Artikel 7 V iermogendhedenconf er entie wordt in het Westen voorbereid Weerbericht Margarine 2 cent goedkoper Fr ankrijks eerste doel is nu accoord met Rusland Haarlems Dagblad Noord-Amerika in greep van hevige koudegolf Periode van druk diplomatiek overleg aanstaande Raab aanvaardt Russische invitatie Nog onrust in België Het woord is aan Gromyko huistoe na drie „nuttige dagen" in Zweden Aanmeldingsformulier Reeds 36 doden; schade van millioenen aan boomgaarden Australië herademt Strasser hield pers conferentie op straat Zes dagen geleefd op zeewater en scheepsbeschuit Belangstelling in Oostenrijk voor neutrale positie Gearresteerde Nederlander in Makassar vrijgelaten „Radio-pers" protesteert tegen censuur op nieuwsberichten Franse locomotief reed 300 km per uur Proces tegen Gestapo- beulen in Lyon Maar politie maakte er snel een eind aan Weerrapport 69e JAARGANG No 222 DINSDAG 29 MAART 1955 299e JAARGANG No 69 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "3" 1 "jl Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- - 1 -inrTrrh. I Lw I j-yr fJ Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ll^ii la ll H Bi I ESaT! 1 JP Is^sT Êifti W 1 n H ÉT H Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, fa Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. S M I I I B ffTj I IJ IL J |L ^|f I Jt_ franco p.p./7.-Lossenrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Jf Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS SCHREEF IEMAND, die een of ander bericht gaarne in dit blad had willen aantreffen en het er niet in ge vonden had, mij een ietwat wantrouwige brief. Hij wilde nu niet direct aannemen, dat wij de hem welgevallige tijding op zettelijk hadden achterwege gelaten, maar hij meende dan toch wel subsidiair, zo als ze bij de rechtbank zeggen dat het bericht niet geplaatst was omdat „wij het zeker niet mochten plaatsen van de re gering". De eerste veronderstelling was niet van belang; er zijn nu eenmaal lieden, i die leven in de trieste gedachte dat ieder een hen bedot, en daar kunnen wij hen niet van genezen. De tweede veronder stelling daarentegen viel mij op, omdat zij af en toe ook wel bij anderen tot uiting komt. Er zijn blijkbaar mensen die menen, dat de overheid de kranten gelast bepaal de berichten te verzwijgen en andere op te nemen. Deze mening is lijnrecht in strijd met de werkelijkheid. De overheid oefent geen censuur uit. De regering doet dat niet, haar ambtenaren en dus ook justitie en politie doen het niet, de pro vinciale en plaatselijke overheden doen het evenmin. Zij mogen het dan ook niet, want de Grondwet verbiedt het. In art. 7 van de Grondwet staat: „Niemand heeft voorafgaand vei'lof nodig, om door de drukpers zijn gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoor delijkheid voor de wet". Dit is het artikel dat (sinds het jaar 1848, toen het voor het eerst in deze vorm werd opgenomen) de vrijheid van druk pers waarborgt: niet alleen voor ons kran tenmensen, maar voor iedereen. Als u, die dit leest, de aanvechting mocht krijgen om voor eigen rekening een pamflet of brochure of tractaatje of wat dan ook te laten drukken en verspreiden, dan moogt u dat even vrij en even ongehinderd doen als wij een dagblad samenstellen, druk ken en verspreiden. Geen enkele over heidspersoon zal u dat beletten, of u dat mogen beletten. Zou een minister het ooit in zijn hoofd halen om op dit statuut in breuk te maken, dan zou het parlement hem zeker afdanken en naar huis sturen. Want in feite is artikel 7 een der grond slagen van de democratische bewindsvorm waaronder wij leven, een der volksvrij- heden gelijk de vrijheid van