. en W. op dit vraagstuk. De verkeerspolitie heeft zich er thans wel degelijk rekenschap van gegeven, dat het onmogelijk is om voor een gedeelte van de Grote Houtstraat een verbod in te stel len om fietsen te plaatsen, aangezien tal rijke winkeliers daardoor be nadeeld zouden worden. Daarom gaal. men uit van een artikel in het Wegen Verkeers Reglement, waaruit blijkt, dat men een voertuig (dus ook een fiets) niet zodanig mag neerzetten, dat de vrijheid van het overige verkeer belem merd wordt. De verkeerspolitie zal dan ook, indien men dat noodzakelijk acht, met een auto voor de ijszaak verschijnen en zal vervol gens alle rijwielen, die onjuist neergezet zijn in de wagen laden en naar het politie bureau vervoei-en. De eigenaars van de fietsen zullen dan naar het bureau moeten lopen, zijn vervol gens verplicht om aan te tonen, dat een be paald rijwiel werkelijk hun eigendom is, moeten een boete betalen en kunnen pas dan de fiets weer meenemen. Op Vrijdag 1 April zal mevrouw M. E. Neudorfer-Meijer 25 jaar verbonden zijn aan de Montessori-scholen in de Van Zom- pelenstraat en de Pleiadenstraat in Haar lem. Op Zaterdagmiddag 2 April van 3 tot 4.30 uur zal er voor de ouders der leer lingen, oud-leerlingen, oud-leidsters en overige belangstellenden gelegenheid zijn om de jubilares.se, die thans hoofd van deze school is, geluk te wensen in de school aan de Van Zompelenstraat. Vier artsen in Aerdenhout hebben besloten om van 1 April af een Zondagsdienst voor doktoren in stellen, die zal gelden van Zaterdagavond zes uur af tot Maandagmor gen acht. uur. Bij toerbeurt zullen de artsen C. Kroon, A. W. Mellcma, J. Reurink en J. Tjakkes de dienst voor doktoren verzorgen. Voor de apothekers is dezelfde regeling ge troffen. die in Heemstede reeds geldt. Dit betekent, dat om beurten de Heemsteedse apotheek en de Aerdenhoutse aptotheek Zondags-, avonr en nachtdienst zullen hebben. Onlangs maakten wij reeds melding van het feit. dat ook de beide wijkverpleegsters in Aerdenhout bij toerbeurt de Zondags dienst zouden gaan verzorgen, waarmede nu sinds enkele weken een begin is gemaakt. De Katholieke Volkspartij, afdeling Bloe mendaal, heeft Maandagavond in het Paro chiehuis (oude Pastorie) aan de Bloemen- daalseweg een bijzondere ledenvergadering gehouden wegens het plotseling vrij komen van drie van de vijf bestuursfuncties. De heer P. A. M. Haanappel kon wegens ziekte het voorzitterschap niet langer vervullen, mr. J. H. M. Kropman vertrok uit de ge meente en mejuffrouw M. Huikeshoven was door drukke bezigheden verhinderd langer in het bestuur zitting te hebben. De drie nieuwe bestuursleden werden gekozen conform het bestuursvoorstel van waarne mend voorzitter-secretaris de heer H. A. W. M. Schlatmann en penningmeester de heer M. Wiegel. Het zijn de heren A. Even, W. Wesselink en F. B. Veringa, van wie laatstgenoemde als voorzitter werd geko zen. Mede met het oog op het komende verkiezingsjaar werd uitbreiding van het bestuur met twee leden wenselijk geacht. Tijdens de vergadering werden daartoe aangezocht mejuffrouw M. Hulsebosch en de heer Th. Ilekker. Eerstgenoemde wilde haar besluit nog even in beraad houden, terwijl de heer Hekker zijn bestuursver kiezing onmiddellijk aanvaardde. Ledenwerfactie Voorzitter Veringa liep vooruit op de grote ledenwerfactie, die evenals in Bra bant binnenkort in deze omstreken zal worden gehouden. Als datum daarvoor is vastgesteld 28 April. Hij was er van over tuigd, dat het ledental in Bloemendaal, dat nu om en nabij de tweehonderd is, zeker voor uitbreiding vatbaar is. Over de benoeming van afgevaardigden naar de Statenkring Haarlem en de kring centrale (hierin zijn vier Statenkringen bijeen) zal het bestuur zich nog nader be raden. De secretaris maakt ambtshalve deel van deze afvaardiging uit. Na het huishoudelijke deel van de verga dering werd door de heer Th. S. J. Hooij uit Haarlem, lid van de Tweede Kamer en van de Sociaal Economische Raad gespro ken over de lonen- en prijzenpolitiek. Tot de aanwezigen behoorde de heer J. F. M. Pinxter, fractievoorzitter van de Katho lieke Volkspartij in de gemeenteraad van Bloemendaal. SCHAER VOORLOPIG UITGESCHAKELD. De Zwitsere wielrenner Schaer, die ge contracteerd is voor de Ronde van Neder land, is voorlopig uitgeschakeld. Hij nam aan MilaanSan Remo deel en was in die wedstrijd betrokken bij een valpartij. Hij liep een dubbele breuk in het schouderblad op en zal geruime tijd niet aan wedstrijden kunnen deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10