godsdienst, van vergadering, van kiesrecht. In samen vatting: de vrijheid van meningsuiting. Als iemand mij schrijft: „u mocht dat bericht zeker van de regering niet plaat sen" kent hij dus niet alleen mijn vrijheid niet, maar evenmin zijn eigen vrijheid. Erg dom. Hij weet niet eens, dat hij zelf datzelfde bericht in druk had kunnen ver spreiden zonder dat iemand het hem had kunnen beletten. Ben ik duidelijk? Ik ge loof het wel. Nu staat aan het slot van artikel 7: „be houdens ieders verantwoordelijkheid voor de wet." Daar moet men rekening mee houden, want anders zou men achteraf last met zijn drukwerk kunnen krijgen. Het betekent in het kort, dat men zich in de vorm van zijn bericht of mededeling, be schouwing of mijnentwege puntdicht moet onthouden van belediging van personen of volksgroepen, van opruiing, verstoring der openbare orde en aantasting der openbare zeden. Met andere woorden: men moet zich in behoorlijke vorm uitdrukken en geen oproer pogen te verwekken. Wie zich daar aan houdt kan ongestoord alles in druk vermelden wat hij wil en zoveel critiek uit oefenen als hij wil, niet alleen op concer ten, toneelstukken en films, op overheids lichamen en politieke partijen, op het be leid van verenigingen en bonden en allerlei functionarissen, op „de vrouw" en „de man," op de auto en de bromfiets, op het L.O., het M.U.L.O., het M.O., het V.H.O. en alle andere soorten van onderwijs etc. etc., maar ook op de regering zelf. Hij moet alleen niet verwachten dat die er in het algemeen erg van schrikken zal. Zij is aan critiek gewend, zoals alle mensen die in het openbaar hun taak verrichten, zoals ten slotte allen die meer of minder verantwoor delijkheid dragen. Het verwondert mij dat er nog mensen zijn, die menen dat de regering of haar ambtenaren de kranten kunnen opdragen berichten of commentaren al dan niet te plaatsen. Hoe komt dat? Ik geef toe dat het anders was tijdens de Duitse bezetting; de Duitsers kenden geen vrijheid van menings uiting. Maar het moet die mensen toch wel opgevallen zijn, dat de bezetters tien jaar geleden zijn vertrokken. Toen onze eigen regering terugkeerde is de vrijheid van meningsuiting hersteld; artikel 7 is weer in werking getreden. Als sommige lieden zo weinig van ons staatsbestel be grijpen, zou het dan niet beter zijn er eens iets over te lezen inplaats van domheden te uiten? Geloven zij het dan nog niet, menen zij hardnekkig dat artikel 7 een dubbele bodem moet hebben en dat wij journalisten maar hardnekkig volhouden dat er persvrijheid is zonder dat die bestaat waarom ter wereld zouden wij zo'n rare houding aannemen? dan weet ik voor hen ook geen raad meer en kan hun alleen beterschap wensen. R. P. Op Dinsdag 5 April hoopt Fie Carelsen, als actrice aan de Haagse Comedie verbon den haar 65ste verjaardag te vieren. In Parijs zijn diplomatieke kringen er van overtuigd dat Rusland het er in prin cipe mee eens schijnt te zijn, dat een ont moeting der grote mogendheden dient plaats te vinden. Het gehele doei van de Franse diplo matie is nu op het organiseren van ge sprekken met Rusland gericht, nadat het parlement de Parijse verdragen heeft goedgekeurd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken herhaalde dat premier Faure en minister van Buiten landse Zaken Pinay een conferentie van de Grote Vier wensen. „We zullen al het mogelijke doen om het zover te krijgen", vei-klaarde de woordvoerder, maar hij on derstreepte dat de geallieerden de zaak zorgvuldig dienen voor te bereiden. Gezaghebbende kringen zeiden dat een van de volgende stappen zou zijn het op richten van een werkgroep van Ameri kaanse, Britse en Franse diplomaten ter voorbereiding van de geallieerde plan nen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Anthony Eden heeft in het La gerhuis verklaard dat dé Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk in overleg zijn getreden over methoden om tot een con ferentie met Rusland te komen. Eden ver klaarde dat men, nu Frankrijk de Duitse herbewapening geratificeerd heeft, de be loofde procedure om tot een viermogend- hedenconferentie te komen, kan gaan vol gen. „We overlegden reeds met onze bond genoten wat betreft de methoden waarmee we nu beginnen kunnen", aldus Ederp Gang van zaken De gang van zaken zou in de komende weken en maanden aldus moeten worden; Ten eerste: Nog deze week consultaties tussen de Westelijke grote drie over het houden van een bijeenkomst der minis ters van Buitenlandse Zaken van die lan den. Deze bijeenkomst zal waarschijnlijk in de tweede helft van April worden ge houden. Bovendien: Spoedige voltooiing van de ratificatie der Parijse accoorden door Ne derland, België en Luxemburg. Daarna: Voltooiing der ratificatie door de NAVO-landen van het protocol waarbij Duitsland als lid van de NAVO wordt toe gelaten, waarop de militaire chefs order krijgen de voorgestelde twaalf Duitse di visies in te voegen -in de NAVO-legers. Verder: Conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie. Dan: Uitnodiging aan Rusland om een viermogendhedenconferentie bij te wonen, na zorgvuldige voorbereidinge uit te voeren langs de gebruikelijke diplomatieke wegen. Naar het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mededeelt, is besloten de heffing op margarine met zes cent per kilogram te verlagen. Deze ver laging van de heffing maakt het mogelijk met medewerking van de margarine-indus trie en onder handhaving van de bestaande procentuele marge voor groot- en détail- handel de prijs van margarine met ingang van heden met twee cent per pakje van 250 gram te verlagen. Groothandel en kleinhandel zullen een financiële tegemoetkoming ontvangen, ten einde de overgang naar de verlaagde prijs vlot te doen verlopen. Daar de heffing op spijsolie en spijsvetten eveneens verlaagd wordt, kan ook voor deze producten met uitzondering van reuzel en rundvet van binnenlandse herkomst, die niet aan hef fing onderworpen zijn geweest, een ver laging van de prijs voor de consument worden verwacht. Aan de groot- en klein handel in spijsolie en. spijsvetten zal even eens een restitutie worden verleend. Tenslotte: Bijeenkomst der Grote Vier, waarvoor het Westen de Oostenrijkse en Duitse kwesties, de ontwapening en de Europese veiligheid op de agenda zou wil len plaatsen. Als de conferentie der Grote Vier een succes is zal mogelijkerwijs een bijeen komst der Grote Vier op het hoogste ni veau gehouden worden, waarvoor even tueel ook de West-Duitse bondskanselier zou worden uitgenodigd. Zulk een confe rentie valt echter, als zij mogelijk zou blijken, niet te verwachten voor het einde van dit jaar of zelfs het begin van 1956. Adenauer's visie De Duitse Bondskanselier Adenauer heeft in een interview naar aanleiding van de ratificatie van de Parijse accoorden gezegd: „De verandering in de internatio nale politieke toestand zal de Sovjet-lei ders ertoe brengen hun vroeger ingenomen standpunt te herzien. Overal in de wereld moeten nieuwe politieke concepties ont wikkeld worden, waarbij men rekening moet houden met de veranderde situatie. Ongetwijfeld is zoals men reeds kan zien het doel hiervan het verminderen van de spanning tussen Oost en West, wat kan leiden tot normalisatie van de be trekkingen en het opheffen van de volledige onnatuurlijke en buitengewoon gevaarlijke toestand waarin grote delen van de mens heid van elkaar afgesneden en aan elkaar vijandig zijn". (Van onze correspondent in Wenen) In Wenen heeft de Oostenrijkse regering gisteren besprekingen gevoerd met de Oostenrijkse gezanten uit Washington, Moskou, Londen en Parijs, die verslag hebben uitgebracht over de opvattingen en de stemming elders met betrekking tot de door Sovjet-Rusland tot bondskanselier Raab gerichte uitnodiging om naar Moskou te komen. In Wenen gelooft men over het algemeen dat in Moskou thans het standpunt wordt gedeeld van de leidende militairen, die voorstanders zouden zijn van een neutrale goi-del in Midden-Europa, gevormd door Zwitserland en Oostenrijk. Moskou heeft intussen in zijn antwoord een bijzonder precair punt aangesneden. Het wil name lijk spreken over de tijdsduur welke er verlopen moet tussen de ratificatie van het Oostenrijkse verdrag en het terugtrekken van de buitenlandse troepen. Op de con ferentie van Berlijn heeft Molotov inder tijd voorgesteld dat dit tijdsverloop „onbe paald" zou ziin, maar de jongste Russische nota schijnt een gunstiger interpretatie toe te staan. Ook over de Amerikaanse houding, voor namelijk in verband met de West-Euro- pese verdediging, bestaat er nog onzeker heid. Men vraagt zich namelijk af, of de Amerikaanse militairen bereid zullen zijn de verbindingsweg van Duitsland naar Italië en Joegoslavië over Oostenrijks grondgebied prijs te geven. Men schijnt dus in het stadium van de strategische overwegingen gekomen te zijn. Waar liet dus in de kern om gaat is de neutralisering van Oostenrijk, waarvoor in Oostenrijk zélf juist de grootste belang stelling bestaat. Misschien kan Oostenrijk uit deze buitengewoon gecompliceerde si tuatie voordeel trekken. Men durft in dit land bijna niet aan een gunstige oplos sing te geloven maar een „happy ending" schijnt toch niet tot de onmogelijkheden te behoren. WENEN (United Press) De Oosten rijkse kanselier Julius Raab heeft vandaag de Russische uitnodiging naar Moskou te komen om besprekingen te voeren over een Oostenrijks staatsverdrag aangenomen. Raab vertrekt op 11 April per vliegtuig naar Moskou. (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta) Naar wij vernemen is de Nederlander J. B. Elward, directeur van de apotheek Van Gorcum te Makassar, die 5 Maart j.l. werd gearresteerd door de militaire politie al daar, thans op vrije voeten gesteld. De heer Elward was, zoals reeds gemeld is, aangehouden nadat van legerzijde in een kwartier van de opstandige benden, ge neesmiddelen waren aangetroffen, die van de firma Van Gorcum afkomstig zouden zijn geweest. De heer Edward moet zich nog wel da gelijks bij de militaire politie melden. „,In het kader van een dergelijke groot scheepse politiek-diplomatieke actie voor een ontspanning in de conflictsituatie zal de hereniging van Oost- en West-Duits- land ook tot stand komen. De positieve stemming in de Franse Assemblée en Se naat toont, dat Frankrijk erop vertrouwt, dat de Parijse verdragen in de toekomst oorlog tussen Frankrijk en Duitsland on mogelijk zullen maken en een tijdperk in zullen luiden, waarin Duitsland en Frank rijk samen zullen werken voor het welzijn van hun volken en voor de handhaving van de vrede". In België houdt de schoolstrijd de massa nog steeds bezig. Maandag kwam het in verschillende steden en dorpen nog tot botsingen op kleine schaal tussen de po litie en demonstranten. In Tongeren trachtten ongeveer 400 ka tholieken een vergadering van socialisten te verstoren, maar de politie hield hen op een afstand. De demonstranten gooiden met stenen enige ruiten van het plaatse lijke bureau van de socialistische partij in. In Bergen geraakten katholieken en so cialisten slaags tijdens een rede van Leo Collard, de minister van onderwijs. De Rijkswacht herstelde de orde en stelde de woning van Collard onder strenge bewa king. Te Couillet stichtten katholieken brand in een openbare school, maar de brand weer was het vuur spoedig meester. Communiqué der regering Na afloop van een Maandag gehouden kabinetsvergadering heeft de minister van Binnenlandse Zaken de volgende vei-kla- ring afgelegd: „De regering stelt met vol doening vast dat de orde op 26 Maart vol ledig gehandhaafd bleef dank zij enerzijds het vastberaden en tactvol optreden van rijkswacht en politie anderzijds door het begrip der bevolking, die zich niet liet mis leiden door herrieschoppers. De regering geeft uitdrukking aan haar verlangen de schoolkwestie op vreedzame wijze te rege len en doet hiertoe een beroep op het ver trouwen en het gezonde verstand der Bel gische openbare mening, die de regels van de parlementaire democratie eerbiedigt". De minster deelde verder mede dat 34 personen ter beschikking van de justitie zijn gesteld, van wie er 17 in arrest blijver). „Betreurenswaardige feiten" Het comité van de Belgische Vereniging der Radiopers, dat Maandag in buitenge wone vergadering is bijeengeweest, heeft in een communiqué het oordeel uitgespro ken dat zich in de nieuwsdiensten van de nationale radio-omroep „naar aanleiding van de 26ste Maart betreurenswaardige feiten hebben voorgedaan". Het comité stelt vast, dat de regefing het nodig geoordeeld heeft om, van Don derdag 24 Maart 's avonds tot Zaterdag 26 Maart te middernacht, de nieuwsuitzendin gen aan een voorafgaande censuur te on derwerpen. Het communiqué vervolgt „De leden van dit comité, tot welke politieke overtuiging zij ook behoren, komen op tegen deze beslissing, welke de vrijheid van berichtgeving en de beroepseer van de ra- diojournalisten aantast. Zij doen een beroep op de algemene Bel gische persbond om zich bij deze protest- verklaring aan te sluiten. Meer dan ooit overtuigd van de volstrek te noodzakelijkheid van een statuut voor de rddioberichtgeving, vragen zij boven dien dat de regering zonder verwijl, dank zij een geschikt statuut, „de objectiviteit en de onafhankelijkheid van de radiobe richtgeving zal waarborgen". Een- nieuwe Franse electrische locomo tief heeft op een baanvak ten Zuiden van Bordeaux een snelheid van 300 kilometer per uur bereikt. De locomotief, type CC 7107, die 107 ton weegt, heeft een vermogen van 4.400 pk. Het oude record stond sinds verleden jaar Februari met 243 kilometer per uur op naam van de CC 7121, een „zusje" van de CC 7107. BREST (Reuter) Dr. Aury van de Franse marine en de laatste twee van zijn negen vrijwillige „schipbreukelingen" zijn Maandag weer aan wal gebracht na zes dagen in een rubberboot op zee te hebben doorgebracht. Al die tijd leefden de schip- brekelingen van zout water en scheepsbe schuit, teneinde de theorieën te beproeven van dr. Alain Bombard, die indertijd op een reddingsvlot de Atlantische Oceaan overstak en 65 dagen leefde op zeewater en rauwe vis. Dr. Aury en zijn metgezellen zijn naar bed gestuurd om „tenminste 24 uur" uit te rusten. Zij zijn gemiddeld vier kilo afge vallen. De zeven andere vrijwilligers wa ren reeds eerder aan de wal gebracht. Dr. Aury verklaarde, dat de vrijwilli gers bewezen hebben dat Bombard gelijk heeft. „Alle vrijwilligers waren gewone mannen en zij hebben zonder schadelijke gevolgen zeewater gedronken", zo zei hij. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Lao-Tze: Wie anderen kent is schrander, wie zichzelf kent is verlicht. Wie anderen overwint is sterk; wie zichzelf overwint is nog veel machtiger. STOCKHOLM (Un. Press) „Ik heb drie prettige dagen hier in Zweden door gebracht. Ik voerde een plezierig gesprek met de Koning en had nuttige besprekin gen met Zweedse staatslieden. Wij bespra ken zekere politieke stappen en natuurlijk kwamen de betrekkingen tussen onze beide landen ter sprake," zo verklaarde Gromyko Maandag op vragen van journalisten in Stockholm. Even later stapte hij in een vliegtuig van de SAS, dat hem naar Hel sinki bracht, vanwaar hij met een Russisch toestel naar Moskou zal doorreizen. Hier mede was het onaangekondigde, verrassen de „statiebezoek" van de Russische onder minister van Buitenlandse Zaken aan Zwe den afgelopen. Op een proces tegen voormalige Gesta- poleden te Lyon heeft de openbare aan klager de doodstraf geëist tegen vier be klaagden, Miiller, Schorer, Blass en Schmiss. Tegen drie andere beklaagden, die eveneens terechtstaan wegens honder den executies, arrestaties, mishandelingen en deportaties in Zuid-Oost-Frankrijk tij dens de Duitse bezetting, eiste hij straffen variërend van twintig tot vijftien jaar dwangarbeid. Miiller en Schorer waren in Januari 1954 door een ander Frans gerechtshof reeds ter dood veroordeeld. De anderen hadden toen levenslang gekregen, doch de Franse autoriteiten hadden, wegens een juridische kwestie, een nieuw proces ge last. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De dames op deze foto zijn doende de stoelen stofvrij te maken, die Donderdag voor het gemakkelijk zitje zullen zorgen op het tentoonstellingsterrein van De Keukenhof. Dan immers wordt deze unieke bloemententoonstelling voor het publiek opengesteld. De foto werd gisteren genomen. Zijn de dames thans bezig haar stof vrije stoelen sneeuwvrij te maken? zo vragen wij ons niet zonder bezorgdheid af Een koudegolf heeft in de afgelopen da gen het Noord-Oosten van de Verenigde Staten aan 36 mensen het leven gekost en aan de landbouw een schade van naar schatting 50 millioen dollar toegebracht. In de staat New York is veel sneeuw gevallen. Zondag waaide de sneeuw hier en daar op tot drie of vier meter hoogte. Op verschei dene wegen en spoorlijnen was het verkeer onmogelijk. De rivier de Niagara is bevroren. Door drijvende ijsschotsen dreigt schade te wor den toegebracht aan de electrieiteitscentra- les bij de grote watervallen. In de Zuidlijke staten Louisiana, Mis sissippi, Georgië, Virginia en Noord- en Zuid-Carolina is grote schade toegebracht aan boomgaarden. Hier en daar stonden de bomen reeds in bloei en op sommige plaat sen vreest men, dat de gehele fruitoogst van dit jaar verloren zal gaan. Door de krachtige windvlagen is in Ca nada Maandag de sneeuw nog hoger opge stapeld waardoor de Canadese hoofdwegen werden geblokkeerd en bijna iedere stad en dorp in Quebec en Ontario geïsoleerd raak te. In Quebec sneeuwde Zondagavond nabij het dorp Grande Ligne een trein met 100 passagiers in, die pas Maandag zijn reis kon voortzetten. In Australië De wervelstorm die gisteren de kust be reikt had van Queensland en de vrees had doen ontstaan voor belangrijke nieuwe overstromingen in Australië is naar zee te ruggedraaid en sterk in kracht afgenomen. Dit heeft de hoop gewekt dat het gebied van Queensland en New South Wales dat onlangs werd getroffen door de zwaarste overstromingen in de Australische geschie- Berlijn, (United Press) De vroegere medewerker van Hitier en later leider van de „Zwart-Fronf'-beweging, Otto Strasser, heeft Maandag- tijdens een geïmproviseerde openlucht-persconferentie, die na weinige minuten door de politie ontbonden werd, verklaard, dat hij een staat wil zonder politieke partijen. Strasser stond de pers op straat te woord nadat twee restaurants, waar hij zijn persconferentie had willen houden, geweigerd hadden hem een localiteit ter beschikking te stellen Toen Strasser daarop zich voor een van deze restaurants tot de pers richtte, kwam er een politieman op hem af, die na met klakkende hakken voor hem gesalueerd te hebben, mededeelde, dat de openlucht persconferentie niet verder voortgang kon vinden, daar deze „de openbare veiligheid in gevaar" bracht. Strasser maakte hierop onmiddellijk een einde aan de bespreking en verwijderde zich in gezelschap van een aantal bars kijkende politieke volgelingen denis, gevrijwaard zal blijven voor een nieu we ramp. De cycloon die langs de Australische Oostkust een strook van 300 kilometer heeft getroffen en in totaal een kleine 1000 mensen dakloos heeft gemaakt in kustste den als Maryborough en Gympie is thans gevolgd door hevige slagregens. In het ge bied van Gympie, ten Noorden van Brisba ne. worden vier mensen vermist. Naar schatting zijn 400 plaatsen in het Noordelijk deel van Nieuw Zuid Wales door overstromingen getroffen maar de autori teiten hebben de overtuiging dat de crisis voorbij is. Ook Engeland herstelde zich Maandag van de overstromingen tijdens het afgelo pen weekeinde die werden teweeggebracht door de slagregens van Zaterdag. Enige wegen in de Midlands zijn echter nog onbe gaanbaar. In Worcester had de rivier de Severn een peil bereikt van 41/2 meter bo ven normaal. In Birmingham werden 7000 telefoonaansluitingen onbruikbaar doordat de kabels onder water waren komen te staan. (Van hedenmorgen 7 uur) weers cx> c I -- r' G Ül; Se (ft b •01? toestand SS £2 O) 01 •ïr 5.3 Sa ZS Helsinki sneeuw NW 6 -11 Stockholm licht bew. NNW' 2 -11 0 Oslo onbewolkt NNO 4 -5 0 Kopenhagen zwaar bew. W 2 -1 0 Aberdeen zwaar bew. NNW 6 1 1 Dublin licht bew. NNW 2 1 0 Londen onbewolkt N 2 -2 7 Amsterdam zwaar bew. WNW 3 -1 0 Brussel onbewolkt windstil -2 0 Parijs onbewolkt NNO 8 0 0 Bordeaux motregen NNW 2 5 0,1 Grenoble nevel windstil 6 1 Nice zwaar bew. NW 2 9 Berlijn geheel bew. W 2 -1 0 Frankfort zwaar bew. NNO 6 1 0 München sneeuwbui NO 5 -1 1 Zürich hagelbui NW 2 2 8 Genéve nevel windstil 5 4 Locarno regen windstil 9 8 Wenen geheel bew. WZW 2 0 0 Innsbruck sneeuw windstil 2 4 Rome nevel Z 4 13 0 Neerslag laatste 24 uur. xxxx>. >OOOt WEINIG BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M..I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. x Zwakke, tijdelijk overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Van- 8 nacht lichte vorst. Morgen dezelfde 8 temperaturen als vandaag of iets 8 hogere. 30 Maart Zon op 6.24 uur. onder 19.10 uur. g Maan op 10.17 uur, onder 2.24 uur. Maanstanden 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden 5 Woensdag 30 Maart 8 Hoog water: 8.03 en 20.39 uur. Laag water: 3.33 en 16.02 uur. xxocx>u>j^oo^^xxxxwL»j^xx.KX>ucjtAJojjo::< t» >ooorYoor«-. v. WASHINGTON (United Press) De ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Westelijke grote mogendheden zullen omstreeks 15 Mei tijdens de eerst volgende vergadering van de NAVO-raad vooroverleg plegen over een uitnodiging aan de Sovjet-Unie voor een nieuwe viermogendhedenconferentie. De vergadering van de NAVO-raad zal vermoedelijk in Den Haag of in Parijs worden gehouden. De drie Westelijke grote mogendheden overwegen, zich omstreeks 20 Mei met «en uitnodiging tot Moskou te richten. Het huidige vooroverleg op diplomatiek niveau handelt over de agendapunten die voor de viermogendhedenconferentie in aan merking zouden komen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1